Verhaal van Egmonds bouwer Groot is van a tot z gelogen" eidse agenda Jubileumboek Nieuwkoop met fraaie afbeeldingen Noodlijdend dierenpark geen steun van gemeente Minder huurwoningen Katwijks advocaat in memorandum" over grondverkoop: LEZERS SCHRIJVEN WASSENAAR De gemeente Wassenaar zal het plaatselijke dierenpark niet financieel onder steunen. Dit antwoorden burge meester en wethouders van Was senaar onomwonden naar aanlei ding van vragen hierover die door verschillende raadsfracties zijn gesteld. Evenmin is het dagelijks bestuur van de gemeente Wassenaar be reid om als bemiddelaar op te treden bij het dreigende arbeids conflict tussen de leiding van het park en de 45 in Wassenaar werk zame personeelsleden. Burgemeester en wethouders wij zen voorst van de hand dat het bestemmingsplan voor het gebied waarin het park is ge legen de mogelijke toekomstige bebouwingsmogelijkheden strakker aan banden zal leggen. Was het zo dat in het oorsrponke- Ujke bestemmingsplan maxi maal 5 procent van het gebied mocht worden bebouwd, in de laatste wijziging hiervan is die mogelijkheid verruimd tot 18 procent, zo delen B en W mee. Deze laatste wijziging van het be stemmingsplan ligt momenteel nog voor goedkeuring bij de Kroon maar de exploitant van het dierenpark heeft al laten we ten hiertegen geen bezwaar te hebben. MAANDAG 6 DECEMBER 1982 In eerste bouwfase de Goede Herder Een sfeervol beeld van de plaats waarop in de komende jaren de nieuw bouwwijk de Goede Herder móet verrijzen. ZOETERWOUDE er zullen in de eerste fase van het bestemmings plan Hoge Rijndijk II (de Goede Herder) in Zoeterwoude geen 80 woningwetwoningen worden ge bouwd maar "slechts" 56. Burge meester en wethouders hebben dit besloten omdat ze vrezen geen rijkssteun voor het oor spronkelijk gedachte aantal wo ningwetwoningen te zullen krij- gen. In de plaats hiervan wil de ge meente nu premie-B-koopwo ningen bouwen. Ook een aantal premie-A-koopwoningen moet voor deze categorie wijken. Hierover is met woningbouwver eniging "Willibrord" en aanne mer Noorlander Bouw overeen stemming bereikt. Afgesproken is echter dat in de verdeling van de verschillende categorieën te bouwen woningen in dit bestem mingsplan geen verandering zal komen. Woningbouweniging "Willibrord" heeft nu een ander plan opge steld voor de door haar te bou wen woningen. Er zullen nu in de eerste fase van het plan 29 zo genaamde gestapelde woning wetwoningen komen, 17 eenge- zins-woningwetwoningen en 10 woningen voor bejaarden in deze categorie. In totaal komen in de nieuwbouw wijk Hoge Rijndijk West II 285 woningen voor bejaarden in deze categorie. In totaal komen in de nieuwbouw wijk Hoge Rijndijk West II 285 woningen die met gemiddeld 50 per jaar zullen worden gebouwd. De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening zal zich vanavond over deze plannen van het dage lijks bestuur van de gemeente buigen. KATWIJK - De Katwijkse advocaat mr. J. van der Plas ontkent ook maar enige bemoeienis te hebben gehad met de verkoop van een stuk grond in Katwijk waar bij huizenbouwer Groot uit Egmond aan den Hoef voor twee miljoen gulden het schip is ingegaan. Van der Plas zegt alleen voor Groot te hebben bemiddeld toen na de verkoop bleek dat hij op de bewuste grond aan de Zwarteweg niet de gewenste woningbouw kon plegen. Groot liet afgelopen zaterdag in deze krant weten mede door de "mooie praatjes" van Van der Plas de grond te hebben ge kocht. "Dat verhaal is van a tot z gelogen", zegt de Katwijkse advocaat nu in een reactie. Intussen stelt evenals Groot ook Van der Plas de gemeente ver antwoordelijk voor het verlies dat is geleden. Merkte Groot op dat de gemeente hem "de nekslag had gegeven", Van der Plas meent dat de Katwijkse gemeentebestuurders Groot hebben laten "doodbloeden". De Katwijkse advocaat, die be trokken is bij de F&S-affaire en daarvoor enige tijd is vast gehouden, wilde aanvankelijk niet reageren op beschuldigin gen die omtrent zijn persoon de ronde deden. Vrijdag nog liet hij weten daar geen enkele behoefte aan te hebben. "Ik ben een in boeien geslagen man met een prop in zijn mond die links en rechts wordt ge- 'Mi vV' De grond aan de Zwarteweg. Van der Plas: "Ik heb met de ver koop daarvan niet te maken gehad". schopt en geslagen. Maar ik verzeker u: al die beschuldi gingen, daar klopt niets van". En: "De zaak is in handen van justitie. Bovendien zijn er cliënten bij betrokken, op grond waarvan ik zwijgplicht heb", zo sprak hij toen. Stilzwijgen Zaterdag echter, nadat in deze krant een interview verscheen met huizenbouwer Groot uit Egmond aan den Hoef, ver brak hij ("koste wat het kost") het stilzwijgen. "Want wat Groot zegt is volslagen onzin", zegt de advocaat niet zonder enige emotie. Van der Plas, die zijn kantoor in Den Haag heeft, zegt in een soort memorandum ook geen enkele bemoeienis te hebben gehad met het opstellen van de koopacte die op 5 juni 1978 passeerde en waarbij de Am sterdammer R. v.d. P., even eens eerder genoemd in de F&S-affaire, de grond in Kat wijk aankocht van de onlangs in verband met deze affaire gearresteerde Nootdorper J. van der M. Diezelfde dag is, al dus de Katwijkse advocaat, de koopacte bij notaris Groen in Amsterdam getekend met daarin opgenomen de clausule dat de verkoper garandeert dat op de grond een goedgekeurd bestemmingsplan rust dat ook woningbouw mogelijk maakt. Twee dagen later verkocht R. van der P, aldus de Katwijkse advocaat, de grond aan Groot, waarbij werd bemiddeld door makelaar Mens uit Lisse. De betrokkenen hebben zich daar bij laten voorlichten over de mogelijkheden van de grond op het gemeentehuis in Kat wijk. Dat laatste beweert ook Groot in zijn verhaal. Volgens de advocaat werd die zelfde dag ook de koopacte tussen Groot en de Amster dammer Van der P. getekend bij notaris Noordraven in Sas- senheim. Ook in die acte wordt daarin de eerder genoemde clausule opgenomen. "En ook bij het totstandkomen van de ze acte heb ik geen enkele be moeienis gehad", benadrukt de gebelgde advocaat, die het toch al merkwaardig vindt dat er zoveel verdachtmakingen over en weer worden gepleegd, terwijl de zaak nog in handen van justitie is. Een reden ook waarom Van der Plas zich niet wenst uit te laten over andere F&S-affaires waarin hij is ge noemd. Bewijzen De Katwijker zegt intussen over bewijzen te beschikken dat Groot zich na het tekenen van de koopacte, maar vóór de transportdatum met de thans ex-wethouder Van Dijk in ver binding heeft gesteld. In een gesprek zou de toenmalige ge meentebestuurder te kennen hebben gegeven dat Groot van de zijde van de gemeente Kat wijk niet op medewerking voor zijn plannen hoefde te re kenen. Groot wendde zich daarop, zegt Van der Plas, tot zijn Leidse advocaat Van der Pluijm. De Noordhollander weigerde in tussen de koopsom aan de Am sterdammer Van der P. te beta len, waarop deze laatste zich tot de Katwijkse advocaat richtte. "Eerst toen kwam ons kantoor dus in actie en som meerden wij Groot alsnog te betalen", beweert de advocaat die daar aan toevoegt dat de Amsterdammer intussen wel voor de grond had betaald. En verder: "Als gevolg van dat alles had er op mijn kantoor een gesprek plaats waarbij R. van der P., mr. Van der Pluym, makelaar Mens en ikzelf aan wezig waren. Groot was daar i in boeien geslagen r niet bij. Die had ik nog altijd niet gezien. Het reslutaat van dat gesprek was", zo vervolgt Van der Plas, "dat Groot toch betaalde". Ook bij het nader advies dat Groot daarop ging inwinnen op het Katwijkse ge meentehuis zou de Katwijkse advocaat niet betrokken zijn geweest. Verbijsterd Volgens de Katwijkse advocaat schakelde Groot hem eerst eind september 1978 in met het verzoek te bemiddelen op het gemeentehuis. "De reactie daar was verbijsterd", meent Van der Plas. De Katwijker on derschrijft dan het verhaal van Groot, die zegt dat de gemeen te Katwijk alles in het werk heeft gesteld om de grond voorlopig niet voor woning bouw in aanmerking te laten komen. De Katwijkse advocaat zegt dat verdere pogingen, om Groot hulp te bieden, stukliepen. Van der Plas: "De grond werd bij het uitwerken van deelplan- nen steeds overgeslagen, waar door Groot in financiële moei lijkheden kwam. De gemeente liet hem doodbloeden". Of, zo als Groot dat zelf zei: "De ge meente Katwijk heeft mij de nekslag gegeven". In oktober 1980 zou Groot zich opnieuw tot Van der Plas' kan toor hebben gewend omdat er wederom een deelplan ter inza ge lag van het gebied Rijnsoe ver, waar de grond van Groot deel van uitmaakte, en waar voor de bouwer weer niet in aanmerking kwam. Het idee werd opgevat bezwaar te maken bij gemeente en pro vincie. "En die actie leek suc ces te hebben", verklaart de advocaat, "ook al omdat de ge meente in tijdnood dreigde te geraken wegens verlies van de toegezegde bouwpremie". "Plotseling", zo klinkt dan Van der Plas' relaas, "had er een ge sprek plaats op het gemeente huis waarbij Groot waarschijn lijk toezeggingen zijn gedaan, waardoor hij zijn bezwaren in trok en zijn grond voor een la ge prijs verkocht". Oud-wethouder J. van Dijk ont houdt zich van elk commen taar in deze zaak. Burgemees ter C. Bos liet daarentegen za terdag al weten dat Groot de grond "met bepaalde verwach tingen had gekocht" en het triest voor hem te vinden dat hij daar is "ingekukeld". Vol gens Bos is de grond van Groot overgenomen voor een bedrag dat ook voor andere stukken grond in dat gebied is betaald. i Leo Divendal in "Nieuwkoop, beelden en fragmenten" Lindehoeve De weekagenda van de Lindehoe ve in Voorschoten ziet er als volgt uit: donderdag 9 decem ber speelt de groep Shine, 21.00 uur en de toegang is gratis. Scholierendisco is er vrijdag middag 10 december in de stal en 's avonds is er de swing avond, 21.00 uur. Naast degebruikelijke activitei ten zaterdag en zondag draait zondagavond 12 december in het videocafé de film The Wall. Ook hiervoor is de toegang gra tis. Expositie In galerie De Pomp in Warmond is tot en met 19 december een groepsexpositie van werk van een tiental exposanten te zien onder de naam "Allerlei '82. Er is Delftsblauw-aardewerk te zien van Ghislaine van Tonge ren; bloemencollages van Keetje Kicft; etsen van Birgit Speulman; portretten van Erik van Dongen; etsen, schilderijen en poppen van Annette van Wijck; foto' van Leo Oosten- brug; pointillistische tekenin gen van Ineke Berg; schilderij en van Hans Plugen "kunst op zijde" van het echtpaar Hanna en Jan Prins. Poppentheater Poppentheater "Wellus-nietus" presenteert woensdagmiddag 8 december het stuk "De brullen de brievenbus" in de theater- keet aan de Churchillweg in Voorschoten. Voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Kindervoorstelling SJJO in Oegstgeest heeft het kin dertheater Plok uitgenodigd om zondagmiddag 12 december het stuk Rari Tijd in Taberna op de planken te zetten. De voorstel ling is voor kinderen van 5 tot 12 jaar en handelt over poosjes, minuutjes, ogenblikjes enz. enz. Aanvang 13.00 uur. Tentoonstelling De vereniging van amateurs-beel dende kunstenaars "Lucas van Leyden" exposeert werk van le den in verpleegtehuis Leythen- rode in Leiderdorp. De tentoon stelling is te bezichtigen vanaf 9 december en duurt tot 20 janua ri van het volgende jaar. NIEUWKOOP - Voor Nieuwko- pers die niet weten wat ze met kerstmis voor ca deau moeten kopen, is nog net op de valreep voor deze feesten het boek "Nieuwkoop, beelden en fragmenten" verschenen. Vrijdag werd het bijna 180 blad zijden tellende "jubileumboek" door burgemeester en voorzitter van de Stichting Nieuwkoop 700 Seinstra ten doop gehouden. Het boekwerk is, zo valt na een eer ste blik al direct op, zeer fraai uit gevoerd. Zeer veel illustraties, zowel tekeningen als foto's, be geleiden de negen hoofdstuk ken, of beterartikelen, waaruit het boek is opgebouwd. De eer ste drie hoofdstukken zijn een stuk geschiedschrijving van Nieuwkoop en Noorden. Op vlot te, prettig leesbare wyze behan delt Hendrik Battjes de geschie denis van het dorp en de water staatkundige ontwikkeling in de gemeente (het ontstaan van de Nieuwkoopse plassen). Leendert Jansen vervolgt onder de tiel "Armoe troef, maar toch..." met een min of meer nostalgisch beeld van Nieuwkoop in de eer ste tientallen jaren van deze eeuw. De plaatjes nemen in dit hoofdstuk een aanmerkelijk be langrijker plaats in dan de tekst. Voor het hoofdstuk "etsen" geldt dat in nog sterkere mate: hierin is een vijftiental etsen van de Nieuwkoopse kunstenaar Han van Hagen afgedrukt. Een aardi ge bladvulling, maar ook niet meer dan dat. Hetzelfde geldt ei genlijk voor de hoofdstukken "foto's" van Leo Divendal - niet tegenstaande de werkelijk schit terende platen die Divendal heeft gemaakt, waarbij de foto van twee oude boeren er uit springt. De overige hoofdstukken bevatten belangrijke facetten uit de Nieuwkoopse geschiedenis. Twee bijdragen van Jos Teeu- wisse over het turfmaken en de veranderingen in het Nieuw koopse landschap in de afgelo pen eeuwen, en twee artikelen van de hand van Clemens Kor- tenbach over de voor Nieuw koop zo belangrijke smederij en over het landschapsschilderen in de gemeente. Tegen het einde van de vorige en het begin van deze eeuw was Nieuwkoop voor een aantal bekende landschaps schilders een zeer gewilde en blijkbaar zeer inspirerende plaats. De vele in vierkleuren druk afgebeeld schilderijen vor men tenminste een lust voor het oog. Het boek is trouwens in zijn geheel mooi uitgevoerd. De lay-out no digt uit tot lezen en er is bijna geen bladzijde waarop geen illu stratie staat. Goedkoop is het boek met zijn prijs van 57,50 gul den beslist niet, maar dat is ge zien de uitvoering ervan en de vrij geringe oplage van duizend exemplaren wel verklaarbaar. Het boek is verkrijgbaar bij de boekhandels Van Woerden in Nieuwkoop, Bakker in Noorden en Haasbeek in Alphen aan den Rijn. Ook bij galerie De Leeuw in Alphen is "Nieuwkoop, beelden en fragmenten" te koop. MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Burchtzaal - thema-avond Zich op Vrij willigerswerk, 20 uur. Zaal Middelweg 28 - Spiritisch Genoot schap Leiden, inleiding over Getallen- leer en Kabbala door Ds. Meiners uit Soest, 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm; klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV. RW of WAO. di 14-16.30 uur, inl. 123271. Leiderdorp - Dorpshuis, Hoofdstraat, ruilavond Postzegelvereniging De Rijn streek, voor de jeugd vanaf 19 uur, voor ouderen vanaf 20 uur, om 21.30 uur de veiling. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 3 dec tot 10 dec door: Apotheek Lei den Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. ZOETERWOUDE Geboren: Jacobus Nicolaas Maria van der Poel, 30 okt. 1982; Pauline Petronella Sollie, 13 nov 1982; Gehuwd: Antonius Lambertus Velt- man, 07 nov. 1934 met Yvonne Cornelia Johanna Janssen, 31 juli 1939; Overleden: Catherina Wilhelmina Jo hanna van Rijn geb. Knape (1913); Elisa beth Johanna Magdalena de Vette geb Hoogeveen (1906). WARMOND Geboren: Madeion dv J.J. Ouwehand en E.P.H. van der Meer. Ingrid J. dv G. Dijkstra en T.A.J. den Hollander. Karlijn dv C.W.J. Sprünken en C.A. Pieterse. Robertus A zv A.J.A.N. Zoet en A.J.P.M. van Mil. Meta A. dv A.A.M. Versluijs en G.M. van der Aart. Gehuwd: P.M.J. Vervoort met A.H. Ja ger. J.J. Kruunenberg met C.A.M. van der Plas. Overleden: Marie F. Schöttle (1895), Eli- Adriana M. Weeda (1894), Jacobus J. Louter (1902), Anthonius Haesenbos (1904), Johannes W. Hartog (1899), Pe- Palenpest Dat het als Leidenaar geen pas heeft besluiten van de gemeente raad van Warmond te bekritise ren daar is ondergetekende zich goed van bewust, toch zou ik dat met enige redenen willen rechtvaardigen, het betreft o.a. het besluit om een aanvraagves- tiging voor een supermarkt in de Dorpsstraat radikaal af te wijzen. Zelf doe ik voor een groot gedeelte mijn aankopen in Warmond van- weg de correcte behandeling van de door mij reeds jarenlang be zochte winkeliers. Kort geleden is de Dorpsstraat te pas en te onpas volgepoot met z.g. Leidenaartjes ook daarmee is voorzichtigheid geboden als voorbeeld zou ik daarvoor willen aanwijzen ddt Leiden door het onbeperkt plaatsen van palen een onbegaanbare stad is gewor den met als laatste hoogtepunt het onbegaanbaar maken van ons mooie Rapenburg. Leiden is hard op weg van een koopcentrum voor de regio een verpauperde binnenstad te wor den die door het winkelende pu bliek als de pest gemeden zal worden. Boze tongen beweren zelfs dat ook de naam van de stad gewijzigd wordt in 'Lijden". Lei den is doodziek en binnen enke le weken gaat het laatste infuus uit de patiënt. Letterlijk bete kent dat het afsluiten van de Warmonderbrug voor alle ver keer, daarmee is de belangrijkste verkeersader opgeblazen. Dat mede om die reden ondergete kende z'n werk verliest is van on dergeschikt belang ik wil maar zeggen "Warmond let op uw Saek" Sam Heemskerk Mariënpoelstraat 19a Leiden OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 61,25 Per post 83.60 Jaarabonnement 233,50 Per post 322,90 Losse nummers 0,85 Maandabonnement 20.5 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir N Qüakernaat Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) W F J Wirtz (bin./buit./ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a Ir Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, P J de Tombe tel. 071-144941. tst 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2