op Clerc" Eerste punt van Danaiden "De ommekeer kwam na zege Blitz Knappe winst Driemaal brons judoka's Chinezen domineren Tegen Zuiderkwartier Wereldkampioen Jannes van der Wal: Afdaling van Weirather MAANDAG 6 DECEMBER 1982 Sport PAGINA 17 LEIDEN - In de eerste divisie A da mes kon Foreholte in Amster dam een onstuimig Volewijckers net voor blijven: 14-13. HVS kreeg in Oldenzaal een flink pak slaag van Quick'20, dat de wed strijd volledig dicteerde: 16-6. In de tweede divisie D bleven de heren van Saturnus voor de zes de maal in successie overeind. Monnickendam ging in eigen huis met 15-17 onderuit. De da mes van Oase verloren door enerzijds een op zijn minst twij felachtige arbitrage en ander zijds een stevige dosis pech van Wijk aan Zee: 10-12. Door die nederlaag zakte de ploeg uit Oud-Ade voorlopig af naar de vierde plaats op de ranglijst van de tweede divisie D. Saturnus handhaafde zich aan de kop van de ranglijst. De dames van MMO moesten het in de derde divisie wedstrijd tegen koploper Velo stellen zonder trainer-coach Ca- rel Caron, door griep geveld. Dat scheelde in de totaal-prestatie aanmerkelijk. Velo won in R'veen na een ruststand van 9-9 met 19-17. Velo bleef met die ze Oost Arnhem-Fides Pacta 13-13 (6- 6). Het gelijke spel dat Fides Pac ta in dit duel behaalde, heeft de Leidse ploeg aan de kop van de ranglijst geplaatst. Hoe lang dat het geval zal zijn, hangt af van de schotvaardigheid van de Fides- heren. Het gemiddelde van 13 per wedstrijd belooft evenwel veel voor de toekomst. Aanvan kelijk kreeg Fides' eerste aanval weinig kans om te scoren en de Leidse verdediging kon ook niet lang genoeg de veste gesloten houden. Wel was Fides Pacta's tweede aanvalsvak in staat om een achterstand van tweemaal te nivelleren. In de laatste tien mi nuten van de eerste helft draaide alles in de Leidse gelederen naar wens, waardoor een 6-6 gelijke stand bij rust op het scorebord gezien kon worden. Maar ook in de tweede helft bleek Oost Arnhem lange tijd Fides' eerste aanvalsvak te kunnen uit schakelen. Dat veranderde pas toen de stand 12-10 was bereikt. Een tussensprint van de Bos- equipe leverde vlak voor tijd een 12-13 voorsprong op, maar de ge lijkmaker van Oost Arnhem gaf beide partijen datgene waar men recht op had. Voor Fides Pacta scoorden: Hennie Piket 4x, Dik Onderwater 3x, Nico Pikaar 2x, Bea Schrama 2x, Robin Somme- ling en Jeanet Smit. Pernix-HKC 10-11 (8-4). Het ont breken van Kees Hortensius van de lijst van scorers is waarschijn lijk de enige aanwijsbare reden voor deze nederlaag voor Pernix. Hoe makkelijk de andere Pernix- spelers in het begin van het spel ook raakschoten, vast staat dat wanneer een aanvalsleider niet tot scoren komt, het voor de ploeg als geheel uiteindelijk toch te moeilijk wordt om het hoofd boven water te houden. GRONINGEN (GPD) "Een schrik was het bepaald niet om wereld kampioen te worden", meldt Jannes van der Wal gekscherend vanuit het Braziliaanse Sao Pao lo. „Het zat er allang aan te ko men en ik heb het in het verleden toch ook aangekondigd?! Ook bij de andere deelnemers heeft het geen schrik opgeleverd. Die titel van mij wordt algemeen aan vaard". De kersverse damwereldkampioen is in een al te beste stemming, maar op een meer serieuze toon zegt hij iets later, dat hij er toch PONTRESINA (ANP) - De Oos tenrijker Harti Weirather heeft gisteren in Pontresia (Zwi) de eerste afdeling voor de skiwe reldbeker gewonnen. Weirather raasde de 2,71 kilometer lange piste af in 1 minuut en 42.13 se conden. Zijn landgenoot Franz Klammer bezette de tweede plaats op ruim één seconde. De Zwitser Peter Muller eindigde als derde. Klammer is de oudste deelnemer ge op kop in de derde divisie G en MMO zakte af naar de vierde plaats. Foreholte speelde waarschijnlijk een van de slechtste wedstrijden sinds haar optreden in de eerste divisie, maar Volewijckers was niet bij machte om meer in te brengen dan een geweldige in zet. Tegen een ploeg als Forehol te, dat ook inzet hoog in het vaandel heeft geschreven, is dat niet voldoende. De puur indivi duele klasse van Hannie Bos kamp en Nel Geerlings gaven in het soms wel erg harde treffen de doorslag. Eigenlijk had de Am sterdamse formatie niet eens meer zo gevaarlijk mogen opsto- men. Foreholte leidde met nog acht minuten te spelen met 12-9. Via 14-12 mocht Volewijckers in Zo ook voor Pernix. De oranjekra gen begonnen zeer goed. Te goed misschien, want binnen 5 minu ten was de stand 5-0 al bereikt. Een prestatie van zeer hoog ge halte, want de HKC-ploeg staat niet voor niets zowel in deze competitie als in de veldcompeti- tie bovenaan de ranglijst. En ge heel volgens het vertoonde beeld kwam Pernix in de 17e minuut zelfs uit op een 7-1 voorsprong. Ook toen HKC eveneens begon te scoren, leek er bij Pernix nog niets aan de hand te zijn. Echter in de tweede helft die met een 8-4 voorsprong was ingegaan, bleek het zelfvertrouwen van de Per- nix-spelers met de minuut af te brokkelen. HKC zag daardoor haar achterstand wegslinken en toen de stand 8-8 was bereikt, was Pernix tijdelijk een aange slagen ploeg. Binnen de kortste keren keek de Leidse ploeg danook tegen een 8-11 achterstand aan. Pernix her stelde zich daarna nog wel en kwam met nog vier minuten te spelen op een voor een gelijkspel knappe uitgangspositie: 10-11. Maar ook in deze laatste minuten kon Kees Hortensius niet de ope ning van de korf vinden, waar door de nederlaag toch een feit werd. Jenny v.d. Laken 3x, Jan- ko Breedveld 4x, Peter Kuipers, Janneke Mulder en Kees Bro- kaar namen de Leidse treffers voor hun rekening. De Danaiden-Zuiderkwartier 7-7 (3-5). Zeker veertien jaar geleden was het een normaal gegeven dat beide teams, die de Montgome- rystraat als thuisbasis kennen, elkaar in de competitie bestre den. Daarna zijn beide verenigin gen hun eigen weg in korfbal- land gegaan, elkaar in competi tieverband nauwelijks tegenko mend. De hernieuwde kennis geen rekening mee had gehou den om als eerste te finishen. „Kijk, van tevoren had ik er niet aan gedacht, al had ik natuurlijk een kansje", zegt hij. „Pas toen de Russen niet kwamen, begreep ik dat er grote mogelijkheden waren, maar ik was er zelf niet helemaal van overtuigd. De grote ommekeer kwam voor mij na mijn overwinning op Clerc. Toen wist ik, dat ik het kon redden". Bijna gooide Kouassi uit Ivoorkust roet in het eten. Na een rustdag, waarop de dammers met rood verbrande ruggen van het strand terugkwamen, verloor Van der aan het skicircus. Hij is vrijdag 29 jaar geworden. De uitslag van de afdaling voor de wereldbeker is: 1. Harti Weirather (Oos) 1 mm 42, 13 sec. 2. Franz Klammer (Oos) 1.43,15, 3. Peter Muller (Zwi) 1.43,21, 4 Conradin Cathomen (Zwi) 1.43,28, 5. Helmut Höfleh- ner (Oos) 1.43,36, 6. Ken Read (Can) 1.43,44. de laatste seconde nog éénmaal scoren. 14-13. Daar bleef het by en ondanks de slechte prestatie van Foreholte valt op de uitslag niets af te dingen. HVS was in de eerste helft al kans loos tegen een fel, bewegelijk en genadeloos scorend Quick'20. De anders zo gevaarlijke Stomp- wijkse tweede lijn kwam er in Ol denzaal helemaal niet aan te pas tegen de hechte Quick-defensie en van de normaliter zo goed lo pende collectieve break-out kwam evenmin wat terecht De forse marge in de productie was dan ook geheel in overeenstem ming met de krachtsverhouding. De heren van Saturnus draaiden Monnickendam in de eerste helft stapeldol met de break-out: 9-2. Hans Blansjaar zorgde in totaal making stond zeker bij Zuiderkwartier in dit licht. Bij De Danaiden speelden er ook nog wat bijverschijnselen mee. De breuk met Ron Ek en de nog puntloze status, na jaren het Leidse toonbeeld voor korfbal geweest te zijn, zat de blauwwit te spelers niet lekker. De span ning in de Vijf Meihal was dan ook te snijden. Zuiderkwartier was, nadat Theo v.d. Leek voor 1-2 had gezorgd, heer en meester op de speelvloer. De 3-7 voorsprong die de geel- blauwen in de tweede helft ver overden was dan ook volkomen verdiend. Daar kwam verande ring in toen Dirk Jan de Kreek en Wil de Wit te solistisch gingen optreden. De Danaiden kwam daardoor wat vaker in balbezit waardoor ongezien en onge merkt de achterstand werd weg gewerkt. De strafworp die Pieter Koornneef in de 27e minuut be nutte betekende de gelijkmaker (7-7), waarin ondanks de enkele aan weerszijde aanwezige moge lijkheden geen verandering mee kwam. Doelpunten De Danaiden: Pieter Koornneef 3x, Hans v.d. Leek, Kees Christiaanse, Elly de Bruyn Prince en Monique Slingerland. Voor Zuiderkwartier waren dit: Dirk Jan de Kreek 3x, Theo v.d. Leek, Dik Derksen 2x, Carla Ak- se. TOP-Animo 9-11 (2-7). Een te ge spannen TOP dat voor eigen pu bliek wilde laten zien wat het waard was, heeft geen enkele mogelijkheid gehad om het ster ke Animo onder de knie te krij gen. Want ondanks de 1-0 voor sprong bleek Animo genoeg schotvaardigheid mee naar Sas- senheim te hebben genomen om het openingsgeweld van TOP te Wal van hem en wankelde zijn leiderspositie. „Ach, voor die ne derlaag geldt geen enkel ex cuus", stelt hy nu vast. „Ik speel de goed, maar hij was nog beter. Zenuwen, een verbrande rug of iets dergelijks speelden absoluut geen rol". Aanzien Jannes van der Wal beseft, dat zyn wereldtitel door de afwezigheid van de Russen iets aan aanzien heeft ingeboet. „Ik kan nu na tuurlijk moeilyk vaststellen wat er gebeurd zou zijn met de Rus sen erbij. Het toernooi was nu minder sterk en minder zwaar. Op een zaterdag gehouden con gres is mijn titel in elk geval wel erkend. Unaniem hebben alle landen beslist dat dit toernooi of ficieel was". Door die officiële status staat Jan nes van der Wal volgend jaar een tweekamp met Harm Wiersma te wachten. De onttroonde wereld kampioen uit Leeuwarden heeft het recht om Van der Wal uit te dagen. In een match over twintig partijen mag Van der Wal Wiers ma's aanval dan proberen af te slaan. Dat wordt een vrijwel nieuwe ervaring voor hem, want voor zeven treffers. De mooiste kwam echter op rekening van Jan Wolter tjssel de Schepper met een zijwaartse valworp uit de rechterhoek. Saturnus dacht de strijd al te hebben gewonnen. In de rust werd weliswaar druk gepraat over het veelgeroemde terugkomen van Monnicken dam, maar de praktijk toonde aan dat het bij praten bleef. Het werd met nog enkele minuten te gaan zelfs 15-16. Monnickendam rook nog een kans op tenminste één winstpunt en schakelde over op een man-to-man defensie. Dat pakte verkeerd uit Jan Wolter Ijssel de Schepper zag Hans Blansjaar in een flits vrij aan de cirkel van Monnickendam op duiken, speelde hem strak aan en dat was 'hangen': 15-17. breken. Na 2-7 kwam TOP wel wat dichterbij mar bij de stand 7-9 stelde Animo de zege veilig. Doelpunten: Ilse Molenaar, Bert Staal, Hans Oudshoorn 2x, Anne v.d. Zaag 3x en Peter Tiggelman. In de Tweede klasse leed De Alge mene tegen Snel een alleszeg gende 13-5 nederlaag. Vooral het schot aan Leidse zijde was slecht, maar ook het zeer volwas sen spel van de Dordtenaren ga ven de Leidenaars weinig ruimte in zyn loopbaan speelde hy slechts éénmaal eerder een twee kamp. En dat duel ging slechts over zes partyen, waarin Koeper- man zyn opponent was. Van der Wal: „Wiersma heeft op dat ge bied heel wat meer ervaring. Dat is dus wel een handicap voor my, maar ik acht me met helemaal kansloos". Harm Wiersma viel qua resultaat De dames van Oase speelden voor al defensief een slechte eerste helft. Alleen dankzij Helma van der Geest (3 treffers)en een fraaie hoge zoever van Riet Broester- huizen kon de schade beperkt worden gehouden: 4-6. De twee de helft gaf een ander beeld te zien. Een nu fel op de bal zittend Oase met een formidabel kee pende Monique van der Meer kwam terug. Als de zwak leiden de arbiters en vooral de aan de cirkel van Wijk aan Zee acteren de doelscheidsrechter wat beter opgelet hadden zouden de twee knallers van Helma van der Geest, onderkant lat het doel in draaiend, niet arrogant zijn weg gewuifd. Even tevoren had die zelfde scheidsrechter een treffer van Roos van der Poel, die aan om het eigen spelletje tot ont wikkeling te brengen. Voor De Algemene-treffers waren verant woordelijk: Wim v. Vliet, Ruud v. Vliet, Jory Sjardijn, Enrico Mud en Wilma Sinteur. Crescendo verloor ook haar derde zaalkorfbalwedstrijd tegen Mer- wic (6-8) en is daardoor nu op een punt aangeland, dat men zich toch moet gaan beraden wat de toekomst nog te bieden heeft. Ondanks dat beide teams elkaar tegen op dit wereldkampioen schap. Jannes van der Wal ver klaart dat als volgt: „Wiersma heeft beslist niet onder zijn ni veau gespeeld. Hij heeft veel pech gehad. In het hele toernooi beging hij geen enkele fout, ter- wyl ik er wel honderden heb ge maakt Het heeft er ook mee te maken dat het toernooi iets heel anders is dan een tweekamp. In een match kun je zonder nadeli ge gevolgen een remise maken, omdat je tegenstander er ook niet beter van wordt. In een toer nooi ben je haast verplicht om el ke dag te winnen, want anders de cirkel door een Wyk aan Zee verdedigster -werd ingeklemd doch niettemin scoorde, afge keurd wegens aanlopen' Toch had Oase de arbitrage en de pech daargelaten de strijd in haar voordeel kunnen beslissen. Ze ker zes kansrijke break-out situa ties bleven echter door slechte passes onbenut MMO had tegen een sterk aanval lend Velo geen passend ant woord klaar Maar ook de Wate- ringse koploper verdedigde zwak. Lydy Vink (6 treffers) en Elly van Leeuwen (5) profiteer den daar volop van. In de slotfa se moest echter Helma Volwater om onbegrijpelijke reden voor twee minuten naar de kant Velo greep die kans dankbaar aan. in kracht nauwelijks ontliepen, bleef Merwic na een 5-4 achter stand steeds aan de leiding staan. Wel werd het nog 6-7, maar de achtste treffer van Merwic was voor Crescendo de genadeslag Doelpunten: Carolien Braggaar, Liesbeth Kok, Wilfred Cornelis- se. Alfons Cornelissen, Eddy Spaans en Henk Alberts. Ons Eiland boekte tegen Oranje Wit haar tweede overwinning: 10-11. GERT GRESSIE loop je het risico op de ranglijst gepasseerd te worden". De aanstaande tweekamp tegen Wiersma ziet Jannes van der Wal niet geheel zonder zorgen tege moet. „Wiersma's speelstyl ligt me totaal niet", stelt hy vast „Ik heb zelf nog nooit van hem ge wonnen. Toch raak je daardoor niet gefrustreerd, want ik heb voldoende aan twintig remises Ik sta weliswaar niet bekend als remiseschuiver en dat zal me dus wel problemen opleveren Er is in elk geval nog veel werk aan de winkel". Van 16-16 werd het opeens 18-16 In de afdelings tweede klasse moesten de heren van HW70, die na 10 minuten de centrale verdediger en aanvoerder Ed Krosschel door een beenblessure verloren een pak voor de broek incasseren van Wings 2. dat met doelpunten strooide als de Sint met pepemoten: 17-8 Een in compleet MSV kon een achter stand van 4-7 by de rust tegen Animo 2 helemaal wegwerken in de tweede helft 11-11 De twee minuten uitsluiting van Paul Timmermans was voor de gerou tineerde Animo-reserves vol doende om de zege veilig te stel len: 18-14. In de derde klasse ver pletterde Olympia' 72 uit Wasse naar het derde team van Wings met 9 3 In de eerste klasse verloren de da mes van Saturnus voor de twee de maal met een treffer verschil en weer was een gemiste straf worp daar de oorzaak van. HVV* 70 won met 4-3. De dames van Olympia' 72 overspeelden Her mes 2 met 9-3. FRANK BONTE LEIDEN - Voor basketballend Leiden was het een rustig week einde. Dé meeste ploegen waren vrij De dames van Elmex Lei den speelden wel en verloren van JRC Boxtel met 72-52. Blitz behaalde een knappe overwin ning op AMVJ Rotterdam (68- 89) en ook Luba won weer eens. Red Stars moest er met 89-59 aan geloven JRC Boxtel-Elmex Leiden 72-52. Zonder spelverdeelster Corine Meyvogel was het voor de Leidse meisjes helemaal lastig tegen JRC. De organisatie was niet aanwezig en de tegenstander kon dan ook vry makkelijk weglo pen. Halverwege was de stand 32-18 Na de pauze liet coach Tirke Kanm zyn ploeg wat feller verdedigen en dat had resultaat. Leiden kwam aardig terug (48-39). maar miste in de slotfase toch de kracht en de routine om door te drukken: 72-52. AMVJ-Blitz 68-89. De eerste tien minuten gingen beide ploegen gelijk op: 20-20. Daarna liepen de Voorschotcnaren enkele knappe breaks en pakte de Blitz tien punten voorspong bij de rust. Ook na de pauze bleef Btttl van afstand en van onder de bas ket productief zodat er voor de Rotterdammers weinig eer te be halen was. Topscorers waren Dick Koorneef met 27 en Ton Kallenberg met 21 punten. Luba Leiden-Red Stars 89-59. De Leidenaren speelde speelden een slechte eerste helft en ston den met rust op achterstand: 29-35 Toen werd de ploeg ech ter wakker Goed pressend werd de tegenstander vast gezet en vervolgens onder de voet gelo pen. Via de standen 44 -35 en 65-39 werd het 89-59. Geert van Zandwijk met 20 en Gerard de Wolf met 18 waren te beste schutters. PARIJS (ANP) De Nederlandse damesploeg heeft uit Parys dnc bronzen medailles meegenomen van de wereldkampioenschap pen. Een winst in de breedte, vergeleken met twee jaar gele den toen Anita Staps in New York wereldkampioene werd, maar een verlies aan de top. In eigen land werd de titelstryd be heerst door de Franse dames, du- de helft van de gouden medailles veroverden. Jola Bink behaalde gisteren in de lichtste klasse de derde Neder landse bronzen plak. nadat Anita Staps en Marjolein van Uncn haar zaterdag waren voorgegaan. Van Unen was nogmaals dicht by een hoge onderscheiding. In de finale van haar groep in de open klasse had zy licht voordeel tegen de Belgische Ingnd Berg hmans, maar een kleine onacht zaamheid aan het eind van et-n krachtenslopend gevecht, kostte haar de overwinning Berg- hmans, al winnares van de zilve ren medaille in de klasse tot 72 kilo. werd tenslotte kampioene alle categorieën door winst met een vol punt op de Japanse Ta- teishi. er van overtuigd te zyn. dat in veel sporten China nog steeds een achterstand bezit op de belangrykste landen in de wereld Rivaal Japan, in de geschiede nis van de Aziatische Spelen altyd het land met de meeste gouden medailles, moest toe staan dat China ditmaal meer gouden plakken binnenhaal de. Beide landen veroverden evenveel medailles in totaal 153. De overmacht van het land van de Rijzende Zon by byvoorbecld het zwemmen was veel minder sterk dan by voorgaande Spelen NEW DELHI (ANP) - De volksrepubliek China heeft bij de Aziatische Spelen in New Delhi, die zaterdag in het Nehru-stadion voor 75.000 toeschouwers op in drukwekkende wijze werden afgesloten, getoond binnen afzienbare tijd op wereldni veau te kunnen meedraaien in de sportwereld. Met de opzet nummer één van Azie te worden, kwamen de Chinese atleten naar New Delhi. Vooral by de atletiek werden diverse uitstekende prestaties geleverd. Daarby was de beste wereld-seizoen- prestatie van hoogspringer Jianhua (over 2,33 meter) ui teraard het hoogtepunt. Toch zei de Chinese ploegleiding LEIDEN In de Overgangsklasse A van de zaalkorfbalcompetitie is Fides Pacta door het gelijke spel (13-13) op Oost Arnhem lijstaanvoerder geworden. Pernix moest dit week einde haar ongeslagen status prijsgeven. Een 7-1 voorsprong werd door HKC in de tweede helft ingelopen en tot een achterstand omgebogen. In de Eerste klasse leverde de derby De Danaiden-Zuiderkwartier een gelijkspel op. Voor De Danaiden betekende dit gelijke spel een eerste punt sinds de start van het korfbalseizoen '82-'83. Theo van der Leek vangt af voot Zuiderkwartier. Danaiden's Pieter Koornneef kijkt toe. De derby eindigde in (Toto: Hol.„II

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17