Eerste winst Binnenkade en Van Egmond Zijl nog niet uit crisis Vierde plaats Kuyvenhoven Leiden: Na drie jaar weer verlies Orion verder in beker na zege op Punch Verrassende deling fel vechtend LZ'86 Slechts gelijkspel bij Het Ravijn Studenten winnen Van Swol-beker PAGINA 16 Sport MAANDAG 6 DECEMBER 1982 LEIDEN - Met zestien deelne mers in de hoofdklasse is het kampioenschap van Leiden vorige week van start gegaan. Ron van Egmond wil probe ren dit kampioenschap voor de derde keer in successie te veroveren. Makkelijk zal dat niet worden, want Peter Bronstring, Cees Binnenka- de en de Hazerswoudenaren Jan Fase en Louis de Frank rijker zijn sterke spelers, waar men niet zomaar van wint. Bovendien ligt "outsi der" Theo Zwetsloot, vroeger al eens kampioen, op de loer. In de eerste klasse dammen zes spelers om de titel. Leen Hoogeveen, Arend Robbe en Jan Parlevliet lijken de groot ste kanshebbers, maar Parle vliet liet zich in tijdnood - verrassen door Dubbelaar, die daardoor een prima uit gangspositie heeft verkregen. De eerste ronde leverde slechts twee beslissingen op. Cees Binnenkade veroverde met een goede opening voordeel tegen Max Leiwakabessy en had al snel een schijf kunnen winnen. Dat werd echter na gelaten en Leiwakabesay kwam met de rug tegen de muur nog heel ver, zover zelfs dat de stelling objectief niet meer gewonnen was, maar een nieuw foutje strafte Binnenkade wel secuur af. De andere partij waarin een be slissing viel, was Anker-Van Egmond. Het gewaagde spel van Ron van Egmond, met een (te) vroege Ghestemdoor- stoot, leverde geen greintje voordeel op, maar damblind- heid van Niek Anker, die een één-om-twee open liet staan, betekende een gelukkige ze ge. De overige partijen eindigden in remise, hoewel dat niet al tijd nodig was. Zo verdedig de Jaap van Duyvenbode zich tot het uiterste tegen de sterke man van Samen Sterk, Louis de Frankrijker. Met schijven meer en een gewon nen eindspel liet De Frankrij ker zijn tegenstander in tijd nood toch nog ontsnappen. Eindspelspecialist Theo Zwetsloot gaf een zeer fraaie trictracwinst aan. In zijn eigen partij kon Zwet sloot na openingsvoordeel bij lange na niet winnen van clubgenoot Arend van Bee- len. Zwetsloot haalde remise, maar dat was meer de "ver dienste" van Van Beelen. Een mooie flankpartij speel den Frans de Jonge en Jan Fase. Een onvoorzichtige opening leek de Hazerswou- denaar fataal te worden, maar lang nadenken bracht de red ding. Na een grote ruil had De Jonge de beste kansen, maar de remise kwam vreemd genoeg niet in ge vaar. Een net niet gewonnen stelling bracht Peter Bronstring op het bord. Na een rustige ou verture schoot Bronstring con brio uit zijn slof met een schitterende flankaanval. Jan Pas verdedigde tot het uiter ste en bijzonder vakkundig, want een zeven om zeven bleek geen winst meer te be vatten. In de eerste klasse won Dubbe laar zoals gezegd, van Parle vliet en deden Teun Kooistra en André van der Zwan mee aan een foutenfestival. Met de zet leken de kansen te wis selen en uiteindelijk kwamen de spelers remise overeen, hoewel Van der Zwan de ge hele partij goed stond. Leen Hoogeveen en Arend Robbe kwamen na een niet oninte ressant gevecht, waarbij Rob be zijn linkervleugel zeer laat ontwikkelde, een puntende- Kampioen Door met 10-6 van Samen Sterk 2 te winnen en het 7-9 verlies van WDG 2 bij HDG 2 is KDC 3 kampioen van de LDDB eerste klasse gewor den. Het had daarbij wel het geluk dat het nog niet geheel kansloze Samen Sterk 2 maar liefst drie recreatiedammers in de gelederen had wegens studieredenen van drie vaste teamspelers. Deze drie invallers damden weliswaar twee punten bij el kaar, maar de basis had onge twijfeld vier tot zes punten bijeen gesprokkeld. Nu ver loor Leen Hoogeveen gedeci deerd van Hans Klinkenberg en Gijs van de Wiel rekende met de gevaarlijke Henk van Wijk af. Omdat Jan Parlevliet van Van Elswijk won moes ten de KDC'ers met over macht kunnen winnen. Dat gebeurde niet omdat Dubbe laar en Duffer tegen resp. Lourier en Van Beek met te leurstellende remises genoe gen moesten nemen en ook Chris van der Meer kon de verdediging van De Vries niet doorbreken. Tenslotte speelde Van Beelen remise met Jos Stolwijk en verloor Bas van Rijn van An- toon Stolwijk. LEIDEN/NIJVERDAL In de ereklasse van de waterpo- locompetitie behaalden de Leidse vertegenwoordigers een gelijkspel. Tussen de beide gelijke spelen ligt echter een wereld van verschil. De ZijL/LGB stelde opnieuw teleur door in Nijverdal tegen het Ravijn niet verder te komen dan 10—10 en LZ verraste vriend en vijand door in het Vijf Meibad VZC uit Veenendaal op 8-8 te hou den. De Zijl/LGB verkeert duidelijk in een crisis. Weliswaar werd er voor het eerst na drie wedstrijden niet verloren, maar normaal gesproken moet de Leidse formatie toch in staat zijn ruim van het Ravijn te winnen, ook in Nijverdal. Zoals vaak deze competitie hadden de Leidenaren het ook dit keer weer behoorlijk aan de stok met de arbiters. Liefst 20 maal kregen de Leidenaren een zware fout toegewezen. Dit had tot gevolg Belkum, Martin Vreeburg, Rob Lagrand en r de kant konden. dat achter elkaar Alex a H Albert Spijker met drie persoonlijke fouten r Aangezien coach Rob Schouten maar drie wisselspelers tot zijn beschik king had speelde De Zijl/LGB de laatste 25 seconden met een man minder. De stand was toen al 10-10. Toch probeerden de Leidenaars nog de winnende treffer te produceren, wat resulteerde in een schot op de paal van Stan van Belkum. Het Ravijn nam de aanval over en ma noeuvreerde zich in een zeer goede scoringsppsitie. Theo Uittenhout voorkwam voor de Leidenaars de vierde nederlaag op rij. Wilco van der Zeeuw (8) vecht met verbeten trek op het gezicht een duel uit met Bart Witters. LZ's vechtlust werd beloond met een puntendeling. (Foto: Holvast). Daarvoor hadden de rood-witten echter alle kans gehad de wed strijd in hun voordeel te beslis sen. Na een 3-0 achterstand na de eerste periode domineerde De Zijl/LGB en kon met opnieuw Stan van Belkum als trefzekere aanvalsleider al in de tweede pe riode de achterstand ombuigen in een 5-7 voorsprong. Ook in de verdere duur van de wedstrijd toonde De Zijl/LGB aan over meer kwaliteiten te be schikken. De foutenlast ging echter steeds zwaarder drukken Ook in de laatste periode heeft de Zijl/LGB kansen gehad om zege vierend Nijverdal te verlaten. Zo kregen de Kooibewoners bij 9-10 door middel van een man- meer-situatie een uitstekende ge legenheid de wedstrijd te beslis sen. De Leidse voorwaartsen konden het gat in de Nijverdalse defensie echter niet vinden. Toen in de laatste minuut zowel Rob Lagrand als Albert Spijker hun derde persoonlijke fout kre gen uitgereikt en de wisselspe lers op waren, werd het nog zeer LEIDEN - De zaalhockeycom petitie is in het afgelopen weekeinde voor de heren van start gegaan met een 7-10 ne derlaag voor Leiden tegen De Kieviten (overgangsklasse A). Het was in de Noordwijk- se Northgohal voor de Lei- den-ploeg het eerste verlies na drie succesvolle jaren met kampioenschappen en pro moties. In Rijswijk speelden Forescate, Roomburg, Alecto en Noordwijk in de tweede klasse A twee wedstrijden, al leen Forescate kwam met tweemaal winst goed tevoor schijn. De Kieviten opende de score tegen Leiden en kon het der tig minuten durende eerste deel afsluiten met een 5-6 voorsprong waarin het ver schil nooit meer dan één doelpunt bedroeg. Dirk Drij ver zorgde voor de derde tref fer van Leiden door verdedi ging inclusief de keeper van De Kieviten fraai te passeren. De andere vier goals kwamen van de stick van Joan van Marwijk Kooy die de straf- comers voor Leiden benutte. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse draf- en rensport kent de laatste jaren meer verliezen en verliezers dan winnaars. De si tuatie is in de professionele sec tor zelfs zo slecht geworden dat een totaal nieuwe organisatie van het nationale koerswezen als noodzakelijk wordt ervaren. Zaterdag is het rapport van de structuurcommissic openbaar gemaakt nadat het ministerie van landbouw ongeveer een half jaar geleden, op aandringen van onder andere de eigenaarsver eniging, opdracht had gegeven tot het onderzoek. De resultaten, zwart op wit gesteld, zijn schok- benauwd. Zoals gezegd was Theo Uittenhout op zijn post. Goals: Stan van Belkum (4), Mar tin Vreeburg (2), Albert Spijker (2), Ron Koster (1) en Alex van Belkum (1). Herstel Van LZ'86 betere berichten. Na de verschrikkelijke nederlaag vori ge week tegen HZC/De Robben (22-3) volgde nu een opmerke lijk herstel. Een fel vechtende Leidse formatie hield het op de vierde plaats bivakkerende VZC uit Veenendaal op 8-8. De Vee- Na de rust werd het eerst nog 6—6 door Kooy, waarna De Kieviten wegliep naar 6—8. De strakke mandekking van de Wassenaarse ploeg bood LMHC weinig speelruimte. Toch kwamen de Leidenaars door een benutte strafbal van Kooy nog op 7-8, maar kon niet verhinderen dat de te genstander de 7-10 zege greep. Forescate startte met een soe pele 5—1 zege op Rijswijk. Het goed verdedigen bij de strafcorner en aan de andere zijde het scoren daaruit was de basis voor de zege waarin Peter-Jan Rubingh (driemaal uit strafcorner) en Jelmer Siersema (tweemaal, waar van een strafbal) scoorden. Tegen Roomburg begonnen de Voorschotenaren met een achterstand (Theo Locher al in de eerste minuten 0-1). De ruststand werd met 1-1 be reikt via Jelmer Siersema uit een strafcorner. Na de doel- wisseling raakte Forescate op drift en was er voor de zonder wissels opererende Leide- "Koerswezen behoeft herziening" kend omdat duidelijk wordt dat de financiële positie van de draf- en rensport steeds slechter wordt, ondanks een stijging van het aantal koersen met bijna tien procent in de laatste tien jaar. Het structuurrapport beveelt een nendalers vielen vooral aanval lend tegen. Alleen ex-internatio- nal Hans van Zeeland vormde een bedreiging voor de Leide naars. Van zijn hand kwamen dan ook vijf van de acht VZC treffers. Hierbij moet worden aangetekend dat Jan Teske in het LZ-goal naar grote hoogte groeide. LZ heeft vooral in de laatste perio de karakter getoond. Hans van Zeeland bracht in de eerste helft van de vierde periode de stand van 4-5 naar 4-7. De strijd leek gestreden. De Leidenaars had- naars een 1-8 nederlaag weg gelegd. Siersema (3), Peter- Jan Rubingh (2), Hans Stree- der en Hans Riemens ver zorgden de produktie voor Forescate. Roomburg speelde tegen Car touche een verdedigend con cept. De eerste goal was voor Cartouche, maar Roomburg kwam via Juijen van Aken en Theo Locher op een 1—3 voorsprong. Cartouche kwam even voor het einde nog op 2—3, maar moest de zege aan Roomburg laten. Noordwijk tegen Rijswijk werd 6—6. Noordwijk trok voor rust de 0-3 achterstand ge lijk door Fred Beuk, Ralf Wiesbrun en Paul Brouwer (strafbal). Rijswijk nam daar na weer drie doelpunten af stand maar binnen vijf minu ten zorgden Paul Rubingh, Beuk en Wiesbrun opnieuw voor een gelijke stand. Het tweede Noordwijkse gelij ke spel werd behaald tegen Alecto. Voor Alecto trof eerst Michel Blans doel, waarna Noordwijk uithaalde naar 4-1 door Fred Beuk (2) en Noud Hekkens. De jonge Lei derdorpers kwamen sterk te rug met doelpunten van Mi chel Blans, Marco Koeken (strafbal) en de 4-4 van Carl Adamse. Alecto moest later zijn meerde re erkennen in Cartouche: 3—1. De stand bij rust was via Voorburgse strafhoekslagen al 2-0. Marco Koeken bracht Alecto halverwegde het twee de part nog wat hoop door 2-1 te maken. Vlak voor tijd scoorde Cartouche echter 3-1 door de Alecto-verdedi- ging uit te spelen. totale heroriëntering aan. In de eerste plaats is daar een betrek kelijk kleine groep, een vaste kern die op 10.000 mensen wordt getaxeerd, die werkelijk betrok ken is bij het koerswezen. Daar naast zien de samenstellers een groep van 500.000 mensen, die belangstelling heeft voor de re creatieve flinctie van het paard. Die overweging leidt tot het voor stel ook binnen de draf- en ren sport een scheiding tussen het professionele en het recreatieve deel aan te brengen. Daarvoor meent men dat een duidelijke beperking in het koersprogram- ma moet worden aangebracht. den echter het antwoord gereed. Met Van Noort op de kant scoor de Frans van der Brink 5-7. LZ bleef sterker en doelman Boeg- schoten werd op de proef ge steld. Jan Pieter Heek zorgde met nog tweeeneenhalve minuut te spelen voor de aansluiting (7—6). Ook de man-meer-situatie, anders bepaald niet het sterkste wapen bij LZ, liep in deze perio de goed. Joop Siers onderstreep te dit door zo'n situatie feilloos te benutten (7-7). Nog éénmaal kon VZC op voorsprong komen en het was opnieuw Hans van .HILVERSUM (ANP) - De Van Swol-beker, de in Nederlandse rugbykringen meest begeerde trofee, heeft een nieuwe eige naar: De Studenten. In de finale van de strijd om dit kleinood ver sloeg gisteren een superieur Stu dententeam de grote favoriet Het Midden met 22-10. De formatie van coach Robert van der Ven met zijn vier internationals in de gelederen, was in dit eenzijdige duel veruit de meerdere en leid de reeds bij rust met 18-0. Het was de eerste maal dat de Studs in deze competitie als winnaars eindigden. De uitslagen van de laatste ronde zijn: Midden—Studs 10-22; Wes t-Noordwest 15-10; Zuid-Oost 22-3; Limburg-Noord uitge steld. De eindstand is: 1. Studenten 3 6 2. Midden 3 4 3. Noord 2 4 4. Zuid 3 4 5. Oost 3 2 6. West 3 2 7. Limburg 2 0 8. Noord-West 3 0 Zeeland die de treffer op zijn conto kon bijschrijven. Met nog 18 seconden te spelen trok Brou wer in de VZC-defensie aan de noodrem. Hij kon voor 45 secon den de kant op. Ruus Muusse be dacht zich geen moment en ko gelde direct de 8-8 binnen. In de resterende speeltijd hield LZ dit kostbare tweede kompetitiepunt goed vast. Doelpunten: Eric Bergsma (2), Ruud Muusse (2), Wilco van der Zeeuw, Frans van der Brink, Jan Pieter Heek en Joop Siera. DIRK KLOOS. De volleyballers bekerden er dit weekend lustig op los. Voor op merkelijke resultaten zorgden bij de heren Orion dat promo- tieklasser Punch met 3-2 opzij zette. Bij VCS lukte dit net niet tegen Skania (2—3). Bij de dames vielen amper verrassingen te no teren, als had Skania de grootste moeite om S'70 er onder te hou den met 2-3. Bij de WVC-heren experimenteer de coach Henk Kleingeld met Dennis Reynders op de spelver delerplaats. In de eerste set tegen het verzwakte Jupiter deed Reijnders dit bekwaam en via 15-7 pakte WVC die set. Iets te lichtvaardig sprong WVC mqt de volgende set om, hetgeen hen op de valreep de setzege kostte (13-15). Daarna kwam promo tieklasse Jupiter er tegen de eer ste klasser niet meer aan te pas: 3—1. Een zeer enthousiast spe lend VW hield in een spannen de en leuke wedstrijd NOVO er onder. Van meet af aan startte VW zeer fanatiek en tegen dit vechtvolleybal bleek NOVO niet opgewassen: 3-2. RVV startte met een zeer sterke aanval tegen Agon. Met name Sam v.d. Mey scoorde gemakke lijk door de veel gaten vertonen de Agon-verdediging (15-4). In de tweede set kwam Agon wat meer door. RW kon de pass niet zuiver genoeg krijgen, waardoor Agon goed bij kon blijven tot 12-10. Toen herstelde RW'zich tijdig en konden de spelverde lers met enige verrassende set up's de aanvallers bedienen, die uitmaakten naar 15-10. De der de set leverde nu wejnig proble men meer op: 15-7 en 3-0. Orion bemerkte tot zijn grote ver bazing dat het nu kennelijk in een betere vorm steekt dan vorig seizoen toen het zelf in de pro motieklas uitkwam, want tegen de Delftse promotieklasser Punch toonde het zich een vol waardig tegenstander. Het speel de zo goed dat het na vijf uitste kende sets aan het langste eind trok en door kan bekeren (3—2). Donar benutte de wedstrijd tegen Quintes in Kwintsheul om eens lekker te experminteren. Met de nog steeds geblesseerde Hans Vodegel als coach konden wat systemen en aanvalskombinaties worden uitgeprobeerd, waaraan men in de kompetitie niet toe kwam. Densondanks werd het een 0-3 zege via de cijfers 5—15, 9-15, 7-15. Het twee klassen hoger spelende Skania kon zich pas met 14—16 in de beslissende vijfde set los maken van het Sassenheimse VCS. De eerste set was duidelijk voor VCS, dat via 9-0 op 15-12 eindigde. In de volgende set was het net andersom: nu lukte er niets bij VCS en werd het 8-15. Toen ook de derde set met 1-15 verloren ging, leek dit een snel einde van de wedstrijd te wor den. Maar in de vierde set liep het ineens weer veel beter. Met zeer snelle aanvalscombinaties werd Skania volledig verrast en was er geen houden meer aan (15-11). Op 14-11 in de 5e set hing de sensatie in de lucht, bij 14-13 verspeelde VCS echter de opslag en door twee knullige bal letjes verloor het tevens die set (14-16) en de wedstrijd. Leython kwam tegenover een slecht Smiemans uit Naaldwijk te staan. Daardoor was er van goed en gemotiveerd spel eigen lijk alleen in de vierde set sprake. In de eerste 2 sets toonde Ley thon zich superieur en werd Smiemans weinig kansen ge gund (9-15, 7-15). Daarna zakte Leython even wat weg (15—12), om vervolgens die laatste set even te laten zien waartoe het ei genlijk wel in staat is (4—15,1-3). Bij Leython was het vooral Hen- ny v.d. Hulst die zijn ploeggeno ten met zijn prima akties moti veerde. Bij de dames dus amper opvallen de uitslagen. WVC hep eerst een achterstand van 2-0 op tegen Dosko voordat het loskwam (9-15, 13-15). Niemand gaf iets meer voor de kansen, behalve coach Jan de Winter die al ge- konstateerd had, dat het tempo dat Dosko oplegde nooit kon worden volgehouden. Inderdaad nam Dosko gas terug en WVC - met zijn sterkste aanvalster, An- jo Gijsen, aan de kant - kwam terug. Via 15-6 en 15—7 werd een beslis sende vijfde set geforceerd. Met Anjo Gijsen en Frederique van Egter in grootste vorm liep men na 1-8 bij het wisselen van veld punt voor punt in tot 12-12. Riekje Klop maakte met een paar rake klappen aan alle span ning een einde: 15-12 en 3-2. RW speelde tegen Ariston uit Delft een zeer eenzijdige wed strijd. Voornamelijk door de sterke opslag pakte RW de eer ste set met 0-15. In de tweede zakte het peil door het trage tem po. Toch won RW ook nu: 9-15. In de derde set herstelde RW zich goed en probeerde enkele nieuwe kombinaties uit. Het won heel gemakkelijk ook die set (3-15; 0-3). S'70 maakte het een klas hoger uit komende Skania duchtig moei lijk, maar moest zich in de vijfde set na veel strijd toch gewonnen geven met 2-3. GER RENES Ook in Schijndel was Reinier Groenendaal weer de sterkste veldrijder, al bedroeg het verschil met nummer twee, Wil Brouwers ditmaal slechts 20 seconden. LEIDEN - Wielerveldrijders John Kuyvenho ven en Hans Steekers kregen tijdens het af gelopen weekeinde snelle parkoersen voor geschoteld. Omstandigheden waar beide amateurs niet zo gelukkig mee zijn, zij heb ben liever zware ploeterterreinen dan koersen over smalle paadjes waarop de ech te wegrenners zich beter thuisvoelen. Een plaats op het erepodium zat er voor hen dit maal dan ook niet in, al kwam Kuyvenhoven gisteren in het Duitse Solingen nog dichtbij. Kuyvenhoven bleef in Solingen op 15 secon den van een uit drie man bestaande kop groep hangen. Herman Snoeyink toonde zich uit dit groepje de sterkste, met een tweetal Duitsers op plaats twee en drie. Kuy venhoven eiste de vierde stek voor zich op. Michel Meere komt weer in betere doen, hij eindigde in Solingen als zesde. Zaterdag wil de het in Rhenen met Kuyvenhoven en Steekers niet erg vlotten. Het duo moest zich bij deze koers in een respectievelijke achtste en negende plaats schikken, al was de ach terstand op winnaar Van Bakel niet al te groot. Hans Steekers revancheerde zich gis teren in Schijndel. Groenendaal was daar weer eens de sterkste, met Wil Brouwers op de tweede plaats. Steekers reikte tot dichtbij de derde stek, de Bollenstreek-coureur wist Baars en Van Bakel echter net niet meer te achterhalen. Wel gaf hij de Duitser Hübbing en Francissen duidelijk klop. Martin Overdevest bevestigde zaterdag in het Belgische Sint Genesius-Rode dat zijn zege vorige week in Amsterdam geen toevalstref fer was. De Leidse junior sleepte zijn tweede overwinning in de wacht. Op het heuvelach tige parkoers reed Overdevest een bekeken koers. Nadat zijn landgenoten Mertens, Fit ters en Voshol hadden afgehaakt, liet de Swift-renner in de laatste klim zijn twee overgebleven Belgische rivalen ter plekke, waarna de winst een feit was. Eddie Kouiss blijft het bij de nieuwelingen goed doen. Gisteren reed de Katwijker in Schijndel lan ge tijd op kop, om in de slotronde nog door Gerritsen te worden overstoken. De Swift- renner eidnigde als tweede. Zaterdag werd Kouiss in Rhenen derde, plaatsgenoot René Guyt kwam als zevende over de meet. Bij de veteranen was Kees Kerkvliet hier goed voor een zevende plaats. Hennie Stamsnijder kreeg in het Zwitserse Lyss klop van Albert Zweifel. De nationale kampioen komt echter wel in betere doen. Het verschil met de winnaar bedroeg slechts 8 seconden, terwijl Stamsnijder de sterke Frischknecht achter zich liet. Cees van der Wereld was in Belgische koersen tot twee maal toe goed voor de vierde plaats. De Bel gen Teugels en Liboton waren winnaars die de Alphenaar (nog) duidelijk voorbleven. Bij start zaalhockeycompetitie

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16