"Dit verlies is geen ramp Janse: "Dit is het echte bewijs Quick Boys blijft meetellen na winst op meewarig RCL RB verslaat koploper Noordwijk in "heerlijk duel voor het publiek 99 Katwijk zit vast Couiiterzege Ter Leede: 3-0 MAANDAG 6 DECEMBER 1982 Sport PAGINA 15 LEIDERDORP - Als het goed gaat met 'de club' mag een trainer daar trots op zijn. Verder verkiest hij meestal zelf een bescheiden rol, als een klein schakeltje in het geheel. "Maar zijn de resultaten slecht, dan is de trainer slecht", voorvoelde Theo de Waard zaterdagmiddag de dreiging der kritiek. Hij stond weerloos na de 3—1 nederlaag van RCL tegen Quick Boys en wie weerloos is, is kwetsbaar. Het verlies maakt de situatie op De Bloemerd zorgwekkend, slechts twee punten scheidt de Racing nog van rode lantaarndrager Vi tesse Delft. Nog altijd heerst het besef dat die notering RCL niet past. Terecht, op het kwalitatieve vermogen valt weinig af te din gen. Wellicht werkt juist die we tenschap depressief. Niemand weet waar de oorzaak schuilt. "Er zit iéts in de ploeg..", maar doelman Peter van der Heijden kon de zin niet afmaken. De Waard: "We zitten diep in de put. Maar eens kijken of ik de spelers daar uit kan halen-" Invloed Hoe ver de invloed van een oefen- meester reikt, zal ook bij Quick Boys moeten blijken. Berry Jan- se haakte zaterdagmiddag na de tweede derby in een serie van drie af. Vandaag ondergaat hij in Delft een hernia-operatie. "Ik kon het niet langer uitstellen", graag had Janse ook volgende week tijdens het als vanouds ge laden treffen met Rijnsburgse Boys nog de leiding gevoerd. Met een gerust hart kon hij ech ter de macht aan stand-in Joop Molendijk overdragen. "Ik ben blij met deze overwin ning", deed Janse zich tegoed aan de aansluiting bij de koplo pers. Bij rust leek die met een 1—0 achterstand erg ver weg. "Het was niet alleen vlak, ik vond het ook slecht. Er werd niet gewerkt, er was geen overtui ging. Dat realiseerden ook de spelers zich, gelukkig. Na rust ging het veel fanatieker". De in haalrace na de doelwisseling sterkte zowel de Katwijkse ploeg als hun trainer in het vertrouwen er, na de Rijnsburgse zege op Noord wijk, toch nog weer bij te horen. "Dit is het echte bewijs. Tussen de twee toppers van vori ge èn volgende week verwacht ten de spelers bij RCL niet zo veel moeilijkheden. Ze dachten er te makkelijk over, maar je moet gewoon elke week kunnen presteren". Dat is misschien wel het verlangen van alle trainers en voor wie aan de (amateur-)top staat zelfs een vereiste. In het geval van RCL is dat zéker niet te hoog gegrepen. Kijk naar wat de manschappen van De Waard vorig seizoen be reikten. Trouwens, met een zorg vuldiger oog voor het spaarzaam aantal kansen had de Racing het overwicht van voor de pauze op geruimd in een overwinning ver taald. "We komen wel voor het doel, maar we schoppen ze er niet in. Dat is eigenlijk het hele seizoen al het geval", zag De Waard de mogelijkheden op een riante voorsprong bij rust door Peter Siera en Ben Heemskerk om zeep geholpen. Pierre van Gemerden, nu Van Doe selaar is gepasseerd nog de enige man die zich consequent voorin ophoudt bij de Leiderdorpers, benutte in de zeventiende mi nuut wel de kans op de ope ningstreffer. René Kammenga bouwde met Dick van der Bijl aan de fraaiste aanval van de wedstrijd. Met een zuivere één twee stoomden Van der Bijl en Kammenga op richting Theo Guyt, die de afrondende steen harde kopstoot van de aanvoer der op de dij van Freek Rienks nog gekeerd zag, maar door Van Gemerden in de rebound alsnog kansloos werd gelaten: 1—1. Controle Quick Boys kon geen passend ant woord vinden in de navolgende, zeer vlakke periode. Men breid de voorzichtig op het midden veld maar kwam door straffe be waking van Braat tegen Martin van der Plas, Kammenga tegen Frank van der Kley en Haneveld tegen Kees van Rooyen niet aan een serieuze doelpoging toe. RCL oefende controle uit en kreeg de twee eerder gememo reerde mogelijkheden om voor tijdig Quick Boys ver terug te wijzen. Echter, Siera lobde in de 26ste minuut van te grote afstand over Guyt en het doel, nadat hij door foutief stappen van Anne Ouwersloot door de buitenspel- val was geglipt. Ben Heemskerk punterde tien minuten voor rust, plotsklaps vrijgekomen door een handig overstapje, ondoordacht op de voet van Theo Guyt. Het zou RCL de kop kosten.. Kort voor het rustsignaal van scheidsrechter Suntenmaartens- dijk, die juist Huug Aandewiel had genoteerd (wraakgevoelens jegens Ruud Boendermaker), ontwaakte als eerste Katwijker de langzaam maar zeker van zijn vormcrisis herstellende Martin van der Plas. De spits kapte en draaide wat od de rand van het Leo van Delft zoekt dekking na de steenharde kopstoot van Dick van der Bijl, waarmee de openingstreffer van Pierre v niet zichtbaarwerd ingeleid. Ruud Boendermaker en Huug Aandewiel zijn toeschouwer. strafschopgebied en schoot ve nijnig in. Koos Haneveld moest Peter van der Heyden in diens reddingsactie bijstaan. Direct na de hervatting ketende Quick Boys RCL vast. De Racing reageerde bijzonder paniekerig op het Katwijks offensief, waar uit irritatie groeide. "We kwa men er niet meer uit, er ontbrak rust, het zelfvertrouwen was weg", legde Peter van der Heij den de zwakte van RCL bloot. Het feit dat Dick van der Bijl als meest geroutineerde RCL-er in de clinch ging met Anne Ouwer sloot mag typerend heten voor de gemoedsrust bij de Leider dorpers. Kees van Rooyen on dermijnde die nog eens met zijn ongenadige uithaal op een voor zet van Johan Jonker. In één keer nam hij het leer op de voet. overigens volledig vrijstaand, dat kort onder de lat insloeg: 1-1. Strafschop Gert Ouwersloot, overtreding op alweer Boendermaker, werd een paar tellen later als tweede speler door Suntenmaartensdijk geno teerd. Zelf ging de Apeldoornse leidsman ook tweemaal fors over de schreef. Ben Heemskerk kreeg in de 22ste minuut een pe nalty tegen omdat Frank van der Kley tegen hem aanliep en neer viel. Niet meer en niet minder. Het kostte Huug Aandewiel heel wat inspanning om het presentje te verzilveren. Van der Heijden keerde eerst de elfmeter, Martin van der Plas vuurde in de re bound hard tegen de paal waarna Aandewiel in derde instantie pas de 1-2 kon inschuiven. Peter van der Heijden stamelde nog iets over "pech en ongeluk", een dooddoener en niet de werkelij ke reden achter het verval van RCL. Want Suntenmaartensdijk 'moest' drie minuten later ook de thuisclub een penalty geven na een theatrale val van Peter Siera ("Ik werd niet eens geraakt", zou hij zijn ploeggenoten later toe fluisteren). En hier faalde Heemskerk. Hij trapte de straf schop zo kort langs Guyt, dat hij géén herkansing hoefde weg te geven. Theo de Waard moest het er maar mee doen. Dat Van Rooyen zeven minuten voor het einde 1-3 kon binnenwandelen omdat Van der Heijden een schuiver van Jonker had moeten lossen, maakte zijn machteloze blik slechts meewanger. GERARD HAVERKAMP RIJNSBURG - De makkers van Rijnsburgse Boys en Noordwijk staakten zaterdag pas het wild geraas, nadat de snel invallende duisternis de ongemeen onderhou dende streeksamenkomst definitief aan het zicht had onttrokken. Vol verwachting klopten vooraf de harten van minstens 3500 spektakelbelusten; ze werden op hun wenken bediend. RB-Noordwijk boeide per strek- kende meter. Met voorzichtig tactisch geschoold voetbal aan vankelijk; met frivole, doldwaze voetbalstunts, hoogstandjes, fou ten en blunders aan het slot. De wedstrijd sloeg toen compleet los, vooral door toedoen van de 'Rijnsburgers' Rob Gillissen en Paul van der Blom die ondanks de steun van een 1-0 voorsprong niet te missen kansen toch mis ten. Maar ook Noordwijk-doel- man Dick Dortmundt droeg zijn steentje bij aan de adembene mende apotheose, nadat hij zijn keeperstrui had uitgetrokken en als spits nog vrij dicht in de buurt van de 1-1 kwam. "Nu Van Voorbergen die bal in de laatste minuut net voor het hoofd van Dick wegtikte, kwam die gelijk maker er niet en kregen we mis schien net iets te weinig", oor deelde Noord wij k-trainer Piet Buter. "Maar deze nederlaag is geen ramp, we moesten een keer verliezen, nu maar kijken hoe we deze 1-0 in de komende week op vangen". Geen gezeur en getreur derhalve in het kamp van Noordwijk, dat zich door Rijnsburgse Boys zag ontheven van de ongeslagen sta tus in een duel dat net zo goed een omgekeerde uitslag had kun nen opleveren. Terecht stond Buter niet al te lang stil bij de eerste struikelpartij van zijn elf tal. Want los van het laatste kwartier (RB-trainer Arie Lagen dijk: "Dat was een verhaal apart"), waarin Noordwijk mas saal jagend op de gelijkmaker achterin open huis hield, dient opgemerkt dat de voetballers van Buter zich in dit duel ander maal rangschikten in de toplaag van het zaterdagvoetbal. Zoals ook de thuisclub trouwens, al zal er in het verdere verloop van de competitie in uitbeurten wat constanter moeten worden gepresteerd. "De spelers hebben tot nu toe teveel de neiging ge had conclusies te verbinden aan de geleverde prestaties in thuis wedstrijden", wees Arie Lagen dijk naderhand op de nog niet geheel volwassen kijk van zijn selectie op het competitiever loop. "We zijn in uitwedstrijden te labiel. Vandaar dat we nu de door onszelf gecreëerde achter stand van drie punten wel móés ten terugbrengen tot één punt. Gelukkig zijn we daar op basis van veel agressie in geslaagd". "Lullig" de tweede helft, voor Noordwijk werd in een momentopname al les onzeker wat voordien zo ze ker had geleken. Op rechts wurmde de ook nu voortreffelij ke Jack Manuputty zich langs Jos Smits, Noord wij k-mandek- ker Simon van Beveren miste diens voorzet finaal, waarna de overijverige rechtermiddenvel der Arie van Dijk genadeloos uit haalde: 1-0. "Simon schopte on der de bal door, die sprong op door een graspol. Een lullige goal", bestreed Piet Buter de al lerwegen aan de zijlijn levende opvatting dat Van Beveren over de knikker had gemaaid. Het zij zo, in elk geval wist Noord wijk zich op achterstand, waar de koploper tevoren de beste uit zichten op de openingsgoal had gehad. Omzichtig, behoedzaam manoeuvrerend werd RB op het dichtbevolkte middenveld in een kleine ruimte gevangen. Al wa ren de Rijnsburgers meer aan de bal, de aanvalsopbouw van de Noord wijkers had een wat gesle pener, efficiëntere inhoud. Waar Rijnsburgse Boys zich dikwijls heilloos een weg zocht in de ge sloten verdediging van de tegen stander, daar week Noordwijk soms venijnig af van het gegroe peerde middenveldspelletje. Bij de thuisclub dreigde alleen Jan Hogewoning na een voorzet van Arie van Dijk met een ferme knal die op de vuisten van Dortmundt uiteenspatte, aan de overkant ontsnapte het door Henk van Voorbergen bewaakte doel tot driemaal toe aan doorboring. Te gen het einde van de eerste helft werd eerst een schot van Jan Wil lem Bogers op het allerlaatste moment geblokt, vervolgens moest de prima werkende Johan de Kroon een inzet van Timo Gerlof van de lijn halen, waarna de opgerukte Sjaak Sluys onbe heerst voorlangs schoot. "We hadden toen mazzel", bekende Arie Lagendijk later namens Rijnsburgse Boys. Vermoedelijk zou RB-Noordwijk een heel ander aanzien hebben gekregen, als Sjaak.Sluys zijn vrije loop kort voor rust met een doelpunt had bekroond en Van Beveren drie minuten na rust wel zijn voet onder de door Jack Manuputty voor het doel ge brachte bal had kunnen brengen. Noordwijk had zich dan tot het controleren van de wedstrijd kunnen bepalen, de rijen geslo ten houden. Maar dat is achteraf- Ergens onderop ligt doelpuntenmaker Arie van Dijk. De Rijnsburgers Wim Driebergen, Johan de Kroon, Paul i Merbis brengen de match-winnaar van de streekbotsing tegen Noordwijk hulde. i der Blom en Henk (Foto Holvast). gepraat, de gebeurtenissen die nu opdoken uit het verrassings pakket van Sinterklaas verleven digden de topper. De ontmoeting kreeg een open karakter, nu het op achterstand gekomen Noord wijk de theorie van Buter niet langer kon toetsen aan de prak tijk. Weinig soelaas Met de meer plaatsgebonden Jan Siem Klinkenberg voor de gere geld naar het middenveld op schuivende rechtsback Andries Wendt (Buter: "Die wacht al we ken op een schorsing, vandaar dat ik Klinkenberg speelklaar wilde maken") ging Noordwijk na rust gaandeweg op de 4-3-3 toer. Jan Willem Bogers, begon nen op het middenveld, hield zich in de loop van de tweede helft veelvuldig aan de linker kant op, terwijl de goed door Martin Toet bewaakte Geert-Jan Bakker zyn heil meer in het cen trum zocht. Veel soelaas bood dat de lijstaanvoerders van IA niet, hoeveel inzet ze ook in hun acties stopten. Rijnsburgse Boys verdedigde onder leiding van de uiterst knap organiserende John Manuputty uiterst doelmatig, gaf geen kans weg en viel aan wan neer het kon. Met name Arie van Dijk en Johan de Kroon voelden zich wel bij de logische aanvalsdrang van de Noordwijkers, die gedreven door hun wil dc gelijkmaker te force ren de tot dan compacte linies nog weieens ontsloten lieten. De Rijnsburgse dravers bij uitstek doken dan ook geregeld in de vrije ruimte. Jan Hogewoning zette de gewijzigde verhoudin gen kracht bij met een hard schot dat Dortmundt tot een red ding noopte. Die laatste mocht even later opgelucht adem halen, toen niemand ter plaatse was om een voorzet van de langs Ton Ma- rijt geglipte Rob Gillissen af te werken. Van de weeromstuit beval Piet Bu ter een nóg offensievere hou ding, de door Wim Driebergen uit de tweekamp gespeelde René van Hensbergen maakte plaats voor Klaas Vink. Zelfs Simon van Beveren en Ton Marijt wer den gemobiliseerd voor het of fensief, terwijl Dortmundt de be waking van het doel overliet aan middenvelder John Marijt die na een aanslag van Paul van der Blom geblesseerd was geraakt De tactische discipline was aan Noord wijk-zyde toen, begrijpe lijk gezien de 1-0, allang zoek. Ruim baan werd gegeven voor een dol slot van een confrontatie van twee goede amateurploegen, «Wil Noordwijk gokte en zich niet langer om verdedigen be kommerde. Het gevolg was uiter aard, dat RB de lange pass in die fase veelvuldig hanteerde, zodat het kon gebeuren dat RB-spits Rob Gillissen in zijn eentje voor de alleen maar wachtende 'kee per' John Marijt opdook en ver volgens hoog over schoot "Hoe is het mogelijk dat ik die kans verprutste", vroeg ook Paul van der Blom zich even later af, toen zijn voor Henk Merbis ingevallen broer Marcel hem in een ideale drie om twee-situatie bracht. Omdat Van der Blom vrij voor de op de doellijn staande Marijt met teveel brille (compleet met inge wikkelde schijnbewegingen) op die om een doelpunt m hn 11| wende invitatie wilde ingaan, moest het antwoord op die vraag luiden. Die missers ontsierden Rijnsburg se Boys-Noord wijk overigens niet. ze pasten perfect in het sce nario "Een heerlijke wedstrijd voor het publiek" nepen Arie Lagendijk en Put Buter met re den in koor. toen de 22 voetbal lende makkers hun wild geraas allang hadden gestaakt. "Nu ga ik lekker nagenieten", wilde Arie Lagendijk nog even niet denken aan zijn voor zaterdag op de rol staande weerzien met "mijn ou de ploegje Quick Boy»". "Vanaf nu is de wedstrijd tegen NSW belangrijk voor my", liet Piet Buter daarentegen weten. Het le ven van een voetbaltrainer wordt vooral bepaald door vallen en op staan.. GERARD VAN PUTTEN KATWUK Misschien dat de spelers al met hun hoofd by pakjesavond waren, erg veel bakte Katwijk er in elk geval met van. In een sfeerloze en kwaliteitsarme wedstrijd kwam de ploeg van trainer John Huguenin dan ook met tot scoren. Omdat tegenstre ver DUNO echter nogal wat kansen het liggen bleef de stand na negentig minuten 0- 0 Katwijk begon wel erg onge concentreerd en voordat alles goed georganiseerd was had DUNO al drie maal oog in oog met doelman Jaap van Duyvenbode gestaan. Even zovele malen bracht deze echter redding. Pas nadat de blunderende voorstopper Huug van der Plas vanaf de bank was toegeschreeuwd hoe het wel moest, schrok Katwijk eindelijk wakker en probeerde met hard werken het initiatief naar zich toe te trekken. Onder leiding van de sterk spelende Wim Guyt lukte dit gedeeltelijk. De aan vallers zaten zaterdag echter erg vast, verder dan een klein kansje van Jan van Duyn kwam Katwijk dan ook niet. Achter bleef het oppassen ge blazen. door het aanvallende spel en het opschuiven van laatste man Gidi van de Bent ontstond er veel ruimte en daar, zo was al gebleken, maakte de Haagse aanvalsb- nie dankbaar gebruik van. Geheel onverwacht werd hier een oplossing voor gevon den: even voor rust moest Van de Bent na een botsing het veld verlaten, waarna de voorts als libero opererende Wim Guyt zich voornamelijk tot verdedigen beperkte. Nu echter schoot Katwijk in de aanvalsopbouw te kort Bei de, in de subtop vertoevende ploegen konden geen reèle kansen meer creëren. De wedstrijd ontpopt? zich dan ook als een vervel.-n<l schouwspel, dat zich voorna melijk op het middenveld af speelde. Alleen het laatste kwartiertje leek de vlam in de pan te slaan Het in grote ge- talen meegereisde pubbek dwong de jonge DUNO-ploeg tot een laatste krachtinspan ning. Hoezeer de Hagenaars aandrongen, werkelijk dicht by keeper Van Duyvenbode kwamen zij niet De Katwyk- se aanvallers kregen door het vyandelyk offensief ineens veel meer ruimte, maar kon den niet profiteren Druk kreeg derhalve ook DUNO- keeper Peter Grótzinger het BOB VAN BOHEMEN LEIDEN - Ter Leede trok by hot latgprida avdt Vlaardingen counterend naar een 3-0 over- wtnntng In dc carctc helft waren de Sassenheimers niet erg op dreef, maar het matig opereren de Vlaardingen peurde MB voordeel uit het overwicht In de 30ste minuut spurtte Ter Leede weg uit de verdediging en be diende Han Verbaas me', een af- gmeten voorzet Johan Verloop die hard 1-0 inschoot. VI aard in gen kwam vooral na rust sterk opzetten, maar kon toch niet tot scoren komen. De beste mogelijkheden waren zelfs voor Ter Leede. dat by een uitbraak telkens volop ruimte kreeg In de 77ste minuut knalde Hcnnie Soct een afgeweerd schot van JCO Vn Hei ikamp in Vlaardin gen raakte door die tegenslag volledig van streek, waardoor Ter Leede legio kansen kreeg. Vyf minuten voor het einde re sulteerde dat in de 0-3 van Jan van Harskamp. Vlaardingen» Karei van der Mark miste in de slotfase nog een penalty Scheidsrechter Dick Siera floot een goede wedslryd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15