Mouter: "Dit zijn kostbare punten" UVS nog bijna verrast: 4-3 Lugdunum haalt koploper JOS onderuit SJC deelt met Alphense Boys WSB weinig krijgt te met 1-1 Blauw Zwart komt in te harde derby terug van 3-0 Lisse laat punt liggen Beloning voor LFC MAANDAG 6 DECEMBER 1982 Sport PAGINA 13 ROTTERDAM - Op het mo ment dat Roodenburg het kampioenschap van de twee de klasse vierde, nu ander half jaar geleden, brandde er ook bij De Musschen een feestje los. De ploeg uit Rot terdam Zuid haalde op dat- zelde moment na een enerve rend duel tegen Wilhelmus de eerste klasse-titel binnen en maakte zich op voor een tournee door de hoofdklasse De optredens van De Mus schen in de hoogste amater- afdeling leverden louter te leurstellingen op en om die reden werd het verblijf in de top-veertien niet geprolon geerd. Dit in tegenstelling tot Roodenburg, dat vorig jaar een goed seizoen doormaakte in de eerste klasse. Evenals deze voetbaljaargang trouwens. Een kampioen schap ligt dit jaar nog niet in het verschiet voor de jonge Leidse club. Dat is ook niet het streven geweest van Roo denburg. In de verdere toe komst echter dienen de colle ga-eerste klassers rekening te houden met de club uit Lei den Noord, die met 0-1 won. En dat nu is precies het ver schil met de tegenstander van gistermiddag, die in de herfst van zijn bestaan lijkt aangekomen. Waar Roodenburg op het oog een zonnige toekomst tege moet gaat, moet worden ver ondersteld dat De Musschen het in de komende jaren moeilijk krijgt. Wanneer het elftal van trainer Thomas Stolk in het verdere verloop van de competitie op hetzelf de niveau blijft acteren als in de wedstrijd tegen Rooden burg, is de kans groot dat De Musschen in één keer door zakt naar de tweede klasse. Het positieve beeld van Roo denburg is overigens niet ontleend aan de verrichtin gen tegen De Musschen. De twee punten werden welis waar binnengehaald, maar verder was er weinig reden tot vreugde voor de Kooi- club, die misschien wel zijn slechtste seizoenprestatie le verde. Dat kan overigens sa menhangen met de tegen stand, die niet bijster groot was. Roodenburg kan daar om als excuus aanvoeren dat het door De Musschen naar een onaanvaardbaar niveau werd meeggesleurd. Het is een bekend gegeven dat een ploeg tegen een sterke tegen stander boven zichzelf kan uitgroeien; juist tegen Papen- drecht en Wilhelmus speelde Roodenburg zijn beste wed strijden. Dat ook het tegenovergestelde mogelijk is bleek gistermid dag op sportpark Oldegaar- de. Op de eerste vijfentwintig minuten van het eerste part na, paste Roodenburg zich aan zijn tegenstander aan. Maar daar moet direct de conclusie aan verbonden worden dat het altijd een goed teken wanneer een ploeg juist zijn slechte wed strijden in een overwinning weet om te zetten. "Dit zijn twee kostbare pun ten", besefte Mouter dan ook na het matige duel, dat Roo denburg wel goed begon. Vanaf de eerste minuut ei genlijk werd duidelijk dat de Leidse ploeg meer inhoud had dan De Musschen. De middenvelders Verver, Koet en Van Alphen 'doken' regel matig over hun tegenstan ders heen, terwijl in de front linie Ronald Jansen de zwak ke Rotterdamse verdediging het leven zuur maakte. Daar naast kenden de mandekkers Lancel, Kok en Pouw weinig problemen met hun respec tievelijke tegenstanders Bud- denberg, Melker en Van Zan ten. Alleen Henry Pouw moest in de lucht een enkele keer zijn meerdere erkennen in van Zanten. Voor het ove rige domineerde Rooden burg in de eerste vijfentwin tig minuten. Via Ronald Jansen (2x), na goe de voorarbeid van Boudy Pij nakker en Richard Klein leek de Kooiclub snel op voor sprong te komen. Dat duurde echter tot de zevenentwintig ste minuut. Op aangeven van John van de Wetering kogel de Hennie Koet de bal van zo'n twintig meter hard ach ter keeper Denekamp. Na die goal zakte Roodenburg weg. "De angst sloop na die voor sprong een beetje in de ploeg", verwees Mouter naar de matige tweede helft. "De uitspelende ploeg wil zo'n voorsprong altijd vasthou den. terwijl de thuisclub gro te druk gaat uitoefenen" Dat gebeurde na de pauze. De Musschen oefende grote druk uit op het doel van Sjaak Nievaart, die in die pe riode zyn klasse toonde op inzetten van Popelaars en van Zanten. Roodenburg werd in de kraag gepak en met de rug tegen de muur ge zet (Aat de Groot kwam in die moeilijke fase voor Boudy Pijnakker). Inplaats van eni ge rust te bewaren, werd tel kens getracht met de lange trap Ronald Jansen te berei ken. Dat lukte alleen in de laatste tien minuten. Jansen en Richard Klem (die zich nog geblesseerd moest laten vervangen door Wim Pie- kaar) kregen toen uitgelezen kansen, maar gescoord werd er niet meer Roodenburg maalde er niet om De punten waren binnen. De zaken staan er anderhalf jaar later wel even anders voor.. FRED SEGAAR LEIDEN - Zeven goals, een sensationeel scorever loop, soms heel goed voet bal en spanning tot de laatste seconde van het duel dat 95 minuten duur de. Zo op het eerste ge zicht lijkt de wedstrijd tussen UVS en Blauw Zwart (4-3) een geweldige partij te zijn geweest met alle ingrediënten die het voetbal zo aardig maken. Stop. Want dat was de ene kant van de medaille. Maar zoals meestal het ge val is was er ook hier een andere, veel minder posi tieve, zijde. De 33 overtredingen van Leidse- en de 20 van Wassenaarse kant zeggen in dit verband al heel wat over de wederzijdse irritaties die deze streekderby opriep. Voeg daarbij de warrige en vaak incon sequente wijze van fluiten van arbiter Den Toom en het is dui- In rommelige wedstrijd NOORDWIJK - De streekderby tussen de middenmoters SJC en Alphense Boys kende een juiste 1-1 uitslag. Zo wel de Noordwijkers als de Alphenaren speelden erg rommelig, zonder overleg voor de' wederzijdse doelen. Dankzij de tomeloze inzet van beide partijen werd de ondermaatse wedstrijd nog enigszins opgefleurd. SJC-Alphense Boys stond m het teken van de gemiste kansen. De hardwerkende ploegen kwamen wel heel erg moeilijk tot scoren. De eerste grote kans was voor Al phense Boys. spelbepaler Jan Verwoerd bediende de buiten spel omzeilende broer Nick op maat waarna eerstgenoemde de bal simpel in de handen van SJC-doelman Ed Zuidhoek de poneerde. De wedstrijd ontaard de in een foutenfestival. Beide equipes sloegen het middenveld gemakshalve maar over, zonder enige vorm van overleg zochten de 20 veldspelers 'blind' hun weg naar de doelen, hetgeen vaak leidde tot chaotische wedstrijdsi tuaties. In de eerste helft lag de kansen- reeks voor SJC hoger. Maar vooral linkerspits Maarten Plug weigerde tot driemaal toe te pro fiteren van de hem aangereikte mogelijkheden, op welhaast kin derlijke manier schoot hij steeds aan zijn doel voorbij. Alphense Boys startte na rust met een offensief, de ploeg van trai ner Rien Tamerus rook duidelijk zijn kansen om nu eindelijk eens de openingstreffer op het score bord aan te brengen. Het doel punt liet dan ook niet lang op zich wachten. De op rechts door gebroken Paul Bahlmann legde de bal schitterend op het hoofd van aanvoerder Jan Verwoerd die met een subtiele kopbal de SJC doelman kansloos liet. Na deze treffer beheerste Alphense Boys het spel, er werd nu wel in alle rust op balbezit gespeeld; de Rynstrekers hadden in Ton van der Laan een sterk aanspeelpunt. Eenmaal in balbezit 'dolde' hij zijn directe tegenstander Peter Marijnen, die daar niet zo ge diend van was. Hy schroomde niet een paar maal hevig aan de 'noodrem' te trekken. Marynen mocht van geluk spreken dat de overigens voortreffelijk leidende scheidsrechter Van der Kolk hem geen boeking presenteerde. Tegen alle verwachtingen in kwam SJC alsnog langszij, een hard in geschoten bal van Ruud van Al kemade kwam via een Alphense Boys-speler voor de voeten van Jaap Smit die met een beheerst lobje doelman Herman Rom- bouts kansloos liet. SJC nam vervolgens het heft in eigen han den en bracht Alphense Boys bij na nog een nederlaag toe. Maar de alerte leidsman had opge merkt dat eerst de keeper was 'gespeeld' en toen pas de bal. zo dat hij de uit een scrimmage ge scoorde goal terecht afkeurde. Het gelijkspel gaf de veldverhou- dingen goed weer. iedereen had ook vrede met de uitslag, aJ werd alom beseft dat er gezien het aan tal kansen meer gescoord had moeten worden in deze wed strijd. Mede door dit gelijkspel is het 'degradatiespook' voorlopig uit het zicht, dat was voor beide partyen de belangrijkste winst van dit matige duel. Omhoog ky- ken lijkt voor zowel SJC als Al phense Boys voorlopig met aan de orde. PAUL VAN DER BLOM. LISSE - FC Lisse heeft gisteren de kans laten liggen zich dichter bij de bovenste plaatsen te vestigen. Het hoogge- noteerde VELO had namelijk een zeer slechte dag. Maar bij de ploeg uit Lisse wilde het ook al niet vlotten zodat zich voor de toeschouwers geen leuke wedstrijd afspeel de: 1-1. delijk dat het allemaal lang niet zo gestroomlijnd liep als de eer ste zinnen doen vermoeden. Bij zaken natuurlijk, dat zeker. Maar ze drukten, vooral naarmate de speeltijd vorderde, toch een ver velende stempel op het geheel en, gaven achteraf een nare bij smaak aan dit verder enerveren de gebeuren. Aanvankelijk zag het er alleen maar heel florissant uit. Wat te denken van drie goals in nauwe lijks twaalf minuten, de één nog mooier dan de ander. Voor Blauw Zwart goed en wel wist hoe de verhoudingen op de Kik kerpolder lagen stond het met 3- 0 achter. De helft van de kleine duizend toeschouwers (Sin terklaas en de miezerige regen hield blijkbaar veel mensen thuis) was er nog niets eens toen de wedstrijd eigenlijk al leek ge speeld. Het doelpuntenfestijn werd inge zet door Cock van Weerlee die al na vijf minuten een voorzet van OEGSTGEEST - UDO heeft in de wedstrijd tegen hekkesluiter WSB zijn hoge positie op de ranglijst in het geheel niet waar gemaakt. Sterker nog: het was de ploeg uit Noordwijkerhout die de hele wedstrijd domineerde en met het behaalde gelijke spel (1-1) ontevreden mocht zijn. WSB speelde in de eerste helft de thuisploeg volkomen van de mat en kreeg dan ook voldoende kan sen, maar met name Gerry van der Burg en Leo Verbeek lieten ze onbenut. UDO zelf speelde ho peloos slecht. De achterhoede Leen de Goey kent geen genade Hoogenboom volgen de bal. opereerde uiterst onzeker en op het middenveld liep men elkaar in de weg en werd er geen bal goed gepasst. De spelers begon nen onderling wat te mekkeren en WSB kreeg alle gelegenheid Cees van Rijn onder vuur te ne men. Ook laatste man Jos Witte- man deelde in de malaise, terwijl zijn broertjes Dick en Wilbert on zichtbaar bleven. Bij WSB daarentegen was Gerry van der Burg niet af te stoppen en speelde ook AdD van der Togt een prima partij. Aan niets was te zien dat WSB de onderste plaats bezette. Doelpunten ble- na twaalf minuten nummer i ven echter uit. Ook in de tweede helft bleef het harder werkende WSB de sterkere ploeg. Toch kwam UDO op voorsprong. Uit een voorzet van Wilbert Witte- man maakte de verder onopval lende Gerard Slierings er met een schitterende omhaal 1—0 van. WSB liet zich door deze te genvaller niet uit het veld slaan en onder aanvoering van uitblin ker Kees Nulkes werd UDO weer op eigen helft vast gezet. De gelijkmaker liet niet lang op zich wachten. Uit een voorzet van Gerry van der Burg kopte John van Elk de bal keurig over de iets te ver voor zijn doel staan de Cees van Rijn in de touwen: 1—1. Ook in het laatste kwartier was WSB het gevaarlijkst en bleef de Oegstgeester defensie met kunst en vliegwerk over eind. WSB bleef op 1-1 staan en UDO zocht opgelucht de kleedkamer op. WILL MOERER achter doelman Verhart. werd gehaald door Ed Ruigrok. Hij wilde het zeker spannend houden. Daar was Theo van Seggelen, de enige die trouwens tegen een waarschuwing opliep, het niet mee eens. Hij zette Blauw Zwart, meteen na de hervatting weer een doelpunt terug door koel bloedig uit te halen toen hij even was vrijgelaten door vaste bewa ker Van Hemert. Die 4-2 bete kende tevens het definitieve slot van het hoofdstuk 'voetbal'. Er was daarna uitsluitend nog maar aandacht voor eikaars ledema ten. UVS was voor rust (16 overtredin gen en veel praten) begonnen met provoceren en Blauw Zwart ging daar na de wisseling gretig op in. Scheidsrechter Den Toom trad daarbij veel te lankmoedig op. Minstens twee spelers (Ruig rok die Van Weerlee constant raakte en Sloos die Leeuwen grof aanpakte) hadden in het boek gemoeten, maar de kalende Den Haag - LFC trainer Vermeu len was na het gelijke spel van zijn ploeg tegen koploper HW (1-1) zo tevreden met het ver toonde spel dat hij twee kratten bier in de kleedkamer liet bezor gen. Met deze versnaperingen beloonde hij zijn spelers voor de sterk ge speelde wedstrijd. Tegen de ver wachtingen in was het namelijk LFC dat in de eerste helft het ini tiatief naar zich toe trok. Al na vier minuten kopte Paul Harte- Van Leeuwen en (Foto Holvast). man in het zwart onderkende zijn verantwoorlijkheid in deze. Stelde geen voorbeeld, sterker nog wimpelde de meeste aansla gen gewoon weg. Hetgeen de kwaliteit van het voetbal bepaald niet ten goede kwam. De wedstrijd leefde na een half uur nog even op. Eerst teisterde Cock van Weerlee na een hoek schop van Faber de paal en vijf minuten later bracht Leo van He mert de spanning toch nog weer terug. Een verre vrije trap van de linksachter werd van richting veranderd en Wijnand Sloos graaide tevergeefs naar het leder dat een andere baan naar het net zocht: 4-3. Daarna moest UVS massaal terug, want Blauw Zwart drong met negen man aan voor de gelijkmaker. Die kwam niet al bood Den Toom de Wasse- naarders vijf minuten extra gele genheid daartoe. En dat terwijl de 'voetbal-klok' na rust toch al zo langszaam tikte. AD VAN KAAM veld de bal op de paal. Even later was het wel raak. Uit een corner kopte linksback Dick van der Walle de bal in de touwen: 0—1. LFC bleef sterker, maar de HW—defensie hield stand. Na de pauze moesten de Leidenaars wat gas terug nemen en werd HW de gevaarlijkste ploeg. Na een kwartier in de tweede helft maakte Frank Bijloos de gelijk maker: 1—1. Na deze treffer werd het een gelijk opgaande wed strijd waarin beide ploegen wat kansjes onbenut lieten. LFC kwam nog in de problemen toen keeper Peter van der Wal wegens een blessure vervangen moest worden door veldspeler Sam Holswilder. LFC liet zich het bier echter met afnemen en was nog dicht bij de zege toen Bles Zuma de paal raakte. De eerste helft stond in het teken van voorzichtig spel. FC Lisse was alleen gevaarlijk door de af standsschoten van middenvel der Ron Mesman, terwijl VELO eenmaal de paal beroerde uit een vrije schop van Wim Alkemade. De mooiste kans voor FC Lisse ontstond uit een dieptepass van doelman Aad van Ruiten die Ron Hoogeveen vry voor het doel van VELO lanceerde, het schot ver dween echter in het zijnet. Het begin van de tweede helft was aanmerkelijk beter dan het spel van de eerste vijfenveertig minu ten. Nu wel leuk opgezette aan vallen van beide kanten in plaats van het vele balverlies In deze periode vielen ook de doelpun ten. Het was Peter van der Meer die met een droge knal VELO op voorsprong bracht. Enkele mi nuten later werd het vrij onver wachts gelyk, al was hier een vreselyke blunder van keeper Gert van Dyk voor nodig. Hy liet namelyk een. schuiver van Ron Mesman vrij knullig door zyn be nen glippen Na dit leuke kwartiertje zakte de wedstrijd weer terug naar het ni veau van de eerste helft. FC Lis se mocht na de gelukkig»- gelijk maker nog de meeste aanspraak maken op de overwinning. Voor al de solo van de jeugdige Fred Bon had een beter lot verdiend. Zyn doelpoging ging echter voorlangs. De meeste toeschouwers keken verlangend uit naar het laatste Ignaal van scheidsrechter Verbeek omdat een gclykspel beide kampen tot tevredenheid stelde en de kou de mensen naar de warme kantine deed lonken HUUG AANDEWIEL de opgekomen Rob Vermeer (in plaats van de geblesseerde Hans Kruit) langs doelman Verhart verlengde. Vier minuten later ko gelde Mario Faber een vrije trap steenhard in de linkerhoek en nog eens drie minuten verderop joeg Leen de Goey de bal in tweede instantie keihard tegen het net. Gevoetbald was er alleen nog door UVS, de Wassenaarse formatie stond erbij en keek er- Nat er daarna gebeurde was min of meer voorspelbaar. UVS ging een laconiek partijtje 'zaalvoet ballen', niet wetend dat Blauw Zwart vorige week zelf een forse voorsprong bijna uit handen gaf en dus 'beter' wist. Tegen Olym- pia stonden de blauwzwarten met 4-1 voor om nog maar net met 5-4 te winnen. Van onder schatting had men geleerd. En dus voelde Blauw Zwart zich nog niet kansloos. Vooral toen UVS zo'n gemakzuchtige hou ding etaleerde. En zie, bij rust was de wedstrijd weer volledig open. Blauw Zwart had zichzelf vrij vlot weer onder controle en deelde na twintig mi nuten via Frank Voorham een waarschuwing uit (geheel vrijge laten mocht hij 3-1 aantekenen), maar UVS sloeg die achteloos in de wind. Op een gunstig mo ment, pal voor het rustsignaal, strafte de opgekomen Hans Grundeken die houding af door in de rebound na een corner snoeihard de kortste hoek te zoe ken: 3-2. Vlak daarvoor keek Den Toom overigens de andere kant op toen Aad Neuteboom in het strafschopgebied grof onderuit AMSTERDAM Lugdunum wilde zich gisteren niet on derwerpen aan de vrijgevig heid, die zoveel Nederlanders rond deze tijd zo in de ban houdt. Waar twee punten in fleurige verpakking een pas sende 'gift' voor lijstaanvoer der JOS was geweest, daar wenste de Leidse ploeg al leen zichzelf te belonen. Met een verdiende 0-2 overwin ning vertrok de équipe van oefenmeester Wim Eilander vanuit Amsterdam richting Kikkerpolder, waar tot in de kleine uurtjes gedichten van vrolijke strekking werden opgelezen. In dubbel opzicht was er im mers reden tot vreugde, nu ook de laatste plaats van de eerste klasse A werd overge daan. Een logisch gevolg van de opgaande lijn, die Lugdu num sedert vorige week weer Als heeft te pakken. Tegen DWS werd toen pal voor tijd nog een ongelukkigge gelijkma ker geincasseerd. Trainer Wim Eilander had op de bank echter er geconstateerd dat het met zijn ploeg wel "goed zou komen". De Rotterdam mer kreeg het gelijk aan zijn zyde. Ranglijstregent JOS had de groenwitte brigade als slachtoffer uitgekozen om het zegepad weer eens te be treden. Een weg die Lugdu num lange tijd niet had kun- vinden. :cuus daarvoor mocht Ei lander de blessurego'f opvoe ren. Door onder meer het ge mis van noeste arbeiders als Leo Wetselaar en Jan Verver raakte het evenwicht van het elftal verstoord. De "logi sche" nederlagen en het ge brek aan zelfvertrouwen deed de ploeg in de hoek be landen, "waar de harde klap pen vallen", drukte Eilander zich uit. Daar valt geen geluk te halen, leerde het 1-1 gelijk spel tegen DWS. De 0-2 winst in Amsterdam deed die ver houdingen weer enigzins ver anderen. Naast het feit dat Lugdunum zich bij de uit gang van de eerste klasse weggemoffelde, bleek ook dat de factor pech niet in het scenario voorkwam. Het elftal dat "tegen DWS in de tweede helft een goede pres tatie had geleverd" kreeg het vertrouwen van Eilander. Ri- nus van Es, Henry van der Weyden en Frans Sjardijn vormden de aanval, terwijl Jan Verver, Leo Wetselaar en Daan Kooimans het midden veld bemanden. Laatstge noemde fungeerde als meest aanvallende schakelspeler. Dankzy het baanbrekende werk van zijn collega's kon Kooimans uitgroeien tot een van de betere Leidenaars. De getructe voetballer trok zyn ploeggenoten mee naar een hoog niveau, waar het toch niet misselijke JOS niet van terughad. Vooraf was Wim Eilander nog benauwd geweest voor de hoofdstedelijke opponent. waar oud-FC Amsterdammer Rob Bianchi met de scepter zwaait. "Hij was vorig sei zoen nog trainer bij FC Am sterdam en viel bij zoveel jon gens in de smaak, dat er veel met Bianchi naar JOS zyn meegegaan", had Eilander zich op de hoogte gesteld. In het veld bleek het allemaal mee te vallen. De thuisclub verplaatste de bal over te veel schijven, waardoor het ver rassingseffect tot nihil werd gereduceerd. Lugdunum daarentegen ope reerde veel directer. Met voetballers ais Sjardijn en Van der Wcydcn is het na tuurlijk heerlyk counteren Die twee zyn namelyk zo snel, dat zelfs een blinde lel naar voren nog geplaatst lijkt. De 0-1 van Henry van der Weyden was echter een bekroning van een voorbeel dige aanval. Reggisseur was uiteraard Daan Kooimans, die behendig een handvol Amsterdammers had uitge speeld en volgens loepzuiver had voorgetrokken. JOS probeerde nog meer aan valskrachl te ontketenen, maar stuitte telkens op de stugge Leidse verdediging, waarin de broertjes De Roo foutloos als mandekkers ac- Amsterdamse touWen werd gedeponeerd. Met medewer king van Van der W. vd. n dook Kooimans vry voor goa lie Zwagerman op en scoorde behendig. De stryd was toen gelopen JOS zocht welis waar het Leidse doel, maar kon nauwelijks gevaarlyk worden. Daan Kooimans ten slotte toonde zich één minuut voor tyd dan tóch vrygevig. De door arbiter Oud toege kende strafschop (Sjardyn was gevloerd) werd door de Leid?naar aan doelman Zwa german 'geschonken' Het lekkerste bewaarde Lug dunum echter voor zichzelf ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13