Norwich C zorgt voor verrassing SD T Zweden kansloos tegen schaatsploeg Van der Duim: meer aandacht voor sprinten Italië stelt teleur Meniscus V. Breukelen -C Hekkesluiter verslaat Liverpool AZ tegen AC Genua Alleen strijd op de vijf kilometer Top naar Serajevo NOTTINGHAM (ANP) - Hans van Breukelen, doelman van Not tingham Forest en het Nederlands elftal is voor een week of zes uitgeschakeld. Gisteren werd Van Breukelen geopereerd aan een meniscus. De blessure van Forest's Nederlander, die zaterdag ook de verlo ren (2-3) derby tegen Notss County miste, ontstond niet op het voetbalveld, maar vrijdagavond thuis. "Ik bukte mij om wat fo to's te bekijken en plotseling zat mijn knie op slot. Hij leek in een ogenblik wel twee keer zo dik te worden". Gisteravond trouwens maakte Ronald Spelbos van Club Brugge bekend ook niet te zullen ingaan op de uitnodiging van de Ne derlandse bondscoach. "Ik speel graag voor het Nederlands elf tal, maar nu wij met club weer midden in de strijd om de titel zitten, lijkt het mij toch beter om de belangen van de vereniging te laten voorgaan". Ook Kees Kist en René van der Gijp zegden af. Sport Eredivisie: PSV-Roda JC 1-1 (0-0). 51. Hofman Sparta-AZ'67 1-1 (0-0). 65. Holverda 0-1, 74. Thoresen 1-1. Scheidsrechter:- 1-0, 79. Tiktak 1-1. Toeschouwers: Van Ettekoven. Toeschouwers 15.000. 4500. Scheidsrechter: Geurds. NEC-PEC/Zwolle 1-1 (0-0). 46. Van NAC-Pc utr"ht »-J l07?\.?0 Hoon 0-1. 63. Visser 1-1. Scheidsrech- 1_0' Scheidsrechter; Mulder. Toe ter; De Schepper. Toeschouwers; 2000. «houwers 5100. Go Ahead Eagles-Fortuna S. 1-2 (0-1). 15. Zuidersma 0-1, 62. Smit 1-1, 83. Smeets 1-2. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 2500. Excelsior-Wlllem 2 1-3 (1-1). 21. De Leeuw 1-0, 44. Nelemans 1-1, 59. Hoyer 1-2, 81. Van Mierlo 1-3. Scheidsrechter: Keiier. Toeschou wers: 2500. AJax-Helmond Sport 5-0 (2-0). 19. CruyfT 1-0,21. Cruyff (strafschop, indi rect) 2-0, 55. De Wert (eigen doel) 3-0, 62. Kiefl 4-0, 90. Vanenburg 5-0. Scheidsrechter: Manuel. Toeschou wers: 10.500. Haarlem-Feyenoord 0-0. Scheids rechter: Thomas. Toeschouwers: 10-.000. Eerste divisie: De Graafschap-Eindhoven 1-3 (1—1). 12. BUI 1-0, 14. Bloemers 1-1, 69. Ele- woudt 1-2. 89. Van der Pol 1-3. Scheidsrechter: Van Riel. Toeschou wers: 2000. Wageningen-SW 2-4 (0-2). 9. Kone- mann 0-1, 13. en 50. Meerhof 0-2 en 0-3. 56. Van der Ley 1-3, 69. Kone- mann 1-4, 90. Van der Ley 2-4. DS'79-Telstar 3-1 (0-1). 31. Weyers 0-1, 48. Van Hemert 1-1, 61. Br ah am 2-1, 69. Matena 3-1. Scheidsrechter: De Wit. Toeschouwers: 2500. FC Den Haag-Volendam 3-2 (2-1). 1. FC Twente-FC Groningen 1-1 (0-0). pen 1-0, 3. Rontberg 2-0, 22. en 55. W. 59. Erwin Koeman 0-1. 59. Koopman Tol 2-1 en 2-2, 59. Groen 3-2. Scheids- (strafschop) 1—1. Scheidsrechter: rechter: Draaisma. Toeschouwers: 2000. Gans. Toeschouwers 6200. MAANDAG 6 DECEMBER 1982 FC VW-Heerenveen 2-2 (0-1). 13. Van den Wildenberg 0-1, 50. VerlUs- donk 1-1, 58. Mostert (strafschop) 2-1, 88. Bosman 2-2. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschouwers: 3000. Cambuur-FC Den Bosch 3-1 (2-1). 18. Van der Horst 0-1, 30. Bos 1-1, 32. Peltzer 2-1, 79. Hoekstra 3-1. Scheids- MW-Vitesse 2-2 (0-1). 10. Meyers 0-1,68. Cramer 0-2,81. Turner 1-2,90. Van Bommel 2-2. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 1800. Veendam-Heracles 1-0 (1-0). 41. Roossien 1-0. Scheidsrechter: Boss. Toeschouwers 4100. LONDEN (ANP) - Engelse bookmakers zijn niet langer bereid weddenschappen af te sluiten op een nieuw kampioenschap van Liverpool. Daar is ten eerste geen aantrekke lijk tarief voor vast te stellen en ten tweede is het een absolute zekerheid. Liverpool verloor zaterdag desondanks in Norwich met 0—1 en daardoor verliet Norwich City de met Sunderland gedeelde laatste plaats. John Dedhan maakte een kwartier voor tijd het doelpunt. Maar Li verpool werd er feitelijk niets slechter van, want ook de num mers twee en drie bleven met le ge handen. Watford verloor op ei gen veld met 0-1 van Manches ter United, dat nu de nieuwe tweede is en Nottingham Forest werd aan de overkant van de straat verslagen in de derby met Notts County (2—3). Met Manchester United, dat Wat ford zijn eerste nederlaag op ei gen veld toebracht door een doelpunt van de jonge Noordier- se international Norman Whitesi de, kwam ook de houder van de ALKMAAR - AZ'67 speelt mor genavond (19.30 uur) een vriend schappelijke wedstrijd in Italië. In Genua ontmoet de Alkmaarse eredivisieclub de plaatselijke AC, de huidige werkgever van de vroegere AZ-middenvelder Jan Peters. De wedstrijd in Italië is éën van de voorwaarden, die aan de transfer van Peters naar Ge nua verbonden waren. AZ reist vandaag met zestien spelers naar Genua af. De geblesseerde Arntz gaat mee voor behandeling. Trai ner Eykenbroek heeft de Deen Sundstrup en de Oostenrijker Oberacher in het basiselftal op gesteld. Talan en Gaasbeek krij gen rust. Europese beker Aston Villa om hoog. Villa, dat op 12 december te Tokio om de wereldbeker speelt tegen Penarol Montevi deo, was doorlopend sterker dan West Ham United, maar slaagde er niet in doelman Phil Parkes te passeren. Zeven minuten voor het einde was Parkes echter kansloos tegen Gordon Cowan, die van de strafschopstip mocht mikken. Op dat moment speelde West Ham met tien man omdat de Schotse international Ray Stewart van het veld was ge stuurd. Notts County kwam ook maar met tien man in de kleedkamer terug na de derby tegen Forest, maar het wegsturen van Ian McCul- loch in de tweede helft werd aan trekkelijk gecompenseerd door de overwinning met 3—2. De 24.000 toeschouwers zagen een geweldige wedstrijd waarin de score door boosdoener McCul- logh al in de tweede minuut werd geopend. Wallace had het antwoord per kerende post, maar acht minuten voor rust zette Hooks County weer op voor sprong. Nog net binnen de eerste helft produceerde Young de tweede gelijkmaker. In de even eens volstrekt gelijkwaardige tweede helft viel nog slechts één doelpunt, van Trevor Christie voor Notts County. Engelands' doelman Peter Shilton vestigde een nieuw record voor het ontvangen van waarschuwin gen. Hij werd al voor de wed strijd was begonnen genoteerd door scheidsrechter Darryl Ree ves, die Shilton in zün boekje no teerde omdat de doelman met zün hak een Ujn trok in het mid den van het doelgebied en dat is, Celtic leek zaterdag het traditie rijke duel met Rangers om de League-Cup, dat ondanks een dag met voortdurend regen meer dan 55.000 toeschouwers trok, al voor rust te hebben be slist. Door doelpunten van Charlie Nicholas (23.) en Murdo Macleod (31.) nam het sterkere elftal een veilig lijkende voor sprong. Geen twee minuten na rust echter bracht Jim Bett de achterstand van Rangers terug tot één doelpunt en van dat mo ment was Rangers de sterkere ploeg. Doelman Pat Bonner hield de Schotse beker echter vast voor Celtic. zeker in Engeland, niet toege staan. Southampton won toch, met 1-0 van Stoke City, door een doelpunt van Danny Wallace. West-Duitsland Vierendertig wedstrijden - een compleet seizoen - is de Ham burger SV in de Bundesliga on geslagen. Zaterdag wipte de Westduitse titelhouder met veel gemak over de verdedigingsli nies, die Borussia Dortmund had opgeworpen: 1-3. Held van de dag was aanvalsleider Hrubesch, die op slag van rust en in de 62ste minuut de beslissende doelpun ten maakte. De 54.000 toeschouwers in het uit verkochte Westfalenstadion kon den vermoeden dat het wel eens met het ongeslagen record van de thuisclub gedaan zou zün, toen Milewski de gasten in de twaalfde minuut een 1-0 voor sprong verschafte. Zeven minu ten later maakte Ambramczik de Ex-Barcelona vedette Alan Simonsen maakte zaterdag zijn debuut bij Charlton in de Engelse tweede divisie. Mede door een doelpunt van de Deen wonnen de Londenaren met 2-0 van Keegan's New Castle. gelükmaker uit een voorzet van Burgsmüller. De doeltreffende acties van Hrubesch bezegelden het lot van Borussia. Hamburger SV heeft nu de con frontaties met de directe concur rentie doorstaan zonder schade op te lopen. In München en Keu len werd gelükgespeeld en ge wonnen in Stuttgart en Dort mund. De champagne voor het winnen van de herfsttitel, dat de komen de zaterdag een feit kan zün als van Schalke wordt gewonnen, kan HSV-manager Günther Net- zer al koud zetten. De Westduitse titelhouder heeft zün voorsprong aan de kop van de ranghjst ver groot tot drie punten ten opzich te van Stuttgart, Dortmund, Köln en Bremen. Köln, dat aan het vorig seizoen de typisch Duitse titel van vizemeis- ter overhield, leed vier dagen voor de tweede wedstrijd van de achtste finales van de UEFA-be- ker tegen AS Roma een neder laag met 1-2 tegen Stuttgart. Voor Stuttgart trof Karl Allgöwer tweemaal doel, alvorens Rinus Michels een mannetje op de be- weeghjke middenvelder zette. Zeven minuten voor rust maakt Klaus Allofs 1-2. Na rust bleek echter dat de Keulenaren het elan en het doorzettingsvermo gen misten om een nederlaag te ontgaan. Bayern is nu alleen tweede dankzü een 2-1 zege op Schalke. Breit- ner en Kraus scoorden 2-0 waar na Schalke door een eigen doel punt van Nachtweih terug kwam. België Waterschei heeft zün verrassende koppositie in de Belgische com petitie onderstreept. De Lim burgse ploeg bewees op het veld van Seraing, dat het zün leiders plaats voor het ogenblik meer dan waard is. Waterschei, met de ex-PSV'er Adri van Kraay in de gelederen, verpletterde de thuis ploeg met 7—2. Pierre Janssen (2), Berger, Voordeckers, Massig- nani, Vliegen en Bernardi (eigen doel) zorgden voor de produktie van Waterschei in Seraing. Waterschei wordt aan de kop van de ranglüst vergezeld door rege rend kampioen Standard Luik. Standard won op eigen veld met 3-2 van RWDM. Grundel en Van der Smissen zorgden voor een voordelige ruststand van 2-0 voor de Luikenaren. Thairet bracht RWDM terug in de rage, doch Tahamata besliste de wed strijd door een strafschop te ver zilveren voor Standard. Nico Jansen deed nog iets terug (3-2), maar Molenbeek kon in de ze nuwslopende slotfase Standard niet op de knieën krijgen. Anderlecht en Lokeren belandden bü de achtervolgers. Anderlecht speelde in het Astrid Park gelyk tegen het verrassende Kortrijk, dat voor Zidane een hoofdrol weggelegd zag. Zidane zette de Kortrijkers op voorsprong (0—1), de Denen Brylle en Frimann zorgden voor een voordelige marge voor de Brusselse ploeg, waarna de knap voetballende Zi dane voor het puntverlies van de ploeg van Pol van Himst zorgde (2—2). Lokeren kwam thuis niet verder dan een gehjkspel tegen Cercle Brugge. De Nederlandse doelman Leen Barth was de uit blinker in deze wedstrijd, waarin niet werd gescoord. Club Brugge tenslotte hield gehjke pas met het leidende duo Stan- dart/Waterschei door in het Olympia-stadion Beveren een voudig op een verliespartü te tracteren. Dardenne en Maes ga ven de ploeg van oud-AZ-trainer Kessler in de eerste helft een voorsprong. De Deen Sörensen bepaalde de eindstand op 3—0 in het voordeel van "Club". FLORENCE (ANP) - Wereldkam pioen Italië heeft het WK-jaar 1982 besloten met een bittere te leurstelling. In de tweede kwali ficatiewedstrijd voor het Euro pees kampioenschap 1984 in Frankrük kwamen de Italianen in Florence tegen Roemenië niet verder dan een doelpuntloos ge- Ujkspel. Eerder hadden de be schermelingen van trainer Enzo Bearzot bü hun start voor het Eu ropees kampioenschap al teleur gesteld met een 2-2 in Milaan te gen Tsiechoslowaküe. De Italianen zün na het verlies van twee punten in de thuiswedstrij den in de vierde groep van het EK achter leider Roemenië (15 pnt), Zweden (3) en Tsjechoslo- wakiie (2) "slechts vierde. Het ergste was nog dat de wereld kampioen voor 65.000 toeschou wers in het uitverkochte stadion van Florence zich de wil lieten opleggen door slechts tien Roe menen. Vanaf de 60ste minuut ontbrak bü de gasten Ticleanu, die na een overtreding tegen Rossi de rode kaart kreeg. De Roemenen, die eerder hadden gewonnen van Cyprus en Zwe den, verdedigden hun doel in de ze zeer eenzijdige wedstrijd met kunst- en vliegwerk. Naast het rood trok scheidsrechter Kon- rath uit Frankrijk vier gele kaar ten. In de 44ste minuut weigder- de hü een strafschop te geven, toen Iorgulescu in het straf schopgebied Rossie onderuit haalde. De Italianen hadden talrijke kan sen en bestormden een uur lang het Roemeense doel zonder tot een doelpunt te geraken. De Ita liaanse doelman Dino Zoff be hoefde bij zün 100ste landen wed strijd vrijwel niet in actie te ko- De stand in groep 4: 1. Roemenië 2. Zweden 3. Tsj.Slowakije 4. Italië 5. Cyprus 3 2 1 0 5 5-1 3 1113 3-4 2 0 2 0 2 4-4 2 0 2 0 2 2-2 2 0 0 2 0 1-4 ASSEN (GPD) - Meer dan het vorig jaar wil Hilbert van der Duim zich gaan toeleggen op de sprint-vierkamp. Het ligt daarom in de bedoeling dat hij tijdens de interland Noorwegen-Nederland, over veertien dagen in Stavan- ger, bij de sprinters uitkomt. Een confrontatie met de Noorse allrounders zal, wat Van der Duim betreft, dus uitblijven. ASSEN (ANP) - De kans is groot dat de Nederlandse schaatstop- pers aan het einde van het sei zoen de Olympische baan in Se rajevo aandoen. De sponsor van de kernploegen heeft een voor stel gedaan om Hilbert van der Duim c.s. in de Joegoslavische plaats, waar in 1984 de Olympi sche Winterspelen worden ge houden, wedstrijden te laten rij den in de tweede week van maart. Deze wedstrijden dienen ter ver vanging van de landenontmoe- ting in Savalen, die eerder van de agenda werd geschrapt. De be doeling is, dat de kernploegleden na de Gouden Schaats in Inzeil doorreizen naar Serajevo, waar dan midweeks wedstrijden wor den gereden. Omdat de sprint-kernploeg uit vyf rijders bestaat en er zes man in Stavanger zullen starten, kan Van der Duim aan deze selectie worden toegevoegd. Het aanwü- zen van zes allrounders is dan eveneens geregeld, want van de kernploeg van Henk Boer, die ze ven schaatsers telt, zou anders één man moeten afvallen. liet Komt Van der Duim goed uit dat hü in Stavanger de kleine vierkamp voor allrounders kan ontlopen. „Je rijdt al zoveel van die toernooien in het voorsei zoen. Op den duur is dat erg een tonig en je doet ook gauw te veel", zegt de wereldkampioen, die daarnaast het accent meer op het specifieke sprintwerk wil leggen. „Ik heb zelf het gevoel dat mün sprint weer beter is dan het vorig jaar. Internationaal zal ik daarom verder kunnen komen en dat wil ik graag proberen op het WK-sprint in Helsinki. In de planning valt dat toernooi voor mü erg gunstig, want het is twee ASSEN (GPD) - Zonder extra krachten te hoeven aanspreken boekten de Nederlandse schaatsers in Assen een record-overwinning op Zweden. De vrijblijvende en sfeerloze interland bloeide alleen even op toen de grote mannen elkaar uitdaagden op de 5 kilo meter. Na steeds in de schaduw van Frits Schalij te hebben gereden, greep Tomas Gustafson dank zij een pijlsnelle slotronde de ritzege. Hilbert van der Duim, die daarna op het ijs verscheen, bleek hierdoor voldoende geprikkeld om ook even het achterste van zijn tong te laten zien. De wereldkampioen finishte büna spelenderwüs een fractie binnen de tüd van de Zweed, die eerder alleen op de 1500 meter de Ne derlanders achter zich had kun nen houden. De erg ruim uitgevallen winst op de Zweedse ploeg (219Vi-132V^) die in de breedte veel te zwak was, zegt weinig over de komen de kracht van de Nederlandse schaatstop. Van een vormgerich te training is eerst over enkele weken sprake en pas daarna ko men de werkehjke verhoudingen aan het licht. Reden tot ongerustheid is dan ook in dit stadium voorbarig voor de lichte teleurstellingen die som mige Nederlanders op het Asser kunstüs kenden. Zo konden Alie Boorsma, die nog niet tot opval lende prestaties is gekomen, en Ina Steenbruggen het niet bol werken tegen Annette Carlen. Sprinters Hilbert actie op Assen. De Fries was oppermachtig. weken na het wereldkampioen schap voor allrounders", is zün uitleg. Op de achtergrond zün tevens de Olympische Winterspelen in de volgende schaatswinter van in vloed op zün keuze. Van der Duim mikt daar ook op de 1000 meter, een afstand waaraan hü als allrounder maar weinig toe komt. Met zün persoonlijke top- tüd van 1 15,80 hoeft hij op de Nederlandse ranglüst alleen na- tionaal-recordhouder Sies Uilke- ma (1.15,35) voorrang te verle- „In Stavanger zal ik voor het eerst in dit seizoen de 1000 meter rü- den, maar dat is geen probleem", vindt Van der Duim, die dan wel over andere schaatsen hoopt te beschikken. ,,Ik zit te wachten op sprintstaai, dat uit Japan moet komen. Die hogere üzers heb ik wel nodig. Voor de rest maakt het me weinig uit dat er nu druk met andere schaatsen wordt geëxperimenteerd. Ik rijd overal op. Je moet het tenslotte toch zelf doen". Ron Ket behield bü de sprinters de koppositie. Beide malen won hij de 1000 meter, de tweede maal in een rechtstreeks duel met de 32- jarige Johan Granath. Jan Yke- ma had meer moeite met de kilo meter, maar de nationale kam pioen manifesteerde zich zater dag wel met een winnende 500 meter-tüd. Bü de junioren ging de individuele eerste prijs naar de schaatsende wielrenner Gert Jakobs, hoewel hü geen enkele afstand won. De allrounders koersten op de 1500 meter eensgezind op een tüd van 2 minuten en 2 seconden af. Dat bleek geen toeval. Bondscoach Henk Boer: „De overwinning in de interland kon niet meer in ge vaar komen. We vonden het voor deze keer daarom voldoende om in de 2.02 uit te komen. Het was alleen een beetje jammer dat Vergeer Gustafson naar de win nende tüd trok". De 21-jarige Hein Vergeer reed het meest agressief van allemaal. Het hoge tempo dat hü vanaf het be gin ontwikkelde brak hem even wel steeds op. Toch heeft hü zich tot dusver prima kunnen hand haven, zo goed zelfs dat hü wel licht al dichter zün topniveau is genaderd dan de rest. Frits Schabj liet zich op de 5 kilo meter in de luren leggen door To mas Gustafson, die lange tüd in het kielzog van de Nederlandse nummer twee verbleef. Met een demarrage bü het ingaan van de laatste ronde schoot de Zweed achter de lange rug van Schalü vandaan. Ruim 2 seconden was Gustafson in die beslissende om loop sneller dan in de voorgaan de rondjes, waarmee hü aantoon de reeds over veel inhoud te be schikken. Kopie De wüze waarop Hilbert van der Duim zün race indeelde was een kopie van Gustafsons rit. De tweevoudige wereldkampioen liet het ook op de slotfase aanko men. Hü maakte er een eind sprint van 500 meter van, pas seerde in exact dezelfde tüd de streep voor de een na laatste maal en bleek uiteindelük een fractie sneller. Het publiek kreeg daarmee tenminste nog iets voorgeschoteld dat op een echt gevecht leek en Van der Duim kon over dit staaltje machtsver toon ook zeer zeker tevreden zün. Toch zei hü naderhand: „Ik bena der deze wedstrijden wat onver schilliger dan in het verleden. Toen wilde ik ze allemaal win nen, maar nu zie ik in datje daar mee weinig opschiet. Het seizoen is ook in mentaal opzicht erg lang". Na het verdwünen van conditie trainer Tjaart Kloosterboer werd Van der Duim met een iets gewy- zigde aanpak van Henk Boer ge confronteerd. De veranderingen kwamen vooral tot uiting in de zogenaamde rustperiodes gedu rende de conditionele voorberei ding. Van der Duim: „We hebben over het algemeen zwaarder ge traind en daar had ik wel wat moeite mee". Volgens Henk Boer is er echter geen vuiltje aan de lucht: „In no vember, begin december wordt er vrü gemakkehjk heel hard ge reden. Dat is toch prima. Ik ver wacht dat de toppers bü het EK in vorm zullen zün. Eerder hoeft ook niet". „De Noren", zo vervolgde Boer, „zün volgens mü verkeerd bezig. Ze stonden 1 oktober al in Inzeil op het üs en in augustus zün ze zelfs naar een overdekte baan in Leningrad geweest. Wü begon nen half oktober met de üstrai- ning. Je kunt ze niet van het ijs houden als de banen opengaan, maar ik heb liever dat ze drie vier weken later beginnen. Pas eind januari, begin februari moet de topvorm er zün. Het is niet moeilijk om die te krijgen, alleen weet je niet hoe lang ze het vol kunnen houden".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12