"Ik leef weer helemaal op rwg) Roda: "Blij met H spel, ontevreden met gelijkspel"... 4BSBSW?'ïSraFf*'' Haarlem en Feyenoord gelijkwaardig Hughes: "AZ vermoordt het voetbal" PSV balanceert op rand van afgrond Corver niet beschikbaar Johan Cruijff, blessurevrij, geeft publiek extras" Orkest toetert trainer in nek... WMM' MÈ Penningmeester in cel MAANDAG 6 DECEMBER 1982 ROTTERDAM (ANP) - Suike room Klaas Molenaar dacht in pakjestijl zijn AZ-spelers te kunnen verrassen met een plan „7". De jongens waren na een nederlagenreeks weer eens aan een premie toe, zo redeneerde de Zaanse grootwinkelier aan de voor avond van de laatste drie wedstrijden van de eerste competitiehelft. Tegen Sparta had het lonkende geld tot gevolg, dat AZ voor een partijtje resultaatvoet bal zorgde. Sparta en de 4500 toeschouwers op Spangen werden de dupe van de zake lijke instelling van het AZ- elftal, dat ondanks een uit zonderlijk matige vertoning minzaam lachend van het veld stapte. Voor het pre mieplan van baas Molenaar was weer een punt binnen: 1-1. „Zo wordt het voetbal ver moord", was de enige zinni ge tekst, die Sparta-trainer Barry Hughes na afloop naar voren bracht. AZ'67 groef zich op het sfeerloze Spangen onmiddellijk in loopgraven, counterde slechts spaarzaam en pres teerde het zelfs zijn gevaar lijkste middenvelder, Jos Jonker, de rol van linker vleugelverdediger op te dra gen. Sparta-spits Wout Holverda doorkruiste de Alkmaarse dagdromen. De aanvaller, die in de eerste helft werkelijk alle mogelijke fouten maakte, kende na 64 minuten eindelijk een hel der moment. Hij pikte op twintig meter van het doel Hallvar Thoresen kopt PSV op gelijke hoogte met Roda JC. De opspringende Eugène Hanssen kan daar geen verandering in brengen. EINDHOVEN (GPD) - Uitgerekend bij PSV liet Roda JC eindelijk weer eens zien waar toe het in staat kan zijn. Bij vlagen vloeiend combinatiespel, karakter en inzet, initiatief en kansen om PSV, toch één van de titelpretendenten in deze competitie, driekwart van de wedstrijd op de rand van de afgrond te doen balanceren. De thuisspelende ploeg was uiteindelijk dan ook nog het meest tevreden met het gelijke spel van 1-1. een bal op, schermde het leer goed af en schoot, in het strafschopgebied gekomen, keihard raak: 1-0. AZ leek het verdedigende masker af te zetten. Hans Eykenbroek zette de Deen Sundstrup in, maar ruilde wel een aanval ler (Talan) voor hem in. AZ weigerde de aanvalskracht te vergroten. De negatieve speelwijze van de Alkmaar- ders kreeg echter niet de straf, die het verdiende. Jos Jonker ging elf minuten voor tijd voor het eerst echt in de aanval, liep op de lin kerkant drie Spartaanse verdedigers voorbij en zette bekeken voor. Roelf-Jan Tiktak gebruikte zijn zwak ke rechterbeen om zijn ploeg op gelijke hoogte te bren gen: 1.1. LEIDSCHENDAM (GPD) Scheidsrechter Charles Corver heeft besloten enkele weken rust te nemen. Corver hoopt op deze manier een achillespeesblessure, die hem al enige tijd last bezorgt, voorgoed te kunnen genezen. De arbiter mist door zijn gedwongen rustperiode niet alleen enkele competitiewedstrijden in de eer ste- en eredivisie, maar is boven dien niet in staat om aanstaande woensdag het Europa-Cupduel tussen het Franse Girondins Bordeaux en Universitatea Craiova uit Roemenië te leiden. Jan Keizer is als zijn plaatsver vanger aangewezen. Desondanks geen hosanna stemming in het Kerkraadse kamp. Te hard waren de tikken afgelopen weken aangekomen om in juichstemming uit te bre ken. Piet de Visser, voorzichtig in zyn bewoordingen, sprak na afloop van een goede stap op weg naar herstel. "Lijn" „Ik ben niet zomaar tevreden over het punt dat we hier hebben ge haald", aldus de Roda-trainer, „maar waar ik blij mee ben, is het door ons getoonde spel. Er was weer een duidelijke lijn in ons elftal te bespeuren, iets dat gerui me tijd heeft ontbroken. Uit dat punt, het hadden er eigenlijk twee moeten zijn, kan de groep weer vertrouwen putten. Ver trouwen dat de laatste wedstrij den ontbroken heeft,,. AMSTERDAM (GPD) - Precies een jaar geleden keerde Johan Cruijff te rug bij Ajax. Op 6 december 1981 maakte „de meester" in de Meer zijn rentree in het competitieduel tegen Haarlem. Sindsdien heeft hij - afge zien van een periode aan het begin van dit seizoen, waarin blessures hem noopten rust te houden - het voetbalpubliek in extase gebracht. Zo ook gistermiddag tegen Helmond Sport. Niet zijn twee doelpunten of de vijf die Ajax in totaal scoorde spraken tot de verbeelding van de toeschou wers, maar juist die tweede treffer, gescoord door Cruijff zelf, vormde een historische daad voor het voetbal. Maanden heeft Johan Cruijff op de mogelijkheid geloerd. Precies 364 dagen na zijn komst in de Meer was het zover. In plaats van de door scheidsrechter Manuel toegekende strafschop keihard in de hoek te schieten, tikte Cruijff de bal naar links. Olsen VEENDAM (GPD) - Het scheel de niet veel, of Heracles had zaterdagavond in Veendam het bijltje erbij neergegooid. De Almelose interim-trainer Fransen was van mening, dat hij in zijn werk als coach belemmerd werd door een orkest dat van achter zijn dug-out ettelijke decibellen in zijn nek toeterde. Het elektronisch versterkte orkest Labella uit Assen, door de Veendammers inge huurd om de sfeer op de Lan- geleegte te verhogen, zorgde zo voor grote opschudding. Fransen eiste van arbiter Boss, dat de band het zwij gen zou worden opgelegd, maar de leidsman wilde niet verder gaan dan de volu meknop een beetje dicht te laten draaien. Op een gege ven moment dreigde zelfs een handgemeen tussen bei de dug-outs, maar die werd ternauwernood gesust. De band speelde daarop in met het nummer: „Ik wist niet dat je kwaad werd". In de pauze gaf Heracles te kennen niet verder te spe len, waarop Veendam alsnog overstag ging door de stek kers uit het stopcontact te laten halen. Het is overigens verboden om op voetbalterreinen orkes ten met elektronische ver sterking te laten spelen. Veendams trainer-manager Alleman was hiervan op de hoogte, maar willens en we tens negeerde hij dat voor schrift om de „zaak lekker op te juinen". had het gebaar, waarmee Cruijff nog even de bal beroerde en op de strafschopstip neerlegde on derkend. Was er als de kippen bij om Cruijffs pass op te vangen, te rug te plaatsen en daarmee de meester zelf het karwei te laten afronden. Het speelse van de strafschop in tweeën typeert de instelling van Johan Cruijff („Ik wilde het pu bliek zo vlak voor de kerstdagen nog iets extra's aanbieden") en vooral zijn voorliefde voor het vak dat hij nog altijd tot in de fi nesses beheerst. Vooral wanneer hij niet wordt achtervolgd door blessures en zijn vorm weer hele maal aanwezig is. Maar ook wan neer hij de ruimte krijgt om te voetballen, geen directe bewaker om zich heen heeft. Die ruimte gaf Helmond Sport-trainer Jan Notermans Cruijff. „Als ik", sprak Notermans later, „een vas te man opoffer aan Cruijff, maak ik het gebodene op het veld een stuk onaantrekkelijker, terwijl ik die wedstrijd altijd verlies. Bo vendien leg ik daar mijn eigen elftal beperkingen mee op, om dat ik dan een ander systeem moet gaan spelen. En daar voel ik als voetbalvakman en voetbal liefhebber niets voor", aldus Jan Notermans. Johan Cruijff was daar bepaald niet ongelukkig mee. „Ik heb een moeilijke aanloopperiode achter de rug", stelde de meester zelf vast. „Dat mijn vorm daardoor werd beïnvloed spreekt voor zich. Nu ik minder pijn heb, heb ik ook minder problemen, en leef ik eigenlijk weer helemaal op". Leidende hand Het bewijs daarvan openbaarde zich op de grasmat. Aan de lei dende hand van Johan Cruijff liep Ajax gistermiddag naar een eenvoudige 5-0 overwinning uit, hoewel de mogelijkheden daar van het viervoudige eerder bena derde. Een week voor de winter stop heeft Ajax daarmee de kop in de eredivisie van PSV overge nomen, een daad waar de Am sterdammers het vorig seizoen de periode na de winterstop voor nodig hadden. Aan de hand van diezelfde Johan Cruijff maakte Ajax destijds in de tweede com petitiehelft de achterstand op de Eindhovenaren goed en dat le verde uiteindelijk de 20ste lands titel op. Op papier staat Ajax er dus beter voor dan vorig jaar. De zorgen van trainer Aad de Mos liggen dan ook niet zozeer op het voetbaltechnische vlak, maar meer op het bestuurlijke. Acht spelerscontracten lopen aan het einde van het seizoen af. Van spelers, die belangrijk zijn voor de toekomst van Ajax. Van Cruijff zelf bijvoorbeeld, tegen Helmond Sport dus goed voor twee treffers (in de 19e en 21ste minuut van de eerste helft), twee dozijn passes en een ingooi in de laatste minuut waaruit Gerald Vanenburg de score van 4-0 naar 5-0 tilde. Maar ook van Kieft, die een week eerder tegen Feye- noord nog buiten de ploeg werd gehouden, maar tegen Helmond Sport kon tonen wat hij waard is. Kieft scoorde tweemaal. Elf mi nuten na rust via Helmond Sport-verdediger De Wert, Ajax' derde treffer, vijf minuten later uit de rebound van een door Otto Varsfeld onderbroken inzet van Schoenaker. Desondanks be hoeft Kieft niet te rekenen op een vaste plaats. Daarvoor speelt hij nog „te grillig", zoals Aad de Mos dat noemt. Zoals ook Mölby of Rijkaard nog geen basisplaats hebben ver overd. Rijkaard, vorige week nog goed genoeg voor 90 minuten Feyenoord-Ajax, mocht nu al- 1 'A i - -•ft*L - f*' 'Ajax biedt méér in de Meer', is een bekende publiekslokker van de Amsterdamse club. Johan Cruijff bracht die slagzin gisteren weer eens in praktijk met zijn interpretatie van het nemen van een penalty. "Ik wilde het publiek vóór de kerstdagen nog iets extra's bieden". leen 25 minuten Van Veens taak overnemen. Mölby kreeg dit keer de voorkeur in de basis om Lub- se in bedwang te houden. Echt nodig was dat niet, omdat Hel mond Sport aanvallend niet de kracht op kon brengen om het de Ajax-defensie echt moeilijk te maken. Het bleef beperkt tot een actie van diezelfde Lubse, die uitmondde in een schot op de paal en een kopbal van Van der Hooft, die Schrijvers uit de hoek haalde. Voor het overige dicteerde Ajax: of liever Cruijff de wedstrijd. Maar daar zijn ze in de Meer zo langza merhand wel aan gewend. In schrille tegenstelling tot de col lectiviteit van Roda JC, stond PSV. Onsamenhangend en af hankelijk van individuele acties, kon de thuisploeg slechts het eerste kwartier de Zuidlimbur- gers onder druk zetten. Toen het gewenste resultaat - een snelle treffer - echter uitbleef, was er niemand in de Eindhovense ge lederen die de touwtjes in han den nam en van de elf individua listen een samenhangend geheel kon maken. „Die vroege treffer bleef inderdaad uit", beaamdde PSV-trainer Thijs Libregts. „Daarnaast ont brak in mijn ploeg het raffine ment dit Roda JC met de juiste wapens te bestrijden. Iedereen liep een beetje voor zichzelf te voetballen. Er werd veel te haas tig en zonder overleg gespeeld. Daardoor kwam Roda JC in zijn geliefde spelletje; de counter. Verdiend René Hofman, samen met Eus Ma- rijnissen de absolute uitblinker zaterdagavond, mocht, zij het in tweede aanzet, zijn ploeg op voorsprong zetten. Nadat hij eer der in een identieke situatie, oog in oog met PSV-doelman Pim Doesburg, faalde, liet de jonge Oranje-klant een minuut later Doesburg volslagen kansloos. Een verdiende voorsprong, om dat Roda JC sterker was en zich in tegenstelling tot PSV kansen wist te scheppen. Met name John Eriksen bezorgde de Eind hovense achterhoede handen vol werk. PSV daarentegen was na het ope ningsoffensief (kopbal van Brandts tegen de lat en een we gens buitenspel afgekeurde tref fer van Hall var Thoresen) niet in staat het Kerkraadse spelletje te ontregelen en moest wachten tot een kwartier voor tijd, toen enke le Roda JC'ers, die niet fit aan de pot waren begonnen, conditio neel in de problemen kwamen. Ruimte De PSV-individualisten kregen wat meer ruimte en prompt kwam de ploeg op gelijke hoog te. Hallvar Thoresen maakte zich via een schijnbeweging los van Hanssen en kon ongehinderd een voorzet van Ton Lokhof (hij kreeg geel na een overtreding op Marijnissen) achter Roda-keeper Jos Smits koppen. Het scheelde niet veel of PSV had in die slotfa se zelfs nog de volle winst ge pakt, toen Jurrie Koolhof weer een voorzet van Lokhof vry kon inkoppen. Smits zag de bal centi meters langs zijn doel over de cornerlijn verdwijnen. HAARLEM (GPD) - Hoewel Feyenoord gisteren in de race met Ajax evenals PSV op achterstand werd gezet, maalde het nauwe lijks om het in Haarlem opgelopen punt verlies (0- 0). De Rotterdammers wa ren allang blij dat de scha de tot een minimum be perkt was gebleven, nadat ze in de vorige competitie drie punten aan Haarlem waren kwijtgeraakt. De angst zat er door de ge beurtenissen in het vorige seizoen kennelijk nog zo in, dat Feyenoord pas heel laat in de (aantrekkelijke) wedstrijd alle schroom van zich afzette. Ab Fafié en Haarlem-trainer Hans van Doorneveld konden zich vin den in de uitslag. Zowel de een als de ander meende, dat als er een winnaar uit het duel tevoor schijn had moeten komen zijn ploeg daarvoor het meest in aan merking kwam. Van Doorneveld gebruikte als argument de eerste helft, toen Haarlem Feyenoord de baas was en zijn team heel dicht bij een treffer was. Fafié legde daarentegen het accent op het tweede gedeelte, toen Feye noord feller speelde en Haarlem enkele benauwde momenten be zorgde. De amusementswaarde van de in hoog tempo gespeelde wedstrijd steeg pas na een kwartier naar zeer aanvaardbare hoogte, omdat de taktische zetten in de begin periode alle aandacht van beide teams opeisten. Om verdedigend minder kwetsbaar te zijn had Fa fié (lees Hans Kraay) Wim van Til opgesteld in plaats van André Hoekstra, terwijl Ruud Gullit een zwervende rol aan de rech terkant was toebedeeld en André Jeliazkov meer dan gewoon in het centrum opereerde. Bij Haar lem ontbraken Gerrie Kleton (liesblessure) en Keith Masefield (spierverrekking), wat Van Doorneveld tot enkele omzettin gen had genoopt. Leysner - nor maal linksback - kwam op Ver meulen te staan, Verkalk be moeide zich voornamelijk met Gullit en Kristiansen mocht het na eerdere mislukkingen weer eens proberen als linkerspits. In duigen Haarlems plan om aan de linker kant ruimte te crecren viel in duigen, omdat Ruud Gullit niet centraal op het middenveld speelde, maar zich steeds scherp aan de rechterkant opstelde. Haarlems middenvelder Frank van Leen: „Feyenoord blokkeer de ons goed op links. Het was de bedoeüng, dat ik daar steeds vrij zou verschijnen, maar Gullit ver hinderde dat. Hij trok steeds goed naar de zijkant en nam daardoor Chris Verkaik mee, wat onze aanvalsopzet verstoorde". Hoewel Feyenoord dacht zich in defensief opzicht goed gewa pend te hebben, beleefde het tus sen de 15e en 20ste minuut een paar moeilijke ogenblikken. In de 17e minuut werd René Tol knap vrijgespeeld door Martin Haar en Wim Balm. De Volen- dammer schoot oog in oog met Joop Hiele evenwel hoog over. Vlak daarna verkeek Hiele zich op een rare voorzet van Luc Nij- holt. De bal sprong via de Feye- noord-keeper, die werd gehin derd door Piet Keur, tegen de lat waarna Balm in de rebound hard tegen de op de doellijn staande Nielsen opschoot. In de daarop volgende tegenaanval was Jeliaz kov dicht bij een Feyenoord- goal. In het verdere verloop van de eer ste helft bleef Haarlem de over heersende ploeg. Kansen deden zich echter amper meer voor. Al leen Tommy Kristiansen, die na een zeer slechte periode zijn bes te wedstrijd voor Haarlem speel de, en middenvelder Wim Balm hadden nog een mogelijkheid. Doordat de Deen de schoon heidsprijs wilde verdienen zeilde de bal met veel effect over, ter wijl Balm naast schoot. Edward Metgod kon zich aan de andere kant tweemaal onderscheiden bij doorbraken van Troost en Vermeulen. Echt fel was Feyenoords jacht op de openingstreffer bepaald niet te noemen. Pas na rust nam het wat meer initiatieven. Haarlem, dat op twee acties van Piet Keur na Joop Hiele na rust niet meer in verlegenheid wist te brengen, bood Feyenoord daartoe volop de gelegenheid. Die ingetogen houding van de equipe van Hans van Doorneveld was enigszins verklaarbaar, omdat het na Kle ton en Masefield in de tweede helft ook Piet Huyg moest pus sen. De lange voorstopper viel vlak voor de pauze uit met een vermoedelijk gescheurde dy- beenspier. Door zyn vertrek moest er by Haarlem opnieuw geschoven worden. Verkaik nam de dekking van Houtman over en invaller Bert van der Kuyl werd de nieuwe bewaker van Gullit. De veranderingen maanden Haar lem tot enige voorzichtigheid. Feyenoord kon zich daardoor meer met offensieve acties bezig gaan houden Houtman (twee maal) en Jeliazkov (in het zynet) waren het dichtst by resultaat, maar ook zij kwamen niet scoren toe, waardoor er al met al een naar verhoudingen aanvaardba re remise uit de bus rolde. BELGRADO (AFP) - Mihailo Korica, de penningmeester van de Joegoslavische voetbalclub Rode Ster Belgrado, is veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens geldvcrduistering Korica werd ervan beschuldigd zich een bedrag van 790 000 dinar (on geveer 30.000 gulden) te hebben toegeëigend, dat was gekomen uit de kaartverkoop voor wedstrijden van Rode Ster. Het was de eerste veroordeling in de zwart geld affaire onder de Joegoslavische sportpcnningmeesters De zaak is in augustus boven water gekomen en naar schatting tweeduizend mensen zijn erbij betrokken. In november werden twee bestuursleden van een boksclub uit Zagreb voor hetzelfde vergryp veroordeeld tot vyftien en elf-en-een-half jaar gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11