c "Dit is een nieuw begin SDT Van der Wal wereldkampioen Kees Guyt gaat als spits "tweede jeugd" in 'Kluizenaar' treedt voor het voetlicht Stevens valt ook af Hockeyteam tegen Russen Danaiden en Ron Ek uit eikaar U.V.S.-BLAUW ZWART Sport 3- OEGSTGEEST - 'Oude bomen moeten niet worden ver plant', leert een Nederlands spreekwoord, maar na een blik op de topscorerslijst van de eerste divisie mag op zijn minst worden getwijfeld aan die wijsheid. Sinds kort vervult Kees Guyt bij Volendam een speerpuntfunctie na een 'mensenleeftijd' te hebben verdedigd. ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 Het gaat te ver de Katwijker be jaard te noemen, maar met zijn 29 jaar behoort hij niet meer tot de allerjongsten in de voetballe rij. Waar menig bij na-dertiger na jarenlange frontdienst naar een plaats hunkert in de luwte van de defensie, omdat verdedigen doorgaans makkelijker is dan aanvallen, daar heeft Guyt zich juist voor in de strijd gemengd. Niet helemaal van harte aanvan kelijk, dat moet gezegd. Maar zie, Gu>d bleek 'spitser' dan ook hij zelf had bevroed, zijn zeven ge scoorde goals getuigen daarvan. Heimwee naar zijn oude stek heeft hij niet meer. "Ik speel", zegt hij nu, "liever in de spits". In stilte In de voorbereiding op dit seizoen scheen zich alles te voltrekken, zoals Kees Guyt in stilte had ge wenst. Fritz Korbach, de van PEC/Zwolle gekomen trainer, dichtte hem de liberopositie toe en Guyt voelde zich daar wel bij. Bij zijn oude club Katwijk had hij nooit anders gespeeld, vanaf zijn vroegste jeugd al. "Ik had al tijd naar die positie verlangd, al les leek vast te staan in die oefen periode", had Guyt in gedachte zijn voorstopperspost al aan een ander overgedaan. "Korbach had zijn elftal in het hoofd zitten, maar in het laatste half uur tegen ZFC wilde hij nog wat proberen. 'Ga jij maar een beetje voorin rommelen', zei hij. Toevallig maakte ik twee doelpunten". Guyt verbond daar geen conclu sies aan, ging er gewoon van uit dat hij in de eerstvolgende oefen wedstrijd weer op de hem zo ver trouwde plek zou worden gepos teerd. Een misvatting, zo bleek, namens Volendam moest 'witte Kees' tegen een Helderse selectie andermaal als 'haantje de voor ste' het veld in. "De volle wed strijd stond ik toen in de spits, door Gerard van Putten zonder dat ik nou geloofde dat Korbachs probeersel een blij vend karakter had", aldus Guyt, die de doelman van Den Helder toen driemaal passeerde. De rijzige voetballer vernam echter tot zijn verbijstering dat zijn trai ner hem ook "in de eerste serieu ze oefenwedstrijd" tegen FC Utrecht naar de aanval noodde. Voor Guyt alle aanleiding om maar eens een gesprek met Kor bach aan te knopen, hij wilde weieens weten waar-ie eigenlijk aan toe was. "Ik wil lengte, meer stootkracht voorin", motiveerde Korbach zijn beslissing. "Alles goed en wel", gaf Guyt terug, 'maar ik ben een pure verdedi ger. Wat gebeurt er straks met mij, als ik niet scoor, als het er niet uitkomt?" Korbach hielp de Katwijker van zijn onzekerheid af, "jij blijft hoe dan ook in het elftal". Met gemengde gevoelens ("Ik had er toch wel een beetje moeite mee") liet Guyt zich leiden door de voetbalideeën van Volendams nieuwe technische leider. Hoe dan ook vergde zijn nieuwe taak een andere beleving van het voetbal. "Het was een hele om- Kees Guyt: "Na zeven seizoenen gonnen in het betaalde voetbat"... schakeling", laat Guyt weten, "ik stond opeens met mijn rug naar het doel, terwijl ik altijd gewend was het spel op me af te zien ko men. De bal rustig aannemen, dat kon niet. Ik wist wèl, wat er in het hoofd van een voorstopper om ging, dat was weer een voor deel. Een statische spits als Huub Smeets, die had ik vroeger Volendam ben ik in feite opnieuw be- het liefst. Bewegende spitsen zijn de lastigsten. Dus ging ik als spits ook maar veel bewegen, be wust ging ik een conditieslag met de voorstoppers aan. Dat ging redelijk, maar wel was ik erg afhankelijk van aanvoer van de vleugels. Nu nog trouwens, ik ben geen voetballer die op het middenveld een balletje op gaat halen om vervolgens drie, vier man te passeren". De tot aanvaller omgeschoolde verdediger kende dus zijn beper kingen. zijn ploegmaten in eerste instantie niet De Volendam- mers, van oudsher meesters in het korte werk, speelden onvol doende in op Kees Guyt-nieuwe stijl, die 'Engelse' voorzetten be hoefde. "Soms werd ik totaal verwaarloosd, van de vleugels kwam niks, ik liep dan verloren rond", gruwt Guyt bij de herin nering aan het begin van deze competitie. De hoon van het zo kritische Volendamse publiek dat hem als verdediger altijd had gewaardeerd, sterkte Guyt in zijn opvatting dat Korbach beter op zijn schreden terug kon ke ren. "Zo heeft het geen nut dat ik voorin sta", heeft Guyt zijn trai ner toen toegevoegd, "als ik geen ballen van de vleugels krijg, ben ik niks waard". Maar geleidelijk aan werd de hand van meester Korbach in Volen dam zichtbaar. Vanaf het duel met De Graafschap verloopt al les volgens de planning van de extraverte Utrechter van Duitse komaf, die inmiddels om ontbin ding van zijn tweejarig contract heeft gevraagd, omdat FC Twen te hem onlangs een aanlokkelijk voorstel deed. "Oppeppen" "Jammer dat-ie weggaat", oordeelt Kees Guyt nu. "Hij kan spelers op een bepaalde manier oppep pen. Korbach krijgt voor elkaar dat een voetballer precies doet, wat hij wil. Ik wil mijn vorige trainers niet afvallen, maar hij heeft bij Volendam de spelvreug de teruggebracht. Door hem wordt er weer aanvallend gevoet bald. Met praktisch hetzelfde elf tal van vorig jaar, iedereen heeft- ie op een andere plaats gezet. Nu het goed loopt, ik nu wel ballen van de vleugels krijg, heb ik het naar mijn zin gekregen in de spits. In de laatste vijf wedstrij den heb ik vijfmaal gescoord. Na zeven seizoenen Volendam ben ik in feite opnieuw begonnen in bet betaalde voetbal. Op mijn 29ste jaar ben ik mijn tweede jeugd in gegaan". Als rechtgeaard talentenjager ont dekte Joop Brand hem indertijd bij Katwijk. Brand, toen trainer van AZ'67, raakte gecharmeerd van de immer koele verdediger "Hij bood me een C-contract aan. daar had ik niet zoveel trek in. Ik voetbalde met veel plezier bij Katwijk, dat wilde ik niet opge ven". Met die afwijzing scheen Kees Guyt zich voorgoed te hebben verbonden aan zijn jeugdliefde Katwijk. Het toeval wilde even wel anders, dat heeft nu eenmaal de gewoonte het schier onmoge lijke mogeüjk te maken Joop Brand had intussen woorden ge kregen met het AZ-bestuur, ver dween naar Volendam dat toen verlegen zat om een capabele verdediger. Brand paaide Guyt vervolgens met een A-contract, met hulp van Gerrit Vooys werd de Katwijker na veel vijven en zessen over de streep getrokken. Guyt: "Ik wilde het toch weieens proberen in het betaalde voetbal. Het ging meteen goed, ik scha kelde zonder moeite alle spitsen uit, prompt werd ik benaderd door Ajax. Ik speelde pas een half seizoen bij Volendam, daar om heb ik het contact met Ajax zelf afgekapt. Ik was bang dat ik in Amsterdam op de bank te recht zou komen of in het C-elf- tal". Maar aan het einde van dat seizoen ("Eén van mijn mooiste jaren, we werden periodekampioen en promoveerden") klopte Ajax op nieuw bij Guyt aan. 'Toen", geeft hij prijs, "toen vond ik me wel sterk genoeg om naar Ajax over te stappen. Ik "kon bij Ajax een driejarig contract tekenen, het bestuur van Ajax moest al leen nog met Volendam praten PAGINA 9 over de transfersom, dat leek de heren geen probleem. Maar Vo lendam vToeg een bedrag dat tus sen de zesenhalf en zeven ton lag. dat wilde Ajax niet betalen. Dne maanden lang heb ik daarna met de pest in myn Ujf bij Volen dam rondgelopen, na een ge sprek met Brand en zyn assistent Steegman heb ik Ajax maar van me afgezet". Volendammer Als Katweker voelt h|j zich over dag Volendammer onder de Vo- lendammers. De naam Guyt komt ook in Volendam veelvul dig voor. er blaken andere over eenkomsten te bestaan. "Als je in die gemeenschap bent opgeno men. hebben ze alles voor je over. Dat is in Katwijk ook zo. Hebben ze de pest aan je. dan kan je beter verdwynen". Hoewel sinds een week ingezetene van Oegstgeest verblijft hij dage Lyks in het toeristendorp aan het IJsselmeer Guyt werkt er U - n bouwbedrijf. Volendam leeft daar weer. zoals in het hele dorp. Van de oude 'Heen en Weer', de botter waarop zoveel promotie feesten zijn gevierd, bestaat nog slechts het geraamte. Er gaan in Volendam nu stemmen op een nieuwe 'Heen en Weer' te bou wen. "Bij Volendam heb ik alles meegemaakt, degradatie en pro motie. Maar ik zou best wel weer willen promoveren". Guyt denkt daarbij ook aan het financiële as pect. Voor het begin van dit sei zoen is hu nog in de slag geweest met het bestuur, dat bij het ge westelijk arbeidsbureau een onl slagaanvraag indiende met als doel Guyt zeventig procent op zijn salaris te korten. "De be stuursleden wilden mij niet kwijt, maar vonden mij te duur gezien de geringe inkomsten. Ik vond dat ik de laatste jaren al ge noeg had ingeleverd. Daarom heb ik bij het gewestelijk ar beidsbureau beroep aangete kend. De ambtenaren van het ar beidsbureau haalden er mijn we kelijkse cijfers in VI by en beslo ten dat ik hetzelfde salaris mocht houden. Of ik aan het eind van dit seizoen een lagere con tractaanbieding verwacht? Nee hoor. eerder hou ik rekening met salarisverhoging, want het gaat nu goed met Volendam. We trek ken gemiddeld 4000 man, vorig jaar hooguit 1500. Het bestuur kan dus met meer met het argu ment aankomen dat er zo weinig geld binnenkomt". SAO PAULO (ANP) - Jannes van der Wal is gisteravond in Sao Paulo wereldkampioen dammen geworden. In de dertiende en laatste ronde kwam hij remise overeen met de Ivoriaan Traore, terwijl zijn belangrijkste concurrent Rob Clerc eveneens de punten deelde met de Senegalees Diallo. Jannes van der Wal (26) kan niet bogen op een indrukwekkende lijst titels. Voordat hij gisteren het hoogst denkbare in de dam- ZEIST (ANP) - Huub Stevens is niet beschikbaar voor de interlandwedstrijd Malta-- Nederland, die op 19 decem ber in Aken wordt gespeeld. De 29-jarige verdediger van PSV wordt zes dagen voor deze Europese kwalificatie wedstrijd in het ziekenhuis opgenomen voor een opera tie aan een heupgewricht. "In dit geval gaat het clubbelang voor", aldus bondscoach Rij vers. "PSV wil Stevens weer fit hebben na de winterstop. En dat zou niet kunnen in dien Stevens pas na de wed strijd tegen Malta wordt op genomen". Het ligt voorlopig nog niet in de bedoeling van Rijvers om een andere speler voor Stevens aan te wijzen. "Ik wacht eerst alle antwoorden van de bui tenlandse clubs af op het ver zoek of zij de "Nederlandse buitenlanders" willen af staan. Zolang ik nog geen volledig beeld heb, houd ik deze selectie van 25 gehand haafd", aldus bondscoach Rijvers. Tot nu toe heeft al leen Kees Kist (Paris Saint Germain) officieel afgezegd de wedstrijd tegen Mal ta. sport behaalde had hij er slechts twee: jeugdkampioen van Ne derland in 1975 en nationaal se niorenkampioen in 1980. Toch is Van der Wal al vele jaren een van de meest gevreesde grootmeesters ter wereld. Zelfs oud-wereldkampioen Anatoli Gantwarg heeft al jaren ontzag voor hem. Nadat hij tot ongenoe gen van zijn ouders in het Friese Tjalleberd de mulo vroegtijdig verliet, wierp hij zich als een be zetene op het damspel, dat bij hem meer interesse opwekte dan algebravraagstukken en logarit metafels. Van der Wal ontvluchtte min of meer het ouderlijk huis en koos voor een zeer bescheiden optrek je in Groningen. De kluizenaar heeft daaar damtechnisch heel wat uitgebroed en later aan de praktijk getoetst. Hoewel hij nog maar twee titels op zijn naam heeft, heeft hij aan vele invitatie- toernooien en wedstrijden deel genomen, steeds met zeer rede lijke resultaten. Ook is hij ai jaren vaste deelnemer aan het nationale kampioen schap. Op grond van zijn resul taat daarin werd hij door de KNDB afgevaardigd naar de zo nale toernooien te Arta Terme De uitslagen in de der tiende ene laatste ron de zijn: Clerc (Ned)-Diallo (Sen) 1-1, Van der Wal (Ne- d)—Traore (Ivo) 1—1, N'diaye (Mal)-Ver- poest (Bel) 2—0, Bas- tiaannet (Ned)-Kaplan (Vst) 1-1, Franco (Bra)—Autar (Sur) 0-2, Wiersma (Ned)-Kouas- si (Ivo) 2-0, Da Silva (Bra)—Guinard (Fra) 0-2. De eindstand in het wereld kampioenschap is: 1. en wereldkampioen Van der Wal 20 punten. 2. Clerc 19 3. Wiersma 18 4. Kaplan 16 5. Bastiaannet en Guinard 15 7. Kouassi en N'diaye 14 9. Diallo 13 10 Autar en Traore 11 12. Verpoest 9 13. Da Salva 6 14. Franca 1 (1980) en Bordeaux (1982). Via Arte Terme. dat hij won. plaatste hij zich voor de WK eindronde in AMSTELVEEN (ANP) - Het Nederlands heren hockey team is voor het toernooi om het Europees kampioen schap voor landenteams, dat van donderdag 18 tot en met zondag 28 augustus 1983 te Amstelveen wordt gehouden, ingedeeld met de Sowjet- Unie, dat in groep B onge twijfeld de zwaarste tegen- ande re landen in deze groep zijn Polen. Belgie, Schotland en Ierland. Titelhouder West- Duitsland ontmoet in groep A Engeland, Spanje, Wales, Frankrijk en Oostenrijk. het Malinese Bamako. Uit 22 deelnemers bezette hij daar als tweede Nederlander de vijfde plaats. Via Bordeaux kwalificeerde hij zich voor het toernooi in Sao Paulo, dat zo succesvol voor hem verliep. Met acht overwinningen toonde hy zich de produktiefste speler in het toernooi Het wereldkampioenschap van Van der Wal kan niet los gezien worden van de absentie van de grootmeesters uit de Sowjet- Unie. Door moeilijkheden met de visa zagen de Russen op het laatste moment van deelneming af. hetgeen het WK tot een Ne derlands onderonsje degradeer de. Toch verdient Van der Wal dit wereldkampioenschap zeker Hij etaleerde grote strijdlust, meer in elk geval dan titelverde diger Harm Wiersma, bij wie pro longatie niet in de financiële kraan paste. Hij lonkt naar de lu cratieve revanchematch die in 1983 op het programma staat. LEIDEN - Het bestuur Jannes van der Wal, de nieuwe wereldkampioen in zijn laatste partij tegen Issa Traore uit Ivoorkust. De partij eindigde in een remise. ADVERTENTIE RECTIFICATIE de wedstrijd RIJNSBURGSE BOYS NOORDWIJK vangt aan om 14.30 uur i.p.v. 15.00 uur de Leidse korfbalvereniging De Da naiden en trainer-coach Ron Ek hebben besloten met onmiddel lijke ingang dc samenwerking te doen beeindigen De steeds slechter wordende communica tie tussen een groeiende groep selectiespelers en trainer Ron Ek en de daaruit voortvloeiende rioebtl resultaten vormden in het vanmorgen gevoerde overleg de uitgangspunten om een punt te zetten achter het traimngsver- band dat sinds september 1981 bestond Beide partijen betreuren dat tus sentijds deze stap genomen moest worden, maar uit het in de afgelopen dagen gevoerde over leg tussen spelers en trainer bleek dat een onoverbrugbare kloof tussen verschillende partij en was gegroeid "En omdat her halingen. ook by een eventuele tot stand gekomen lijmpoging, van conflicten niet voorkomen kon worden, heeft het bestuur van De Danaiden in een extra in gelaste vergadering vannacht de knoop doorgehakt aldus voor zitter Roelof de Bruyn Prince Overigens is het bestuur van De Danaïden van mening dat de slechte resultaten niet op de schouders van Ron Ek gedepo neerd kunnen worden 11.* lersmatenaal is op dit ogenblik bij de blauwwitte ploeg van dui- delyk minder gehalte Vanwege een door een aantal oorzaken grote aderlating in het spelers- matenaal (het vertrek van Bea Schrama. Jeanet Smit. Hennie Devilee en de uitschakeling van Trudy Nap) moest een beroep worden gedaan op spelers met een lager niveau, die geenszins in staat zijn de opengevallen plaat sen op dit ogenblik te bezetten Jeugdtrainer Kees van Vliet zal tydelyk de trainingen van de se lectie van De Danaïden verzor gen Als mogelijke opvolger van trainer Ek zullen een aantal op dit ogenMik niet aktievc korfbal- trainers worden benaderd ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder'' Deze advertentie is aangeboden door: Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9