Prestigeverlies voor Nederland "Belemmer invoer tijdelijk" J -c Russische spion Zotov moet Engeland verlaten Geruststellende rede nieuwe premier Japan Van der Stoel mist VN-post Pleidooi Gaston Thorn op Eurotop: Moskou op één lijn met Arabische Liga Buitenland ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 LONDEN - Kapitein Anatoli Zo- tov, de marine-attaché van de Russische ambassade m Lon den, moet binnen een week En geland verlaten, omdat hij heeft geprobeerd in Britse militaire kringen spionnen te recruteren Hij werd echter vroegtijdig be trapt. Anatoli Zotov. Dat hebben betrouwbare bronnen in Londen gisteren bekend ge maakt. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft de uitwij zing van Zotov bevestigd met de argumentatie daarbij dat hij zich heeft beziggehouden 'met activi teiten die onverenigbaar zijn met zijn diplomatieke status,' diplo matentaal voor 'spionagewerk'. Vermoed wordt dat Zotov in de eerste plaats uit was op vertrou welijke informatie over de Britse militaire acties op de Falkland- eilanden. Het staat vast dat zijn uitwijzing niets te maken heeft met de reeks spionageschanda- len die de afgelopen weken in Engeland bekend is geworden. door Henk Dam Zotov is twee jaar aan de Russi sche ambassade in Londen ver bonden geweest. Zijn taak als marine-attaché was in de eerste plaats de Russen geinformeerd te houden over de bewegingen van Britse schepen en over mari ne-operaties. Hii heeft zijn rang bij de Russische militaire inlich tingendienst, de GRU. Het nieuws van zijn uitwijzing werd 'gelekt' door de Russische ambassade zelf. Daarmee werd het Britse ministerie van buiten landse zaken, dat de uitwijzing aanvankelijk ontkende, ernstig in verlegenheid gebracht. Het was de bedoeling dat premier mevrouw Thatcher volgende week zelf het nieuws in het La gerhuis bekend zou maken. Dat was dan weer bedoeld als po ging het door een hele reeks spionageschandalen ernstig ge schokte vertrouwen in de Britse geheime diensten weer wat te herstellen. De Russische ambas sade was echter de premier en het ministerie van buitenlandse zaken een stapje voor. Verwacht werd gisteravond in Londen, dat de Sowjet-Unie zal proberen dat stapje voor te blij ven door Zotovs uitwijzing te verklaren als een poging de nieu we Russische leider Andropov, het voormalige hoofd van de ge heime dienst KGB, in discrediet te brengen. Als weerwoord zou dan de Britse militaire attaché in Moskou uitgewezen kunnen worden. Zotov was in de rangorde op de Russische ambassade de elfde man. De staf op de ambassade wordt, met zijn uitwijzing van 46 naar 45 teruggebracht. De kapi tein zal namelijk niet worden vervangen. Max van der Stoel, oud-minis ter van buitenlandse zaken, is, zo werd gisteren bekend, een baan als hoge commissa ris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties misgelo pen. Op het ministerie van buitenlandse zaken na, kwam de afwijzing voor nie mand als een verrassing. Dat secretaris-generaal Perez de Cuellar de voorkeur gaf aan herbenoeming van de nu zit tende commissaris, de Deen Poul Hartling, lag aanvanke lijk evenmin voor de hand, maar uiteindelijk leek hij weinig keus te hebben. De vluchtelingenorganisatie van de VN kwam dit vooijaar in het nieuws toen de direc teur van de afdeling mensen rechten, de Nederlander Theo van Boven, gedwongen werd zijn baan op te geven. Naar in Nederland geldende normen deed hij zijn werk prima, maar andere VN-lid- staten, waaronder de Ver enigde Staten vonden zijn optreden weinig diplomatiek en allesbehalve waardevrij. Nu zijn rapportages over schending van mensenrech ten voor het betrokken land natuurlijk nooit plezierig, maar, zo luidde de kritiek. Van Boven had in zijn signa leringen van onrecht wel wat minder uitgesproken kunnen zijn en zich wat meer kunnen laten leiden door geldende gedragsregels. Theo van Bo ven verdween op 1 mei; protesten van de toenmalige minister van buitenlandse za ken Van der Stoel haalden niets uit. Dat dé man die destijds zo zeer het beleid van Van Boven verdedigde, nu zelf een gooi wilde doen naar de hoogste post van het commissariaat voor de vluchtelingen is niet zo vreemd. Tijdens zijn twee ambtsperiodes als minister vormde eerbiediging van de mensenrechten een hoek steen van buitenlands beleid. Dat de VN hem op zijn post zou willen hebben, lag gezien de geschiedenis met Van Bo ven veel minder voor de hand. door Ton van Brussel De woordvoerder van buiten landse zaken heeft na de kan didaatstelling altijd het te gendeel beweerd. Door het vertrek van Van Boven zou Van der Stoel volgens hem juist meer kans maken. Dat is echter maar betrekkelijk. Twee "lastposten" aan de top van zo'n organisatie is onge twijfeld te veel, maar uit het vertrek van Van Boven kon ook eenvoudig de conclusie worden getrokken dat het Nederlandse enthousiasme voor de mensenrechtenzaak op dat hoge VN-niveau hoe dan ook niet op prijs werd ge steld. Een andere reden voor de af wijzing van de kandidatuur van Van der Stoel kan zijn dat Nederland een eerder ge voerd gevecht met Denemar ken (om een zetel in de Vei ligheidsraad) al had gewon nen en dat Denemarken niet nog een tweede keer gepas seerd kon worden. Ook die theorie heeft Buitenlandse Zaken altijd als "niet rele vant" terzijde geschoven. Het ging volgens de woordvoer der om twee totaal verschil lende zaken die los van el kaar zouden worden beoor deeld. Voor het lidmaatschap van de Veiligheidsraad moest in de Algemene Vergadering wor den gestemd. Voor het vluch- telingencommissariaat geldt dat secretaris-generaal Perez de Cuellar zelfstandig kan be noemen. Praktijk is echter wel dat hij zich er tevoren van vergewist dat de benoe ming in goede aarde valt bij de donor-landen, dat zijn de (westerse) lidstaten die het commissariaat voor de vluch telingen financieel steunen. De Verenigde Staten beho ren tot de belangrijkste do nors en hadden al laten we ten geen reden te zien om de periode Hartling niet te ver lengen. Op dat moment stond al min of meer vast dat Van der Stoel geen kans maakte. Hoewel het ministerie van bui tenlandse zaken zich nu ge haast heeft te melden geen kritiek op Hartling te heb ben, is het juist de onvrede over diens beleid die Neder land tot de kandidatuur Van der Stoel inspireerde. Vooral de Afrikaanse landen waren niet te spreken over Hartling, die in zijn optreden een sterk accent legde op de Aziatische landen (Zuidoost-Azië bij voorbeeld) en dat terwijl de helft van de tien miljoen vluchtelingen in de wereld in Afrikaanse landen woont. Voorts was er binnen het commissariaat in Genève zelf onvrede over Hartling. Nederland heeft daaruit de conclusie getrokken dat het denkbaar zou zijn dat Perez de Cuellar zelf niet veel voor een tweede termijn van Hart ling zou voelen en vervolgens geoordeeld dat als er een nieuwe man moet komen, dat het beste Van der Stoel zou kunnen zijn. Hoewel Van der Stoel in zo'n baan onafhanke lijk moet opereren en zeker niet een marionet van de Ne derlandse regering zou kun nen zijn, zou het Nederlandse beleid op die manier wel ex tra accent hebben gekregen. Uit de motivering van de kan didaatstelling door Buiten landse Zaken valt af te leiden dat het departement zelf in zijn maag zit met de afwij zing. Destijds werd gezegd dat het voor Nederland en Van der Stoel geen goede zaak zou zijn als de kandida tuur werd gesteld in de we tenschap dat deze geen kans zou hebben. Het ministerie heeft alle onmogelijke kan ten van de kandidatuur altijd terzijde geschoven en zo de indruk gewekt nog wat ge heime ijzers in het vuur te hebben. Als dat zo geweest is, dan hebben die in elk geval een positieve uitwerking ge mist. Wat de schade van de mislukte operatie is, valt nu moeilijk vast te stellen. Zeker is dat Denemarken na het verlies aan Nederland van de zetel in de Veiligheidsraad, verre van ingenomen was met de kan didaat Van der Stoel tegen over de eigen kandidaat Hart ling. Het zal wel even duren voor de irritatie daarover is verdwenen. Vervelender is echter het prestigeverlies als de herbenoeming van Hart ling uitgelegd wordt als we derom een nadrukkelijke af wijzing van het Nederlandse mensenrechtenbeleid door terzake doende VN-lidstaten. Van der Stoel is intussen nog immer ambteloos burger, hoewel al is gesuggereerd dat hij het nieuwe hoofd van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties in Was hington moet worden. Een positie die zeker aan belang heeft gewonnen, nu Neder land ook een zetel in de Vei ligheidsraad heeft. Gebruik is echter dat voor zo'n post gezocht wordt naar iemand in de buitenlandse dienst zelf en niet naar iemand van bui ten het apparaat. Voor de hui dige Nederlandse vertegen woordiger Scheltema, die zich zo lang en zo zeer heeft ingespannen om de zetel in de V-raad te veroveren, zou het bovendien wel heel pijn lijk zijn als hij als dank voor die inspanning terstond ter zijde zou worden geschoven. surprt* Bereken mijn premie per maand Stuur mij omgaand een offerte op maat Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon Aantal volwassenenleeftijden Aantal kinderenleeftijden Zickenhuisklasse 3 2b Meeverzekering mogelijk van huisarts Basispakket 1982 zonder eigen r vanaf f59,-* per maand. f 59.- tot 27 jaar; f 70,- van 27 tot 35 jaar; f77,75 vanaf 35 jaar Alleen bij toetreding vanaf 45 jaar geldt een afwijkende premie Kinderen gereduceerde premies a ipotheek tandarts Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering Witte de Withlaan 1 Voorschoten Antwoordnummer 10089 2300 VB LEIDEN ZIEK ZIJN IS AL DUUR GENOEG De regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-lidstaten beraden zich op deze top uitgebreid over de mogelijkheden om de noodlij dende Europese industrie te hel pen tegen de buitenlandse con currentie, zonder zich regelrecht aan protectionisme schuldig te maken. Volgens de Nederlandse premier Lubbers gaat het om „regels van ordelijk gedrag" in Vrienschaps- bezoek liep uit op Brits- Frans gevecht BREST (UPI) Een "vriend schappelijk bezoek" van het Britse vliegdekmoederschip Hermés aan de Franse mari nehaven Brest, dat bedoeld was om de door de Falkland- oorlog bekoelde betrekkin gen met Frankrijk te verbete ren, is geëindigd in een ge vecht tussen Britse en Franse marinemannen. De Britten vertelden de politie dat zij boos waren omdat Frankrijk aan Argentinië Exocet-raketten had ver kocht waarmee tijdens de Falkland-oorlog 'waaraan ook de Hermes deelnam) een Brits oorlogsschip tot zinken was gebracht. Na dronkemanstaal was het tot een handgemeen met Franse marinemannen gekomen na dat bezoekers een pannekoe- kenrestaurant hadden ge plunderd omdat hun de toe gang geweigerd was. Daarbij werden vier Fransen licht ge wond. Gedurende de nacht keerden de Britten terug naar het "slagveld" waar zij in de vroege uurtjes met de Fran sen vochten. Ook vier Britten liepen verwondingen op. De politie droeg hen tenslotte over aan de militaire politie van de Hermes. Record in VS Het Amerikaanse werkloosheids cijfer is in november gestegen tot een record van 10,8 procent. In totaal 440.000 mensen sloten zich aan bij de rij van uitkeringstrek kers, hetgeen een totaal aantal werklozen in de VS opleverde van 12 mihoen. de internationale handel, die vol gens hem zeker niet als protec tionisme te beschouwen zijn. door Ferry Mingelen De Europese regeringsleiders pro beren met deze beschermende maatregelen aan de Europese buitengrenzen en met een tot stand brengen van een werkelij ke vrije interne Europese markt, te voorkomen dat sommige Eu ropese lidstaten op hun eigen houtje de grenzen voor buiten landse produkten gaan sluiten. Met name Frankrijk, dat een des astreuze ontwikkeling van de handelsbalans heeft, dreigt tot dit soort nationale stappen over te gaan en heeft er al enkele ge nomen. Arbeidsplaatsen Het idee van commissievoorzitter Thorn is dat een werkelijk vrije gemeenschappelijke Europese markt voor een economische op leving kan zorgen, met name in de technologisch geavanceerde sectoren als luchtvaart, elektro techniek en communicatie-appa- ratuur. Met werkelijke Europese samenwerking op die terreinen zouden er tegen 1990 volgens de Europese commissie, een mil joen extra arbeidsplaatsen te ver dienen zijn, en dat is uiteraard goed nieuws in een gemeen schap waar het aantal werklozen nu reeds ruim 11 miljoen be draagt. Om die industrie een kans te ge ven, moet Europa met landen als Japan en ook de Verenigde Sta ten proberen afspraken te maken waardoor de import uit die lan den vrijwillig wordt beperkt. Ook de Britse premier Thatcher wees er in de vergadering op dat dit toch geen protectionisme is. Zij benadrukte dat het logisch is dat de regeringen naar uitwegen zoeken als hele industriên met werkloosheid bedreigd worden, maar daarbij er toch naar streven de vrije wereldhandel zoveel mo gelijk in stand te houden. De Eu ropese Gemeenschap zal ook proberen de Japanse markt, die tot nu toe vrijwel ontoegankelijk is voor Europese produkten, open te breken. De regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken zetten vandaag hun beraad voort en zul len daar behalve de economische problemen, ook de internatio naal politieke hete hangijzers be spreken. zoals de relaties met de Verenigde Staten en met name de ontwikkelingen in Oost-Euro pa, de waarschijnlijke afloop van de staat van beleg in Polen en de wisseling van het leiderschap in Moskou. heidsgebied houdt in handha ving van het defensieverdrag met de VS en de doelstelling een sterke defensie op te bouwen die beperkt blijft tot hetgeen nodig is voor zelfverdediging". Hij stel de ook voor de banden met be vriende Aziatische landen uit te breiden. Nakasone zei dat hij het regerings standpunt over de verhouding met de westelijke bondgenoten en met de nieuwe leiding in Mos kou tijdens de eerste normale parlementszitting eind januari zal uiteenzetten. Voordien zal hij een bezoek brengen aan Was hington waar hij op 18 januari een onderhoud zal hebben met president Reagan. Minister Abe van buitenlandse zaken zal even eens in januari Bonn, Parijs en Londen aandoen, aldus de pre- Het zwaartepunt in Nakasone's korte en beknopte rede, die rechtstreeks via de tv werd uitge zonden, lag op de acute economi sche en financiële problemen waarmee Japan kampt. De eer- ste-minister kondigde aan dat hy de overheidsuitgaven voor 1983 op het peil van dit jaar wil bevrie zen. De staatsschuld die tot 90.000 miljard yen (ca. 900 mil jard gulden) is opgelopen, moet kleiner worden. Hy noemde ech ter geen datum vanaf welke geen nieuwe schulden meer mogen worden aangegaan, kennelijk met in zijn achterhoofd het falen van zijn voorganger Suzuki bij het saneren van de begroting. AA Yasuhiro Nakasone. TOKIO (Reuter/DPA) - In zijn re geringsverklaring in de Dief (parlement) heeft de nieuwe Ja panse premier, Yasuhiro Naka sone, gisteren de buurlanden in direct te kennen gegeven dat ze niet hoeven te vrezen voor een herleving van het militarisme in Japan. Japan streeft naar ver sterking van zijn defensie maar zal niet opnieuw een militaire mogendheid worden. "We zullen de nodige aandacht eraan beste den dat wordt voorkomen dat we een militaire macht worden en een militaire bedreiging vormen voor onze buurlanden". Japan is voornemens alles in het werk te stellen om de betrekkin gen met de Verenigde Staten te verbeteren en stabiele verhou dingen met de Sowjet-Unie te vestigen, zo verzekerde Nakaso ne. "Ons grondpricipe op veilig- KOPENHAGEN - De Europese Gemeenschap moet de in voer van hoogwaardige technologische produkten uit an dere landen (met name Japan) tijdelijk belemmeren om de eigen Europese industrie op dit terrein kans te geven zich van de economische crisis te herstellen. Dit idee heeft de voorzitter van de Europese commissie Gaston Thorn gisteren in voorzichtige bewoordingen gelanceerd op de Europese topconferentie in Kopenhagen. De Belg Leo Tindemans. de Britse premier Thatcher en haar minister van buitenlandse zaken Pym, en de Nederlandse premier Lubbers gefotografeerd voor hel begin van de Europese top in Kopenhagen. MOSKOU (DPA/Reuter) - De nieuwe Russische partijleider, Joeri And ropov, heeft in Moskou het voorstel van Leonid Bre^jnjev van 15 sep tember jl. voor het houden van een internationale conferentie inzake het Midden-Oosten herhaald. Hij deed dat bij de ontvangst van een delegatie van de Arabische Liga onder leiding van koning Hoessein van Jordanië die het Arabische vredesinitiatief van de conferentie van FES kwam toelichten. Andropov zei volgens Tass dat het standpunt van Moskou wat betreft het Midden-Oosten zoals dit door Bre^jnjev gefor muleerd was, feitelijk overeenstemde met de beginselen van het Ara bisch initiatief. Andropov zei verder dat de Sowjet-Unie steeds aan de kant van de Ara bieren tegenover de "Israëlische agressie" zou staan. Het voorstel van de Amerikaanse president, Ronald Reagan, van 1 september was, naar hij zei. bedoeld om "de Arabische landen te verdelen en een oplossing op te leggen die alleen voor Israël en de Verenigde Staten gunstig is en die de vorming van een onafhankelijke staat uitsluit". De delegatie bestaat behalve uit koning Hoessein uit de ministers van buitenlandse zaken van Algerije, Jordanië, Marokko, Syrië, Saoedi- Arabië en Tunesië, een vertegenwoordiger van de PLO en de secretaris generaal van de Arabische Liga. "Geen herleving militarisme"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8