c Bliksemcontrole landmacht Is Nederland zijn voorbehoud in de NAVO nu kwijt? Bejaarde vogelopzetter in dienst van de Allerhoogste Twintig jaar geëist voor moord agent Eén dag van te voren inspectie aangekondigd Vakbond BBK: Kunstenaars te zwaar belast door kabinet Rijnzoutverdrag snel in Frans parlement Britse verdachte: "ik handelde in paniek" Mossel en Versteege failliet Geldboete geëist tegen artsen wegens dood kind Kraakpand mag worden ontruimd ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 Binnenland ZUTPHEN (ANP) - De officier van justitie in Zutphen, mr. J. Hulsenbck, heeft gisteren geld boetes van in totaal 11.000 gul den en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier weken geëist tegen de 73-jarige, zich evangelist en preparateur noe mende Joannes Roeleveld uit het Gelderse Eerbeek. Bij Roeleveld werden, tot stomme verbazing van politie en justie, in april van dit jaar bijna 300.000 opgezette dieren, tienduizenden vogeleieren en een gigantische insectenverzameling gevonden in wat bouwvallige keetjes. De bejaarde evangelist, die zegt in opdracht van God te hebben ge handeld en gelooft dat al zijn op- gezette dieren na de Dag des Oordeels weer springlevend zul len zijn, stond terecht wegens het in bezit hebben van vele dui zenden opgezette vogels van meer dan 80 verschillende be schermde soorten. Bovendien werden in zijn schuurtjes en kel ders meer dan tien oude v pens en munitie gevonden. Mr. Hulsenbek zei dat Roeleveld, die in 1941 al eens werd veroor deeld tot een maand cel wegens het opzetten van beschermde vo gels, gedurende tientallen jaren zeer grote schade aan de vogel stand in ons land heeft aange richt door tal van mensen ertoe aan te zetten hem de dieren te brengen. "Menig natuurbescher mer zou bij het zien van aantal en soort de tranen in de ogen krij gen", aldus mr. Hulsenbek. Roeleveld zelf, die de politie tij dens de actie op zijn terrein vrij wel onafgebroken op bijgeltek- sten vergastte en er keer op keer nadrukkelyk op wees. dat de heer zelf hem de opdracht tot het inrichten van zijn Ark van Noach had gegeven, beperkte zijn op treden in de rechtszaal tot het maken van slechts enkele op merkingen. Voor het in bezit hebben van de honderdduizen den dode dieren had Roeleveld naar zijn zeggen een vergunning. Dat papier kwam rechtbankpresi dent mr. J. van Oostveen ook on der ogen. Het betrof een pamflet met tal van bijbelse teksten. "Ik ben in dienst van de allerhoog ste", was Roelevelds' commen taar. De rechtbank doet 17 december uitspraak. DEN HAAG (ANP) - De onderdelen van de Nederlandse landmacht krijgen in het vervolg één dag van tevoren melding van inspectie naar de staat van onderhoud van het materieel. Tot nog toe werden dat soort inspec ties ruim van te voren aangekondigd. Het onderzoek zal zich nu ook richten op aspecten van bedrijfsveilig- heid en milieuhygiëne. Bevelhebben luitenant-gene raal J.G. Roos heeft zijn commandanten dit in een schrijven meegedeeld. De nieuwe opzet geldt in principe voor twee jaar. Daarna wordt be keken of de op korte termijn aan gekondigde steekproeven daad werkelijk beter effect hebben. Eén van de voordelen van de Kamervragen over afwijzen homofiele man bij sollicitatie DEN HAAG (ANP) - De PvdA-ka- merleden Dales en Haas-Berger hebben de regering schriftelijk vragen gesteld naar aanleiding van een sollicitatie bij het Ko ninklijk Huis, die afgeketst zou zijn op de homoseksuele geaard heid van de sollicitant, dan wel het in een te laat stadium vermel den van die geaardheid. Voor welke functies die onder ver antwoordelijkheid vallen van de leden van het kabinet wordt ver eist dat de eventuele homosek suele geaardheid in een vroeg stadium van de sollicitatieproce dure te kennen wordt gegeven, zo willen de kamerleden onder meer weten. bliksemcontroles is dat de lege ronderdelen niet meer alle tijd hebben zich op de inspectie voor te bereiden. Zo wordt het onmo gelijk om, zoals thans niet onge bruikelijk is, goede voertuigen en ander materieel onderling tij delijk te ruilen voor de jaarlijkse controle. Een ander voordeel van de nieuwe opzet is dat het leven binnen de kazernes niet langer wordt ver stoord. In de periode voor de in spectie is nu vaak het merendeel van het personeel dag en nacht in touw om alles piekfijn in orde te krijgen. Ook de nieuwe aspecten van be drijfsveiligheid (onderzoek naar toestand en onderhoud van be drijfsruimten, brandpreventie) en milieuhyiene (opslag van brandstoffen, smeermiddelen en chemische stoffen alsmede de af voer van verwerkte stoffen), noemt het ministerie als verbete ring in de nieuwe regeling. De legereenheden kunnen er voor taan ook geen staat meer op ma ken hoe vaak per jaar de zaak wordt doorgelicht. Tot nu toe was er slechts één maal per jaar een inspectie. AMSTERDAM (GPD) - Volgens de vakbond voor beeldende kunste naars, BBK, wil staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werk gelegenheid) nog in 1983 een ex tra bezuiniging doorvoeren op de Beeldende Kunstenaars Rege ling (BKR). De bewindsman wil dat bereiken door te schrappen in onder meer de toeslagen voor atelierhuur, materiaalkosten en ziekenfondspremies. Bovendien zou er sprake zijn van bevriezing van de zogenaamde weeknorm, het bedrag dat de kunstenaar in het kader van de BKR wordt toe gekend voor levensonderhoud. Het bedrag dat de staatssecreta ris daarmee „verdient" wordt ge schat op 7,6 miljoen gulden. Een en ander heeft de BBK opge maakt uit een gesprek dat de BBK onlangs met de staatssecre taris gevoerd heeft. Zonder enig overleg met de betrokkenen en zonder rekening te houden met de toch al benarde financiële po sitie van de beeldende kunste naars wordt hiermee een situatie gecreëerd die uiteindelijk zal neerkomen op een inkomsten- verlaging van circa 6,5 procent, aldus BBK. Doorberekening van hogere huren, energieprijzen en materiaalkosten leiden tot nog hogere percentages. De BBK protesteert hier krachtig tegen. Met deze maatregel ko men de beeldende kunstenaars die van de BKR gebruik maken onder het sociaal aanvaardbaar minimum. De bond heeft vooral zulke grote bezwaren tegen dit beleid omdat een toch al zwakke sociaal-economische beroeps groep buitensporig gepakt wordt in vergelijking tot andere be roepsgroepen. Antisemitische literatuur in beslag genomen VALKENBURG (ANP) - In een antiekhandel in Valken burg is gisteren een grote hoeveelheid antisemitische lectuur aangetroffen. De poli tie deed daar een inval op grond van binnengekomen tips. Bij de huiszoeking waren enke le functionarissen van Stich ting Bestrijding Antisemitis me (STIBA) aanwezig. Vol gens de STIBA betreft het de grootste vondst in Nederland aan nazi-lectuur, antisemiti sche boeken, foto's en insig nes. Ook waren er grammo foonplaten bij met redevoe ringen van Hitier. Tot de in- beslaggenomen goederen be horen tientallen exemplaren van Hitiers boek "Mein Kampf BRUSSEL (ANP/GPD - De Franse regering is van plan het in 1976 in Bonn ondertekende Rijnzoutverdrag in het komend voorjaar alsnog ter ratificatie aan het Franse parlement voor te leggen, zo heeft zij de Ne derlandse regering laten weten. Het kabinet is verheugd over deze stap van Frankrijk, maar betreurt het dat het zo lang heeft moeten duren voordat het zoutakkoord effectief wordt. Tot nu toe weigerde het Fran se kabinet het zoutverdrag ter ratificatie aan de volksvertegenwoordi ging voor te leggen, wegens de oppositie van de bevolking van de Eizas. Deze maakt ernstige bezwaren tegen de injectie van het afvalzout van de Franse kalimijnen in de diepe ondergrond. Men vreest dat daardoor het grondwater zal worden aangetast. Volgens vice-premier Van Aardenne heeft de Franse regering geen voor waarden gesteld voor de ratificering. Hij zei dat op de vergadering van de Internationale Rijncommissie, volgende week in Den Haag, een aan vaardbaar tijdschema moest worden afgesproken voor de verminde ring van de zoutlozingen in de Rijn door de Franse kalimijnen. De vice-premier zei niet te verwachten dat nieuwe vertragingen optre den, als gevolg van de door Frankrijk voorgestelde nieuwe proefborin gen in de diepe ondergrond van de Elzas. Uit dit onderzoek moet blij ken of injectering van het afvalzout inderdaad mogelijk is. Een studie van een internationale commissie kwam onlangs opnieuw tot de con clusie dat dit zonder gevaren voor het milieu kan worden gedaan De ministerraad zal zich op harde stappen beraden indien blijkt dat de bijeenkomst van de Rijncommissie niets oplevert. Omdat Nederland vindt dat nu al te veel kostbare tijd verloren is gegaan, wordt overwo gen om in dat geval naar de rechter te gaan. DEN HAAG (ANP) - De piano- en orgelhandel Mossel en Versteege b.v., een bedrijf met vestigingen in 13 plaat sen in Nederland en onge veer 80 personeelsleden, is door de rechtbank in Den Haag failliet verklaard. Vol gens de curatoren hebben zich al gegadigden gemeld voor de koop van het hele be drijf. De vestigingen van Mossel en Versteege zijn momenteel ge sloten. Aan de ongeveer tachtig mede werkers van de besloten ven nootschap is donderdag per brief ontslag aangezegd met de mededeling dat zij gedu rende de opzegtermijn tot na der order niet op het werk hoeven te verschijnen. AMSTERDAM (GPD) - „Ik schoot in paniek. Ik was verlamd door de alles vernietigende angst dat ik terug moest naar de psychia trische gevangenis Broadmoor in Engeland. Nee, dat nooit meer". Dat was het laatste woord dat de 34-jarige Engelsman Alan Reeve gisteren kreeg in zijn pro ces voor de Amsterdamse recht bank. Reeve heeft op 6 augustus van dit jaar, na diefstal uit een drankenhal, op de vlucht een po litieman doodgeschoten en een andere zwaar verwond. De officier van justitie eiste giste ren de maximale tijdelijke ge vangenisstraf tegen de verdach te, namefijk 20 jaar. Hij zei: „Poli tiemensen zijn niet de gladiato ren van de 20e eeuw, die dank baar moeten zijn als zij het er na een werkdag weer levend heb ben afbracht". De toegewezen verdediger van Reeve, mr. H. Kersting, vroeg be- UTRECHT (ANP) - "Het jongetje van 6V2 jaar is in een kwartier op de operatietafel doodgebloed. De verantwoordelijke artsen heb ben niets gedaan om dat te voor komen". Dit zei de Utrechtse anesthesist prof. dr. J. Crul giste ren als getuige-deskundige voor de Utrechtse rechtbank. Daar hoorden een Culemborgse chi rurg en een anesthesiste uit Hou ten wegens dood door schuld elk 5000 gulden boete tegen zich ei sen. Officier van justitie mr. R. Toeter achtte bewezen dat in juli 1978 bij een vrij eenvoudige operatie in een ziekenhuis in Culemborg de 6»/2 jarige Mohamed Hassan door grove nalatigheid van beide artsen was doodgebloed. De dagvaarding loog er niet om. De artsen wordt verweten dat ze hebben verzuimd de bloedgroep van het jongetje tijdig voor de operatie te bepalen. Ook was er geen geschikt bloed aanwezig, werd er tijdens de operatie on voldoende gecontroleerd of Has san bloed verloor en werd niets gedaan om dat bloedverlies te beperken. Beide verdachten ontkenden dat ze iets fouts zouden hebben ge daan. De chirurg hield de recht bank voor dat het om een vrij eenvoudige operatie ging, waar bij bloedtransfusie niet nodig De anesthesiste betoogde dat ze gedaan had wat ze kon. zodra ze merkte dat er iets niet in de haak was. Ook schoven de artsen el kaar de schuld in de schoenen. grip voor de wanhoopssituatie waarin Reeve verkeerde. Mr. Kersting zei over de eis: „Wordt de ernst van een feit ernstiger omdat het een politieagent be treft? Onze wet kent geen extra bescherming van politieman- Allan Reeve ontsnapte op 9 augus tus 1981 uit de Broadmoord-ge- vangenis in Engeland en met zgn vriendin Patricia Ford naar Am sterdam gekomen. Via een kraak-woon-spreekuur kreeg het tweetal een woning in de Am sterdamse staatsliedenbuurt, waar het volgens getuigen een te ruggetrokken leven leidde. Volgens Reeve wilde hij in augus tus hun éénjarig samenzijn vie ren met een fles wijn. Bij een drankenhal in de Jordaan kocht hij frisdrank en stopte een fles whisky en een fles Cointreau in een tas. De bedrijfsleider riep hem terug en Reeve vluchtte, terwijl hij zijn pi stool trok. Een surveillancewagen van de po litie verscheen en daarmee was zijn paniek compleet. Hij schoot acht keer op de auto, de bestuur der en de agent die achter de au to dekking had gezocht. De 27- jarige agent Honingh werd op slag gedood, zijn collega ge wond. Reeve vluchtte opnieuw, nu in een auto van een passerend echtpaar. De vrijheidsberoving van deze autorijder behoort tot een van de punten van de dag vaarding „Ik kon niet meer. Ik was op het punt van instorten", aldus Reeve tijdens de zitting. Bij de Haar lemmer Houttuinen stapte hij uit, en toen hij omringd werd door politie, gaf hij zich over. Een lange reeks deskundigen heeft gisteren ten gunste van Reeve, als slachtoffer van het Engelse rechtssysteem, getuigd. Een cri minoloog en een advocate waren er speciaal voor uit Londen over gekomen. Hun betoog was een aanklacht tegen de machteloos heid van mensen die in psychia trische ziekenhuizen zijn opge sloten voor onbepaalde tijd. Reeve komt uit de vele psychiatri sche rapporten tevoorschijn als een man die zeer rationeel denkt, maar zijn gevoelens bijna dwangmatig probeert te beheer sen. Hij komt uit een militair ge zin, met een vader die gevange nis-officier was. Volgens Reeve zijn de pogingen om hem uit Broadmoor te ont slaan, met steun overigens van de artsen en psychiaters, steeds mislukt door toedoen van het mi nisterie van binnenlandse zaken. „Ze hielden me vast omdat ik po litieke idealen heb", zei Allen Reeve. Uitspraak op 17 december. Het Kamerdebat van afgelopen week over de "VN-bevrie- zingsresolutie" heeft behalve een verdeelde CDA-fractie nog een ander resultaat opge leverd dat laat zien hoe een voudig fel bevochten stand punten als sneeuw voor de zon kunnen verdwijnen. Officieel staat Nederland nog steeds te boek als de bondge noot die in december'79 uit drukkelijk een voorbehoud maakte bij het NAVO-dub- belbesluit tot plaatsing van de 572 atoomraketten in West-Europa. Maar daarvan is weinig meer te merken. De Nederlandse loyaliteit in het bondgenootschap is de laat ste jaren kennelijk gegroeid en de regering blijkt er intus sen weinig behoefte meer aan te hebben om het voorbe houd in NAVO-knng en ook elders uitdrukkelijk te ver kondigen. Dat bleek overigens niet alleen tijdens het Kamerdebat maar ook in Brussel, waar de Nu cleair Planninggroup van het bondgenootschap - zeg maar: de verzamelde ministers van defensie - eerder deze week vergaderde. De bondgenoten brachten daar eensgezind een verklaring uit, waarin stond dat "bij afwezigheid door Wim Wirtz van een concrete wapenbe- heersingsovereenkomst (tus sen de Sowjet-Unie en de VS in Genève) de plaatsing (van nieuwe kernwapens in West- Europa) in 1983 zal beginnen, overeenkomstig het sche- Het communiqué was een lo gisch uitvloeisel van het NA- VO-dubbelbesluit van '79 - en wat de plaatsing betreft een herhaling. Er had dus, net als in 1979, een uitdrukkelijk Ne derlands voorbehoud kun nen worden gemaakt, dat als een soort voetnoot aan de verklaring had kunnen wor den toegevoegd. Maar dat ge beurde niet. De Nederlandse minister van defensie, De Ruiter, volstond slechts met een interne uitleg van het Ne derlandse standpunt zoals dat is neergelegd in het re geerakkoord: in afwachting van de Defensienota (vol gend jaar zomer) nog geen plaatsingsbeslissing en door gaan met de voorbereidingen voor de plaatsing. Mentaliteit Hoewel de Nederlandse opstel ling in Brussel geen aanlei ding geeft voor dramatische politieke reacties, is zij wel tekenend voor de veranderde mentaliteit waarmee het vraagstuk van de nieuwe kernwapens nu wordt bena derd. Het voorbehoud, dat overigens al in 1979 in Neder land verschillend werd uitge legd (was er nu wel of geen voorbehoud gemaakt?), past blijkbaar niet meer in het doen en denken rondom de nieuwe atoomraketten. Dat bleek, zoals gezegd, ook uit het Kamerdebat over de zg. bevriezingsresolutie die Zwe den en Mexico in de Verenig de Naties hebben ingediend. De strekking van deze resolutie is dat de kernwapenarsena len aan beide kanten - in Oost en West - op het huidige ni veau moeten worden bevro ren. In de ontwapeningscom missie van de VN had Neder land al eerder tegen de reso lutie gestemd met het argu ment dat de steun van een NAVO bondgenoot voor een dergelijke resolutie de wa penbesprekingen in Genève kunnen doorkruisen. Een bevriezing van de kern- wapenarsenalen aan beide kanten zou het militaire over wicht van de Russen ten op zichte van het Westen besten digen, zo redeneerde Neder land. Bovendien zouden de Verenigde Staten dan geen instrument meer in handen hebben - omdat er geen nieu we kernwapens zouden mo gen komen - om de Sowjet- Unie concessies - d.w.z. ont manteling van de Russische SS-raketsystemen - af te dwingen. Geloofwaardigheid Dat Nederland met de overige NAVO-landen. uitgezonderd Denemarken, tegen de reso lutie heeft gestemd, is niet onlogisch, ware het niet dat Nederland in 1979 het eerder genoemde voorbehoud heeft gemaakt waarbij een defini tief standpunt over de plaat sing werd opgeschort. Zich van stemming onthouden, net als de andere NAVO-part- ner Denemarken, zou in het geval van Nederland daarom meer voor de hand hebben gelegen. Daarmee zou het voorbehoud - en alle twijfel over de plaatsing - tot uit drukking zijn gebracht, ter wijl tegelijkertijd de geloof waardigheid van de NAVO recht overeind zou zyn geble ven. "De vraag welke houding Ne derland volgende week woensdag by de stemming over de resolutie in de Alge mene Vergadering van de VN moet aannemen, is intussen minder principieel dan hij aanvankelijk was. Volgens de minister van buitenlandse za ken, Van den Broek, maakt de eerder uitgebrachte tegen stem in dc VN-ontwape ningscommissie het de Ne derlandse regering moeilijk nu voor een andere opstelling te kiezen. Hij meent dat Ne derland zich dat om redenen van geloofwaardigheid niet kan veroorloven. De vraag is of Van den Broek daann ge lijk heeft als een onthouding vergezeld zou gaan van een stemverklaring waarin de principiële opvattingen van de Tweede Kamer - in casu het voorbehoud - zouden worden vertolkt Bankoverval Uit het Kamerdebat over de re solutie kan worden afgeleid dat een meerderheid, inclu sief het grootste deel van de CDA-fractie, bever had ge zien dat Nederland zich van stemming .zou hebben ont houden Om praktische rede nen echter - de geloofwaar digheid - zal de meerderheid van de christendemocraten zich nu waarschijnlijk by het standpunt van de minister neerleggen, ook al omdat de ze heeft toegezegd dat Neder land een stemverklaring zal afleggen waarin de bezorgd heid over de voortgaande kernwapenwedloop tot uit drukking wordt gebracht Het Nederlandse voorbehoud krijgt daarmee misschien nog enige glans, maar ver liest, in dc pubbeke opinie, tegelijkertijd zijn betekenis op het moment dat Neder land tegen de resolutie stemt Het is net zoiets als zeggen dat je tegen diefstal bent ter wyl je bezig bent een bank te beroven. Een dergelijk beeld zal. dank zij het weinig door dachte optreden van minister Van den Broek, nu ongetwij feld op het CDA van toepas sing worden verklaard. Voor de christen democraten moet dat een wrange ervaring zyn, temeer omdat het Nederland se voorbehoud bijna recht streeks aan het CDA-verkie- zingsprogramma is ontleend. ARNHEM (ANP) - De gemeente Ngmegen mag een gekraakt voormalig kantoorgebouw in de stad terstond en zonodig met hulp van de pobtie ontruimen. Die uitspraak heeft de president van de rechtbank in Arnhem, mr. J van Julsingha, gisteren gedaan in het kort geding dat de acht be woners van het gebouw tegen de gemeente hadden aangespan nen. Zg wilden daarmee voorko men dat de gemeente, op grond van een uitspraak in een eerder kort geding, tot ontruiming van het gebouw zou overgaan. De rechtbankpresident waar schuwde voor "een halve oorlog" rond het kraakpand, als tot ont ruiming zou worden besloten De president doelde daarmee on der meer op de ernstige ongere geldbeden die zich destijds rond de ontruiming van enkele pan-4 den in de Nymeegse Pierson- strast voordeden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7