Weer fouten bij herstel huizen Buit overval postagentschap vrijwel geheel teruggevonden 'Vlooienmarkt komt er op zijn hoogst nog één keer' -c Oranjegracht en omgeving Thema-avond: 'Zicht op Vrijwilligerswerk'' TV-opname l zijt de glorie' In weiland en in Leids cafépand Stevenshof vast van drinkwater voorzien Ambulante handel zet strijd optimistisch voort 'Is wethouder alleen voor geweld geweken?' ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 LEIDEN - Het is weer helemaal mis met het herstel van de woningen aan de Oranje gracht en omgeving. De Amsterdamse Verwarmingsmaatschappij (AVM) heeft op nieuw grote fouten gemaakt bij het aanbrengen van een nieuwe centrale verwar ming in de huizen. Volgens de bewoners is er klungelwerk geleverd. Er wordt ge klaagd over lekkages, montagefouten en er bestaat grote ergernis over de wijze waarop de werkzaamheden worden uitgevoerd. Leiden De gemeente weigert de AVM te betalen zolang de toezichthou dende instantie, het ingenieurs bureau Venema uit Voorschoten, de uitgevoerde werkzaamheden niet goedkeurt. Na de derde op levering, deze week, is nog geen enkele woning goedgekeurd. Di recteur Venema deelt desge vraagd mee zijn handtekening niet onder een goedkeuringscer tificaat te zetten zolang de instal latie niet voldoet aan de normen die hij stelt. "Het moet goed zijn en netjes aangelegd", aldus Ve- Een onderzoek van het bureau Ve nema bracht een half jaar gele den aan het licht dat de vijf jaar oude woningen in erbarmelijke staat verkeren. De centrale ver warming is zo slecht dat die niet meer opgeknapt kan worden maar totaal moet worden ver nieuwd. Met het verhelpen van bouwkundige gebreken en het aanbrengen van een nieuwe cv- installatie is een bedrag gemoeid van zeker 2,3 miljoen gulden. Sinds oktober is de Amsterdamse Verwarmingsmaatschappij bezig met het Sigma verhuist LEIDEN - Het bedrijf Sigma Coa tings verhuist van de Lammer markt naar het bedrijfsterrein in de Merenwijk. Daar zal deze groothandel in verfmaterialen een gebouw huren dat nog in aanbouw is op een stuk grond van 675 vierkante meter. Reden tot de voorgenomen verhuizing is dat het huidige pand te slecht is en bovendien voor auto's moeilijk bereikbaar. Bij het be drijf werken vijf r installatie in een blok van twee ënveertig woningen. Deze wo ningen zijn er het slechtst aan toe en worden daarom het eerst aan gepakt zodat de bewoners niet tijdens de wintermaanden niet in de kou hoeven te zitten. Er blijkt echter zo slecht werk te zijn gele verd dat op dit moment nog geen enkele woning is goedgekeurd. Emoties Opnieuw blijken enorm veel fou ten te zijn gemaakt. Lekke lei dingen en gebrekkige montage blijken eerder regel dan uitzon dering. Verscheidene keren zijn monteurs van het werk gestuurd omdat zij klungelwerk leverden. Het zou al de vierde of vijfde ploeg zijn die op dit moment aan het werk is. Bij bewoners van de woningen zijn emoties en erge- nis inmiddels tot een hoogtepunt gestegen. Intussen bestaat nog steeds gerede twijfel over het feit of de verwar mingsmaatschappij wel betaalt voor de fouten die zij in het verle den heeft gemaakt bij de aanleg van de centrale verwarming. Met het aanbrengen van een nieuwe installatie zou aanvankelijk een bedrag zijn gemoeid van 1,3 mil joen gulden. De AVM verklaarde zich bereid een nieuwe installa tie aan te brengen voor een be drag van ruim één miljoen gul den. Reden waarom de gemeente heeft afgezien van een proces te gen de AVM. De 1,3 miljoen gulden blijkt echter te zijn begroot voor de vrije markt (dus inclusief een winst percentage). Een eenvoudig re kensommetje zou leren dat de AVM slechts heeft afgezien ten tweede male winst te maken op het aanbrengen van een cv-in- stallatie in de 230 woningen. Van betalen voor gemaakte fouten is dan geen sprake. Bovendien zou den, door de malaise in de bouw wereld, andere installateurs be reid zijn met een veel geringere winst genoegen te nemen en voor dezelfde prijs willen werken als de AVM. Tevreden Sinds oktober wordt ook gewerkt aan het verhelpen van bouwkun dige gebreken in de 230 wonin gen. Ook hierbij was de bedoe ling dat de ernstigste gebreken voor de wintermaanden zouden zijn verholpen. Het tochtvrij ma ken en isoleren van de woningen is inmiddels op een oor na ge vild. Bij gemeenteambtenaar De Jong, die toezicht houdt op het werk, bestaat tevredenheid over de wijze waarop de aannemers Panagro en Noorlander, die ver antwoordelijk zijn voor gemaak te fouten in het verleden, de her stelwerkzaamheden tot dusver hebben uitgevoerd. De bedoeling is dat het verhelpen van de gebreken na de winter maanden wordt voortgezet. Het is de vraag of de gemeente voor het aanbrengen van een nieuwe cv-installatie in de resterende 188 woningen wel weer in zee wil gaan met de AVM. Het contract met de AVM is nog niet getekend zodat de gemeente van verdere samenwerking zou kunnen af zien. De betrokkenen vrezen dat als de werkzaamheden op de hui dige manier worden voortgezet het herstel van de woningen "een tienjarenplan" gaat worden. Sinds oktober wordt er ge werkt aan het verhelpen aan de bouwkundige gebreken aan de woningen op de Oranjegracht zie foto) en Waardgracht. Waar het tocht- vrij maken en isoleren in het algemeen goed verloopt, wor den er bij het aanbrengen van een nieuwe cv volgens de bewo ners weer grote fouten gemaakt. LEIDEN - De Leidse Vrgwilli- gerscentrale houdt maandag een thema-avond met als titel 'Zicht op Vrijwilligerswerk'. De avond wordt gehouden in de Burcht zaal en ingeleid door Ien Dales, ex-staatssecretaris van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid. Daarna zal di recteur Kamphuis van de Stich ting Welzijn een discussieforum voorzitten. Na de pauze staat een optreden van het werklozenthea- ter Amsterdam op het program- Steeds zoeken een zinvolle tijdsbesteding in de vorm van vrijwilligerswerk wan neer zy werkloos zijn geworden. Het werken met behoud van uit kering en afschaffing van de sol licitatieplicht speelt daarbij ook steeds vaker een rol Omdat er te gelijkertijd steeds meer arbeids plaatsen op de tocht staan ten ge volge van bezuinigingen, moet het beleid van overheid en instel lingen aangepast worden. Maan dagavond wordt gediscussieerd over de mogelijkheden daartoe. De avond begint om acht uur, Burchtsteeg 14 in Leiden. LEIDEN - De NCRV maakt op zaterdag 18 december in de Pieterskerk opnamen van het tv-programma "U zijt de glorie". Aan het programma wordt meegewerkt door een koor onder leiding van Piet Kiel. dat sa mengesteld is uit leden van de chr. oratonumvereniging "Con Amore" uit Leiden en de Koninklgke Gemengde Zangvereniging "Aalsmeers Koor". Verder werken mee: het Rijnlands Chr Mannenkoor onder leiding van Sander van Manon, het Chr. Meisjeskoor "Belcanto" uit Nieuw-Lek- kerland, het NCRV-Blazersensemble en organist Jan Bonefaas Het programma bestaat geheel uit kerstrepertoire en wordt gepresenteerd door Leni Couvée. De opnamen duren 's avonds van zeven uur tot ongeveer tien uur. De Pieterskerk gaat om half zeven open. Het programma wordt donderdag 23 december uitgezonden op Nederland 2, om vgf over half elf 's avonds. LEIDEN - De roofoverval die 17 november op het postagent schap aan de Maresingel werd gepleegd, is vrijwel opgelost. De twee daders zijn door de politie gearresteerd en de buit is groten deels terecht. De hoogte daarvan blijkt overigens niet 50.000 gul den te bedragen, zoals in eerste instantie werd gedacht, maar 100.000 gulden. Het verhoor van de twee daders, die respectievelijk één en vijf da gen na de overval werden ge pakt, verliep aanvankelijk moei zaam, meldt een woordvoerder van de politie. Maar uiteindelijk leidde het toch tot resultaten. Het had onder meer tot gevolg dat de politie aan het spitten sloeg in een weiland" in de Krim- penerwaard. Met resultaat: in een tas, die weer verpakt was in een plastic zak, werd ruim 35.000 gulden gevonden, een deel van de buit. Het onderzoek leidde ook naar een cafépand aan het Levendaal in Leiden. De bewoner daarvan bleek 45.000 gulden van de buit LEIDEN - Voor de toekomstige bewoners van de Stevenshofjespolder in Leiden is er naast een woning in elk geval ook deugdelijk drinkwater. Wethouder Fase heeft gistermiddag in een buitenput aan de rand van de polder een afsluiter open gedraaid, waardoor er water stroomde in het eerste deel van een driehonderd milimeter wijde ringleiding rond om de nieuwe wijk. Deze ringleiding, aangelegd door de Leidsche Duinwater Maatschappij, is aangesloten op een leiding van één meter diameter die van Katwijk via de Haagsche Schouw naar Leiden loopt. Van dit geheel is niet veel te zien. De buizen zijn gelegd, toegedekt met aarde en daarmee voor hun verdere leven aan het oog onttrokken. Het water dat nu door de ringleiding loopt zal de komende dagen nog worden voorafgegaan door een prop van kunststof. Hierdoor wordt de leiding die al met de passende zorgvuldigheid op hygiënisch gebied is aangelegd nog eens extra schoongeveegd. Als deze prop het andere einde van de leiding heeft verlaten is de nieuwe leiding vrij van onge rechtigheden en gevuld met helder drinkwater. Ook voor de werkzaamheden bij de bouw zal van dit water gebruik wor den gemaakt. Volgende maand zal er begin worden gamaakt met de bouw van de eerste vijfhonderd woningen. Geassisteerd door buitenput open. in bezit te hebben. De man, een veertigjarige Leidenaar, is even eens gearresteerd. Ook hield de politie tijdens het onderzoek een 25-jarige vrouw uit de Anna van Burenhof aan, die eveneens bij de overval betrokken zou zijn. Zij werd na een dag al weer vrij gelaten. Van de buit is dus ongeveer tach tigduizend gulden teruggevon den. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de twee overvallers in de korte tijd dat zg na hun daad op vrije voeten waren, de reste- reende twintigduizend er door heen hebben gejaagd. De politie zoekt nog naar de wapens die de overvallers hebben gebruikt. Zg beweren die in het water te heb ben gegooid, ergens tussen Lei den en de Bollenstreek. Getuigen Tot de snelle oplossing van de overval hebben vooral verklarin gen van getuigen bijgedragen die de mannen op de Maresingel hadden gezien en ook de auto waarmee zij op de vlucht sloe gen. De overval werd 17 november om ongeveer half twee 's middags gepleegd, op een moment dat het postagentschap (tevens drogiste rij en sigarenwinkel) nog geslo ten was. Een twintigjarig winkel meisje keerde om die tgd na het middagmaal terug. Zij zag een man voor de winkelruit staan, maar sloeg daar verder geen acht op. Toen ze de winkeldeur met een sleutel opende, kreeg ze een pistool in de rug geduwd en werd naar binnen geduwd. Een tweede man glipte mee. Beide mannen droegen bivakmutsen. Het meisje werd gedwongen zo wel de sleutels van de winkel deur als van de kluis af te geven en moest op de grond gaan lig gen. De ene overvaller hield haar met een geweer onder schot, ter- wgl de ander zich meester maak te van de mhoud van de kluis. Toch zag het winkelmeisje kans op een alarmknop te drukken. De daders vluchtten na de overval in een groene Ford die op de Ma resingel gereed stond, volgens hun zeggen in de richting van de Bollenstreek. Éen dag later werd één van hen in zgn woning in Rotterdam aangehouden Het betrof een 35 jarige man, die ove rigens in Leiden geboren en ge togen is Vijf dagen later werd zgn compagnon aangehouden, een 29-jange man die eveneens in Rotterdam woont Het tweetal bevindt zich in voorlopige hech tenis, evenals de 40-jange Leide naar bij wie een groot deel van de buit is gevonden Morsweg Van de mannen die afgelopen maandag een overval pleegden op een postagentschap/annex si garenwinkel aan de Morsweg (buit 15 000 gulden) ontbreekt nog elk spoor Wel is de vlucht auto van het tweetal teruggevon den in de binnenstad van Lei den Het bleek om een grgze Mit subishi te gaan, hoewel getuigen na de overval een rode auto had den gezien. Die was er wel op de Morsweg, maar had niets met de overval te maken. LEIDEN - De Centrale Vereni ging voor de Ambulante Han del lijkt de strijd met het 'zwar te markt fenomeen' winnend af te sluiten. Werd vorige week zaterdag met succes de zwarte snuffelmarkt geblokkeerd, ook de witte vlooienmarkt, die van af volgende week zaterdag we kelijks in de Pieterskerk zou worden gehouden, moet er aan geloven. Volgens afdelingsvoorzitter J. Verplancke heeft burgemees ter Goekoop, voorzitter van de stichting die de Pieterskerk beheert en exploiteert, toege zegd dat de markt hooguit één keer wordt gehouden. En deze enige editie van de vlooien markt gaat alleen dan door wanneer de organisatoren van de markt, de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Han del, burgemeester Goekoop en Pieterskerk-manager Joche- mus het eens kunnen worden over een controlesysteem waarmee handelaren van de particuliere markt kunnen worden geweerd. Burgemeester Goekoop was niet voor commentaar bereikbaar maar een van zijn naaste mede werkers, mr. Chr. de Jong zei dat het goed mogelijk is dat Goekoop deze toezegging heeft gedaan. Over het opzetten van een con trolesysteem moet nog verder worden onderhandeld. Plaat selijke bestuurders van de Centrale Vereniging, gesteund door secretaris F. Zappeij van het landelijk bestuur, hebben geëist dat er buiten de kerk wordt gecontroleerd. "Want", zomcen Zappeij, "staat een handelaar eenmaal binnen dan krijg je hem er zonder politie nooit meer uit, zo heeft de er varing geleerd. En ik verwacht niet dat de politie de Pieters kerk ingaat om er een hande laar uit te slepen". Volgens de marktbestuurders heeft de profeditie van de witte vlooienmarkt, onlangs in het Anthonius Clubhuis, het over duidelijke bewijs geleverd van de 'professionaliteit' van een zwarte markt. "Wg hebben na melijk geconstateerd dat ne gentig procent van de stand houders met echte handel stond. Bovendien zgn twee van de drie organisatoren zelf handelaren". Dit handelaarsduo Elie de Graaf en Pieter van Ulden gaat sa men met Simon Platteel vol gende week nog pogingen 'on dernemen om de witte markt te redden. Zij hebben een brief gestuurd aan het hoofdbestuur en het plaatselijk bestuur van de Centrale Vereniging van Ambulante Handel, waarin zg de eis stellen dat de markt kooplieden afzien van een blokkade en andere acties te gen de vlooienmarkt. Zo niet, door Jaap Visser dan spannen zij via hun advo caat, mr. Sprenger, een kort ge ding tegen de vereniging aan. Van de toezegging van Goe koop aan de ambulante handel dat de witte markt maar één keer wordt gehouden, zegt het drietal niets te weten. De vierde organisator van de vlooienmarkt. Peter Deunhou- wer, heeft zich inmiddels te ruggetrokken omdat hg be vreesd is voor een open con frontatie met de ambulante handelaren. Burgemeester Goekoop zou de marktbestuurders vijfhonderd gulden hebben beloofd wan neer zij zaterdag een vijftigtal controleurs uit eigen gelederen leveren. Vijftig marktkooplie den die de man een tientje op strijken op hun belangrijkste verkoopdag.. "Dat kikt na tuurlijk nooit", voorspellen de marktbestuurders die wél zul len proberen zo veel mogelijk controleurs te leveren die gra tis, 'voor de goede zaak', de vinger aan de pols gaan hou den. "Die vijfhonderd gulden geven we dan wel aan een goed doel, want dat is natuurlijk een lachertje" De marktbestuurders hebben ge opperd voor een gedegen con trole een sluis van dranghek ken te maken zodat handela ren niet de kerk in kunnen glippen. En ook met zo'n sluis is het volgens Zappeg nog bui tengewoon moeilijk alle han delaren er uit te pikken. "Die proberen dan gewoon met be hulp van allerlei mensen hun koopwaar in etappes naar bin nen te smokkelen". Juridisch gemeente-ambtenaar De Jong heef! gisterochtend voorgesteld om een boetesys teem te hanteren voor stand houders van wie blijkt dat ze met 'handel' op de vlooien markt staan. Deze handelaren zouden dan hun waarborgsom (honderd gulden) kwijt zgn Zappeg hierover: "Op die ma nier worden de schlemieltjes gepakt terwijl de slimme jon gens, die trouwens om een der gelijk bedrag lachen, vrijuit gaan". Volgens de marktbestuurders is een vlooienmarkt in Leiden, zelfs op zondag, geen haalbare kaart "om de doodeenvoudige reden dat er geen waterdicht systeem is op te zetten waar mee we alle handelaren kun nen weren. De mensen zijn zo slim dat ze de regels, hoe streng ook, altijd wel weten te ontduiken". Kruistocht Landelijk secretaris Zappeg kan 'zijn Leidse overwinning' bg- Zaterdag, een week geleden. Markthandelaren blokkeren de toegang tot de Groenoordhallen om te verhinderen dat er een "zwarte markt" kan worden gehouden Ook voor de Pieterskerk lijkt er weinig kans op een regelmatig terugkerende vlooienmarkt. <»oio HoIvmu schrijven op een lange erelijst Eerder werden al met succes zwarte markten in onder meer Arnhem, Leeuwarden, Gronin gen, Rotterdam en Dordrecht bestreden. Maar voorlopig zijn Zappeg en zijn medebestuurs leden gedoemd hun kruistocht voort te zetten. Van de kant van het ministerie van econo mische zaken en in mindere mate van de kant van justitie hoeven zij namelijk weinig steun te verwachten. Zappeg: "Politiek ligt de bestrij ding van zwarte markten erg moeilijk omdat zoveel mensen er sympathiek tegenover staan. Justitie is welwillend maar kan weinig ondernemen omdat het voor een belangrgk deel afhankelijk is van de me dewerking van de economi sche controledienst die weer onder het ministerie van eco nomische zaken resorteert. En zo is de cirkel rond en de weg voor ons nog lang Er zgn im mers negenhonderd gemeen ten in Nederland" LEIDEN - De PvdA raadsleden Van Dongen en Eikerbout willen opheldenng van wethouder Fase (WD) over de snufTelmarkten. De raadsleden willen weten of de wethouder in de kranten juist geciteerd is. Of zg inderdaad heeft verklaard dat de gemeente voortaan geen snufTelmarkten meer zal houden en haar best zal doen om te voorkomen dat dergelgke markten in particuliere gebouwen ge houden zullen worden De vragenstellers hebben de indruk dat die verklaring uitsluitend onder de druk van de omstandighe den (de blokkade van de Groenoordhallen vonge week zaterdag door marktkooplui) werd gegeven Als dat juist is, aldus Van Dongen en Eikerbout, is het uit oogpunt van democratie te betreuren dat een wgziging in het beleid op deze manier tot stand gekomen is. Als het niet zo is dat de wet houder uitsluitend is geweken voor geweld, dan willen de PvdA'ers weten welke overwegingen ten grondslag hebben ge legen aan de verklaring De vragenstellers willen voorts weten of het college van plan is ook daadwcrkelgk te doen hetgeen de ambulante handel is be loofd De raadsleden pleiten ervoor om de kwestie hoe dan ook in de raadscommissie voor economische zaken te bespreken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3