c Time Out begint grimmig gestemd in nieuw pand ENFB opent Zijlpoort Somberheid over winkels eidse agenda Geen beroepskracht en drankvergunning voor jonge rensoos Bang Raad Warmond behandelt begroting Buurthuis slaat aan Stad en rand WASSENAAR - De vrijwilligers van jongerencentrum Ti- me-Out in Wassenaar zijn het gemeentebeleid nu meer dan beu: zij kunnen en mogen niet de open-jongerenso- ciëteit maken zoals zij die zichzelf hadden voorgesteld. Door het ontbreken van een tweede beroepskracht en een als bevoogdend ervaren optreden van het gemeentebe stuur, zal men slechts drie avonden per week de deuren kunnen openen. Nu het Wassenaarse college van B en W heeft besloten geen vergunning te verlenen voor het schenken van licht-alcoholische dranken, dreigt boven dien een belangrijke doelgroep van de jongerensociëteit, de jeugd boven 15 jaar, weg te vallen. Dus in een sfeer van crisis zal het centrum half december zijn openings dagen beleven, zo lijkt het. In 1977 begon de Stichting Jongerencontact Time Out haar strijd voor een nieuw onderkomen. De sociëteit behelpt zich al tien jaar met de kelder van de Salvatorschool. De ruimte daar is echter te klein en onpraktisch. Uiteindelijk besloot de gemeenteraad dat Time Out een plaats verdiende in de verbouwde boerde rij Ter Weer. Een bedrag van 1,7 miljoen gulden werd uit de gemeentelij ke reserve gehaald om de renovatie van dit pand te bekostigen. De jongeren hielpen zelf en thousiast mee met de ver bouwing, maar zij zeggen nu: "Wij werden de sluit post". Want de gemeente bleek al snel andere ge dachten over het gebruik van de boerderij te heb ben. Ook andere vereni gingen en instellingen moesten over het pand kunnen beschikken. Aan gezien Time Out het be heer van het pand gedeel telijk in handen krijgt, moest de sociëteit dan ook maar als gastheer optre den, zo vond de gemeente. Het verzoek van Time Out voor een tweede beroeps kracht, die dus als beheer der van het kapitale pand zou kunnen optreden, werd echter afgewezen en men is te verstaan gege ven daarop voorlopig ook maar niet te rekenen. Bedonderd Het bestuur van de stichting heeft inmiddels al enkele malen gepro testeerd tegen deze gang van za ken maar heeft weinig van de ei sen ingewilligd gekregen. De vrijwilligers hebben tot nu toe achter het bestuur gestaan maar ze willen zich nu ook afzonder lijk roeren. "Wij voelen ons na zoveel arbeid bedonderd en mis bruikt", zo verwoordt een van hen de gevoelens. Daarom willen deze "goedkope ar beidskrachten", zoals wethouder Dijkstal hen eens omschreef, dat er wèl een tweede beroepskracht komt. "Wij hebben een eigen be- De vrij willigers van de Was senaarse jongerenso ciëteit Time Out hebben al één pro testbord klaar voor hun strijd tegen het gemeente bestuur. "We pikken het niet lan- heerder nodig. Met een gemeen telijke toezichthouder werken wij niet mee. Bernard van der Oever, de enige beroepskracht van Time Out, gaat zich aan zijn CAO houden, dus die werkt geen 70 uur per week meer. De taken die blijven liggen, zullen en kun nen wij niet overnemen. Daar hebben wij de capaciteiten en de begeleiding niet voor", aldus de vrijwilligers. Time Out heeft zelf een berekening gemaakt van het benodigde aan tal vrijwilligers- en beroeps kracht-uren per week. Als mini mum is daar 90 uur werk voor een beroepskracht uitgekomen. Hiervoor is nu slechts één man in loondienst. Vrijwilliger Van Heemskerk: "Het is schandalig, voor zó'n gebouw slechts één beroepskracht met een grote groep jonge vrijwilli gers onder zich. Men denkt ze ker: in de kelder ging het goed, met de zelfwerkzaamheid liep het op rolletjes, dus waarom dan ook niet het totale beheer". Een feit is dat nu het gebouw met van alles is voorzien. Zo is er een kantoor, een reproductie-afde ling, een vergaderruimte en een donkere kamer, terwijl er boven- Als dien twee royale ontmoetings ruimten zijn. de inventarisatie opstelt, blijkt al snel een tweede deskun dige begeleider onontbeerlijk, als men het pand tenminste effi ciënt en verantwoord wil gebrui ken. Het heeft er echter alle schijn van dat de gemeente deze laatste stap naar vervolmaking van een nieuw open-jongeren centrum niet wil zetten. r winkels verdwijnen uit de Dorpsstraat. WARMOND - Het lijkt zo langza merhand een Warmondse tradi tie te worden dat de gemeente raad tijdens de behandeling van de begroting veel woorden en tijd besteed aan de Dorpsstraat. Warmonds winkelstraat bij uit stek, en aan de grootgrutter. Vo rig jaar spitste de discussie zich toe over de inmiddels legendari sche supermarkt, ook dit jaar maakten de plannen van Schui- tema Vastgoed om een kruide nier van formaat te vestigen en de middenstand in het algemeen de politieke tongen los. 'Vooral de WD en het CDA zien de toekomst van de Warmondse middenstand uiterst somber in. Saris (WD) signaleerde een wildgroei aan paaltjes in de Dorpsstraat zonder dat ze War mond met Leiden verwarde. Vol gens haar wordt do Dorpsstraat steeds onvriendelijker van aan blik en mijden steeds meer klan ten het Warmondse winkelbe stand. Ook dit jaar zijn er weer winkels verdwenen zonder dat daarvoor nieuwe in de plaats zijn gekomen, vertelde Saris. Het CDA vroeg zich bij monde van mevrouw Den Ouden af of het bestemmingsplan Bebouwde Kom voldoende in zich heeft om de middenstandsproblematiek daadwerkelijk te lijf te kunnen gaan. Zij wees er evenals Van Kuyen (PW) in dit verband op dat de plannen tot vestiging van een supermarkt louter op plano logische gronden zijn afgekeurd en dat is voorbijgegaan aan alle andere aspecten van deze zaak, zoals bijvoorbeeld de klanten- wervende werking van een grootgrutter. Burgemeester Hendrickx bestreed het laatste maar beloofde tot een algehele heroverweging te zullen overgaan. Wethouder van Scha- gen wees erop dat er al zes ton is uitgegeven aan de herinrichting van de Dorpsstraat en dat het ge meentebestuur zeker niet verwe ten kan worden dat het de mid denstand in de kou heeft iaten staan. "De wezenlijke problema tiek is gelegen in de economi sche teruggang. Het gaat hier In Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Het buurtbu sproject in Zoeterwoude loopt prima. De eerste week waren er nog maar ruim vijftig reizigers, in de tweede week was dat al meer dan verdubbeld. De buurt bus vervoerde toen 122 reizigers. Dat deelde de voorzitter van het buurtbuscomité. A.G.J. Noord- land, vanochtend desgevraagd mee. Vooral de lijn naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp is ie dere keer goed bezet. Maar ook de route naar de afgelegen gebie den is in trek "We hadden een beetje gerekend met een moeilij ke start, maar dat valt erg mee", aldus Noordman. LEIDEN - Vanmorgen hebben le den van de ENFB de houten schutting voor de Zijlpoort ver wijderd en zo de route door de poort voor fietsers en voetgan gers hersteld. De ENFB wijst erop dat de werk zaamheden aan de poort al gerui me tijd zijn stil gelegd en dat er geen uitzicht is op een spoedige hervatting. Als gevolg daarvan, aldus de bond, dreigt de ondui delijke en gevaarlijke situatie voor fietsers rond de poort lang durig te blijven bestaan. De fietspaden die de gemeente als een soort noodgreep heeft aange legd noemt de ENFB een onbe vredigende oplossing. Door de houding van de eigenaar van de poort, projectontwikkelaar Mel- kert, dreigt het echter een blij vende oplossing te worden, zo vreest de bond. De ENFB omschrijft de situatie als volgt: "Stad-in moeten de fiet sers, komende vanaf de Zijl- poortsbrug, zich op een smal ver hoogd fietspad wringen dat hal verwege de bocht overgaat in een laag fietspad tussen hoge trottoirbanden. Als men heel huids uit deze bocht is gekomen, wordt men vaak de pas afgesne den door een geparkeerde auto". "Stad-uit is de situatie nog gevaar lijker. Men wordt rechts van de poort over een voetpad geleid en kruist daarbij de uitrit van bouwmaterialenhandel. Gere geld staan er dan ook ladende en lossende vrachtauto's dwars over dit 'fietspad'. Na deze hin dernis moet men net na de poort scherp links het voetpad af. Veel fietsers zien dit niet en rijden door over het trottoir". De ENFB voerde al in maart van dit jaar aktie om de poort te ope nen. De leus 'poort open' werd Fietsers wringen zich langs de Zijlpoort. op de schuttingen geschilderd. Een brief aan de eigenaar van de poort bleef onbeantwoord. Vra gen van PPR-raadslid Van Oos ten aan B en W hadden niet het gewenste effect. De ENFB heeft daarom het heft in eigen handen genomen en de poort geopend. De bond heeft de gemeente Leiden en de politie op de hoogte gesteld van hun han delen. ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 De vrijwilligers zijn bang dat de ge meente de activiteiten en het be leid van Time Out wil beïnvloe den. "Op deze manier blijft er nu na al ons nachtwerk niet veel meer dan een disco over. Wijzelf echter willen dit gebouw en zijn mogelijkheden helemaal gebrui ken. Dus popgroepen uitnodi gen, praatcafés organiseren en verder nog enkele andere cultu rele activiteiten ontplooien. Op die manier willen wij van het imago van een "pubersoos" af. Ook de jongeren boven 18 jaar willen wij van dit gebouw laten genieten. Time Out moet volwas- sener worden". Nu lijkt er toch ook hier weer een kink in de kabel te komen. Ge heel onverwacht heeft het colle ge van burgemeester en wethou ders deze week besloten om geen vergunning voor zwak-aloholi- sche dranken te verstrekken. Met als reden dat Time Out het nieuwe gebouw juist in gebruik heeft gekregen omdat de jonge rensociëteit "alcoholvrij" was. "Dit is voor ons de klap op de vuur pijl. Wij vertrekken mede uit de kelder om eindelijk die vergun ning te krijgen en de groep bo ven 15 jaar iets meer te bieden. Wü hebben aangetoond een en ander aan te kunnen. Nu is de tapinstallatie er al, is er een con tract met een brouwerij afgeslo ten, hebben we een speciaal hier voor ontworpen pasjessysteem en dan krijgen we nu die afwij zing. Wij hebben altijd en aan ie dereen beloofd dat men in de toekomst hier tevens een pilsje zou kunnen vatten. Een open jongerencentrum voor jongeren' tot 30 jaar zónder tapvergunning is een lachertje" zo zegt hij ver ontwaardigd. Spanningen Het is duidelijk dat de groep vrij willigers teleurgesteld en geïrri teerd is. Onderling en in de pri- vésfeer zijn dan ook al spannin gen ontstaan. Naarmate het tijd stip van de dag van de opening nadert, wordt de sfeer echter steeds grimmiger. "Wij pikken het niet meer, als men nu echt een confrontatie wil, dan kan men die krijgen", luidt het pa rool. "Een groot, open jongerencen trum, met voor elk wat wils, zó had het moeten worden. Maar op deze wijze wordt het een pand zonder hart, en dat heeft nie mand gewild". ZATERDAG Leiden - Clubhuis Matilo, Zaanstraat, Sint Nicolaas prestatieloop, start om 11 uur, inschrijven vanaf 10 uur. LVC - optreden De Tröckener Kecks, in het voorprogramma de Texelse punk band The Peasants. LVC - open café, muziekvideoprogram ma met opnamen van concerten, 14-17 22 l Marinecomplex - Matrogoth 'Waarom maken ze mensen', 20.30 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 22-2 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Oegstgeest - gemeentecentrum, Lyt- weg, SJJO organiseert Sinterklaasfeest voor kinderen beneden de 8 jaar, 10.15- 11 uur. ZONDAG Leiden - Wassenaarse Slag, strandloop Atletiekvereniging Holland, 11 uur, in schrijven ter plaatse om 10 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Breestraat 56, Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 17 uur. MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Burchtzaal - thema-avond Zich op Vrij willigerswerk, 20 uur. Zaal Middelweg 28 - Spiritisch Genoot schap Leiden, inleiding over Getallen- leer en Kabbala door Ds. Meiners uit Soest, 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm; klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde VrooÜjcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, di 14-16.30 uur. inl. 123271. Leiderdorp - Dorpshuis, Hoofdstraat, ruilavond Postzegelvereniging De Rijn streek, voor de jeugd vanaf 19 uur, voor ouderen vanaf 20 uur, om 21.30 uur de veiling. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwjjk: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Klaassen, teL 213546, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: J.E.C. Crul, Noord- eindsplein 8a, tel. 142888, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwjjk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Lujjk, Was- straat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn, Me- lissetuin 5, tel. 210797, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420, spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwjjnenburg: J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, teL 760947, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - J. v.d. Leden, J. v.d. Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539; spreekuur za en zo van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde Oegstgeest - J.W. de Haan, Oranjelaan 26. tel. 170605. Voorschoten - za, B. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 766462, zo. S M Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 3 dec tot 10 dec door: Apotheek Lei den Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Ljjtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktyk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23. tel. 125057. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: A.A.M. Thijssen, Smaragdlaan 308-310, Leiden, tel. 313748, spreekuur za en zo om 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Ljjtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Ln.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79,70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Losse nummers 0.80 Directie: G. Koopman Plv. Alg redactiechef: Rubriekchefs: J Kroon (stad) B W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bln./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington. Cèro, Rome, Madrid, Mexico en Wenen. I. 071-144941. 1st. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2