c Lekker griezelen met 'miss Sioux' "Strawberries": genot voor de oortjes Haastige spoed is zelden goed Schaken ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 Extra PAGINA 2D Onder redactie van Jaap Visser Siouxsie Sioux zoals ze op de binnenhoes van "A kiss i house" staat afgebeeld: "Falling in cascades". "A kiss in the dreamhouse" - Siouxsie the Banshees (Poly- dor) De 'Johnny Rotten-volgelingen' van het eerste uur, Siouxsie Sioux en Steven Severin, heb ben de afgelopen zes jaar toch heel verdienstelijk hun huiswerk gemaakt. Presenteerden zij zich in 1976 tijdens het Londense 100 Club punkfestival nog als ware muziekbarbaren, hun zojuist in ons land uitgebrachte (zesde) el pee 'A kiss in the dreamhouse' getuigd van de muzikale evolutie die Siouxsie the Banshees hebben doorgemaakt. De bij vlagen wondermooi zingen de Siouxsie en de 'dreigend' bas sende Severin zijn niet, zoals dat met zoveel andere 'oerpunkers' wel is gebeurd, verzopen in het moeras dat de anarchistische punkgolf in en na '76 creêrde. In tegendeel, op "A kiss" staat mu ziek. Muziek die grillig is en daarom ook interessant, of liever spannend. Het fraaie maar tegelijk dreigen de openingsnummer "Cascade", wordt gevolgd door het griezeli ge "Green fingers" beklemmende "Obsession" en het misleidend vrolijke "She's a carnival" volgen. Stuk voor stuk nummers met een hoge span ningsgraad die de oren gespitst houden en de aandacht gespan nen. Die verslapt pas bij het laat ste nummer op kant 1, "Circle", waarvan de muziek niet dezelfde opwinding veroorzaakt als de tekst Op kant 2 van hetzelfde laken een pak. Op de opwindende eerste dne nummers: "Melt", het Pre- tenders-achtige "Painted Bird" en het jazzy "Cocoon", volgt een in muzikaal opzicht teleurstel lend slot "Slowdive". Jammer dat juist deze bijna afknapper als single is 'getrokken'. Het veel melodieuzere "Cascade" zou daar veel meer geschikt voor zijn geweest. Ondanks de twee genoemde uit glijders heeft de 'hel en verdoe menis' predikende miss Sioux, het anarchistisch denken heeft zij in elk geval nog niet afgewor pen, met "A kiss" een regelrech te. onderhoudende, 'horror- plaat', afgescheiden. Lekker griezelen dus in de donkere da gen voor de kerst. JAAP VISSER "Strawberries" - The Damned (Ariola) Volgens hardnekkige geruchten zou de binnenhoes van de nieu we Damned-elpee naar aard beien ruiken. Verwoede inspan ningen van mijn reukorgaan ten spijt heb ik de geur van die over heerlijke zomerkoninkjes nog al tijd niet kunnen ontdekken. Be halve dat ontgaat mij ook nog steeds de betekenis van dat var ken met die aardbei op z'n sche del op de voorkant van de hoes, evenals de diepere bedoeling van diezelfde 'Knor' op de achter kant, ditmaal gefotografeerd in een abattoir temidden van plat getrapte zomerkoninkjes. Niet alleen de hoes maar ook de plaat zelf zet me talloze keren op het verkeerde been. Geopend wordt met het aan hard-rock ver wante "Ignite" waarvan de tek sten voor mij één groot abraca- draba zijn. "Generals", daarente gen, met flarden oorlogsfilmmu- ziek, spreekt voor zich, evenals het lied over de grote versierder, "Dozen girls". De verwarring wordt echter compleet tijdens het mysterieuze "The dog", waarin zanger Dave Vanian ons vertelt over een beeldschone da me van wie jammer genoeg al leen dood en verderf uitgaat. Het nummer wordt door ondefinieer bare klanken (een machine?), vervaarlijk hondegegrom en su persnelle pianorollers van gita- rist/toetsenmanyzanger Captain Sensible uitgeleide gedaan Daarmee komt een einde aan kant één waarvan in z'n algemeenheid gezegd kan worden dat The Damned zijn inspiratiebron van weleer, punk, trouw is gebleven en uiterst knap heeft verwerkt in muziek die hier en daar chao tisch, dan weer uiterst melodieus is en zo nu en dan aan die van The Doors doet denken. Op kant twee treffen we weer dat merkwaardige machinegeluid van "The Dog" aan, ditmaal als intro van het punkige "Gun fu ry" en in het sluitstuk "Don't bo ther me" waarin het plotseling de muzikale begeleiding van Sensible's visie op misselijkma kende popsterren ("Rolling Sto nes and pop star clones") blijkt te zijn. Daarvoor verrast The Damned met dat prachtige cel lootje in Sensible's "Pleasure and the pain" en wonderschoon akkoordenwerk van diezelfde Sensible in "Life goes on" waar in hij op komische wijze de ene open deur na de andere intrapt. Dit nummer wordt voorafgegaan door een onaangekondigd ont dekkingsreisje op de klavecim bel van Sensible. Blijven nog over "Bad time for Bonzo", over iemand die beter had kunnen blijven acteren in cowboyfilms, (Reagan zelf wordt niet ge noemd) en het hoogtepunt "Un der the floor again" waarin een onheilspellende gitaarsolo en een grappig sitarintro van weer die Sensible de smakelijke ingre diënten zijn, evenals de teksten over een mol die bezoek krijgt van mensen die hun leven na de 'big bang' onder de grond voort zetten. "Strawberries", mag dan voor de neus geen genot zijn, voor de oortjes is het dat zeker wel WIM KOEVOET "Dreamland" - Lori Spee (Phi lips). Het is weer erg Hollands gesteld met de wijze waarop de uit Okla homa afkomstige Lori Spee hier te lande als platenartieste wordt gepresenteerd. Na een zeer ac ceptabele en door het publiek goed ontvangen debuut-lp in 1981 ("Behind those eyes") is het onmiddellijk scoren geblazen. In deze ook voor platenmaatschap pijen barre tijden moet Lori Spee zo snel mogelijk verkopen, zon der dat er kennelijk even geke ken is naar wat nu eigenlijk haar zwakke plekken waren: namelijk haar eigen compositie-aandeel en een stem die te vlak is om blij vend te kunnen boeien. Het resultaat is dat ze nu al dreigt vast te lopen. Op de lp "Dream land" staan tien zelf geschreven liedjes waarvan er acht als frö- belwerk kunnen worden aange merkt. Waren een waterdicht arrangement, dan valt er nog veel te verhullen. Stond er een sterk en samenhan gend orkest achter, dan viel er nog wat te redden. Het zij alle maal niet zo. Het is te hopen dat haar lieftallige imago nog zoden aan de dijk zal zetten, maar de kans is groter dat ze op deze wij ze gelijk haar vroegere muzikale partner Gé Titulaer in de prullen bak zal verdwijnen voordat ze ook maar half heeft kunnen aan tonen waartoe ze in staat is. Deze halfslachtige en gejaagde aanpak laat zien hoe het dus niet moet. Voor Lori Spee rest de schrale troost dat ze niettemin met kop en schouders uitsteekt boven het leger Patricia's Paays en Bonnies St. Claires die het ge zicht van de huidige troosteloze scene bepalen. WILLEM SCHRAMA Horizontaal 1 Een lampje als afscheid; 6. jeugdig vervoermiddel; 10. het uur om te schaatsen is weer aangebroken; 11. de schroef van 't wagentje kan lekker vet zijn; 12. luister goed, een zak doek bij rouw; 13. sluit haar uit voor muziek; 15. lof zij de loot, inhalen maar; 17. het werk van de musicus en zijn vrouw; 19. muurkleed? Welterusten!; 21. van de rest in een kubieke cen timeter en een vogel gaat u achteruit!; 22. groen; 24. hierin bereidt u het gerecht. Hij staat u niet; 27. is 'ie in sex met floep nogal geladen?; 28. intensief met kortschrift bezig zijn, 29. nu, man, tot straks in decem ber; 30. geef die jongen een trap, zijn muziek is niet om aan te horen. Verticaal 1. Ophouden met drinken voor u dit wordt; 2. daar krijgt u van zelf pijnlijke vruchten; 3. om de Europeaan zaten, ze alle maal: 4. die vissen vangen, dat wensen we ons; 5. zo laten ze u lopen met ouders van dieren; 7. boosheid als 't anders om een Europeaan gaat, 8 in de oorlog had de baas hier z'n spullen in; 9. een afrikaan is een plant; 14. sneu voor de die ren, geen geluk gehad; 16. een stoptrein achter de auto?; 18. daarmee is het duidelijk ge worden; 20. een hoop voor een graanpakhuis van een oud Beiers hertogengeslacht. 21 de baas is een buitenlander en zij niet?; 23. nou zijn ze gaar, hoor; 25. nou ja, de thee smaakt on der deze regering ook; 26. stijf in de rats zitten De prijs van 25, werd toege kend aan M L Klap-Drijgers. Frederiksoordlaan 10, 2231 AK Rijnsburg De prijs wordt de winnaar toege zonden De trekking werd verricht door Wim Wegman, streekredac- teur. Oplossingen met vermel ding van "Puzzel" voor don derdag op briefkaart of in en veloppe zenden aan redactie Leidsch Dagblad, Postbus 54. 2300 AB Leiden. door Dirk Sikkel De komende tijd hoop ik onge veer eens per maand een ru briek te wyden aan een club uit de Leidse Schaakbond (LSB). Ter introductie een ru briek over de LSB zelf. Wat is de LSB9 Voorzitter Jan Kop penaal: "De LSB is als één van de 13 onderbonden lid van de KNSB; leden van de LSB zijn de clubs in de Leidse regio". Wat doet de LSB? JK. "De LSB organiseert de tientallen- competitie van de clubs en toernooien als het persoonlijk kampioenschap, het snel schaakkampioenschap en het gezellige oliebollen-snel- schaaktoernooi voor club teams. Voor de jeugd organise ren we het persoonlijk jeugd kampioenschap, een vijftallen- competitie voor clubteams, een scholencompetitie en ook het nationale jeugdkampioen schap snelschaken "Toe komstplannen? JK: "Onze trots is het 'witte vlekken plan'. In plaatsen of wijken waar nog geen schaakclubs zijn, richten we ze op. We heb ben er al drie opgericht: Noordwijkerhout, Oegstgeest en Quinteros en we zijn nu be zig in Warmond. Overigens moet mij van het hart dat van het enthousiasme van het be stuur maar weinig overslaat op de clubs. Er zgn niet veel men sen bereid iets voor de bond te doen". Kampioen van de LSB is Wim Heemskerk. Hieronder volgt de beslissende partij tegen Jan Bakker, die aan remise genoeg had om zelf kampioen te wor den. Wit Heemskerk, zwart Bakker. 1. Ptt Pf6 2 c4 c5: 3. Pc3d5.4.cd5 Pd5 5 H Pb4 6 Lb5+ P8c6 7. d4 cd4 8 a3 (een pionoffer voor ontwikkeling* voorsprong) dc3: 9. Dd8 Kd8 10. ab4: cb2 ll.Lb2 e6! (f6 12 e5!, Timman-Böhm. Ned Kamp 1979) 12. 0-0 06 13 e5 Le7 14 Lc6 bc6 15. Pd4 Ld7 16. Tfcl Ke8!9 (in aanmerking kwam fe5 17. Pc6 Kfl 1» Pe7: (Heemskerk "Het is dui delijk dat wit steeds voldoende compensatie voor z'n pion had. maar het probleem was dat al leen de winst telde. Ondanks het ontstaan van ongelijke lo pers zag ik toch geen andere poging") Ke7 19 Tc7 (diagram) In een vorige rubriek werd Ed win Kantar ten tonele gevoerd, de Amerikaanse topspeler die wereldbekendheid verkreeg door zijn boeken. Een paar problemen uit zijn laatste boek handelen over een verdediger die in het bezit is van troef aas en daarnaast nog een aas. Part ner komt uit met een singleton in de kleur van het aas en ik laat zien dat het vaak goed is om partner niet onmiddellijk een introever te geven. Onder het motto dat. dank zij troef aas. de introever niet wegloopt kan b.v. eerst een slag in een zijkleur worden ontwikkeld, HB643 7 O B107432 7 982 HVB4 O V5 HV62 Thb89 (beter Thc8) 20. Tdl Td8 21 ef6: gfl5 22. Lfl5 KR5 23. Tdd7 a5 24 ba5 Ta5 25 g3 Td7 26. Td7 Kg6 27 Kg2 Ta6 28 Kf3 h6 29. h4 Ta2 30 Kc3 Ta2 31 Td2 Tb4 32 Td4 Tbl 33. Tg4+ Kf5 34 Tg8 Tb3* 35 Ke2 Tb2+ 36. Kf3 e5 37. Tf8+ Kg6 38 Te8 Kf5 39 g4+ Kf5 40 Tf8 KeT 41 TH KI I 41 fl I en zwart geert het op; hij ver liest nog een pion. door Ton Schipperheyn A75 V 986532 O A6 B5 V10 C AIO O H98 A109843 dan wel kan een eigen korte kleur worden gespeeld zodat later heen en weer kan worden getroefd. In de eerste finalezit- ting kwam het volgende spel op tafel, op vugraph uiteraard Noord gever. NZ kwetsbaar Oost opende 1 KI, zuid (Kan tar) 2 KI. west 2 Ha. noord (Lawrence) 2 Sch, oost 3 Ha, zuid 3 Sch, west 4 Ha, door zuid gedoubleerd en rondge- past. Noord kwam uit met KI7, van ta fel klem en ik het aas. Aha, dacht ik, precies als in mijn nieuwe boek. Als ik partner een introever geef, neemt west de teruggespeelde schoppen pas de tweede ronde. Ik kom vervolgens aan slag met troef aas, kan geen schoppen meer spelen en de leider gaat maar één down. zijn verdere verlie- Een van de damverenigingen die de laatste tijd nogal naar bui ten treedt is de Katwijkse Dam Club. Een goed jaar later opge richt dan buur KWZ uit Kat wijk aan Zee, zag KDC het le venslicht onder aanvoenng van L. de Haan, A. Hortensius en A. Wassenaar op 3 februari 1934. Echter in Katwijk Bin nen. Bovendien bezat de club nog een schaakafdeling van zo'n 25 man, naast de dertig dammers. Men damde o.lv voorzitter en tevens motor van van de vereniging De Haan in het gebouw van de Chr. Jonge- hngsvereniging in de Voor straat thans Rijnstraat. Dat verblijf duurde vijf jaar, waar na het gebouw rijp was voor de sloop In '39 vertrok de eerste voorzitter, die meteen erevoor zitter werd. Teun van Beelen volgde hem op en zelfs in de oorlogsjaren werd door een groepje van acht man stevig doorgedamd. Eerst 's avonds, maar de avondklok dwong hen naar de zaterdagmiddag te ver huizen. Na de afschaffing hier van gingen de Katwijkers weer terug naar de maandagavond, maar de verduisteringsplicht bleef gehandhaafd zodat de dammers af en toe op de tast zers verdwijnen op de hoge klavers. Ik moet daarom eerst de schoppens ontwikkelen en dan pas mgn partner de introe ver geven. Ik speelde dus Sch V na, die west won met het aas. De leider vervolgde met een harten voor de heer en mijn Precies als ik dacht Dit is het goede moment. Ik geef partner een introever. hij maakt twee schoppenslagen en we hebben +300 Jammer dat ik mijn ma nuscript al heb ingeleverd Dit zou een pnma voorbeeld zgn geweest Ik speel K110 maar wat krijg ik nu9 Partner troert niet. Het blgkt ook niet te kun nen. hg heert geen troeven meer en de leider maakte 10 slagen. Natuurlgk had ik schoppen moeten spelen, de volgende schoppen troeven en dan pas klaveren spelen. De juiste voorzorg m een geval als dit. In een volgend boek zal ik dit voorbeeld toch gebruiken, maar dan heert de leider Sch H en niet het aas. Bovendien zal ik dan zorgen dat noord twee troeven heeft de weg naar hun huis moesten vinden. Na de verhuizing van Van Bee len naar Katwijk Zee. waar hij lid werd van KWZ, nam de reeds bejaarde Jaap van Elk het roer in handen Men veran derde van clubgebouw, maar Het Café Fennis beviel niet erg, zodat een onbewoond huis aan het Kerkplein voorlopig de veste van KDC werd Al die tijd speelde KDC in de LDDB 2e klasse, met drie tientallen en sinds 1938. Met een nieuwe voorzitter, A. Schouten, keerde men na een hernieuwde wisseling met Jan Schoneveld in 1947 op het ou de nest, Cafe Fennis, terug. Ook werden tijdens de weder opbouw weer meer (oud-) le den lid. Negentienhonderdze venenveertig was ook het laat ste jaar dat de kampioenschap pen van Katwijk, die met KWZ georganiseerd werden, gehou den werden. In 1948 vierde KDC het eerste kampioen schap. De gewonnen promotie- wedstrgden tegen Ter Aar be tekende deelname m de LDDB eer t- UlM Een daling van het ledental in '53 ontketende een gunstige trend. Men trad meer naar buiten. Drie jaar la ter kon men weer dne teams in dubbele wedstrijden laten meedoen. Het vervoer bestond in een bollenwagen. Later ge volgd door het gezamenlgk rei zen. Dat hield in dat de dam mers van Wassenaar. Rgns- burg en Katwijk bij uitwed strijden indien mogelgk alle maal in één touringcar werden vervoerd Het gebeurde dan ook vaak dat de dammers 's winters blauwbekkend op de ze bus moesten wachten. De zwaarste wedsirgd was die te gen Kgk Uit uit Zegveld, om dat men dan maar liefst dne ki lometer gedwongen was de be nenwagen te gebruiken, daar de bus de dgk. bg Woerden dat ook in de LDDB zat, niet op kon. Gelukkig duufdc het kos tenbesparende gezamenlgke reizen maar een jaar. Dat men ook in gewone (huur) auto's voldoende kan beleven, zult u volgende week bemer ken FRANKRIJK - De marionetten spelen al eeuwenlang een (be langrijke) rol in de "schouw- spelwereld". Al in de zestiende eeuw trokken poppenspelers rond. De Franse post heert op 27 september met een 1,80 franc-zegel (oplage 10 miljoen) nog eens de aandacht op de marionetten en het poppen spel gevestigd. Op 11 oktober is Frankrijk weer met een zegel gekomen die niet op het programma stond. Deze keer voelde men zich plotseling geroepen een 1.60 fr zegel (oplage 8 miljoen) te wijden aan rugby. Een zegel van 1,80 fr. (oplage 10 miljoen) stond op 18 oktober in het leven van Ecoles Normales Supérieurs, instellingen voor de opleiding van leraren en hoogleraren Op de zegel een collegezaal. Voor LiUe zit het "jaar van de belfort" (middc leeuwse wachttoren met stormklok) er bijna op. Toch nog een zegel van 1,80 fr. (opla ge 12 miljoen) die op 18 okto ber uitkwam. Ook deze zegel stond niet op het programma. In de serie "beroemde personen" verscheen op 25 oktober een 1,60 0,30 fr.-zegel (oplage 3 miljoen), waarmee professor André Chantemesse (1851- 1919) wordt geéerd, die het werk van Pasteur heeft voort gezet. Dan is op 3 november de perma nente serie van het type Liber té voor de tweede keer uitge breid Uitgebracht zijn 0.60 fr (geel bleek rood). 0.70 fr (ma rineblauw); 0,80 ir (bruïnfi d groen); 0.90 fr (lichtpaars). 3,00 fr. (Van Dijckbruin) en 4.00 fr (karmgnrood) De Libcrté-sene bestaat met de ze uitbreiding uit 22 i >p 4 januari verschenen dertien Balthus, wiens eigenlgke naam Batlhazar Klossowski de Rola is, is de schilder van het intie me. Een werk van hem. De Turkse Kamer, siert een 4,00 fr-zegel (oplage 3.5 miljoen), die op 8 november verscheen Deze zegel hoort thuis in de al lang lopende kunstsenc Blgft over te vermelden dat op 15 november een zegel van 2.60 franc (oplage 7 miljoen) in rou latie is gebracht, waarmee het feit wordt herdacht dat Robert Koch (1843-1910) honderd jaar geleden de tuberculosebacil ontdekte NEDERLAND - Op 9 december zal in de Nieuwe Kerk te Den Haag in verband met d«- herdenkings bijeenkomst ter gelegenheid van het achtste eeuwfeest Franciscus van Assist (Umbné) een bgzon der poststempel worden ge bruikt. Poststukken kunnen ter stempeling worden gestuurd naar: Postdistnct 's-Gravenhage Afdeling Loketdiensten. Post bus 99130, 2500 NA 's-Gravcnha ge Op de omslag vermelden Stempeling met poststempel Franciscus van Assisi (Umbné)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25