'Lonen zitten in te verouderd keurslijf' Slag om de lezer Dollar zwak: gulden sterk Economie Extra Internationaal Beursweek C Piet Vos, verguisd FNV-econoom: ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 Extra Industriebondeconoom Piet Vos heeft een doodzonde begaan. Hem is te verstaan gegeven dat hij met zijn pleidooi voor het bespreekbaar maken van De Koppeling, De Automatische Prijscompensatie en De Trend de bijl heeft geslagen aan de wortels van de Nederlandse beschaving. Vooral collega's in de vakbondswereld, die van de ambtenarenbond Abva-Kabo voorop, sprongen zowat uit hun vel na lezing van publica ties over het pre advies dat Vos schreef op uitnodiging van de Vereniging voor Staathuis houdkunde. De een na de ander stormde de afgelopen weken over Vos heen. "Hoe kón je. Piet! Net nu op allerlei plaatsen wordt ge staakt om deze verworvenhe den te behouden, stel jij ze ter discussie!", zo kreeg hij onder meer te horen. Hoe reageert Vos hierop? Vos: „Dan zeg ik bijvoorbeeld: Had jij niet een zoon? Afgestu deerd ingenieur weg- en water bouw? Die is nu werkloos, hé? En je dochter had, toen ze zes jaar geleden naar de universi teit ging, ook niet gedacht dat ze nu psychologe zonder baan zou zijn, is het niet? Blijkt dan allemaal te kloppen. Dan zeg ik: Wie gaat in feite hun salaris betalen, als ze toevallig nog te gen een baantje bij de overheid aanlopen? Wil ze samen gaan wonen met een werkloze ju rist? Krijgen ze twee ww-uitke- ringen. Daar is wel van rond te komen. Wie draait op voor die uitkeringen? Zijn dat mis schien al die werknemers in de marktsector? Na zo'n ver haal komt er meestal wel be grip bij een boze collega". Nederland, zo luidt de analyse die Vos van de Nederlandse economie maakte, heeft last van economische reumatiek. Niet alleen ziektekiemen uit het buitenland hebben het ge stel aangetast. Dat is ook ge beurd onder invloed van het koppelingsvirus. Verstijving is opgetreden in de economische besluitvorming - over lonen, over investeren en wat dies meer zij. Eigenlijk is nieuw be leid bitter hard nodig, moet er beweging komen in de econo mie, maar de patiënt zit vast in zijn stoel en de medicijnen lig gen net buiten handbereik. Vorige week werd er gestaakt door groepen ambtenaren en onderwijzers om de door het kabinet aangekondigde aan slag op hun salarissen - door middel van bevriezing op 1 ja nuari en door een extra-kor ting voor onderwijspersoneel - te voorkomen. Piet Vos heeft daar zo z'n gedachten over. „De laatste tien jaar zitten de industriewerknemers in de achterste wagon. Zij krijgen steeds de rekening gepresen teerd van dit starre systeem, waarin de ene onderneming na de andere moet sluiten. Nu denken sommigen in het on derwijs dat die werknemers erg geroerd zullen worden door verhalen over de kwaliteit van het onderwijs...?" „Natuurlijk, niemand wil deze crisis oplossen door de kwali teit van het onderwijs te ver slechteren. Maar we zijn sim pelweg op het punt aangeland dat meneer Deetman, de baas van het bedrijf Onderwijs N.V., zijn werknemers moet zeggen: Dames en heren, het geld is op, dus u kunt kiezen. Of we slui ten de tent, óf u levert loon in. Dat maken werknemers in de textielindustrie, in de schoen industrie, in de staalindustrie en in de scheepsbouw nu al ja ren mee". Om het bedrijfsleven te verster ken, om daar stimulansen te geven, is ruimte nodig. Geld dus. Die ruimte ontstaat niet, wanneer elke verdiende gul den via tal van automatismen Piet Vos, leider van de wetenschappelijke afdeling van de Industriebond FNV, verraste dit najaar vriend en vijand met een pleidooi voor tot voor kort in vakbonds kringen onbespreekbare economische wegen. Om de crisis het hoofd te bieden dienen volgens hem automa tismen die het economisch proces verlammen over boord te worden gezet. Zo doet Vos de suggestie aan de hand om automatische prijscompensatie, ambtenaren- trend, minimumloon en koppeling van minimumloon en minimumuitkeringen ter discussie te stellen. Woedend hebben vooral collega-vakbondsvertegen woordigers gereageerd op zijn plannen om verworven rechten op de helling te zetten. Voor Frans Nypels en Henk Schol vormden de ideeën van Piet Vos aanleiding om hem eens nader aan de tand te voelen. Ze spraken met hem in het streng beveiligde bolwerk van de In dustriebond FNV aan de Amsterdamse Slotermeer- laan. Piet Vos: "Het is nonsens dat een aantal diplomaatjes je plek op de inkomensladder be paalt". direct in de portemonnee van welke aangekoppelde inko menstrekker dan ook ver dwijnt. Die ruimte kan volgens Vos ontstaan door enerzijds te bezuinigen op collectieve uit gaven en aan de andere kant de koek die we met z'n allen bak ken, meer beleidsmatig te ver delen. „Beheersing van de loonkosten ontwikkeling is een instru ment. Bezuinigen bij de over heid is een tweede, belangrijk instrument. Matigen alleen biedt geen soelaas. Dat beluis ter je wel in sommige economi sche kringen: alleen maar snoeien, weg met sociale wet geving en zodoende de markt sector volop de ruimte geven. Die filosofie houdt in dat straks geen sterveling meer een baan heeft en de uitke ringstrekkers geen cent om van te leven. Nee, zo moet het beslist niet". „Bezuinigen moet, daar is ieder een het over eens. De overheid moet dat per departement doen. Als het nationaal inko men daalt moet dat via daling van de begrotingsbedragen van de departementen door werken in de inkomens van bijvoorbeeld onderwijzers. Doe je dat niet, dan komt de rekening weer, in de vorm van inkomensachteruitgang, in de marktsector terecht. Ambtena ren schuiven nu hun aandeel in de slechte economie door naar anderen. Uiteindelijk, als er helemaal niets gebeurt, dan krijgen vooral de uitkerings trekkers de ellende op hun bord". „Begrijp me goed: als ik beweer dat bij handhaving van de hui dige koppelingen de indus triearbeider wordt uitgekleed, bedoel ik niet dat je daarom maar ambtenaren moet gaan uitzuigen. Je moet zoeken naar een inkomensniveau, waaron der niemand mag dalen. Er is door Frans Nypels en Henk Schol echter een verschil i in de aow of in de bijstand of snoeien in het netto-verschil tussen ambtenarensalarissen en lonen in de bedrijven. Als het nationaal inkomen daalt en je komt voor de vraag waar je de lasten laat neerkomen, dan denk ik dat er bij de ambtena ren sterkere schouders te vin den zijn dan bij bij standsvrou- Toch kun je uit Vos' verhaal le zen, dat hij ontkoppeling be pleit van minimumuitkeringen en minimumloon. Vos wil dus het stelstel van sociale zeker heid afbreken? Vos: „Nee, natuurlijk niet. Maar wat nu gebeurt is ook niet goed. Sociale zekerheid is iets anders dan dezelfde zekerheid voor iedereen via een stelstel van automatische koppelin gen. Ook sociale zekerheid moet je met beleid tegemoet treden. Kijken wie het 't hardst nodig hebben". In de wao, volgens velen verwor den tot een verkapte werklo- zenregeling, en in de ww zitten volgens Vos enorm veel men sen die het slachtoffer zijn - niet alleen van de algemene economische malaise, maar vooral ook van bestaande belo ningsverhoudingen. Een voor beeld ter illustratie. Vos: „Het minimumjeugdloon is het toe gangskaartje tot de arbeids markt voor jongeren. De prijs van dat toegangsbewijs is op dit moment te hoog. Een werk gever, die eventueel een plek heeft voor een jongere, deinst nu terug voor de kosten. Het minimumjeugdloon, is net als bijvoorbeeld hoge startsalaris sen voor academici, een ver worvenheid uit de tijd dat jon geren zo aan de slag konden en werkgevers vechtend over straat rolden om een afgestu deerde werknemer binnen te halen. Met andere woorden: de huidige beloningsverhoudin gen zijn gebaseerd op een ar beidsmarktsituatie die allang niet meer bestaat." Beloning naar ervaring moet, in de visie van Piet Vos, belang rijker worden dan beloning voor diploma's. „Het is non sens dat een aantal diplo maatjes je plek op de inkom stenladder bepaalt. Opleiding als schaarstefactor bestaat niet meer, alleen zien economen dat nog niet altijd. Wil je in de bedrijven ook de creativiteit van niet academisch geschool de werknemers stimuleren om problemen in diezelfde bedrij ven te trachten op te lossen, dan moet je die creativiteit be lonen". Vos doet in dit verband de sug gestie om ervaring van werk nemers ook te „diplomeren". In het promotiebeleid in on dernemingen heeft de ervaren werknemer inmiddels het loodje gelegd tegen het groen tje met de diploma's. „Poten tiële directeuren", schrijft Vqs in zijn pre-advies, „beginnen als assistent-directeur en zo dreigt een tekort aan in de praktijk geschoolde mana gers". Een grotere afstand tussen uitke ringsniveau en de lonen be schouwt Vos niet als zo'n prik kel. „Die gedachte is nog nim mer in theorie of in praktijk waargemaakt, 't Belangrijkste is dat beloningen meer geba seerd worden op de situatie op de arbeidsmarkt, naast de er varingsmaatstaf die ik noem de. Jongeren moeten bruto minder gaan verdienen, anders komen ze nooit aan een baan. Het is van levensbelang, voor die jon geren zelf én voor de samenle ving van de toekomst, dat ze in elk geval een start kunnen ma ken in het arbeidsproces. De loonkosten moeten bruto om laag, tenzij massale werkloos heid je niet interesseert". Pluriformiteit van de pers, een verscheidenheid aan kranten, is weer veelbesproken nu veel dagbladondernemingen het moei lijk hebben De lezer moet kunnen kiezen uit verschillende kranten en die mogelijkheid staat op de tocht als bladen in de rode cijfers belanden en moeten verdwijnen. Er is één groep lezers die zelfs niet voldoende heeft aan Neder landse kranten, maar zich bedient van buitenlandse bladen. Zo is de laatste weken in Nederland een verhoogde activiteit waar te nemen van de abonnementenafdelingen van The Financial Times en The International Herald Tribune. Een campagne die niet zozeer opvalt door inhoudelijke hoogstandjes van wervings kunst. maar meer door het plotselinge en hevige karakter. Aanleiding is de komst per 1 januari van de (in Nederland gedruk te) Europese editie van The Wall Street Journal, een blad dat door The Financial Times en The Herald Tribune als bedreiging wordt ervaren. Drie buitenlandse dagbladen op zoek naar (meer) Nederlandse lezers, dat lijkt vreemd, maar de markt voor bui tenlandse kranten in Nederland is weliswaar niet geweldig groot, maar daarom niet minder interessant. In dit geval gaat om kranten, die zich of louter (Financial Times en Wall Street Journal) of gedeeltelijk (Herald Tnbune) richten op de financiële wereld. De belangstelling voor betrouwbaar finan cieel/economische nieuws van internationale allure is de afgelo pen jaren nogal toegenomen. Geen ondernemer, manager, jour nalist of politicus die beroepshalve met het buitenland te maken heeft, kan zonder een dagelijkse informatiebrenger. In Nederland zelf worden twee kranten gemaakt, die zich er louter op toe leggen. Van oudsher is er Het Financieele Dagblad, met een grote redactie in Amsterdam, het financiële hart van Neder land. Het blad had begin dit jaar een oplage van 21.743 exempla ren nummers, een procent meer dan het jaar daarvoor. De vorm geving tart alle geldende journalistiek regels, maar wie met de maat van betrouwbaarheid meet, moet concluderen dat het in houdelijk gezien voortreffelijk werk levert Concurrentie is er vooral de laatste jaren van het in Den Haag geproduceerde Economische Dagblad, dat het FD qua oplage inmiddels voorbij is gestreefd (1982: 22.432, een stijging van 2,9%). Zoekt het Financieele Dagblad het met zijn formule voor al op het topniveau van het Nederlandse bedrijfsleven; het Eco nomische Dagblad is inhoudelijk veel "lichter" en richt zich meer op het midden. Zowel het ED als het FD leggen een accent op Nederland en dat is voor meer internationaal georiënteerde lezers reden om er een buitenlands blad naast te lezen. In veel gevallen is dat The Fi nancial Times, die in sommige steden zelfs niet per post, maar door een bezorger thuis wordt afgeleverd. Een Brits blad, dat met zijn speciale Europese editie, min of meer een monopoliepositie inneemt. Eén op de vijf Europese topma- door Ton van Brussel nagers leest die krant. Ook The Herald Tnbune is op dat niveau populair. Het financiële nieuws neemt daar niet zo'n prominente plaats in, maar het blad wordt in een aantal Europese hoofdste den in samenwerking met Newyork Times en Washington Post gedrukt (de belangrijkste artikelen uit die bladen worden over genomen) en heeft ook in Nederland een groot aantal postabon- "The Wall Street Journal", het belangrijkste Amerikaanse finan ciële dagblad is in Nederland maar op een beperkt aantal plaat sen in de losse verkoop te kragen en dan altijd een dag later. Vandaar de poging om met een Europese editie een uitbreiding te bewerksteligen. Uit de campagnes van Financial Times en Herald Tribune valt de conclusie te trekken dat deze bladen in de komst van The Wall Street Journal een geduchte concurrent zien en het ligt inder daad niet voor de hand dat deze nieuwkomer lezers zal trekken die niet al bij één van de bestaande bladen onderdak zyn. Die krant heeft nu al het voordeel zowel al het financiële als het belangrijkste politieke nieuws uit de VS te brengen en zal straks ook meer aan Europa gaan doen. Hoewel de eigen identiteit van deze kranten de lezer min of meer voor een keuze tussen appe len en peren stelt, ligt het voor de hand dat de winst van het ene blad. verlies voor het andere verlies zal betekenen.De Neder landse financiële bladen zullen vermoedelijk buiten deze con currentieslag blijven. Weliswaar worden zowel door Herald Tri bune als Financial Times regelmatig bylages gemaakt die geheel aan ons land zijn gewijd, maar het dagelijkse Nederlandse eco nomische nieuws vertegenwoordigt zo'n beperkt internationaal belang dat de buitenlanders er op een paar uitzonderingen na gewoonlijk niet zo veel aan doen. door C. Wagenaar Wall Street legde deze week een bijzonder grillige stemming aan de dag, waarbij het gros van de beleggers heen en weer werd geslingerd tussen ener zijds de overtuiging dat de ren te verder moet zakken maar anderzijds de twijfel of dat in derdaad wel het geval zal zijn. Voor de Amsterdamse beurs was vooral de enorme koers- sprong van Wall Street, dins dag, aanleiding tot scherp her stel, waarbij oude toppen dicht werden genaderd. De lokale in dustrie kwam zelfs op een nieuw hoogterecord. Het optimisme over verdere ren tedalingen deed de Newyorkse effectenbeurs, na maandag een viertal punten lager te zijn be gonnen, dinsdag 36 punten op veren. Hiervan werd woensdag echter weer acht punten afge snoept en ook nadien bleef de onzekerheid aanhouden. De optimistische benadering van verdere rentedalingskansen werd ingegeven door een ver klaring van topman Volcker van de FED, het bestuur van de Amerikaanse centrale ban ken, zich voorlopig niet meer door de wekelijkse publikaties van de geldsomloop te laten leiden bij het bepalen van het krediet, en dus rentebeleid. Nu deze geldsomloop de laatste tijd nogal fikse stijgingen ver toont, lijkt dat een hele opluch ting. Maar de FED verklaarde boven dien de infiatiebestrijding niet vaarwel te willen zeggen en ook de politiek voor krap geld achter de hand te willen hou den. Dit waarschijnlijk met het oog op verontrustende beruch- ten over snel stijgende begro tingstekorten in de Verenigde Staten. Want nadat vorige week de directeur van de na tionale begrotingen al had la ten weten voor het per 1 okto ber 1983 te beginnen nieuwe begrotingsjaar een tekort van 175 miljard dollar te verwach ten, deed de voorzitter van de economische adviesraad van president Reagan er nog een schepje bovenop door een te kort op de lopende begroting van 200 miljard dollar niet uit te sluiten. Het is duidelijk dat in een situa tie waarin begrotingstekorten op de kapitaalmarkt worden gedekt het vooruitzicht van steeds groter wordende gaten niet bevorderlijk is voor hoop op rentedaling. Daarom is het begrijpelijk dat Wall Street al geruime tijd heen en weer ge slingerd wordt tussen hoop en vrees wat de kansen op rente daling betreft. In ons land blijft de richting in de rente-ontwikkeling daaren tegen veel duidelijker. Te za- men met de Zwitserse en de Westduitse centrale banken werd deze week opnieuw het officiële disconto met een half procent verlaagd nadat begin november de Nederlandsche Bank op eigen houtje het dis conto al met een zelfde percen tage naar beneden had ge bracht. Het wisseldisconto be draagt nu 5 procent, het pro messedisconto waar de bank- rente aan gekoppeld is 6 pro cent. Onze centrale bank kan de laatste tijd profiteren van de zeer vaste stemming van de gulden waardoor voortdurend nieuwe ruimte voor renteverla ging ontstaat. Deze vaste posi tie wordt de laatste paar weken nog extra in de hand gewerkt door juist een zwakkere positie van de Amerikaanse dollar, die steeds meer last krygt van de snel stijgende tekorten op de Amerikaanse handelsbalans. De hoge dollarkoers heeft vooral dit jaar de Amerikaanse export duidelijk afgeremd waardoor de invoer zwaar is gaan over heersen. Het tekort voor 1982 wordt al op 40 miljard dollar gesteld. De nieuwe discon toverlaging kan als een verster king van de kapitaalmarkt worden gezien. Deze week on derging de obligatiemarkt wel iswaar een fikse reactie maar die werd al snel weggewerkt zodat de koersstijgingen kon den worden hervat. De rente op de thans^ lopende nieuwe schommelt rond 8.5 procent. Een nieuwe serie ren tedalingen bij de handels- en hypotheekbanken staat nu voor de deur. Na aanvanxepjk traag begin trad ook de Amsterdamse aan delenmarkt deze week weer sterk naar voren. Door aanhou dende vraag van het buiten land voor enkele prominenten lag trouwens de industriële sector de gehele week vast Dit was vooral het geval met Gist Brocades. Océ van der Grin ten, Ahold, Elsevier-NDU, KLM en Nationale-Nederlan- den. De meeste hiervan kwa men zelfs op nieuwe topni veaus van het jaar, evenals Ak- zo, die als enige van de vyf in ternationals positief op de kwartaalcijfers gereageerd heeft. des 7 gulden Daarentegen ont wikkelden de koersen van de hypotheekbanken zich teleur stellend. De reddingssamen - werking van de Rijks Post Spaarbank met de Friesch- Groningsche kon de koers maar amper op het oude ni veau van 57 gulden houden En Westland Utrecht Hypotheek bank moest zelfs 7 gulden te rug. Ook Unilever lag onder druk, evenals Philips. Konink lijke Petroleum kon echter een aantal guldens aantrekken. Dne tot vijf gulden beter wa ren voorts Wessanen, Centrale Suiker Maatschappij, Amev en Smit Internationale Bos en Heineken moesten winstne mingen verwerken en Bouw stoffen Braat viel terug van 100 gulden op 70 gulden De pro blemen rond de Amsterdamse Droogdok Maatschappij kostte Westhaven, die deze werf be heert, buna 15 gulden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23