Moeten boeken ook al worden doorgedraaid? "Als je een auteur wilt opbouwen, moetje z'n boeken niet verpatsen" Steeds meer voorraden naar 'meneer Popla' ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 Ooit genoot alleen boekhandel De Slegte bekendheid als opkoper van z.g. ramsj-partijen: dat zijn uitgeversoverschotten die ver beneden de normale prijs worden opgeruimd om de magazijnen leeg te krijgen. Tegenwoordig heeft menige reguliere boekhandel zijn eigen ramsj-partijtje. Oorzaak: door een minder gretig kopend publiek zijn er veel boeken met een lage omloopsnelheid. Gevolg: boekhandel en uitgeverijen zijn bezig hun eigen markt voor normaal geprijsde boeken te verzieken. Doordraaien lijkt de enige remedie. Nel van Bemmel doet een boekje open. door Nel van Bemmel Bijna elke boekhandel heeft tegenwoordig wel een eigen "modern antiquariaat". Er is vrijwel geen boekhan del meer te vinden of hij heefl temidden van de 'nor maal' geprijsde boeken een tafel met schitterende aan biedingen: afgeprijsde ex emplaren van nog maar een, twee of drie jaar ver schenen titels, zonder enige beschadiging". Zo voert hij zijn eigen moderne anti quariaat. Daarnaast gaan nieuwe winkels open waar uitsluitend afgeprijsde ex emplaren ('ramsj', luidt de boekenvakterm) over de toonbank gaan. Waar ko men opeens al die prachti ge boeken voor die onwaar schijnlijk lage pryzen van daan? Het verschijnsel is niet nieuw. De firma De Slegte voert al ja ren een levendige handel in ramsj. Maar deze bleef tamelijk beperkt van omvang. Een uit gever ziet zijn boeken tenslotte liever voor vijfentwintig dan voor vijf gulden te koop staan. En voor de auteur is "verkrijg baar bij De Slegte" geen eer volle vermelding. Een uitgever verramsjte een titel pas als de boekhandel vrijwel niets meer uit de voorraad nabestelde. Bij de meeste titels was dat niet nodig. Het ging goed in de boeken branche en het titelaanbod groeide. Kwamen in 1975 zo'n 4600 nieuwe - algemene - boeken op de markt, in 1980 waren dat er 5654. En dat wa ren er teveel, want in 1981 be steedde de Nederlander zes procent minder aan boeken dan het jaar ervoor. Vooral du re boeken verkochten slechter. En zo ontstonden voorraden, die uitgevers in steeds grotere hoeveelheden voor steeds lage re prijzen van de hand doen. Want magazijnkosten zijn hoog; een boek met eeh lage omloopsnelheid kost dus geld. Doordraaien daarmee de prijzen. Kreeg een uitgever een paar jaar geleden nog altijd zo'n twintig procent van de verkoopprijs voor ramsj, nu is dat vaak nog maar tien procent. Een schijntje dus, waarvoor uitgever en boekhan del hun eigen markt voor nor maal geprijsde boeken verzie ken langs de weg van de neer waartse spiraal. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat som mige uitgevers in een enkel ge val liever een restant boeken als komkommers doordraaien dan verramsjen. Niet alleen boeken raken zo in het nauw, ook de werkgelegen heid van nogal wat uitgever- spersoneel komt in gevaar. Bij uitgeverij Elsevier verdwenen zo'n dertig arbeidsplaatsen, bij de Arbeiderspers en Querido samen zeven en bij de Bezige Bij drie. Maar vooral de ecyplo- pedieproducenten kregen ge voelige klappen. Bij Het Spectrum vervielen de afgelopen anderhalf jaar 131 banen en Kluwer gaat half no vember het mes zetten in Oost hoek, waarbij volgens directie "een redelijke kans bestaat op ontslagen". Elsevier is bezig met afslankingsplannen, waar bij een aantal van 150 te ver dwijnen banen is genoemd. Daarnaast zijn sommige kleine bedrijfjes van het toneel ver dwenen (Thomas Rap, Corrie Zelen) of hevig ingekrompen (Peter van der Velden) en be gint het te rommelen bij de schoolboekenuitgevers. Wol- ters-Noordhoff kwam vorige week met de mededeling dat het aantal arbeidsplaatsen bij de Groningse drukkerij met 75 zal worden teruggebracht tot ongeveer 135. Verschraling Behalve voor de werkgelegen heid heeft de economische ma laise ook zijn gevolgen voor de samenstelling van de lijst uit te geven boeken (fondsvorming) van de uitgevers. Uitgever Ro bert van Gennep gelooft dat er sprake zal zijn van culturele verschraling. "Ja, dat gaat ze ker gebeuren. Wy hebben nu een manuscript van een politi coloog en twee manuscripten van sociaal-historici in huis - en dat zijn werkelijk drie be langrijke boeken - die we on mogelijk kunnen uitgeven als we geen subsidie krijgen" "We hebben ook grote moeite met de biografie van Joris Ivens, waarvan ik wel denk dat hoewel deze uitgeverij wel de gelijk voor een koerswijziging heeft gekozen door minder (ongeveer 70 in plaats van 85 per jaar) boeken uit te geven en door het aantal vertalingen te rug te schroeven. Nederlands talige literatuur zal daardoor een groter aandeel krijgen: 60 in plaats van 40 procent. Directeur Th. Sontrop van de Ar- verkoopt, gebeurt er eigenlijk niks. Aan een tennisveld waar op niet wordt getennist, mis je ook niks". Minder titels. Ook de grote uitgeverijbedrijven Kluwer en Elsevier zeggen het aantal nieuw uit te geven boe ken terug te brengen. Kluwer we hem brengen. Maar daar moet geld bij. Iniiet algemeen zal het moeihjker worden we tenschappelijke boeken voor een klein publiek uit te geven, die toch belangrijk zijn voor de idee-vorming van het land Daarnaast zullen onbekende dichters waarschijnlijk schaar ser worden uitgegeven en ooik boeken over kunst en architec tuur", aldus Van Gennep. De feministische uitgeverij Sara is het met hem eens. Maijo van Soest: "Het fotoboek van Eva Besnyo hebben wij alleen dankzij een subsidie kunnen uitgeven. En wij hebben nu echt plannen in de ijskast moe ten zetten, bijvoorbeeld een boek over vrouwen in de mid denleeftijd met interviews en medische informatie" Vertalingen Van Gennep en Van Soest krij gen weinig bijval van grotere uitgevers. Meulenhoff en De Bezige Bij zeggen hun fonds nauwelijks te wijzigen en ook de Arbeiderspers gelooft niet in een culturele verarming. beiderspers: "De hoge vertaai- kosten, samen met de rechten voor uitgave, verhogen de ver koopprijs van een dik boek met ongeveer 35 gulden. Toen alles nog botertje bij de boom was, kocht men die vertaling toch wel. Maar nu gaat men vergelijken met de buitenland se editie van 18,50 of 19 gulden en dan blijft de vertaling in de winkel liggen. Daar komt bij, dat buitenlandse boeken veel te weinig aandacht krijgen in de pers, terwijl een derderangs Nederlands auteur meteen alle kranten haalt. Er heerst in Ne derland wat dat betreft een merkwaardig soort chauvinis- Uitgevers, zo is algemeen het oordeel, zijn genoodzaakt scherper te selecteren. Son trop: "Interessante, maar klei nere buitenlandse auteurs, die doen we niet meer. We concen treren ons ook niet op rotzooi, op airplane novels, maar op grote namen. Daardoor wordt het literaire niveau van ons fonds niet minder, wel neemt de Veelvormigheid wat af. De culturele verschraling is niet groot: als je snydt in wat met met vijf tot tien procent; Else vier met vijftien tot twintig procent per jaar. Elsevier snijdt vooral in de sectoren non-fiction, informatie en de pulp of coffee-table books, zoals boeken over actieve recreatie, vrije tyd, koken, hobby's en oppervlakkige kijkboeken. "In deze sector", erkent Elsevier- directeur Schouten. "Was er sprake van een overproduktie. Maar door een teruggang in het aanbod is er nog lang geen sprake van culturele verschra ling. Een boek dat er moet ko men, komt er nog steeds". Son trop (Arbeiderspers) valt hem bij: "Céline uitgeven is geen overproduktie, want er is maar één Céline". Een remedie voor de overvolle markt lijkt niet voorhanden. Uitgevers kijken hoopvol uit naar eind 1983, wanneer de enorme voorraden wegge werkt zouden moeten zyn en het publiek weer in hogere ma te is aangewezen op het nor maal geprijsde boek. In het doordraaien van grote partijen gelooft eigenlijk niemand Adjunct-directeur G. Beyering van het Spectrum laat weten dat deze uitgeverij sinds onge veer vier jaar vyf of zes titels per jaar (ongeveer 10.000 ex emplaren) bij "mijnheer Pop- la" dumpt. "Het gaat vooral om boeken met een jaar-karakter, waarvan we elk jaar een nieuw deel uitbrengen. We vernieti gen restanten van de belasting- gids en de autogids of van een boek met een harde omslag waarvan we een paperback willen uitbrengen. En over schotten van de driedelige poc ketserie van Tolkien; die af zonderlijke delen lopen niet gelijk en nu we met een herzie ne editie komen, draaien we de overschotten door". Saneren Schouten (Elsevier) vertelt enke le duizenden exemplaren (on geveer vijf titels) te hebben la ten vernietigen "om de voorra den te saneren". De Arbeiders pers verklaart als enige var. minder grote bedrijven door draaien "een prachtig idee" te vinden. Directeur Sontrop denkt dat volgend jaar met een paar titels te gaan doen. 'Titels die ik niet in de ramsj wil heb ben. Als je verramsjt, moet je het hele restant van een titel opruimen" "Aan doordraaien denk ik by ti tels waarvan er byvoorbeeld nog 4000 in het magazijn liggen en waarvan je er nog maar 2000 denkt te verkopen Doordra.u en scheelt je een hoop maga zijnkosten en kostje geen cent. Ik zou het kunnen doen uit ge voelens van loyaliteit met de auteur Als je een auteur wilt opbouwen, moetje zyn boeken niet verramsjen, maar - zono dig beperkt - in voorraad hou den", aldus Sontrop. Nederlandse bOdMO ifyll, VM» leken met veel buitenlandse, duur. Behalve door de kleine oplage (vanwege het kleine taalgebied) en hoge vertaalkos ten komt dit ook door de mooie uitvoering van de mees te boeken Nu steeds meer mensen steeds goedkopere boeken aanschaffen, begint de ene uitgever na de andere een pocketserie. Maar lelijker en daardoor goedkoper uitgeven, daar zegt geen uitgever voor te voelen. Sontrop: "Mogelijk gaan we steeds meer over de grens drukken. Het is net als met de textiel: waar je het goed en goedkoop kunnen krijgen, ha len we het. Maar lelijk papier gebruiken, daar denk ik niet aan. Dan begin ik nog liever een patat-frietkraam Ban 1 i"i- ciènterc produktie moet kun nen zonder dat de consument het gevoel krijgt in een totale verloedering terecht te zyn ge komen". Leenrecht "Als mensen niet meer door Am sterdam kunnen lopen zonder om de anderhalve meter in een kuil te stappen, moeten ze toch tenminste 's avonds in hun stoel een boek kunnen lezen dat niet uit elkaar valt. Maar wie echt smakelijk wil eten, moet wel wat meer neertellen. Er zyn nog steeds mensen die een esthetische waardigheid in hun bestaan willen inbou wen" Een wezenlijke oplossing voor de problemen waarin de uitge vers zijn beland, noemt hij de invoering van een systeem van 'leenrecht'; een regeling waar by voor ieder boek dat in de bibliotheek wordt uitgeleend een bedrag van 25 of 30 cent wordt betaald Dat bedrag zou ten goede moeten komen aan auteur en uitgever Sontrop "In 1981 vonden in totaal zo'n 172 miljoen uitleningen (aan boeken en grammofoonplaten) plaats; 35 procent meer dan het jaar ervoor" "Dat is een klap voor auteur en uitgever. Als ik van een Maar ten 't H.irt zo'n 8000 exempla ren aan de bibliotheken ver koop en elk exemplaar wordt zeventig keer uitgeleend, kryg ik dus 14 000 keer niks Dat is gewoon diefstal Als er sprake is van culturele verschraling in de bockenproduktic, DM het (ex-)ministcne van CRM, die het leenrecht nog steeds niet heeft geregeld, worden verweten".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21