Het strakke keurslijf van de familie Doorsnee "Gemeente Katwijk gaf me de nekslag" Gedupeerde houwer verloor ruim 2 miljoen op miskoopZwarteweg ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 door Koos Post Takatoshi Shimada kwam op 18-jarige leeftijd in dienst van de autofabriek Toyo Kogyo, die Mazda's bouwt. Vanaf dat moment lag het toekomstpatroon van Taka toshi Shimada vrijwel vast. Hij zou voorlopig wonen in een huis van de fabriek, op grond van de fabriek. Bij voldoende inzet en enthou siasme zou hij met het stij gen van zijn leeftijd stapjes omhoog maken op de so ciale ladder. Misschien zou hij zelfs een meisje uit de fabriek trouwen. En hij zou te zijner tijd met steun van de fabriek een eigen huis kunnen kopen. Vijftien jaar later kan Takatoshi constateren dat het is gelopen zoals hij bij zijn indiensttre ding kon voorzien. Op 33-jange leeftijd is hij opgeklommen tot assistent-voorman van de on- derhoudsgroep van de spuitaf- deling in de gloednieuwe fa briek in Hofu. Hij verdient nu een salaris van omgerekend ongeveer 50.000 gulden per jaar. Dat is inclusief de gebrui kelijke 5'/2 maand bonus» die PAGINA 19 De familie Takatoshi: volledige toewijding aan de fabriek verlangd. alle arbeiders in de nu nog vet te jaren krijgen. En Takatoshi heeft er geen mo ment aan gedacht om "neen" te zeggen toen hij werd overge plaatst van de moederfabriek in Hirosjima naar de nieuwe fa briek in Hofu, een honderd ki lometer verder naar het wes ten. Eigen huis Hij heeft toen de gelegenheid aangegrepen om voor zijn ge zin (man, vrouw en 10-jarig dochtertje) een eigen huis te kopen in de heuvels rondom Hofu, op een half uurtje rijden van zijn werk. Het is net als de meeste Japanse huizen niet groot. Twee niet al te grote kamers beneden, één ingericht in westerse stijl en één echt Japanse kamer met een vloer van rijstmatten en een religieus hoekje. Een lage tafel en kussens om op de grond te zitten completeren de verder simpele aankleding van deze ruimte, waarin hij zich bij voorkeur met vrienden en ken nissen ontspant. Op de bovenverdieping twee kleine slaapkamers en een platje met kunstgras. Het dochtertje slaapt in een bed. Vader en moeder leggen hun matras op de grond als zij gaan slapen. Een bijna symbolische verdeling in huize Shimada, want ongeveer de helft van de Japanse bevolking slaapt nog op de vloer. Takatoshi heeft voor zijn huis een bedrag van 180.000 gulden moeten neertellen. Een fiks be drag in relatie tot de grootte van de woning. Maar de grond is schaars in het dichtbevolkte Japan. Door het heuvel- en bergachtige karakter is slechts twintig pro cent van de oppervlakte van Japan bruikbaar voor woning bouw. Het is dus niet zo ver wonderlijk dat van regerings wege wordt getracht heuvels af te graven om meer ruimte be schikbaar te krijgen voor de nog altijd groeiende bevolking. Het gevolg is ook dat de grond prijzen hoog liggen. Hoe dich ter bij de stad hoe duurder na tuurlijk. In Tokio is een vier kante meter grond - zo al be schikbaar - nagenoeg onbe taalbaar geworden een particu lier. Het welvarende bedrijfsle ven legt daar dan ook meestal beslag op Peperduur In Hirosjima niet voorkomend op het lijstje van de tien groot ste steden van Japan, maar toch altijd nog een agglomera tie van bijna een mihoen zielen - liggen de prijzen wel iets la ger, maar komen toch ook dicht in de buurt van de dui zend gulden per vierkante me ter. In het heuvelachtige gebied waar Takatoshi Shimada zijn stekje heeft gevonden is het allemaal iets beter betaalbaar, maar hij moest toch altijd nog 70.000 gulden voor het lapje grond be talen. Gelukkig springt de fabriek bij. Die betaalt gedurende tien jaar de rente van de hypotheek die Takatoshi voor de aankoop van zijn woning heeft moeten afsluiten. Na die tien jaar wordt hij geacht niet alleen de aflossing, maar ook de rente zelf te kunnen betalen. Takatoshi's charmante jonge vrouw - die net als haar man geen woord over de grens spreekt - blijft onverstoorbaar vriendelijk buigen en glimla chen als er vrij plotseling een gezelschap Nederlandse jour nalisten over de vloer komt. Met wie zij helemaal niet van gedachten kan wisselen. Haar enige troost: ze brengen geen vuil binnen. Want ieder een wordt geacht voor het bin nentreden zijn schoenen uit te trekken. Trouwens, het komt bij haar - net zo min als bij Toewijding Niet alleen door die hypotheek. Maar op het moment dat Taka toshi zich vijftien jaar geleden aansloot bij de gelederen van Toyo Kogyo nam de fabriek de verplichting op zich om voor hem te zorgen totdat hij op 55- jarige leeftijd met pensioen gaat en zelfs nog daarna, als het staatspensioen niet toerei kend blijkt te zijn. Maar in ruil daarvoor wordt een volledige toewijding aan de fa briek verlangd. Grote inzet, ab solute bereidheid en een nooit aflatende ijver. Hij is lid van een economische familie ge worden. Als het de "familie" goed gaat, gaat het ook Taka toshi goed. Het wordt hem in geprent als hij zijn dienstver band aangaat en in de fabriek wordt hij er elke dag, op vele manieren en telkens weer, aan herinnerd. Misschien zou het te ver voeren om de 33-jarige Takatoshi Shimada de "Japanse mijnheer Doorsnee" te noemen. Maar erg ver zouden we er toch niet naast zitten. In elk geval is hij wel één van die talloze Japanse arbeiders die zo van de schoolbanken een fabriek binnenstappen en zich dan voor het verdere leven geborgen weten. haar man - geen moment op om "neen" te zeggen tegen de plannen van de fabriek. Mis schien mede uit hoofde van de strakke Japanse gediscipli neerdheid en het diepgaande gevoel voor gezagsverhoudin gen. Maar vooral ook omdat haar man zo met handen en voeten aan de fabriek is gebon den. Bovendien: het sterk doorge voerde senioriteitsbeginsel in de Japanse sociaal-economi sche structuur maakt dat ou derdom de eerste overweging is voor promotie. Maar ook de mensen, die naast, voor en ach ter Takatoshi werken, worden ouder. Hoe hoger op de ladder hoe dunner de spoeling. Daar om is een "neen" naar boven zo verschrikkelijk moeilijk. Het zou de kans op promotie en dus vergroting van de wel vaart kunnen verstoren. Een kans elders is nagenoeg uit gesloten. Wie eenmaal zo n economische familie is binnen gegaan doet er goed aan zich daar met alle mogelijke krach ten aan vast te houden. Het overstappen naar een andere familie flees: fabriek) is nage noeg onmogelijk. Keerzijde Want dat is de keiharde keerzijde van deze ogenschijnlijk zo minzame sociale structuur, die de arbeiders verzorgt van de wieg tot het graf: wie om welke reden dan ook de trein mist kan geen volgende nemen. Die komt niet. Anders gezegd: wie uit de boot valt verzuipt. Zon der pardon. Fabrieksmensen geven ons heel aarzelend toe dat de ofTiciêle werkloosheidscijfers in Japan zo'n vier procent aangeven. De Japanners praten nu eenmaal niet graag over keerzijden van medailles. Ze zwijgen liever over zulke sombere cijfers. Ze gaan liever prat op hun succes sen. Op hun welvaart. Daarom komt het er nog veel moeilijker uit dat deze cijfers waarschijnlijk nog flink geflat teerd zijn omdat een werkloze pas na zes maanden in die offi ciële registratie wordt opgeno- Zodat de werkelijkheid wel eens somberder zou kunnen zijn dan de officiële cijfers aange ven. En het is erg aannemelijk dat in de harde succesmaat schappij van Japan achter die nuchtere cijfers een onmetelij ke ellende schuilgaat. Daarom is het voor Takatoshi Shimada en zijn collega-arbei ders zaak zich keung te schik ken in het patroon dat de fa briek voor hen heeft uitgestip peld. Daarom ziet men tijdens de lunchpauzes en na het werk groepjes arbeiders discussië ren over hun werk. de werk omstandigheden en het pro- dukt dat zij maken. Daarom levert de ideeënbus per jaar maar liefst twee miljoen suggesties op, waarvan de helft met een prijs - variërend van drie tot duizend gulden wordt gehonoreerd. Praatcirkels Daarom wordt er ook enthou siast meegedaan aan de praat cirkels, die per afdeling wor den gehouden. Omdat elk be sluit, waar ook genomen, bij voorkeur met een unanieme instemming moet worden on dersteund. De daaraan ten grondslag liggen de voorstellen komen meestal van boven. Maar in alle gele dingen van het bedrijf mag er over worden meegepraat. Door iedereen. Van kantinejuffrouw tot onderdirecteur. Pas als alles overal is besproken wordt het besluit definitief. Maar dan is het ook onherroe pelijk. Geen gemor achteraf. De voorbereiding kost tijd, de uitwerking is simpel. En m de praktijk gebeurt het zelden dat de door de leiding aangegeven richting democratisch wordt gewijzigd. Men zou haast zeg gen: dat past niet in de struc tuur. Daarom ook moet de leiding van de fabriek speciale besprekin gen voeren hoe zij de arbeiders ertoe kan bewegen hun betaal de vakanties volledig op te ne men. Een jaar nadat zij in dienst zijn getreden hebben ze recht op 14 dagen, na twee jaar 15 dagen, na dne jaar 16 dagen en zo verder tot een maximum van 28 dagen. Maar de praktijk is dat het aantal toegestane vakantiedagen zelden geheel wordt verbruikt. - "Ze gaan meestal met vakantie in tijden, drie keer per jaar. dat de fabnek toch voor een weck wordt gesloten", zegt sociaal directeur Sumio Mochizuki van Toyo Kogyo. -"Maar toch snap ik niet dat een directie mensen moet opjagen om vakantie te nemen", pareer ik. Mochizuki kijkt verbaasd over zoveel onbegrip. Maar verder dan "Het is nu eenmaal de ge woonte" reikt zijn verklaring niet. Een relatie met h. I riteitsbeginsel legt hy niet. Ik wel. Huizenbouwer Groot uit het Noordhollandse plaatsje Egmond aan den Hoef is er met open ogen ingetuind. Mooie praatjes van de Katwijkse advocaat J. v.d. P. en de onroerend-goedmakelaar R. v.d. P. uit Amsterdam deden hem besluiten een stuk grond van vijf hectare aan de Zwarteweg in de badplaats te kopen. Toen hij in de gaten kreeg dat het een onfris zaakje was, stond zijn handtekening al onder het koopcontract. En daar hielden de advocaat en de verkoper hem aan. Groot moest drieeneenhalf miljoen gulden op tafel leggen. Beide Van der P's hadden de huizenbouwer uit het Noordhollandse voorgehouden dat hij op de bewuste grond aan de Zwarteweg zo'n 200 woningen kon neerzetten zonder enig probleem. Inderdaad, de grond in Rijnsoever, zoals het plan heet, was bestemd voor de bouw van buizen. Alle grond. Maar er moest nog wel worden uitgemaakt welk model waar moest komen te staan. Groot wilde er, verklaarde de gemeente, een bepaald type woning neerzetten. Dat kon niet. Burgemeester Bos spreekt daarom van een foutieve voorstelling van zaken. De bouwer uit Egmond aan den Hoef kreeg geen toestemming om te bouwen, dus zat hij met een duur stuk grond in zijn maag waarmee hij niets kon beginnen. Teneinde raad en na veel praten, meestal zeer onaangename gesprekken, bood hij de gemeente de grond te koop aan. Oud-wethouder J. van Dijk liet zich ontvallen dat die bouwgrond de gemeente Katwijk zo'n twee miljoen gulden waard was. Anderhalf miljoen gulden minder dan Groot ervoor had betaald. Toen er later spijkers met koppen moesten worden geslagen en burgemeester Bos zich met de zaak ging bemoeien, kreeg de Egmondse bouwer slechts 1,2 miljoen in de handen gedrukt, meer dan twee miljoen verlies. Gevolg: praktisch al zijn personeel (65 man) moest Groot ontslaan. Voor de gemeente Katwijk en met name ex-wethouder Van Dijk heeft hij geen goed woord over. Maar de oud-gemeentebestuurder weigert over deze zaak met onze krant te praten. door Jan Westerlaken Heel langzaam krabbelde de murw geslagen bouwer Groot weer overeind. Zelf is hij er lichamelijk beroerd aan toe geweest. Hij lag door de hoog oplopende spanningen met verlam mingsverschijnselen in een ziekenhuis. De financiële optater kwam aan als een mokerslag en eiste zijn tol. Maar nu gaat het wat beter. De huizenbouwer uit Egmond aan den Hoef is weer aan het werk en fietst af en toe een stukje. Zijn bedrijfje heeft wat kar weien en groeit. Tien man ver dienen er hun boterham. Maar een bankschuld van enkele miljoenen herinnert hem nog pijnlijk aan de Katwijkse bouwgrondaffaire. Knipperend De hoofdspelers in het verhaal, waarvan de rechtbank in Am sterdam moet uitmaken of het om oplichting gaat, zijn de Kat wijkse advocaat mr. J. v.d. P., jarenlang raadslid en nog altijd voorzitter van de VW in de badplaats, en de gewiekste projectontwikkelaar R. v.d. P. uit Amsterdam. De advocaat trad op als juridisch adviseur van de projectontwikkelaar. Oud-wethouder Van Dijk, ge meentebestuurder in de tijd dat de grondverkoop speelde, is volgens de bouwer eveneens een boosdoener. De ex-wet houder wilde beslist geen ge bruik maken van de mogelijk heid om de belastende be schuldigingen aan zijn adres te weerleggen. Burgemeester Bos voert namens het gemeen tebestuur het woord. De niets vermoedende Groot werd een jaar of vijf geleden in Zandvoort, toen hij met een vrachtwagen van een bouw werk terugkwam, aangehou den door een makelaar (Mens uit Lisse), die de door Groot gebouwde huizen verkocht. Met knipperende lichten gaf hij de bouwer te kennen dat hij moest stoppen. Naast Mens zat een man die zich later als R. v.d. P. voorstelde. R. v.d. P. had vijf hectare bouwgrond in Katwijk te koop. Een buiten kansje voor Groot. Hij moest snel beslissen, want er waren, zo zei de ontwikkelaar, meer kapers op de kust. Mens deed, zo werd later duide lijk, wel meer zaken met R. v.d. P. Met z'n drieën reden ze naar het raadhuis in de badplaats om een kaart van het plan op te halen. Groot moest maar in zijn auto blijven zitten. Hij mocht niet mee naar binnen, want dat stond zo raar. Mens ontkent overigens niet dat hij van de zaak afweet. „Ik had er afstandelijk mee te maken. De verkoop van de huizen aan de Zwarteweg zou ik voor mijn re kening nemen. Maar die hele grondverkoop is buiten mij om gegaan". Groot nam snel een beslissing, tekende een koopcontract en dacht: ik heb de komende drie jaar werk. De bouwer stortte 10 procent van de kosten (350.000 gulden) als waarborg en wacht te op de garantie dat ook de ge meente akkoord was met het bebouwen van de grond. Maar die konden de verkopers niet overleggen. Ze zeiden, althans de advocaat, dat Groot zich niet druk hoefde te maken. De „meester" kende genoeg men sen. Het zou best allemaal in orde komen. Het bewuste stuk grond aan de Zwarteweg: "Ik kreeg geen kans' Argwaan „Toen werd ik wantrouwend weetje, want ik wilde bewijzen zien dat ik op die grond inder daad kon gaan bouwen", ver telt Groot „Ik zei nog, jullie gokken er gewoon op dat dit kan. J. van der P. merkte op dat ze niks hadden gegaran deerd. We hebben gezegd dat de grond in een goedgekeurd bestemmingsplan ligt. Lees de tekst maar. Met andere woor den: ik had helemaal niks. Die garantie was niet meer dan een lege doos". In wat voor bochten de Egmond se bouwer zich ook wrong, hij moest 3,5 miljoen gulden op ta fel leggen. Zyn handtekening stond nu eenmaal onder het contract en daar viel niet aan te tornen, dus betaalde Groot „En ik had nog wel zo'n vertrou wen in die advocaat", geeft de bouwer nu te kennen. „Hij kwam zo eerlijk en open op me over. Deed vaderlijk, want hij is een heel stuk ouder dan ik. Steeds zei hij weer: ach, het komt allemaal wel goed. Ja, nu begrijp ik het. Mooie woorden. Er zat maar één belang achter: mij erin kletsen". Voor Groot zat er niets anders op dan naar de gemeente Katwijk te stappen om er nog het beste van te maken. Hier kreeg hij met wethouder Van Dijk te maken. Een ramp noemt Groot deze tijd. „Die man heeft me zoveel als maar mogelijk ge dwarsboomd en schade toege bracht. Over m'n lijk moeten jullie gaan als je daar wilt bou wen, zei hij. Katwijk koopt zelf de grond en bouwt ook zelf. We zullen, zei de wethouder, net zolang om die grond heenbou- wen tot je het wel moet verko pen. Dat heeft hij ook gedaan. Wij kwamen gewoon niet aan de beurt als het op verdelen aankwam. Ik werd steeds doorgeschoven. De gemeente weigerde een plan van onze grond uit te werken. Wat wij [foto Dick Hoftwoalnc) wilden was onze mensen laten timmeren en metselen. Huizen bouwen. Maar nee, we kregen geen kans". Spanning Het (rentejverlies liep zo hoog op dat Groot niet anders kon doen dan naar de gemeente stappen en deze zijn vijf hectare te koop aanbieden Tegen de 65 werknemers zei hij: wc zyn er bij gelapt ik heb geen werk meer voor jullie. Een buitenkansje voor de ge meente. Groot telde zeventig gulden voor een vierkante me ter grond neer Katwijk was niet bereid om er meer dan vijfentwintig gulden per vier kante meter voor te betalen. De bouwer kon slechts accep teren. Burgemeester Bos over die kwestie. „Aan een losse op merking tijdens een gesprek moet je niet teveel gewicht ge ven. Eigenlijk had Groot direct op wat de ex-wethouder zei fde grond is twee miljoen waard') moeten inspringen Moeten zeggen we doen za ken. Dan was hij wel wat voor zichtiger geweest met cijfer tjes. Voor deze grond hebben wy nu net zoveel betaald als voor andere stukken Groot kocht het met bepaalde ver wachtingen, daarom moest hij er veel voor neertellen. Ik vind het uitermate triest voor hem dat hij ergens is ingekukeld" Redden Waarom de gemeente Katwijk Groot geen kans heeft gegeven om op die grond, waar het zelf binnenkort huizen gaat neer zetten, te bouwen, zegt burge meester Bos: „De prijs die hy voor de grond heeft moeten be talen vind je terug in het bouw plan. Het zou dus duur zyn, te duur. Bovendien hebben we heel wat bouwers afgeraden die grond te kopen. Als we te gen Groot zouden hebben ge zegd ga maar bouwen, hadden we ons een heleboel narigheid op de hals gehaald. Ondanks alle ellende komt het mense lijk aspect, hoe vervelend ook, in dit geval op de tweede plaats". De bouwer uit het dorpje Eg mond aan den Hoef bly ft erby. Als Katwijk zich niet zo star zou hebben opgesteld was zijn bedrijf in tact gebleven en had hy geen mensen de straat op hoeven sturen. Groot: "Ont wikkelaar Van der P. heeft me dan wel besodemieterd, maar Katwyk heeft my de nekslag gegeven. Die wethouder heeft mij zo gegrepen, dat is gewoon niet onder woorden te bren gen. Ik heb dikwijls over myn auto gebogen gestaan als ik weer eens met hem had ge praat Dan dacht ik voor myn part vergaat op slag de wereld Het kan me geen donder sche len".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19