Paniek rond herpes overbodig ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 Extra PAGINA 17 Vuurwerk kan levensgevaarlijk zijn. Dat weten we zo ongeveer allemaal, maar toch zullen in de nacht van 1 januari en eerder - oogheelkundigen weer handen tekort komen om te redden wat er nog te redden valt. De balans van het jaar 1980 was in elk geval veelzeggend: 168 ogen getroffen waarvan er tien geheel verloren gingen. En we betalen er kennelijk grif voor: 35 miljoen gulden bij alleen al de erkende vuurwerkverkopen. En dan praten we nog niet over de illegale handel. Sjak Jansen schetst een jaarlijks terugkerend brokje leed. In de Noordhollandse ge meente Venhuizen mag dit jaar geen vuurwerk meer worden afgestoken. Dat mag volgend jaar pas weer, maar zelfs dan allèèn op nieuwjaarsnacht tussen twaalf uur en half twee. Wie buiten die uren een rotje af steekt, is in overtreding en loopt de kans op een be- keuring.In Venhuizen is men een beetje huiverig ge worden voor vuurwerk sinds afgelopen nieuw jaarsnacht een kapitale boerderij in vlammen op ging. Bewijzen heeft men nog steeds niet, maar alge meen wordt aangenomen dat het een (verdwaalde) gillende keukenmeid was, die het rieten dak die be wuste nacht in vuur en vlam zette. Door het afsteken van vuurwerk nu nog slechts anderhalf uur te gedogen, hoopt Venhuizen de kans op nóg zo'n brand aan zienlijk te beperken. „Maar we moeten nog maar afwachten of het ook effect heeft", zegt ge meentesecretaris De Jong. „Zo'n maatregel kan ook pro vocerend werken." Venhuizen is overigens geen uit zondering. Veel meer gemeen tebesturen in ons land hebben zich voorgenomen voortaan strenger de hand te houden aan de geldende bepalingen voor de verkoop van vuurwerk en het afsteken ervan. Zo heeft bijvoorbeeld het gemeentebe stuur van Den Haag besloten het aantal dagen waarop vuur werk mag worden verkocht met ingang van volgend jaar terug te brengen van drie tot twee. Aanleiding om het 'vuurwerkbe- leid' te verstevigen vormt voor de meeste gemeentebesturen een modelverordening, die door de Vereniging van Neder landse Gemeenten is uitgege ven en waarin met betrekking tot zaken als veiligheid tal van richtlijnen staan vermeld. Daarnaast baseren veel ge meentebesturen zich op hun eigen algemene politieverorde ning (APV). Bunkertje Op grond daarvan heeft bijvoor beeld de Leidse politie drie we ken geleden al de jacht ge opend op illegale handelaren in vuurwerk. Anders dan in an dere jaren kwamen de klach ten over vuurwerk nu eind ok tober al bij het Leidse bureau binnen. Want ondanks het feit dat ingevolge het reglement gevaarlijke stoffen pas op 27 december door daartoe gerech tigde winkeliers vuurwerk mag worden verkocht, wordt er ook dit jaar weer vroegtijdig op losgeknald. In veel gevallen gaat het hier om winkeliers die te vroeg tot ver koop overgaan. En dat houdt dikwijls weer verband met een te grote ingekochte hoeveel heid. De meeste winkeliers krijgen in hun gemeente wel toestem ming voor de opslag van zo'n honderd kilo vuurwerk, mits ze voldoen aan de eisen van de brandweer. Die eisen komen meestal neer op het bouwen van een betonnen bunkertje met speciale verlichting en in de onmiddellijke omgeving een brandslang. Als winkeliers de toegestane door Sjak Jansen hoeveelheid vuurwerk over schrijden, doen ze dat niet zel den uit concurrentie-overwe- gingen. Naast de erkende keiiers duiken er steeds meer illegale handelaren op, die voor woekerprijzen hun ont plofbare waar dumpen. Daarbij gaat het om enorme hoe veelheden illegale handel die vaak rechtstreeks uit Hong kong Gang niet altijd voorzien van een Nederlandse ge bruiksaanwijzing) ons land wordt binnengesmokkeld. Dat loont de moeite zeer: vuurwerk miljoenenhandel. Puin ruimen Omstreeks de afgelopen jaarwis seling werd alleen al in de re guliere handel schat 35 miljoen gulden vuurwerk omgezet. Voor dat geld werden zo'n tachtig mil joen voetzoekers, donderbus sen en ander vuurwerk tot ont ploffing gebracht. En niemand twijfelt eraan of die miljoenen zullen ook aanstonds weer de lucht ingaan. Twijfel bestaat evenmin over de slachtoffers die het vuurwerk ook bij het ingaan van 1983 zal maken. Prof. dr. J.E. Winkel- De twee operatiekamers in zijn eigen oogziekenhuis zullen de komende nieuwjaarsnacht r volop in bedrijf zyn om te redden wat er te redden valt Het beeld van zo'n nacht is vol gens hem voorspelbaar: „Ge schrokken familieleden die binnenkomen met de slachtof fers, rode lappen voor de bloe dende ogen, de schok als pa tiënten moeten worden opge nomen, de nog veel grotere schok als blijkt dat opereren noodzakelijk is. Wie dat een maal heeft gezien", zegt prof. Winkelman, „wil niets meer met vuurwerk te maken heb ben." Ook de Nederlandse vereniging ter voorkoming van blindheid houdt dezer dagen haar hart vast. Volgens secretaris A. C. Copper werden rond de jaar wisseling van 1980 in ons land 168 ogen van in totaal 138 pa tiënten door vuurwerk getrof fen. Tien ogen waren helemaal verloren, de resterende 158 Affiche van de Stichting Geluidhinder: slachtoffers een zekerheid. Knoeierij Oogarts Copper put deze cijfers uit een enquête die is gehou den onder alle Nederlandse oogartsen. Van het aantal slachtoffers was de helft jonger dan vijftien jaar en vijftig pro cent van de ongelukken was door een ander veroorzaakt. Volgens prof. Winkelman zijn knoeierij en onkunde de be langrijkste oorzaken van de jaarlijks terugkerende onge lukken. „Zelf vuurwerk ma ken, niet goed lezen wat er op staat en natuurlijk het naar el kaar gooien van die troep. Maar ook het dicht bij het ge zicht houden om te kijken of de lont nog brandt. Dat is vra gen om verwondingen." Over de aard van de verwondin gen zegt hij: „We komen ver brandingen tegen, gescheurde en gebarsten ogen Ooit heb ik uit een oog zelfs een tot propje samengeperst rotje moeten verwijderen. Die dingen ge beuren. Maar gelukkig lang niet meer zo veel al vroeger het aantal oogkwetsuren door vuurwerk wordt langzaamaan minder." Slachtoffers vallen naar zijn overtuiging nóg te vaak onder jonge kinderen die met vuur werk spelen zonder zich be wust te zijn van de gevaren daarvan. „Ook mannen die stoer willen doen, zijn vaak het haasje De één wil dan niet graag voor de ander onderdoen en zo halen ze met vuurwerk toeren uit die totaal onverant woord zijn". Ook het gebruik van alcohol speelt volgens hem een rol. „Met een borrel op Dooiheid Zolang die onvoorzichtigheid voortduurt, zullen er ongeluk ken bleven gebeuren. „En zo lang". zegt prof. Winkelman, „zullen er op Nieuwjaarsdag nog steeds artsen zyn. die ver slagen patiënten langzaam op blindheid moeten voorberei den Doofheid is een ander chapiter. Nu de oude vertrouwde en ta melijk onschuldige zevenklap per voorgoed het veld heeft ge ruimd voor duizendklappers of spul van nog zwaarder kaliber, zijn fikse gehoorbeschadigin- gen realiteit geworden. Volgens geluidmetingen van TNO produceren sommige soorten vuurwerk op slechts twee meter afstand al een knal van 160 decibel. De Nederland se Stichting Geluidhinder at- tenteert erop dat in zo'n geval acuut oorletsel kan optreden (springen van het trommel vlies). De „pyngrens" ligt immers al op 140 decibel. Gaan we ervan uit, dat iemand met een onbe schermd oor alras wordt bloot gesteld aan tien knallen, dan moet men tenminste vier me ter als veilige afstand van het exploderende vuurwerk aan houden. Gebeurt dat met, dan kan oorsuizen of oorfluiten al het eerste symptoom zijn van gehoorbeschadiging, die zich over het algemeen zeer lang zaam opbouwt. In een ver gevorderd stadium is er dik wijls weinig meer tegen uit te richten." Wees zacht, knal alleen op nieuw jaarsnacht, proclameert de Stichting Geluidhinder dan ook al jaren. Daarbij trekt zjj zich ook het lot van dieren aan. Opgeschrikt door het knallen, lopen huisdieren nogal eens in paniek van huis weg. gaan zwerven of sneuvelen in het verkeer. Het verdient dan ook aanbeveling om huisdieren aanstonds met Oudjaar zoveel mogelijk binnen te houden. Tips Tot besluit geeft de Nederlandse vereniging ter voorkoming van blindheid nog een aantal tips voor de gebruikers van vuur werk: Koop alleen vuurwerk dat voorzien is van een duidelijke gebruiksaanwijzing. En koop dat uitsluitend bij de officiële verkooppunten: Bewaar het vuurwerk bij voor keur m een stalen trommel op een veilige en droge plaats, liefst buitenshuis; Kies in verband met brandge vaar een veilige ontstekings plaats en let op mens en dier. Sluit ramen en deuren; Lees de handleiding ruim vóór het ontsteken en plaats even tuele flessen voor vuurpijlen half in grond of vul ze met zand; Neem ruim afstand van de ont stekingsplaats en houd reke ning met eventueel optreden de gladheid; Gebruik voor het afsteken geen lucifers maar een bran dende sigaret of sigaar; Experimenteer nooit met vuur werk, ook niet door het zelf te maken; Bundel geen vuurwerk terwiUe van de effeetverhoging. dit is levensgevaarlijk Bereid kinderen zorgvuldig voor als ze oud, wijs, en voor zichtig genoeg zyn om vuur werk te ontsteken. Telefoonnummers van brand weer, arts en politie by de hand houden, opdat in geval van nood geen kostbare tyd verlo ren gaat, Zore dat er geen onontploft of hall verbrand vuurwerk ach terblijf!. Dit levert gevaar op voor kinderen die de volgende ochtend op zoek gaan. Wordt herpes genitalis de nieu we geslachtsziekte? Allerlei angstwekkende verhalen doen de ronde en regelmatig ver schijnen artikelen over herpes in de tijdschriften. De opgeroe pen verontrusting staat echter volgens deskundigen in geen enkele verhouding tot de fei ten. Vooral in de Verenigde Staten, al vaker de bakermat van trends, is een paar jaar geleden paniek ontstaan rond herpes. Men sprak van een epidemie, die ten slotte het gehele seksuele leven in de VS zou ontwrich ten. Zelfhulpgroepen van her peslijders en -lijdsters werden opgericht, en grote artikelen verschenen in bladen als Time en Playboy. Het Westduitse boulevardblad Bild wydde niet zo lang gele den een zevendelige serie aan „Die neue Liebesseuche". Sinds een paar maanden gaat ook in ons het land het nieuws over de ziekte als een lopend vuurtje rond - sneller dan de ziekte zelf. Herpes als zodanig kent vele ver schijningsvormen. De „schrik van het seizoen" is echter herpes genitalis. Het vi rus dat deze ziekte overbrengt, doet zijn werk voornamelijk onder de gordel. De blaasjes en wondjes vormen zich op de ge slachtsorganen en zijn zeer pijnlijk. Soms gaat de uitslag gepaard met koorts. Ook hier verdwijnen de blaasjes spon taan, meestal na twee of drie weken. Het merkwaardige van herpes- virussen is echter, dat zij soms niet door het lichaam onscha delijk kunnen worden ge maakt. De virussen trekken zich in het lichaam terug en kunnen later weer actief wor den en verschijnselen veroor zaken. waardoor en wanneer het virus weer terugkomt, is echter volstrekt onvoorspel baar. Bij sommige mensen als gevolg van spanning, bij anderen door ziekte of warmte; bij sommi gen eens in het halfjaar, bij an deren drie keer in een maand en dan nooit meer. Als het vi rus weer uit zijn schulp kruipt, is de kwaal veel minder ernstig en met een dag of tien weer verdwenen. Besmettelijk is men alleen als die blaasjes of wondjes er zijn. Bij vrouwen is het bovendien mogelijk dat zij herpes hebben zonder het te merken, namelijk als de blaasjes zich vormen in de baarmoedermond: die is on gevoelig voor pijn. Dat is des te vervelender, omdat de ziekte juist voor vrouwen complica ties kan hebben bij de zwan gerschap. Ook zou er een ver band kunnen zijn - „maar dan wel met vijf vraagtekens", al dus de Leidse dermatoloog prof. dr. D. Suurmond - met baarmoederhalskanker. Maar de meeste mensen zijn na een enkele aanval verder van de ziekte gevrijwaard, net als bij andere virusziekten zoals bof en mazelen, of hebben in ieder geval by een volgende aanval weinig klachten. In vergelijking met andere ziek ten blijft herpes in Nederland een bescheiden plaats inne men. In Amsterdam zag de GGD vorig jaar vierduizend mensen met gonorrhoe en evenzoveel met een niet-speci- fieke urethritis (lijkend op go norrhoe, maar zonder aantoon bare gonorrhoe-bacterièn). Sy filis en herpes kwamen beide tot tweehonderd. In Rotterdam, in de polikliniek geslachtsziekten van het Dyk- zigtziekenhuis, werden vong jaar rond de 100 gevallen van herpes geconstateerd. Door de ze polikliniek worden sinds 1976 alle vrouwen die zich daar melden onderzocht op het her pesvirus in de baarmoeder - in die zes jaar is het aantal geval len niet toegenomen, aldus di recteur prof. dr. E. Stolz Voor het overige zyn er weinig cijfers, doordat herpes niet of ficieel te boek staat als ge slachtsziekte en de huisartsen dus niet elk geval hoeven te melden. (Van gonorrhoe wer den vong jaar volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek 14.855 gevallen aangegeven, van syfilis 998). „Het aantal gevallen van herpes zou dus evengoed tien of hon derd keer hoger kunnen lig gen. dat weet geen mens", zo zegt dr. R. A. Coutinho, hoofd van de afdeling Volksgezond heid van de Amsterdamse GGD ..Maar veel redenen om aan te nemen dat de aantallen hier geweldig toenemen, zyn er beslist niet". Vooral het feit dat herpes kan te rugkeren blykt angst in te boe zemen. Wie vreemd gaat en daarby gonorrhoe oploopt. heeft de partner weliswaar een en ander uit te leggen, maar na een behandeling is het licha melyk aspect in ieder geval uit de wereld. Wie herpes heeft of overdraagt, kan keer op keer met het verleden worden ge confronteerd Dat is een goede voedingsbodem voor schuldgevoelens, waar voor dan in zelfhulpgroepen aflaat moet worden gegeven Maar ..recidive" (het terugke ren van de verschynselen) komt hooguit in dertig procent van de gevallen voor, en is dan zelden ernstig. Het onbehandelbare heeft her pes, zoals gezegd, gemeen met de meeste andere virusziekten: ook by verkoudheid en de ziekte van Pfeiffer moet men afwachten tot het overgaat, en het is normaal gesproken even onschuldig.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17