Jumelage: een vergeelde rage Jumelage betekent letterlijk het samengaan van twee gemeenten met het doel daaruit een vriendschapsband te laten ontkiemen. Ooit van de grond gekomen als een middel om de eenwording van Europa te stimuleren, was het aangaan van zo'n broederschap jarenlang een modeverschijnsel. AI ontsteeg de diepte van zo'n vriendschap zelden het milieu van rinkelende ambtsketens en bezige bestuurders. Ook in de regio werd er de afgelopen jaren heel wat afgejumeleerd. Maar ook hier is de relatie met een buitenlandse partner anno 1982 danig vertroebeld. Met Rijnsburg en in mindere mate Leiden en Hazerswoude als positieve uitzonderingen, staan de meeste andere huwelijken geheel conform het landelijk beeld op een laag pitje. Neem bijvoorbeeld Noordwijk, waar veel gemeenteraadsleden zich nauwelijks of in het geheel niet bewust zijn van het partnerschap met een toch fraaie stad als Montreux. Of Koudekerk, dat eens per jaar een briefwisseling heeft met het Amerikaanse stadje Artesia. Of Noordwijkerhout, waar een jumelage met het Westduitse Nideregge-Schmidt alleen maar tot narigheid leidde. Bert Paauw haalde het verpieterde jumelage-restantje van het vuur en raakte gefascineerd door iets dat eigenlijk niet bestaat... door Bert Paauw Het bevorderen van de vriendschap tussen de vol keren en het streven naar Europese eenwording. Die verheven gedachten lagen zo'n dertig jaar geleden - met de verschrikkingen van de Tweede Wereldoor log nog vers in het geheu gen - ten grondslag aan het ontstaan van jumelages tussen gemeenten uit ver schillende landen. Nauwe banden met een buiten landse gemeente leken een goed middel om eng natio nalisme tegen te gaan en de volkeren dichter bij elkaar te brengen. Heel wat gemeenten plaatsten in de afgelopen jaren het beken de Europa-bord met de goud kleurige sterren aan hun gren zen terwijl ook borden met de naam van de partnergemeente een plaats kregen bij de toe gangswegen tot stad, dorp of gehucht. Maar al dit uiterlijk vertoon heeft niet kunnen ver hinderen dat de laatste jaren in toenemende mate kritiek op klinkt over opzet en uitvoering van jumelages. Jumelages zou den zijn verworden tot een eli taire aangelegenheid voor ge meentebesturen en ambtena ren of tot een gedeeltelijk door de overheid betaalde vakantie voor de burgers. Misschien heel gezellig, maar ook zinvol? Kritiek De Raad van de Europese Ge meenten heeft het dit jaar alle maal eens netjes op een rijtje gezet. Van de ongeveer 800 Ne derlandse gemeenten onder houden er 285 internationale contacten. Vooral West-Duits- land, België, Engeland en Frankrijk zijn populair. Gezien de afstanden en taalbarrières geen bevreemdende zaak, maar de Europese eenwording blijft wat Nederland betreft wel tot geringe proporties be perkt. De heer A.Houpperichs, werk zaam bij de sectie Nederland van de Raad van Europese Ge meenten (gevestigd in Maas tricht), zegt dat die Raad een bemiddelende rol speelt bij het totstandbrengen van jumela ges. "Bij ons komen aanvragen van gemeenten uit verschillen de landen binnen. Wij bevorde ren contacten tussen gemeen ten en letten daarbij op over eenkomsten qua inwonertal, qua karakter van bewoners en derlijke. Belangrijk is dat ju melages een zaak van de bur gerij worden. De gemeentelij ke autoriteiten worden wel geacht iets officieels te doen, bijvoorbeeld een ontvangst op het gemeentehuis. En meestal gaat het initiatief uit van de au toriteiten en de ambtenaren maar op den duur moet er en thousiasme bij de burgers aan wezig zijn". Geen barst De kritische geluiden over jume lages zijn ook tot de Raad van Europese Gemeenten doorge drongen. Houpperichs:"Het is uiteraard niet de bedoeling dat een jumelage ontaardt in een aantal snoepreisjes voor een beperkt groepje, maar er wordt vaak zo makkelijk kritiek gele verd. Gemeenten moeten de Europese gedachte gestalte ge ven door uitwisselingen van groepen en verenigingen waar door burgers elkaar leren ken nen en dichter tot elkaar ko men. Daar gaat het om. In di verse gemeenten leeft de jume lage-gedachte ook echt". Navraag bij gemeenten in de Leidse regio die er volgens de Raad van Europese Gemeen ten internationale contacten op nahouden levert een nogal wisselend beeld op. Weliswaar wordt er hier en daar stevig ge- jumeleerd (Leiden, Rijnsburg, Boskoop, Hazerswoude), maar in andere plaatsen stellen de contacten met buitenlandse partnergemeenten geen fluit voor. Neem Noordwijk, dat geacht wordt banden te onderhouden met het Franse Menton en het Zwitserse Montreux. Woord voerder Resseler meldt opge wekt dat daar geen barst van terecht is gekomen. "Vooral de laatste jaren gebeurt er hele maal niets, noch op bestuurlijk niveau, noch vanuit de bur gers. Er is trouwens nooit iets bijzonders georganiseerd tus sen de gemeenten. Het leeft niet bij de burgers en er is ook geen aandrang van Menton of Montreux om iets op poten te zetten. Het onderwerp duikt ook niet op in de gemeente raad. De raadsleden weten waarschijnlijk niet eens dat die jumelages bestaan. Ach, zo'n jumelage, het is destijds een mode-artikel geweest". Toeval Koudekerk lijkt op papier een aanlokkelijke partnergemeen te te hebben gevonden in het Amerikaanse Artesia. Naar de ze in Californië gelegen plaats hebben de Koudekerkers zelfs een plantsoen vernoemd. Maar het commentaar van ambte naar Van Gent is tamelijk ont nuchterend. "Vanuit het ge meentebestuur wordt één keer per jaar een brief geschreven in de trant van: hoe gaat het met jullie, met ons gaat het goed. En we hebben een keer een fotoreportage over Koude kerk opgestuurd nadat we van hen een Amerikaanse vlag en wat boeken hadden gekregen. Maar de burgerij is er verder niet bij betrokken. Ja, als er wat jongens uit Koudekerk een trektocht door Amerika gaan maken krijgen ze een brief en een cadeautje voor de burgemeester van Artesia mee. Maar daar blijft het bij". De contacten met Artesia zijn zeer toevallig totstandgeko men. Van Gent:"In '66 emi greerde een jong echtpaar van Koudekerk naar Artesia. Van de toenmalige burgemeester kregen ze een brief mee voor zijn ambtgenoot met daarin het verzoek de jongelui een beetje hulp te geven. Zo ont stonden er contacten. Nou liep er in Amerika juist een zoge naamd People to People-pro- gramma, ik meen opgezet door president Eisenhower. In het kader daarvan had het blad Readers Digest een prijsvraag uitgeschreven en de relatie Koudekerk-Artesia kwam toen in aanmerking voor een prijs. Er is destijds een gesprek gear rangeerd via de toenmalige Telstar-satelliet en dat werd voorpaginanieuws". Nieuws was een aantal jaren ge leden ook een caravantocht van Katwijk naar het Joegosla vische Ohrid, een toeristische stunt van de reisorganisatie Hotelplan. Katwijk hield er een broederschapsovereen komst met Ohrid aan over, maar veel heeft dat volgens woordvoerder Verheule niet te betekenen. Ook de banden met het Engelse Lowestoft zijn niet bepaald hecht. Verheule:"Er zijn wat contacten op bestuurlijk niveau en ver der gaan de volksdansgroep en een paar sportclubs bij elkaar op bezoek. Maar ik kan niet zeggen dat het leeft onder de burgers. Het gaat aan de mees te inwoners van Katwijk voor bij". Proefdraaien mb In Noordwijkerhout heeft een 'uitgeprobeerde' jumelage met het Duitse Nidereggen- Schmidt alleen maar tot narig heid geleid en daarom heeft het gemeentebestuur de zaak maar afgekapt. Ambtenaar Overkamp:"Een jaar of tien ge leden is een inwoner van Schmidt, die altijd zijn vakan tie in Noordwijkerhout door bracht, hier naar het gemeente bestuur gestapt met het ver zoek te komen tot een uitwis seling. Het gemeentebestuur heeft toen geld beschikbaar ge steld en aan verenigingen ge vraagd: wat vinden jullie er van? Met uitzondering van de carnavalsvereniging was er niet veel enthousiasme bij de Noordwijkerhoutse bevolking. B en W en de raad zagen het dan ook niet erg zitten, ook al omdat Schmidt qua structuur en inwonertal niet erg bij Noordwijkerhout paste. Na twee jaar proefdraaien - er zijn over en weer wat burgers bij el kaar over de vloer geweest - heeft het gemeentebestuur toen gezegd: we gaan er niet mee door, Schmidt is geen ge schikte partner. Dat heeft bij de carnavalsvereniging wel - Boven: de burgemeester van Krefeld (rechts) in Leiden op bezoek. Door Leidse protesten tegen Berufsverbote is de rela tie bekoeld. Links: alleen in Rijnsburg kreeg de jumelage met het Westduitse Siegen echt gestalte. Innig kwaad bloed gezet want daar had men inmiddels een aantal goede contacten opgebouwd, men had een soort voortrek kersrol vervuld. Contacten tus sen de carnavalsverenigingen van Noordwijkerhout en Nide- reggen-Schmidt bestaan nog steeds, maar er is dus geen sprake van een officiéle jume lage. De carnavalsvereniging heeft het vorig jaar nog wel eens aangekaart maar nul op het request gekregen. Dat Gelukkig voor de jumelage-fans zijn er ook goede berichten te melden. Tussen Rijnsburg en het Duitse Siegen bestaat al 20 jaar een in nige relatie. Woordvoerder Broekhuizen: "Er is vrijwel geen Rijnsburgse vereniging die niet aan de uitwisseling heeft deelgenomen: de voet balclub, de volleybalclub, de ruitenj, het zangkoor, de Mavo, de brandweer, de muziek. Al les wisselt uit. Er zijn speciale commissies die jaarlgks bij el kaar komen om een agenda sa men te stellen. Wij ervaren de jumelage als een heel zinvolle zaak. Er zijn ook vriendschap pen uit voortgekomen die al vele jaren duren. Het gemeen tebestuur stimuleert de uitwis selingen maar geld wordt er nauwelijks in gestoken. Het is makkelijk om te zeggen: we hebben 10.000 gulden, wie wil? Dan staan ze te dringen, maar zo moet het niet. Het moet echt uit de verenigingen zelf ko men" In Leiden is er wel een subsidie- pot ter ondersteuning van de jumelages met het Engelse Ox ford en het Duitse Krefeld, maar het college van B en W heeft onlangs besloten het sub sidiebedrag - nu nog 35.000 gulden groot - geleidelijk af te bouwen. Met Oxford bestaan al 37 jaar ta melijk hartelijke banden. Vol gens de heer Van Woerden, nauw betrokken bij het uitwis- selingsgebeuren, waren het aanvankelijk de sport- en cul turele verenigingen die inhoud gaven aan de jumelage, maar sinds de jaren zeventig zijn ook politici en ambtenaren de Noordzee gaan oversteken. Van Woerden: "De nadruk blijft liggen op de burgers Het leeft ook wel degelijk. Bij Leid se clubs zul je veel mensen te genkomen die in Oxford zijn geweest. Daar zijn zelfs huwe lijken uit voortgekomen". Krefeld De contacten met Krefeld zijn re center en hebben de laatste ja ren een wat vinnig karakter ge kregen door de kritiek van Leidse zijde op de in die ge meente toegepaste Berufsver bote Onder het mom van 'geen geld', maar waarschijnlijk uit irritatie hebben de Duitsers een in het verleden succesvolle jeugduitwisseling dit jaar ge schrapt. Behalve met Oxford en Krefeld onderhoudt Leiden op het ogenblik ook broze contacten met het Poolse Torun, contac ten die mede zijn ontstaan door de actie Leiden helpt Po len. Van Woerden zegt dat der gelijke banden goed passen in het bredere kader dat door de raad wordt gewenst. In de Leidse gemeenteraad zijn na melijk van de zijde van de linkse partijen al enkele keren suggesties gedaan om de jume lages een andere inhoud te ge ven of de aandacht te richten op gemeenten in ontwikke lingslanden. Diezelfde geluiden duiken ook elders in het land op, ondei meer in Hazerswoude dat ju meleert met het Duitse Wald kappel. Voorlichter De Brui n:"In de raad gaan er wel stem men op - met name in d PvdA/PPR-hoek - om de ju melage een wat ander karakte te geven. Zij willen ook poli tiek in de uitwisseling, discus sies voeren over Europese za ken of over interne politieke si tuaties als Berufsverbote. Maar het college van B en W voelt daar met veel voor. Door de PvdA/PPR is ook voorgesteld een dorp in Afrika of een pro ject in Europa te adopteren, maar ook daar voelt de meer derheid van het gemeentebe stuur met voor". Nooddorpje mmmi Woordvoerder Houpperichs van de Raad van Europese Ge meenten zegt dat er op het ogenblik een duidelijke ten dens is om gemeenten die ju- mclcrcn een ontwikkelings project in Europa te laten fi nancieren. "Men kan bijvoor beeld een nooddorpje opzetten in een achtergebleven gebied in Zuid-Italié of hulp bieden aan een door een ramp getrof fen streek in Spanje. Wij werken alleen in EG-verband. Gemeenten kunnen wel con tacten hebben met plaatsen in het Oostblok of in de Derde Wereld, maar ze doen dat dan op eigen mitiatief Zo ver zoekt men het niet in Voorschoten, waar men al moeite genoeg heeft om het Belgische Schoten niet uit het oog te verliezen. Volgens amb tenaar Den Hartog bloeit de ju melage de laatste tijd weer wat op. "Het heeft een aantal jaren op een laag pitje gestaan. De gemeentebesturen hadden wel goede contacten maar van een uitwisseling tussen verenigin gen kwam weinig terecht Het gaat nu wat beter, de racefiet sers zijn naar België gereden en een balletgroep uit Schoten is hier onlangs geweest". In Wou brugge wordt zowaar ook nog geprobeerd een jumelage van de grond te krijgen. Het Engelse Woodbridge is daartoe uitverkoren Ambtenaar wel zijn Van Oei:"Twee jaar gele den is de welzijnscommissie van de gemeente al eens bezig geweest met een jumelage. Dat was naar aanleiding van een rapport van de Raad van Euro pese Gemeenten. Maar bij de burgers sloeg het aanvankelijk niet aan. Daarom is het toen niet doorgezet Op een gegeven moment zijn er toch vanuit di burgerij initiatieven gekomen. In Woodbndge is door een journalist campagne gevoerd en nu is men daar ook enthou siast voor het idee". "Tussen Woubrugge en Wood bridge zijn veel overeenkom sten. Niet alleen qua naan maar ook qua structuur van di gemeente, de industrie. d< landbouw en dergelijke. Het ir de bedoeling een ouderwets' jumelage van de grond te kri gen, dus een wederzydse u wisseling van burgers. De f zamenlijke adoptie van een ander project is niet ter spraki Dan halen we ons meteen zo veel op de hals en dat geeft on getwijfeld ook weer een belas ting van het ambtenarenappa raat". Derde Wereld mm Waarnemend gemeentesecreta ris Dunnink van Boskoop meldt dat er in zijn gemeente wel seneus wordt gekeken naar het in de raad gelanceerde voorstel om samen met de Duitse partner Bruchköbel een Derde Werelddorp te adopte ren. Overigens moet eerst nog de relatie met Bruchköbel. die via uitwisselingen in vereni gingsverband al enkele jaren bestaat, officieel worden be krachtigd. Volgend jaar zullen de stadsbesturen daartoe 'een stuk' ondertekenen Een handeling die al in heel wat gemeenten is verricht maar waar de bewuste stukken, ac- ten, protocollen of hoe men het ook noemen wil, inmiddels on der een dikke laag stof terecht zijn gekomen Het moet de voorstanders van een verenigd Europa met vro lijk stemmen, maar bg de Raad van Europese Gemeenten houdt men de moed erin. In een publicatie, twee maanden geleden verschenen, wordt ge steld "Dertig jaar na de ge boorte van de jumelagege- dachte is deze nog steeds van groot belang voor de Europese eenwording Europa mag met tot het bestuurlijke vlak be perkt blyven. Europa is meer dan boterbergen, wijn plassen en vergaderende ministers Europa is noodzakelijk voor de huidige en onmisbaar voor de komende generatie. Daarom moet het juist aan de basis gaan leven Daarom is het zo noodzakelgk de bevolking, de Europese burger, erbg te be trekken". De meeste Nederlanders zullen er echter niet van wakker lig gen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13