c Borg: precisie ontbreekt nog Van der Duim zet Gustafson terug Surprise van Leython Carambole neemt de kop Fraaie serie Jan Arnouts 3- Zweed wellicht naar Rotterdam De Kruiff niet naar Dommelen Sport ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 S'70 profiteert dankbaar LEIDEN - In de eerste klasse van de volleybalcompetitie ging Ridderveld (dames) ver rassend onderuit tegen Ley thon 3. De ploeg verloor met 3-1. S'70 profiteerde van de misstap van Ridderveld. Via een 3-0 overwinning op DAC 2 nam het team de kop over. Bij de heren maakten WVC en WW (Wassenaar) een rom melig potje van hun onderlin ge wedstrijd. WVC pakte de eerste set met 10-15. In de tweede set was WW net iets gelukkiger. Hierdoor pakte de ploeg de set (17-15). WVC, zonder Dennis Reijnders, maakte hierna aan alle Was- senaarse illusies een einde. De laatste twee sets werden met 9-15 en 11-15 gewonnen (1-3). VCL kwam zwak voor de dag tegen RW. Van enige strijd was geen sprake. RW pakte de punten via 9-15,10-15 en 6- 15 (0-3). Orion buitte zijn lengteoverwicht goed uit te gen NOVO 2. In een levendi ge partij behaalde de ploeg een 1-3 zege. Die overwin ning had de ploeg vooral te danken aan Adrie van Wee- nen. De lange Hazerswoude- naar was aan het net niet af te stoppen (8-15,15-8,3-15,7-15). SCC kon in de wedstrijd tegen LUSV 2 nog steeds niet be schikken over een goede spelverdeler. Bij LUSV is de ze positie juist prima bezet. Dat kwam in de uitslag tot ui ting: 15-10, 15-12 en 17-15. De zege in de laatste set werd ge wonnen dankzij een goede service-beurt van Derk de Weerd en goede smashes van Theo van der Lint. Leython 2 had de grootste moeite om de zege binnen te halen tegen Ridderveld. Aanvankelijk ging het goed met de ploeg uit Leiderdorp (11-15, 5-15), maar toen aanvoerder kees van Dipten zichzelf buiten de ploeg hield, ging Leython in de fout (15-5). In de laatste set kreeg Leyton Ridderveld toch op de knieën: 8-15 (1-3). Donar 2 en WVC 2 bleken goed tegen elkaar opgewassen. In een goede wedstrijd deelden beide teams de punten (2-2). Bij Donar blonk Aak Geersen uit, terwijl bij WVC Frits van Arkel een hoofdrol voor zich opeiste. Bij de dames sneuvelde het on geslagen record van Ridder veld tegen Leython 3 3-1 (10- 15, 15-5. 15-12 en 15-13). S'70 profiteerde. DAC 2 was veel te zwak en werd met (15-1,15- 4, 15-8) naar Alphen ge stuurd. Leython 2 maakte een halve misstap. De ploeg speelde te gen NOVO 3 een wisselvalli ge partij. De eerste twee sets gingen verloren, maar daarna herstelde Leython zich (15- 13. 15-9,5-15, 14-16). De eerste drie sets bij het duel Orio- n-In Upo Go, waren zeer spannend (13-15, 14-16, 17-15. De betere pass van In Up Go gaf hierna de doorslag (8-15). VCL profiteerde van een blessure bij LUSV (9-15,15-8, 15-10, 16-4). WVS won verras send van DAC 3 en verliet de laatste plaats (16-14, 16-14, 9- 15, 10-15, 10-15). LEIDEN - Het biljartviertal van de Carambole heeft in de eerste klasse van de Leidse competitie het leidersroer van Between overgenomen. Between dolf het onderspit tegen het sterk in op mars zijnde TOG, terwyl Caram bole met 7-1 van TOP 1 won. Erg stevig in het zadel zit de nieuwe koploper (nog) niet. Achter De Carambole, dat na twaalf ronden 59 punten heeft verzameld, staan immers verschillende ploegen te dringen om de leiding over te ne men. Landzicht won met 6-2 van De Heul en kwam daarmee op 57 punten. TOP 2 tekende 6-2 winst tegen De Vriendschap aan, het geen deze ploeg een totaal van 56 punten opleverde. Between en UVS, dat remiseerde met 't Zuid, staan op 55 punten. De verdere stand. 6 TOG 50; 7 Vriendschap 48; 8 De Heul 41: 9 TOP 1 31; 10 *t Zuid 28. In de tweede klasse blijven Land zicht 2 en 3 het goed doen, maar Morspoort 1 kwam terug in de ra ce nu deze équipe met 0-8 bij Spijkerbak 2 won. Na een 6-2 ze ge handhaafde Landzicht 2 zich met 62 punten aan de leiding. Landzicht 3 kwam echter zeer nabij, het won met 8-0 van de Gouden Leeuw en bivakkeert op 61 punten. Morspoort schroefde het totaal naar 58 punten op. De uitslagen in de tweede klasse: Landzicht 3-Gouden Leeuw 1 8- 0; TOP 3-Landzicht 2 2-6; Spij kerbak 2-Morspoort 1 0-8; Stompwijk 1-Katwijk 1 8-0; Be tween 2-Spijkerbak 1 2-6. In de derde klasse sluipt Mors- kwartier 1 almaar dichterbij kop loper Landzicht 4. Dit team remi seerde met De Waag 1 en staat daardoor nu op 64 punten. Mors- kwartier, dat met 2-6 bij 't Wacht je won, volgt op slechts één punt achterstand. In wezen heeft het vanwege een achterstallige wed strijd nu de beste kansen. De uit slagen in de derde klasse: 't Wachtje 1-Morskwartier 1 2-6: DOS 1-Vriendschap 2 6-2; De Waag 2-DOB 1 6-2: UVS 2-Ca- rambole 2 4-4; Landzicht 4-De Waag 1 4-4. Uitslagen overige klasses: Vierde klasse - DOB 2-Haagweg 1 4-4; Carambole 3-Spijkerbak 3 1-7; DOS 2-Witte Hen 1 2-6; 't Zuid 1-TOG 2 2-6; Spijkerbak 4-Wapen van V.l 4-4. Vijfde klasse - Vriendschap 3-Katwijk 2 2-6; Morspoort 2-De Heul 2 6-2; TOP 5-DOS 3 6-2; Gouden Leeuw 2- TOP 4 2-6. Zesde klasse - Mors- kwartier 3-De Waag 3 6-2; Land zicht 5-'t Zuid 3 6-2; Haagweg 2- Spijkerbak 5 2-6; TOG 3-Mors- kwartier 2 2-6; 't Wachtje 2-Ca- rambole 4 2-6. Zevende klasse - DOB 3-Witte Hen 2 6-2; De Heul 4-Between 3 5-3: Witte Hen 3- Katwijk 3 0-8; De Waag 4-DOS 4 2-6. Achtste klasse - Spijkerbak 6-Witte Hen 4 4-4; Katwijk 4- Haagweg 3 0-8; Wapen van V.3- TOP 6 6-2; De Heul 5-DOS 5 6-2; TOP 7-Stompwijk 2 2-6. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN - Er is een kans dat Björn Borg in maart zal deelnemen aan het ABN- toernooi in Rotterdam. De Zweed sloot die mogelijkheid gisteravond in Antwerpen in elk geval niet uit. Zijn „dat zou best kunnen" klonk vooral zo veelbetekenend omdat hij eerder had verteld dat hij in de bewuste maand „de grand-prix-toernooien in Europa zal gaan spelen". Eind februari wil hij „ergens" het officiële grand-prix-circus weer binnenstappen en komt hij ver volgens inderdaad naar de ha venstad, dan moet Rotterdam een Borg aanschouwen die ge heel klaar is voor een terugkeer in de top van het internationale tennis. „In februari moet ik mijn piek bereikt hebben", meldde de veelvuldige Wimbledon-winnaar na zijn kwartfinalezege op Brian Gottfried (6-7, 6-3,6-4) bij het ten nistoernooi in Antwerpen. „Wat dat betreft zit ik nu precies op schema". Dat „precies op schema" beteken de in de praktijk dat Borg, na een jaar waarin hij vrijwel niets heeft gedaan, nog wel het een en ander zal moeten verbeteren. Om zijn ambitie „om terug te komen als de nummer één", gestalte te ge ven, zal de nu als 265ste op de wereldranglijst geklasseerde Zweed (hij staat nog achter de Nederlanders Schapers en San ders...) in elk geval zijn vroeger zo kenmerkende stabiliteit en precisie moeten terugvinden. Te gen Gottfried bleek dat hij beide nog niet had meegenomen in zijn bagage uit Barcelona, waar hij eerder deze week van McEnroe en Gene Mayer verloor. Gottfried kreeg opvallend veel gelegen heid succesvol naar het net te ko men, omdat de destijds zo ge duchte passeerslagen van de Zweed diepte misten. In Antwerpen bleek de mythe van de 'iceborg' dus nog in de smelt- fase te verkeren. Zo ijzig was hij niet meer, integendeel, hij bleek afgedaald tot de gewone sterve lingen die kwetsbaar zijn als ie der ander. Buiten de lijnen is hij misschien dezelfde gebleven (hij verkoos eerst twintig minuten te dou chen voor hij de wachtenden te woord wilde staan), erbinnen staat momenteel een andere Borg. Eon wisselvallige speler. Jly onderkende het zelf. „In een paar games miste ik zomaar vier, vijf punten zonder reden. Soms speelde ik gewoon middelmatig, omdat er slagen zijn die ik nog mis. Maar die krijg ik wel terug, wanneer ik meer ga spelen", sprak de 26-jarige miljonair zich vertrouwen in. Voor Antwerpen had hy slechts aan demonstraties deelgenomen, nadat hij al was afgeschreven tij dens zijn enerzijds gedwongen Overige uitslagen Antwerpen: Lendl (Tsj)-Gunnarsson (Zwe) 6-2, 6-2; McEn roe (VS)-Smid (Tsj) 6-1, 0-6, 6-3. In de kwartfinales van de Open Au stralische tenniskampioenschappen zijn de overgebleven twee niet-Ameri- kaanse speelsters, Eve Pfaff (Wdl) en Wendy Turnbull (Aus), uitgeschakeld. In de halve eindstrijd staan vier Ameri kaanse speelsters: Andrea Jaeger ont moet Chris Lloyd-Evert, Pam Shnver speelt tegen Martina Navratilova. (omdat hij geen tien toernooien wilde spelen) en anderzijds vrij willige rustperiode van dit jaar. Alleen onderbroken door april- toernooien in Monte Carlo, waar hij in de tweede ronde eruit ging tegen Noah en Las Vegas (kwali- ficatieverlies tegen Stockton) had de Zweed bijna een jaar lang volstrekte rust. „Ik miste het ten nis wel, maar ik had het goed met mijn vrouw", keek Borg even achterom. „Het beste van die periode was dat ik nu eens een keer wat langer op één plek kon blijven. Dat vond ik een zeer aparte ervaring". Die is nu al weer verleden tijd. Borg pakt volgend jaar de draad weer op, waarschijnlijk alleen in de zogenaamde 'Super-series' (toernooien met een prijzengeld van 300.000 dollar) waarop hij zich nu voorbereidt. Geld speelt bij hem uiteraard geen enkele rol. Met zijn winst in Antwerpen (waar belachelijk wordt gesme ten met prijzen) pakte hij nu al eventjes 60.000 dollar, maar an dere factoren drijven hem voort. Zijn ambitie bijvoorbeeld. Hij heeft nog nooit de 'US-open' ge wonnen en die wil hij per se een keer zegevierend besluiten. Hij zal zich er keihard op voorberei den. ..Ik werk zo hard mogelijk, ik train zoveel mogelijk. Als mijn come-back dus niet slaagt weet ik dat ik er alles aan gedaan heb. Dan kan ik alleen mijzelf de schuld maar geven". Hij twijfelt er geen seconde aan dat hij dat niet hoeft te doen. PAUL DE TOMBE DEN HAAG (ANP) - Op zaterdag 11 en zondag 12 december wor den in Dommelen de jaarlijkse tafeltenniswedstrijden afge werkt om de NTTB-cup (heren) en Limburg-coupe (dames). In de strijd om de damesbeker is dit jaar Bettine Vriesekoop weer aanwezig. Vorig jaar nam zij geen deel. Torenstad-speelster Miijam Kloppenburg veroverde toen de beker. Vriesekoop, die de Limburg-coupe al vijf keer won, verbetert bij een nieuwe triomf het record van Ur sula Artz, die ook vijf keer beslag legde op deze trofee. Opvallende afwezige bij de dames is Sandra de Kruiff, die zich door ziekte tij dens de hoofd-voorronde niet plaatste voor het toernooi. Bij de heren ontbreekt vijfvoudige winnaar van de NTTB-cup Bert van der Helm. Hij werd in de voorronde-wedstrijden uitge schakeld. De deelnemers bij de heren en da mes zijn: Heren: Bob Potton, Eric Winnubst en Han Gootzen (allen Valkenswaard), Rene Hijne en Nico van Slobbe (Alkmaar), Henk en Ron van Spanje (de Veluwe), Sjoerd Meij er, Patrick Swier, Anne Vlieg (Scylla). Dames Bettine Vriesekoop en Jose Bak ker (beiden Avanti), Stephine van Gennip (Scylla), Vivian Blanckaert, Juliet van Maarse- veen en Marjan Wagewakers (Vi ce Versa), Mirjam Kloppenburg (Torenstad), Wilmie van Rijswijk (Koningslust), Sonja van Weelde ren (TT Amsterdam) en Judy Williams (Amsterdam '78). Russen mijden toernooi in Wijk aan Zee WIJK AAN ZEE (ANP) - On danks een eerdere toezegging van de schaakbond van de Sowjet-Unie grootmeesters af te vaardigen naar het 45ste Hoogovens schaaktoernooi te Wijk aan Zee zullen van 14 tot 30 januari geen spelers uit dat Oostblokland deelnemen. Uit de telexberichten, die het toernooicomite heeft ontvan gen, blijkt dat de Sowjetrus- sische schakers moeten thuis blijven omdat Viktor Kortsj- noi, die enkele jaren geleden de Sowjet-Unie de rug toe keerde, op de deelnemerslijst staat. Tot voor kort verkeerde het toernooicomite in de ver onderstelling dat Joeri Balas- jov, Lev Psakhis en Michael Tal voor de Sowjet-Unie in de grootmeestergroep zouden uitkomen ondanks de aanwe zigheid van Kortsjnoi. ASSEN (GPD) - Op dezelfde baan waar tien maanden geleden de viering van de wereldti tel volledig uit de hand liep, won Hilbert van der Duim gisteravond de eerste slag in het nog prille nieuwe seizoen van Tomas Gustafson, de Europese kampioen. Op de ope ningsdag van de interland tegen Zweden wees de Nederlander in Assen één van zijn grootste Scandinavische rivalen terug met een imponerende sprinttijd (39.10), waarmee hij ook sneller was dan de specialisten van de korte afstanden. De Zweden kwamen er over de gehele linie trouwens haast niet aan te pas, waardoor het Oranje-twaalftal, dat in de tussenstand met 47 punten verschil leidt, op een forse overwinning afgaat. MARSEILLE (ANP) - Van ver moeidheid bijna omvallende ar biters, onjuist ingevulde wed- strijdformuliercn, een tijdens een partij opflitsende televisie lamp en het voortdurende luide geraas van de luchtverversings installatie. Ziedaar, een biljart- toernooi met de Franse slag. De titelstrijd in het anker kader 71/2 moet morgenavond de Europese kampioen opleveren, maar naar de in Nederland geldende maat staven zou onder deze omstan digheden nog geen regionaal kampioenschap mogen worden afgewerkt. In Marseille is echter kennelijk van alles mogelijk, wat tegen de voorschriften indruist. Zolang de Europese Biljart Unie geen sancties treft zullen derge lijke uitwassen, die de "top sport" een karikaturaal aanzien geven, blijven bestaan. Van der Smissen, en ook de twee de Nederlander Jan Arnouts, hebben gisteren geen enkel ge vaar gelopen. Pas tegen Grethen (Van der Smissen) en Stenzei (Arnouts) begint het toernooi voor hen echt. Vooral Arnouts liet zien ondanks alles nog zin in de eerste individuele titelstrijd van het seizoen te hebben. Met een serie van 209 etaleerde de bil- jarter uit Etten Leur zijn toege nomen precisie. Alleen Stenzei (229) en Grethen (288) kwamen op de openingsdag hoger. In acht beurten bracht de Nederlandse kampioen in het moeilijkste tweestootskader Jose Galvez zijn tweede nederlaag toe. Een kwart eeuw geleden werd deze zelfde Spargaard met een algemeen ge middelde van 11.57 in Thionville gehuldigd als Europese kam pioen in deze spelsoort. Van der Smissen, titelhouder met een moyenne van 40,05, maakte korte metten met de figurerende Wijnen. Na wat sprokkelwerk was een serie van 120 in de ne gende beurt voldoende om Wij nen in twaalf beurten terug te wijzen. In zijn tweede party ontmoette Van der Smissen toch de Belgi sche kampioen Buyle. Met injec ties was Buyle op de been gehol pen, maar tot een normale partij bleek de door zware angina ge plaagde speler uit Lokeren niet in staat. Gehuld in een winterjas en met het hoofd in de handen keek de Vlaming toe hoe de vijf voudige Europese kampioen het vereiste aantal caramboles in acht beurten bijeentikte. De Bel gische handelaar in biljartartike len had maar beter onder de wol kunnen blijven. Welgeteld 96 ca ramboles perste de bijna huilen de Buyle uit zijn zieke lichaam. Door zijn overwinning heeft Van der Smissen zich naast Grethen geplaatst voor de finalepoule. Het onderlinge treffen, vanmid dag, gaat daar nog aan vooraf, maar het resultaat telt wel dege lijk mee voor de klassering van de eerste vier. De Luxemburger, die een jaar geleden in eigen land in de finale door Van der Smis sen werd verslagen, maakt in Marseille een zeer sterke indruk. Grethen kan bogen op een Moyenne van 45.00, terwyl de Brabander 30.00 noteert. Voetbal - FC Den Bosch krijgt van de gemeente een subsidie van 250.000 gulden om uit de liqudi- teitsproblcmen te geraken. Gustafson moest in het recht streekse gevecht met Van der Duim voor zijn doen veel terrein prijsgeven en ging meer dan een volle seconde later over de eind streep. „Op de rechte stukken ging het vrij behoorlijk, maar de bochten reed ik ronduit slecht", stelde de Zweed later vast. Voor hem heeft de zeer vToeg in het seizoen geplande landenwed- strijd weinig waarde. „Het is een mooie gelegenheid om iets uit te proberen. Op de langere afstan den wil ik zo'n vlak mogelijk schema rijden. Dat is eigenlijk al les. Echt hard rijden hoeft pas over anderhalve maand", merkte Gustafson laconiek op. Dat laatste geldt natuurlijk ook voor de Nederlanders, die nog volop bezig zijn met hun condi tionele voorbereiding op de ko mende winter. Er is voor de strijd tegen de Zweden wel gas terug genomen in de training, maar de komende week wacht de selectie van bondscoach Henk Boer nog veel lichamelijke arbeid. Pas daarna staat de trai ning in het teken van vormgroei en volgt over twee weken de jaar lijkse landenontmoeting met de Noren, die een betere graadme ter is dan de ongelijke strijd met de Zweden. Voor het zelfvertrouwen van Van der Duim kan het in elk geval geen kwaad dat hij Gustafson een tik toebracht. Op de 3000 me ter verloor de Zweed, die het we reldrecord op de 10 kilometer in handen heeft, bijna drie secon den op Van der Duim. Toen was Gustafson trouwens gekoppeld aan Frits Schalij, maar ook een ritzege was niet voor de blonde Scandinaviër weggelegd. Met veel meer animo verscheen Hein Vergeer op het Asser kunst ijs, dat had te kampen met mis- taanslag die prestaties van hoger gehalte dwarsboomden. Vergeer maakte al eens eerder deel uit van de kernploeg, maar bleek toen nog niet rijp voor de senio renselectie. Na een jaartje jong- Orarye is hij sterker dan voor heen teruggekeerd op het voor ste plan en de eerste schermutse lingen in het seizoen zien er voor hem zeer hoopvol uit. Hij wrong zich tussen Van der Duim en Schalij in het klasse ment en nam een royale voor sprong op Kramer. Vergeer be schikt als een van de weinigen van de jongere lichting over vol doende natuurlijke snelheid, wat in het huidige topschaatsen bit ter nodig is De Nederlandse ju nioren, althans het drieman schap dat tegen de Zweden aan treedt, ondervonden dat het bii hen daaraan schort. Ze verloren de 500 meter hetgeen tevens de enige Nederlandse nederlaag was tijdens de acht onderdelen die gisteren aan bod kwamen. Op de 1500 meter werkten de Ne derlandse junioren het verlies weer weg. Ook de sprinters ondervinden wei nig weerstand, waarbij het ver rassend is dat Ket in het tussen- klassement aan de leiding gaat. De rij wordt gesloten door Carl- berg, de enige Zweedse sprinter die internationaal in vrij hoog aanzien staat. Hij was vijfde op het laatste wereldkampioen schap, maar bleek in Assen niet vooruit te branden. Het Zweedse gezelschap maakte daardoor een troosteloze indruk met oudge dienden als Johansson en Johan Granath, die als recreatierijder een plaats in de ploeg waardig werd bevonden. De glorieuze tij den van het Zweedse sprinten zijn dan ook voorbij. Terecht had coach Nijholt voor Ykema, Kuiper en Ket gekozen, want Uilkema en De Boer bleken in het omlijstende programma niet sneller dan het uitverkoren trio. De piepkleine damesploeg stuitte op onverwacht verzet van Annette Carlen, die beduidend sneller dan Ina Steenbruggen en Alie Boorsma de 1500 meter af legde. Voor de op handen zijnde totaal-overwinning op de Zwe den zal dat echter weinig uitma ken. Björn Borg op zoek naar stabiliteit en precisie. "Ik werk hard om terug te komen", zei hij.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10