steunt MX-raket Congr pl es Braks: prijsbeleid landbouw matigen Amerikaan krijgt kunsthart Weer vrijlatingen Polen Zeehondenbeschermers zetten EG onder druk Surinaamse politie slaat in op betogers Stemmen staken., Reagan wint Europa voelt weinig voor nieuwe wapens Arabische Liga voor vredesplan in Moskou Massamoord Guatemala VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 Buitenland PAGINA 9 BRUSSEL (ANP) - Het internationale Fonds voor het Welzijn van de Dieren IFAW (International Fund for Animal Welfare) heeft in Brussel de milieuministers van de EG ertoe trachten te bewegen een totaalverbod op de invoer van zeehondenhuiden en -produkten in de landen van de Europese Gemeenschap in te stellen. "Als de bewindslieden het betreffende voorstel van de Europese Commissie aannemen, kunnen heel wat zeehonden, die nu aan de gruwelijke jacht op bont ten offer vallen, gered worden", aldus een vertegenwoordiger van de internationale or ganisatie. De milieuministers hebben, zo menen de dierenbeschermers, thans het lot in handen van 150.000 jonge zeehonden, waarop in maart aanstaande in het oostelijk deel van Canada weer jacht gemaakt zal worden. Als er in de EG een algeheel verbod op de pelzen en andere zeehondenprodukten komt, zal daarmee een belangrijke reden voor de slachting komen te vervallen. De ja gers zullen hun produkten voor een groot deel niet meer op de markt kunnen slijten. De milieuministers zullen vandaag het voorstel voor een invoer verbod, dat de Europese Commissie op 11 oktober gedaan heeft, bespreken. Op 11 maart van dit jaar had het Europese Parlement een resolutie aangenomen, waarin aangedrongen werd op het stilleggen van de handel in zeehondenprodukten. De IFAW is er echter nog niet zo zeker van dat de milieuministers een com pleet verbod zullen opleggen. De Europese Gemeenschap is de laatste maanden onder sterke druk komen te staan van Canada en Noorwegen, aldus de woordvoerder van de internationale dierenbeschermingsorganisatie. SALT LAKE CITY (UPI) - Chirur gen van de universiteit van Utah hebben gisteren het falende hart van de 61-jarige voormalige tand arts dr. Barney Clark vervangen door een kunsthart dat zijn leven voor onbepaalde tijd moet rek ken. De operatie als zodanig is geslaagd. Het plastic hart. dat werkt op een luchtpomp buiten het lichaam, is gaan kloppen en houdt Clark in leven. l)e vice-voorzitter var teit voor de medische dienst, dr. Chase Peterson, zei dat het kunsthart bevredigend werkt. De operatie was een laatste poging tot het redden van het leven van de patiënt. Hij zou aanvankelijk later op de dag worden geope reerd, maar de operatie werd meer dan negen uren vervroegd omdat het hart nog slechts zeer zwak sloeg. De operatie betekent dat Clark voor de rest van zijn leven met twee slangen aan de draagbare luchtcompressor is gekluisterd en sterk in zijn bewegingsvrij heid is beperkt. De operatie heeft meer dan vijfe neen half uur geduurd, waarbij een complicatie optrad door lon goedeem en de verminderde weerstand van de weefsels, het gevolg van langdurige behande ling met cortisone. De chirurgen hadden ook moeilijk heden met de linker hartklep van het kunsthart. die slecht werkte en tijdens de operatie vervangen moest worden. De groep chirurgen stond onder leiding van prof. William De- vries, de enige die toestemming heeft tot het verrichten van der gelijke operaties, bijgestaan door onder meer prof. Robert Jarvik, de uitvinder van dit kunsthart, "Jarvik-7" genaamd Het inbrengen van een kunsthart is in de Verenigde Staten aan zeer strenge regels gebonden. De pa tiënt moet ofwel tijdens een ope ratie op het punt staan te bezwij ken, of zo ver heen zijn dat de ingreep als een laatste redmiddel kan worden gezien. PARAMARIBODEN HAAG (ANP) - De Surinaamse politie heeft gisteren met geweld een eind gemaakt aan een demonstra tie vap naar schatting 3000 studenten, die van de autoriteiten een oplossing eisen voor problemen aan de universiteit, waar door een staking van het wetenschappelijk personeel al enkele weken geen colleges meer worden gegeven Vier personen raak ten gewond toen de politie op de betogers insloeg. Zes studen ten werden gearresteerd. De studenten, die geen toestemming hadden voor een demonstra tie. wilden met hun mars door het centrum van Paramaribo kracht bijzetten aan de eis dat de Surinaamse overheid met een oplossing komt en de colleges aan de universiteit worden her vat. Zy hadden het beleidscentrum, het hoogste gezagsorgaan onder leiding van legerleider Bouterse, een ultimatum gesteld tot woensdagavond. De problemen aan de universiteit van Suriname ontstonden al enkele maanden geleden toen het wetenschappelijk personeel niet akkoord ging met de benoeming, zonder overleg, van een "progressief, universiteitsbestuur door minister van onderwijs. Harold Rusland Het personeel ging in staking, toen een oplos sing uitbleef, en sinds de opening van het collegejaar op 1 no vember wordt op geen enkele der faculteiten les gegeven. Studenten van de medische faculteit formuleerden deze week een compromisvoorstel, volgens welk het bestuur van elke faculteit een lid voor het universiteitsbestuur aanwijst De studenten eis ten een oplossing van het beleidscentrum voor woensdagavond Toen deze oplossing niet kwam besloten de studenten gisteren tot de massale demonstratie, die werd ondersteund door mid delbare scholieren. WASHINGTON (UPI/Reuter) - President Reagan heeft gisteren een eerste belangrijke slag om de MX-raket in het Congres gewonnen. Doordat in de toewijzingscommissie voor de begroting van het Huis van Afgevaardigden de stemmen staakten met 26 voor en 26 tegen werd een voorstel van een democraat verworpen om de toewijzing te schrappen van een bedrag van ongeveer één miljard dollar voor de produktie van de raket. Het hele programma van naar schatting 30 miljard dollar voor de plaatsing van 100 stuks van deze nieuwe, grootste Ameri kaanse intercontinentale ballisti sche raket had door het voorstel getorpedeerd kunnen worden. Maar, toen duidelijk werd, dat het op het nippertje was, belde president Reagan zelfs vanuit Brazilië, waaraan hij een staats bezoek brengt, om afgevaardig den in de commissie te beïnvloe den. Zo belde van andere rege ringsfunctionarissen ook minis ter van defensie Caspar Weinber ger vanuit Brussel, waar hij een NAVO-vergadering bijwoonde. Niettemin, wat ook al uit de nipte overweging gisteren in de com missie bleek, zal de president het uiterst moeilijk krijgen met het project in het voltallige huis, waarin immers de democraten een meerderheid hebben. Dit be tekent nog meer lobbyen. Het voltallige huis stemt later deze maand over de hele defensiebe groting van 240 miljard dollar voor 1983. De honderd nieuwe raketten met elk tien kernkoppen zouden vol gens de huidige plannen in "bun delopstelling" moeten worden geplaatst bij Cheyenne in de Amerikaanse staat Wyoming. Zij worden dicht bij elkaar geplaatst modat volgens de theorie de eer ste Russische kerkkoppen die bij aanval op de cluster zouden LIBANON (AP) De Amerikaanse marine houdt op het ogenblik een oefening vlak voor de kust uan Libanon. Ingezet is onder meer het vliegdekmoederschip de U.S.S. Independence. De oefening wordt overigens op enige afstand door een Russisch schip gade geslagen. Mogelijk in 1983 verkiezingen ontploffen door het effect daar- WARSCHAU (UPI) De Poolse BRUSSEL - De Europese NAVO- landen voelen er weinig voor om de technologische nieuwe vond sten waarmee de Amerikaanse wapenindustrie nu op de prop pen komt zomaar aan te schaf fen. „Wij willen niet steeds maar meer en beter, het mag geen on geremd proces worden", bena drukte de Nederlandse defensie minister De Ruiter gisteren na ailoop van de vergadering van het defensie-planningcomité van de NAVO in Brussel. De Europeanen stellen zich om twee redenen terughoudend op tegenover de Amerikaanse aan drang om die nieuwe wapens in de NAVO-verdediging op te ne men. Zij willen eerst weten of die wapens werkelijk wel nodig zijn en voorts komt het slecht uit dat al die bewapening in de Verenig de Staten gekocht zal moeten worden. In deze economisch moeilijke tijden wil Europa zelf meer aan de miljarden-uitgaven voor deze wapens verdienen in de vorm van werkgelegenheid. door Ferry Mingelen De Amerikaanse defensieminister Weinberger ontkende desge vraagd dat de Verenigde Staten de nieuwe technologie zou steu nen om de wapenverkopen aan Europa op te voeren. „Het gaat ons om een verbetering van de conventionele verdediging", zei de Amerikaanse defensieminis ter. Volgens hem bestaat er op dit punt overigens al samenwer king met de Europeanen. Dit laatste wordt van Europese kant echter ontkend. Minister De Ruiter zei geen concre te voorbeelden van deze samen werking te kennen. „We staan nu juist aan het begin van die ont wikkeling". De Amerikanen heb ben zich overigens niet vastge legd, zo erkende hij, om hun hoogwaardige wapenonderzoek met Europa te gaan delen. Start gestopt GENÈVE (AFP/UPI) - De onder- handelingen tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie over een beperking van de strate gische kernwapens zijn gisteren verdaagd tot begin februari, zo hebben de onderhandelaars van beide partijen in Genève meege deeld. De delegaties zullen tijdens dit re ces overleg plegen met hun rege ring. Westerse waarnemers me nen dat met name de Sowjet- Unie enige tijd nodig zal hebben, na de dood van- Leonid Bre^jn- jew, om haar standpunt te over denken. Alhoewel al jarenlang in de NAVO officieel de noodzaak van een tweerichtingsverkeer in de wa penaankopen erkend wordt, heeft dat tot nu toe weinig opge leverd. Amerika verkoopt nog steeds ongeveer negen keer zo veel wapens aan Europa als de Amerikaanse aankopen in Euro pa tellen. In hun slotverklaring donderdag aan het eind van de vergadering legden de NAVO- defensieministers speciaal de na druk op het belang van samen- werking op het bewapenings- vlak, speciaal ten ontwikkeling van die i pensoorten. Voorts geven de defensieminister ook ruime aandacht aan het nut van militaire operaties om vita le westelijke belangen buiten het NAVO-verdragsgebied te verdedigen. Omdat de NAVO als geheel slechts binnen het verdragsgebied mag optreden, zijn deze militaire operaties (bijvoorbeeld in het Midden- Oosten) voorbehouden aan af zonderlijke lidstaten. De minis ters benadrukken dat in geval van dergelijke operaties andere NAVO-lidstaten zouden kunnen helpen door bijvoorbeeld vlieg velden en havens beschikbaar te stellen voor de doorvoer van troepen. Vooral ook op aan drang van minister De Ruiter is de tekst van de NAVO-verkla- ring op dit punt echter zo opge steld dat geen enkel land ver plicht wordt deze hulp te geven. „Dat blijft een nationale beslis sing", aldus minister De Ruiter. de volgende koppen zouden vernietigen of in elk geval uit schakelen, zodat er zeker nog een paar MX-raketten zouden overblijven voor een vergel dingsactie. Het voorstel tot schrappen van het bedrag van bijna een miljard dol lar voor de produktie van de ra ket was afkomstig van de demo cratische afgevaardigde Joseph Addabbo en gold als verworpen, daar, als de stemmen staken, de vereiste meerderheid ontbreekt. Zou het raketproject overigens er gens bij stemmingen in het hele congres, dat naast het huis wordt gevormd door de senaat, in ge vaar dreigen te komen, dan zou het stemmen over het wetsont werp terzake het volgend jaar kunnen worden uitgesteld om president Reagan gelegenheid te geven er meer steun voor te krij gen, zo zeiden diens functiona rissen voor het congres. In dat geval zou het congres wel voor het aflopen van zijn huidige zit tingsperiode besluiten moeten aannemen om de financiering van programma's op het huidige niveau te verzekeren, zo werd ge zegd. De commissie van het huis, die het schrappingsvoorstel tegenhield, bepaalde later intussen wel dat er van de één miljard dollar voor de produktie van de MX tot 15 maart feitelijk nog niets mag worden uitgegeven. Het Penta gon (defensie) moet eerst meer bijzonderheden geven over de precieze bestemming van de uit gaven. Ook de besteding van 600 miljoen dollar ten behoeve van onderzoek en ontwikkeling van de raket werd bevroren tot 15 maart. autoriteiten overwegen het presi dentschap in te stellen. Staats hoofd, met veel bevoegdheden, zou de huidige sterke man van het land, generaal Jaruzelski, moeten worden. Dit is vernomen uit de kring van Westerse diplo maten in Warschau. Volgens een hoge Poolse functio naris denken de autoriteiten er over de Sejm (het parlement) aanzienlijk uit te breiden en een twee-kamersysteem in te voeren, waarvoor in 1983 verkiezingen gehouden zouden kunnen wor den. Er komen steeds meer aanwijzin gen dat er een katholieke of christen-democratische partij zal worden opgericht. Onderwijl krijgt een nieuwe, door de autori teiten gesteunde, politieke koe pelorganisatie steeds meer aan dacht: de Pron - de vaderlands lievende beweging voor nationa le herleving. De Pron riep vorige maand het parlement ertoe op zo spoedig mogelijk de uitzonde ringstoestand op te heffen, de geïnterneerden vrij te laten en amnestie te verlenen aan hen die bepalingen van de noodtoestand hebben overtreden. Men ver wacht dat de Sejm dit op 13 de cember zal doen. Het is dan pre cies een jaar geleden dat de uit zondenngstoestahd van kracht werd. Nadat functionarissen hadden be kendgemaakt dat alle arbeiders en studenten die in de provincie Katowice nog geïnterneerd wa ren, zullen worden vrijgelaten na een oproep daartoe van de Pron, hebben functionarissen gezegd dat hetzelfde zal gebeuren in de provincie Poznan. Volgens voor lopige schattingen blijven nog ongeveer 500 600 Polen in inter nering. West-Duitsland steunt Turkije BONN (ANP) - De Westduitse regering heeft gisteren beslo ten weer financiële hulp te gaan verlenen aan het militai re bewind in Turkije. Ankara kan onmiddellijk een lening van 413,5 miljoen mark opne- Minister van buitenlandse za ken Hans-Dietrich Genscher heeft gezegd dat Turkije met de aanvaarding van een for mele grondwet de basis heeft gelegd voor de terugkeer van de democratie. West-Duitsland draagt 264,5 miljoen mark bij aan de inter nationale hulpverlening aan Turkije en leent Ankara rechtstreeks 130 miljoen mark. Negentien miljoen mark gaat naar Turkse werk nemers in de Bondsrepu bliek die naar hun land wil len terugkeren. MOSKOU (Reuter/UPI) - Een delegatie van de Arabische Liga onder leiding van de Jordaanse koning Hoessein is gisteren in Moskou aange komen om het vredesplan van de Arabische Liga uiteen te zetten aan de Russische leiders. De besprekingen zullen twee dagen duren Het vredesplan is in september opgesteld door een top van de Arabische Liga in Marokko, die tevens besloot missies te zenden naar 's werelds belangrijkste hoofdsteden om het plan toe te lichten Kort na aankomst werd koning Hoessein al ontvangen door de nieuwe Russische partijleider Joeri Andropov, zo meldt Tass Het overleg biedt tevens kansen voor een toenadering tussen de Sowjet-Unie en Saoedi- Arabië, zo menen westerse diplomaten in Moskou. De Saoedische mi nister van buitenlandse zaken prins Saoed Al-Faisal maakt deel uit van de delegatie. Saoedi-Arabié en de Sowjet-Unie onderhouden geen diplomatieke be trekkingen. Hoewel Moskou herhaaldelijk heeft laten blijken dat het daar wel prijs op zou stellen. De komst van pnns Saoed betekent het eerste bezoek van een Saoedische minister aan het Kremlin Missies van de Arabische Liga hebben eerder al Washington en Parijs bezocht. Peking en Londen staan ook nog op het program NEW YORK (Reuter) - Een Guate- malaanse Indiaanse boer heeft gisteren in New York getuigd van een moordpartij op ruim tweehonderd mede-inwoners van zyn dorp tijdens een anti- guemlla-actie Nicolas Balam, 21, verklaarde op een persconferentie, dat de sol daten huizen tot de grond toe af branden, de oogst stalen en de inwoners van zijn dorp Chaota- lum met machinegeweren neer- maaiden Guerrillastrijders zei hij nooit te hebben gezien in het dorp. De bij de VN afgelegde verklaring over de moordpartij getuigt vol gens mensenrechten- en kerke lijke organisaties van één van de vele incidenten, die zich dit jaar in Guatemala hebben voorge daan vooral nadat generaal Ef- rain Rios Montt zeven maanden geleden via een militaire staats greep aan de macht kwam Volgens Amnesty International in Londen hebben regeringstroe pen in Guatemala tijdens de eer ste dne maanden van het bewind van Rios Montt meer dan 2000 Guatemalteken gedood. Geestelijken in Nicaragua tegen de VS MANAGUA (AFP) - Ongeveer honderd priesters, religieuzen en gelovigen hebben gisteren een anti-Amerikaanse betoging ge houden voor de Amenkaanse ambassade in Managua. Zy eis ten een eind aan "de inmenging van president Reagan in Midden- Amerika". De betogers nepen leuzen als "ja tegen de vrede, nee tegen Rea gan". De ambassade werd be waakt door de politie De demon stratie kwam enkele dagen voor het bezoek van Reagan aan Mid den Amenka. De regering van Nicaragua heeft gisteren een nota overhandigd aan Costa Rica waarin wordt ge protesteerd tegen een militaire operatie vanuit dit land Volgens Nicaragua is een ongeïdentifi ceerd vliegtuig woensdag vanuit Costa Rica naar Nicaragua gevlo gen en heeft het raketten afge vuurd om de posities van het Ni caraguaanse leger te verlichten en een aanval door een contra-re volutionair commando op een militaire post mogelijk te maken. Onderstreept wordt dat dit ge beurt aan de vooravond van be sprekingen tussen vertegen woordigers van beide landen die de rust aan de grens moeten be vorderen Moordproces El Salvador PARIJS (GPD/Reuter/UPI) - Minister Braks (landbouw) heeft zijn collega's van de lidstaten van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) gisteren voorgehouden dat er binnen deze organisatie een terughou dend prijsbeleid moest worden gevoerd. Hij zei in Parijs verder dat met name de Amerikanen niet de illusie moesten heb ben dat de exportrestituties binnen de EG zouden kunnen worden afgeschaft. Volgens Europees landbouwcommissaris Dalsager is de EG wel bereid te onder handelen over een andere verdeling bin nen de door de VS. de EG en Nieuw-Zee- land beheerste landbouwmarkt. De bijeenkomst van de ministers van land bouw in Parijs stond in fret teken van de vorige week in Genève gehouden confe rentie van de GATT, de internationale overeenkomst inzake handel en tarieven. Daar had de Amerikaanse delegatie de in druk gewekt dat ze erop uit was het EG- landbouwbeleid te ondergraven door de grote Amerikaanse zuiveloverschotten gesubsidieerd op de wereldmarkt te dumpen. Alle deelnemers van de Nederlandse dele gatie maakten na afloop van de eerste conferentiedag duidelijk dat de gespan nen atmosfeer van Genève in Parijs niet was teruggekeerd. Met nadruk wezen de ambtenaren en de minister erop dat de vergadering in een zeer ontspannen at mosfeer had plaatsgevonden. De minis ters van landbouw voelden er kennelijk in Parijs niets voor de hoge toon aan te slaan die hun assistenten in Genève had den laten horen. Minister Braks bekende na afloop van die eerste dag dat hij zich ernstig ongerust had gemaakt toen uit Genève de berich ten tot hem doordrongen over de moge lijkheid van een dreigende handelsoor log. Hij was het met OESO-voorzitter Emile van Lennep eens dat in zo'n geval oplossingen op korte termijn gezocht moesten worden en van produkt tot pro- dukt. De Europese Commissie heeft gisteren een document van zeventien pagina's gepu bliceerd waarin zij het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap verdedigt tegen de internationale kritiek daarop, vooral van de kant van de Verenigde Sta ten. Met cijfermateriaal toont de commis sie aan dat de Amerikaanse boeren beter tegen buitenlandse concurrentie be schermd worden dan de Europese. In het gepubliceerde document zegt de commissie dat het niet waar is dat de Eu ropese boeren beter tegen import uit lan den buiten de gemeenschap worden be perkt dan de boeren in andere landen met een belangrijke agrarische export. Ook spreekt de commissie tegen dat het Euro pese landbouwbeleid schuldig is aan de moeilijkheden die de landbouw in de Verenigde Staten ondervindt. Tenslotte is het volgens de commissie onwaar dat de exportsubsidies in stryd met de regels van de GATT zijn De commissie zegt dat de variabele impor theffingen in de gemeenschap die het prijsverschil tussen de Europese markt en de wereldmarkt moeten nivelleren al leen van toepassing zijn op £1—11 suiker, olnfoüe. zuivel en rundvlees. Alk andere landbouwprodukten worden nau welijks beschermd en zon tot op zekere hoogte blootgesteld aan concurrentie uit derde landen De Europese Commissie heeft berekend dat de Amerikaanse regering 7330 dollar per jaar per hoofd van de agrarische be volking in de Verenigde Staten aan be scherming tegen import uitgeeft. Dat is in de EG maar 4780 dollar hoewel de ge meenschap een tweemaal zo grote agrari sche bevolking heeft als de VS. De Euro pese export van landbouwprodukten is in de jaren zeventig met 513 procent toe genomen. de Amerikaanse met 536 pro cent, zodat niet gesteld kan worden dat de Europese produkten de Amenkaanse van de markt hebben verdrongen, aldus de Commissie De Amenkaanse minister van landbouw, John Block heeft gisteren in Parys weer gedn igd dat de Verenigde Staten hun zuiveloverschotten op de wereldmarkt zullen gooien als de Europese Economi sche Gemeenschap haar subsidies voor de agrarische sector met intrekt SAN SALVADOR (Reuter) Een rechter heeft gisteren twee ex- korporaals van de Salvadonaan- se nationale garde gedagvaard op verdenking van moord op twee Amenkaanse burgeradvi seurs en een plaatselijke agrari sche deskundige. Volgens de jus titiële autoriteiten hebben de twee de moorden bekend De twee Amenkaanse adviseurs by een landhervormingspro gramma en de Salvadonaansc di recteur van het regenngsbureau voor landhervorming werden vo ng jaar in het Sheratonhotel doodgeschoten. Met name het Amenkaanse congres heeft steeds sterk aangedrongen op berechting van de schuldigen. Onlangs werd in San Salvador ook aangekondigd dat verdach ten van moord op dne Amen kaanse nonnen en een leek zul len worden voorgebracht Volgende maand moet president Reagan voor het congres verkla ren dat de situatie van de men senrechten is verbeterd in El Sal vador om de hulp aan dit land veilig te stellen Overigens zou den de twee gardisten de moord hebben uitgevoerd in opdracht van een superieur Deze zou naar het buitenland zyn ontkomen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9