Eigen risico in verzekering Kamer akkoord met tariefsverhogingen Een nieuwe lever kan leven redden CDA legt zich neer bij tegenstem in VN Geen homofiel in dienst koningin Nieuw uniform voor politie Abortus naar minister toe Kabinet wil in vier jaar volksverzekering ziektekosten Trein, bus en tram flink omhoog ADIEU DRIES VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 Binnenland PAGINA 7 LEIDSCHENDAM (ANP) - Niet staatssecretaris Van der Heijden, die de portefeuille volksgezondheid beheert, maar minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur gaat zich met de abortuswetgeving bezighou den. Volgens de staatssecretaris heeft de minister al bij de ka binetsformatie laten weten, dat hij de medisch-ethische aspecten wil "doen". Dat be tekent, dat Brinkman zich niet alleen gaat bezighouden met de uitvoering van de abortuswet, maar ook met de euthanasie-kwestie. UTRECHT (ANP) - Een sollicitant voor de functie van medewerker personeelszaken van het Ko ninklijke Huis is in maart van dit jaar op het laatste moment afge wezen, toen uit een onderzoek bleek dat hij homofiel was. De man stond op het punt te worden aangenomen. De man werd in november 1981 door de chef personeelszaken van het Koninklijk Huis, M. van Ruijven, persoonlijk aangezocht om te solliciteren naar de functie van medewerker personeelsza ken. De twee kenden elkaar uit een vorige overheidsfunctie. Na vijf gesprekken met verschil lende hoffunctionarissen bleek de man volgens de functionaris sen geschikt voor de functie. Een medisch onderzoek bracht daar in geen verandering. Toen echter uit een antecedentenonderzoek bleek, dat de man homofiel was, werd de sollicitatieprocedure abrupt afgebroken. Een gesprek tussen de afgewezen sollicitant en hoffunctionarissen bracht geen verandering in het besluit om de sollicitatieproce dure af te breken. De man scha kelde daarop de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Ho- mosexualiteit (COC) in. Het COC legde de zaak voor aan de toenmalige minister-president Van Agt. In zijn antwoord schrijft Van Agt dat hij de moti vering voor het niet aanstellen "ontoereikend" vindt. Niettemin stelt Van Agt, dat het pas in een laat stadium bekend worden van de geaardheid van de sollicitant het vertrouwen in hem heeft aan getast. "In een tijd waarin homofilie om uiteenlopende redenen nog niet overal wordt geaccepteerd, is het denkbaar dat zich uitzonderlijke situaties voordoen, waarin de mogelijkheid tot het opbouwen van vertrouwelijke, intensieve en persoonlyke contacten - es sentieel voor een goede taakuit oefening - niet optimaal aanwe zig zyn zo verdedigt Van Agt het afbreken van de sollicitatie procedure. Volgens hoofddirecteur Van der Wiel van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) zijn beide factoren de vertrouwensbreuk en de homofiele geaardheid van de be trokkene doorslaggevend. Het vertrouwen in de sollicitant is aangetast toen bleek dat X. "an-, ders" geaard was. "Je geeft in een dergelijk geval ook openheid als je eens tegen de lamp bent ge lopen met een borrel teveel op", aldus Van der Wiel. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet wil de komende vier jaar een nieuw stelsel van ziektekostenverzeke ring invoeren met een eigen risico voor de verzekerde. Op het departement van welzijn, volksgezondheid en cultuur wordt op het ogenblik gewerkt aan een ont werp voor zo'n "beperkte volksverzekering", dat in elk geval vóór volgend jaar zomer zal worden uitgebracht. Een en ander bleek gisteren op een kennismakingsbijeenkomst van staatssecretaris Van der Reijden, die volksgezondheid (met uit zondering van abortus en andere medisch-ethische zaken) als grootste poot in zijn pakket heeft. Van der Reijden zei dat het beperk te karakter van de nieuwe volks verzekering op verschillende manieren kan worden bereikt Bijvoorbeeld door er alleen men sen onder een bepaalde inko mensgrens in onder te brengen - waar hij weinig voor voelt - of door een grens te stellen aan het inkomensdeel waarover premie moet worden betaald. Hij toonde zich een voorstander van beperkte vergoedingen voor de gemaakte kosten. "Bijvoor beeld bij opname in een zieken huis alleen de eerste zeven dagen vergoeden of juist de eerste ze ven dagen niet". Het niet-verze kerde deel zou in de visie van de staatssecretaris dan herverze kerd kunnen worden. Van der Reijden bevestigde giste ren dat hij de maatregel van zijn voorgangster mevrouw Garde- Inval school in verband met ontvoeringszaak NULAND (ANP) - De rijkspolitie heeft afgelopen nacht een inval gedaan in een oud schoolgebouw in Abcoude in de hoop daar de ontvoerde mevrouw Van der Valk-van der Capelle aan te tref fen. In het gebouw werd echter niets gevonden. De politie besloot tot actie over te gaan, nadat er een serieuze tip was binnengekpmen. Na het vinden van de foto van me vrouw Van der Valk zijn er geen verdere contacten meer geweest tussen de ontvoerders en de fa milie. De verwachting van de schoonzoon van het slachtoffer dat de ontvoering op het punt staat af te lopen, wordt niet hele maal gedeeld door de politie. WEERRAPPORTEN niers om per 1 januari a.s. een ei gen bijdrage voor geneesmidde len te heffen 2,50 per afleve ring), zal laten doorgaan. Hij liet doorschemeren geen enthousiast voorstander van deze maatregel te zijn, maar door de bezuinigin gen wel tot de invoering ervan te zijn gedwongen. Alleen de Twee de Kamer, zei hij, kan hem er nog van afhouden, maar dan moeten er wel andere mogelijkheden worden aangegeven om de beoogde 175 miljoen bezuini ging te kunnen ophoesten. Ove rigens zei hij geen verdere eigen bijdragen op onderdelen van het verstrekkingenpakket te over wegen. Het systeem van de eigen bijdrage zou op langere termijn zelfs geheel kunnen verdwijnen als de fundamentele herziening van het verzekeringsstelsel een feit is, aldus Van der Reijden. De staatssecretaris zal, volgens het regeerakkoord, tot en met 1986 vier miljard gulden moeten be zuinigen, dat komt neer op zo'n miljard gulden per jaar. Daarbij gaat het de eerste driejaren erom de groei in de gezondheidszorg- kosten weg te nemen. De eerst komende drie jaar blijven de uit gaven nog stijgen maar aan het eind van 1986 moet de groei eruit zijn. Gaan bepaalde beleidsmaat regelen extra geld kosten of ko men er onverwachte tegenval lers, dan zullen de kosten daar van door bezuinigingen elders moeten worden opgebracht. Ook op het gebied van de bedden- vermindering in de ziekenhuis sfeer trekt Van der Reijden de lijn van zijn voorgangster door. Hij wacht de adviezen af van de provincies, maar hij sluit niet uit dat hij alsnog zelf ziekenhuizen zal sluiten als het doel - terug naar 37 bedden per 10.000 inwo ners - niet wordt bereikt. Het ka binet wil de komende jaren in elk geval 8.000 bedden laten ver dwijnen. RIJSBERGEN - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft gisteren de officiële opening verricht van rijksweg E-10. Vrachtverkeer richting België hoeft vanaf heden niet meer dwars door het plaatsje Rijsbergen, maat kan nu rechtstreeks via de E-10 naar het zuiden. Bewoners van Rijsbergen hebben jarenlang geijverd voor deze weg vanwege de overlast van het verkeer >2* V Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente mist Vlissingen geheel bew. Zd.Limburg geheel bew. Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer gaat akkoord met de for se verhoging van de openbaar- vervoerstarieven op 1 april 1983. De NS-tarieven gaan met 8 pro cent omhoog en het kaartje van stads- en streekvervoer wordt 13 procent duurder. Een poging van de PvdA om hierin verandering te brengen mislukte gisteren. De socialist Castricum ondervroeg WD-minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) over de in het regeerakkoord aangekondigde verhoging. Volgens de PvdA'er zal hierdoor het gebruik van het openbaar vervoer afnemen en kunnen met name mensen met lage inkomens de kaartjes niet meer betalen. CDA, WD en de kleine rechtse partijen lieten echter weten de tariefsverhoging wèl te zullen steunen. Alleen de linkse fracties waren tegen. Minister Smit-Kroes zei wel bereid te zijn om te praten over een an dere verdeling van de tariefsver hoging over spoorwegen en stads- en streekvervoer, maar de totale opbrengst moet gelijk blij ven. Zij zei dat de tariefsverho ging niet nodig is om de financië le situatie van het rijk te verlich ten, maar omdat de tekorten van het openbaar vervoer zélf sterk zijn toegenomen. Volgens de minister zal het vervoer er niet minder om worden. Hoog uit zal de bestaande groei van het openbaar vervoersgebruik iets afnemen, verwacht zij. Het enige alternatief voor de tariefsverho ging is, het verminderen van de efficiency en het verlagen van het voorzieningenniveau van het openbaar vervoer, wat ook werk gelegenheid zal kosten, aldus Smit-Kroes. Alleen door de tariefsverhoging zal het openbaar vervoer in staat zijn het huidige voorzieningenniveau te handhaven, aldus de bewinds vrouwe. De minister heeft woensdagavond nog overleg ge voerd met de organisaties van openbaar-vervoersbedrijven. Ook die zijn verdeeld over de voorgestelde verhoging. De minister verwacht niet dat door de hogere taneven meer mensen toch weer voor de auto zullen kiezen. Wel wees zij de motie van het PPR-kamerlid Lankhorst af, om de eerste klas spoor-tarieven extra te verhogen teneinde die van de tweede klasse te ontzien. Zij vreest dat daardoor juist meer mensen weer de auto zul len nemen. Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas geheel bew. Beiroet onbew. Tel-Aviv onbew. Tunis half bew. - 8 DEN HAAG (ANP) Een meer derheid van de Tweede Kamer legt zich erbij neer dat Neder land in de Verenigde Naties op 8 december tegen de bevriezings resolutie van de kernwapenarse nalen zal stemmen. De steun voor het regeringsstand punt van WD en de kleine christelijke partijen (SGP, GPV en RPF) stond al voor het kamer debat van gisteren vast. Wat be treft het CDA ging minister Van den Broek (buitenlandse zaken) er vanuit dat zijn partijgenoten genoegen zullen nemen met een tegenstem plus bijbehorende stemverklaring. Daarin wordt de bezorgdheid van het Nederland se parlement en de Nederlandse bevolking over de toeneming van de kernbewapening tot uit drukking gebracht. CDA-woordvoerder Frinking sprak nog over "beraad" in de fractie, maar algemeen wordt verwacht dat volgende week dinsdag bij de stemmingen over moties van de oppositie slechts enkele leden van het CDA uit de boot zullen vallen. Die moties van PvdA en D'66 dringen beide aan op het afzien van een stem tegen de VN-resolutie. De argumenten van minister Van den Broek tegen een eventuele stemonthouding van Nederland zijn tweeledig. Hij voerde aan dat Nederland bij de voorbereiding van de resolutie in de betreffen de VN-commissie al tegen de motie heeft gestemd, en dat ste monthouding in de Algemene Vergadering zal worden opgevat als een "dubbel-negatief sig naal". Doorslaggend bij het regeringsbe sluit om wederom tegen de be vriezingsresolutie te stemmen is het bewaren van de eenheid bin nen de NAVO. Waar Nederland toch al als buitenbeentje fun geert door onder andere zijn voorbehoud ten aanzien van het plaatsen van kernwapens, aldus Van den Broek. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De politieagenten van rijk en gemeente die buitendienst hebben krijgen een nieuw uniform. Het gaat om 22.000 nieuwe pakken die 500 gulden per stuk kosten. Met het verstrekken van de op dracht is een bedrag van 11 miljoen gulden ge moeid. Het pak dat de agenten nu dragen wordt anders, maar niet ingrijpend. Aanvankelijk werd er gedacht om van de. overwegend, blauwe kleur af te stappen en voor groen te kiezen. Dit ketste echter af, omdat er overwegende bezwaren tegen die kleur waren. Wie uiteindelijk de order zal verkrijgen is (nog) niet bekend. De mogelijkheid om het noodlijdende be drijfsleven in Nederland hiervan te laten profiteren wordt open gehouden. De bepalingen van de Euro pese Gemeenschap zeggen echter, dat iedere produ cent uit een EG-land gelijke kansen moet hebben een opdracht in de wacht te slepen. "Het zal een kwestie van centen tellen zijn", liet een woordvoerder van binnenlandse zaken weten. Negen zenuwslopende maan den heeft hfi erop moeten wachten, maar vonge week was er voor een 11-jarige jon gen uit het Brabantse Oss dan eindelijk een geschikte lever voorhanden, die in de nacht van dinsdag op woens dag in het academisch zie kenhuis in Groningen is geïmplanteerd. Daarmee is hij veruit de jongste Neder lander die een levertrans plantatie heeft ondergaan. De jongen uit Oss leed aan een ernstige leverziekte. Implan tatie van een gezonde lever vormde de enige oplossing. De ouders gingen ermee ak koord, wetende dat het sterf- terisico vrij groot is. Ander zijds beseften zij ook dat hun zoon zonder transplantatie ten dode was opgeschreven. Dat het negen maanden heeft geduurd voordat een lever beschikbaar was, wordt vol gens prof dr. C. Gips, hoogle raar inwendige geneeskundi ge en lid van het transplanta tieteam van het Groninger ziekenhuis, veroorzaakt door een ernstig gebrek aan dono ren. „Je zit met de maat Je kunt niet een lever van een volwassene in een kind im planteren. De donor moest dus in dit geval een kind zijn en zulke donoren zijn er maar heel weinig". „Kinderen tot zes jaar leven voornamelijk thuis en zijn zelden het slachtoffer van on gelukken met dodelijke af loop. Als ze vervolgens naar door Henk Kuipers den ingelicht Op zijn beurt waarschuwt Eurotransplant het ziekenhuis in binnen- of buitenland waarvoor het be schikbaar gekomen orgaan het meest geschikt is. t de school gaan, lopen ze meer ri sico's en die nemen nog ver der toe naarmate ze ouder worden. Er zijn dus relatief weinig jonge donoren be schikbaar, en daar komt nog bij dat hun ouders er door gaans nooit over hebben na gedacht dat hun kind nog eens als donor zou kunnen fungeren. Als ze plotseling met zo'n verzoek worden ge confronteerd, roept dat vaak extra emoties op en is de be slissing niet zelden negatief'. Draaiboek Toen er vorige week eindelijk een donorlever beschikbaar was, werd in het academisch ziekenhuis in Groningen let terlijk vliegensvlug het draai boek afgewerkt dat bij lever- transplantaties wordt ge bruikt. Met spoed zijn enkele leden van het Groninger transplantatieteam naar een ziekenhuis in België gegaan, om de lever uit het lichaam van een overleden kind te verwijderen. Het orgaan is, verpakt in ijs, per vliegtuig naar Groningen gebracht. Dr. R. A. F. Krom, staflid chi rurgie van het AZ en lid van het transplantatieteam, zegt dat die snelheid van groot be lang is. Tussen het moment waarop de lever uit het li chaam van een donor wordt gehaald en het moment waar op de transplantatie begint, mag maar hooguit tien uur verlopen, anders is het or gaan niet meer bruikbaar. Het verwijderen van de lever duurt ruim drie uur, de eigen lijke transplantatie neemt ruim vijf tot zes uur in beslag. .Als het om een lever uit Ne derland gaat, wordt het or gaan meestal per auto en soms per vliegtuig vervoerd, organen uit het buitenland worden met een vliegtuig ge haald", aldus dr. Krom. Ter geruststelling zegt hy erbij dat de donor officieel dood verklaard is voordat de ope ratie begint De donor is her sendood, hetgeen onder meer door twee EEG's (hersenfo- to's) is vastgesteld. Het li chaam wordt nog kunstmatig beademd. De familie van het slachtoffer wordt toestem ming gevraagd en vervolgens wordt Eurotransplant in Lei- Overlevingskansen Er zijn maar vier centra wereld waar levertransplan taties worden verricht: in Pittsburg (VS), Cambridge (Engeland), Hannover (W. Duitsland) en in Groningen. In Amerika zyn nu naar schatting 250 levertransplan taties verricht, in Engeland 130, in Duitsland 60 en in Groningen 22. Hoe hard en zakelijk het ook moge klinken: de overle vingskansen worden in koele percentages uitgedrukt en door medici met elkaar ver geleken Volgens prof. Gips is de overlevingskans in het eerste jaar in de drie buiten landse centra ongeveer 35 procent, maar in Groningen 60 procent. De overlevings kans op langere termijn is el ders ongeveer 10 tot 20 pro cent, maar in Groningen we derom 60 procent Van de 22 mensen die in Groningen een levertransplantatie hebben ondergaan, zijn er 13 nog in leven. Zes van hen leven al gemiddeld 2.5 jaar met een nieuwe lever, zeven anderen hebben anderhalf jaar of kor ter een donorlever. „Wij hebben onmiskenbaar de beste lange-termijnresultaten ter wereld", zegt prof. Gips. „vooral als je bedenkt dat bij na de helft van onze patiën ten ouder dan 50 jaar is. El ders komen mensen die ou der dan 45 jaar zijn meestal niet voor een nieuwe lever in aanmerking". Goed teamwork Hoe verklaren prof. Gips en dr. Krom hun bijzondere resulta ten? „We weten het niet In elk geval is er bij ons sprake van goed teamwork en van een sterke integratie. Ieder een die bij het karwei nodig is, wordt er in een vroegtijdig stadium bij betrokken en blijft erbij betrokken", zegt dr. Krom. Dat team, waarbij deze keer ook de lander artsen C. Bijleveld en C. Kneepkens een belangrijke rol spelen, bestaat uit 35 men sen die direct met de trans plantatie bezig zijn en nog eens 70 die er indirect aan meedoen. De kosten van een levertrans plantatie bedragen 200 000 gulden. Dat lijkt veel, maar het team wijst erop dat ande re medische ingrepen ook vaak erg duur zyn en soms minder gunstige resultaten opleveren. „Bovendien speelt er nog een ander as pect mee", zegt dr. Krom. „Niet transplanteren bete kent de dood van de patiënt, waaraan dan ook nog een kostbare, maar uitzichtslozc behandeling in een zieken huis vooraf gaat". Prof. Gips vult aan: „Mensen met een nieuwe lever krygen hun vi taliteit terug, je zet als het wa re een nieuwe motor in de au to. Een nieuwe lever bete kent een nieuw leven. Dat is het verschil met veel andere ingrepen". ADVERTENTIE Xï* Over Dries gesproken U zag op T V "Adieu Dries'* (Mies Bouwman en André van Duin hebben dit boekje al!) Nu volop verkrijgbaar indeafd boekhandel van Uw warenhuis VROOMS DREESM ANN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7