Onbegonnen Werk mi ran actief in vrij? tijd «féVf Eis half jaar cel om poging tot afpersing Fase begon verkeerd en eindigde niet goed Eis wegens heling: zes maanden straf tósè1is' Meisje schreef vijf dreigbrieven Vragen rond renovatie en premie Sint Janshof Voorlopig geen sloop van oud schoolgebouw Gevaarlijk vuurwerk in omloop PAGINA 4 Leiden VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 Dat beeld zaterdagochtend van wethouder Jos Fase die met me gafoon achter de tralies van de Groenoordhal het oproer rond de "zwarte markt" probeert te dempen je gelooft toch zeker je eigen ogen niet. de vak- Op de bewuste foto houdt de WD-bewxndsvrouwe de schijn op een kruising te zijn tussen "La Passionaria" uit de Spaanse burgeroorlog en de aanvoerster van Solidariteit die op de Leninwerf in Gdansk de gelederen sluit. De schijn, hoor. Maar toch: de World Press Photo van Leiden 1982. Kun je over dat tafereel nog in lichte herfsttinten praten, de zaak zelf is er één die louter zwartgalligheid ademt. De wethouder van economische zaken heeft een opvallend staaltje onhandigheid ten beste gegeven en ook haar gering in zicht in dit soort akkefietjes ge demonstreerd. Groenoordhal-directeur Andfe de Jong treft geen blaam. Hij probeert zijn hal zo vol moge lijk te krijgen. En hij heeft ge lijk als hij zegt dat er altijd wel bezwaren en bezwaartjes zijn als je iets nieuws van de grond probeert te krijgen. Maar wet houder Fase dient het gehele terrein te overzien. Het is mede haar taak om er voor te zorgen dat het klimaat dusdanig is dat de handel floreert en el kaar niet onnodig in de wielen rijdt. Leiden moet zijn centrumfunctie benadrukken, moet zijn van oudsher bekende markt in ere houden. Hoe vaak is dat al niet gezegd en beklemtoond. Welnu, ga je dan uitgerekend op de za terdag, de hoogtijdag van cen trumfunctie en markt, ver bui- Onbegrijpelijk Wethouder Jos Fase ..vakbondshouding... Goed, misschien wilde ze niet praten en de snuffelmarkt ge woon laten doorgaan. Dan is het beleid, zij het weinig ele gant beleid. Maar in dat geval kon ze bevroeden wat haar za terdagochtend te wachten zou staan. Ze had dan natuurlijk niet bij de eerste de beste actie moeten capituleren, zoals nu geschiedde. Waarom anders aan het hele avontuur begon- Mevrouw Fase bleek de gang van zaken ook niet eens aan te grij pen om tot een echt compromis te geraken. De witte vlag werd onvervaard aehesen en de handdoek vloog in de ring. Ver bij het scheiden van de markt, nog is achter gekomen. Wegloophuis Het Wegloophuis voor jongeren (in een gekraakt pand aan de Langebrug) gaat er toch ko men, ofschoon de gemeente op zijn hoogst een erkenningssub sidie van 25 gulden zal bijdra gen. Als het aan het college van Burgemeester en Wethouders ligt zal zelfs die miniscule bij drage niet worden verstrekt. Want "met de erkenning van het Wegloophuis zou de ge meente vooruitlopen op de planmatige aanpak van het hele scala van maatschappelij ke dienstverleningen. Eén pro bleem zou los van de totale op vang-problematiek beoordeeld worden", aldus B. en W. Dat heeft goedheiligwezen. als de richtlijnen en de etiquette ontbreken: de verloedering van het ten het centrum in een gemeen- tepand een evenement houden dat afbreuk doet aan die met zoveel ijver beleden doelstel ling? De wethouder moet verbeteren, niet verbitteren. Ze wist dat de stemming over die snuffelmarkt bij de gewone markthandel steeds slechter werd. En als ze het niet toist, had ze het in de krant kunnen lezen. Voorzitter Verplancke van de ge wone markthandel zegt dat hij herhaaldelijk heeft geprobeerd met haar in contact te komen, maar vergeefs. De conclusie is duidelijk: me vrouw Fase begon verkeerd en eindigde niet goed. Kijk, nog altijd geloof ik dat we in Lei den een "Waterlooplein" of een "vlooienmarkt", zoals in Ant werpen, best kunnen gebrui ken. Aan het hoe, wat en waar zitten heel wat haken en ogen vast. De gewone markt moet er niet door worden ondermijnd. Het is iets dat overleg, begrip, vindingrijkheid en soepelheid vergt. Goed. dat wethouder Fase daar. Dat vind ik nou weer zo'n zin van iemand met mos tussen de hersenkwabben. Het is zo'n dooddoener. Begrijpt u me goed, ik ben ook niet voor zo'n pontificaal aangekondigd Wegloophuis, zoals ik al eerder heb uitgelegd, maar de argu mentatie van B en W treft me weer recht tussen de schouder bladen. Die planmatige aanpak van de hele scala enzovoort enzovoort speelde al tien jaar geleden. Toen werd daarmee het alter natieve MOB van Sjef Teuns onderuit gehaald. Mensen met een niet al te slecht geheugen zullen zich die woeste tijden nog wel herinneren. Teuns moest wat subsidie betreft ook wachten op die hele scala-din- ges. Ik hoor het wethouder Elly den Haan nog roepen. Het bete kende voor hem de ondergang. Nu komt men er weer mee op de proppen. Van die hele scala- dinges komt nóóit wat terecht. Een eeuwigdurend zwaard is het om mensen en plannen van je af te houden. St. Nicolaas Hoe waardig gedraagt St. Nico laas zich tegenwoordig Ik kom met die vraag omdat de Leidse politie deze week de goedheiligman (on)behoorlijk teut achter het stuur aantrof. Op het bureau beland schijnt hij de dienstdoende agenten zeer vermanend te hebben toege sproken. En die hielden toen meteen hun kakement op el kaar, want overplaatsing via de zak - naar Madrid zou natuurlijk een ramp zijn. Er is toch al een tekort aan man schappen. Maar op deze plek durf ik er toch wel iets over kwijt. Kijk, Sint met een stuk in zijn mijter nou ja, dat is nog tot dddr aan toe. Het is per slot van rekening ook een mens. Maar: achter het stüür. Dat vind ik nou echt de verloede ring van het goedheiligwezen. Is dat paard in de WW? Gisteren las ik dat de Sint op een dekschuit naar de reinigings dienst werd gevoerd. Een dék schuit. Terwijl een stoomboot toch is voorgeschreven. Nog even en hij meldt zich op de fiets in vrije-tijdskledij. Het is stuitend. De krant mag het zich ook aan trekken, hoor. In de tijd dat ik pas bij dit dagblad werkte héél lang geleden) gaf de hoofdredacteur rond 5 decem ber tenminste aanwijzingen aan de eerwaarde bisschop om trent de etiquette. Twee van die berichtjes ontruk ik voor u aan de vergetelheid: "Verzoek aan de HH Klazen: helpt het geloof in hem te be schermen. Vertoont u zo min mogelijk op straat. U staat zo gauw met z'n tweeën of drieën. Samenscholingen met collega's moeten worden voorkomen. Trouwens wat dóet u op straat. Houdt u bij het dak en bedenk dat voor u de schoorsteen de enige toegangsweg is tot het kinderhart". En dan deze: "Aan alle prof- en amateur-Kla zen: al wordt de stoomboot uit Spanje een beetje gammel en uw schimmel, evenals u, wat stram in de benen, doe het de jeugd toch vooral niet aan om op een bromfiets door de stad te rijden. Bewaar het decorum: een reine baard, een passende mijter enz. Laat niemand van u kunnen zeggen: "Ik heb St. Nicolaas gezien, 't Was een viezerd". Het is allemaal minder gewor den, vrienden, véél minder. DEN HAAGALEIDEN - Het was een stil en bleek meisje van twin tig, dat gisteren gelaten reageer de op een arsenaal van aanklach ten die er in de rechtszaal den opgesomd. Poging tot afper sing, brandstichting, verboden wapenbezit en bedreiging met een stiletto, dat had de Leidse C.B. op haar conto staan. De offi cier van justitie eiste hiervoor een vrijheidsstraf van 12 maan den, waarvan een half jaar voor waardelijk. Daarbij werd aangetekend dat het al de derde keer in successie was dat de Leidse had getracht zich zelf door middel van afpersing te verrijken. In de periode van begin juni tot 16 juni van dit jaar had zij haar slachtoffer, een eigenaar van een horeca-gelegenheid, vijf dreig brieven geschreven. De man moest haar een bedrag van 25.000 gulden schenken. Deed hij dat niet, dan zou hij dat moe ten bezuren. De Leidse had bij één van haar brieven een teke ning gevoegd van de plaats, waar het geld moest worden gedumpt. Onfortuinlijk voor haar was het slachtoffer daarmee niet naar de bewuste plaats getogen, maar naar de politie. Toen zij eenmaal werd gevonden kwamen de ove rige delicten snel boven water. B. werd naar een huis van bewaring in Utrecht vervoerd, van waaruit zij gisteren in het bankje bij de Haagse rechtbank zat. Weerwoord Ondanks de ernst van de beschul digingen hadden de betrokke nen nog wel een goed woordje voor haar over. Zo viel president mr. Reisig een verandering ten goede op in de houding van de verdachte. Tijdens de vorige zit ting voor eenzelfde delict was er geen woord uit haar mond geko men. Dit keer probeerde B. wel degelijk om een weerwoord te geven. LEIDEN - Rond de renovatie van het Sint Janshof (Maredorp) zijn vragen gerezen. Er zouden aan dc bewoners verhuispremies zijn toegezegd of zelfs al uitgekeerc*. terwijl de renovatieplannen nog niet klaar zijn. Zolang die er niet zijn, en zolang deze plannen niet zijn voorge legd aan de bewoners, is er geen zekerheid of de renovatie door gaat. Geen renovatie, dan ook geen verhuispremie. PSP-raads- lid De la Mar vroeg gisteravond in de raadscommissie voor volkshuisvesting opheldering over de kwestie. Er was haast ge boden, want enkele bewoners staan op het punt te verhuizen Enkele bewoners van het hofje hadden met behulp van de buurtvereniging en een tech nisch bewoners-adviseur een al ternatief - minder ingrijpend renovatieplan gemaakt. Dat plan zou volgens de makers minder geld kosten en meer tegemoet komen aan de wensen van de be- De vragen van De la Mar kon wet houder Tesselaar (PvdA) niet beantwoorden. Het hofje is for meel in handen van een stich ting. In het bestuur van de stich ting zitten ambtenaren van de gemeente. Tesselaar: "Ik weet ook niet alles wat mijn ambtena ren doen". De wethouder zegde toe de kwes tie te zullen uitzoeken en pas dan een oordeel te vormen. Het alter natieve plan van de bewoners wilde hij gisteravond nog niet bespreken. Tesselaar merkte wel alvast op dat er het een en ander op aan te merken valt. derom bij hem zat. De vorige keer had zij geen gevangenis straf, maar een zg. 'dienstverle ning' opgelegd gekregen. De rap porteurs in het tehuis waar zij de ze vervangende gevangenisstraf had uitgezeten was tamelijk po sitief over B. geweest. Waarom zij dan toch van het rechte pad was afgeweken? "Ik ben gewoon weer de fout inge gaan", verklaarde B. zachtjes. Ze had ook niet veel kans gekregen ook, want het lukte allemaal niet zo met de contacten. Maar ze wil de graag wederom een nieuwe kans krijgen. Die kans moest ze volgens haar ad vocaat, mr. Karstens, wel krij gen. Zijn cliènte was niet zo doortrapt en gemeen als zij in sommige kranten was afgeschil derd, zo betoogde de raadsman. Bovendien moest voor haar plei ten dat ze dit keer een slachtoffer had uitgekozen dat minder kwetsbaar was als de twee oude dametjes van de voorgaande ke ren. Een slachtoffer, waarmee ze nog ruzie had ook. Het was niet zomaar iemand geweest. De officier van justitie was ook niet ongenegen om de Leidse nog een kans te geven, ook al omdat haar woordenstroom op gang was ge komen. "Wellicht is ze gaan na denken", aldus de officier, die de andere aanklachten meteen in zijn eis meenam. Over de revol ver, de brandstichting bij een Leids bedrijf en de bedreiging van een cafébaas werd verder niet gerept. Mild Zijn eis werd algemeen als mild be schouwd, ook door B. zelf. Reke ning houdend met het voorarrest zou B. nog voor de feestdagen weer thuis kunnen zijn. "Maar dit is echt de laatste keer, want als je niet oppast zit je zó in de sfeer van de echte criminelen", waarschuwde de officier nog. "Een poging tot afpersing vatten wij zeer ernstig op. Je jaagt die mensen toch de stuipen op het lijf? Als ze nou weten dat C.B. weer bezig is., maar dat weten ze immers niet?" De rechtbank doet op 16 december uitspraak. DEN HAAG/LEIDEN - De eige naar van een snackbar aan de Leidse Morsstraat hoorde giste ren bij de Haagse rechtbank zes maanden gevangenisstraf tegen zich eisen, waarvan zijn drie maanden voorwaardelijk. De man werd beschuldigd van he ling. Hij zou grote hoeveelheden gestolen elektronische appara tuur en levensmiddelen hebben doorverkocht. Goederen, die af komstig waren van diefstallen bij het OKC, het Ondernemers Koop Centrum Leiden aan de Morsweg. Drie getuigen hadden dat bevestigd. Deze getuigen wa ren zelf ook niet zonder zonden: zij waren het die de spullen naar de snackbar brachten, waarna de eigenaar voor verdere versprei ding zorgdroeg. Toch maakte de officier van justi tie zich het meest druk om de praktijken van de man "Zonder helers geen stelers", zo oordeel de hij. "Verdachte is typisch ie mand die een ander de kastanjes uit het vuur laat halen". r De vroegere school aan de Haarlemmerstraat. LEIDEN - De oude school aan de Haarlemmerstraat mag pas worden gesloopt als er een bouwplan gereed is. Eerder niet. Hel college is er tegenstander van dat er een tijdelijk parkeerterrein komt. Dit zei wethouder Tesselaar (PvdA) gisteravond op de vraag van PSP- raadsüd De la Mar, wat er gaat gebeuren met dg bewoners van de wo ning naast de school. Tesselaar wees erop dat ook de eigendom van de grond nog niet geregeld is. Op de plaats van de oude katholieke school moet een nieuwe interconfes sionele basisschool verrijzen. Een deel van de hiervoor benodigde grond is nog eigendom van de gemeente. Tesselaar zei het ongewenst te vinden dat de winkelstraat een tijd lang met een groot gat wordt ontsierd. "De politieke partijen blijken ver schillend te denken over de sloop", aldus Tesselaar. Hij doelde op de schriftelijke vragen, die de CDA-fractie onlangs stelde over de sloop van de school. Hierin werd op spoed aangedrongen en gepleit voor de aanleg van een tijdelijk parkeerterreintje op die plek. LEIDEN - In de onlangs in de Lombokstraat in beslag geno men partij van dertig kilo vuur werk heeft de Leidse politie vijf tienhonderd rotjes van het in Ne derland verboden 'Moog Nico Feuerwerk' aangetroffen. Deze rofjes hebben geen lont maar kunnen tot ontploffing worden gebracht door ze aan te strijken. De inhoud bestaat uit staalstof vermengd met kruit. Volgens een woordvoerder van de politie veroorzaken de kleine staaldeel- tjes gegarandeerd oogletsel wan neer ze op een meter afstand van het gelaat tot ontploffing komen. Omdat er in het verleden veel on gelukken met deze aanstrij- krotjes zijn gebeurd, zijn ze in ons land verboden. De 41-jarige eigenaar van het in beslag geno men vuurwerk zegt de rotjes op een automarkt in Utrecht te heb ben gekocht. De politie vreest dat er nog meer van dit gevaarlij ke vuurwerk in omloop is. De snackbarhouder ontkende via zijn tolk alles, wat hem werd aan gerekend. Het was allemaal op gezet om hem in de val te laten lopen. Degenen die hem hadden beschuldigd waren lastige klan ten, die herhaalde malen zonder te betalen uit zijn snackbar wa ren vertrokken. Omdat hij daar moeilijk over deed wilden ze hem terugpakken. De betreffen de spullen waren gewoon op de markt gekocht. Zijn raadsman was het daarmee gloeiend eens, maar de officier wilde die woor den niet geloven. Op de onder kant van een aantal dozen Rai ders en Smarties, die de Snack bareigenaar in zijn bezit had, stond immers het merk OKC aan de onderkant. Hij geloofde evenmin dat de man geen woord Nederlands ver stond. "Per slot van rekening woont mijnheer hier al zes, zeven jaar. En ik heb begrepen dat hij buiten de rechtszaal het Neder lands prima verstaat. Misschien ontkent mijnheer wel teveel. Bo vendien moet het maar eens af gelopen zijn met die reeks van inbraken. Het OKC wordt bij voortduring door inbraken ge plaagd". Uitspraak op 16 december. Rook dreigde ziekenhuis in te waaien LEIDEN - Uit angst dat rook de luchtzuiveringsinstallatie van het Diaconessenhuis zou binnendringen en in ver- pleegkamers zou worden ge blazen, heeft de brandweer gistermiddag rond half drie een houtvuur op de sportvel den aan de Houtlaan geblust. Op de sportvelden werd door gemeentepersoneel een grote hoeveelheid hout, takken en bladeren verbrand wat met een flinke rookontwikkeling gepaard ging. De rook werd richting luchtzuiveringsin stallatie gedreven waarop het ziekenhuispersoneel politie en brandweer waarschuwde. Volgens een woordvoerster van het ziekenhuis is er geen rook door de installatie naar bin nengedrongen. Ruilbeurs De ruilclub "Koningskerk" orga niseert vandaag in de Willem de Zwijgerschool een ruil- avond. Verzamelaars van post zegels, munten, lucifermerken, sigarenbanden, ansichtkaar ten, suikerzakjes en dergelijke zijn van zeven uur af welkomn in de school aan de Willem de Zwijgerlaan 44. Duinexcursie De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie organiseert za terdag een excursie naar de duinen van Katwijk en Noord- wijk, voor natuurliefhebbers tussen 12 en 25 jaar. Deelne mers wordt geadviseerd een verrekijker mee te nemen. Het vertrek is om half negen bij het centraal station. Inlichtingen: tel. 121482. Getallenleer Het Spiritistisch Genootschap Leiden houdt maandagavond een lezing. Ds. Meiners uit Soest spreekt over het onder werp "Getallenleer en Kabba la". De lezing wordt gehouden in de zaal Middelweg 28 en be gint om acht uur. Collecte De collecte ten bate van geestelijk gehanciapten heeft in Leiden 47.000 gulden bruto opge bracht, afgezien van wat er nog per giro binnenkomt (naar verwachting 12.000 gulden). De opbrengst is ongeveer gelijk aan die van vorig jaar. Metselcursus De Vereniging De Nederlandse Baksteenindustrie begint vol gende maand in zestien plaat sen een nieuwe serie van de cursus "zelf metselen". De cur sus bestaat uit twaalf lessen, drie theorie- en negen prak tijklessen. In Leiden wordt de cursus gegeven in de Bedrijfs- technische School aan de Von dellaan. Docent is W.G. Visser. Deelnemers kunnen kiezen uit de dinsdag- en donderdag avond met ingang van respec tievelijk 11 januari en 13 ja nuari). Voor nadere inlichtin gen tel. 08309-9110. Alleenstaanden 15, begint vrijdagavond 10 de cember het project "Alleen Staan", voor en door alleen staanden. Wat de plannen zijn, wordt op deze feestelijke ope ningsavond uit de doeken ge daan. Het project is bestemd voor mensen tussen de 20 en 50 jaar, die bij voorkeur moeten wonen in de Pieters- en Acade- miewijk, Levendaal-Oost en West, Tuintadsstaalwijk of Vreewijk. Inlichtingen: Loes Flendrie of Sylvia de Wit, tel. 123271.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4