fuseren Steeds Vooral meisjes onder indruk van geweldsfilms ^^ningb Wethouder belooft minder validen alsnog inspraak Eén beheersstichtingbewonersorganisaties per wijk Controle op autolichten in Leiden en Katwijk VRIJDAG a DECEMBER 1982 Slopershamer slaat toe in Haver- en Gortbuurt LEIDEN - De Leidse Haver- en Gortbuurt is deze week weer het toneel van de bulldozer en slo pershamer. In het wijkje, dat ligt ingeklemd tussen Levendaal en Plantsoen, is de laatste jaren al heel wat ge broken en gebouwd. Deze week zijn weer een aantal bouwvallige pandjes met de grond gelijk ge maakt. Daarmee worden nage noeg de laatste resten opgeruimd die nog herinneren aan verpau pering waaraan het buurtje in vroeger jaren ten prooi is geval len. In de Gortestraat, de Haverstraat en in de Kraaierstraat zijn deze week vier bouwvallige pakhuis- jes onder de slopershamer geval len. Al eerder werd de oude be bouwing op de hoek van het Le vendaal met de Pakhuisstraat door de bulldozer platgewalst. Meteen na de sloop zal in de Kraai erstraat de eerste paal de grond ingaan voor zeven nieuwe wo ningwetwoningen. De huisjes, Leids proefschrift met een tuintje, zijn bedoeld voor gezinnen en komen in be heer bij de Leidse Woningstich ting. Aan het Levendaal, de Vier de Binnenvestgracht en aan de Pakhuisstraat zal, vermoedelijk in januari, een begin worden ge maakt met de bouw van zeven tien woningen. Over een paar jaar zullen nog nieu we woningen worden gebouwd op de plek van het huidige hoofdpostkantoor aan de Gere- straat. Een nieuw hoofdpostkan toor is in aanbouw op het Schut tersveld (Schiphollaan). Zodra die in gebruik is genomen kan het houten noodgebouw worden afgebroken en kunnen op het terrein zeker vijftig nieuwe hui zen worden neergezet. In de Kraaierstraat is deze week een oud pand met de grond gelijk gemaakt. De slagerij daarnaast blijft overeind. Aan weerskanten van de winkel komen nieuwe wo ningen. Rechts het postkantoor dat ook zal verdwijnen. LEIDEN - Geweldsfilms op de te levisie hebben op meisjes een grotere invloed dan op jongens. Meisjes kijken meer betrokken, hebben eerder medelijden met slachtoffers en worden sneller angstig van dergelijke films. Dit is één van de conclusies van drs. T.H.A. van der Voort in zijn proefschrift over kinderen en tv- geweld, waarop hij volgende week woensdag aan de Leidse universiteit zal promoveren. Uit het onderzoek, onder kinderen van negen tot en met twaalf jaar van lagere scholen uit verschil lende sociale milieus, blijkt ver der dat agressieve tekenfilms waarin met de regelmaat van de klok wordt geslagen, volgens LEIDEN - De Leidse wo ningbouwverenigingen, negen in getal, hebben in principe de bereidheid uitgesproken om met el kaar de fuseren tot één grote woningstichting. Volgens wethouder Tesselaar van volkshuisvesting is daarmee een belangrijke stap gezet op weg naar een grootscheepse reorgani satie van de negen corporaties en een herverdeling van het wo- ningbezit. In een gesprek, deze week, hebben de wethouder en de vice-voorzitter van de federa tie van woningbouwverenigin gen daarover in principe over eenstemming bereikt. Beide par tijen menen dat het in het belang is van de Leidse volkshuisves ting dat de corporaties zich spoe dig reorganiseren. In februari van dit jaar stuurde wethouder Tesselaar een gepe perde brief aan de Leidse wo ningbouwverenigingen waarin hij met het voorstel op de prop- pen kwam om de negen corpora ties te laten fuseren tot één pro fessionele instelling. Bij de fede ratie van woningbouwverenigin gen viel het voorstel allerminst in goede aarde. De brief zette kwaad bloed bij de corporaties omdat de wethouder een flinke stok achter de deur bleek te heb ben. Woningbouwverenigingen die niet tot een fusie bereid wa ren hoefden er namelijk niet op te rekenen dat zij in aanmerking kwamen voor nieuwbouw in de Stevenshofjespolder. En nieuw bouw is onontbeerlijk willen wo ningbouwverenigingen finan cieel het hoofd boven water kun nen houden. Het bestuur van de Leidse Woning stichting (LWS), de grootste van alle corporaties, liep evenmin warm voor het fusievoorstel van de wethouder. Voor de LWS is de fusiedruk echter nog groter. De stichting kan in haar huidige vorm niet blijven bestaan omdat het ministerie van volkshuisves ting niet langer akkoord gaat met een dergelijke structuur. Het be stuur van de Leidse Woning stichting sieide zich tot dusver op het standpunt dat de LWS moet blijven, zij het in een gewij zigde vorm. Stevenshof Het heeft tot deze week geduurd voordat de federatie van woning bouwverenigingen met een offi cieel standpunt voor de dag kwam. De druk op de ketel was intussen nog vergroot doordat een ernstige stagnatie dreigde in de verdere voortgang van de in spraakprocedure en de toewij zing van woningen in de nieuwe Leidse woonwijk Stevenshofjes polder. Het toewijzen van wonin gen is namelijk voorbehouden aan de beherende corporatie en die was in het geval van de Ste venshof nog niet aangewezen. De 280 bewoners, die geselecteerd zijn voor de nieuwbouw in de Stevenshof, dreigden de dupe te worden van de fusietwist omdat de verdeling van de woningen niet plaats kon vinden, juist nu men met de inspraak toe is aan de inrichting van de individuele woning en de woonomgeving. Nu de woningbouwverenigingen de bereidheid hebben uitgespro ken om te fuseren tot één grote woningbouwstichting zijn ook twee corporaties aangewezen (de Prot. Christelijke Woningbouw vereniging en Tuinstads wijk) die als beheerder gaan optreden van de nieuwbouw in de Stevenshof jespolder. Verwacht wordt dat de inspraak nog op 't nippertje zal rondkomen. De eerste paal voor 380 woningen in de nieuwe woonwijk zal nog deze maand de grond ingaan. Wat de fusie van woningbouwver enigingen betreft valt niet te ver wachten dat op heel korte ter mijn grote veranderingen zullen plaatsvinden. Wel komt er schot in de zaak en zal met name ver der worden gewerkt aan een voorstel voor herstructurering. Gedacht wordt aan één beheers stichting en daarnaast een wijks- gewijs opgebouwde bewonersor ganisatie met vertegenwoordi gers in het stichtingsbestuur. Daarnaast zal sprake zijn van een herverkaveling (verschuiving) van het woningbezit tussen de wijkgebonden bewonersorgani saties. Daarbij wordt ook de Ste venshofjespolder weer betrok ken. Gigantisch Eén en ander betekent dat de ko mende jaren zeker grote veran deringen op til zijn. Wethouder Tesselaar spreekt van een "gi gantische operatie waar juri disch en praktisch nog heel wat problemen aan vastzitten". Nie- temin is er sprake van een stap vooruit al laat de wethouder niet zo blijken dat zijn stok achter de deur heeft gewerkt. "Het college van B en W en de federatie van woningbouwverenigingen zijn het er over eens dat het, met het oog op het Leidse volkshuisves- tingsbelang, gewenst is dat de herstructurering er zal komen". aldus Tesselaar op bescheiden toon. Vice-voorzitter De Bok van de fe deratie van woningbouwvereni gingen laat desgevraagd weten niet te zijn gezwicht onder de druk die de wethouder heeft uit geoefend in verband met de wo ningbouw in de Stevenshofjes polder. "De woningbouwvereni gingen zullen geheel uit vrije wil een intentieverklaring onderte kenen". zegt De Bok. "Er is een commissie in het leven geroepen die alle mogelijkheden zal onder zoeken waarop een herstructure ring van de Leidse woningbouw verenigingen kan plaatsvinden. Deze commissie zal in januari al advies uitbrengen aan de federa tie. De snelle aanpak toont wel aan het belang dat de corporaties hechten aan een herstructure ring als daarmee de Leidse volkshuisvesting gediend zal zijn", aldus de vice-voorzitter van de federatie. kinderen nauwelyks geweld be vatten. Eén grove geweldactie in een misdaadfilm vinden zij daar entegen meer dan genoeg om van een zeer gewelddadige film te spreken. Neemt de jeugd de meeste agres sieve tekenfilms nauwelijks se rieus. realistische politie- en de tectivefilms worden wel ernstig genomen en meer betrokken en geémotioneerder bekeken. Uit het onderzoek blijkt dat deze groep het grootste geweld ziet in eenmalig uitgezonden bioscoop films en kortlopende tv-feuille- tons. Bij misdaad- en avonturen- series is dat niet het geval. Opvallend is dat kinderen bij wie het geweld in films "als water langs een eend glijdt", zoals Van der Voort zegt, over het alge meen agressiever zijn dan leef tijdgenoten die er snel angstig van worden. Ouders die het meest bezorgd zijn over de invloed van tv-geweld voor hun eigen kroost hebben daar vaak de minste reden voor. Zijn de bezorgde ouders wellicht overbezorgd, de onbezorgde ou ders zyn eerder zorgeloos. Kin deren van de laatsten hebben meestal juist een voorkeur voor geweldfilms, zien die ook vaker en zijn ook agressiever. Ook het sociaal milieu speelt een belangrijke rol in de belevenis van kinderen van dit soort films. In de lagere sociale milieus kij ken zij - overigens evenals hun ouders aanzienlijk vaker naar de tv dan jongeren uit middelba re of hogere sociale milieus. In de lagere milieus heeft 37 pro cent een tv-toestel op de eigen slaapkamer. Zij appreciëren tv- geweld meer. gaan sneller ak koord met dat geweld en identifi ceren zich ook sterker met tv- hcldcn. Een ander verschil is er tussen zo genoemde 'veelkijkerfjes' en kin deren die zo af en toe aan de buis gekluisterd zitten. Veel kijker tjes ervan geweld minder snel als zodanig en worden minder gauw angstig, identificeren zich ster ker met zogenaamde helden en doen het op school minder goed en blijken gemiddeld genomen agressiever. LEIDEN/KATWIJK - De ANWB komt volgende week met de ac tie "Zicht op licht" naar Leiden en Katwijk. Automobilisten kun nen hun verlichting gratis laten controleren. Dat er voor deze ac tie reden is, blijkt bijvoorbeeld uit de resultaten van het afgelo pen jaar. De ANWB bezocht met twee technomobielen 32 plaat sen, waarbij de verlichting van 12.763 auto's werd gecontro leerd. Van de 25.526 koplampen moest bijna 91 procent worden afgesteld volgens de wettelijke voorschriften en bij 2249 auto's moesten kleine reparaties aan de andere lichten worden uitge voerd. In 3069 koplampen ble ken de gloeilampen verkeerd ge monteerd. De ANWB beoogt met de actie au tomobilisten en motorrijders te overtuigen van het grote belang van goede verlichting. Veel aan rijdingen, vooral kettingbotsin gen, zijn te wijten aan gebreken aan de verlichting of onjuist ge bruik daarvan. De actie in Leiden is van 7 tot en met 10 december op het parkeer terrein bij de Groenoordhallen. Openingstijden: dinsdag van twee tot half acht, woensdag en donderdag van negen tot half acht, vrijdag van negen tot half In Katwijk wordt de verlichtings- i auto's verkeerd zijn controle van 7 tot en met 9 de cember gehouden op het markt plein. Openingstijden: dinsdag van tien tot half acht, woensdag en donderdag van negen tot half acht. Bij woningbouw in Stevenshof LEIDEN - "Jammerlijk". Zo ty peerde wethouder Tesselaar gis teravond het gebrek aan daad werkelijke inspraak van minder- validen in de woningbouwplan nen voor de Stevenshofpolder. Hij beloofde beterschap. De organisaties van minder-vali- den waren er zeer teleurgesteld over dat de aanbevelingen voor de nieuwbouw in de Stevenshof, wat betreft de bewoonbaarheid en de 'bezoekbaarheid' van wo ningen voor en door gehandicap ten, niet in de bouwtekeningen waren verwerkt. Te smalle deuren, te hoge drem pels, te weinig manouvreerruim- te en te kleine toiletruimten ma ken het de gehandicapte, met na me de rolstoelgebruiker, moei lijk, zo niet onmogelijk om de huizen te bezoeken en des te meer om er te wonen, zo werd ge vreesd. Aan een groot aantal bezwaren van de gehandicapten is het college inmiddels tegemoet gekomen. In een brief aan de provinciale reva lidatie Zuid-Holland, die giste ren is verstuurd, laten B en W weten, dat het niet (financieel) mogelijk is alle wensen te hono- Wcl is volgens B en W gegaran deerd dat de woningen door min- der-invaliden bezocht kunnen worden. Wethouder Tesselaar zei het gebrek aan inspraak bij de eerstkomende gelegenheid te willen goedmaken. Die gelegen heid doet zich volgens Tesselaar meteen al voor bij de inrichting van de woonomgeving. Met name de wens van gehandi capten om zo dicht mogelijk bij de woning te kunnen parkeren, de afmetingen van de parkeer vakken, de hoogteverschillen en de trottoir-afritten spelen hierbij een rol. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser (pen mei fcclmnd h/rtf/b i-ee/</ Muurverf Vroeger waren blanke mi voornamelijk het domein onderdrukte Zuidamerika nen. Internationale solidari teit op Leidse gevels. Maar de tijden van strijdcultuur zijn wat voorbij en daarop is ook de niet-politieke schilder kunst de wijk ingetrokken. Zoals op de muur rondom de speelplaats aan de Uiterste gracht. Onder leiding van beeldend kunstenaar Pol Jong togen volwassenen en kinderen uit Pancras-Oost aan het werk. In twee maanden was het werk geklaard: een stukje plattegrond uit 1600 met daarop ook de Uiterste gracht, een wevershuisje en een wachttoren. "Dat laatste wilden de kinderen graag", zegt Marjolein Gravekamp van het buurtcomité Pan cras-Oost. Wel wat anders dus dan geestdriftig gedraaf achter het rode banier. Hoe dan ook: de 120 vierkante meter vrije expressie fleurt de straat flink op. Schuimbekken (1) Zo eensgezind als de Leidse ca féhouders zich enkele jaren geleden (onder druk?) toon den door uit protest tegen het horecabeleid de stad een avond droog te leggen, zo verdeeld gedragen zij zich Verdeeldheid onder de leden en zelfs in het bestuur van de horecabond over de tweede sluitingstijdenproef van bur gemeester Goekoop. Het ho- recabestuur heeft door ziekte van voorzitter Wim Visscher nog niet over de proef verga derd en dus nog geen offi cieel standpunt ingenomen. Maar Visscher en zijn tweede man Nico Reyneveld willen wel hun privé-mening kwijt. De twee zijn blij met de bokke- sprongen van Cees Goekoop. Niet alleen omdat zij net als bij de eerste proef tot de uit verkoren caféhouders beho ren (Visser runt het Centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt en Reyneveld de Taverne aan de Koorevaarstraat) maar ook "om de positieve ontwik kelingen#! de Leidse horeca- politiek". "We vechten al tien jaar voor verruiming. Onder burgemeester Vis kon er De speelplaats met op de achtergrond de getekende plattegrond. "Nu nog een paar bankjes en Pancras- Oost is een stuk gezelliger", zegt Marjolein Gravekamp. niets. Nu zit er tenminste be weging in", juichen de be stuurders. Vers in ons geheugen ligt een uitspraak die het horecabe- stuur na afloop van de eerste proef deed: "Wanneer er al leen verruiming komt voor de drie cafés die aan de proef hebben meegedaan dan ma ken we daar geen gebruik van. We willen verruiming voor allen en niet alleen voor een paar uitverkorenen". Vijftien is weliswaar geen paar maar ook niet meer dan slechts een klein deel van het Leidse horecalegioen. Maar we mogen van de horecabe- stuurders niet vergeten dat het hier om een proef gaat. "En", zo merkt Nico Reyne veld op, "van drie naar vijf tien dat is toch een behoorlij ke uitbreiding. Al blijven we natuurlijk streven naar ver ruiming voor iedereen". Wim Visscher voegt daar aan toe: "We zijn by Goekoop ge weest om over de proef te praten. Hadden we zijn plan afgewezen dan was het afge lopen geweest. Hadden wc de eerstvolgende tien jaar ook niet op het stadhuis hoeven komen om over verruiming te praten". Schuimbekken (2) Willem Ankoné, eigenaar van de Hut van Ome Honne, vindt dat de voorzitter van zyn bond z'n mond moet houden: "Want hij moet al leen de belangen van zyn le den behartigen. En dnekwart van zijn leden is tegen dit plan dus moet meneer Vis scher ook tegen zijn". Ankoné heeft met een paar col lega's enkele tientallen Leid se caféhouders gemobili seerd om tegen de proef te ageren onder het motto "ge lijke monniken, gelykc kap pen". Ondertussen hebben van de vyftien uitverkoren caféhou ders er al elf laten weten aan de proef mee te zullen doen. De eigenaren van de Valk, de Uyl van Hoogland en de Twee Spieghels houden een slag om de arm Caféhouder Van Hoven van de TVM Spieghels doet in principe wel mee, maar als er door de (T*U HOITMII leden van de bond unaniem een negatief standpunt wordt ingenomen dan niet Wim Visscher kondigt aan dat hij de burgemeester zal advi seren om de afvallers te ver vangen. "Want roepen dat ze solidair met de anderen wil len zijn en ondertussen tot drie uur open blijven, dat is er niet bij". J V. Groen Parijs Twintig jaar naar dato werd een bewoner van de Zylsingel be vangen door berouw Giste ren belde hij de Leidse politie met de mededeling dat hy in het begin van de jaren vyftig een hoeveelheid zwaar en verboden landbouwgif in zyn tuin had begraven. Twee agenten kwamen vervol gens een deel van de tuin om spitten en inderdaad een trommel met daarin een zak landbouwgif van het merk 'Parys groen' werd opgegra ven. De zak met inhoud zal worden vernietigd. Berouw komt altyd na de zonde. Al leen duur het soms even. B J

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3