c /llsartk Voortbestaan Leiderdorpse markt onzeker "Rijksoverheid voert een Tinus-Plotseling-beleid' "Vuilverwerking moet goedkoper" Weidse agenda Wordt Hummelburcht werkplaats? Stad en rand LEIDERDORP - "Lek kere roomboterletters", roept de koekman uit macht der gewoonte. Voor wie hij dat doet, blijft onbekend, want niemand passeert zijn kraam op de Leider- dorpse markt in de Hoofdstraat op dat mo ment. "Het is altijd zo stil", verduide lijkt broekenman Fonhof. Hij heeft de gemeente Leiderdorp gevraagd de markt te verplaat sen naar Winkelhof. Het resul taat is bekend. Tijdens de be handeling van de begroting nam de gemeenteraad een mo tie aan (gesteund door CDA, PvdA en PPR) waarin een ver plaatsing van de markt uit drukkelijk werd uitgesloten. De weekmarkt moet in de Hoofdstraat blijven anders ver liest het oude centrum van Lei derdorp al haar aantrekkelijk heid, zo redeneerde de meer derheid van de raad. "De mensen zijn hier zeker nog nooit geweest. Ze beslissen van achter een bureau, maar ze moeten eens komen kijken. Er gens mogen de marktkooplui toch wel eens gehoord wor den", reageert de uit Ridder kerk afkomstige Fonhof. "Ik sta op vijf markten, maar Lei derdorp is de allerslechtste". Een korte duik in de geschiede nis. Het oude dorp is de laatste jaren snel achteruitgegaan. Het gemeentehuis verdween en veel winkels sloten. Plannen voor een winkelcentrum op de plaats van het oude raadhuis werden afgewezen. Kortom, het oude dorp verloor steeds meer zijn centrumfunctie. De gemeente heeft daarom altijd vastgehouden aan twee zaken: het handhaven van de markt in het oude dorp en het inrichten van een dorpsplein bij de her vormde kerk. door Henny van Egmond Vooral het laatste is een kwestie die al jaren speelt. De gemeen te gelooft dat - als het dorps plein eenmaal is aangelegd en de markt daar geconcentreerd wordt - de weekmarkt aan trekkelijker wordt. De markt heeft nu nog wat "dode uitein den", zoals op de Eikenlaan en de Berkenkade. In 1979 is een principe-overeenkomst geslo ten met de kerkvoogdij om het plein te verpachten. Het wach ten is nu op het overleg over de voorwaarden waaronder de kerkvoogdij het plein wil ver pachten, aldus een gemeente lijk woordvoerder. Een dezer dagen wordt bij de gemeente een brief verwacht waarin die voorwaarden worden ge noemd. De verantwoordelijke wethouder, Bezemer, wil ei genlijk geen termijn noemen waarbinnen het dorpsplein kan worden aangelegd. In het verleden bleken dergelijke uit spraken altijd te worden ach terhaald. Bezemer hoopt wel dat hij nog voor de zomer een voorstel aan de raad kan doen om het krediet voor de herin richting beschikbaar te stellen. Boterham De herinrichting van het plein is de oplossing niet, meent marktkoopman Fonhof. "Of de markt nu zo of zo staat, daar komt het publiek niet voor. De mensen die er nu lopen, lopen er dan weer". Het publiek is verouderd, volgens Fonhof, nieuwe klanten komen er bijna niet. "En daar moeten we het juist van hebben". Bovendien heeft Fonhof geen boodschap aan het beleid van de gemeen te. "Ik kom hier niet om de aantrekkelijkheid van het ou de dorp te verhogen, maar om mijn boterham te verdienen. En dat kan beter bij Winkel hor'. Fonhof heeft de meerderheid van de marktkooplui achter zich. Een door hem gehouden enquete toont dat 27 kooplie den de markt naar Winkelhof willen hebben. Vier hebben geen mening en nog eens vier kiezen voor de Hoofdstraat. De markt begon slechter te draaien toen Winkelhof werd geopend. Fonhof: "Voor die tijd was het voor iedereen leuk. Maar op het moment dat het winkelcentrum werd geopend is de markt in elkaar geklapt. We hebben feestmarkten ge houden, advertenties gezet, het hielp allemaal niets. Mijn om zet is met meer dan de helft te ruggelopen. Ik ga nu met te genzin naar de Leiderdorpse markt". De toekomst van de Leiderdorp se weekmarkt wordt door Fon hof somber ingezien. "Ver schillende marktkooplieden hebben al gezegd: als ik op donderdag een andere markt kan krijgen, ben ik weg uit Lei derdorp. Dat geldt ook voor mij. Het is echter wel moeilijk om op een andere markt te ko men. Mensen die hier al jaren staan hebben de hoop dat dé markt terugkomt, bijna opge geven". De Leiderdorpse weekmarkt in de Hoofdstraat. Volgens broekenman Fonhof willen verschillende marktkooplieden weg, omdat de omzet sinds de opening van Winkelhof fors is gedaald. "Ik sta op vijf markten, maar dit is de allerslechtste", aldus Fonhof. VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 Warmonds burgemeester Hendrickx: WARMOND - "Het frustrerende van de Warmondse begrotingen over 1983 is dat het Tinus-Plotseling-beleid van de rijksoverheid al onze mooie plannen in één klap kan wegvagen", aldus burgemeester Hendrickx-Vlaar van Warmond, gisteravond tijdens de begrotingsbehandelingen. nog het meest teleurgesteld over de mislukte poging van B en W om op de personeelskosten te be zuinigen. Het ambtelijk apparaat in Warmond heeft te kampen met een enorme uitbreiding van het takenpakket waardoor het uiterst moeilijk is te besnoeien op de personeelskosten. Vooral CDA en Progressief Warmond, zo bleek gisteravond, staan ach ter de inschakeling van een ex tern bureau die dit probleem moet gaan oplossen en daarbij vooral moet letten op efficiency. Warmonds eerste burger ant- WARMOND De Warmondse WD-fractie heeft tijdens de be handeling van de begroting over 1983, gisteravond, het plan gelan ceerd om het gebouw van kleu terschool "De Hummelburcht" dat leeg komt te staan als de inte gratie van het Warmondse onder wijs een feit wordt te gebruiken als werkplaats voor vervaardi ging van hulpmiddelen voor be jaarden, gehandicapten en reva lidatie. Het plan is bedoeld om werkgele genheid te scheppen en leeg stand van het gebouw te voorko men. In de werkplaats zouden zowel uitkeringstrekkers als minder validen aan de slag kun nen, meent de WD. Als begelei ders van dit project hebben de li beralen prof. Cats en prof. Jong bloed van het Academisch zie kenhuis aangezocht. Beiden heb ben toegezegd te willen helpen. De WD wijst erop dat de ligging van de "Hummelburcht" bijzon der geschikt is, namelijk vlakbij het bejaardenverzorgingstehuis "Marien haven", "met tal van deskundigen op dit terrein". Wethouder mevrouw Dalhuisen (Progressief Warmond) begroet te de plannen met enthousiasme maar wees erop dat inmiddels ook de schooladviesdienst en het plaatselijke parochiebestuur het gebouw zouden willen betrek ken. "Ik sta zeer positief tegen over het plan maar u mag niet voorbijgaan aan het feit dat de Hummelburcht 27.000 gulden aan huur moet opbrengen", al dus wethouder Dalhuisen. Kerstkaart De afdeling Zoeterwoude van Amnesty International roept op om de Russische Zcvendedag- sadventiste Maria Chulkova de ze maand een kaartje te sturen om baar wat op te beuren. Zij zit namelijk een gevangenis straf uit van drie jaar omdat zij "illegaal" een bijbel in bezit had. Contactpersoon: Connie Vis (tel. 01715-1847) Asiel Op de dag van de Rechten van de Mens, vrijdag 10 december, staat in winkelcentrum Winkel hof in Leiderdorp een stand van Amnesty International waar in formatie wordt gegeven over de problemen die buitenlanders ervaren wanneer zij in Neder land asiel zoeken. Ook zaterdag 11 december staat Amnesty daar klaar om hierover inlivh- tingen te verschaffen. Onderwijs De oud-rector van het Rijnlands Lyceum en huidige inspecteur van het Algemeen Voortgezet Onderwijs, drs. H. van Mierlo, houdt donderdagavond 9 de cember in het Gemeentecen trum in Oegstgeest een inlei ding over de problemen en re cente ontwikkelingen in het on derwijs. De discussieavond wordt georganiseerd door de Oegstgeester afdeling van D'66. Tentoonstelling Olieverfschilderijen en Gobelins van Resi Crolla zijn tot en met 18 december te zien in het ge bouw van de openbare biblio theek van Voorschoten aan de Wijngaardenlaan. D^ expostie is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. Oegstgeest verhoogt tarief centrale antenne inrichting OEGSTGEEST - Het abonnement voor het zogenaamde totale pro grammapakket op de centrale antenne-inrichting van Oegst geest stygt volgend jaar van 13,57 gulden per maand tot 15,70 gulden. Burgemeester en wet houders van Oegstgeest doen dit voorstel dat in de vergadering van de raadscommissie voor fi nanciën volgende week wordt besproken. Verder stellen B en W in het voor uitzicht dat mogelijk spoedig de tarieven nogmaals verhoogd moeten worden. Deze zou het ge volg zijn van een gerechterlijke uitspraak dat centrale antenne inrichtingen auteursrechten zul len moeten betalen. Het Amsterdamse gerechtshof buigt zjch momenteel over deze zaak en volgens het gemeentebe stuur van Oegstgeest laat een uit spraak hierover nu niet lang meer op zich wachten. De au teursrechtenorganisaties van Ne derland, België, Engeland, Frankrijk en Duitsland hebben zich intussen verenigd en stre ven ernaar dat de betaling van auteursrechten per 1 januari 1983 wordt ingevoerd. Over de hoogte van het bedrag dat mogelijk bin nenkort aan deze organisaties door de centrale antenne-inrich tingen zal moeten worden be taald, is nog niets bekend, zeg gen B en W van oegstgeest. LEIDEN - Geboren: Judith, dv. T. J van Vliet en J. A. M. Delnoij, Jannet, dv. F. S. Keij en S. P. Dorreman; Chantal Johanna, dv W P van Doorn en G. J. Brand; Stefan, zv H M. Imthorn en P van Duijvenbo- den. Jacoba Helena, dv S Guijt en P Schuiling; Maikel Lawrence, zv. J. A. Kreuger en C. J. van Helden: Suzanne Eva. dv. W A Verdocs en W P de Mol. Petronella Johanna, dv. P. Erades en L. J. van Duijn; Virgil, zv. T. de Roode en W. F. de Graaff; Sander, zv. S. Postma en J. van Dellt; Anouk Manon, dv. L. G. van Kesteren en A. P. M. Zaad; Saman- tha, dv. P G. Kennis en M Zuidema; Willem, zv. J. Ros en G. de Ruijter; Su san, dv. S. M. Groeneweg en M. J. Ver loop; Steven, zv. F. A. van Beek en I. M. J. Blikman; Wouter, zv. A. Broers en R. Hoogendorp, Aloysius Sébastian, zv. A. A. Pelser en N. M. C. Alma, Sheena Ber- nice, dv. M. D. Lecluese en K. Lancel; Kik dv IJ. J L van der Plas en Y. Broekhuizen; Felix Herman, zv. H. R. van Gunsteren en E. A. M. Bohr. Warmond heeft de begroting voor 1983 dankzij een afkoopsom van de Nederlandse Spoorwegen voor het onderhoud aan de tun nels, de pompen van de viaduc ten en de verkeerslichtinstallatie aan de Padoxlaan op nogal ge lukkige wijze sluitend kunnen maken. Hierdoor is het mogelijk alle subsidies op hetzelfde peil te houden met als voorwaarde dat ook de uitgaven niet mogen stij gen. Het aanhouden van de zogeheten nullijn was voor de raadsfracties van Progressief Warmond, WD en het CDA aanleiding op te mer ken dat er in feite geen beleid wordt gevoerd. WD-fractielei- der mevrouw Saris wees er in de algemene beschouwingen van haar partij op dat ondanks een sluitende begroting toch naar mogelijkheden tot bezuinigin gen moeten worden gezocht. "Wij verwachten van u een be leid dat is gericht op een minder rooskleurige financiële situatie van de gemeente", aldus Saris. Hendrickx ontkende dat het aan houden van de nullijn geen be leid zou zijn. Ze merkte op dat juist door de dalende uitkerin gen van het rijk aan de gemeen ten "de nullijn wel eens een min- lijn zou kunnen gaan worden". De raad toonde zich gisteravond Herover van discoshop 6 maanden cel DEN HAAG/WASSENAAR - De 26-jarige A.B.M. uit Wassenaar is vanmorgen tot een gevangenis straf van twaalf maanden veroor deeld. Daarvan zijn zes maanden voorwaardelijk. De man wordt bovendien tijdens zijn proeftijd (twee jaar) onder toezicht gesteld van het Leger des Heils. De Haagse rechtbank achtte de man schuldig aan afpersing. M. heeft op 26 augustus van dit jaar een overal gepleegd op een "dis coshop" aan de Langstraat in zijn woonplaats. Hij had de in houd van de kassa opgeëist. De officier van justitie had een jaar gevangenisstraf tegen hem geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. woordde hierop dat de hieraan verbonden kosten minstens 40.000 gulden bedragen en blijkt nochtans niet veel te voelen voor inschakeling van zo'n bureau. Er zit overigens nog een pikant ver schil tussen de voorstellen van CDA en PW dienaangaande. PW zou graag zien dat de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) zich over de Warmondse perso neelslasten zou buigen, Vreeken (CDA) daarentegen liet in zijn be schouwingen duidelijk blijken deze taak liever aan een ander bureau uit te besteden. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J Klaassen. tel. 213546, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: J.E.C. Crul, Noord- eindsplein 8a, tel. 142888, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwyk, Professorenwyk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Lujjk, Was- straat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west. za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn, Me- lissetuin 5, tel. 210797, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420, spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - J. v.d. Leden, J. v.d. Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539; spreekuur za en zo van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten - za, B. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 766462; zo. S M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 3 dec tot 10 dec door: Apotheek Lei den Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- i 13 t WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, teL 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VRIJDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66, 'Passione d'Amore'-Ettore Scola, vr en za, 21.15 uur. Marinecomplex - Nooreinde 2a, Matro- goth 'Waarom maken z Raadslid Slingerland: WARMOND - De Warmondse rei nigingsrechten, leges, honden-, woonforensen- en onroerend- goedbelasting gaan komend jaar omhoog. In totaal moeten de Warmondse burgers met de stij ging van deze tarieven 65.000 gulden extra in het gemeentelij ke laatje brengen. Hondenbezit ters en woonforensen moeten vier procent meer gaan betalen, huiseigenaren 3,6 procent en ge bruikers drie procent. De reini gingsrechten stijgen met 8,4 pro cent. De WD is tegen de verhoging van de ogb, Progressief Warmond en het CDA willen slechts tot verho ging voor huiseigenaren over gaan en gebruikers ontzien. Fi- nanciënwethouder Van Schagen (CDA) berekende gisteravond tij dens de begrotingsbehandelin gen dat het niet extra aanslaan van de gebruikers voor de ge meente een verlaging van de op brengst met 12.000 gulden zou betekenen. Als grootste peiler van zijn beleid noemde hij des ondanks het streven "de kleinste portemonnaie zoveel mogelijk ongemoeid te laten". Over de reinigingsrechten vertelde de wethouder dat het de bedoe ling is deze uiteindelijk op te trekken tot een kostendekkend peil. Voor ëen kleine gemeente als Warmond geldt dat in 1983 de reinigingsrechten voor 85 pro cent door de bevolking moet worden opgebracht. Dit zoge naamde dekkingspercentage ligt momenteel op 65 procent. De raad heeft indertijd afgesproken de reinigingsrechten elk jaar met vijf procent te verhogen. Hier door en door de stijgende kosten die verbonden zijn aan het vuilophalen zou het tarief van de reinigingsrechten in totaal met maar liefst 15,5 procent moeten stijgen. B en W vonden dit onver antwoord, evenals de raadsfrac ties en hebben besloten voor ko mend jaar genoemde 65 procent aan te houden wat nog wel in houdt dat de tarieven omhoog gaan met ruim acht procent. Dit in verband met het steeds duur der worden van het vuilophalen. Om hier wat aan te doen stelde raadslid Slingerland (PW) voor te zoeken naar een regionale oplos sing. Hij wees op de in aanbouw zijnde vuilverwerkingsfabriek in Zoetermeer die eenmaal in wer king per ton afval 25 gulden goedkoper is. Volgens Slinger land zou gebruikmaking van de Zoetermeerse fabriek een bespa ring van zo'n halve ton opleve- 21 i Aniba's Muziekkamer - hoek Heren straat/Witte Singel, optreden folkclub uit Noordwykerhout, de groep Borderli ne en Leidse muzikanten, 20.30 uur. Gebouw Postduivenvereniging De Blauwkras - Voorschoterweg, jaarlijkse vogelshow Vogelvereniging Avibus, vr 20-22 uur, za van 10-22 uur, zo van 10-17 NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur. tel. 149987. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - vrouwenavond, 21-1 uur. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Oegstgeest - Taberna, sociëteit De Fuikk vertoont film 'Coming home', 21 ZATERDAG Leiden - Clubhuis Matilo, Zaanstraat, Sint Nicolaas prestatieloop, start om 11 uur, inschrijven vanaf 10 uur. LVC - optreden De Tröckener Kecks, In het voorprogramma de Texelse punk band The Peasants. LVC - open café, muziekvideoprogram ma met opnamen van concerten, 14-17 22 l Marinecomplex - Matrogoth "Waarom maken ze mensen', 20.30 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 22-2 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Oegstgeest - gemeentecentrum, Lijt weg, SJJO organiseert Sinterklaasfeest voor kinderen beneden de 8 jaar, 10.15- 11 uur. ZONDAG Leiden - Wassenaarse Slag, strandloop Atletiekvereniging Holland, 11 uur, in schrijven ter plaatse om 10 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Breestraat 56, Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 17 uur. OPGERICHT 1 MAART 1 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidscn Dagblad B V Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 07T-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betalinq van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79,70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Losse nummers 0,80 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) Aangesloten bij de Gemeonschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cflro, tel. 071-144941. 1st. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2