LEIDSCH DAGBLAD éti Kabinet: btw op telefoonnota Van der Stoel geen Hoge Commissaris Waarschijnlijk staakt onderwijs 14 december Samsom-Sijthoff zet 57 mensen op straat Koopkrachtverlies minima moet worden opgevangen Twee doden bij brand in Lisse HEDEN INSCHRIJVEN! Haal dit Illegale taxichauffeur door hoofd geschoten &be4!mee%fn Onderzoek "zaak-Schwietert" MD Het Motorhuis ar_f® VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 36951 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau W«e 1 2311 BG leden Voor let rvs z<e cotofon (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij Samsom-Sijthoff Grafische Be drijven in Alphen aan den Rijn zullen volgend jaar 57 arbeids plaatsen verdwijnen. Hiervan zullen vijftig mensen gedwon gen ontslag krijgen. Het bedrijf is dit jaar voor het eerst in de rode cijfers gekomen, in 1981 werd nog winst geboekt. In to taal werken 331 mensen bij dit onderdeel van de Wolters-Sam- som Groep. Volgens de directie is het bedrijf in moeilijkheden gekomen als ge volg van bezuinigingen bij de overheid en het bedrijfsleven. De omzetdaling in 1983 bedraagt naar verwachting ongeveer 17 procent meer dan was begroot. De ondernemingsraad en het per soneel zijn vanmiddag van de si tuatie op de hoogte gebracht. Bij de staf gaan er 10 man uit, bij de afdeling tekst-beeld 28 en de drukafwerking 12. Pas over twee maanden krijgt het personeel te horen wie ontslag krijgt. Om het bedrijf weer gezond te krij gen, wordt bij de ontslagen aller eerst gekeken naar de geschikt heid van de werknemer. De duur van het dienstverband, kostwin nerschap en de leeftijd. Voor 57Vfc-jarigen wordt gebruik ge maakt van een speciale afvloei ingsregeling. DEN HAAG (ANP)- De scholen zullen 14 december waarschijn lijk gesloten blijven. De meeste onderwijskrachten en andere medewerkers van kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs zijn van plan op die dag het werk neer te leggen. De onderwijsbonden wil len die dag in Den Haag een gro te demonstratie houden tegen de voorgenomen bezuiniging op de onderwijssalarissen van 1,65 pro cent. De actie vloeit voort uit de vijf daagse onderwij sstaking van vo rige maand, georganiseerd door een groot aantal onderwijsbon den. Alleen de Protestants Christelijke Onderwijsvakorga nisatie deed niet mee aan de vijf daagse staking, maar organiseer de een week later een werkon derbreking. De actie van 14 december zou moe ten gelden voor alle scholen in het land. De bedoeling is de sta king te laten samenvallen met de behandeling van de bezuiniging op de onderwijssalarissen in de Tweede Kamer. Dit debat heeft naar wordt verwacht op 14 de cember plaats of in diezelfde week. Zeker is de staking nog niet Een aantal bonden houdt nog een slag om de arm en alle voorberei dingen zijn nog niet afgerond. De staking tegen de salarisingreep zien de bonden als een begin van de uitingen van onrust over de toekomst van het onderwijs. In de begroting en het regeerak koord zyn ingrepen aangekon digd, die de kwaliteit van het on derwijs zullen aantasten, vrezen de bonden. Ook daartegen pro testeren de onderwijskrachten. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet overweegt om volgend jaar wellicht 18 procent btw te laten betalen over tele foon- en telexrekeningen. Met de opbrengst wil het kabinet de maatregelen bekostigen om het koopkrachtverlies voor de laagstbetaalden te beperken. Vanmiddag bespreekt de regering de plannen in de ministerraad. Naast de mogelijke invoering van btw op de kosten van telecom municatie, denkt het kabinet aan een belastingverhoging voor ge zinnen met meer dan één inko men. Ook een algemene verho ging van de inkomstenbelasting, met name van de hogere tarief schijven, geldt als mogelijke fi nancieringsbron. Dat laatste kan in de vorm van een verdere beperking van de infla tiecorrectie in de inkomstenbe lasting, die nu op 80 procent staat. Inflatiecorrectie is bedoeld om te voorkomen dat mensen door de belasting zwaarder wor den belast dan gezien de geldont waarding nodig is. In de Tweede Kamer is aangedrongen op een inflatiecorrectie van 50 procent, die vooral de hogere inkomens zou treffen. Minister Ruding (fi nanciën) vindt het echter niet juist de inflatiecorrectie bij te stellen. Hij ziet liever een onom wonden belastingverhoging. Door deze maatregelen moet het inkomensbeeld voor volgend jaar - dat zonder aanvullende DEN HAAG (GPD) - Oud minister van buitenlandse zaken mr. Max van der Stoel wordt geen Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties. In New York is gisteravond be kend gemaakt dat de huidige Ho ge Commissaris, de Deen Poul Hartling, door VN-secretaris-ge- neraal Xavier Perez de Cuellar zal worden voorgedragen voor herbenoeming. Hiermee komt een einde aan een lange periode van internationaal lobbyen door Nederland ten be hoeve van de benoeming van Van der Stoel. De Algemene Ver gadering moet de voordracht van Hartling weliswaar nog bekrach tigen, rnaar het ligt niet in de ver wachting dat deze op tegenstand zal stuiten. Een officiële reden voor de afwij zing van Van der Stoel is niet ge geven. Het is ook niet gebruike lijk dat de secretaris-generaal van de VN verantwoording af legt voor dit soort voordrachten of afwijzingen. Veel bewolking Droog weer en veel bewolking, plaat selijk mist. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur on geveer plus 3 graden. Zwakke zuidoos tenwind. 4 December. Zon op: 08.29 uur, onder 16.31 uur. Maan op: 20.17 uur, onder 12.04 uur. Hoog water te Katwijk om 05.16 en 17.36 uur, laagwater om 0.55 en 13.27 Het ijveren voor de benoeming van Van der Stoel tot Hoge Commis saris voor de Vluchtelingen was een van de twee 'speerpunten' in het Nederlandse beleid ten aan zien van de Verenigde Naties. De andere was het lidmaatschap van de Veiligheidsraad. Aangezien voor deze laatste zetel ook Dene marken kandidaat was, bestond de indruk in New York dat de herbenoeming van Hartling te maken zou kunnen hebben met het verkrijgen van het lidmaat schap van de Veiligheidsraad door Nederland. Officieel wordt dat echter tegengesproken. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde desge vraagd dat de regering het be sluit van de secretaris-generaal betreurt maar respecteert. Verder is nadrukkelijk gesteld dat de afwijzing van Van der Stoel geen gevolgen zal hebben voor de Nederlandse houding ten aan zien van het vluchtelingenbeleid van de Verenigde Naties. Wat de positie van Van der Stoel betreft, wordt nog gestudeerd op de mogelijkheid hem te benoe men op een belangrijke diploma tieke post. Naar verluidt zou de oud-bewindsman kans maken op de functie van hoofd van de Nederlandse vertegenwoordi ging bij de Verenigde Naties. LISSE - Bij een hevige uitslaande brand in een woonhuis aan de Leidse Vaart 15 in Lisse zijn vanmorgen twee mensen om het leven gekomen. Het is het echt paar H. van den Bosch en M.M. Van den Bosch-Vertegaal, bei den 56 jaar. Éen van hun zoons, H. van den Bosch (20), raakte bij de brand zwaar gewond. Hij moest uit het raam springen om het vege lijf te redden. Hij is met ernsti ge (tweede en derde graads) brandwonden opgenomen in het brandwondencentrum in Beverwijk. Een tweede zoon van het omgeko men echtpaar kon het huis op tijd verlaten en bleef onge deerd. De Lissese brandweer rukte met groot materieel uit maar kon niet voorkomen dat het huis totaal uitbrandde. Om liggende woningen wist de brandweer echter te behouden. Op de foto wordt een van de slachtoffers weggedragen. Door eigen import sensationele prijsverlaging kontaktlenzen. Harde lenzen 445,350, Halfzachte 555^400, Zachte lenzen 595^— 450, Tevens op alle vloeistoffen 10 tot 25% korting. OOGMEETKUNDIG KONTAKTIENSCENTRUM Haarlemmerstraat 2, Leiden, (hoek Turfmarkt) Tel 071 121097 Openingstijden dag van 12 00 maatregelen een teruggang van 4,5 procent voor de minima laat zien, terwijl de hoogste inko mens buiten schot blijven - wor den bijgesteld. Voor de „echte minima" (mensen die met één minimum-inkomen meerdere personen onderhouden) wil het kabinet in elk geval de sinds twee jaar gebruikelijke uitkering via het postkantoor herhalen. Daarvoor alleen al is ongeveer 300 miljoen gulden nodig. Het kabinet zou ernaar streven het koopkrachtverlies voor de mini ma tot hooguit 3,5 procent te be perken, b(j een verlies van 1 pro cent voor de hoge inkomens. Morgen wil het kabinet voorstellen op tafel leggen in de Stichting van de Arbeid, waarin de rege ring met werkgevers en werkne mers praat over het sociaal-eco nomisch beleid voor het komend jaar. 22 PAGINA'S acl Staatssecretaris Van der Reijden: Volksverzekering met eigen risico PAGINA 7 Congres steunt plan MX-raket PAGINA Ku Klux Klan: een verleden van geweld Nederlandse Bank verlaagt disconto leen ^eneck MNS-CCNTRUM oUDyotuLlijn Hooglandse Kerkgracht 48 Leiden. Tel. 071-12 35 83 b.g.g. 120917 Wim Kan mogelijk op beide netten HILVERSUM (GPD) - Er is een kans dat de oudejaarsconference van Wim Kan door de VARA op beide televisienetten tegelijk zal worden uitgezonden. De TROS heeft dat voorgesteld omdat deze omroep door ruiling met de IKON het programma te genover Wim Kan zou moeten vullen. Dat zou volgens de TROS nagenoeg geen kijkers trekken. Het voorstel van de TROS is in de Programma Coördinatie Com missie goed ontvangen. De rege ringscommissaris voor de om roep heeft echter in deze het laat ste woord. Na Wim Kan (van tien tot elf uur) treedt Freek de Jonge een uur op Nederland 1 op. AMSTERDAM (ANP)- De politie in Amsterdam heeft vanmorgen achter het stuur van zijn auto het lijk van de 44-jarige G. Logman gevonden. De heer Logman was volgens de politie een 'snorder', een illegale taxichauffeur. De man bleek door het hoofd te zijn geschoten. De wagen van Log man stond tussen het struikge was. De linkervoorkant was ern stig beschadigd en een voorwiel afgebroken. Uit politieonderzoek is komen vast te staan dat Logman in het hoofd is geschoten door iemand die bij hem in de auto heeft gezeten. In de auto werd een lege huls ge vonden. De man moet tijdens het rijden zijn neergeschoten, waar na de auto met een flinke snel heid het struikgewas van de mid denberm is ingereden. Koppige peuter LEIDEN - Een anderhalf jaar oude peuter uit De Meij van Streefkerkstraat tn Leiden wilde gistermiddag kennelijk niet gestoord worden toen hij op z'n kamertje aan het spe len was. Het knaapje draaide de deur aan de binnenzijde op slot en voelde er niets voor deze weer te openen Zelfs de te hulp ge roepen politie kon de spelen de peuter er niet toe bewegen de deur van z'n kamertje te ontsluiten. De brandweer moest er uitein delijk aan te pas komen om van buiten het speeldomein van het koppige mannetje binnen te dringen. DEN HAAG (ANP)- De Haagse politie krijgt binnenkort de opdracht een onderzoek in te stellen in verband met de 'afïaire-Schwietert'. Zo'n feitelijk onderzoek is nodig, omdat justitie niet over voldoende infor- matre beschikt om te bepalen of er een gerechtelijk vooronderzoek moet worden geopend. Er zjjn bij justitie vier klachten binnengekomen naar aanleiding van het gedrag van de afgetreden staatssecretaris van defensie Schwictert. De WD'er heeft zich ten onrechte uitgegeven voor doctorandus. Het gaat om de vraag in hoeverre Schwietert zich daarbij heeft schuldig ge maakt aan overtreding van artikel 230 van het Wetboek van Strafrecht. Dit artikel stelt een straf van ten hoogste 1 jaar op het valselijk opmaken van een getuigschrift bij een sollicitatie. bij Het Motorhuis Leiden staan op dit moment 140 gebruikte auto's van olie merken voor u klaar. Wij willen in december 150 nieuwe Opeis verkopen, waarop wij 1130 auto's inruilen. Dat betekent dat wij de 140 gebruikte auto's die wij nu hebben snel kwijl moeten, anders staan er per 1 januari 1983 270gebruikte auto's en dat vinden wij niet prettig. Wij willen dus in december 150 nieuwe Opeis en 140 OK-inruilwagens verkopen, dat is onze doelstelling. bij aankoop van een nieuwe Opel ruilen wij ieder merk in legen een fascinerende prijs. Vervolgens prijzen wij de ingeruilde auto af en verkopen deze scherp door. £n als wij zeggen „scherp", dan bedoelen wij dut letterlijk. Wij zijn met weinig winst tevreden. U kunt nu teld verdienen. Leuk als u kerst inkopen moet doen. Het Motorhuis Leiden in december alle dogen geopend voor mensen die 'n nieuwe Opel of een 0K- inruilwagen willen kopen en weinig willen betalen. Vondelloan 80, 2300 AA Leiden Tel (07IJ 76 »J 13.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1