"Profiteren van lage rente niet mogelijk" Een jaar geëist tegen portier en voormalige eigenaar van restaurant "Wij deden al het nog moest aan inspraak toen worden uitgevonden "Reddingspoging was tevergeefs" Burgemeester en wethouders van Noordwijk: Buren na brand in Lisse: "Schoolstrijd" gaat door in Nieuw Vennep W/W '*ÊFi VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 Streek PAGINA 17 Wegens schieten op lastige klanten van De Nachtegaal DEN HAAG/NOORD WIJKER- HOUT - De officier van justitie heeft gisteren tegen de eigenaar H. van het voormalige restaurant De Nachtegaal in Noordwijker- hout één jaar gevangenisstraf geëist. H. (41) is, evenals zijn toenmalige portier Van der V., doodslag ten gelaste gelegd naar aanleiding van een schietpartij bij De Nachtegaal in oktober vo rig jaar. Ook Van der V. (23) hoorde een jaar tegen zich eisen. Hij was het, die op 25 oktober vorig jaar de scho ten loste op een aantal lastige klanten bij de deur. Onomwon den gaf Van der V. dat gisteren toe. De hamvraag bleek echter: van wie had de portier het pi stool gekregen? De gezette eigenaar was altijd ge wend om zijn zaakjes met blote handen op te knappen. Helaas was er volgens hem die bewuste nacht geen ontkomen meer aan: de ruziezoekers waren na een handgemeen al naar buiten ver dreven, maar waren door het for se postuur van de eigenaar aller minst afgebluft. Ze draaiden zich halverwege weer om en kwamen met een zware kei weer richting ingang van De Nachtegaal. In die beslissende paar minuten stond H. voor het grote dilemma. Op dat moment waren er enige honderden bezoekers in zyn nachtetablissement aanwezig. Moest hij die mensen de stuipen op hun lijf jagen, of zou hij zwaarder geschut gebruiken om de relschoppers voorgoed te ver drijven? Relschoppers die zelf ook al begonnen te roepen dat ze zouden gaan schieten? Hij koos dus voor het laatste, en daar kwam hij gisteren tegen over president Reisig rond voor uit. H. had opdracht gegeven om "boven de hoofden" van de lou che heren te schieten - als waar schuwing. Niettemin raakten daarbij twee mannen licht ge wond. Des te onduidelijker bleef het gis teren lange tijd of de eigenaar zelf ook had geschoten. Vijf ge tuigden hadden immers ver klaard dat ze "de bolle" zelf ook één of meer schoten hadden zien afvuren? En "de bolle", of "de dikke", dat kon er maar één zijn: H. Met een wrang soort gevoel van humor beaamde de ex-eigenaar dat "dat niet kon missen". Inderdaad, be aamde de president droogjes, "en niet ten onrechte". Desondanks bleef H. volhouden dat hjj niet had geschoten. "Dat gaat fout", had hij na de vecht partij tegen Van de V. gezegd, en: "doe er wat aan". Daarop had de plichtsgetrouwe portier naar een wapen gegrepen, maar hij zelf had dat niet gezien. Hij had alleen de schoten gehoord. Hoe Van der V. aan een vuurwapen was gekomen? "Dat weet hij be ter dan ik", zo verklaarde de ei genaar schouderophalend. De portier wist dat wel: hij had het pistool uit handen van H. hoogst persoonlijk ontvangen. Drie ge tuigen hadden dat verhaal ook bevestigd. "Schiet dan!", zou hij daarop hebben geroepen. Bandje Toen de kaarten eenmaal geschud waren bij de rechtbank kwam H. met de grote verrassing van de zitting op de proppen: een band je van een telefoongesprek, dat hij enkele maanden geleden met zyn portier had gevoerd. In dat gesprek had Van der V. ver klaard zelf de revolver te hebben gegrepen. Dat hij daar nu pas mee kwam had een reden: H. had zijn ex-werk nemer willen sparen, hem naar voren willen brengen als "een fij ne vent". Nu Van der V. hard nekkig bij zijn verklaring bleef moest H. wel als een duveltje uit het doosje komen met zijn band je. De aanwezigheid van dat bandje bracht aanvankelijk grote beroering in de rechtszaal te weeg. Uiteraard had H. zijn por tier niet verteld dat tijdens hun telefonisch contact een bandje meedraaide. Naarmate de minu ten verstreken werd het muisstil in de zaal. Vooral toen de presi dent na zich met de collega's voor beraad te hebben terugge trokken meedeelde het bandje te willen beluisteren. Hü zou het echter niet bij de veroordeling van de portier laten meetellen. Immers, zo n illegaal opgenomen bandje geldt in ons land niet als bewijsstuk. Even later stond het groepje rech ters, advocaten en verdachten om een cassetterecorder in zak formaat. Het apparaatje blonk voornamelijk uit in het voort brengen van krakerige geluiden. Maar inderdaad kon de aandach tige luisteraar halverwege de portier horen zeggen dat hij de revolver zelf had gepakt. Geval opgelost? Niet in het minst. De president was er helemaal niet van overtuigd dat de portier tij dens dat gesprek de waarheid vertelde, of dat hy zyn baas naar de mond had willen praten om dat het allemaal niet uit zou ma ken. "En het maakt wel degelijk uit wie de revolver heeft gegre pen. Dat is van levensbelang", al dus de president. Overspannen De betrokkene zelf bleef ook na het aanhoren van het bandje bij zyn bewering dat hy het wapen van iemand in de handen ge drukt had gekregen Die "ie mand" moest H. zyn geweest. Er stond op dat moment niemand anders in de buurt. De officier achtte - bandje of geen bandje - de poging tot doodslag van beide verdachten bewezen "Het was louter toeval dat de schoten niet dodelyk waren", al dus de officier, die ervan was overtuigd dat de baas zelf ook een duit in het zakje had gedaan waar het de schietpartij betrof De loodsporen hadden achteraf immers ook op zyn pak gezeten'' Overigens is H al gestraft Dnc wc ken na de schietoartii brandde De Nachtegaal onder verdachte omstandigheden tot de grond toe af. De eigenaar, van wie H. het pand pachtte, is niet van plan het te laten herbouwen. Sindsdien zit H. overspannen thuis. De rechter doet over twee weken uitspraak. NOORDWIJK - De ge meente Noordwijk kan slechts beperkt gebruik maken van de dalende rente. Dit zeggen burge meester en wethouders van Noordwijk. De Noordwijkse raadsfracties hebben er bij B en W op aangedrongen meer pro fijt te trekken van de hui dige daling van de rente. Maar aan vrijwel alle voor stellen kleven volgens het college öf grote risico's óf ze zijn niet uitvoerbaar. Zo is het volgens het college onmo gelijk om de leningen die zijn af gesloten voor grondaankopen in het Vinkeveld om te zetten in le ningen met een lager renteper centage, zoals de PvdA heeft voorgesteld. Volgens BenWis één van de voor waarden bij de leningen geweest dat zij de eerste tien jaar niet ver vroegd zullen worden afgelost. Dat kan pas daarna, en zelfs dan moet de gemeente nog aanziekn- lijke "boetes" betalen. Volgens het college is het gebruikelijk dat leningen onder die voorwaarden worden afgesloten. De leningen voor het Vinkeveld zijn nog niet zo oud dat zij kun nen worden omgezet in goedko pere leningen. Wel beloven B en W om over een aantal jaren te be kijken of de leningen kunnen worden, mits de rentestand dan nog steeds gunstig is. Riskant Een voorstel van het CDA om nu al het geld te lenen dat de gemeen te volgend jaar denkt nodig te hebben, kon in de ogen van B en W geen genade vinden. Het colle ge vindt dat te riskant. Ten eerste is volgens B en W van tevoren nooit helemaal precies te zeggen hoeveel geld de gemeente vol gend jaar nodig heeft. Ook is nu nog niet te zeggen of de rentestand de komende tijd gaat stijgen of dalen. Daardoor wordt het erg onzeker of de gemeente er inderdaad financieel op voor uit gaat door nu al geld voor 1983 te lenen. Wel beloven B en W de vinger aan de pols te houden en de kapitaalmarkt nauwkeurig in de gaten te houden. De WD-fractie meent dat het col lege in haar begroting van een te hoge rentestand is uitgegaan. De onroerend-goedbelasting hoeft volgens de liberalen niet met 8,5 maar met 5,5 procent te worden verhoogd. Het college vindt echter dat uit het huidige verloop van de rente stand voorlopig alleen maar ge concludeerd kan worden dat de daling van de rente tijdelijk is. Omdat de belastingen in Noord wijk naar verhouding vrij laag zijn en de gemeente in de toe komst tarieven en belastingen mogelijk maar beperkt kan ver hogen, vindt het college het niet juist om een eventuele "meeval ler" te gebruiken om de belastin gen te verlagen. Vooral ook om dat, als de meevaller uitblijft, de achterstand misschien moeilijk kan worden ingehaald LISSE Een verschrikkelijke brand. Zo typeren omwo nenden de hevige uitslaande brand in een woonhuis aan de Leidse Vaart in Lisse die vanmorgen aan het echtpaar H van den Bosch en M.M. van den Bosch-Vertegaal (beiden 56) het leven kostte. Buren hebben nog gepro beerd om het vuur te blus sen en het echtpaar uit het huis te halen met een ladder. De hitte was echter zo groot dat van een reddingspoging moest worden afgezien. "Het was al snel zo heet geworden dat we ons niet eens meer bij het tuinhek konden wagen. Ik dacht toen al, de mensen die daar nog binnen zijn, brengen het er niet levend af', aldus een van de buren. Een 20-jarige zoon van het om gekomen echtpaar, H. van den Bosch, wist het leven te redden door uit een raam te springen. De jongen heeft bij de brand ernstige brand wonden opgelopen. Hij is door buren onder de koude douche gezet en later per ambulance vervoerd naar het brandwondencentrum in Beverwijk. De andere zoon van het echtpaar wist op tijd het huis te verlaten en bleef ongedeerd. Na de brand vond de brandweer in het huis ook de verkoolde resten van een hond. De brand werd rond zeven uur aan de brandweer gemeld. De Lissese brandweer rukte met groot materieel uit, maar kon niet voorkomen dat de woning totaal uit brandde. De Lissese brand weercommandant W.P. van Dijk: "Toen wij aankwa men, was er al geen houden meer aan. Het hele huis stond in lichterlaaie". Wel wist de brandweer een naastgelegen pand te behou den. Deze woning liep wel waterschade op. Bovendien was het dak van de woning licht beschadigd. Raad van State ingeschakeld DEN HAAG/NIEUW-VENNEP - De gemeente Haarlemmermeer blijft proberen een oplossing te vinden in de "schoolstrijd" tus sen gemeentebestuur en de Mon- tessori Vereniging Haarlemmer- Dit bleek na afloop van een hoor zitting vorige week bij de Raad van State, het hoogste rechtscol lege in ons land, in Den Haag waar de direct betrokkenen bij deze zaak hun visie op de zaak konden geven. De "schoolstrijd" draait om de stichting van een tweede lagere- en kleuterschool voor Montesso- ri-onderwys in Nieuw-Vennep. De gemeente heeft sinds begin ok tober van dit jaar in deze dorps kern in de Haarlemmermeer een openbare lagere- en kleuter school voor deze onderwijsvorm in het leven geroepen. Maar ook de Montesson Vereniging Haar lemmermeer had al enige jaren plannen voor stichting van een Montessori-school in Nieuw- Vennep, een neutraal-bijzondere school waar ook openbaar onder wijs zou worden gegeven. Een school waar in tegenstelling tot een normale openbare school het personeelsbeleid geheel voor re kening van de vereniging komt. Daarvoor heeft de provincie Noord-Holland inmiddels een vergunning afgegeven. De stichting van de Montessori school in Nieuw-Vennep door de gemeente Haarlemmermeer zelf doorkruiste echter de plannen van de vereniging. Ondanks ge sprekken met het gemeentebe stuur besloot de vereniging haar plannen door te zetten. Ook bij een aantal moeders uit Hoofddorp en Nieuw-Vennep viel de komst van de tweede school in Nieuw-Vennep slecht Zy zyn van mening dat één school voor Montessori-onder- wijs voldoende is en vroegen de staatsraad vorige week dan ook de door de provincie afgegeven vergunning weer in te trekken. Verbolgen De verbolgenheid van de moeders ncht zich echter in het bijzonder op de manier van "zieltjes win nen" van de vereniging De ver eniging zou niet hebben vermeld dat het om een neutraal-byzon- dere school ging Zelfs zou tegen enige moeders zyn gezegd dat het om een openbare school zou gaan. Om op die manier een handtekening voor steun te krij gen, liet een woordvoerster van de moeders op de hoorzitting we ten. Of die tweede school school er ooit zal komen is nog maar de vraag. Vooral ook omdat de landelyke Montessori-vereniging in de "schoolstrijd" de kant van de ge meente heeft gekozen. Maar ook de gemeente is van oordeel dat het een slechte zaak zou zyn als er een tweede Montessori-school zou komen en streeft er dan ook naar om uit de impasse te raken. TER AAR - Bij Uijttewaals augurken- en zilveruitjes- fabriek in Ter Aar gaan meneer Jan (62) en meneer Piet (65), zoals ze in het be drijf worden genoemd, het na 1 januari wat rustiger aan doen. Vanuit de luwte zullen de twee directeu ren, zoons van grondlegger L.P. Uijttewaal, nog wel bij de dagelijkse produk- tie van tafelzuren betrok ken blijven, maar de ver antwoording daarover ge ven zij per 1 januari in handen van drie van hun zoons en N.H. Lieverse, die de Uijttewaals al meer dan vijfentwintig jaar met raad en daad terzijde staat. Zeventig man werken thans in het Ter Aarse fabriekje en op een enkeling na zijn die alle maal aangenomen door de twee scheidende directeuren. „Toen wij hier meer dan vijftig jaar geleden begonnen, werkte hier maar één man: onze va der", zeggen Piet en Jan Uijtte waal. Hun vader stichtte het fabriekje in 1928 maar op dat moment vormden de augurken al ze ventien jaar zijn broodwin ning. Vader Uijttewaal was in 1911 begonnen augurken in te zouten. En hij was niet de eni ge. In die tijd gold de Veen- streek immers nog als centrum van augurken- en bonenteelt. Pas veel later werden deze ge wassen verdrongen door bloe men. „Vader deed ook nog in verse groenten", haalt Jan Uijtte waal herinneringen op. „Die deden we hier in potten en die exporteerden we naar Duits land, wat in die dagen vrij ge makkelijk was omdat Ter Aar toen nog op het spoornet was aangesloten." Seizoen Eind jaren twintig kwamen de gebroeders Uijttewaal als van zelf in het bedrijfje van hun va der terecht. „Zo ging dat vroe ger", vertellen ze. „Studeren was er niet by. Na school ging Gebroeders Uijttewaal treden terug je gewoon meehelpen de kost verdienen. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat was je in touw. Augurken schoonma ken, sorteren, in potjes doen, die afsluiten en etiketteren, en als dat klaar was pakte je een nieuwe lading en deed je het zelfde." Behalve een karakteristiek fami liebedrijf is Uijttewaal ook een typisch seizoensbedryf. Als vanouds betekent het er tussen juni en oktober flink aanpoten. Traditiegetrouw wordt dan de hulp ingeroepen van werkstu denten. „In die vier maanden moet alles worden klaarge maakt voor het hele jaar", ver duidelijkt Piet Uijttewaal, „en dan schrikken we er niet voor terug om 's ochtends al om vijf uur te beginnen en 's avonds soms pas om negen uur op te houden. Terwijl vroeger, toen werkten we nög harder. Toen hielden we pas op als al het werk was gedaan. Maar in die dagen ging alles nog met de hand." Piet en Jan Uijttewaal stonden er al vroeg alleen voor. Ze waren respectievelijk 23 en twintig toen hun vader overleed. Van lieverlee is Jan zich toen gaan toeleggen op het inkoopge deelte, terwijl Piet zich stortte op zaken die te maken hadden met verkoop. Zilveruitjes Piet was de man op de veilingen, onderhield het contact met de agenten en was ook de grond legger van de zilveruitjesafde ling. Uyttewaal pachtte daar toe een stuk grond in Zeeland (thans enkele hectares in de Flevopolder), dat de Ter Aarse werknemers zelf zaaiden en oogstten. In Klundert en Sint Willebrord beschikte de fa briek over schil stations. Opvolger Lieverse kan zich nog helder voor de geest halen, hoe Piet Uijttewaal destijds in de zilveruitjesbranche pionierde. „We waren daar natuurlijk niet de enige. Collega-fabrikanten schamperden dan ook: 'Hee joh, wat kom jij hier doen'. Maar meneer Piet joegen ze daarmee niet op stang. In te- door Sjak Jansen gendeel. Voor hem was dat juist een aanmoediging om er dubbel zo hard tegenaan te gaan." Veel voldoening gaf Piet Uijtte waal de gemeentepolitiek. Ja renlang bekleedde hij het ambt van wethouder in Ter Aar. „Ik was dus vrijwel nooit thuis, maar voor het wethouderschap had ik dat graag over. Ik heb er altijd veel plezier aan beleefd, alleen zat er een vervelende kant aan: het werd altijd uitge legd dat het bedrijf er voordeel van had, wat pertinent niet waar was. Het was eerder om gekeerd." Fiscus Broer Jan heeft zich na werktijd altijd graag mogen bezighou den met voetbal. Lieverse daarover: „Cupwedstrijden sloeg hij nooit over. Als Feye- noord moest spelen, zei me neer Jan om drie uur: 'Kom mannen, het is tijd', en dan gin gen we met het hele personeel naar de Kuip. Reuze gezellig was dat. We gingen toen met z'n allen in een grote gesloten vrachtwagen. Wel wat onge makkelijk, maar dat gaf niet. y Het was altyd weer een hele gebeurtenis." Jarenlang heeft meneer Jan op het fabrieksterrein gewoond. Afstand nemen van z'n werk, zal hem dan ook wel enigszins zwaar vallen, voorspelt hij. „Weet u: ik heb niet zo gek veel hobby's. Maar m'n broer en ik blijven dus wel commissaris." Zyn broer had al eerder een stap je terug willen doen, maar die plannen zag hij door de fiscus gedwarsboomd. „Ik noem het een grove onrechtvaardigheid, dat je jarenlang hier hebt ge werkt. alles hebt opgebouwd, al je kapitaal in de fabriek en machines hebt gestoken en dat de fiscus dan zegt: Ja meneer tje, dit beschouwen wij als pri- vé-bezit en daarom slaan we u eens fiks aan voor vermogens belasting." Knokken Het spook van de vermogensbe lasting heeft Piet Uyttewaal tot op de dag van vandaag aan het werk gehouden maar na 1 ja nuari is er een oplossing voor. „Ik hoef niet te peinzen wat ik met m'n vrye tyd zal doen", zegt meneer Piet. „Wat meer op vakantie gaan, lekker tui nieren en eindelyks eens wat vaker thuis zyn bij moeder de vrouw. Want daar is het de af gelopen jaren nauwelijks van gekomen door dat wethouder schap." Op één ding zeggen de scheiden de heren heel trots te zyn: „We hebben in al die jaren nooit ie mand hoeven te ontslaan En we laten een gezonde onderne ming achter Dat laatste zeggen de heren voor een belangrijk deel te danken aan „het voorzichtige beleid dat wy altyd hebben gevoerd Begin jaren zeventig ging het iedereen zo goed, dat ook wy onze ondememine wel drie keer zo groot hadden kunnen maken. Maar bewust hebben wy dat met gedaan. Wy wilden overzicht behouden. Daarom zijn wel wel gegroeid, maar met mate." De scheidende directeuren ver hullen niet dat ook hun bedryf de gevolgen ondervindt van de economische teruggang. „Mensen hebben minder te be steden", zegt meneer Jan. „en de concurrentie uit met name Italië en de Oostbloklanden wordt steeds groter. Maar dat maakt het ondernemer-zyn juist zo aantrekkelijk. Elke dag moet je weer knokken, nooit weet je precies wat je te wach ten staat." Salades „Inderdaad", beaamt zyn broer, „de concurrentie zit bepaald met stil. Maar wy doen dat ook met. Net zo goed trachten ook wy voortdurend nieuwe bron nen van inkomsten aan te bo ren. Daarom maken we sinds enige tijd ook salades." „En ach", zegt meneer Jan weer. „met de tafelzuren en augur ken gaat het nog steeds goed. Zeker in de Benelux. Met Bel gië en Luxemburg brengen we jaarlijks nog altyd negenUg miljoen kilo augurken op de markt" Het besluit zich ook op het pro duceren van salades te gaan toeleggen, is niet door de scheldende directeuren alleen genomen. „Weet uzegt me neer Piet niet zonder trots, „dat in ons bedryf al inspraak gold, toen de Wet op de Onder nemingsraden nog moest wor den uitgevonden Zeker, tien jaar voordat die wet van kracht werd, hadden wij hier al in spraak. Met winstdeling net zo. In de meeste bcdryven is dat pas iets van de laatste tien jaar By ons echter met. Delen in ar winst doen ze by ons al meer dan vijfentwintig jaar."

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17