'Onzichtbaar rijk' van geestelijke duisternis Ook homofiel kan pastor zijn Achtergrond -C Vijf argumenten om zedelijke dissidenten te weren VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 De telefoon was dood. Dead as a doornail. Nu hebben we wel va ker last van storingen, we kun nen dikwijls heel oninteressante gesprekken van dorpsgenoten af luisteren, maar dit leek ernstig genoeg om de storingsdienst te bellen. Een probleem bij het mel den van een storing is, datje tele foon het niet doet. We belden bij vrienden en kregen te horen dat u>e met opzet, in koelen bloede, met voorbedachte rade, waren afgesloten! Rekening niet be taald! Mijn vrouw wist zeker dat ze de herinneringskaart had ver scheurd omdat de gele girokaart niet meer in de map met nog te betalen rekeningen zat en dus blijkbaar al gepost was, maar toen ze nu nog eens keek bleek de kaart zo vrijpostig te zijn ge weest zich achter een paperclip aan een grotere rekening te heb ben vastgeklemd, waardoor hij bij die eerste inspectie onopge merkt was gebleven. Wat nu te doen? De desbetreffende instan tie ried aan de rekening spoor slags bij het postkantoor te gaan betalen, dan zou de telefoon weer zo snel mogelijk worden aange sloten. „Wanneer is dat dan?", vroeg mijn vrouw, op de klok kijkend. „Aanstaande vrijdag", zei de juf frouw van de telefoon. Dus niet volgende week vrijdag pas, maar meteen aanstaande vrijdag al, over vier daagjes! Rembrandt heeft wel langer zon der telefoon gezeten, bedacht ik bij wijze van zelftroosting, maar die hoefde zijn Joodse Bruidje niet naar Den Haag te faxen, zo als ik, want ik ben al sinds jaren in het gelukkige bezit van een te lecopier, ook wel fax genaamd, waarmee ik mijn kopij doorzend. Een van de mooiste uitvindingen die ik ken. Het is een apparaat ter grootte van een grote schrijf machine, „tussengeschakeld" met je telefoon, waar je je getikte en gecorrigeerde A A-vel indraait, je belt naar de ontvanger, die heeft precies zo'n apparaat staan, doet er een speciaal geprepareerd wit vel papier in, zet dat ene knopje op ontvangen en ik op uitzenden, de snelheidsknop op 4 of 6 minu ten (je hebt ook al snellere), een druk op de oranje knop, de rol met het kopijpapier begint te draaien, een elektronische naald of zoiets tast nu van rechts naar links het draaiende vel met tekst af en seint elk streepje, krasje of vlekje dat hij tegenkomt zonder onderscheid des persoons door naar Den Haag, waar een soort gelijke naald al die trillingen op vangt en in dat witte papier brandt. Dat gaat dan wel een beetje stinken, maar dat ruik ik op zeventig kilometer afstand toch niet. Het resultaat? Een ge trouwe kopie van alles wat zich op mijn A 4-vel bevindt. Prachtig systeem, we hadden er tijdens de Olympische Spelen in Montreal en later in Moskou ook een staan, even een telefoontje naar Den Haag, en vier minuten later had den ze daar de exacte tekst, zon der hoorfouten. Ik heb op die ma nier ook nog een flink aantal brieven van mevrouw Sacharov kunnen overseinen waarmee ik liever niet in Moskou op zak liep, en waarvan maar afgewacht moest worden of ze bij de terug keer naar Nederland niet op het vliegveld ontdekt zouden wor den. Die fctx kon ik, door het afsluiten van mijn telefoon, niet gebrui ken, dus ik voelde me danig ge dupeerd. Kan het niet wat vlug ger, vroeg ik aan de desbetreffen de afdeling, nadat ik ongelogen vijftig minuten had moeten wachten voor 'ik verbinding kreeg, omdat er die dag duizen den mensen waren afgesneden, die allemaal in paniek opbelden. Toch lastig, als je genoodzaakt bent bij een ander of vanuit een cel te bellen. Nee, vlugger dan vrijdag kon niet, werd me ver teld, want wij waren aangeslo ten op een kleine, onbemande centrale, waar alleen op dinsdag en vrijdag iemand even langs kwam. Tel uit je winst! Ik bedoel die van de telefoondienst, want nu zou ik een paar dagen niet kunnen bellen en ook niet opge beld kunnen worden, en dat zou de telefoondienst ongetwijfeld veel meer geld kosten dan een simpel telefoontje zou hebben ge kost met de waarschuwing dat onze telefoon zou worden afgeslo ten als de rekening niet binnen drie dagen betaald was! Want is het niet vreemd, dat de telefoon dienst uitsluitend schriftelijk met de communiceert, en nooit van de telefoon gebruik maakt, behalve om hem af te sluiten? Ik bel altijd liever dan dat ik een brief schrijf, dat spaart tijd én geld, want voor de 70 cent van de postzegel en het dubbeltje van de envelop en het papier kun je ruim vier minuten bellen. Overigens bleek mijn telefoon donderdag alweer aangesloten, en ik moet de tele foondienst ook het compliment maken dat hij mijn vrienden en kennissen die bevreemd de sto ringsdienst hadden gebeld goed op de hoogte heeft gehouden. De een kreeg te horen dat ik was af gesloten omdat er „administra tieve problemen" waren, en de ander omdat we verzuimd had den te betalen, en het niet eens de laatste maar zowaar al de voor laatste rekening betrof! Ik zei toch al dat de telefoon een prach tig communicatiemiddel is waar je veel meer me kwijt kunt dan in een brief! W larom maakt de telefoondienst er dan niet óók wat meer gebruik van? Ku Klux Klan: een eeuw aan gewelddadig verleden Varia door Henk Kolb Ku KLux Klan ten voeten uit Ku Klux Klan (spreek uit: kjoe kluks kien): de naam is afge leid van het Grieks voor cirkel en staat voor een geheime be weging, waarvan terminologie en uitmonstering in een bizar sprookje zouden kunnen pas sen: in een „onzichtbaar rijk" regeert de „Grote Tovenaar", bijgestaan door „Grote Dra ken", „Grote Titanen" en „Grote Cyclopen", over ge- zichtloze onderdanen in witte gewaden. Met het oorspronkelijk beginsel programma zou een enigszins in de leer van Baden Powell geschoolde verkenner het bij eerste oogopslag nog best kun nen vinden. Want dat gaat over het bewaren van „alles dat rid derlijk is in gedrag, nobel van gevoelen, edelmoedig in man nelijkheid en vaderlandslie vend van doelstelling." En wat is de Ku Klux Klan in werkelijkheid? Een rechtse ra cistische beweging met ruim een eeuw aan gewelddadig verleden, ook vandaag nog op zoek naar het nooit-en-te-nim- mer-land van blanke suprema tie. Niet zo geheim meer, want zonder maskers, zij het nog steeds speculerend op geweld, angst en intimidatie en met (naar schatting, want nog wel een beetje geheim) misschien 50.000 leden. Ogenschijnlijk begon het alle maal betrekkelijk onschuldig in een land dat per traditie veel broederschappen kent, die naar dingen streven. Een groep soldaten van voorheen het Confederate leger richtte anno 1866 in het diepe, tijdens de burgeroorlog verslagen Zuiden van de nog niet zo erg Verenigde Staten een club op. Zij deden daar geheimzinnig over en maakten marsen in het duister, gehuld in vreemde witte gewaden. Plaats van han deling: het onaanzienlijke Pu laski, op 35 graden, 12 minuten noorderbreedte en 87 graden, 2 minuten westerlengte gelegen in het trage hart van Tennes- De onschuld duurde niet lang: een jaar later stond al vast dat de beweging zich met geweld wierp op het herstel van de ras sen-discipline in het Zuiden, waar althans formeel de slaven zojuist per oorlog waren be vrijd. In Nashville werd (zomer 1867) met afgevaardigden uit naburige staten de Ku Klux Klan in het leven geroepen als organisatie die alle staten van de voormalige zuidelijke Con federatie zou omvatten. Naar wordt aangenomen was de eer ste Grote Tovenaar een ex-ge neraal van het zuidelijke paar denvolk, Nathan Bedford For rest. Het volk der duisternis in de wit te waden droeg volgens club voorschrift wapens: een revol ver, een mes en een knuppel. En soms hadden zij ook het skelet van een hand bij zich en een kunst-hoofd om de in doorsnee uiterst simpel gehou den voormalige slaven drei gend voor te houden. Zij knoopten negers op, staken huizen in brand, richtten grote brandende kruisen op - 550 000 blanke mannen, die het syno niem vormden voor angstaan jagend, afstotend geweld en wier witte uitmonstering ano nimiteit bood voor misdrijf. In Almanance bijvoorbeeld stierf een zwarte man, tijdens een van de rituele strafoefeningen: „nadat hij met een zweep was afgeranseld en zijn penis met een zakmes had moeten ver minken", aldus beschrijven de archieven. Forresters beweging werd na een onderzoek van het Congres op 20 april 1871 officieel verbo den. Duizenden leden van de Klan werden gearresteerd en 1250 werden veroordeeld. Maar hoewel technisch niet meer geoorloofd bleef de zucht naar gewelddadige beordering van de welstand van het blan ke ras naar kanalen zoeken. De namen van de nieuwe broeder schappen bleven bizar: „de Bleekgezichten", de „Ridders van de Witte Camelia". Het ge weld bleef hetzelfde, alleen de vermomming was afgeschaft. De Ku Klux Klan kreeg een tweede leven in oktober 1915. De legende was toen al sterk genoeg gebleken om rassenrel- len te kunnen uitlokken: de film „Birth of a Nation" geba seerd op het boek „The Klans- man" (1915) moest in diverse steden worden verboden. Op de Stone Mountain nabij At lanta in Georgia stichtte kolo nel William Simons, met 14 ka meraden de tweede Klan. Zij leenden de kledingvoorschrif ten, maar hun orde was geba seerd op het overdreven pa triottisme dat tijdens de Eerste Wereldoorlog opbloeide en richtte zich later tegen het zo genaamd zedelijk verval dat er op volgde. Nationalisme, vreemdelingen haat - dat waren in die dagen normale verschijnselen in de Verenigde Staten, waar men hoe dan ook van wat maat schappelijk geweld geen af keer had. Omstreeks 1925 ren vier tot vijf miljoen Amen kanen binnen het wederom on zichtbare rijk georganiseerd Maar het ging niet alleen meer tegen negers, maar ook tegen illegale drankstokers, overspe- ligen, joden, pacifisten, katho lieken, kortom tegen iedereen en alles dat niet voldeed aan de eisen van het hang en sluit werk voor het eenvoudig ge timmerde Amerika, zoals dat onder de witte maskers vorm kreeg. Toen al bleek dat de Klan het wat zijn leden betreft vooral moest hebben van de lagere mid denklasse in de steden die zich sociaal benadeeld achtte, zij was kennelijk geen geschikt politiek vehikel en leende zich ook niet goed als hulpmiddel voor perfide zakenlieden. Met betere tijden zakte de Klan snel weg naar obscuur overle ven - „de Grote Depressie" le verde niet de omstandigheden voor een wederopleving. De Klan viel terug op het oude bastion: het Zuiden, waar de sociale orde van de blanke overheersing vrijwel ongehin derd kon worden voortgezet. Er zou daar nog één periode aanbreken waarbij de Klan van zich deed spreken en meer le denwinst boete dan ooit tevo ren: die van de strijd om de burgerrechten. Een eeuw na het einde van de burgeroorlog, riepen witte rassenhaters ook de gemaskerde bewoners van het onzichtbare rijk naar de wankelende barricades van het onbenul. Dr. Martin Luther King mar cheerde aan het hoofd van zijn vooralsnog geweldloze legers, het werd „Zwarte zondag" in Selma. Het was de tijd van po litiemannen en sheriffs, gewa pend met natte zwepen en knuppels; van sluipmoorden op negers en blanken die zich solidair toonden met hun zaak; van rechtbankzaken tegen moordenaars die door blanke gezworenen uiterst coulant werden behandeld, zo niet vrij gesproken. Traangas is geel, zo leerde Amerika. En zwarte pro feten als Malcolm X begonnen begonnen hun eigen strijd: „De dag van geweldloos verzet is over", preekte hij, „zodra de Ku Klux Klan geweldloos wordt, zal ik geweldloos zyn." Blank Amenka, toch al behoor lijk onthutst door de bunde ling van het zwart verzet, schrok toen Kings geweldloos heid de afkeer wekte van radi caler zwarte groeperingen. Ja mes Baldwin schreef over een oude Negro spiritual: „God ga ve Noah the rainbow sign: no more water, the fire next ti- De Klan van vandaag is politiek niet van betekenis. Zijn Grote Tovenaar is een jurist, die zich vergezeld van enkele bijzonder griezelige ondergeschikten in tv-programma's laat intervie wen door zwarte journalisten. Gewoon in een burgermans- pak, ridicuul in hun bittere haat tegen alles wat by voort during toch sterker blykt dan het extreem-rechtse radicalis me. De Amerikaanse grondwet garandeert dat de Klan onder dezelfde voorwaarden kan de monstreren als anderen en dat gebeurde vonge week zaterdag dan te Washington. Het onge twijfeld dreigende geweld van een contra-demonstratie werd voorkomen door de schaarse Klan-led en stiekem af te voe ren - daarna ontstond een cha os, waaraan degenen die tegen de KKK wilden demonstreren, noch de Klan zelf deel hadden. Alles waarop de Klan uit was echter, kregen zy geleverd. De Washington Post noemde het de zaterdag van schande. De KKK probeert struikelend mee te rijden op de treeplank van nieuw en niet zo nieuw maar wel radicaal rechts. Ty- dens de jongste verkiezingen bleek dat voertuig al veel van zyn aanvankelijke vaart te heb ben verloren. De rechtse anti bewegingen hebben geen na tuurlijke dynamiek. In een rapport van 1967 over zo n groep, de John Birch Society en zyn handlangers waar de Klan om redenen van klimaat byhoort, staat daarover dit: „Om de betekenis te vatten van Radicaal Rechts moet men begrijpen dat zyn leiders - en hun volgelingen - politieke en sociale nihilisten zijn. Zy zyn „anti" tot het punt waar zy de samenleving zoals wy die ken nen en het bestuur dat wy heb ben, zouden beschadigen. In nederigheid betuigen zij trouw aan de grondwet." „Een nauwkeurig onderzoek van hun agenda wijst erop dat zy tegen de belangrijkste instel lingen en sociale instrumenten zyn, die onder de weldoende paraplu van de grondwet zyn geschapen." Zij leven in een wereld „waarin niets is wat het lykt. Alles wordt onderdrukt door de onverantwoordelijk heid die voortvloeit uit een in terpretatie van de geschiedenis op grond van samenzwering. Desondanks, in hun pogingen menselijke vooruitgang in on ze natie tegen te houden, door loopt Radicaal Rechts de hele toonschaal van zulke onverant woordelijkheid tot het louter verdorvene." Vier mensen hebben onderzocht hoe de sexuele moraal van de Rooms-Katholieke Kerk door werkt in het benoemingenbeleid van deze kerk. In opdracht van het 'Werkverband van homofiele pastoraal werkenden' gingen Th. Beemer, F. J. Hirs, L. van der Meer en F. Vossman na, welke ar gumenten kerkelijke overheden gebruiken om homofielen en sa menwonenden (zogenaamde 'ze delijke dissidenten') te weren uit het pastoraat. Uit het onderzoek - waarvan de re sultaten zijn gepubliceerd in het Nederlands tijdschrift voor pas torale wetenschappen 'Practi- sche Theologie' - zijn vijf argu menten naar voren gekomen: be scherming van de persoon die pastor wil worden, een labiele karakterstructuur, de leer van de kerk, het mogelijk aanstoot ge ven en de geringe maatschappe lijke aanvaarding of zelfs de tota le afwezigheid daarvan. De vier schrijvers pleiten voor aan stelling in de kerk ook van deze mensen. Zij menen, dat de verantwoorde lijkheid voor het goed of slecht 'aankomen' van het sexuele ge drag van de pastor in de eerste plaats ligt bij de plaatselijke kerkgemeenschap en de betrok ken pastor. Het is de taak van de bisschop, het gesprek te bevor deren over de vraag wat nodig is om als pastor in een geloofsge meenschap te kunnen functione- Vaak wordt de 'maatschappelijke aanvaarding' als norm gehan teerd. De mensen zijn er nog niet aan toe, wordt dan gezegd. Of: het is geen punt, als het maar niet bekend wordt. De onderzoe kers vragen zich af. of de kerk juist niet een principiële keus zou moeten maken om de maat- schappelijke aanvaarding van 'dissidente' leefwijzen te bevor deren. Ook zou het goed zijn als de kerk wat minder exclusieve aandacht had voor het strikt-se- xuele van deze r De vier wijzen de strenge schei ding tussen privé leven en open baar leven af. Hoewel zij niet al les aan de grote klok willen han gen, moet in de privé sfeer niets met opzet worden weggestopt. Opheffing van die scheiding is heilzaam voor de pastores, die« dan geen dubbelleven hoeven te leiden, maar ook voor de kerk, die dan de particuliere opvattin gen binnen de geloofsgemeen schap aan het evangelie kan toet- Het resultaat van dit onderzoek is ook naar de bisschoppen ge- Terug Bisschop Bluyssen van Den Bosch is uit Rome teruggekeerd. Hij heeft daar verslag gedaan van de discussies in de overlegorga nen van zijn bisdom over de mo gelijke benoeming van een hulp bisschop. Na bespreking in klei ne kring zal hij volgende week het resultaat van zijn bezoek aan Rome bekendmaken. woningbouwvereniging is een complex van vyf eengezinswo ningen tot stand gekomen met daaraan vast een zesde extra gro te woning met dne woon-slaap- kamers voor persoonlijke op vang en een royale ruimte waar de gasten en de vijf opvanggezin- nen elkaar kunnen ontmoeten. De opvanggezinnen krijgen naast financiële bijdragen van plaatse- lyke kerken ook giften van parti culieren. Palestij nen schop niet zo nodig. Men wan trouwde de werkelijke bedoelin gen van Rome achter het verzoek aan mgr. Bluyssen om een hulp bisschop aan te vragen. De bis schop zelf ziet wel bepaalde ta ken voor zo'n man, al wil hy de bestaande bestuursopzet onge- wyzigd laten. Hij heeft in Rome vooral gespro ken met het hoofd van de con gregatie voor de bisschoppen, kardinaal Baggio. Opvanghuis. Binnenkort zal met financiële steun van verscheide ne kerken in Lelystad een op vanghuis worden geopend waar mensen in nood, ongeacht hun le vensovertuiging. tijdelijk kun nen verblijven. Het initiatief is uitgegaan van een groep van vijf gezinnen, die elkaar al vier jaar lang wekelijks ontmoeten voor bezinning op het onderwerp 'bij bel en samenleving'. In samenwerking met gemeentely- ke maatschappelyke instellin gen. kerken en een chnstelyke Aan het slot van hun conferentie in Algiers hebben de rooms-ka tholieke bisschoppen van Noord-Afrika een verklaring uit gegeven waarin zij het recht van de Palestynen op een eigen staat beklemtonen. Zij verwyten Is rael. dat het de westelijke Jor- daanoever koloniseert. "Dat is strydig met de resoluties van de Verenigde Naties". De bisschoppen veroordelen ook de schending van de mensen rechten in Libanon en op de westelyke Jordaanoever. In soli dariteit met alle slachtoffers vra gen zij om doeltreffende maatre gelen. Chili. De bisschoppen van Chili roepen in een adventsbrief hun gelovigen op tot 'brin-drrlijk dl len', om zo de economische crisis in het land te boven te komen. "De stijgende schuldenlast en werkloosheid en de ongeremde inflatie hebben een crisis veroor zaakt waar alleen uit te komen is als alle Chilenen elkaar de hand toesteken". De bisschoppen breken ook een lans voor de Chileense vluchte lingen. Terugkeer van deze bal lingen uit de buurlanden is een daad van verzoening. De k. rkl. i ders verwachten van de gelovi gen. dat zy de terugkerenden hartelijk in hun midden opne~ Barbaars. De 25 bisschoppen van de Middenamerikaanse lan ien veroordelen op scherpe wy- ze de schendingen van de men scnrechten in dit gebie.l Eg spreken van 'ongelofelyke bar baarsheden' en doen een drin gend beroep op de regeringen en andere verantwoordelyken om een eind te maken aan het ge weld en wegen naar vrede te gaan. De bisschoppen waarschu wen tegelyk voor 'buitenlandse ideologieën' die het godsdiensti ge leven van de mensen bedrei gen. Boksen. Moderne bokssport u im moreel Dat zeggen Amerikaanse moraaltheologen in een verkla ring naar aanleiding van de dood van de Zuidkoreaanse bok ser Kim op 17 november Bescha diging van het lichaam u geen ongelukje meer, maar een onder deel van deze sport geworden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15