Van der Smissen maakt zich kwaad Profboksen ter discussie Tomas Smid in kwartfinales Fouilleren gevangenen inzet van kort geding tonAtms -C Maradona krijgt nog meer KINDER SKI-! Hockeyteam boekt ruime oefenzege 3- Bij start EK Zijspanduo uiteen Toernooi Antwerpen Freuler eerste Duitse werkloosheid miserabeler dan ooit CDA: meeste bijbaantjes VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 AMSTELVEEN (ANP) - Bij een temperatuur, die zeker dertig graden lager ligt dan momenteel in Australië, heeft de nationale hockeyselectie gisteravond in Amstelveen de laatste oefenwed strijd voor het vertrek naar Melbourne tegen de Batavieren met 7—2 gewonnen. Bij de rust stonden de huidige internationals tegen het team van (soms tijdelijke) oud-internationals met 2-1 voor. Voor de formatie van bondscoach Wim van Heumen scoor den Bouwman (3), Van Grimbergen (2), Hidde Kruize (1) en Diepeveen (1). Ties Kruize en Paul Lunter zorgden voor de te gentreffers. Zondagmiddag vertrekt de nationale ploeg naar Melbourne, waar het gezelschap dinsdagochtend aankomt. Vrijdag staat de ope ningswedstrijd van het tienlandentoernooi tegen Malesië op het programma. De finale is vastgesteld op zondag 19 december. Sport NEW YORK (ANP) - De boks- sport in de Verenigde Staten staat de laatste tijd meer en meer bloot aan aanvallen, nu er in het recente verleden partijen zijn geweest waarbij het begrip sport volledig ver drongen was door mishande ling, een enkele keer zelfs de dood ten gevolge hebbend. In de afgelopen dagen zijn er felle aanvallen gedaan op de situatie in het professionele boksen in de Verenigde Sta ten. Het sportblad The Sporting News stelt dat het profbok- sen, als het tenminrte wil blij ven bestaan, zou moeten overgaan tot het gebruik van zwaardere handschoenen, hoofdbeschermers en veel verdergaande medische con trole voor en tijdens de wed strijden. Het blad zegt verder dat wanneer er geen lessen uit het nabije verleden wor den getrokken, de bokssport zich binnenkort in de toe stand van een ver verleden zal bevinden. Op die laatste gedachte was het televisiestation ABC in zijn uitzending van zondagavond vooruitgelopen. "Wij leven niet meer in de tijden van het Colliseum en de leeuwen van Rome", zei de sportcommen- tator over het titelgevecht in het zwaargewicht tussen Lar ry Holmes en Randall Cobb. Kampioen Holmes was zo veel sterker dan zijn uitdager, de Texaan Cobb, dat ook van an dere kanten de noodzaak van het voortijdig afbreken van dit soort wedstrijden werd bepleit. Over het gevecht, dat de volle vijftien ronden duur de en waarin Cobb welgeteld 167 slagen op het hoofd ont ving. zei men. "Na de dood van Duk Koo Kim in de ring twee weken geleden, was te verwachten geweest dat de deskundigen zich meer zor gen zouden maken over de ontwikkeling in het alge meen en bij bepaalde wed strijden in het bijzonder". Van verschillende kanten werd geëist dat ook bij prof wedstrijden het staande aan tellen zou worden ingevoerd. In dat geval had het duel Hol- mes-Cobb zeker niet langer dan acht ronden geduurd. Holmes, die zijn boksverdicn- sten fnvesteert in zyn bijna gereed gekomen nieuwe ho tel te New Jersey, bokste voor een beurs van 1,5 mil joen dollar. Cobb die aan het einde van de party nog maar nauwelijks zijn hoek wist te vinden tussen de ronden, kreeg, door zich beschikbaar te stellen voor mishandeling 500.000 dollar (1.4 miljoen gulden) uitgekeerd. Holmes, die onlangs ontdekte dat Muhamed Ah moeilijkhe den met spreken heeft, wil stoppen met boksen. Oud- wereldkampioen Floyd Pat terson. voorzitter van de bokscommissie in de staat New York, wil kortere ron den en federaal toezicht. Pro motor Bob Arum zegt dat de twee overkoepelende organi saties WBA en WBC hun con currentiestrijd bedrijven tot schade van de sport en voeg de er aan toe dat de meeste bokscommissies in de staten uiterst ondeskundig werken. Maar Alexis Arguello. die in zijn gezicht nog steeds de te kenen draagt van zijn k.o.-ne- derlaag op 12 november in Miami tegen Aaron Pryor zegt: "Een verbod tot boksen zou ik als een niet te aanvaar den ingreep in myn persoon lijke vrijheid beschouwen". MARSEILLE (ANP) De Nederlandse deelnemers zijn het toernooi om het biljartkam- pioenschap ankerkader 71/2 in Marseille met overwinningen begonnen. Titelverdediger Christ van der Smissen versloeg in de laatste partij van de turbulente openingsdag de Franse kampioerf Jean-Pierre Labeye. De Europese kampioen stond lange tijd achter maar overrompelde zijn opponent uiteindelijk met een slotserie van 141. Jan Arnouts had geen moeite met Labeye's landgenoot Vierat. Het Nederlandse duo kwam pas laat aan de tafels, omdat zowel Van der Smissen als Arnouts in een groep van vijf kadristen als eerste is geplaatst. Het protest te gen het late begintijdstip van de partij van de Europese kampioen de om half tien 'bestelde' Van der Smissen mocht pas vijf kleedkamers en douches werden ontsloten die meer aan de eisen anno y)82 beantwoorden. De warrige organisatie van het ge beuren, waartoe ook het optre den van het merendeel van de ar biters moet worden gerekend, zal wel tot en met de slotdag du ren. kwartier later beginnen - haalde De buitengewone omstandigheden niets uit. Andere protesten, over bijvoorbeeld de afwezigheid van sanitaire voorzieningen, leidden er toe dat op de tweede dag en de reacties van Van der Smis sen daarop hebben tijdens de toernooi-ouverture een belang rijke rol gespeeld. Irritaties over AMERSFOORT (ANP) - Het zy- spanduo Ton van Heugten en Frits Kiggen, in 1981 de Neder landse wereldkampioenen cros sen. gaat uiteen. Het tweetal, dat drie jaar samen reed, ziet geen basis de samenwerking voort te zetten. Verschillende denkwij zen over de manier waarop het zijspancrossen bedreven moet worden, hebben de motivatie van beide coureurs op een laag pitje gezet. Zowel Van Heugten als Kiggen hopen een andere partner te strikken. Van Heugten is daarbij het verst gevorderd. Hij heeft verregaande contacten De volleybal-speelsters van AMVJ hebben gisteren in de eer ste wedstrijd tegen Innsbruck AC in de eerste ronde van het Europa Cup 3-toernooi een sim pele zege behaald. In Innsbruck werd het 3-1 voor de Amsterdam se dames. De setstanden waren: 6-15, 3-15, 15-9, 10-15. met Jaap van Vliet, de voormali ge bakkenist van Wil van der Laan. het te late aanvangstijdstip van zijn eerste en enige partij op don derdag en de door de Franse bil jartbond betrachte geheimzin nigheid over het te spelen sys teem, brachten de 28-jarige bil jarter tot de slotsom dat het wat hem betreft niet meer zo hoefde. Van der Smissen maakte het drei gement, om al deze ellende zo snel mogelijk de rug toe te keren door zonder te spelen het eerste vliegtuig huiswaarts te pakken, niet waar. Overwegend dat een dergelijke capitulatie hem wel eens een schorsing zou kunnen bezorgen, zag de Brabander het heilloze van zijn voornemen in. Zijn ergernis over het geheel bracht hem in het begin van zijn partij tegen Labeye eerst even in moeilijkheden. Later ging hij vlot door en met een serie van Christ van der Smissen wilde hij toch maar te spelen en 141 maakte hij duidelijk dat ook onder deze omstandigheden een huis. Later besloot Europees kampioen goed spelen. BARCELONA (ANP) - Het Spaanse weekblad Interviu heeft in het nummer van deze week een aantal overeenkomsten ont huld uit het contract dat Diego Maradona heeft gesloten met de voetbalclub Barcelona. Uit de publicatie van het geheimste contract uit de internationale voetbalwereld blijkt dat de Ar gentijnse ster nog heel wat nfëer toucheert dan het gegarandeerde jaarsalaris van anderhalf miljoen dollar, 4,1 miljoen gulden. Maradona krijgt volgens de over eenkomst, die van de kant van Barcelona werd ondertekend door Jose Lius Nunez (voorzit ter), Juan Gaspari (vice-voorzit ter) en Juan Ignacio Brugueras (tweede secretaris), tien procent boven zijn vaste jaarsalaris uitge keerd, wanneer de club het landskampioenschap veroverd. Daarmee is de koek overigens niet op. Die tien procent komt namelijk als bonus op de premie, die ook voor de andere spelers is vastgelegd. Hetzelfde geldt voor de normale premies op wedstrij dresultaten. Maradona incas seert evenveel als de anderen, maar voor hem is een extra-rege ling in het leven geroepen. Wan neer Barcelona uit de twee com petitiewedstrijden tegen een club vier winstpunten behaalt, wordt er aan Maradona 2500 dol lar extra uitgekeerd, bij drie pun ten is dat 2200 en bij twee punten 800. De zaakwaarnemers van Maradona hebben overal rekening mee ge houden en Barcelona heeft let terlijk en figuurlijk alles geac cepteerd. De uitbetalingen aan Maradona geschieden in dollars, terwijl voor de andere spelers een premieregeling in pesetas is vastgelegd. Dat houdt in dat koersverlies van de peseta ten opzichte van de dollar geen en kele invloed heeft. In het, bijna ondenkbare, geval van het omge keerde, zullen de uitbetalingen aan Maradona worden aange past, liever gezegd aangevuld met een percentage dat gekop peld is aan de prijsindex in Span je. Om Maradona in Barcelona te kun nen laten voetballen via een der gelijk aantrekkelijk contract, heeft de Catalaanse club een transferbedrag van zeven mil joen dollar (bijna twintig miljoen gulden) moeten overmaken aan zijn vorige, Argentijnse, vereni gingen. De helft van dat bedrag is al betaald. ANTWERPEN (ANP) Tomas Smid uit Tsjechoslowakije en de Zweed Jan Gunnarsson hebben zich in navolging van de Amerikaan Brian Gottfried geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi in Antwerpen. Daarin ont moet Smid de als eerste geplaatste Amerikaan John mcEnroe. Gunnarsson komt uit tegen de nummer twee Ivan Lendl. Smid rekende in twee sets (6-4 6-4) af met de Belgische kampioen Bernard Boileau, die zich niet zonder meer gewonnen gaf. In de eerste set nam de Belgische kam pioen zelfs een voorsprong van 4-3, maar de routine van Smid, de nummer twee van T*jchoslo- wakije, zorgde uiteindelijk voor de setwinst. In de tweede set was Smid heer en meester. Jan Gunnarsson, één van de vele volgelingen van Björn Borg, heeft weinig problemen gekend tegen Claudio Panatta, de jong ste van de twee tennissende Pa- natta's. Gunnarsson won de eer ste reeks met 6-2. Hij had met na me resultaat met zijn dubbelhan- dige backhand, waarmee hij Pa natta steeds passeerde. In de tweede set ging de strijd gelijk op op tot 5-5, hoewel Gunnars son bij 5-4 al een wedstnjdpunt onbenut had gelaten. Op 6-5 was het bij de eerste de beste gele genheid wel raak: 7-5. Billie Jean King - op haar 39ste nog even gretig en ondernemend als twintig jaar geleden - heeft zich geplaatst voor de kwartfina le van de Open Australische kampioenschappen. De titel strijd heeft alleen bij de dames een bezetting een grand-slam- toernooi waardig. Bij de heren hebben de toppers ondanks de opwaardering van het prijzen geld hun heil gezocht in Barcelo na, Antwerpen en Chicago. King, die in 1968 de Australische titel won, versloeg de als zevende geplaatste Barbara Potter met 6- 4, 6-2 en plaatste zich daarmee voor de confrontatie in de kwart finales met Chris Evert-Lloyd. Deze is tweede geplaatst achter Martina Navratilova. Chris Lloyd won met 6-3, 6-2 van de Franse jeugdkampioene Catherine Tan- De kwartfinales zijn overigens een vrijwel geheel Amerikaanse aan gelegenheid. De enige outsiders zijn de wcstduitse Eva Pfaff en de Australische Wandy Turn buil. Andrea Jaeg« r. de nummer drie van het schema, maakte even eens indruk. Zij won met 6-2, 6-0 van de Amerikaanse Cmdy Rey nolds, die de dag tevoren Évonne Goolagong had uitgeschakeld. Pam Shriver maakte haar vijfde positie in het schema waar door van Lesley Allen te winnen. De slanke Allen gaf wegens een knieblessure op bij een achter stand van 3-6. 0-3. Voor Chris Lloyds echtgenoot John was het een slechte dag De Brit, die vijf jaar geleden in de finale van de Australische kam pioenschappen stond tegen Vi tas Gerulaitis, verloor nu in de eerste ronde van de nummer 756 van de wereldranglijst. Joe Meyers, de Amerikaan, die deze plaats bezet, won met 5-7, 6-3, 6- 1. 6-2 Tim Mayotte, halve finalist van Wimbledon, maakte een meer gedegen indruk. De Amerikaan, die een maand uitsluitend op gras trainde, stapte dankzij een zege met 7-6, 6-3, 6-0 tegen zijn landgenoot David Seigler over naar de tweede ronde. ZURICH (ANP) - Het Zwitserse koppel Urs Freuler en Robert Dill-Bundi heeft in de nacht van woensdag op donderdg de lei ding behouden bij de Zesdaagse van Zurich. De Denen Gert Frank en Per Bausager schoven in de algemene rangschikking twee plaatsen op door het win nen van de '100-minuten-wed- stryd. AMSTERDAM (ANP) - "Is het redelijk dat iedere gedetineer de zich na bezoek, ook van ad vocaat of reclassering, geheel dient uit te kleden voor een nauwkeurig onderzoek aan kleding en lichaam door perso neel?" Deze vraag stelde de stichting "De Weg", een belan- genbehartigingsorganisatie binnen het huis van bewaring De Weg in Amsterdam, giste ren aan de president van de rechtbank in Amsterdam, mr W.J. Borgerhoff Mulder, in een kort geding dat tegen de direc teur van De Weg en de Staat der Nederlanden was aange spannen. De stichting is verbolgen over de algemene visitatieregeling in het huis van bewaring, welke de gedetineerden letterlijk da gelijks aan den lijve moeten ondervinden. "Een vernede rende gebeurtenis, een ritueel dat als je pech hebt een paar maal per dag voorkomt als je meer dan een keer bezoek krijgt. "Wie weigert krijgt twee dagen aparte cel als straf', al dus de advocaat van De Weg, mr. F.C. Staehle. De stichting eist een redelijke in terpretatie van de regels. Vol gens de stichting is de algehele visitatieregeling in strijd met het huishoudelijk reglement voor het huis van bewaring. De stichting ziet bovendien het nut niet in van zo'n algemene visitatieregeling. "Drugs wo. den er toch wel binnenge smokkeld." De directie van het huis van be waring De Weg is het niet eens met deze stelling. Hoewel de directeur het verne derende aspect van de maatre gel onderkent, heeft hij aan de andere kant tot taak de orde en de veiligheid in de inrichting te bewaren. Hij dient er zorg voor te dragen dat contrabande, waaronder drugs, zoveel moge lijk uit de inrichting wordt ge weerd. In dat kader is de be slissing tot visitatie na elk be zoek niet onredelijk of onbil lijk. De uitspraak in deze zaak is op 16 december. NEURENBERG (GPD/Reuter) - In de Bondsrepubliek Duitsland zijn op dit moment meer dan twee miljoen mensen zonder werk. Vergeleken met oktober steeg de werkloosheid in novem ber met 118.000 tot 2.038.000. Dat komt neer op een werkloosheids percentage van 8,4. Volgens de president van het fede rale arbeidsbureau in Neuren berg, dr. Jozef Stingl, was de si tuatie op de arbeidsmarkt nog nooit zo "miserabel" als nu. Er is weliswaar in de geschiedenis van de Bondsrepubliek twee keer een hogere werkloosheid voorge komen, maar dat was in de fe- bruarimaand van de jaren 1950 en 1955, aan het eind van de win ter Het aantal vacatures bedraagt nog slechts 61.500. Dat betekent dat er in principe circa 33 werklozen per openstaande arbeidsplaats zijn. Het bestuurslid van de vakbond DGB, Anton Pfeiffer, noemde de toestand op de arbeidsmarkt "hoogst dramatisch". Hij zei dat er gerichte tegenmaatregelen moeten worden genomen en dat er niet vertrouwd kan worden op de "zelf-genezende krachten van de markteconomie". Wat dat be treft vormt de situatie in Groot- Brittannië volgens Pfeiffer een afschrikwekkend voorbeeld. Half november waren er in Groot- Brittannië volgens een nieuwe telmethode - 3,06 miljoen men sen werkloos tegen 3,05 miljoen een maand eerder. Het werkloos heidspercentage steeg van 13,1 tot 13,2, zo heeft het ministerie van arbeid in Londen bekend ge maakt. De gegevens zonder correctie voor seizoensinvloeden zijn vergaard volgens een nieuwe telmethode die noodzakelijk is geworden door wetswijziging. Op grond daarvan worden alleen degenen in de werkloosheidsstatistieken opgenomen die een uitkering ontvangen. Voorheen werden al len geteld die zich als werkzoe kende bij de arbeidsbureaus hadden laten inschrijven. ADVERTENTIE SUPER SINTERKLAAS IDEE Toch "paar miljoen" voor ADM WINTERSPORT incl. merk-schoenen, bindingen, ski's en stokken! maat 80 t/m 100 vaï£36Q^yoor 175,- maat 100 t/m 140 vait^OG^voor 200,- maat 140 t/m 170 vanASQ^ voor 225,- DEN HAAG Oudehaagweg S91 (bij hoek Thorbeckelaan) telefoon 258182 WASSENAAR Rijksstraatweg 477 (bij BP pomp) telefoon 01751-15171 DEN HAAG (ANP) - Alle leden van de Tweede Kamer samen hebben per 1 december 1982 minstens 281 nevenfuncties elders in de maat schappij of het bedrijfsleven. Het kunnen er meer zyn. want het CDA kamerlid Van Agt heeft geen opgave gedaan, evenals vier WD leden die in het buitenland verblyven RPF. EVP en Centrum party hebben de griffier van de Tweede Kamer helemaal geen uitsluitsel gegeven Het CDA gaat aan kop met 107 nevenfuncties. Van die bijbanen zijn 66 niet betaald, wordt voor 22 presentiegeld uitgekeerd en zijn 19 bezol digd. De CDA-fractie maakt geen melding van de bedragen dit verbon den zyn aan deze nevenactiviteiten. De PvdA-fractie heeft 72 bybanen geteld, waarvan 59 onbezoldigd, vijf betaald en acht met presentiegeld of onkostenvergoeding. Deze fractie vermeldt ook de bedragen die eraan verbonden zyn De WD-fractie geeft 78 nevenfuncties op. waarvan 24 betaald en 56 on betaald. Slechts vijf leden hebben buiten het parlement geen andere bezigheden. DEN HAAG - Minister van Aar- denne (economische zaken) is bereid de met ondergang be dreigde werf ADM "een paar mil joen" steun te geven. Voorwaar de is echter, dat de Kamer in het volgende week te houden debat het idee van "een wijze man" overneemt. Dit idee is afkomstig van het gemeentebestuur van Amsterdam, de directie van ADM. de ondernemingsraad en de vakbonden. Tydens het over leg van woensdag besloten zy, dat "een oude rot in het vak" moet worden aangesteld die de voort bestaansmogelijkheden van de ADM zal bestuderen. Van Aardenne is uiterst sceptisch over het effect van die paar mil joen steun Wanneer er hierna toch uitstel van betaling wordt aangevraagd zal het njk geen cent meet uitgeven aan de werf. aldus de bewindsman. Piraten enteren schip in Nigeria LAGOS (ANP) - Het Nederlandse vrachtschip de Baltic is afgelo pen dinsdag het doelwit geweest van een aanval van piraten, toen het schip buiten de haven van Lagos in Nigeria lag te wachten om gelost te worden. De 12-kop- pige bemanning van het schip, merendeels Nederlanders, bleef ongedeerd. Het ging om een stuk of tien pira ten die met een bootje langszij waren komen varen. De beman ning van de Baltic wist zich, toen zy de piraten aan boord ontwaar den, in veiligheid te stellen door zich op te sluiten in de machine kamer De piraten vertrokken met wat "meubilair" van de Baltic waar onder een televisietoestel De la ding van de Baltic, vis, lieten de piraten ongemoeid. Volgens berichten in de Nigeriaan- se pers zyn naderhand vier pira ten tijdens een vuurgevecht met een patrouilleboot van de Nige- naanse marine, die door da Ne derlandse kapitein van de Baltic zou zyn gewaarschuwd, gedood Vier andere piraten werden in het treffen gewond. Aanvallen van piraten op schepen voor de kust van met name Nige ria zijn al enkele jaren Dg en inslag. De Federatie van Werknemers in de Zeevaart (EWZ) heeft al me. r dan MM aangedrongen op maatregelen om bemanningsleden van Ne derlandse schepen tegen dit soort aanvallen te beschermen IRA vermoordt buschauffeur (50) BELFAST (UPI) - Gisteren u in Tyrone, 75 kilometer ten westen van Belfast een busschauffeur. de 50-jarige weduwnaar en vader van zeven kinderen, James Gib- MMMOOT de ogen van schoolkin deren in een bus doodgeschoten, toen hij stopte om OM paar kin deren uit de bus te laten. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft zich verantwoorde- lyk gesteld voor de moord. Het was de 78ste politieke moord in Noord Ierland sinds begin van dit jaar Kopstuk Maffia op Sicilië vermoord PALERMO (UPI) - Een (cmn kerdc man heeft gisteren een van de machtigste mannen van de Maffia in de Siciliaansc hoofd stad Palermo doodgeschoten. Het was de zesde Mafiamoord in twee dagen. De 70-jangc Domcnico Bova werd vermoord op de zeer drukke groenten en fruitmarkt van Pa lermo De dader, een jongeman, vluchtte te voet, maar later werd een brandende auto gevonden die hy daarna moet hebben ge bruikt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13