Opheffing dreigt van de Warmondse post waterpolitie eidse agenda Leiderdorp wordt speel-o-theek rijk Nut betwijfeld van sluiting whirlpool Buurthuis wellicht toch extra subsidie Politie Alphen moet taken overnemen WARMOND - De post Warmond van de rijkspolitie te water wordt bedreigd met ophef fing. Uit een rapport van het stafbureau organisatie en efficiency van het ministerie van justitie blijkt dat er plannen bestaan om de post Warmond te ontmantelen en het vier koppige personeel met boot en al onder te brengen bij de post Alphen aan de Rijn. De plannen werden dinsdagavond bekend tijdens een openbare hoorzitting in Warmond toen op- perwachtmeester-postcomman- dant Jan Haasnoot van de War mondse waterpolitie de fracties van de Warmondse politieke par tijen inlichtte over het bestaan van het rapport. Haasnoot heeft inmiddels een tegen-rapport ge schreven waarin hy zich afzet te gen de visie van het stafbureau en dit in bezit gesteld van burge meester Hendrickx-Vlaar van Warmond. Ook de burgemees ters uit de overige gemeenten die tot zyn bewakingsgebied beho ren. zoals Leiden. Haarlem, Hendrickx: "Als mij als burge meester de middelen worden ontno men kan ik mijn taak om de open bare orde te handhaven niet meer waarmaken". Delft, Rijswijk en Den Haag, zul len binnenkort door Haasnoot van het een en ander op de hoog te worden gesteld. Haasnoot wenste zich dinsdag avond te onthouden van verder commentaar omdat het rapport de zogeheten ambtelijke lijn nog niet geheel heeft afgelegd. Offi cieel zijn de gemeentebestuur ders nog niet op de hoogte ge steld en moeten de diverse gele dingen van het politie-apparaat nog een eindadvies aan de minis ter uitbrengen. Burgemeester Hendrickx-Vlaar toonde zich gisterochtend echter bereid de rapporten van Haas noot en het stafbureau nader toe te lichten en wenst hiervoor zelf de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Argumenten Het stafbureau, dat zonder tussen komst van anderen direct advies uitbrengt aan de minister, draagt voor zijn plannen tot opheffing van de post Warmond een aantal argumenten aan. Warmond, al dus de plannenmakers, is niet gelegen aan een water dat per manente aanwezigheid vereist. Vanuit Alphen, zo stelt het bu reau, wordt de beroepsvaart be ter begeleid. Tevens kan vanuit Alphen ook de verdeling van de werklast in het recreatieseizoen, wanneer de pleziervaart bezit- neemt van de wateren, worden verbeterd, meent het stafbureau. Haasnoots visie, "gebaseerd op een jarenlange praktijkervaring ter plaatse" staat lijnrecht tegenover het voorstel tot opheffing van zijn post. Zijn grootste bezwaar tegen het rapport is dat naar zijn mening dat "lang niet alle van belang zijnde feiten en omstan digheden in het onderzoek van het stafbureau zijn betrokken". Volgens de opperwachtmeester voldoet het bewakingsgebied van zijn post ruimschoots aan de door het stafbureau gestelde voorwaarden. Het bureau stelt dat een bewakingsgebied als zo- danig kan worden aangemerkt als er in zekere mate beroeps vaart aanwezig is en als er be roepsvisserij wordt uitgeoefend. Voorts moeten zowel de beroeps vaart als de recreatievaart inten sief zijn en dient de laatste op grote wateroppervlakten plaats te vinden. Gevaarlijk Over het bewakingsgebied van de post Warmond schrijft Haasnoot in zijn tegen-rapport dat het zich uitstrekt van Haarlem tot Rotter dam, met een lengte van onge veer 70 kilometer. Langs de vele scheepvaartroutes van het bewa kingsgebied zijn vele industriên gevestigd met tientallen havens, laad- en losplaatsen. Haasnoot door Wim Koevoet de rijkspolitie-patrouilleboot aan de Warmondse kade is mogelijk spoedig achter- wijst erop dat langs gedurende het hele j is deze routes jaar een in tensieve beroepsvaart plaats vindt waarbij veelal gevaarlijke stoffen dwars door de bebouwde kommen van Leiderdorp, Lei den, Leidschendam, Rijswijk, 's- Gravensande en Delft worden vervoerd. Voor zijn post bete kent dit een intensieve controle op het vaargedrag van de be roepsvaart, op de naleving van tal van wetten alsmede op de uit rusting van de schepen en ver- voersvergunningen. Ook de on derzoeken naar de aanvaringen behoren tot het takenpakket van de post Warmond. Dat de beroepsvaart zeer intensief is toont Haasnoot aan door een lange rij cijfers die hij onder meer heeft opgevraagd bij de Provinciale Waterstaat Zuid-Hol land. Zo gaan er bijvoorbeeld een kleine tienduizend markt schepen per jaar onder de Leidse Spanjaardsbrug door. Over de beroepsvisserij schrijft Haasnoot dat deze regelmatig de hulp inroept van de waterpolitie en dat zijn manschappen de han den vol hebben aan diefstal en vernieling van te water staande vistuigen. Criminaliteit Haasnoot wijst er voorts op dat de tot het werkgebied van zijn post behorende Kagerplassen tot de drukst bevaren watersportgebie den van Zuid-Holland behoren. Uit door de ANWB verstrekte cij fers blijkt onder meer dat de Spapjaardsbrug door ruim 15.000 pleziervaartuigen per jaar wordt gepasseerd. Haasnoot ont kent niet dat de recreatievaart al leen gedurende de periode mei- oktober plaatsvindt en daardoor een gedurende het gehele jaar aanwezigheid niet zozeer vereist is, maar voegt hier onmiddellijk aan toe dat juist de verstrenge ling van de beroeps- en recreatie- vaart ontzettend veel aandacht van zijn manschappen opeist Voorts constateert hij dat steeds meer mensen met steeds minder deskundigheid aan boord van hun zojuist aangeschafte plezier jacht stappen. Het aantal aanva ringen tussen de beroeps- en ple ziervaart neemt dan ook hand over hand toe. Haasnoots verwijst in zijn rapport naar de enorme stijging van de criminaliteit op het water. Alleen dit jaar al leverde de door zijn post uitgevoerde recherche-on derzoeken een score van 34 aan houdingen van daders van ge pleegde misdrijven op. Al deze zaken rechtvaardigen volgens Haasnoot zijn stelling dat de post Warmond pure noodzaak is. Haasnoot heeft van zijn rapport flink werk gemaakt. Behalve een pleidooi voor het voortbestaan van de Warmondse waterpolitie gaat hij in zijn stuk ook alvast in op de situatie die ontstaat als zijn post daadwerkelijk zou worden ingedeeld bij die van Alphen. "De post Warmond", zo schrijft hij, "heeft tijdens de surveillan ces thans één tot anderhalf uur aanvaartijd nodig om een plek in het bewakingsgebied te bereiken waar onze aanwezigheid is ver eist". Als er, zoals het stafbureau voorstelt, in het vervolg vanuit Alphen moet worden geopereerd dan worden de aanvaartijden on verantwoord langer, vindt Haas noot. Van Alphen naar Leiden is twee uur varen. Mocht er zich iets voorbij Leiden voordoen, be rekent Haasnoot, dan komen daar nog eens twee uur bij. In zijn conclusie stelt de opper wachtmeester dan ook dat de aanwezigheid van de dienst Rijkspolitie te Water in War mond moet blijven. Onverantwoord Van alle burgemeesters die hij nog moet spreken is Haasnoot alvast verzekerd van de steun van Hen drickx-Vlaar van Warmond. "Buitengewoon onverant woord", noemt zij de plannen van het stafbureau. Vooral nu juist dit jaar de post Warmond mede door Hendrickxs toedoen, op de organieke sterkte van vier man is gebracht komen deze sombere berichten uit Den Haag hard aan. "De waterpolitie heeft het lange tijd met drie man moe ten doen wat als gevolg had dat er één man het water op moest. Dat is natuurlijk gevaarlijk. Van daar dat ik er bij de districtscom mandant op heb aangedrongen de póst Warmond met minstens één kracht te versterken. Daar mee kwamen we op de goede weg maar waren we er nog lang niet. U moet weten dat die orga nieke sterkte al in 1952 op vier man is gesteld. De opzet van toen loopt nu natuurlijk ver achter op de huidige ontwikkelingen zoals de enorme opkomst van de re creatievaart en de toename van de criminaliteit op het water. Daarbij komt dan nog eens dat elk overuur dat door de waterpo litie wordt gemaakt in vrije tijd wordt uitbetaald waardoor er nog minder gesurveilleerd kan worden. Op die manier wordt de preventieve werking en het ge zag van de waterpolitie aange tast". "Dat men nu plannen heeft om de sterkte van de landpolitie te Al phen op te voeren door hier onze waterpolitie weg te halen en daar te plaatsen, dat is klinkklare non sens. In het rapport van het staf bureau mis ik ook cijfers. Geluk kig heeft Haasnoot die wel ge noemd. Ik denk dat we hier niet zozeer te maken hebben met een nieuwe opzet van de waterpolitie maar met een onverantwoorde lijke bezuiningsoperatie. Ik als burgemeester en daardoor hoofd van de politie heb als taak de openbare orde te handhaven. Doordat mij op deze manier de middelen worden ontnomen tot uitoefening van die taak kan ik die taak niet meer waarmaken. De post waterpolitie moet in Warmond blijven", aldus Hen drickx-Vlaar. LEIDERDORP - Leiderdorp wordt volgend jaar hoogstwaar schijnlijk een uitleencentrum voor speelgoed rijker. Het aktivi- teitencentrum voor lichamelijk gehandicapten "Gading" aan de Hoogmadeseweg heeft namelijk een plan voor de oprichting van een dergelijke "speel-o-theek". De commissie sport- en welzijnsza ken heeft in haar vergadering de ze week besloten dat het initia tief van "Gading" in principe wordt ondersteund met bijna 6000 gulden subsidie. De leden stelden wel als voorwaarde, dat "Gading" zich niet mag beper ken tot speelgoeduitleen alleen. Men wenst, dat de speel-o-theek, die zou moeten worden onderge bracht in "Muzenhof', een bre dere opzet moet krijgen. Zo zou er niet alleen plaats moeten zijn voor advies en informatie over (goed) speelgoed, maar ook voor begeleiding van ouders die vra gen hebben over de opvoeding van hun kinderen. Ook zouden er kinder- en opvoedkundige boeken beschikbaar moeten zijn. Een vertegenwoordiger van het ak- tiviteitencentrum liet tijdens de behandeling van dit onderwerp de commissievergadering weten, dat men zich op de nadere eisen van de commissie nog eens moest bezinnen. De bedoeling van het speel-o-theek-projekt ligt namelijk vooral in een poging ge handicapten en niet-gehandicap- ten met elkaar in contact te bren gen. Aan begeleiding van ouders en kinderen is bijvoorbeeld in principe niet gedacht. De commissie legde verder de laat ste hand aan het ontwerp-pro- gramma betreffende de planning van sociaal-culturele activiteiten in het komende jaar. Daarbij werd 1 miljoen gulden verdeeld over 36 instanties. Van 9 decem ber tot 9 januari ligt het ontwerp voor belanghebbenden ter inza ge. Eventuele bezwaren kunnen des gewenst ook op een hoorzitting op 22 december naar voren wor den gebracht. De gemeenteraad van Leiderdorp zal tenslotte op 24 januari het eindoordeel vellen. Aantal bezoekers Poelmeer zal dalen OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest zal met de tij delijke sluiting van het bubbeltjesbad (whirlpool) bij Poelmeer pas dèn geld besparen wanneer blijkt dat niet meer dan 70 bezoekers per week (van de ruim 3000) zul len afzien van een bezoek aan het zwembad. Mochten er meer bezoekers besluiten om vanwege de gesloten whirl pool niet meer naar het zwembad te gaan, kost die slui ting alleen maar geld. Na bezwaarschrift In de bijna vrieskou gisteravond, tóch buiten zwemmen in het Oegstgees- ter bubbeltjesbad. Tot 1 januari kan het nog. ruilavond op maandag 6 decem ber in het Dorpshuis in de Hoofdstraat in Leiderdorp. De zaal is voor de jeugd geopend vanaf 19.00 uur en voor ouderen vanaf 20.00 uur. Om 21.30 uur begint de veiling. VOORSCHOTEN - Eventuele uit breiding van de subsidieverle ning aan de buurthuizen moet komen uit de bestaande financië le ruimte. WD'er Van Gogh liet tijdens de vergadering van de raadscommissie voor welzijn gis teravond geen twijfel over be staan dat de WD geen financiële stijging wil van het sociale cultu rele plan. De overige leden van de commissie welzijn dachten daar wel iets an ders over. Aanleiding hiervan was hét bezwaarschrift inge diend door het buurthuis Bloe- menwijk/Boschgeest, welk buurthuis een subsidie vraagt van 10.000,- en volgens het so ciaal cultureel plan maar 2500 - kan verwachten in 1983. CDA'er Offringa is bereid, evenals wethouder Marselis, om te be zien of het bedrag niet opgetrok ken kan worden tot 5000,-. Dat extra bedrag moet dan wel ge vonden worden in eventuele voordelen in het sociaal culturele plan. Both (PvdA/PPR) meent dat het club- en buurthuiswerk uiterma te belangrijk is. H(j wil zich niet uitspreken over een beroeps kracht of over een stenen ge bouw, want daarvoor is het werk nog te jong in Voorschoten. Wel wil hij direkt het buurthuis een subsidie van 7500,- extra ge ven. "Het bedrag mag overal "ge vonden" worden", aldus Both. Op de tribune hadden afgevaardig den plaatsgenomen van "Dé Lin dehoeve", het jongerencentrum en van de buurtvcr. Bloemen- wijk/Boschgeest. Wethouder Marselis werd aangevallen op zijn opmerking tijdens de vorige vergadering dat "De Lindehoe ve" grof gesubsidieerd wordt. Hij verdedigde door te zeggen, dat zijn opmerking in een andere* zin bedoeld was dan overgeko men in de kranteberichten. In vergelijking met het buurthuis wordt "De Lindehoeve" grof ge subsidieerd. "De Lindehoeve" krijgt ruim 250.000,- per jaar en het buurthuis ƒ2500,-. Thuiskomst De Oegstgeester sociëteit "De Fuik" vertoont vrijdag 3 decem ber de film "Coming home". Plaats: Taberna. Aanvang: 21.00 uur. Zaterdag- en zondagavond zijn er in dit gebouw de gebruikelijke "sozen". Blues Donderdag 2 december treedt In de Lindehoeve in Voorschoten de BB Bluesband op. De "Klei ne" opent hiervoor de poorten om 21.00 uur. De toegang is gra tis. St. Nicolaas De stichting Jeugd- en jongeren werk in Oegstgeest organiseert zaterdag 4 december een sin terklaasfeest in het gemeente centrum aan de Lijtweg voor al le kinderen onder de 8 jaar. Van kwart voor tien tot elf uur zul len er een aantal leuke activitei ten zijn rondom het feest, be looft SJJO. Ruilavond Postzegelvereniging De Rijn streek houdt haar maandelijkse Schaakmeester gezocht De stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest wil een schaakclub oprichten voor kin deren van 8 tot 12 jaar. De SJJO denkt er in januari mee te be ginnen. Er zijn alleen nog lera ren nodig. Dit heeft de bedrijfsleider van zwembad Poelmeer, Van der Bend, berekend. "Je moetje wel neerleggen bij het raadsbesluit maar of de bestuurders er ver standig aan hebben gedaan, is de grote vraag", aldus Van dér Bend. Volgens één van de vele gebrui kers van het verwarmde buiten badje zou sluiting ervan inder daad wel eens het einde kunnen betekenen van zijn regelmatige bezoeken. "Vanaf 1 januari zal ik als Leidenaar toch naar zwem bad De Zijl gaan, wanneer alleen de afstand en niet het aantrekke lijke buitenbadje de doorslag geeft". Soortgelijke uitspraken krijgt ook het personeel van het zwembad te horen. De bedrijfsleider: "de klanten klagen erover bij het per soneel, ze hebben een uitlaatklep nodig en onze médewerkers zijn in feite dan de dupe van deze be slissing". Ook blijkt uit reacties van vele be zoekers dat zij de sluiting van de whirlpool dan wel jammer vin den, maar dat zij met een verho ging van de temperatuur van het binnenbad alweer tevreden ge steld kunnen worden. Dat dit dan weer de energiekosten doet stijgen, laat zich raden en dèt is nu juist niet de bedoeling. Overigens toont een onderzoek uit 1981 aan dat zwembad Poelmeer wat betreft het energieverbruik gunstig afsteekt bij vergelijkbare zwembaden in de regio. Het Noordwijkse Bollenbad bijvoor beeld verbruikt 310.000 kubieke meter aardgas tegenover Poel meer 189.000 kubieke meter per jaar. De gewraakte whirlpool al leen heeft 14.000 kubieke meter aardgas per veertig weken nodig. Oegstgeest trekt steun Gewestelijk Orkest in OEGSTGEEST - Het Gewestelijk Orkest zal in de toekomst hoogstwaarschijnlijk niet meer op een financiële ondersteuning hoeven te rekenen van de ge meente Oegstgeest. De commis sie Welzijnsplanning had er gis teravond geen moeite mee het voorstel van B en W om de jaar lijkse subsidie van vijfduizend gulden in te trekken op te vol gen. Bijna alle leden waren het erover eens, dat het orkest de ge meentelijke belangen niet meer diende. Van het geven van schoolconcerten alsmede het be geleiden van koren door het Ge westelijk Orkest was immers de laatste jaren geen sprake meer. DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, 'Le pont du nord'-Jacques Rivette, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309. spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Berhardkade 40, spreekuur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19- 20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, NEEMgUJo Comité GasPrUsverhoging Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou wen, vrijdag 9.30-11.30 uur. Warmond - gemeentehuis, gemeente raadsfracties houden hun algemene be schouwingen n.a.v. van de begroting voor 1983, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 26 nov tot 3 dec naerstraat 31, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, teL ten noorden van de Rijn: 134604; teL ten zuiden van de Rijn. 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Handbalclub krijgt geld van gemeente Zoeterwoude richte Zoeterwoudse hand vereniging "Fairplay" kampt met een begrotingstekort van bijna 1700 gulden. De gemeente Zoeterwoude is gevraagd dit te kort middels een subsidie te dek ken. Bij de leden van de raadscommie voor welzijn bestaat grote twijfel over de levensvatbaarheid van de 36 leden tellende handbalver eniging. CDA-fractieleider R. Hogenelst zei deze week: "Ik zie het de vereniging nog niet red den, maar ik wil ze toch een kans geven". De overige commissieleden sloten zich bij deze visie aan. De com missie adviseerde het college van burgemeester en wethou ders om de handballers een één malige startsubsidie van duizend gulden te geven. "We moeten dit initiatief om een vereniging op te richten positief benaderen", al dus het progressieve commissie lid W. Ooijendijk. Het grote tekort op de begroting van "Fairplay" is vooral ontstaan door de hoge aanloopkosten. Zo moest materiaal worden aange schaft en moest de vereniging bijvoorbeeld wordep ingeschre ven bij de Kamer van Koophan del. Ook het grote aantal jeugdle den (29 van de 36) is een oorzaak van de penibele financiële situa tie van de club. Van jeugdleden kan immers geen hoge contribu tie worden gevraagd. a J. Bouman; R. Stuart (1925); P. Waveren Hogervorst (1914); W. A. van Dorp (1899), geh. gew. met P. J. Leyen- dekker; A. C. van Hees (1891), geh. gew. met N. M. J. de Miryer; W. F. de Ridder (1904); M. J. van Veen (1893), geh. gew. met J. Glandorf; E. Kokkedee (1899), geh. gew. met F. H. Leising; S. Boom (1909), geh. gew. met H. A. de Haas; J. Scheurwater (1940); M P. C. Chün (1940); J. M. Bade (1902); P Haasnoot (1928), echtg. van L. C. van der Marei; K. Kuijvenhoven (1893); W de Graaf (1915); L. Buis (1908); J. C. Baart (1902); S. Borsje (1891); A. Nievaart (1928); T. de Roode (1892); R. Souveryn (1900); J. van Duivenvoorde (1902); W. Sira (1924); H W. Schimmel (1927); K. K. H. Knies (1915), H. van den Berg (1908); A Volz (1925), geh. gew. met H. Mensing; E. Keus (1902), geh. gew. met J. Wagner; J. B. de Jong (1917); W. H Abrahams (1912); M. H. Scholten (1908); J. Smit (1894), echtg. van J. C. Brouwer; M. van Harlingen (1909). Gehuwd: J. M. Beugelsdijk en A. M. Lancel; P. G. Buitenhuis en W K. J. Keereweer; P. J. W. Krouwel en M. T. C. van der Hoek; D. A. Rooyackers en A. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 In v. Damiate Holding BV Per post 79,70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Losse nummers 0,80 Directie: G. Koopman H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (ptv) W. F. J Wlrtz (blnVbult./ec.) J Ruygrok-Hoogeveen P J de Tombe (sport) A. van Kaam (ptv) Rubriekchefs: J. Kroon (stad) Ö.W.T. Jungman (ptv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Ciro, Rome, Madrid, Mexico en Wenen tel. 071-144941, tst. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2