Uitstel aanpak jeugduitkering Studiefinanciering bepleit C Voorlopig geen sanering van sdfwiik in Gouderak SmulpGt Ontvoerders nemen telefonisch contact op Pleidooi voor vrije dag op vijfde mei Celstraffen geëist na Slavenburg- bankkraak De Graaf wacht SER-advies af Kamer dringt aan op spoedige regeling Kom naar 't lekkerste meeneem-restaurant van Nederland! WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 Binnenland NULAND (GPD) - Voor het eerst sinds de ontvoering van Ria van der Valk-van der Ca- pelle (51) vrijdagnacht uit Nuland hebben de ontvoer ders gistermiddag met de fa milie contact opgenomen. Hoewel een lid van de familie Van der Valk ontkent dat er een telefoontje in de kapitale villa in Nuland is binnenge komen, heeft woordvoerder Jan Harmsen van de rijkspo litie in Den Bosch de toena dering van de kidnappers be vestigd. Over de aard van het telefoon gesprek en details omtrent de identiteit van de daders wilde Harmsen gisteravond geen enkele mededeüng doen. Dat past in de lijn die de politie volgt in het opsporingsonder zoek: ni^Js meedelen dat het leven van de ontvoerde vrouw in gevaar kan bren gen. Pas nadat journalisten uit de regio hadden ontdekt dat een lid van de rijke fami lie was geschaakt, kwam de politie ermee voor de draad. Mede doordat de familie erop had aangedrongen de pers in te schakelen om daarmee tips bij het publiek los te krijgen, besloot de rijkspolitie maan dagavond met enkele sum miere gegevens de zaak naar buiten te brengen. Professioneel Wat de politiewoordvoerder wèl wilde zeggen, is dat het gaat om professionele misda digers. „We hebben bepaald niet de indruk dat hier ama teurs aan het werk zijn", al dus Harmsen. Hij voegde er aan toe dat „met alle mogelij ke motieven voor de ontvoe ring rekening wordt gehou den". „Dat buitenlandse mis daadorganisaties hierin de hand hebben, sluiten we ze ker niet uit", zei hij desge vraagd. Tot nu toe zijn 30 tips binnen gekomen naar aanleiding van publikaties in dagbladen. De bruikbaarheid van deze aan wijzingen wordt door de poli tie onderzocht. Onder leiding van de hoofdofficier van jus titie A. J. J. Pfeil uit Den Bosch is een bijstandsteam van 25 rijkspolitiemensen met de opsporing van de mysterieuze verdwijning van mevrouw en haar ontvoer ders belast. Vaststaat dat de ontvoerders een gigantische losprijs vragen, die zeker in de miljoenen guldens be loopt. Kamers Er overigens een belangrijk detail waarover de politie noch de familie iets wil losla ten. In de villa van de familie Van der Valk zijn kamers be schikbaar voor hotelgasten als het motel is volgeboekt. En dat was vrijdagavond het geval. Niet bekend is, of die avond alle zeven 'noodka- mers' in de villa waren ver huurd. Het is niet ondenk baar dat de kidnappers in één of meer kamers in de villa hebben gelogeerd. Zo dat het geval is geweest, dan hebben zij het woongedeelte van de familie niet via die kamers kunnen bereiken, want deze hotelkamers zijn alleen via een stenen trap van buitenaf te betreden. Er bestaat ook nog een andere lezing omtrent het verblijf dat de ontvoerders zouden hebben gekozen voordat zij mevrouw Van der Valk van haar vrijheid beroofden. Een campingbeheerder uit Vinkei (niet ver van Nuland), die zijn naam niet in de krant wil hebben, bevestigt dat een week lang een caravan op zijn terrein heeft gestaan die na de ontvoering zaterdag morgen was verdwenen. De politie wil dit gegeven even min bevestigen noch ontken- Meisjes nog steeds slecht af in onderwijs DEN HAAG (ANP) - Het onder was benadeelt nog steeds meis jes door by hen eigenschappen en interesses te bevorderen die misschien wel nuttig zyn by een toekomstige rol als huisvrouw maar nadelig voor hun onder wys- en beroepsloopbaan. Ook door meisjes en jongens de kans te geven onderwijs te kiezen dat overeenkomt met hun traditio nele - sekserol. worden meisjes uiteindelijk de dupe. omdat voor hen veel minder keuzemogelijk heden overblijven. Dit is de strekking van het rapport van de adviesgroep keuzevnjhe- den (AKV) dat gisteren is aange boden door minister Deetman (onderwys en wetenschappen). AMSTERDAM (ANP) - Tegen alle drie verdachten van de grootste bankkraak in Amsterdam van de laatste jaren, de beroving van de Slavenburg's Bank aan de Ru bensstraat waarbij in totaal voor ongeveer drie miljoen gulden werd buitgemaakt, heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. Chr. Feh- mers, gisteren vijftien maanden gevangenisstraf geëist. De drie Amsterdammers beken den de spectaculaire kraak ge pleegd te hebben. Daarbij haal den zij zestig kluisjes leeg waarin aan geld, waardepapieren en sie raden voor ongeveer dne miljoen gulden lag. De Slavenburg-kraak kreeg indertijd een enorme be langstelling. "Drie Amsterdamse jongens die nog nooit een inbraak hadden gepleegd lukt het de slecht be veiligde bank aan de Rubens- straat te kraken op zeer amateu ristische wijze zonder geweld of plannen daartoe. Dit spreekt tot de verbeelding van het publiek. Namen blijken te vervagen, het goed en kwaad vloeit in elkaar over en er is verbazing en soms zelfs bewondering. Zeker in dit geval waarbij het gaat om niet agressieve, ongevaarlijke jon gens. Toen zij aangehouden wer den vonden veel mensen dat jammer. Te milde straffen echter zou het anderen te gemakkelijk maken een dergelijk misdrijf te plegen", aldus de officier van justitie. Kort na de kraak ging het gerucht dat een groot deel van de buit zou bestaan uit zwart geld waar mee sommige kluishouders te gen de lamp gelopen zouden zijn. Volgens de officier van justitie echter had hij de Fiod opdracht gegeven een onderzoek te ver richten naar deze waardepapie ren. Uit dat onderzoek is niets gebleken van zwart geld. Wel zijn tweehonderd kapitaalcer tificaten van elk tienduizend gul den (te zamen twee miljoen gul den) volgens de officier afkom stig van belastingfraude. Omdat de eigenaar hiervan geen aangif te deed, maar inmiddels wel bij justitie bekend is zullen deze cer tificaten verbeurd worden ver klaard. De opbrengst is dan voor de overheid. De hele buit is overigens terugge vonden. RIJSWIJK (ANP) - Een ver keersongeluk in Rijswijk heeft gistermiddag het leven gekost aan drie bejaarden uit Berkel en Rodenrijs en Delft. De drie zaten in een personenauto die op een kruising op het indus triegebied Plaspoelpolder geen voorrang gaf aan een vrachtau to. WEERRAPPORTEN DEN HAAG (GPD) - Staatsecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) wil het vervangen van de wwv-uitkering voor jongeren door een bijstandsuitkering uitstel len, zodat de Sociaal-Economische Raad (SER) de tijd krijgt een advies over de maatre gel uit te brengen. De bewindsman zal dit vrijdag in de Ministerraad voorstellen. Het geheel schrappen van het recht op een rww-uitkering voor 16- en 17-jarige werkloze jongeren moet volgens De Graaf wel per 1 januari doorgaan. Mevrouw W. Kraayeveld-Hoogendoorn, voorzitter van de bewoners-belangenvereniging, en dr. J.W. Hekkel- man, gedeputeerde, spreken de verontruste Gouderakse bewoners van de gifwijk toe tijdens een vergadering gisteravond. DEN HAAG - Het zal nog tot de tweede helft van volgend jaar du- de wijk blijvend elders moeten worden gehuisvest. voordat bekend is op welke Vaststaat dat het rijk de 96 wonin- wijze de vervuilde grond onder de Zellingwijk in het Zuidhol landse Gouderak moet worden gesaneerd. Wanneer met dat Werk kan worden begonnen en hoe lang het zal duren, is welis waar nog onbekend, maar ver wacht wordt dat dat vier jaar kan gaan duren. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland vinden daarom dat de 333 bewoners van Rode Kruis helpt Vietnam-Rwanda DEN HAAG (ANP) - Het Neder landse Rode Kruis heeft 75.000 gulden uitgetrokken voor de hulp van de slachtoffers van de noodsituaties in Rwanda en Viet nam. Met 50.000 gulden van de Nederlandse regering kan de or ganisatie verder de hulp aan slachtoffers van de overstroming in Tunesië voortzetten, zo is gis teren meegedeeld. Naar Rwanda gaat 25.000 gulden ten behoeve van de hulp aan Oe- gandese vluchtelingen. De overi ge 50.000 gulden gaat naar het ge bied in Vietnam waar een tyfoon ruim een miljoen mensen in nood bracht. gen op het Gouderakse gif voor eind volgend jaar moet zien te verwerven. Voor een bevolkings onderzoek bestaat geen enkele aanleiding. GS van Zuid-Holland schrijven dit in het 'aanvankelijk standpunt' over de bodem verontreiniging dat gistermid dag bekend werd gemaakt. Uit een saneringsonderzoek dat naar verwachting een jaar gaat duren, zal moeten blijke^ hoe de verontreiniging moet worden weggewerkt. GS willen in eerste instantie proberen de huidige woningen te laten staan en het gif er onder weg te graven of te isoleren. Als dat niet haalbaar is, wordt bekeken of na sloop van de huizen en het verwijderen van de grond op dezelfde plaats nieuwbouw kan komen. Als ook dat niet mogelijk zal blijken te zijn, zal de wijk een andere be stemming krijgen. In een brief aan het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer hebben GS van Zuid-Holland inmiddels gevraagd om 17,5 miljoen gulden te reserveren voor de aankoop van de huizen in de Zellingwijk. Dat ministerie zal overigens alle plannen voor Gouderak moeten goedkeuren vóór ze kunnen wor den uitgevoerd Begin november werd al bekend dat de bewoners van de gifwijk zullen moeten evacueren. Onder hun huizen bevinden zich grote hoeveelheden chemische afval stoffen, gestort aan het eind van de jaren '50 en voor een belang rijk deel afkomstig van Shell- Chemie in Pernis. De gemeente Gouderak kan bin nenkort beginnen met de bouw van 68 woningen in het plan 'Dorp-Zuid', dat eind 1983 klaar kan zijn. Niet alle bewoners kun nen daar worden ondergebracht; voor wie geen ruimte is moeten mogelijkheden in omliggende gemeenten worden geschapen. Iedereen behoudt het recht om na sanering naar de wijk terug te keren. Een groot deel van de verontreini ging bestaat uit 'drins' (bestrij dingsmiddelen) die in een olie achtige laag op het grondwater 'drijven'. Dat vloeibare afval zal worden verwerkt door Shell Ne derland BV in Rotterdam. Voor het vaste afval is in Nederland geen verwerkingsinrichting te vinden, zelfs de AVR in de Rijn mond beschikt niet over ovens die dat spul kunnen vernietigen. GS van Zuid-Holland vinden dat er zo lang er geen goede verbran der is gevonden, desnoods ge bruik moet worden gemaakt van een tijdelijk opslagterrein. Staatssecretaris De Graaf maakte het afgelopen weekeinde bekend dat de regering af wil van het zelfstandige recht op een rww- uitkering voor 16- en 17-jarige thuiswonende werkloze jonge ren. Bovendien wil de regering dat jongeren onder de 23 jaar na de werkloosheidsuitkering (een half jaar ww) meteen in de bij stand (rww) vallen. Hiermee valt dus voor deze groep jonge ren de wwv-uitkering (twee jaar) Beide maatregelen zouden al pe 1 januari moeten gelden en leve ren de schatkist 150 miljoen gul den op. Advies De SER maakte gisteren bekend met spoed een advies te willen uitbrengen over de voorgestelde maatregelen. De SER-commissie sociale verzekeringen wil nog vóór de SER-vergadering van 17 december een concept-advies opstellen over de 16- en 17-jarige werkloze jongeren. Voor het andere deel van de voor. Diamantair in Rome opgepakt ROME (AFP) - Een Amsterdamse 52-jange diamantair en drie an dere personen zijn in Rome aan gehouden op verdenking van smokkel van edelstenen, zo heeft de Italiaanse politie gisteren be kend gemaakt. Behalve de Amsterdammer, die wordt aangeduid als president directeur van 'Diamond Coster Polishing', zyn aangehouden de algemeen-directeur van de firma, Arnauld Ross, die ook Nederlan der wordt genoemd, en twee Ita lianen, werkzaam bij het Ita liaanse reisbureau Aviator Italia. Het viertal heeft zich volgens de Italiaanse politie schuldig ge maakt aan illegale handel in edelstenen ter waarde van onge veer twee en een half miljoen gulden. stellen over de werklozen tot 23 jaar, heeft de Raad meer tijd no dig om een advies uit te brengen. De Graaf wil op dit advies wach ten. Dit betekent dat deze maat regel waarschijnlijk niet per 1 ja nuari zal kunnen ingaan. Verworpen De Tweede Kamer bleek gisteren in meerderheid tegen het aanvra gen van een spoedadvies van de SER te zijn. Elske ter Veld (PvdA) vroeg gisteren aan ka mervoorzitter Dolman om in contact te treden met het kabinet en op een snel advies aan te drin gen. Zij zag af van een verzoek om de behandeling van de rege ringsvoorstellen uit te stellen tot het advies aanwezig zou zyn. Na gewone stemming met zitten en opstaan werd het verzoek ver worpen door het tegenstemmen van CDA, WD en de kleine rechtse partijen. Daarna vroeg Klaas de Vries (PvdA) een hoofdelijke stemming aan De uitslag daarvan was 56 voor en 73 tegen het verzoek. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. DEN HAAG (GPD) - De regering is bereid na te gaan in hoeverre ook de werknemers in het bedrijfsle ven op 5 mei, bevrijdingsdag, vrijaf kunnen krijgen. Premier Lubbers zei gisteren in de Twee de Kamer dat hij wil proberen „meer lijn te brengen in het be leid", waarbij tot nog toe alleen het overheidspersoneel op 5 mei een verplichte vrije dag heeft. Tijdens de behandeling van de be groting van het ministerie van al gemene zaken pleitten gisteren twee kamerleden, Patijn (PvdA) en Evenhuis (WD), voor een wettelijke regeling van de 5-mei- vienng. Patijn zei dat alle werk nemers het recht moeten hebben 5 mei als vrije dag te beschou- Minister van algemene zaken Lub bers zei dat de regering, rekening houdend met de naar voren ge brachte argumenten, zich hier over zal beraden. Een wettelijke regeling kan de regering alleen in samenwerking met de Kamer tot stand brengen. Een kamer meerderheid heeft daar tot nog toe niet voor gevoeld. Lubbers zei overigens het ermee eens te zijn dat de vijfde mei een belangrijke dag is om te herden ken. „Maar daar houdt de verant woordelijkheid van de regering wel mee op". Patijn wees erop dat er nu sprake is van een onge lijke behandeling, omdat werk nemers in het bedrijfsleven een snipperdag moeten opnemen om vry te hebben. Volgens Patijn zou de vijfde mei in de Termijnenwet moeten wor den opgenomen. In die wet wordt wèl geregeld dat iedereen in Nederland vrij is op Koningin nedag, Tweede Paasdag, Tweede Pinksterdag en Eerste en Twee de Kerstdag. Lubbers zegde de Kamer toe te zul len bevorderen dat alle ministe ries dezelfde regels voor de open baarheid van bestuur zullen han teren, als het ministene van bin nenlandse zaken Daar heeft de vorige minister, de D'66'er Rood. in oktober nieuwe regels afge kondigd die de openbaarheid zeer ten goede komen. De premier was niet bereid om de Wet Openbaarheid Bestuur ook van toepassing te verklaren op het Kabinet van de Koningin. Dat geldt niet als een orgaan van de regering, maar als een zelf standig „Hoog College van Staat", aldus Lubbers. ADVERTENTIE Den Helder geheel bew. Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen zwaar bew. Locamo geheel bew. Londen geheel bew. Luxemburg geheel be' onbewolkt 4 -1 mist 3 0 onbewolkt 5 0 waar bew. 4 -2 onbewolkt 9 3 zwaar bew. 19 12 regen 9 7 mist 5 4 geheel bew. 0 onbewolkt 5 —1 geheel bew. 7 5 geheel bew. 0 -4 geheel bew. 6 3 regen 6 4 Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Zurich Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbewolkt onbewolkt licht bew. motregen bew. 16 11 0 mist - - 01 ir bew. 5 2 0 ir bew. 15 11 1 regen 15 12 3 it bew. 3 2 0 zwaar bew geheel bew. onbewolkt regenbui DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer vindt dat het kabinet nog in 1983 met een regeling voor de studiefinanciering moet komen. In een motie hebben CDA en WD gisteren ook de uitgangs punten van een dergelijke, gefa seerd door te voeren, regeling vastgelegd. De motie werd inge diend door de CDA'er Hermsen tijdens het debat over de herzie ning van de kinderbijslag. In hun motie stellen beide rege ringspartijen vast dat de studiefi nanciering naar draagkracht uit gekeerd moet worden. Ook zal deze regeling niet meer mogen kosten dan het bedrag dat de overheid nu uitkeert voor kin derbijslag en toelagen aan stude renden. Voor de nieuwe regeling kan de overheid eventueel een beperkt beroep doen op de kapi taalmarkt. PvdA en D'66 hebben zich in eer ste instantie nog niet over deze motie van CDA en WD uitgela ten. Wel zijn beide partijen het met de coalitie erover eens dat het kabinet het liefst volgend jaar nog met een regeling komt. Toussaint (PvdA) liet weten dat zijn fractie deze zaak ook bij de komende behandeling van de onderwijsbegroting aan de orde zal stellen. Leeftijd Het debat in de Kamer betrof de doorvoering van een stelsel van leeftijdsafhankelijke kinderbij slag. In het bestaande systeem wordt de bijslag nog uitgekeerd op basis van het aantal kinderen in een gezin. Hoe hoger het rang nummer, hoe hoger de kinderbij slag. Het nieuwe systeem, dat in ieder geval met de steun van CDA en WD (en mogelijk D'66) zal wor den doorgevoerd, gaat uit van de leeftijd van een kind, gekoppeld aan de gezinsg/ootte. Dat bete kent dat kinderen tot zes jaar nog maar recht hebben op 70 procent van de huidige bijslag. Voor de 12 tot 18-jarigen komt de uitkering op 130 procent te lig gen, terwijl van zes tot 12 geen wijziging zal worden aange bracht. Op deze manier moet de wijziging weden doorgevoerd. zonder dat het extra geld gaat kosten. De regeling kent een aantal uitzon deringsbepalingen. Zo stijgt de bijslag voor 'enige' kinderen tot drie jaar in 1984 van het hudige percentage van 50 procent naar 60 procent, en een jaar later tot 70 procent. Tegelijkertijd gaat de uitkering voor kinderen tot zes jaar (die nu 100 procent ontvan gen) versneld omlaag tot 70 pro cent. Tegen de wensen van de Sociaal-Economische Raad in, heeft het kabinet namelijk geko zen voor een versnelde invoering stelsen. Bezorgd In hoofdlijnen zijn de vier voor naamste fracties het eens met de voorstellen van staatssecretaris De Graaf. Ze waren nog voorbe reid door diens voorganger me vrouw Dales. Maar vooral de PvdA is bezorgd over de dreigen de inkomensachteruitgang voor de gezinnen met kinderen tot twaalf jaar. Woordvoerder Toussaint vroeg verder om een tegemoetkoming voor gezinnen met hele jonge kinderen. Voor deze gevallen wil de PvdA een overgangsregeling die overeenkomt met die voor kinderen tot zes jaar. Dat zou be tekenen dat voor deze kinderen de byslag niet in een klap ver laagd wordt, maar dat de verla ging over zes jaar wordt uitge smeerd. Een tweede wijzigingsvoorstel be treft de eerste kinderen, tussen nul en dne jaar. Deze groep zou in één klap de volledige uitke ring van 70 procent moeten ont vangen. Al met al kosten deze PvdA-voorstellen zo'n zestig mil joen. Dat kan worden bekostigd door de bijslagpremie, die door de werkgevers wordt betaald, te verhogen met in totaal 0,9 pro cent. Ovengens houdt de PvdA vast aan verdere wijzigingen in het by- slagstelsel. waarvoor niet het aantal kinderen en hun leeftyd bepalend moet zyn. Toussaint vindt dat t\gt kabinet voor 1 a- nuari 1985 de hoogte van de kin derbijslag afhankelijk moet heb ben gemaakt van het inkomen van de ouders Het lekkerste meeneem-restaurant van Nederland ligt naast de ingang van het geheel vernieuwde AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: 25 voortreffelijke gerechten en 2 overheerlijke kindermenu's. Dat alles voor vriendelijke meeneemprijzen van f 7,50 tot f 16,50. Nu als verrassing bij elk gerecht: gratis Smulwuppic voor de kinderen. Zolang de voorraad strekt! D^fjOOO^- 3°uur- AC Afhaalservice a la Carte

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7