Wegloophuis ondanks geldgebrek toch open 'K&O kan geen geld blijven inleveren' Lezers schrijven Feest om aan financiën te komen Aangeschoten Sinterklaas hervindt zichzelf Subsidie volksuniversiteit gedeeltelijk naar andere instellingen Leiden LEIDEN - Het Wegloophuis voor jongeren aan de Langebrug gaat - ondanks geldgebrek - in ja nuari toch open. De initiatiefne mers organiseren een feest in het Leids Vrijetijds Centrum om als nog aan enige financiën te ko- Het feest ten bate van het Wegloop huis wordt gehouden op dins dagavond 21 december. Op het programma staan optredens van de Sirenes, de Brobbelband, Munk, het verzetscabaret en de 16 mensband. De entreeprijs zal waarschijnlijk vier gulden bedra gen. Het opzetten van een tehuis, waar weggelopen jongeren tijdelijk onderdak kunnen krijgen is een initiatief van het Jongeren Ad vies Centrum Leiden. Het JAC- Leiden kampt al lang met een ge brek aan opvang-adressen. Het JAC beschikt momenteel wel iswaar over enkele opvangadres- sen, maar het aantal is te klein. Bovendien zijn er adressen bij waar een weggelopen jongere maar kort kan blijven. Regelmatig ziet het JAC zich daar om genoodzaakt weggelopen jongeren onder te brengen in Den Haag. Een ongewenste si tuatie, aldus het JAC, zowel voor de betrokkene als voor de hulp verleners. In februari van dit jaar heeft het JAC het initiatief genomen om een wegloophuis op te richten. Er is een stichting in het leven geroepen en er zijn mogelijke subsidie-gevers aangeschreven. Er zijn vrijwillig(st)ers gezocht voor de hulpverlening en ten slotte is er een pand aan de Lan gebrug - eigendom van de rijks overheid - gekraakt. De stichting klopte bij de gemeen te aan en vroeg een financiële bij drage voor de kosten van de huur, gas, water en licht en de administratieve onkosten. Er werd op gewezen dat het weg loophuis met vrijwillig(st)ers werkt, dus zonder beroepskrach ten, en dat de bewoners meebe talen aan de kosten. De gemeente Leiden wees het ver zoek van de stichting af om twee redenen. Eén: Er is geen geld. Twee: Het Centrum Onderdak dat aan de Rembrandtstraat wordt gebouwd is ook voor de opvang van (weggelopen) jonge ren. Beroep De stichting ging tegen de beslis sing van B en W in beroep. Argu menten in kort bestek: Het dak- lozencentrum, dat in de Rem brandtstraat in aanbouw is, heeft een capaciteit van slechts 21 bed den. Een minimaal aantal, zo vindt ook het Centrum Onder dak zelf, want het is voor de hele regio Leiden (420.000 inwoners) bedoeld. Het Centrum Onderdak is boven dien slechts gericht op een eerste opvang bij acute problemen. Men kan er hooguit twee weken blijven. Dat is te kort voor het opvangen van weggelopen jon geren, vindt de stichting. Ook de begeleiding verschilt. In het Wegloophuis verblijven de jongeren onder leeftijdgenoten. Zij krijgen begeleiding van het JAC bij het aanvragen van een uitkering of het zoeken naar woonruimte. De bedoeling van het Wegloophuis is dat jongeren tot rust kunnen komen en geholpen worden bij het zoeken naar alternatieven. Maximaal kan men twee maan- den in het Wegloophuis blijven. Joop Kamphuis, directeur van de Stichting Welzijn en voorzitter van het bestuur van het Centrum Onderdak, onderschrijft de wen selijkheid van een apart weg loophuis. "Een noodzakelijke aanvulling op het totale pakket van hulpverlening in Leiden", al dus Kamphuis. Het wachten is op de uitspraak van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften, halverwege december. Maar meer nog is het wachten op een uitspraak van de gemeenteraad. PSP-raadslid De la Mar diende bij de behandeling van de begroting, twee weken geleden, een motie in over het Wegloophuis. De motie luidde: De raad spreekt zijn waardering uit voor de op richting en de doelstellingen van de Stichting Wegloophuis en ver leent deze stichting een erken ningssubsidie van 25 gulden. De raad verzoekt het college deze voorziening in het volgende Plan Specifiek Welzijn op te r De stemming over de eerste zin van de motie staakte. Er waren negentien voorstanders en even zoveel tegenstanders. Bij de stemming ontbrak het 39-ste raadslid, Jan Brands (CPN), we gens ziekte. De fracties van PSP, PPR, SP, D'66 en een deel van PvdA en CDA steunden (het eer ste deel van) de motie. De motie komt in de raadsvergade ring van maandag 6 december opnieuw in stemming. B en W hebben gisteren een brief aan de gemeenteraad geschreven, waar in wordt geadviseerd de motie te verwerpen. Met de erkenning van het Weg loophuis zou de gemeente voor uit lopen op de planmatige aanpak van het hele scala van maatschappelijke dienstverle ning. Een probleem zou los van de totale opvang-problematiek beoordeeld worden, aldus B en W. Toekenning van een erkennings subsidie - volgens het Wegloop huis van belang om ook bij ande In dit gekraakte) pand aan de Langebrug toordt volgende maand het wegloophuis voor jongeren geopend. WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 LEIDEN - Even na enen van nacht: een hoogbejaarde man wil in de B reestraat achter het stuur van zijn auto stap pen. Oververmoeid? Bevan gen door de vrieskou? Of be neveld door de drank? Een agent van politie vermoedt het laatste. Sint Nicolaas was zijn naam. Compleet in tenue. Of de goe de Sint maar even wil blazen. De goedheiligman meteen ho gelijk verontwaardigd. Bo vendien: Het ging niet met al die witte baardharen voor zijn mond. Toen de Sint op verzoek dan maar mee ging naar het poli tiebureau, hebben ze dat ge weten. Na enkele zeer sterke bakkies koffie te hebben ge dronken, hervond de Sint zich en verliet het gebouw niet, al vorens alle aanwezige agen ten vermanend te hebben toe gesproken. De heilige mocht vertrekken, zij het met een rijverbod. Of dat rijverbod ook betrekking had op het paard van Sinterklaas wist de nog verbouwereerde woordvoerder van politie vanochtend niet te vertellen. re geldschieters te kunnen aan kloppen - is volgens B en W niet nodig. "Ons is niet gebleken dat gemeen telijke erkenning noodzakelijk is voor een initiatief om in aanmer king te komen voor een, overi gens eenmalige, subsidie van de fondsen". Wel zijn B en W bereid om de fondsen gunstig te advise ren over het Wegloophuis. Want zelfs het college erkent in de brief: "dat er zich situaties kun nen voordoen dat ook jongeren menen dat zij niet langer thuis kunnen verblijven". College over toekomst van universiteiten LEIDEN - Tal van diep ingewor telde misverstanden zijn volgens K&O-directeur Tjitte Weber de oorzaak van de idee dat bij K&O 'nog wel wat valt te halen' en dat de Leid se volksuniversiteit 'eli tair' zou zijn. Hoewel hij de moed om deze volgens hem vooroorde len tegen te spreken al bijna heeft opgegeven, is hij ervan overtuigd dat het de verkeerde kant uitgaat wanneer sommige mensen blijven denken dat K&O geld kan blijven inleveren. De Leidse Volksuniversiteit K&O houdt zich bezig met de bevorde ring van het cultuuraanbod en met het plaatselijk vormings- en ontwikkelingswerk. K&O orga niseert daartoe concerten, thea tervoorstellingen, popmuziek, balletvoorstellingen, schoolvoor stellingen, excursies en lezingen. Daarnaast zijn er taalcursussen, creativiteitscursussen, leeskrin gen en doet K&O mee aan sa menwerkingsprojecten. Mensen uit de Leidse regio kunnen zich bij K&O inschrijven en krijgen dan informatie over en korting op de activiteiten. Na een aantal uitstekende jaren, waarin zowel het aantal inschrij vers als het aantal activiteiten ge staag groeide en K&O zelfs een reserve kon opbouwen, viel de volksuniversiteit dit jaar echter ten prooi aan de bezuinigings ronde van de Leidse gemeente. Op de 650.000 gulden subsidie die K&O per jaar kreeg werd 141.000 gulden gekort. Volgend jaar zal daar nog eens 25.000 gul den bovenop komen. De Leidse gemeenteraad wilde namelijk het LAK-theater en Jazzzolder Hot House ontzien en hevelde een bezuinigingsbedrag van 15.000 gulden over naar K&O. K&O zou, zo besloot de gemeente raad, nog wel wat kunnen mis sen en de gebruikers zouden bo vendien 'toch niet tot de minst draagkrachtigen behoren'. Hoe wel een motie van die strekking tijdens de begrotingsbehande ling werd ingetrokken, viel die opvatting wel herhaalde malen door Conny Smits te beluisteren. Weber en admini strateur van K&O, Van den Boogaart: "Jammer, we hebben het vorige jaren ook altijd al zui nig aan gedaan. De subsidie was altijd al vrij krap geweest Waren we vroeger maar wat ruimer ge weest, maar ook toen waren we al zuinig met de honoraria en bij voorbeeld de portokosten. Ter wijl we met minder personeel werkten, is het aantal activiteiten in die jaren toch zelfs verdub beld". Om de bezuinigingen op te kunnen vangen werden er dit jaar al een aantal maatregelen genomen. Zo steeg het inschrijvingsgeld van een tientje naar twaalf gulden vijftig, de kosten van de activitei ten gingen omhoog en K&O liet wat activiteiten vallen. Zo ging een concertserie niet door. Een andere mogelijkheid om wat meer geld in het laatje te brengen zou het vermeerderen van het aantal amusementsprogramma's zijn. Weber en Van den Boogaart: "De subsidie van de gemeente is al leen voor de apparaatskosten. De activiteiten bedruipen zichzelf. Meer amusement betekent meer opbrengsten, maar dan schiet je je doelstelling wel voorbij. We moeten bedenken dat voor be zuinigen wel de medewerking van de bezoekers nodig is. Wan neer wij de inschrijving duurder maken, blijven er mensen weg. Dit jaar is het aantal inschrijvers voor het eerst gedaald: er moeten er nog 1400 bij om het niveau van vorig jaar te halen". Personeel ontslaan als bezuiniging ziet het duo Weber en Van den Boogaart niet zitten. Vorig jaar verdween al een part-timer bij K&O; nog minder personeel dan de huidige negen zou een te zwa re belasting betekenen. "Ons werk betekent ook veel voor an dere instellingen in Leiden. We werken nauw samen met de Schouwburg, en de faciliteiten van K&O worden ook ingezet voor projecten van bijvoorbeeld amateurverenigingen, kunste naars en laatst nog de vereniging van huisvrouwen. Dat K&O beslist niet elitair is moe ten volgens Weber en Van den Boogaart de activiteiten voor be jaarden, werklozen en kinderen bewijzen. "Ook de kapelconcer ten worden door alle soorten van publiek bezocht en cursussen worden zelfs vaak in termijnen betaald. Wij denken dat we aan die naam komen omdat we het héle pakket pakken. We organi seren niet alleen zaken voor mo daal of beneden-modaal, maar voor iedereen. En het maakt na tuurlijk wel verschil of je nu een lezing houdt over zeilracen of over filosofie". De kans dat K&O de nu aangezeg de bezuiniging nog ongedaan kan maken is zeer klein. "We K&O-directeur Weber: "We heb ben het altijd al zuinig aan ge daan". hebben een uitstekend contact met de gemeente, maar bij een gesprek zitten nu natuurlijk wel met een gegeven. Andere instel lingen hadden nog tijd om te pro testeren voordat de gemeente raad een besluit nam. Zij hangen gewoon wat vaker aan de bel dan K&O". LEIDEN - De toekomst van de universiteiten bedreigd? Over deze vraag zullen dr. R. in 't Veld, directeur-generaal voor het ho ger onderwijs en wetenschappe lijk onderzoek van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen, en drs. M. Koornstra, lid van het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit, zich volgen de week buigen. Op 9 december spreken zij name lijk op een zogenaamd actualitei ten-college. De sprekers zullen worden ingeleid door dr. P. Vroon, hoogleraar in de psycho logie. Hij zeil tevens de discussie leiden. Het college dat om 20.00 uur be gint, en voor iedereen toeganke lijk is, wordt gegeven in het Aca demiegebouw, Rapenburg 73, Leiden. Controle: 88 aanhoudingen LEIDEN - Een controle door le den van de motorbrigade van de politie gericht op de verlichting van voertuigen heeft gisteravond geleid tot 88 aanhoudingen, waarbij proces-verbaal werd op gemaakt. Van de overtreders re den er 74 zonder licht. Film In het Vrouwenhuis (Hooigracht 79) draait donderdagavond de film "De stilte rond Christine Af." van Marleen Gorris. Een film over drie vrouwen die hun frustraties als gevolg van hun ondergeschikte positie afreage ren door middel van een moord op een boetiekhouder en vervol gens hun daad moeten verkla ren aan een vrouwelijke psy chiater. De film wordt twee maal vertoond: om half acht en om half tien. Diepenhorst Prof. mr. LA. Diepenhorst zal donderdagavond een voor dracht verzorgen over de "pro blemen rond de universiteit". Hij doet dat op uitnodiging van de Liberale Studenten Ver eniging Nederland. Diepen horst was in zijn loopbaan on der meer minister van onder- magnificus van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Daar is hij nu hoogleraar staatsleer. De lezing wordt gehouden in In den Bierdeghel II, Nieuwe Rijn 52, aanvang kwart over acht. Klaverjassen Deelnemers aan de open Leidse klaverjaskampioenschappen voor vaste koppels, die de tafel tennisvereniging Scylla van 13 tot en met 17 december in haar clubgebouw aan de Cathrijne- straat organiseert, hoeven maar op één avond een voor ronde te kaarten. Er zijn wel drie avonden waarop voorron des worden verkaart, maar deelnemers hoeven maar op één van die avonden achter de kaarttafel plaats te nemen. Naar eigen keuze kan dat ge beuren op maandagavoTid 13 december, dinsdagavond 14 december of woensdagavond 15 december. Opgeven voor de ze klaverjaskampioenschap pen kan nog tot en met 3 decem ber gebeuren aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. Folk De Leidse folkclub Horus organi seert vrijdagavond in Aniba's Muziekkamer hoek Heren straat-Witte Singel) een sessie. De folkclub uit Noordwijker- hout komt deze avond met een flink aantal muzikanten naar Leiden. Zij laten vooral tradi tionele Engelse muziek horen, omdat dat in veel gevallen ook hun nationaliteit is. Dat geldt ook voor de eveneens aanwezi ge groep BorderliTie. Verder treden ook Leidse muzikanten op. Aanvang: half negen. Vogelshow Vogelvereniging Avibus organi seert vrijdag, zaterdag en zon dag de jaarlijkse vogelshow in het gebouw van postduivenver eniging De Blauwkras aan de Voorschoterweg naast zwem bad De Vliet). Aan de show zijn veie prijzen verbonden, waar onder het bondskruis van de Nederlandse bond van vogel liefhebbers en de gemeentepen ning. De keurmeesters zullen byna vierhonderd vogels beoordelen, waaronder diverse soorten kanaries en parkieten. De openingstijden: vrijdag avond van acht tot tien uur, za terdag van tien tot tien uur en zondag van tien tot vijf uur. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Leiden! Oegstgeest heeft voor de maand december de volgende activi teiten op het programma staan. Donderdag 2 december, twee uur: Sinterklaas en bingo in Wienerwaldvrijdag 10 de cember: avondexcursie naar de musical "Fien" in Amster damdinsdag 14 december: kerstlunch met voordracht in restaurant De Gouden Leeuw; woensdag 15 december: och tenddemonstratie van de Zui- velkeuken; donderdag 16 de cember: dagexcursie "Kerst stemming in Essen". Donder dag 6 januari begint er in het Anthonius Clubhuis een nieuw- jaarsinstuif. Voor nadere in lichtingen: tel. 121777 en 215903. Hengelsport Hengelsportvereniging De Forel hield een competitiewedstrijd in de Ringvaart nabij Schip hol. De uitslag: 1 G. Ligtvoet 4880 gram-56 stuks, 2 A. Ooij- endijk 4610-35, 3 J. Beekman 2270-22, 4 W. Rijsdam 2070-28, 5 H. Ooijendijk 1330-11, 6 L. Disseveld 770-6, 7 I. de Wete ring 700-9, 8 J. ten Donkelaqr 200-3. Muziek De uit Nijmegen afkomstige groep Mekannik Kommando speelt vrijdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum (Bree- straat 66). Deze groep speelt elektronische muziek en hoopt dit jaar een tweede elpee uit te brengen. De samenstelling: Laskia Paniygayt en Peter van Vliet (bas, elektronische ef fecten en zang), Mirjam van Hout synthesizersen Simon van Vliet (syncussion, ritmes en viool). De zaal gaat om ne gen uur open. Polderlasten Na vier jaar gemodder komt thans de oplossing in zicht voor het probleem van de polderlasten die aan eigenaren en huurders (via de huur) in de Merenwijk werden opgelegd. Het mag wor den verwacht dat Gedeputeerde Staten op 9 december a.s. de grens van het waterschap De Ou de Veenen zo gaan verleggen dat de Merenwijk voortaan buiten schot valt. In aanvulling op de uitgebreide berichtgeving in het Leidsch Dagblad wil ik als actie voerder gaarne uiteenzetten waarom de gemeente Leiden een (ere-)schuld heeft in te lossen. De gemeente zal moeten betalen. Tijdens de behandeling van het ontpolderingsvoorstel in de pro vinciale waterschapscommissie bleek 'dat zowel door het water schap als' door de gemeente Lei den ernstige fouten zijn ge maakt. De enigen die geen fou ten hebben gemaakt, de Meren- wijkers, betalen de prijs, werd te recht vastgesteld door mevrouw A. Knol van de PvdA. Ik zou wil len toevoegen: degenen die méér dan anderen aan de oplossing van het polder-conflict hebben bijgedragen zijn wij zelf geweest, de Merenwijkers. De gemeente, die onder verant woordelijkheid van wethouder Waal in 1978 om nog steeds on duidelijke redenen de voorgeno men ontpoldering van de wijk heeft laten sloffen, stelde zich passief op, toen de zaak in 1979 een dramatische wending nam als gevolg van het agressieve op treden van het waterschap, dat de polderlasten met duizend pro cent verhoogde. Hiertegen en te gen de juridische grondslag van de polderlasten hebben de Me renwijkers actie ondernomen, in velerlei vorm. Niet alleen werd een forumavonu belegd en was sprake van voort durende informatieverspreiding, maar ook verzonden vele hon derden Merenwijkers bezwaar schriften en gingen zij in beroep bij de belastingrechter. Tot de actievormen die De Oude Vee- nen uiteindelijk in het nauw brachten, behoorde het massaal niet betalen van de polderlasten. Door hun standvastig gedrag stelden deze Merenwijkers de ge meente uiteindelijk in staat te in casseren, d.w.z. de ontpoldering te bereiken. De ontpoldering komt er. Gratis voor Leiden. De gemeente hoeft daardoor niet langer zelf polder lasten te betalen, een jaarlijkse winst van 90.000 gulden. De ge meente hoeft niet de eeuwig-du rende schadeloosstelling wegens de door wethouder Waal ge maakte fouten te voldoen. Deze schadeloosstelling, begroot op 100.000 gulden, vormde deel van het provinciaal compromisplan van februari 1982. Het plan werd achterhaald toen de dijkgraaf van De Oude Veenen, in kenne lijke verlegenheid door onze ac ties, zich uit het hervatte ontpol- deringsoverleg terugtrok. Daar mee was de maat vol voor de pro vincie en kreeg de gemeente Lei den de ontpoldering in de schoot geworpen. Intussen houdt de dijkgraaf vol dat de polderlasten die hij tussen 1979 en 1982 in de Merenwijk heeft opgelegd reglementair vol gens het boekje zijn. De niet-be- talers zullen dus moeten bloe den. En hier ligt naar het oordeel van het actiecomité-Merenwijk de kans van de gemeente Leiden om zich op eervolle wijze tegen over de Merenwijkers (die lelijk in de kou zijn gelaten in de ach terliggende jaren) te revanche ren. Door wethouder Waal, zelf mede oorzaak van de problemen, dient een voorstel te worden in gediend om te voorkomen dat De Oude Veenen zich nog langer wendt tot de vanaf 1 januari 1983 ontpolderde Merenwijkers. Geen dreigbrieven meer van het waterschap, geen aanmaningen, geen deurwaarder. De gemeente Leiden betaalt alle achterstallige polderlasten. Dit kan 75-duizend gulden kosten, hoewel het resul taat van de thans lopende behan deling van hoger beroep door de belastingkamer van het Haagse Gerechtshof kan leiden tot aan zienlijke verlaging van de inder tijd opgelegde polderlasten. Terwille van het aanzien van het openbaar bestuur dient de ge meente Leiden deze pijnlijke af faire geruisloos op te lossen. Door financieel en administratief te zorgen voor afwikkeling. Ik zelf heb honderden mensen tele fonisch te woord gestaan en aan gemoedigd, andere actievoer ders ook. Wij hebben ons werk gedaan, wij hoeven niet langer het fiscale en administratieve puin te ruimen. Dit is geen groepsegolstisch standpunt. Im mers, dank zij onze activiteiten en de door ons genomen risico's is een misstand gecorrigeerd en hiervan profiteert niet alleen het politieke dier Cees Waal, maar de gehele Leidse gemeenschap. C. J. Wansbeek, Spoorbloem 29, Leiden. Horeca Het zoveelste voorstel ter verrui ming van de café-sluitingstijden is er. Nu van onze burgemeester himself, bekend als een warm voorstander van de bruine kroeg en als zodanig regelmatig aan te treffen in diverse Leidse etablis sementen. Vol verwachting klop te het Leidse horeca-hart dan ook... Met deze burgemeester, weliswaar uit studentenkringen afleomstig. was het goed pils drinken in het "Leidse" café en zou er aan de ongelijkheid in sluitingstijden ten opzichte van de studentenso ciëteiten wel gauw een eind ko men! Was daar de Leidse horeca vorig jaar zomer niet een dag voor dicht gegaan? Helaas heeft burgemeester Goe- koop de indruk die hij wekte niet waar kunnen maken en bereidde h(j in stilte een sluitingstijden- surprise, verpakt in verscheide ne lagen "onverteerbaar argu mentatiemateriaal". Zo telt o.a. de breedte van de straat mee! Lastig voor 't café op de hoek! Parkeeroverlast moet wor den voorkomen... Natuurlijk, maar hoeveel procent komt dan met een auto? "Onrustige, bo- venwijkse ontwikkeling (café- wartaal?) moet het buurtcafé be spaard blijven". Je moet maar durven in een tijd dat omzetda lingen van twinig procent eerder regel dan uitzondering zijn. Leuk als je dergelijk soort zaken ook laat meespelen in het be voorrechten van bv. de super markt t.o.v. de kruidenier op de hoek. Kreten als "rechtsongelijk heid en discriminatie" zouden niet van de lucht zijn! Het is natuurlijk een volkomen normale zaak dat eventuele over last van een horeca-vestiging tot het minimum beperkt moet blij ven. In samenwerking met buurtbewoners en gemeente zal dit in de meeste gevallen ook best wel lukken. Maar het is na tuurlijk je reinste flauwekul om een deel van de Leidse horeca geen kans te geven, maar wel met een financiële kater op te schepen. Of is hier een of ander gemeentepotje voor beschik baar? Lijkt me geen goedkoop plan... Horeca-Leiden, toon nu dezelfde solidariteit als vorig jaar zomer, wat tevens voor het bestuur aan leiding kan zijn zich van de laat ste bevoorrechtingssmetten te zuiveren! W.A. Mulder exploitant café "De 3 haringen" Middelstegracht 61 Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4