Bezetters beëindigen actie Steeds mi i mi mi i ifr Nieuw gebouw voor gezondheidsdienst 'Busroute nodig op Witte Singel' In Morskwartier Faculteitsbureau verlaten; voortzetting vrouwenstudies verwacht Reizigersvereniging: {oen niet kclemb biacij {ee/d Bunny Club te lang open Weer 'vangst' aan vuurwerk Steun voor demonstratie tegen bewind in Polen SEIKO HORLOGES 10-30% KORTING V.D. WATER WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 Het nieuwe gebouw van de Bedrijfsgezondheidsdienst op de hoek van de Opaalstraat en de Diamantlaan. Op de begane grond komt rechtseen kantoor van de Leidse Spaarbank. LEIDEN - De bezetting van het faculteitsbureau van so ciale wetenschappen aan de Rijnsburgerweg is opgehe ven. Na het gebouw schoongemaakt te hebben vertrok ken de vrouwen gistermiddag om vier uur. Zij hebben weliswaar van het fa culteitsbestuur nog niet de garantie gekregen dat vrouwen studies zal worden gehandhaafd, maar desondanks hebben de ex- bezetters goede hoop dat binnen kort "eindelijk een positief be sluit zal worden genomen". De vrouwen besloten te gaan nadat gisteren bekend was geworden dat het faculteitsbestuur wel een extra vergadering van de facul teitsraad wil uitschrijven waarop alleen zal worden gepraat over het voortbestaan van vrouwen studies. In elk geval zal tijdens die vergade ring, die vermoedelijk op 13 de cember zal plaatsvinden, een voorstel worden ingediend waar in wordt gevraagd een ton te re serveren voor vrouwenstudies. Eén van de bezetters: "Wij denken niet dat de faculteitsraad zal zeg gen: jullie krijgen dat geld niet. Dat kunnen ze ook niet zeggen, omdat tijdens onze bezetting duidelijk is geworden dat het fa culteitsbestuur steeds heeft gelo gen. Er is namelijk wel een ton voor vrouwenstudies. Mochten ze desondanks toch weer nega tief reageren, dan zullen we ons zeker gaan beraden over verdere acties". Twee weken geleden begon de be zetting. Even daarvoor had de raad van de faculteit sociale we tenschappen een besluit geno men dat inhield dat de mede werksters van vrouwenstudies zouden worden ontslagen. Geen geld, dat was de reden waarom vrouwenstudies zou moeten ver dwijnen. Veel vrouwen waren furieus. Zij wezen er op dat alle mogelijke besturen van de universiteit tel kens hadden geroepen: vrou wenstudies moet beschermd worden en uitbreiding behoort ook zeker tot de mogelijkheden. Het faculteitsbestuur bleef er tij dens de bezetting op hameren dat het besluit om geen ton te verstrekken een democratisch genomen besluit was. Een voor barige actie, noemde de decaan prof. Laeyendecker de actie. Het dagelijks bestuur van de Leid se universiteit probeerde onder tussen te bemiddelen. Pogingen die niets uit leken te halen, om dat het bestuur van de faculteit niet bepaald stond te springen om te onderhandelen. Volgens de ex-bezetters moet dat bestuur dan ook als de grote boosdoener worden beschouwd. "Omdat de contacten tussen het faculteits bestuur en ons zo moeizaam ver liepen heeft de bezetting tot op heden voortgeduurd". Onwillig De vraag is natuurlijk waarom dat bestuur nu opeens wel bereid is om een extra vergadering uit te schrijven. "Wij denken", zo zei één van de bezetters gistermid dag, "dat ze niets anders konden. Ze stonden tegen de muur, om dat het zo langzamerhand wel duidelijk was geworden dat zij, en niet wij, zich onwillig opstel den. We vermoeden dat ze wel het een en ander te horen hebben gekregen van universiteitsbe stuurder Cath. Zo van: jullie heb ben dat geld, beleg die vergade ring nu maar eens". Over enkele dagen zal er overigens een gesprek plaatsvinden tussen het dagelijks bestuur van de uni versiteit en enkele ex-bezetters. Gepraat zal er worden over de toekomst van vrouwenstudies. "Verder zullen we ons natuurlijk terdege voorbereiden op die ver gadering van 13 december", al dus één van de vrouwen. "Men sen benaderen, een tactiek uit- LEIDEN - Er is dringend behoefte aan een busroute over de Witte Singel. De ingebruikneming van het Witte Singel-Doelencomplex van de universiteit maakt jiet noodzakelijk daar op korte ter mijn iets aan te doen. De Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer 'Rover', schrijft dit in een brief aan het college van bur gemeester en wethouders. De vereniging wijst erop dat in de directe omgeving van het univer siteitscomplex geen bushalte te vinden. Daarentegen is aan de wensen van de automobilist ruimschoots aandacht besteed (er is een ruime parkeerkelder). Ook de fietser komt er, gezien de royale stallingsruimte, goed af. De wijk waarin het universiteits complex ligt (Vreewijk) is, sinds de opheffing van de ringlijn over de singels, verstoken geweest van enigerlei vorm van openbaar In dit deel vein de stad ADVERTENTIE stippelen, zodat het faculteitsbe stuur niet voor de tweede keer zegt: geen geld meer. Ik denk overigens niet dat we somber moeten zijn. Deze bezetting heeft duidelijk gemaakt dat er niet kan worden gesold met vrouwenstu dies". "Het faculteitsbestuur moet ge woon goed oppassen", zegt een andere vrouw. "Ze zullen toch zo langzamerhand ook wel door hebben dat verschillende lande lijke instellingen direct proteste ren als vrouwenstudies dreigt te verdwijnen. Dat bestuur heeft zijn gezicht verloren, dat is wel duidelijk geworden". LEIDEN - In het Morskwartier zal aanstaande vrijdag de eerste paal worden geslagen voor de nieuw bouw van de Bedrijfsgezond heidsdienst (BGD) voor Leiden en omgeving. Het nieuwe gebouw komt te liggen aan de Opaalstraat, hoek Dia mantlaan, en gaat bestaan uit drie bouwlagen. De BGD zal twee etages (buna 1000 vierkante meter) van het pand in gebruik nemen. De bovenste etage wordt verhuurd. Op de begane grond van de nieuwbouw komt ook nog een bijkantoor van de Leidse Spaarbank. De bedrijfsgezondheidsdienst houdt zich bezig met allerlei as pecten van de gezondheidszorg voor mensen in de onderneming, voor zover die zorg verband houdt met de beroepsarbeid. Het doel van de BGD is het voorko men van ziekte, gebreken of klachten en het bevorderen van de gezondheid in de zin van 'wel zijn en welbevinden' in de werk situatie. Bij de BGD-Leiden zijn meer dan twintig ondernemingen en orga nisaties aangesloten met in totaal ongeveer 15.000 personeelsle den. De dienst verricht onder meer de bedrijfsgezondheids zorg voor de bouwnijverheid in de gehele regio. In de komende jaren wordt een verdere groei van de BGD-Leiden verwacht door het in werking treden van de nieuwe Arbeidsomstandighe denwet die bedrijven verplicht aansluiting te zoeken bg een BGD De huidige huisvesting van de BGD-Leiden, aan de Hoge Rijn dijk, is veel te klein geworden, ongelukkig van indeling en niet voorzien van een lift. Bovendien ligt het gebouw aan een drukke weg en is er nauwelijks parkeer gelegenheid. "De Bedrijfsge zondheidsdienst zit dan ook al ja ren om een nieuw onderkomen verlegen", aldus de heer S.P.M. Hiep, directeur-bedrijfsarts van de BGD. Na vele jaren van voor bereiding kan de bouw nu einde lijk begonnen. De voorzitter van de Stichting Bedrijfsgezond heidsdienst voor de bouwnijver heid, drs. N.J.C. van Nuland, zal vrijdag de eerste paal slaan. Het ontwerp van de nieuwbouw is van het Leidse architectenburo Schutte-van Heelsbergen-Jan- sen. Het gebouw wordt neerge zet door de I.B.B.-Kondor Groep, eveneens uit Leiden. Met de rijdt nu geen enkele bus meer terwijl in de wijk toch een groot aantal mensen woont en werkt. De reizigersvereniging wijst er op dat vele honderden, mis schien wel duizenden mensen, het nieuwe universiteitscomplex zullen bezoeken. Dit zou ook gel den voor de juridische faculteit aan de Hugo de Grootstraat. "De bewoners van het bejaardencen trum Groenhoven verkeren evenmin in een benijdenswaar dige positie. Naar de dichtsbij- zijnde bushalte is het minstens één kilometer lopen. In de buurt zou daarom een busverbinding niet mogen ontbreken", aldus de reizigersvereniging. De ingebruikneming van het Witte Singel-Doelencomplex zou een goede aanleiding zijn om daar op korte termijn iets aan te doen. De voorkeur van de vereniging Rover gaat uit naar een nieuwe buslijn 17, waarover al jaren wordt gesproken. Het is echter de vraag of het rijk daarvoor geld op tafel legt. Een andere mogelijkheid is het 'omklappen' van lijn 43 van de NZH. Momenteel rijden de bus sen van deze lijn vanaf het sta tion, via de Langegracht en de Hooigracht naar het Levendaal. Op dit traject is het aantal reizi gers, volgens de reizigersvereni ging, gering. Het zou mogelijk zijn deze lijn via de Steenstraat, het Noordeinde en de Witte Sin gel naar het Levendaal te laten rijden. Een betere ontsluiting van Vree wijk zou ook kunnen worden ge realiseerd door één van de West nederland-lijnen via de Witte Singel, in plaats van door de Breestraat, naar het station te lei den. Gedacht zou daarbij kun nen worden aan lijn 168 uit Al phen. Een nadeel van deze va riant is dat de halte bij V D niet meer wordt aangedaan. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Polygonaal (2) Een goeie dertig meter aan effec tief materiaal hebben de smal- filmers van het Leids Akade- misch Kunstcentrum al volge schoten. Dat betekent dat de samenstellers van Leidens eer ste polygoonjournaal op dit moment een 'luchtige nieuws rubriek' van zo'n tien minuten kunnen brengen. De gefilmde onderwerpen zijn: uiteraard de vrouwen bezetting van het fa culteitsbureau sociale weten schappen, het inspectieboot tochtje van wethouder Waal, gemeente-ambtenaren en jour nalisten om te kijken of de overkluizing van het Gangetje voor rondvaartboten doorvaar baar te maken is, een trimloop door de Leidse Hout en de werkzaamheden aan de Valk- brug. Maar helemaal tevreden is de 'joumaalploeg', die uit cursus begeleiders Roy Ramadhin en Arie Schoorl en de cursisten Ingrid van Frankenhuizen, Ri chel Bernsen, Nico de Klerk, Sandra Blankenaar, Hans Ge luk en Clarisse van Haersma Buma bestaat, nog niet Zij wil len een regionaal polygoon journaal maken van ongeveer vijftien minuten. Dus moet er nog voor vijf minuten aan 'items' worden gefilmd en om het journaal regionaal te ma ken, moeten daar een of meer niet-Leidse onderwerpen tus senzitten. Het 'redactioneel filmen' is nog niet helemaal soepel verlopen, vertelt Roy Ramadhin: "We hebben vooral in het begin vaak te lang gefilmd. Zuinig filmen is een hele opgave. Ook met het snel wisselen van ca merastandpunt is erg moeilijk. Je moet voortdurend alert zijn. Heel anders dan bijvoorbeeld het speelfilm-genre waarbij je niet zozeer van het toeval af hankelijk bent. Met een onder werp als die vrouwenbezetting kun je van te voren nog wel wat afspreken maar bij de meeste onderwerpen kan dat gewoon niet. Al met al hebben we inmiddels wel een heleboel geleerd". Over het resultaat van de filmac tiviteiten kan Ramadhin nog niets zeggen "omdat we het materiaal nog niet van het LAK terug hebben gekregen Wanneer Roy en 'zijn mensen' het ontwikkelde celluloid heb ben bekeken, kan er verder Een deel van de Leidse "polygooncrew" aan het "droogzwem men" op De Vliet. Van links naar rechts Clarisse van Haersma Buma, Hans Geluk, Richel Bernsen, Sandra Blankenaar en Roy Ramadhin. (Foto Holvast) worden geknipt en kan er 'commentaar' en muziek over de achtergrondgeluiden wor den ingeplugd. Het 'eindprodukt' zal nog deze maand in LAK-cinema draai en. De première is gepland op 15 december. Hoofdrolspelers in het journaal zullen niet voor de première worden uitgeno digd. "Om de doodeenvoudige reden dat het ons niet om het filmen van personen maar om nei nlmen van gebeurtenissen is te doen". Slaat de eerste aflevering van het Leidse polygoon aan, dan wil de joumaalploeg proberen een maandelijkse gezellige actuali teitenrubriek te maken. Finan cieel moet dat haalbaar zijn want het LAK-expenment heeft tot nu toe nog geen twee honderd gulden gekost 'Ar beidsloon' uiteraard met mee gerekend. J.V. Showroom (3) Ewald Keijser, chef economi sche zaken van de gemeente, heeft zijn agenda weer terug. Drie weken geleden werden zijn spullen in Amsterdam uit een auto gestolen. Na een dag hard werken op de Comdex- beurs in de Amsterdamse RAI was hij nog wat in de stad gaan eten. Bij terugkeer bleek zijn koffertje verdwenen, met daar in adressen van in Leiden geïn teresseerde computer-onder nemers. Een klein rampje, hoe wel de meeste namen nog wel via de beursgids van Comdex na te speuren waren. "Alleen ééntje konden we niet achter halen", zegt Keijser. De vondst van de agenda doet daar niets aan af. De lijst met adressen is nog altijd zoek, ter wijl de Amsterdamse politie die nota bene wel heeft gezien. De terugkeer van Keijsers agenda werd vergezeld van de mededeling dat er op straat nog wat 'verwaaide, waardelo ze papieren' lagen. Leidens economische toekomst hulpe loos op Amsterdamse straten. BJ. Herenerf (3) Geen reflectoren en waarschijn lijk ook geen kleurtje. Kees van Groeningen van de afde ling verkeerszaken heeft een andere oplossing in gedachten voor de grijze stenen op de He renstraat. Vorige week schre ven wij over dat hunebed, waartegen twee parkeerplaat sen zijn geplaatst Een recht streeks gevolg van het 'winke- lerf dat de Herenstraat sinds een half jaar is. 's Avonds en zonder gestalde auto's er voor zijn de stenen nauwelijks te zien; menig automobilist is er al tegen aan geknald. Volgens Van Groeningen reden die mensen gewoon te hard. Maar goed, hij wil niet flauw zijn: "Aan de overkant staat een lantaarnpaal. We denken er nu over om die bij de stenen neer te zetten". Daarmee zal het probleem wel opgelost zijn, denkt hij. Overigens worden momenteel ook bomen geplant op het 'Herenerf en "daarmee is het wegenbeloop ook weer wat meer geaccentueerd", be sluit Van Groeningen. En ver der niet zeuren. BJ. bouw is een bedrag gemoeid van bijna drie miljoen gulden. Het ligt in de bedoeling dat de nieuw bouw in september volgend jaar wordt opgeleverd. LEIDEN - In de Bunny Club in de Rijnstraat werden vannacht om kwart voor drie door de politie nog een tiental bezoekers aange troffen. De eigenaar van de hore- ca-onderneming kreeg een bon wegens overschrijding van de sluitingstijd. LEIDEN - De politie heeft giste ren opnieuw een partij vuurwerk in beslag genomen. In een wo ning aan de Lombokstraat wer den duizenden stuks knal- en siervuurwerk, met een gezamen lijk gewicht van dertig kilo, ge vonden. Tegen de 41-jarige eige naar werd proces-verbaal opge maakt In een pand in de Kooilaan deed de politie gisteren tevergeefs een huiszoeking. Er werd niets aan getroffen. De opsporingsacties worden voortgezet maar volgens de woordvoerder van de politie is het resultaat - minder geknal op straat - al merkbaar LEIDEN - Politieke parfijen in Leiden moeten de demonstratie die 13 december in Amsterdam tegen het militair bewind in Po len wordt gehouden door middel van een advertentie steunen. Het ligt niet op de weg van de ge meente om dat te doen. In de ge meentelijke advertentie die we kelijks in de krant staat, zou hooguit een bekendmaking kun nen worden opgenomen. Dat is de reactie van raadsleden op een bnef die PPR-raadslid Van Oosten aan de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden schreef. De de monstratie verdient volgens het PPR-raadslid alle steun. Hij stelt voor om - begin december - in de wekefijkse advertentie van de gemeente een oproep te plaatsen aan de Leidse bevolking om deel de demon strHii. Het PPR-raadslid wijst erop dat bijna alle partijen in de raad (met uitzondering van de Socialistiese Partij) de verklaring van de orga nisatoren hebben ondertekend. In de verklaring wordt onder meer vrijlating van alle politieke gevangenen, onmiddellijke op heffing van de staat van beleg en het recht op vrije vakbonden geéist Vorig jaar plaatste de gemeente - na een uitgebreid debat in de ge meenteraad - ook een oproep in de dagbladen om te gaan demon streren. Dat betrof de vredesde monstratie in Amsterdam op 21 november. Van Oostens standpunt wordt niet door de overige partijen gedeeld. Raadslid Eikerbout (PvdA) "Het kenmerkende van een demon stratie in een democratisch land is juist dat ze spontaan uit de be volking voortkomt Ik heb er sterke emotionele bezwaren te gen als de overheid de burgers gaat oproepen om te demonstre ren, zoals dat in de communisti sche landen gebeurt". De demonstratie tegen het militair bewind in Polen wordt maandag 13 december gehouden op het Beursplein in Amsterdam. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3