c Aanleg rijksweg 11 ramp voor boeren zuidkant Rijndijk \-eidse agenda Katholieke jeugd toch in centrum De Klaverhal Nieuwe poliüecommandant Leiderdorp geïnstalleerd Brief werkgroep milieubeheer aan provincie: Ondanks werkloosheid: "weinig werkwilligen" Zoeterwoude op mollenjacht Gasexplosie verwoest woning Drie jongens aangehouden na vechtpartij Proef met koopavond in Zoeterwoude-dorp Stad en rand WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 Kolonel Van der Ban feliciteert de nieuwe groepscommandant Heij. Mevrouw Heij en burgemeester Van der Have kijken toe. LEIDERDORP - Adjudant G R. Heij is gistermiddag door kolo nel Van der Ban, districtscom mandant van de rijkspolitie, geïnstalleerd als commandant van de groep Leiderdorp. Ook Kouderkerk aan de Rijn, Wou- brugge en Hoogmade vallen on der die groep. Heij volgt adju dant Slofstra op, die met pen sioen gaat. De nieuwe commandant is 36 jaar en was hiervoor werkzaam als plaatsvervangend groepscom mandant in Weesp. In zijn installatietoespraak ging Heij in op de relatie tussen de po litie en de burgers. Ook kolonel Van der Ban deed dat. Heij bena drukte dat de politie niet alleen in staat is de "orde en veiligheid te handhaven". De burgers heb ben daar ook een taak, via bij voorbeeld de zogenaamde socia le controle. Verder zouden bur gers mee moeten werken met po litie als dat nodig is. Heij waarschuwde ervoor dat de politie niet "tot een instituut van sociaal werk moet worden". Vol gens hem komen er veel hulpvra gen bij de politie binnen. Komt van iemand regelmatig dezelfde vraag dan moet een instelling, die daarin gespecialiseerd is, het werk voor haar rekenine nemen. ZOETERWOUDE/HAZERSWOUDE - "Het is belachelijk om geld van de Nederlandse Spoorwegen te gebruiken voor boerderijverplaatsing die eigenlijk alleen maar nodig is voor de aanleg van Rijksweg 11". Dit schrijft de werkgroep Milieubeheer Leiden in "een brief op poten" aan de leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland. De werkgroep wijst hierin op de grote problemen die voor de boe ren aan de Rijndijk ontstaan wanneer die rijksweg wordt aan gelegd. Zij kunnen dan namelijk niet meer hun land bereiken dat voor het merendeel ten zuiden van de spoorlijn ligt. In de huidige situatie vormt de spoorlijn eveneens een hinderlij ke barrière voor een goede be drijfsvoering maar nog geen on overkomelijke door de aanwezig heid van één of meer overpaden voor het vee per bedrijf. Met de aanleg van rijksweg 11 zou er echter wél een onoverkomelijke barrière ontstaan tussen de be drijfsgebouwen en het meren deel van het grasland. De enige oplossing die hiervoor tot nu toe werd geboden is de ver plaatsing van de bedrijfsgebou wen naar de zuidkant van de spoorlijn èn het tracé van de toe komstige rijksweg 11. Maar deze boerderijverplaatsing is echter voor het merendeel van de boe ren, zelfs met de huidige subsi diemogelijkheden, onbetaalbaar, zo schrijft de milieuwerkgroep. Verpauperingen De door enige Statenleden geop perde mogelijkheid om NS-geld te gebruiken voor boerderijver- ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse katholieke platte landsjongeren (KPJ) betrekken toch de ruimte in het sport- en recreatiecentrum "De Klaverhal". Na maanden geharrewar over de verdeling van de barwinst (in het onderkomen vap de KPJ komt een eigen bar) kunnen de plattelandsjongeren eindelijk aan de slag om de ruimte in te richten. ties. De Klaverhal werd hierbij door de partijen met name ge noemd. Er werd voorgesteld een reservefonds te ontwikkelen voor de verwachte exploitatie-te korten van de diverse accommo daties. Op een onlangs gehouden leden vergadering werd (zij het met moeite) ingestemd met het aller laatste voorstel van het stich tingsbestuur over de voorwaar den waaronder de KPJ van de ruimte gebruik mag maken. De KPJ voelde zich door het ulti matum enigszins met de rug te gen de muur gezet. "We moesten kiezen: ja of nee. Aangezien we al veel werk en geld in de nieuwe ruimte hadden gestopt konden we moeilijk terug", aldus een woordvoerder van de KPJ. In het voorstel verplicht de KPJ zich om 25 procent van de bar- winst over te dragen aan de ZOETERWOUDE - Steen en been stichting die de hal exploiteert. klaagden de vertegenwoordigers De KPJ is druk bezig met het inrichten van de eigen ruimte in "De Klaverhal". Van de barwinsten mogen ze 75 procent houden, de stichting die "De Klaverhal" exploiteert krijgt de rest. Rond de tweede week van januari moet de eigen ruimte in gebruik worden genomen. Hiermee heeft de KPJ de slag om de verdeling van de barwinst gewonnen. Het voorstel van de stichting was namelijk van meet af aan dat driekwart van de bar winst in de stichtingskas zou vloeien. In de overeenkomst over de winst deling dat de KPJ van het stich tingsbestuur kreeg is verder ge regeld dat de jongeren een borg som van vierduizend gulden moeten betalen. Deze borg kan de KPJ terugverdienen door ac tiviteiten te organiseren buiten de eigen ruimte, maar wel in de Klaverhal. De netto-winst hier van vloeit dan terug in de kas van de KPJ tot het bedrag van 4000 gulden is bereikt Mocht blijken dat ondanks de in spanningen van de KPJ de vier mille niet kan worden terugver diend, dan is de stichting bereid de borgsom van het volgend jaar aan de reèele situatie aan te pas sen. De officiële opening van de KPJ- ruimte wordt nu rond de tweede week van januari verwacht. Het is bekend dat de stichting "De Klaverhal" met moeite haar ex ploitatie rond krijgt. Tijdens de algemene beschouwingen eerder deze maand over de begroting van de gemeente voor het jaar 1983 werden al kanttekeningen geplaatst bij de betaalbaarheid van de plaatselijke accommoda- de bedrijfstak industrie gis teravond over de response op openstaande vacatures. In de commissie economische zaken sprak C. Hofland van het Zoeter woudse bedrijf Oosthoek Beton over "een intriest zaak". Geble ken was namelijk dat er welge teld één man uit de Leidse regio op een aantal vrijgekomen ar beidsplaatsen solliciteerde. Hofland vreesde voor de situatie in deze regio wanneer er weer meer werk komt. "Stel dat de zaak gaat aantrekken, dan krijg je geen personeel meer, ze willen gewoon niet". Oosthoek heeft uiteindelijk de Goudse en Al- phense markt afgestroopt om de arbeidsplaatsen in te vullen. Soortgelijke ervaringen had ook R.W. Helmers, directeur perso neelszaken van Heineken, toen hij mensen nodig had. "In het verleden hebben we wervings avonden gehouden omdat we zo'n 600 man personeel nodig hadden. Wat je ook doet, uit de Leidse regio komen ze niet. We moeten nu met bussen mensen uit Katwijk en verre omstreken halen". Burgemeester Houdijk noemde deze situatie erg verontrustend en verrassend. "Waar zijn we mee bezig om te proberen nog meer industrieterreinen te ont wikkelen terwijl de bestaande bedrijven geen mensen kunnen vinden in deze tijd van enorme werkloosheid". ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude moet mollen gaan vangen. Althans als het aan J. van der Salm, lid van de raads commissie voor economische za ken, ligt. Hij wees er gisteravond op dat de gemeente "als grootste boer grondeigenaar) van Zoeterwou de" ervoor moet zorgen dat de mollen uit de plaatselijke grond blijven. In de praktijk blijkt dat de boeren in Zoeterwoude voor vele dui zenden guldens uitgeven aan de bestrijding van mollen. Hoe hard de boeren ook hun best doen om de mollen uit te bannen, via de gemeentegronden komen ze net zo hard weer terug. "Het is nu juist de mollentijd", aldus Van der Salm, die er op aandrong dat de gemeente ook de strijd met de mol moet aanbinden. Burgemeester Houdijk was hiertoe bereid, maar vroeg zich af: "Wat brengen de velletjes vandaag de dag op?" Deze ruïne bleef er over van de kamer na de gasexplosie en de brand in een huis aan het Oosteinde in Warmond. De 22-jarige bewoonster moest met ernstige brandwonden worden overgebracht naar het brandwon dencentrum in Beverwijk. OEGSTGEEST - Drie jongens van 17 jaar uit Oegstgeest zijn aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De jongens had den gisteravond omstreeks half elf twee jongens uit Sassenheim en Voorhout, beiden 19 jaar oud, zonder aanleiding in elkaar ge slagen. De twee jongens fietsten in de Dorpsstraat in de richting van Sassenheim, toen zij door het Oegstgeestse drietal - op brom mers - werden ingehaald. De fietsers kregen een zet en er ont stond een vechtpartij. De 19-jari- ge Voorhouter liep hoofdletsel op en moest zich onder dokters behandeling stellen. Dankzij een ooggetuige, een bewo ner van de Dorpsstraat, kon het drietal worden opgespoord en in gerekend. WARMOND - Een 22-jarig meisje heeft gisteren ernstige brand wonden (tweede- en derde graads) opgelopen na een gasex plosie in een huis aan het Oo steinde in Warmond. Het meisje bewoonde een kamer in het huis. Kort voor vier uur gistermiddag brak er een korte, felle brand uit. Het voorlopig onderzoek van de technische reserve heeft uitge wezen dat een gasexplosie in de kamer van het meisje naar alle waarschijnlijkheid de oorzaak van de brand is. De vrijwillige brandweer van War mond was de brand snel mees ter. Toch kon niet voorkomen worden dat het huis grote schade opliep. De bovenverdieping en een deel van het dak verbrandde. De benedenverdieping liep ern stige rook- en waterschade op. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie zal het pand ver moedelijk moeten worden ge sloopt. Het meisje is eerst vervoerd naar het Diaconessenziekenhuis in Leiden. Later in de avond is zij naar het brandwondencentrum in Beverwijk gebracht. De ande re bewoners waren tijdens het voorval niet aanwezig. plaatsing zal echter evenmin door de Tweede-Kamer worden aanvaard, zo vreest de werk groep, omdat die verplaatsing al leen noodzakelijk is voor de aan leg van rijksweg 11. En de werk groep noemt het voornemen te meer belachelijk omdat de aan leg van rijksweg 11 het aantal rei zigers tussen Leiden en Alphen zal doen afnemen. Bovendien heeft de NS al ingestemd om de problemen voor de boeren als ge- volg van de rij baan verdubbeling op te lossen met de aanleg van veetunneltjes. Daarom pleit de werkgroep ervoor dat de Statenleden hun bezorgd heid tonen door eveneens geld voor veetunnels beschikbaar te stellen. In de plannen van de Ne derlandse Spoorwegen staan er namelijk te weinig, aldus de ac tiegroep. In een motie hebben Provinciale Staten onlangs tevens ruimere aandacht gevraagd voor de drei gende verpaupering van de vee houderijbedrijven in het gebied ten zuiden van de Rijndijk. De werkgroep wijst er echter op in het verleden al meermalen op de problemen in dit gebied te heb ben gewezen. Zij ziet als een van de belangrijkste ooorzaken van de verpaupering het ontbreken van een vastgelegde bestemming van het gebied tussen "Rijn en raü" waar de bedrijfsgebouwen van de boeren zijn gelegen. Het gevolg hiervan is volgens de werkgroep dat deze strook meer en meer voor andere doeleinden dan de veehouderij wordt ge bruikt Deze zogenoemde "Bandstad-ontwikkeling" is re den geweest voor de werkgroep om bezwaar aan te tekenen tegen het weglaten van dit gebied uit de gemeentelijke bestemmings plannen. Maar gezien de be zorgdheid van de Statenleden hoopt de werkgroep dat die door Gedeputeerde Staten worden ge honoreerd en dat het gebied tus sen Rijn en rail een agrarische bestemming zal krijgen. WOENSDAG Leiden - Marinecomplex, Noordeinde 2a, Matrogoth 'Waarom maken ze men sen', 20.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Le pont du nord'- Jacques Rivette, woe en do om 20 en 22.15 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Sin terklaas, daarna optreden van het kin dertheater van Jos van Langen, 14 uur. K&O-gebouw - kinderfilmmiddag, 'De avonturen van het Molletje en het kre keltje' en tekenfilms, 14.30 uur. Rudolf Steinerschool - Cesar Franck- straat 9, lezing 'Metamorfose van de plant' in het kader van de Goethe-her- denking door J.J. Siepman v.d. Berg, 20.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie-programma', 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, teL 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Oegstgeest - Rode Leeuw, Hedy d'Anco- na spreekt, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, 'Le pont du nord'-Jacques Rivette, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Berhardkade 40, spreekuur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19- 20.30 uur. tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging tel. 149180, rechtsspreekuur wen, vrijdag 9.30-11.30 uur. Warmond - gemeentehuis, gemeente- raadsfracties houden hun algemene be schouwingen n.a.v. van de begroting voor 1983, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 26 nov tot 3 dec Apotheek De Aloè, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- t 31, teL 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, teL ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN Ondertrouwd: A. Badawi en C. Kloot wijk; B.A.T.G. van der Sanden en A.A. van der Hilst; M.M. Aniba en M. Erades; H. Trouwee en J.A. de Mooij; M.N.B. van der Horst en S.A.M. Prins; R. Cor- ver en M. Hekkers; T.L.W. Caspers en M.E.J. Evers; M.L.A. van Opstal en N.E.F. Cornelis; J.H. Moenen en C. Lek; P. Meijers en E.H. Grampon; F. Asgarali en J.E. Hijlaard; M. Beerenfenger en M.T. Farrugia; N.F. Rijsbergen en J. van der LEIDEN Geboren: Rosa Eleonore dv. G.J.H. Bur gers en E.A. Ranken; Salamata dv. A. Baouch en M. Boujada; Twan Warren Allon Neal zv. A.D.A.J. Jongmans en M. Verheij; Sebastiaan zv. A. Olijerhoek en A.W. Pracht; Erik Jeroen Maria zv. T.J.M. van Rijn en J.J.W. Wijts; Bianca dv. G. Kruger en R.J. Zandbergen; Pe- tronella dv. H.V. van Dük en A.J. van Beelen; Hugo Frans zv. P. van Nieuw- poort en M. de Vos; Dennis Huibert zv. D. Noppen en J.J.C.A. Guijt; Christian zv. G. Helmus en B. Pass; Bas zv. A. Janssen en S.E. van den Berg; Cornelia Lena Linda dv. D. Houwaart en T. Guijt; 1 Duijn; Alexander Charles zv. A.W. Zoelen en S.A. Brooker; Thijs Pie- ter zv. W.B. de Voogd en H.S. Stam; Leontine Lubertha Wilhelmina dv. J.G. Smit en A.W. van Leenen; Hein zv. P. van der Waals en W.J.A. van Ruiten. LEIDEN Overleden: H. Bos (1894) man; L. van Amerongen (1909) man; J.P. Lindhout (1894) vrl. geh. gew. met J. Parlevliet; S.A. Verdonk (1894) vrl. geh. gew. met K. Wassink; J.G. van de Water (1921) man; J. Beun (1907) man; G.J. Voetelink (1907) man; C. Hartkoorn (1917) vrl. echtg. van P. de Koekkoek; W.B.A. Riet veld (1919) man; J.P. Hage (1915) man; E. Groenendaal (1924) man; H. van der Meü (1912) man; H. Guijt (1979) man; E. van Leerdam (1953) vrl. echtg. van S.B.J. Menken; C. Varkevisser (1927) man; G. van de Peppel (1914) vrl. echtg. van S.H. Zitman; M. Eppes (1896) vrl. geh. gew. met E.H. Duut; R.G. Byborg (1935) vrl. echtg. van W.J.F. Bakker; G.N. Overdevest (1924) man; J. Ramp (1934) vrl. echtg. van J. Arends; J. Boon (1926) man; C.J. Ligtvoet (1904) vrl. geh. gew. met J. Smit. ZOETERWOUDE - De winkeliers in Zoeterwoude-Dorp kunnen vanaf 1 januari op vrijdagavond koopavond houden. Deze koop avond zal bij wijze van experi- ling op vrijdagavond een succes is gebleken. Een maand later wordt de koopavond definitief of, indien er tegenvallende be langstelling voor is, afgeschaft. tot 20.00 uur 's avonds. De koop avond aan de Hoge Rijndijk blijft op donderdagavond. Een en an der werd gisteravond besproken tijdens de commissie van econo mische zaken. opgericht 1 maart i860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 07t-144941 Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 10 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden dij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonn«m«nt f 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Losse nummers 0,80 Directie: u. Koopman H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (ptv) J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombq (sport) A van Kaam (ptv) Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (ptv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cêro, tel. 071-144941. tst. 21?

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2