c BOEKEN Honden: haten en liefhebben Matsier en de dadenloosheid Historische Gouden Dolk Bizarre spanning bij Francis Wervelstorm zaait paniek in afgelegen dorp A.C.Baantjer: een beetje verbitterd Het vertellerschap van Mohammed Mrabet WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 Varia Een echte hondenhater ben ik niet, al heb ik dit kleffe huis dier in tal van maten, variëtei ten en regenboogkleuren tot walgens toe over de vloer ge had. Tegenover mijn zeer lief tallige buurvrouw doe ik zelfs alsof ik een warme liefde heb opgevat jegens haar sterk ver harende Duitse herder, die bo vendien beschikt over een el lenlange kwijlende lap van een tong. Wat dat betreft gun ik ieder mens zijn of haar troeteldiertje, hoe weerzinwekkend van voorko men of ongegeneerd van ge drag dan ook. De hond als huisdier en als wat dan ook, laat me in feite koud. Dat neemt niet weg dat ik met in stemming en stiekeme gniffel gelezen heb in Het antihon denboek van liedjesmaker Hans Dorrestijn en Fetze Pijl man. Van de inhoud- herinner ik me trouwens vooral dat de auteurs gekant zijn tegen het onge remd stapelen van hondepoep op straten, trottoirs en voetbal velden. Daar zullen velen on der de lezers van harte mee kunnen instemmen. Dat de au teur Maarten 't Hart op de ach terflap meent: "Wie een uurtje heel erg hard wil lachen kan ik de eerste 40 bladzijden van dit boekje aanraden dat gaat mij te ver. Die eerste 40 bladzijden zijn inderdaad soms grappig (de rest, w.o. versjes en gedichtjes, is onzegbare flau wekul), maar ik heb toch niet over de grond liggen rollen in stuipen van pret. Niet onaar dig, maar voor 14,50 ook veel te veel ongein. Voor ruim een tientje meer im mers kunt u zich - ook als u pertinent een alleszins begrij pelijke pest hebt aan de hond als notoire viespeuk een veel mooier en leuker boek aan schaffen. Onder de titel Brave hond heeft natuurmens en ook -schrijver Eelke de Jong een aantal van "De mooiste hon- denverhalen" verzameld en van een voorwoord voorzien. Dit keer een boek dat elke Ne derlandse hondenbezitter een ereplaats op een apart plankje behoort te geven. Werkelijk schitterende verhalen: soms geestig (écht geestig!), soms triest, soms spannend en altijd getuigend van een, haast onbe grijpelijke, liefde voor dit mar kante huisdier. Het is moeilijk kiezen uit het gro te aanbod van hondenverhalen in deze bundel, maar mijn fa vorieten zijn Het verhaal van Mose door Walter Dumaux Ed monds waarin de hele hemel in opstand komt omdat het trou we hondje Mose niet toegela ten mag worden, de verschil lende verhalen van Eelke de Jong zelf, de bekende en span nende verhaalfragmenten Het regime van de haat en Om de liefde voor een mens van Jack London, en vooral het prachti ge bittere Een honds verhaal van Mark Twain. Een genees boek voor de hondenhater. Als u dit boek koopt, kunt u er het beste meteen een hond bij aan schaffen. Dat gaat in een moei te door en bespaart u na lezing een ren naar de dierenwinkel! ROB VOOREN. Hans Dorrestijn/Fetze Pijlman, Het antihondenboek. Uitg. Loeb, Am sterdam 1982, 5e druk, 14,50. Eelke de Jong (samenst.), Brave bond. De mooiste hondenverhalen. Uitg. Peter van der Velden, Amster dam 1982, 26,90. Met welgeteld elf boeken is Dick Francis het sterkst vertegen woordigd in de voortreffelijke Crime de la Crime-serie van De Arbeiderspers. Bijna elk jaar produceert deze voormalige jockey een verhaal, dat om voor de hand liggende redenen altijd wel enig verband houdt met het wereldje rondom de paardenracerij. De Amsterdamse uitgeverij haast zich steeds weer zo'n nieuw werkstuk uit te geven. Terecht. Want ook al houdt men niet van paarden en geeft men niets om thrillers, men zal zich waarschijnlijk toch bij Francis kunnen thuisvoelen. Neem zijn jongste "Een gewaar schuwd man". Een louche za kenman zonder scrupules wil koste wat kost in het bezit ko men van een systeem, dat suc ces lijkt te garanderen bij het wedden op de paardenraces. Het is ontwikkeld door een vrij onbeduidend mannetje, maar het is in andere handen terecht gekomen. Het zijn weer geen helden die door Dick Francis worden op geroepen om de kwade geest in zijn verhaal de voet dwars te zetten. Integendeel, bijna anti helden. Eerst een heel gewone onderwijzer, later zijn jongere broer, die in de paardenhandel zit. Ze zitten goed in hun rats. Er komt wel moord en doodslag aan te pas, maar dat is onderge schikt aan de sfeer van bizarre spanning, die Francis weet te creëren, en de uiterst menselij ke gedragingen, die hij zijn hoofdfiguren meegeeft. Nee, voor sensatie moet men niet bij Francis zijn, wel voor een fijn leesbaar boek. "Een gewaarschuwd man" door Dick Francis, De Arbeiderspers 29.50). Doodzonde Hoeveel geboden en doodzon den Lawrence Sanders nog gaat beschrijven weet ik niet. Hij heeft al twee geboden (zes de en tiende) achter de rug en is al aan zijn derde doodzonde toe. Het is weer een lijvig verhaal en weer is de hardnekkige politie man Edward X. Delaney de centrale speurder. Hij wordt voor deze doodzonde zelfs van huis gehaald, waar hij van zijn pensioen zit te genieten. Dat gebeurt als Zoé Kohier, een normaal gesproken heel onop vallende vrouw, eenmaal per maand op drifl raakt en dan een man moet vermoorden. Heel koel, heel klinisch. Spanning is er niet of nauwe lijks. Sanders laat zijn lezers beide partijen nauwkeurig zien. Aan de ene kant dus de gedreven vrouw, een vat vol te genstrijdigheden, maar ner gens geremd in haar geraffi neerde en dodelijke maandelij- ke escapades. Aan de andere kant zien we hoe ondanks alle in- en uitwendige handicaps de politiemensen door hardnekkigheid, vinding rijkheid, maar vooral door uit houdingsvermogen het net langzaam om haar heen kun nen aantrekken. Natuurlijk is het einde voorspel baar. Maar Sanders weet des ondanks de wat onwezenlijke sfeer, die de grootste kracht vormt van zijn jongste pro- dukt, tot dat einde toe te hand haven. "De derde doodzonde" door Lawren ce Sanders, Uitgeverij Luitingb Cf 22,50). Dubbel spel In het overzicht in deze krant van de nieuwe titels die rond om St.Nicolaas in de boekwin kels verschenen werd het nog eens geconstateerd: de Neder landse thriller maakt een bloei periode door. Of het een blijvertje wordt moe ten we nog even afwachten, maar voorlopig krijg ik met grote regelmaat nieuwe Neder landse thrillers onder ogen. Niet allemaal even goed, dat kan ook nauwelijks. Maar wel met uitschieters. Zoals de verhalen van Hans Ne- ber, de grote onbekende. Want achter dat pseudoniem gaat een officier van justitie schuil, die steekhoudende kritiek op de gerechterlijke gang van za ken in een zeer onderhoudend pakje weet te steken. Hij zet in "Dubbel spel" een aan trekkelijke vrouwelijke in specteur van politie als infil- trante op het spoor van een zeer martiale, maar ook mee dogenloze bendeleider. Tussen haar enerverende en amoureu ze avonturen door krijgen we toch te maken met de klem mende vraag hoe ver de justitie in deze richting mag gaan. Hoeveel mag en kan zij van haar mensen eisen? En hoe kan zo'n figuur zich afdoende wapenen tegen de gevaren die van vele kanten dreigen? En ten slotte de allesoverheersende vraag: waarom in hemelsnaam? Want zó kan slechts achtergrond informatie worden verkregen die nergens als bewijs kan die nen. Dan weegt de lust niet te gen de last op. Dat zegt Hans Neber in feite ook. Alleen knap en boeiend verpakt. "Dubbel spel" door Hans Neber, Uit geverij Veen 17,50). KOOS POST De wervelstorm van Ivan Sou- thall (uitg. Kosmos) is - helaas - bepaald geen goedkoop boek. De prijs van bijna 28 gulden zal een hoop mensen afschrikken. Jammer, want het verhaal is spannend en aantrekkelijk voor een grote groep lezers vanaf 12 jaar. De wervelstorm speelt zich af in een afgelegen stadje ergens in Australië. Op zeven kinderen en twee volwassenen na is het dorpje uitgestorven. Iedereen is meegegaan met het jaarlijk se uitstapje. De overgebleven kinderen trekken met hun on derwijzeres de bergen in voor een voettocht. Plotseling wor den ze overvallen door een wervelstorm, die het dorp en de omgeving in een puinhoop verandert. Zes kinderen zitten op een rotsplateau, één van hen is achtergebleven in het bos. De onderwijzeres is naar hem op zoek en in de razende storm verdwenen. Het groepje kinderen is volkomen op zich zelf aangewezen. Ze w'eten dè weg naar het dorp terug te vinden, maar dan be ginnen de problemen pas. Hoe moet het zestal zich in leven houden? Hun huizen zijn ver nield, om nog maar te zwijgen over hun magen, die rammelen van de honger. Door eendrach tig samen te werken doen de kinderen meer dan het voor zien in hun eerste levensbe hoeften. Ze maken een eerste aanzet het dorp weer bewoon baar te maken. De koude douche volgt, wanneer de eerste volwassenen het geï soleerde dorp weten te berei ken. Dan blijkt hoe 'grote' mensen prestaties van kinde ren kunnen kleineren. Eén van de kinderen kan zijn teleurstel ling niet voor zich houden en barst los: 'we zijn de rommel aan het verbranden. We hebben de straten aangeharkt. Adrian heeft zelfs geprobeerd weer stroom op te wekken. Heeft zijn leven gewaagd door draden door te knippen en uit de mod der weg te slepen. We hebben alles helemaal alleen moeten doen. Waag het niet om tegen ons te beginnen met 'hoe dur ven jullie!'. Gelukkig weten enkele ouderen de verrrichtin- gen van de kinderen wèl op hun juiste waarde te schatten. 'De wervelstorm' is in de eerste plaats een spannend verhaal. Daarnaast bevat het talloze ele menten die het verhaal diepte geven. De chaos na de storm, het besef van de kinderen er helemaal alleen voor te staan, hun moed, teleurstelling, angst, fantasie en saamhorig heid worden geloofwaardig weergegeven in een uitgeba-, lanceerd verhaal. Een verhaal dat zijn hoge prijs wel waard is. (Uitg. Kosmos, vert. D.Schudde- b oom-Tollenaar! Miep Diekmann 'Geen enkel verdriet duurt hon derd jaar' is een verhalenbun del van Miep Diekmann. Twaalf uitstekende verhalen die zich afspelen in het Cari- bisch gebied en op de Antillen (voorin het boek staat heel at tent een landkaartje met een overzicht). Miep Diekmann vertelt onder andere over de eenzame meisjes van het ei land Saba, de wilde paarden van Aruba en het vuurbaken van Bonaire. En over de Boom van-zee-of-land in Guyana, een palmboom in een klein dorpje aan zee. Een oude dorpstradi tie wil dat de dorpsjongens om hun toekomst te bepalen in de boom klimmen. Vervolgens schudt de moeder hard aan de stam, zodat het kind er uitvalt. Het gaat er om waar de jongen terecht komt: de zee (dan wordt hij zeeman) of het land (dan moet hij het land bewer ken). In het verhaal van Miep Diekmann oefent een jongen elke dag om maar in zee te recht te komen: hij wil dol graag zeeman worden. Wan neer de grote dag is aangebro ken, bedenkt zijn broer een ge meen plannetje. Het knappe van Miep Diekmann is dat allerlei wetenswaardig heden en informatie over het leven op de Antillen en andere streken worden verpakt in le vendige verhalen. Het boek laat zich in de eerste plaats le zen als een goede ontspannen de verhalenbundel, waarin mensen van vlees en bloed de hoofdrol spelen. Eveneens slaagt de schrijfster er in be grip voor deze mensen en hun gewoonten over te dragen. Dat maakt van 'Geen enkel ver driet' een kleurrijk geheel. Het taalgebruik is eenvoudig, zon der lastige woorden. De verha len zijn hoofdzakelijk in dia loogvorm geschreven, hetgeen de levendigheid verhoogt. De illustraties zijn van Jenny Da lenoord. MARGOT KLOMPMAKER OGeen verdriet duurt honderd Jaar', Miep Diekmann, uitg. Querido, ill. J. Dalenoord, f 18,50) De eeuwige stad. het nieuwste boek van Nicolaas Matsier, zou ik alleen al in m'n bezit willen hebben omdat deze novelle zo fraai is uitgevoerd. Op voor- en achterkant zijn delen van de plattegrond van Rome afgedrukt. Waarom plattegronden zo fascinerend zyn? Waarschijnlijk omdat ze de reiziger houvast geven, anders gezegd: je gedachten over de stad die je bezoekt kunnen nog zo verward zijn, er is tenminste één sluitend systeem dat je kunt raadplegen: de plattegrond. ,De hoofdfiguur in De eeuwige stad, een schrijver, mijmert ook graag als hij de plattegrond van Rome bestudeert. Alleen beseft hij dan telkens dat hij eigenlijk liever weer in Rome zou willen vertoeven. In die stad zou hij overigens wel precies dezelfde handeling willen verrichten: de plattegrond bestuderen. De schrijver was op een dag naar Rome vertrokken om daar een roman te schryven, maar het enige wat hy doet is: het schrijven van brieven aan zyn vrouw, het dupliceren van sleutels, het lezen van berichten over de ontvoering van Aldo Moro, het wandelen door de stad, het zitten op terrassen en het maken van ramen in zyn gehuur de appartement. Dit boek gaat dus in wezen over dadenloosheid. Een somber thema, maar opmerkelijk is dat dit boek niet somber stemt Ik denk dat dat komt doordat Matsier zo elegant schrijft Het boek is een aaneenrijging van fragmenten waarin Matsier het doen en laten van zijn hoofdfiguur beschrijft Onwillekeurig ga je denken aan een vlinderdeskundige die gewapend met pincet en vergrootglas een vlinder bestudeert. Elk facet wordt even vergroot, bijzonderheden worden genoteerd, en uiteindelijk is de puzzle af. Het raadsel opgelost Hoewel de hoofd figuur in het boek op het eind natuurlyk nog even ver is als toen hij ging, want uiteindelyk heefl hij niet aan zyn roman gewerkt De bladzijden van zijn notitieblok zijn nog steeds even wit als toen hy naar Italië reisde, maagdelyk wit. Alsof hy nooit ging. (De eeuwige stad, Nicolaas Matsier, uitg. Querido.) Mohammed Mrabet is een schrij ver, die niet kan lezen en schrijven. Hij vertelt zijn ver halen aan zyn vriend Paul Bowles, een Amerikaanse au teur, die evenals Mrabet in Tanger woont. Bowles neemt de vertellingen op met een bandrecorder en vertaalt ze in het Engels. Vroeger, toen we nog niet gezegend waren met de beeldbuis, moeten er ook veel van dit soort mensen in Nederland hebben rondgelo pen: vertellers die een heel ge zelschap in hun ban konden houden.De Marokkaan Mrabet kreeg zyn eerste verhalen te horen van een visser, voor wie hij werkte. Later ging hij ook zelf verhalen bedenken. Twee zijn er nu in vertaling versche nen by uitgeverij Pranger: Het strandcafé De stem Het schijnt dat een Amerikaans criticus deze vertellingen eens heeft vergeleken met het werk van Marquez. Nu is dat mis schien iets teveel van het goe de, maar na lezing van deze bundel begrijp je die vergelij king wel. De meest wonderlij ke voorvallen beschrijven op een simpele, nuchtere toon: Marquez doet het vaak en Mra bet doet het ook Neem De stem. Het verhaal: een jongen is in de ban geraakt van een stem, die hem de meest vrese lijke dingen laat doen. Hy ont moet een meisje Ook zy is ge hoorzaam aan de stem. Totdat ze opdracht krygt de jongen te vermoorden. Het vervolg is voorspelbaar: de jongen en het meisje vernietigen de stem en leven nog lang en gelukkig. Simpel? Ongetwijfeld, maar het verhaal wordt mooi ver teld Wat doe je op een winterse avond liever: kyken naar de t v of luisteren naar Mrabet? Ik denk niet dat ik over die vraag lang zou hoeven na te denken WIM BRANDS Het Strandleven De Stem Pr anjer. 18,50 Rechercheur A.C. Baantjer is gedurende de meer dan 25 jaar dat hy dienst heeft gedaan aan het befaamde bureau Warmoesstraat in Amsterdam niet alleen vergrijsd, maar ook een beetje verbit terd. De welbespraakte politieman die in het verleden met milde spot wat afstandelijk, maar wel sappig kon vertellen over de mensjes en mensen die een criminele kermis opvoerden in en rondom het bureau, is heel wat scherper van toon geworden. Die indruk komt naar boven uit zijn nieuwste boek. Hij begrijpt veel niet meer en hij wil het ook niet leren begrijpen. Zoals die snel zo wreed geworden misdaad. Zoals de gruwelijke greep van heroïnehandelaren op de jeugd. En dat soms totaal vervaagde normbesef. En niet te vergeten die absurde dagelijkse praktijk, waarin er dikwijls meer aandacht is voor de misdadiger dan voor zijn slachtoffer. Oh zeker, Baantjer weet ook nu nog vele zaken en zaakjes met gevoel voor menselijke details heel raak te tekenen en hy kan nog genoeg aardige mannetje en vrouwtjes uit zijn politionele herinnering tevoorschijn toveren. Maar op de achtergrond is er toch sprake van disharmonie met de moderne maatschappij, waarin de dissonanten zo rauw, grof en wreed klinken. Daarom is hij vry pessimistisch. En cynisch. "Zeker", zegt hij zelf op pagina 51. "Oude waarden devalueren. En er komt zo weinig voor in de plaats. Ik denk nog weieens met weemoed terug aan de begrippen respect, eerbied, beleefdheid en fatsoen. Ze zijn verdwenen, opgeborgen op de rariteitenzol der van een opstormende generatie". Nee, Baantjer ziet de toekomst niet zo zitten. "Moord en doodslag In de Warmoesstraat", A.C.Baantjer, Teleboek 15,- Thea Beekman Van Thea Beekman is bekend dat ze graag historische ge beurtenissen als uitgangs punt voor haar verhalen neemt. Haar nieuwste boek De Gouden Dolk speelt zich af tijdens de tweede kruis tocht van 1147- 1149 De Franse koning Lodewyk trekt samen met zijn vrouw Eleonore en de Duitse ko ning Koenraad naar het Heili ge Land om de 'heidense' Sa- racenen een leye te leren. In het grote leger bevindt zich ook de Franse smidszoon Jiri Rambor. Sinds een waarzeg ster roem en rijkdom voor hem in het vooruitzicht zag, moest en zou de jongen mee met het kruistochtleger Die roem hoopt Jiri te verkrijgen door de beroemde Gouden Dolk uit de eerste kruistocht te veroveren, nu in handen van de Saraceense hoofdman Nour-ed-Din. De Saraceense moslims beschouwt Jiri als duivels, waarover de meest wilde geruchten de ronde doen. Van deze barbaren moet het Heilige Land wor den gered, vindt Jiri. Jiri mag dan in al zyn naïviteit vervuld zyn van nobele be doelingen, de meeste kruis- tochtgangers gedragen zich allesbehalve edel. Het leger is een samengeraapt zooitje dat aan de lopende band plun dert, rooft en moordt. Lang zamerhand gaan Jiri de ogen open en moet hy bekennen dat er waarheid schuilt in de woorden van zyn broer Ay- can: 'kruisridders noemen zich christenen die een heili ge oorlog voeren. In werkelijkheid zyn het niets anders dan avonturiers die op roof zijn uitgegaan'. De kruistocht blijkt niet iets voor teerhartige mensen. De reis naar het Heilige Land is lang en zwaar. Rampen ach tervolgen het kruistochtle- ger, waarvan velen onderweg bezwyken. Jiri weet te over leven, maar in Palestina aan gekomen valt alles bitter te gen. Samen met zyn neef wordt hy gevangen genomen door de Saraceense hoofd man Nour-ed-Duv Naar de begeerde Gouden Dolk mag Jiri alleen maar even kyken Op voorspraak van Jin's broer Aycan, die moslim is geworden, komen ze vry. De menselyke behandeling van de Saraceense hoofdman brengt Jiri tot inkeer. Hy ziet moslims met langer als dui velse heidenen die uitgeroeid moeten worden. Veel mos lims hebben meer innerlyke beschaving dan zogenaamde christenen, is Jin's ervaring Ontgoocheld rukt hy het kruis op zijn schouder af en begint aan een moeizame te rugtocht Het slot - te veel toeval - vormt een contrast met de rest van het verhaal, dat heel authentiek aandoet. Het lykt of de schrijfster per se wilde zorgen voor een goed slot van haar verhaal. Dat mag, maar doet hier ge zocht aan. Thea Beekman is een veelgele zen schrijfster. Geen wonder, want haar boeken zyn span nend en 'grenzenverleggend'. Dat hier en daar - zoals de af loop wat al te opzichtig kunstgrepen worden toege past, en de karaktertekening nog steeds onder de maat is al valt het in dit verhaal mee - zyn negatieve punten De be schrijvende gedeelten en de passages met innerlyke over peinzingen overheersen, met als gevolg minder dialoog. Ook is het spytig dat er in dit dikke boek van 230 bladzy- den geen enkel plaatje staat. Liefhebbers van spannende verhalen met een historische achtergrond moeten wel hou den van doorzetten Dan ko men zy ruimschoots aan hun Mte Voor kinderen vanaf 10 jaar. Dick Francis. Miep Diekmann.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19