Thuiswerk- koning is niet te stuiten c Reportage Geen onderscheid meer tussen vrouw en man Al dertig jaar lang malafide praktijken WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 Varia PAGINA 17 U weet het. een vliegende kraai vangt altijd wat, dus toen ik een tijdje geleden op zoek was naar de Nederlandse reacties op het instorten van de beroemde klok ke toren van Venetië op het San Marco-plein, noteerde ik met graagte twee berichten die ik on derweg in de maand juli van het jaar 1902 in het Algemeen Han delsblad tegenkwam. Alweer ruim tachtig jaar geleden, je zou er nostalgisch van worden! KRANKZINNIG? stond boven het eerste berichtje dat ik voor u heb overgeschreven „De geneesheer die Hellmuth Eck- mann verpleegt, schrijft aan 'Simplizissimus' dat de oorzaak van Eckman's krankzinnigheid is zijn beroep als schilder. Zood ra de lust om te schilderen weer bij hem boven komt en hij daar aan voldoet, dan wordt hij weer gek. Vandaar dat de dokter aan de redactie vraagt het werk van zijn patiënt toch af te wijzen en niet te honoreeren, want dan zal hij nooit uitscheiden met teeke nen, en dan wordt hij helemaal krankzinnig. Dat schilderen een symptoom van krankzinnigheid is. is zeker In 1902 was die ontdekking mis schien nieuw, maar wij weten het gelukkig al jaren. In het Och tendblad van Zondag 6 juli 1902 laat het Algemeen Handelsblad onder de titel „havermout en... weduwenpensioen" de heer Pyt- tersen aan het woord, zoals die geciteerd stond in het 'Kath. Soc. Weekbl' - want ze schrokken in die jaren niet terug voor afkor- tinaen in de tekst: „In een onzer vorige nummers waarschuwden wij reeds tegen eene firma te Rotterdam, die ver klaart aan de weduwen van al len, die bij haar hun koffie, thee en havermout koop en, een pen sioen te zullen betalen van f 2,50 a f6 per week. De firma baseert haar stelsel op den inkoop in 't groot, waardoor zij in staat wordt gesteld voor courante prijzen te verkoopen en nog extra winst maakt, welke ex tra-winst zij wil besteden voor pensioen. Dit zal echter eerst mo gelijk zijn nadat het publiek tot koopen is verlokt; tot zoolang blijft die extra-winst onzeker. Doch niet alleen onzeker, maar ook beslist onvoldoende. Ik neem ten bewijze het volgende voorbeeld: Een huisvader van 40 jaar, wiens vrouw 30 jaar is, contracteert volgens Tarief A, a, en koopt dus jaarlijks: 5,2 Kilo thee f2 f 10,40. 13 Kilo koffie d.flfl3,- 52 pak havermout a 22 Ct. f 11,44. Totaal dus per jaar f34,84. Daarvoor krijgt zijn weduwe even tueel een pensioen van f130.- Wendt dezelfde man zich tot een soliede levensverzekering, dan moet hij, na eerst geneeskundig en goedgekeurd te zijn, voor ie dere f100 pensioen een premie van pl.m.f 40.- voor de f130 pen sioen pl. m. f52 betalen. Het kunstje om op artikelen ter waarde van f 34,84 eene winst te maken van f52, zal zelfs de firma D en Cie, al koopt zij in 't groot, te machtig zijn. En toch zal zij dit moeten doen, wil zij de op zich genomen verplich tingen nakomen. Let men daar bij op het geringe aantal huwelij ken door weduwen aangegaan, 2120 op de 39.419, en dat de sterf tekansen der vrouwen staan tot die der mannen als 1.62 tot 1.77, dan meen ik met bolle recht te mogen beweren, dat de bereke ningen waarop de firma haar stelsel van verzkering baseert, onjuist zijn en dat de uitkomst ten slotte moet zijn: misleiding, of tuil men liever teleurstelling voor den verzekeraar, of den onder gang,, der verzekerde firma. Het publiek is nu gewaarschuwd". Een tijdje geleden konden we wel via een pak koffie gratis met de trein mee, maar je rijk aan pen sioen kopen door je ongans te eten aan havermout is toch een stunt die je in 1902 niet zo gauw zou verwachten. Overigens lijkt de heer Pyttersen me een verzeke ringsagent, die zijn baan in ge vaar zag komen. Het feit dat een levensverzekering meer premie vraagt voor hetzelfde pensioen kan tenslotte ook wijzen op schraapzucht van die levensver zekeringsmaatschappij. Die ma kelaar in koffxj zal er vanuit zijn gegaan dat de meeste kopers lan ger bij hem zouden kopen dan weduwe zouden zijn, temeer om dat de leden van een gezin waar elke week een pak havermout wordt geconsumeerd onverslijt baar zijn en een gemiddelde leef tijd van 80 jaar bereiken. Ook mocht de firma ervan uitgaan dat niet alle gezinnen het jaar in jaar uit zouden volhouden elk jaar zo'n 50 pakjes thee a 100 gram, 52 pakken koffie d 250 gram, laat staan 52 pakken ha vermout te kopen, waardoor de pensioenrechten natuurlijk auto matisch vervielen. Intussen had den ze dan wel jarenlang bijge dragen aan het pensioenfonds.- een bittere maar eerlijke zaak, want contract is contract. Ik weet niet of de heer Pyttersen op deze krant geabonneerd is en dit dus leest, maar desondanks wend ik me nu even rechtstreeks tot hem met het verzoek zijn onrechtvaar dige kritiek op de firma D en Cie in te trekken. Anders zwaait er wat! door John Bas Mathias Giesberts, de ongekroonde thuiswerkko ning van Nederland, kan het niet laten. De man die in 1948 voor het eerst werd veroordeeld en sinds dien vanwege zijn praktijken op het gebied van thuiswerk menige gevangeniscel van binnen heeft gezien, opereert weer zonder blikken of blozen; nu vanuit Oudenbosch. Dit keer onder de dekmantel van het eenmansbedrijf Saturnus International, gevestigd in een kantoor waar een bureau, geld- kist, typemachine en een rekenapparaat de enige blikvangers zijn, is Giesberts volop in de running. Hij werd herhaaldelijk verdacht van malafide praktijken, waarbij hij thuiswerkers in schrijfgeld of borggeld liet betalen en vervolgens niets meer van zich liet horen. Opnieuw zorgt de 55-jarige Limburger ervoor dat thuiswerkers onder meer adressen tikken en videobanden inpakken. Ditmaal gebruikt de man die in Nederland zo vaak zijn neus stootte voor namelijk Belgen. „Want die zeiken niet", zegt Giesberts, die zich binnenkort ook weer op het hem niet onbekende bankierspad wil begeven. Sinds enige tijd woont Mathias Giesberts in Oudenbosch. In het Handelscentrum aan de Bossche Dijk, waar meerdere onderne mingen kantoor houden, heeft ook de thuiswerkkoning een ruimte gehuurd. Die gebruikt hij voornamelijk voor Saturnus International, dat niet bij de Kamer van Koophandel staat gere gistreerd. Hetzelfde geldt voor Giesberts Bankers Agency, de „firma" die doet in spaarbrieven, codespaarrekeningen en goud en zilver. Maar Giesberts richt zich grotendeels op het thuiswerk, waarmee hij in België adverteert. Nederland hoeft voor hem niet meer. „Als ik hier adverteer heb ik binnen de kortste keren de pers en de politie op mijn dak en krijg ik weer een hoop trammelant. In België heb ik daar geen last van", zegt de zwaarlijvige „thuis werkleverancier", die geen moment aan een andere stiel heeft gedacht omdat „ik dit al zo lang doe en ik echt niemand besode mieterd heb". Hij is van plan zich rustig te houden en nooit meer te beginnen aan het ooit omvangrijke imperium waarbij honderden thuiswer kers stonden ingeschreven. Terwijl hij achterover leunt en con stant duimen draait, doet Giesberts voorkomen alsof hij altijd ten onrechte de gebeten hond was en is. Mathias Giesberts (55): "Zwart werken, dat is mijn verantwoordelijkheid niet". „Ze maken me het werken on mogelijk", beweert hij. En dat is maar goed ook, denken de duizenden mensen die in de loop der jaren klachten hebben ingediend omdat ze de dupe zouden zijn geworden van Giesberts praktijken die nu al dertig jaar duren. De klachten waren voornamelijk hetzelfde; Giesberts bood in advertenties thuiswerk aan, vroeg borgsom men om vervolgens nooit met werk af te komen en niets meer van zich te laten horen. Borgsommen Het grootste probleem waarmee het gerechtelijk apparaat bij al haar onderzoeken te maken kreeg, waren de zeer vele fir ma's van Giesberts. De thuis werkkoning liet in de jaren '70 trots weten dat hij directeur was van maar liefst 104 firma's. Hoewel Mathias regelmatig voor schut ging, lukte het hem meestal de dans te ontsprin gen. „Zevenmaal ben ik vrijge sproken, waarvan twee keer na een voorarrest van 24 en 6 maanden", zegt Giesberts, doe lend op het feit dat men hem naar eigen zeggen altijd ten on rechte van zwendel beschul digde. „Niemand heeft van mij geld te goed. Natuurlijk vraag ik borg sommen. Dat ging in een borg- fonds, waaruit ik de schade aan doen. dat is myn verant woordelijkheid niet Alleen scharrelaars komen op dit werk af. Voor mij waren die zwartwerkers ook een pro bleem. Als ik weer eens moest voorkomen, was niemand be reid te getuigen dat de altyd netjes had gehandeld. Ook die genen met die al twaalf jaar bij my werken, omdat ze bang wa ren hun uitkering te verlie- Carrière Giesberts begon zijn thuiswer kimperium in 1952. Aanvanke- lyk deed hij in zyn uppie wat klussen voor een Amsterdam se kartonnagefabriek, maar al spoedig schakelde hy zijn buurvrouw in. „Op een gege ven moment werkte de halve straat voor me", vertelt de in Roermond geboren Giesberts trots. Hij schopte het ver, let terlijk en figuurlijk. Uit de metershoge dossiers die de recherche in de loop der ja ren over hem verzamelde, blijkt dat Giesberts in zijn glo rietijd actief was in heel Euro pa, terwyl er zelfs klachten over zijn werkwijze kwamen uit Haiti en de Verenigde Sta ten. De thuiswerkmachine heeft ei genlijk altijd gedraaid, ook als hij weer eens voor geruime tyd werd vastgehouden „Daar had ik mijn mannetjes voor", zegt Giesberts. Maar omdat hij wat al teveel problemen met justi tie kreeg, besloot hij er in 1980 een punt achter te zetten Met een tiental trouwe werknemers richtte hij al zijn aandacht op zijn Allgemeine Finanz Anstalt waarbij beleggers, handelaren ui goud en aandelen terecht konden. Toen echter twee be leggers de zaak met meer ver trouwden en hun geld opeis ten, liep het wederom mis met Mathias. Alle gerechtelijke in stanties bemoeiden zich ermee en het gevolg was dat de AF A („dat klinkt Hollandser") op z'n gat lag. Opnieuw vergoedde als de thuiswerkers niets meer van zich lieten ho ren. Ik gaf de thuiswerkers im mers materialen mee; adres- senboeken, stickers etcetera. De mensen stortten niet zo veel, hoogstens 50 gulden". „De ellende met Giesberts is al leen dat hij zoveel oplichtte", merkte een inspecteur van de rijksrecherche ooit op, nadat hij maar liefst drie maanden lang de gangen van de Limbur ger was nagegaan. Dat was in 1977. Bij het onderzoek werd gedurende twee maanden de post - en de brievenbus - van Giesberts geleegd. In die perio de trof men 11.354 poststukken 80 procent be stond uit klachten en verzoe ken om borggeld terug te stor ten. Er waren 1202 enveloppen waarin geld en waardepapie ren staken die samen 90.000 gulden vertegenwoordigden. En dat in twee maanden tijd. Liefdewerk „Maar rijk ben ik er nooit van ge worden", laat Mathias Huber- tus Giesberts weten. Hij sugge reert dat het allemaal min of meer liefdewerk-oud-papier was. „Ik verdien drie kwartjes per uur op het thuiswerk. Als iemand dertig uur per week adressen typt, betekent dat dat ik er 22 gulden aan overhoud", rekent hij rap voor. Hij vertelt over de problemen van een thuiswerkkoning; het bestand dat snel wisselt, zijn materiaal- en administratiekosten en „on dankbare medewerkers". Giesberts probeert de rollen om te draaien. „Die klachten... het is altijd hetzelfde. Die thuis werkers verwachten gouden bergen. Maar het is en blijft een bijverdienste. Ik kan ze niet een hele dag van werk voorzien. En als ze dan een tijdje niks te doen hebben, be ginnen ze te zeuren". Je zou haast medelijden met hem krijgen. Giesberts maakt een aardige indruk. Volgens rechercheurs die veel met hem te maken hadden, is hij ook aardig. Hij heeft alleen een paar nare eigenschappen. Over de ontelbare mensen die nooit iets hoorden van Giesberts, na dat ze wel geld hadden gestort, praat hij niet Mathias geeft wel toe dat hij in het verleden fouten heeft gemaakt „In de folders beloofde ik ze snel werk, terwijl dat soms niet kon. Maar wat moetje anders? Als ik een eerlijke folder maak, krijg ik maar twee inschrijvin gen". De mensen die voor hem werk ten, deden dat vrijwel zonder uitzondering zwart. Nog steeds. „Dat is met 98 van de 100 zo. Maar daar kan ik niets Giesberts beweert dat, terwijl hij in de Bijlmerbtyes zat, zijn per soneel voor tonnen heeft gesto len uit het pand aan de Amster damse Spuistraat en dat er „1,3 miljoen gulden aan directe fi nancieringen naar de kloten ging". Hij zint dan ook op wraak, zegt dat de magistra tuur grove fouten heeft ge maakt en is van plan ui totaal 20 miljoen van de Staat te ei sen. .Als schadevergoeding voor wat ze me hebben aange daan", zegt Giesberts die blijft hameren op zijn onschuld. Daarom is hy er ook van over tuigd dat hij in januari, als hy weer begint met zijn Allgemei ne Finanz Anstalt, goede zaken kan doen. „Dat doe ik voor de oude beleggers, die altyd in my hebben geloofd". Centrale kerkeraad Amsterdam: De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente in Amster dam wil, dat er binnen deze ge meente wordt gestreefd naar een evenredige vertegenwoordiging van vrouwen en mannen in alle organen en op alle niveaus. Er wordt geen onderscheid meer ge maakt tussen vrouwen en man- Dit voorstel van de commissie 'Po sitie van de vrouw in de her vormde gemeente' door de centrale kerkeraad overgenomen - is toegezonden aan alle Am sterdamse wijkkerkeraden, met het verzoek het in de wykge- meenten aan de orde te stellen. "Ook al heeft de hervormde syno de in 1966 besloten, dat voortaan alle ambten in deze kerk voor vrouwen openstaan, toch bepa len mannen op beleidsniveau nog steeds wat de plaats en taak van vrouwen is. Als echter wordt gekeken naar het werk in de plaatselijke gemeenten, dan wordt het meeste door vrouwen gedaan". Zegt de commissie in haar toelichting. Het is voor vrouwen niet aantrekkelijk, in voornamelijk door mannen be stuurde organen plaats te ne men. Ook worden zij weinig ge stimuleerd om een bestuurlijke taak te aanvaarden. meent, dat de be- bij bepaalde groepen in de kerk tegen de vrouw in het ambt voortvloeien uit misvattin gen over bijbelteksten. Men houdt er een 'raamwerk' op na, dat met bijbelteksten wordt in gevuld. bisdom Rotterdam is akkoord gegaan met de instelling van een kerngroep die de oprichting van een werkgroep 'Vrouw en kerk' gaat voorbereiden. De kerngroep - bestaande uit drie vrouwen zal zich bezighouden met de sa menstelling, taak en doelstelling van de werkgroep en ook naden ken over de plaats van de groep binnen de organisatie van het bisdom. Binnen een half jaar krijgt de pas torale raad een uitgewerkt advies in de vorm van een concept-sta tuut. Als de raad dit statuut heeft vastgesteld, wordt het voorge legd aan daarvoor in aanmerking komende groepen en organisa ties die leden voor de werkgroep kunnen voordragen. Men denkt aan organisaties als de rooms-ka- tholieke vrouwelijke ambtena ren, de plattelandsvrouwen en het vrouwengilde. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Capelle aan de IJssel S. T. Baar- da Zevenbergen; aangenomen naar Geldermalsen J. F. Grimm Wijhe, naar Gieten (Dr.) kandi daat J. W. C. van Driel Gronin gen, naar Heerhugowaard-Veen- huizen kandidaat C. Bergstrom Oosterhesselen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Roosendaal M. P. Vryhof Schipluiden; aangenomen naar Groningen-Helpman (voor huis van bewaring) C. R. E. Mulder al daar (laatstelijk predikant te Ter Apel). Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Almelo J. Ver- hage Goes. Ds. E. H. Cossee te Dordrecht is eindredacteur geworden van het Remonstrants Weekblad. Hy volgt ds. Th. M. van Leeuwen (Lochem) op, die dit vijf jaar is geweest. Brochures Bij de Centrale voor Vormings werk/Hervormde Vrouwen dienst, het toerustingscentrum van de Gereformeerde Kerken en het Vrijzinnig-protestants centrum voor Maatschappelijke Toerusting is een brochure ver schenen over 'oecumenisch dia- konaat'. De titel van het boekje is: 'Breken en delen'. Dr. H. Zun- neberg, werkzaam by de Centra le voor Vormingswerk/Hervorm de Vrouwendienst en de her vormde Generale Diakonale Raad, heeft het, in samenwer king met een werkgroep, ge schreven. Het eerste deel van de brochure geeft informatie over de bijbelse achtergronden, het ontstaan en de ontwikkelingen van het dia- konaat, het tweede deel biedt een 'leerroute' om de stof in de vorm van een cursus, verdeeld over vier avonden, te behande len. Mensen die willen weten wat dia- konie in deze tijd betekent en hoe men in oecumenisch ver band daaraan vorm kan geven, vinden in dit boekje een prima handleiding voor bezinning en gesprek. Het besteladres is: Centrale voor Vormingswerk, postbus 1100, 3970 BC Driebergen. Het gereformeerde Algemeen Diakonaal Bureau en de her vormde Generale Diakonale Raad hebben samen een brochu re uitgegeven over 'Banningen in Zuid-Afrika', dit naar aanlci- ding van de verlengde vrijheids beperking van ds. Beyers Naudé. Schrijver van het boekje is dr. J Schipper, secretaris van de werkgroep 'Kairos'. De voorzit ters van de gereformeerde en hervormde synode, ds. A. C. Hof land en ds. C. B. Roos, zorgden voor een 'woord vooraf. De bro chure is veertig pagina's groot en telt vier hoofdstukjes. Men kan de brochure bestellen by het Algemeen Diakonaal Bu reau, Burg. De Beaufortweg 18. 3833 AG Leusden Onderscheiding Drs. P. J. Merkelijn, zendingsse cretaris by de Gereformeerde Kerken in Nederland voor Zuid Amenka, kreeg gisteren tn het Dienstencentrum te Leusden de onderscheiding van officier m de Orde van Oranje-Nassau. Deze maand legt de heer Merkelyn zijn functie neer. De onderscheiding werd hem ver leend omdat hy niet alleen de contacten van de Gereformeerde Kerken met Zuid-Amenka aan- zienlyk heeft uitgebreid, maar ook het Nederlandse thuisfront meer bewust wist te maken van de toestanden in Zuidamen- k aan se landen. Woningnood. Een anglikaanse en rooms-katholieke bisschop hebben de Bntse regering drin gend gevraagd, onmiddellyk iets te doen aan het probleem van het groeiende aantal dakloze jonge ren in Londen. Sociale diensten kunnen de gevolgen van de toe nemende werkloosheid niet meer verwerken, en daardoor hebben vooral veel jongeren geld noch woonruimte. Opvangcentra zijn aan het eind van hun moge- lykheden. In zulke gevallen blyft alleen de straat over ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17