Krol weer bij selectie Oranje Ombouw Wilborts nog niet voltooid elmex lijkt nu wel een NBA-ploeg KNMV: géén verbod contact met Zuid-Afrika Schuld zwembond Rijvers zet verjonging voorlopig op laag pitje Voetballen met oorwarmers Van Deinsen weer terug bij Feyenoord Paiily leidt interland de nieuwen zijn er en ze zijn zóóóóó goed WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 ARNHEM (ANP) - De Koninklij ke Nederlandse Motorrijders Vereniging zal vriendschappelij ke sportcontacten met Zuid-Afri ka niet verbieden. Ook treft de motorsportbond geen maatrege len ten opzichte van rijders, die in Zuidafrikaanse wedstrijden, die buiten het verband van de FIM (wereldmotorsportfedera- tie) worden gehouden, uitko men. De Noordhollandse cou reur Pieter Blaauboer deed on langs aan nationale races in Zuid-Afrika mee, die voor geen enkele titelstrijd tellen. Woordvoerder Van Steenbergen zegt dat de KNMV de mening is toegedaan, dat het individu alle vrijheid moet houden in de keus, waar hij gaat sporten. "Wij zullen alleen geefn-, enkele vorm van be geleiding leveren. We helpen de rijder niet met inschrijven, we verlenen geen enkele medewer king", aldus Van Steenbergen. Eerder huldigde de KNMV een soortgelijk standpunt ten opzich te van het deelnemen (van Van Duimen) aan de races om de Gro te Prijs van Zuid-Afrika, die in twee klasssen voor de strijd om het wereldkampioenschap (500 en 250cc) meetellen. Rijders, die meestrijden voor de wereldtitel, moeten daar wel heen, aldus de KNMV. Boven dien is het houden van WK-races in Zuid-Afrika, volwaardig FIM- lid, een besluit van het FIM-con- gres, waar de KNMV zich als par ticuliere bond bij neerlegt. Rij ders wordt dan ook niets in de weg gelegd om deel te nemen. De KNMV stuurt slechts uit pro test geen official naar Zuid-Afri ka. Het KNMV-standpunt komt niet overeen met het advies van de Nederlandse Sport Federatie, dat haar leden aangeraden heeft om de sportcontacten, die als "franje" beschouwd kunnen worden, uit de weg te gaan. Uitgeschakeld in toernooi Antwerpen ANTWERPEN (ANP) Na Michiel Schapers is ook Eric Wilborts er niet in geslaagd zijn startgeld van 7500 gulden bij het Antwerpse kampioenentoernooi te verdubbelen. Hij verloor gistermiddag van de eveneens als reserve opgeroepen Vlaming Jan van Lan- gendonck in twee sets: 6-2, 7-5. Eric Wilborts: uitgeschakeld in België De 18-jarige Tilburger, die zondag zijn kansen had verspeeld door in de finale van het Nederlandse kwalificatietoernooi van Scha pers te verliezen, kreeg een her kansing, toen Adriano Panatta zich wegens ziekte definitief af meldde. Hij zpu tegen de Span jaard Manuel Orantes hebben moeten spelen, maar deze meld de zich zo laat aan, dat de organi satie hem niet meer wilde heb ben. In diens plaats werd de Vlaamse kampioen Jan van Langendonck in het schema gezet. Voor Wil- UTRECHT (ANP) - De begro ting van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond sluit met een tekort van 200.000 gulden. Op een totale begro ting van negen miljoen gul den is dat niet zo'n hoog per centage. Het probleem is ech ter dat er al diverse besnoei ingen hebben plaatsgevon den. Het oorspronkelijk uit gavenpatroon van de diverse commissies, uitgaande van de al enkele jaren gehanteer de nul-lijn, gaf namelijk een tekort te zien van een half miljoen gulden. Daarna is het bondsbureau in zijn uitgaven gekort met 100.000 gulden en zijn de twee poten van de KNZB, de sport- en recreatie ve sector belast voor 200.000 gulden. In de recreatieve sfeer zijn activiteiten ver plaatst van het centrale- naar het regionale niveau en in de sportsector zal naar bezuini ging worden gestreefd door het uitzenden van kieinere ploegen met zo weinig moge lijk begeleiding, een vermin dering van het aantal wed strijden en het zoeken van "goedkope" tegenstanders. Dat laatste wil zeggen, dat men de reiskosten wil druk ken. De zwembond acht de oplei dingscursussen van zondanig belang, dat in die sector niet is gesneden. In tegenstelling tot een aantal andere sport bonden heeft de zwembond niet te maken met een terug lopend ledental. Het aantal aangesloten leden is onge veer gelijk gebleven. borts een ogenschijnlijk heel wat gemakkelijker tegenstander. De 28-jarige Antwerpenaar neemt op de Belgische ranglijst van 1981 pas dc zesde plaats in. Over 1982 is hy dankzij enkele natio nale overwinningen en een zesde plaats in het Portugese satelliet- toernooi naar alle waarschijnlijk heid opgeklommen naar de tweede plaats achter kampioen Bernard Boileau. Zekerheid daarover bestaat echter niet, nu de computer van de Belgische tennisbond, die de gegevens zou bewerken, is gestoord. Evenmin als Schapers een dag te voren wist Wilborts munt te slaan uit onze tamelijk unieke confrontatie. De Tilburgse speler ZEIST - Voor de tweede maal heeft een interland tegen Frankrijk de selec tie van het Nederlands elftal op zijn kop gezet. In november van het vorige jaar versperden Hidalgo en de zijnen, in het Parijse Pare des Prin ces, definitief de weg naar de eindronden van het wereldkampioenschap, en voor bondscoach Kees Rijvers was dat het sein om een rigoureuze veijonging door te voeren. Drie weken terug oefende dat jonge grut te gen hetzelfde Frankrijk en naast de 2-1-nederlaag leverde dat opnieuw een ommezwaai op. Gisteren maakte Rijvers de selec tie voor de kwalificatiewedstrijd tegen Malta op 19 december in het Westduitse Aken bekend en die bevatte een surprise die zelfs de thans regerende Sint verrast moet hebben. Record-internatio nal Ruud Krol is bij de 26 voorlo pig geselecteerden, en met hem worden de volgende verloren zo- nen binnengehaald: Kees Kist, Jan Peters, Kees van Kooten, Hugo Hovenkamp en Huub Ste vens. De veijonging van het Nederlands elftal is op een laag pitje gezet. De situatie die nu heerst, is de zelfde als tijdens de kwalificatie ATHENE (ANP) - De Griekse voetbalinternational Dimi- tris Karagiozopoulos heeft afgelopen zondag de wed strijd voor zijn club AEK Athene tegen Panathinaikos met oorwarmers gespeeld. Dat gebeurde in opdracht van trainer Zlatko Tsai- kovsky, die overigens niet bezorgd was dat zijn speler kou zou vatten. Tsaikovsky wilde verhinde ren dat Karagiozopoulos door het schelden van het publiek uit zijn spel zou worden gehaald. De interna tional is onlangs tot ander half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het ver leiden van een minderjarig meisje. Real De tuchtcommissie van de Spaanse voetbalbond heeft Real Madrid bestraft met de verplichting de eerstkomen de thuiswedstrijd niet op ei gen terrein te spelen. Afgelo pen zaterdag tijdens de door Real Madrid in het eigen Bernabeu-stadion met 0-2 verloren wedstrijd tegen Barcelona wierpen toe schouwers bierflessen op het veld. Na afloop van de ontmoeting kon de scheids rechter, die in totaal tien ge le en twee rode kaarten uit deelde, slechts onder politie begeleiding het stadion ver laten. Real Madrid zou komende zon dag in het Bernabeu-stadion in Madrid tegen Las Palmas uitkomen. Waar de wed strijd wordt gehouden is nog niet bekend. voor het wereldkampioenschap. Het voortbestaan van de nu ge kozen Oranje-groep hangt weer aan een draadje. Destijds een zeer dunne, omdat Rijvers bij zijn intrede al een erfenis van vier verliespunten mee kreeg, en nu iets dikker omdat de schade beperkt is gebleven tot één min puntje, uit tegen IJsland. Resultaat „Ik ga met deze groep door", ver telde Kees Rijvers gisteravond. „Mocht de draad weer breken en we plaatsen ons niet voor het Eu ropees kampioenschap, dan ont staat een andere situatie. Met de uiterst belangrijke kwalificatie wedstrijden tegen Malta en in het voorjaar tegen Spanje staat het resultaat voorop". Tijdens zijn verblijf in Italië, tien dagen terug, belde de bonds coach met Napoli-verdediger Ruud Krol en herinnerde hem aan het gesprek dat kort na de interland op Wembley in mei te gen de Engelsen gevoerd werd en waarin Rijvers zijn afgedank te aanvoerder meedeelde dat hij niet te groot zou zijn om hem te rug te roepen als het experiment met de jeugd mislukte. „Ik heb het geprobeerd met de jeugd, nieuwe mensen gekozen, nieuwe ideeën gelanceerd, maar het bleek op korte termijn niet haal baar. En op korte termijn hebben we wel successen nodig: Malta over enkele weken, Spanje in fe bruari. De tijd van experimenten is voorbij, alleen het resultaat telt", aldus de bondscoach. Ideeën Rijvers selecteerde de groep van 26 volgens eigen ideeën en ontkent dat via het sectiebestuur betaald voetbal druk op hem uitgeoe fend is. „Niemand heeft zich met de samenstelling bemoeid. Ik heb Ruud Krol teruggehaald om dat hij voor rust in de ploeg en vooral in de achterhoede kan zor gen. Het is jammer dat ik me niet van zijn vorm op de hoogte heb kunnen stellen, maar ik ken na tuurlijk zijn kwaliteiten". De ommezwaai van pupillen naar veteranen heeft Kees Rijvers niet in de verleiding gebracht ook het dossier-Cruijff cn -Haan weer te openen. „Cruijff heeft zich des tijds verschuild achter 'de drie strepen' en daarmee is voor mij de zaak afgedaan. Bovendien, ik heb al een libero". Daarmee-doe- lend op de ver teruggetrokken spelende Cruijff in de topper van afgelopen zondag. Haan hoeft onder het bewind van Rijvers niet op een selectie te rekenen, „omdat hij niet past in mijn ge dachten", aldus Rijvers. Niet in het vergeetboek geraakt is Ar nold Muhren, nu niet gekozen omdat hij herstellend is van een blessure. Onwaarschijnlijk Of Ruud Krol de invitatie aan neemt, is overigens hoogst on waarschijnlijk. Het bedankje van de bondscoach in de zomer heeft hem veel pijn gedaan, zoals ook het briefje dat werd gestuurd door het bondsbestuur, dat naar een passende gelegenheid ge zocht zou worden om afscheid te nemen. Had de record-interna tional niet zoveel eergevoel ge had, dan had hij bij het eerste contact tien dagen terug al defi nitief 'nee' gezegd tegen de coach. Nu wordt het waarschijn lijke en gedwongen afzegging, omdat het in degradatiegevaar verkerende Napoli op 19 decem ber een competitiewedstrijd speelt. Van de negen 'buitenlanders' in de selectie van Rijvers heeft alleen Michel van de Korput gezegd te komen, werkt doelman Hans van Breukelen een dubbel af (zater dag met Nottingham, zondag met Oranje) en hebben Ronald Spelbos en René van der Gijp of ficieus al meegedeeld geen vrijaf te krijgen van hun club. Rijvers: „Officieel weten we nog niets. Ik heb de voetballers in buitenland se dienst gevraagd deze week nog mee te delen of ze al dan niet beschikbaar zijn". Verrassende afwezigen in de selec tie zijn Willem Kieft en Frank Rijkaard. De aanvaller van Ajax komt weer in aanmerking als hij bij Ajax een vaste plaats heeft te- rugveroverd, de even jonge ver dediger is uit het boekje van de bondscoach geschrapt omdat hij, zonder geblesseerd te zijn, niet verder wilde halverwege de in terland tegen de Fransen. „Een vreemde mentaliteit", vond Kees Rijvers, die zich in Sittard gaat voorbereiden op de interland te gen voetbal-dreumes Malta. De volledige groep van 26 ziet er volgt uit: Hans van Breukelen (Nottingham Forest), Ruud Krol (Napoli), Jan Peters (Genua), Mi chel van de Korput (Torino), Si- heeft namelijk zijn eigen moei lijkheden. Sinds hu uit de bondstraining werd gezet en bij Martin Simek aanklopte, is hij begonnen zijn slagen te verande ren. De vele wilde missers waren evenzovele signalen, dat de om bouw nog niet is voltooid. Van Langendonck had veel meer controle en stond na 55 minuten 6-2, 4-1 voor. In het zicht van de finish werd hij echter zenuwach tig. Wilborts krabbelde terug tot 4-4. Het werd nog 5-5, maar daar na was het gedaan met dc Neder lander. Boileau (Fra) - Barazutti (Ita) 4-6, 6-3. 6-4, Martinez (Bol) - Richer (Bel) 6-2, 7-6, 7-6. (6-3). Gehnng (Wdl) - Leconte (Fra) 7-6, (7-2). 3- 6. 6-4, Gunarsson (Zwe) - Anas (Vst) 6-3, 3-6. 6-2 De vedetten van het damestennis hebben het in de tweede ronde van de stnjd om de open Austra lische kampioenschappen in Melbourne niet moeilijk gehad. Vier van de top-vijf heten geza menlijk slechts negen games lig gen. Martina Navratilova, de hui dige wimbledonkampioene, die als eerste is geplaatst, zegevierde met 6-1, 6-2 over haar vroegere landgenote Iva Budorova Chns Evert Lloyd ontdeed zich met tweemaal 6-1 van de Australi sche Chris o'Ncil. De als derde geplaatste Amenkaanse Andrea Jaeger had een vrije dag, maar de nummers vier en vijf, Wendy Turnball en Pam Shnver, gaven eveneens niet meer dan twee ga mes weg Shnver maakte 6-1,6-1 tegen Rcnata Tomanova en Turnbull 6-2, 6-0 tegen Dianne Fromholtz Deze laatste speel ster, die vijf jaar geleden op de wereldranglijst de vierde plaats bezette, is na twee auto-ongeluk- ken bezig aan een comeback. Betty Stöve werd uitgeschakeld in de tweede ronde. Ze verloor, na in de eerste ronde landgenote Marcella Meskcr te hebben ver slagen, van de Amerikaanse Bar bara Potter: 5-7, 3-6. ROTTERDAM (ANP) - Jan van Deinsen is terug bij Feye noord. De middenvelder be reikte gisteren een akkoord met de Rotterdamse eredivi sieclub voor de verdere duur van dit seizoen. Van Deinsen werd onlangs aan de lies ge opereerd. Hij heeft de trai ning hervat en zal op korte termijn worden ingelijfd in de A-selectie van Feyenoord. onwaarschijnlijk dat hij de invitatie occep- mon Tahamata (Standard Luik), Ronald Spelbos (Club Brugge), Johnny Metgod (Real Madrid), Rene van der Gijp (Lokeren), Kees Kist (Paris St. Germain), Ben Wijnstekers, Michel Valke, Ruud Gullit en Pierre Vermeu len (allen Feyenoord), Dick Schoenaker, Edo Ophof, Peter Boeve, Piet Schrijvers en Gerald Vanenburg (alle Ajax), Kees van Kooten (Go Ahead Eagles), Hugo Hovenkamp (AZ'67), Edward Metgod (Haarlem, Jan Wouters (FC Utrecht), Jurrie Koolhof en Huub Stevens (beiden PSV), Re ne Hofman en Peter van de Ven (beiden Roda JC). AKEN - De Westduitser Dieter Pauly is door de UEFA aangewe zen als scheidsrechter voor de EK-kwahficatie wedstrijd Mal ta-Nederland, die op zondag 19 december in Aken wordt gspeeld. Pauly wordt in de inter landwedstrijd. die Malta vanwe ge een UEFA-straf verplicht was "buiten de deur" te speler.. fÊÊ sisteerd door dc grensrechters Gerd Kohnen en Werner Fuckler. Pauly (40 jaar) arbitreert sinds vier jaar in de Bundeshga en werd dit jaar op dc FIFA-lijst geplaatst. ADVERTENTIE Elmei - Albert van Zoonen, woensdag 1 december, 21.00 uur. lekkere prijzen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13