c Gemeenten eisen lagere woonlasten 'Meer vrouwen bij politie Positieve resultaten met middenschool D- Duistere actie Leiden steunt grote steden Grote kans op dumpen kernafval in oceaan VANROSSUM DU CHATTEL Claus weer opgenomen in Bazel Dichte mist oorzaak van vliegtuigongeluk Tienduizend illegale videobanden Kamerlid mag blijven na rit onder invloed Pleidooi van onderzoekster: DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 Binnenland GOUDA (ANP) - Een groep actievoerders van de regiona le afdeling Abva/Kabo heeft gisteravond de gemeente raadsvergadering in- Gouda in duisternis gedompeld. Tij dens de vergadering in de raadzaal van het historische stadhuis werd tot aller ver rassing plotseling de lichtk nop omgedraaid, waarna een tiental, veelal geüniformeer de, ambtenaren van de ge meentereiniging, de brand weer en sportzaken en twee bejaardenverzorgsters bin nenkwam. Hun actie was een protest tegen kortingen op de inkomens en bevriezing van de salarissen van ambtenaren en trendvolgers, zoals het ka binet die voorstaat. DEN HAAG (ANP) - Gemiddeld negentig procent van de leerlin gen doorloopt het midden- schoolonderwijs in een ruk. Het aantal uitvallers is miniem. Meer leerlingen komen hoger uit dan bij het verlaten van de van de la gere school werd verondersteld en geadviseerd. Uitstel van stu diekeuze heeft een positef effect Dat de middenshcool een jaar extra zou kosten, is goeddeels niet waar, nog afgezien van het niet kunnen blijven zitten op de middenschool. Dit blijkt uit "De middenschool uit", een tussentijds verslag van een onderzoek bij leerlingen die de middenschool hebben afge sloten, uitgevoerd door het Insti tuut voor Toegepaste Sociologie van de Katholieke Universiteit in Nijmegen, waarvoor de Stichting voor Onderzoek van het Onder wijs (SVO) in Den Haag subsidie gaf. Projectleider Jan Coopmans wijst op het zeer voorlopige ka rakter van de onderzoeksresulta ten, maar spreekt ook van op zienbarende conclusies Uitvalcijfer In het bestaande voortgezet onder wijs maakt nauwelijks de helft van de leerlingen de school zon der dratische onderbreking, zo als zitten blijven af. het uitval cij fer is er aanzienlijk hoger dan bij de middenschool. Het gaat om 18 procent voor het lager beroeps onderwijs (lbo), vijf negen pro cent voor mavo, havo en vwo, en één procent voor de midden school. De overige negen pro cent die de middenschool niet in een ruk afmaakt, bestaat uit leer lingen die verhuizen en met na me jongens die op de lagere school al een jaar hadden verlo ren en zo snel mogelijk een lbo- diploma wilden halen. In het bestaandonderwijs gaat ge middeld ongeveer tien procent van de leerlingen over naar een "hogere" opleiding dan het lage re school-advies aangaf. Bij de middenscholen is dit bijna 25 procent Tegenover dit "opstro- men" van leerlingen staat ook een "afstromen". Bij de midden scholen beloopt dit 25 procent en dat is gelijk aan de afstroom in het voortgezet onderwijs. Meisjes Van de veel grotere opstroom bü middenschoolleerlingen profi teert niet iedereen evenveeL Meisjes en leerligen uit het hoge re beroepen-milieu zijn in het voordeel. De opstroom heeft wel tot gevolg dat het havo en het vwo beter in de vervolgkeuzen zijn vertegenwoordigd dan op grond van het eerder advies had mogen worden verwacht Bij de middenscholen gaan ver houdingsgewijs meer leerlingen met een aanvankelijk mavo-ad vies door naar het lbo. In de vwo- groep op de middenscholen, waarvoor geen opstroom-moge- iijkheid bestaat, is het percenta ge leerlingen dat volgens het nor male tijdschema doorgaat naar het vwo beduidend groter dan in het huidige vwo. Het onderzoek had ook betrekking op de beleving van schoolerva ringen door de leerlingen. Daar uit kwam naar voren dat de mid denschool en het middenschool- onderwijs doorgaans positief worden beleefd. De manier waar op leraren met leerlingen om gaan wordt als prettig ervaren. De gehanteerde werkvormen worden gewaardeerd. DEN HAAG (GPD) - De vier grote gemeenten in de Randstad eisen dat de bezuinigingen van de regering op volkshuisvesting en de stijging van de woonlasten volgend jaar ongedaan worden gemaakt. De precieze verlangens zijn gisteren in Den Haag bekend gemaakt op een persconferentie van wethouders van de vier steden, gesteund door bewonersorganisaties en corporatiebesturen. Achttien middelgrote gemeenten, waar onder Leiden, hebben zich bij de eisen aangesloten. Op verzoek van de vier grote ste den wordt morgen in de Tweede Kamer een hoorzitting gehouden over de stijgende woonlasten. Diezelfde avond is er in Den Haag een manifestatie waar ka merleden zijn uitgenodigd te spreken en te discussieren met het publiek. Volgens de gemeenten hebben de bezuinigingen op individuele huursubsidie en verminderen van de algemene subsidies in de huursector funeste gevolgen voor het stadsvernieuwingspro ces en de bewoners met lage in komens. Belangrijke eisen uit het pakket van de gemeenten: het handha ven van de vergelijkingshuren in de grote steden, het verlagen van het btw-tarief op aardgas van 18 naar 4 procent, niet bezuinigen op individuele huursubsidie maar een ombouw tot een alge mene woonlastensubsidie waar in rekening wordt gehouden met het inkomen, de huur en de ver- warmingskosten. Verder wordt gesteld dat per 1 juli geen huur- DEN HAAG (GPD) - De kans dat Nederland volgend jaar opnieuw laag en middel radioactief afval in de oceaan moet dumpen, is erg groot geworden. Hoewel het regeringsbeleid er op is gericht het afval op land op te slaan, lijkt het onmogelijk om alle procedures op tijd rond te krijgen. Voor september 1983 moet er een opslagplaats op het land gereed zijn. Het tijdschema is zo krap, dat de kleinste vertraging alles in de war kan sturen. Zo is er bijvoorbeeld geen rekening mee gehouden dat de Raad van State een verzoek van tegenstanders kan toewijzen om de bouw van de opslagplaats uit te stellen in afwachting van de definitieve be handeling van een hoger beroep. Dit laatste zei gisteren mr. A. R. I. Aris van de directie Straling van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (vrom). Hij verdedigde voor de Raad van State, afdeling rechtspraak, een besluit van de minister van milieubeheer om op dit moment de inventarisatie van mogelijke lokaties van opslagplaatsen niet bekend te maken. Het is niet bekend of het ministerie in verband met de'tijdnood behalve de procedure voor de bouw van een opslagplaats ook een vergunning zal aanvragen voor dumping van het radioactief afval. Op die manier hoeft men aan het eind van 1983 niet te kampen met het probleem van een te grote hoeveelheid gevaarlijk afval. Een ander alternatief is het vinden van een opslagplaats voor de duur van één jaar. Een woordvoerder van milieubeheer wil alleen zeggen dat de ambtena ren op dit moment druk bezig zijn er zorg voor te dragen dat er geen dumpingen meer plaatshebben. Volgens hem kunnen er niet meer me dedelingen worden gedaan in verband met het „delicate karakter" van de onderhandelingen met gemeenten over de opslagplaatsen. Om die reden weigerde het ministerie ook de inventarisatie van mogelij ke lokaties openbaar te maken. Drie redacteuren van een aantal regio nale kranten begonnen daarop een procedure in het kader van de Wet Openbaarheid van Bestuur. Omdat het ministerie in haar beslissing bleef volharden, diende de zaak gisteren voor de Raad van State, die over enkele dagen uitspraak zal doen. verhoging van 6 of 7 procent no dig is zoals de regering stelt, maar veel lager omdat de bouw kosten dit jaar zijn gedaald. Betere verdeling De gemeenten menen dat deze maatregelen het rijk geen extra geld hoeven te kosten op voor waarde dat de beschikbare sub sidiestroom beter wordt ver deeld. Wethouder Vermeulen van Rotterdam wees er gisteren op dat volgens een onderzoek van het Sociaal Cultureel Plan bureau de meeste subsidies van volkshuisvesting naar mensen met hogere inkomens gaan. „Al leen de individuele huursubsidie blijkt direct bij de laagste inko mens terecht te komen en juist op die subsidie wordt nu bezui nigd". Volgens Vermeulen gaat er 7 mil jard gulden om in de gesubsi dieerde woningbouw. Onder subsidie verstaat hij dan ook de renteaftrek voor eigenaren van koopwoningen. „Die zeven mil jard is een relatief klein bedrag op het totaal van de rijksbegro ting en het komt voor een deel bij de verkeerde mensen te recht", aldus Vermeulen, "Harde acties" Jan de Witte uit Amsterdam waar schuwde namens de bewoners organisaties in de grote steden, dat veel huurders de lasten van huur en verwarming niet meer kunnen opbrengen. „Als de maatregelen doorgaan, blijft het niet meer bij aardige acties als proefprocessen. Dan komen er harde acties. Welke dat kan ik niet zeggen, want dan geven we onze wapens uit handen". Vertegenwoordigers van de bestu ren van woningbouwverenigin gen vrezen eveneens de gevolgen van het huidige regeringsbeleid. „We zijn bijna op het punt dat we voor een keuze staan: ofwel oor log met onze huurders ofwel oor log met de rijksoverheid", aldus Jan de Jong, namens de Amster damse corporaties. WEERRAPPORTEN ADVERTENTIE IA Amsterdam mist De Bilt geheel bew. Deelen geheel bew. Eelde mist Eindhoven geheel bew. Den Helder mist Rotterdam geheel bew. Twente mist Vlissingen geheel bew. Zd.-Limburg geheel bew. Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs licht bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. 6-1 0 geheel bew. 5 4 1 regen 7 4 2 mist 7 -3 0.1 onbew. 15 7 0 zwaar bew. 11 4 0.1 mist 6-3 0 onbew. 10 -2 0 onbew. 16 7 0 regen 15 10 0.1 regen 18 11 0.1 motregen 4 4 4 zwaar bew. 17 11 0.9 mist -1 -4 0.3 zwaar bew. 5 10 regen 15 12 0.9 regen 15 10 32 Stockholm onbew. Wenen regen 9 5 3 Zurich geheel bew. 4 4 0 Casa Blanca zwaar bew. 6 Istanbul zwaar bew. 9 Las Palmas zwaar bew. 21 16 0.8 Tel-Aviv onbew. 20 9 0 Tunis regen 17 10 0.6 *geef goud als je van elkaar houdt juwelierdiamantair beëdigd taxateur Breestraat 95 LEIDEN tel. 120092 DEN HAAG (GPD) - Prins Claus is gisteren opnieuw op genomen in de universiteits kliniek van Bazel. Tot deze, eerder dan verwachte tweede opname is besloten in over leg met de artsen die de prins behandelen wegens klachten van depressieve aard. Prins Claus werd begin okto ber voor de eerste maal opge nomen in de universiteitskli niek van Bazel. Hij werd daar gedurende ruim drie weken behandeld door de zenuwarts dr. P. Kielholz. Na afloop van de eerste behandeling, die volgens deskundigen betrek kelijk kort duurde, werd af gesproken dat prins Claus na de wintervakantie van het koninklijk gezin voor een na behandeling opnieuw naar Bazel zou gaan. De eerste behandeling duurde omder meer vrij kort omdat de prins koningin Beatrix wilde vergezellen op het staatsbezoek naar Engeland. Koningin Beatrix zei tijdens dat bezoek anderhalve week geleden in een gesprek met de Nederlandse pers dat het „gelukkig heel goed" gaat met haar man, maar dat afge sproken was dat hij bepaalde vermoeiende programma-on derdelen, zoals drukke recep- ties, niet zou meemaken. Omdat de prins zich nog steeds niet goed voelt, is besloten de nabehandeling te vervroegen namelijk vóór de skivakantie - die eind december begint - en niet daarna. Brandweerlieden en politiemensen bekijken de restanten van het sport vliegtuigje dat gistermiddag bij een landingspoging neerstortte nadat het een aantal boomtoppen had geraakt. Ook kettingbotsingen DEN HAAG (GPD) - Dichte mist is gistermiddag oorzaak geweest van een aantal kettingbotsingen, terwijl bij Zestienhoven een klein vliegtuig neerstortte toen het bij de landing de boomtop pen raakte. De twee inzittenden van dit vliegtuig zijn ernstig ge wond geraakt. De luchthaven Schiphol was van 's middags twee tot ongeveer vijf uur voor alle luchtverkeer gesloten. Over de Haarlemmermeerpolder kwam in de middag een zeer dichte mist te hangen, die zich la ter uitbreidde over een groot deel van de Randstad. Op de au tosnelweg A-4, Amsterdam - Rot terdam, kwamen omstreeks half vijf vier auto's en een tankwagen met elkaar in botsing bij het aquaduct aan de zuidwestkant van de Haarlemmermeer. Uit vrees voor gevaarlijke stoffen in de tankwagen werd het verkeer omgeleid, maar later bleek dat de tankwagen leeg was. TILBURG (ANP) - De politie van Tilburg heeft onlangs een acht man sterke bende opgerold die wordt verdacht van het ste len en valselijk innen van girobe taalkaarten. In totaal werden 40 pakjes girocheques ter waarde van totaal 160.000 gulden gesto len, die in het hele land groten deels werden verzilverd met val se giropasjes. De politie van Til burg heeft dit gisteren meege deeld. Intussen groeide de file aan tot 14 km, mede doordat by de Schip- holtunnel, bijna aan de andere kant van de polder, eveneens een kettingbotsing ontstond. Bij bei de ongevallen was wel materiële schade, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ook elders in het land waren er volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen een aantal botsingen door de mist, maar ook daar geen persoonlijk letsel. Het vliegtuig dat by Zestienhoven neerstortte was een Cessna-105, een klein vliegtuig dat met twee inzittenden onderweg was van Texel naar Schiphol. Door de mist kon daar niet worden ge land. De vliegers, H.J. de Graaf (42) en David Schols (26) uit Den Haag, vroegen daarop met hun radio toestemming om op Val kenburg te landen, maar dat werd geweigerd omdat het een militaire basis is. Daarop vlogen zij door naar Zes tienhoven, waar inmiddels ook in korte tijd het zicht was terug gelopen tot minder dan 200 me ter. De vliegers deden drie pogin gen om te landen. Bij de derde poging, op bijna een kilometer van de baan, raakte het vliegtuig boomtoppen en stortte het neer in een complex volkstuinen van Rotterdam-Schiebroek. De rijks politie dienst luchtvaart onder zoekt het ongeluk. GRONINGEN/DEN HAAG (ANP) De actie "Schoon schip" van het Groningse video banden-ver- koopbcdryf "Video for pleasure" heeft tienduizend illegale casset tes opgeleverd, verklaarden gis teren directeur M. Bloemink. Op 1 september begon dit bedrijf met een actie onder haar afne mers, verhuurders van videoban den, die drie maanden zou gaan duren. De verhuurbedrijven konden hun voorraad aan illega le cassettes voor vyftig gulden per stuk inruilen op voorbespeel- de cassettes van het Groningse bedryf. die honderd tot honderd twintig gulden kosten. Een lege cassette kost vijfentwintig tot dertig gulden. Directeur Bloemink spreekt van een "groot succes", maar zegt er direct bij dat de actie geen ver volg zal krygen. "Dan bestaat het risico, dat je de illegaliteit gaat aanwakkeren". Bloemink zegt dat in de voorraad, die onder toezicht van een nota ris verbrand zal worden, opval lend veel illegale kopieén waren van de speelfilm "Joep Meloen" van André van Duin. hoewel toch voorbereidingsmaatregelen waren genomen om te voorko men dat de bioscoopfilm "over geschreven" zou worden op ille gale videocassettes. Ook trof Bloemink veel illegale ko pieén aan van films, die hij zeifin omloop bracht in ons land. com pleet met nagemaakte omslagen. Bloemink zegt de indruk te heb ben, dat zeventig procent van de videobanden, die in omloop zijn, illegale kopieén betreft. Dat op grote schaal illegaal geko pieerd wordt, is niet alleen de vi- deohandel een doorn in het oog. Ate de Jong van het Genoot schap van Nederlandse Spccl- filmmakers vertelt dat met zijn "Vlucht regenwulpen" hetzelfde gebeurde als met "Joep Meloen". première van zyn film een illega le copie aan in een winkel in Am sterdam. DEN HAAG (GPD) - WD fractie leider Ed Nijpels noemt het „on verantwoordelijk" dat het libera le kamerlid Erica Terpstra vorige week met een borrel op achter het stuur is gaan zitten, waardoor ze een aanrijding veroorzaakte. De party zal echter geen druk op haar uitoefenen haar zetel ter be schikking te stellen. Mevrouw Terpstra reed vorige week vrijdagochtend in alle vroegte (na de debatten over de regeringsverklaring in de Ka mer) van Den Haag naar Nieuwe-, gein. In Berkel en Rodenrys bot ste ze tegen een geparkeerde au to, waarby bleek dat ze te veel had gedronken. De politie con stateerde een alcoholpromillage van 1.61 in haar bloed. Terpstra noemt het ongeluk „een domme gebeurtenis". Voorzitter Dolman van de Tweede Kamer, die door haar op de hoogte is ge steld, meent dat ze niet hoeft op te stappen. Hij vindt dat kamer leden in dit soort gevallen niet anders moeten worden behan deld dan andere Nederlanders. DEN HAAG (ANP) - Om te zorgen dat vrouwen zich bij de politie beter kunnen handhaven, moet voor hen uit een uitzonderings positie worden vermeden. Dat zal in de meeste poli tiekorpsen alleen moge lijk zijn als er meer vrou wen worden aangesteld en er bovendien geen uit- zonderingsbeleid wordt gevoerd. Indien de vrouwen sterk in de min derheid zyn, betekent dat voor hen voortdurend bezig zijn met hun eigen positie. Vormen ze daarentegen een grote minder heid, dan heeft de vrouw plezier in haar werk en voelt ze zich be vrijd van de extreme prestatie- druk. Dit zijn enkele aanbevelingen uit een gisteren uitgebracht rapport over een onderzoek naar de posi tie van vrouwelijke surveillanten bij de gemeentepolitie in Den Haag. Bij het onderzoek, dat werd verricht door mevrouw drs. A. Verheecke, was het uitgangs punt dat de vrouwelijke politie ambtenaar een feit is. Doel was na te gaan hoe haar positie en functioneren zouden kunnen worden verbeterd. Het rapport werd aangeboden aan minister Rietkerk (binnenlandse zaken). De bewindsman toonde zich blij met dit "goede en lees bare rapport" dat volgens hem een voorbeeld kan zijn voor an dere politiekorpsen, "dit rapport kan ook een bijdrage leveren tot bevordering van de plaats die de vrouw bij de politie inneemt, want aan dit probleem is echt nog wel iets te doen", aldus de bewindsman. Het onderzoek werd uitgevoerd in het Haagse korps, omdat hier re latief veel vrouwen werkzaam zijn (al vanaf 1956). Op deze ma nier is een vergelijking mogelyk met de resultaten van een (nog te publiceren) onderzoek van on derzoekster Sari van der Poel on der het Amsterdamse politie korps, waar in vergelijking met Den Haag weinig vrouwen werken. Dubbel bewijzen Vrouwen, die als nieuwelinge in een ploeg bij de Haagse politie kwamen, zo wees het onderzoek uit, werden doorgaans zeer scep tisch bekeken. Ze hebben het ge voel zich dubbel te moeten be wijzen en in de erste instantie op hun sexe te worden beoordeeld in plaats van op hun capacitei ten. Enkele ervaringen uit het rapport: de meeste vrouwen werken het liefst samen met een mannelyke collega. De meesten zyn tevre den over hun baan, maar hebben vaak moeite met het routinema tige karakter van het werk Een kleine groep vrouwen ziet wel degelijk toekomst in het politie vak en wil zeker de rang van bri gadier bereiken. De meeste vrou wen zien hun werk bij de politie als tydelyk vanwege de begrens de taak van de pohtieagent en de beperkte acceptatie van vrou wen Andere aanbevelingen uit het rap port zijn: de getalsmatige achter stelling van vrouwen bij de poli tie zou kunnen worden vermin derd door by gelijke geschikt heid voorrang te geven aan vrou welijke sollicitanten. Korpsen die voor het eerst vrouwen aan stellen, zullen niet slechts ééen vrouw moeten aannemen maar een aantal tegelijk. Zolang de getalsverhoudingen tus sen mannen en vrouwen nog on evenwichtig zijn, verdient het aanbeveling ook rekening te houden met de ploegsamenjtel ling. Verder moet aandacht wor den besteed aan mogelykheden die het voor vrouwen aantrekke lijker maken lang bij de politie te (blijven) werken. In dit verband zou deeltijdarbeid bestudeerd moeten worden, aldus het rap port

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7