Vroegere bioscoop wordt mogelijk cultureel centrum Officiële status op komst Wijk Ouderen Raden 'Afsluiting van Valkbrug mag niet lang gaan duren' Camera aan Hogewoerd Hoe komt het dat u zo aardig bent?" Gemeente: makelaar Data profiteert van tekort aan woningen Leiden DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 LEIDEN - De voormalige bioscoop Camera aan de Hogewoerd krijgt waar schijnlijk een tijdelijke bestemming als cultureel centrum. Wethouder Tesselaar (volkshuis- vesting) heeft positief gerea geerd op een verzoek van de Stichting Cultureel Centrum Leiden in Oprichting om de bio scoop gedurende een jaar te mo gen gebruiken voor culturele doeleinden. De initiatiefnemers, voor een deel voormalige stafle den van het Leids Vrijetijda Cen trum, willen in het gebouw een groot aantal culturele activitei ten ontplooien die elders onvol doende van de grond zouden ko men. Daarnaast zal het pand waarschijnlijk tijdelijk onderdak bieden aan de buurtvereniging Hogewoerd. Voorwaarden De gemeente heeft een aantal voor waarden gesteld alvorens ak koord te gaan met een tijdelijke bestemming voor de voormalige bioscoop. Zo moeten de gebrui kers het pand voor eigen reke ning opknappen en zullen zij, na een jaar, geen aanspraak kunnen maken op vervangende ruimte. Zolang de gemeente het bio scoopterrein niet nodig heeft om haar woningbouwplannen uit te voeren kan het gebruikerscon tract telkens met een maand worden verlengd. De Stichting Cultureel Centrum is voornemens het pand te gebrui ken voor activiteiten op het ge bied van jazz en geïmproviseerde muziek, moderne klassieke mu ziek, muziektheater, literatuur en poëzie, randgebieden van de hedendaagse popmuziek en amateuristische kunstbeoefe ning. Voorts is het de bedoeling in het gebouw thema-avonden te organiseren en kindervoorstel lingen geven. Te duur? De initiatiefnemers kunnen nog geen zekerheid geven of hun plannen haalbaar zijn. De voor malige bioscoop zou in zeer slechte staat verkeren zodat het wel eens te duur zou kunnen worden om het gebouw te verbe teren. Gedacht wordt aan de mo gelijkheid om jonge werklozen, met behoud van uitkering, het pand te laten opknappen. Het is nog onduidelijk of één en ander uitvoerbaar is. De bioscoop Camera heeft in juni van dit jaar de poorten moeten sluiten vanwege het sterk terug gelopen bezoekersaantal. Het pand staat sinds die tijd leeg en is inmiddels verkocht aan de ge meente. In de toekomst zal de voormalige bioscoop worden ge sloopt om plaats te maken voor woningbouw. LEIDEN - Vijf getuigen aanwe zig. Was er soms een jachtop ziener door een stroper uit de boom geschoten? Of had ie mand een agent van zijn sok ken gemaaid'7 Nee, een Noord- wijkse taxichauffeur was op een ochtend door rood licht ge reden en bleef bij hoog en bij laag volhouden dat hij keurig was gestopt, terwijl de politie agenten eveneens op hun standpunt bleven staan: hij was doorgereden. Twee getuigen had de chauffeur bij zich. De eerste vertelde dat hij eigenlijk niets te vertellen had. "Behalve dan dat deze man keurig is gestopt. En dat, meneer de rechter, is de eerlij ke waarheid". Nummer twee, een vrouw, vertelde ongeveer hetzelfde. De agenten konden ten tonele verschijnen. De motoragent, nu in burgerkleding, zei dat het een erg overzichtelijke si tuatie was geweest, "ik zag dat hij een fout maakte", en daar om had hij het kenteken van de taxi genoteerd. De volgende agent die voor de balie ver scheen had zijn pakje aan. Hij vatte zijn taak klaarblijkelijk zeer formeel op, want hij bracht een hand naar zijn pet en vergat eigenlijk alleen nog maar even zijn hakken tegen elkaar te tikken en te roepen: "Present, overste!" "Zo te zien zit u bij de politie", constateerde de rechter droog. Of de agent even wilde vertel len wat hij gezien had. Hij som de nauwkeurig op wat er in het proces-verbaal stond en zei ten overvloede: "Nou ja, wat er in het verbaal staat hè". Wat de rechter de opmerking ontlok- te: "U heeft dat proces-verbaal uit uw hoofd geleerd, geloof ik. Kunt u niet in eigen woorden vertellen wat u gezien hebt". Nummer drie mocht zijn zegje doen. "Tsja", zei deze, "ik ben nu wel opgeroepen, maar ik heb eigenlijk niets te verkla ren". Hij werd bedankt. De of ficier van justitie eiste 110 gul den boete. "Dan ga ik in hoger beroep", zei de verdachte. Te voorbarig was hij, want de rechter moest nog een uit spraak doen. Deze vond een boete van 110 gulden echter juist, zodat de taxichauffeur nog een keer kon zeggen: "Dan ga ik in hoger beroep". Ver dachte en getuigen verlieten de zaal. "Een hele optocht is dit", had de rechter in het be gin al gezegd. Een agent? Een al niet meer zo jonge man maakte op 28 februari in Sas- senheim een verkeersfout: hij reed op de verkeersstrook voor linksafslaand verkeer, maar ging recht door. Wat deze man nu niet begreep was: wie had dat dan wel gezien dat hij recht-door was gereden? Een agent, opperde de rechter. Niet gezien, antwoordde de verdachte. "Oh, die agent stond zeker ergens langs de kant van de weg", zei de rech ter op zijn beurt. De automobi list begreep het allemaal nog niet zo, dacht dat zijn fout foto grafisch was vastgelegd. Nee, dat had hij fout begrepen. Nogmaals: er had gewoon een agent langs de kant van de weg gestaan. Nu begon er iets te da gen. Een agent!, zei de automo bilist, dat leek hem toch zo sterk. "Oh, ze staan daar voor niets in Sassenheim hoor", zei de rechter. Vervolgens benadrukte de ver dachte dat hij toch iets had ge daan wat automobilisten wel vaker doen. Kortom: eigenlijk was er toch niets aan de hand! De rechter sputterde tegen. "Dat kan wel zijn, maar wat u heeft gedaan mag niet. Vertelt u me eens: hoe lang rijdt u al?" Veertig jaar bleek hij al achter het stuur te zitten. "Dan is ze ker de theorie wat weggezakt", meende de rechter. "Ik zou zeggen: neemt u die boekjes nog eens door". De officier merkte op geen ge bruik te willen maken van de ontboezemingen van de ver dachte. Hij eiste een boete van 45 gulden. "Aan u het woord", werd er tegen de automobilist gezegd. "Dank u wel", zei hij vriendelijk en maakte aanstal ten om de zaal te verlaten. "Nee, nee, nee", zei de rechter. "U mag wat zeggen. En ik ben er ook nog om een uitspraak te doen". "Ach", zei de verdach te, "als daar een agent langs de kant van de weg stond...dan zou ik zeggen: dit is terecht". 45 gulden boete kreeg hij. "Een koopje hè", besloot de rechter. Het is bekend dat de rechter en de officier van justitie allebei figureren in een rollenspel. De officier van justitie eist bij voorbeeld 110 gulden en de rechter zegt vervolgens: ik vind dat de verdachte een boe te moet krijgen van 75 gulden, want... Of beide heren zijn het roerend met elkaar eens, zoals in de beide hierboven beschre ven gevallen. Het komt niet vaak voor dat de officier zich mild opstelt. Gisterochtend echter wel. Tenminste, dat vond de rechter, want op een gegeven moment zei hij: "Wat heeft u vanochtend toch? Ik bedoel, hoe komt het dat u zo aardig bent?" Na vijf jaar proefdraaien LEIDEN - Voor de Wijk Ouderen Raden in Leiden ligt, ongeveer vijfjaar nadat ze in verschillende wijken van de grond kwamen, nu een officiële status in het ver schiet. Op het moment wordt na melijk gewerkt aan de statuten waarin taak en functies van de WOR'S worden vastgelegd. Hoe wel afgevaardigden van de oude- renraden nu al meedraaien in het bestuur van de Stichting Dien stencentrum, bepalen de statu ten straks pas het officiële karak ter van de adviezen van de WOR's. Wijk Ouderen Raden werden opge- den de grootste voorkeur had. Activiteiten als klaverjasmidda- gen en taallessen zijn er op de dienstencentra nog steeds, maar de laatste jaren is de belangenbe hartiging steeds meer naar de voorgrond geschoven. De WOR'S nu bestaan uit een aantal 55-plussers die opkomen voor de belangen van de ouderen in hun wijk. Ideeën en wensen wor den via de WOR ingebracht bü Loketruit vernield na ruzie om treinkaartje LEIDEN - Onenigheid tussen een treinreiziger en een beambte van de Nederlandse Spoorwegen is vannacht wat uit de hand gelo pen: de treinreiziger vernielde een loketruit van het Leidse sta tion waarbij de beambte door het rondspattend glas werd gewond in het gezicht. De woordenwisseling ging om een treinkaartje, dat de reiziger vol gens zijn zeggen niet had ge bruikt. Aan het loket eiste hij te ruggave van de reiskosten. Toen hij het geld met terugkreeg ver loor de reiziger zijn geduld en sloeg de ruit in. de Stichting Dienstencentrum of de gemeente. Daarbij kan het om de simpelste, maar ook om heel belangrijke dingen gaan. Succes- jes van de WOR's in de laatste ja ren waren bijvoorbeeld een apo theek in de Mors, overkappingen bj bushaltes of verbetering van verkeerssituaties. De WOR's proberen ook om via de dienstencentra zoveel mogelijk ouderen te betrekken bij hun werk. Als een van de grootste problemen van de oudere mens erkennen zij de vereenzaming die mensen het contact en begrip voor de buitenwereld doen ver liezen. Hoewel het erg moeilijk blijkt om met name bezoekers uit het bejaardenhuis te trekken, gaan de WOR's door met dat te proberen. "Want in het diensten centrum zien ze dat ouderen te genwoordig hun mond niet meer hoeven te houden". De bewustwording van oudere mensen is volgens de WOR's sterk gegroeid de laatste jaren. Acties van de ouderenraden mo gen hiervan getuigen. Elke wijk is vertegenwoordigd door een raad en elke raad heeft wel de no- Oudere bewoners van Leiden-Noord boden eerder dit jaar provinciaal bestuurder Boone in Den Haag handtekeningen aan, om hun wens tot bouw van een bejaardenhuis te onderstrepen. Een voorbeeld van de wijze waarop Wijk Ouderen Raden aan belangenbehartiging kunnen doen. dige noten op zijn zang. Een alarmsysteem voor ouderen, hulp en inspraak voor ouderen bij renovatieprojecten, decentra lisatie van de trombosedienst. hulppostkantoren in Meerburg en Zuid West en een veiligere verkeerssituatie op de Heren straat zijn nog maar een greep uit die de WOR's op hun lijstje hebben staan. Over medezeggenschap hebben de WOR's weinig te klagen. De alge mene indruk is dat de gemeente serieus luistert naar de wensen en ideeën van de ouderen. "Na tuurlijk zijn we ook wel eens te leurgesteld, maar wanneer je niets van je laat horen gebeurt er natuurlijk ook nooit wat". Hengelsport Visvereniging 'Hengelsport' viste een wedstrijd in het Oegstgees- terkanaal. I. P. Verhoef met vijf vissen van totaal 1670 gram; 2. W. den Edel 8-1540; 3. A. Be ij 17-1150:4. P.v Houten 12-1120; 5. T. Blansjaar 12-820; 6. E. v Houten 6-650; 7. C. vd Berg 7-540; 8. A. Le- vahrt 7-400; 9. I. Jansen 5-290; 10. F. v Eijgen 3-230. Rommelmarkt Peuterspeelzaal De Kleine Urt houdt een rommelmarkt waar van de opbrengst bestemd is voor de speelzaal. Kinderkleer- tjes, speelgoed, boeken en huis- houdartikelen zijn welkom op Herenstraat 64. Het goed wordt opgehaald na een telefoontje met 146637, 140769 of 765721. Sinterklaas Buurthuis Op Eigen Wieken in de Merenwijk krijgt morgenmid dag om twee uur bezoek van Sinterklaas. Na zijn bezoek komt er ook een optreden van het kindertheater van Jos van Langen. Toegang gratis. Transvaal matie—avond over het verbete ringsplan van de wijk. De avond wordt gehouden in buurthuis Morschwijk en zal onder meer gaan over de riool vernieuwing en de herbestra ting van de Morsweg. Aanvang acht uur. Kinderfilm De avonturen van het Molletje en het krekeltje en tekenfilms zijn morgenmiddag de ingrediën ten voor de kinderfiulmmid- dag in het K&O-gebouw aan de Oude west 45. Aanvang half drie. Metamorfose 'Metamorfose van de plant' is het onderwerp van een lezing die morgenavond wordt gehouden in het kader van de Goethe-- herdenking. J.J. Siepman v.d. Berg zal de lezing beginnen om kwart over acht in de Rudolf Steinerschool aan de César Franckstraat 9. LEIDEN - Data Makelaardij profi teert op ongeoorloofde manier van de woningnood, een praktijk die niet door de beugel kan. De makelaar berekent dubbele courtage. B en W antwoorden dit op vragen van PSP-raadslid De la Mar over de verhuur van de nieuwbouw op de hoek van de Morssingel/Stationsweg. B en W zeggen echter niets te kun nen doen om de contracten tus sen woningzoekenden en de ma kelaar ongedaan te maken. In de contracten is vastgelegd dat de aspirant-huurders zes procent van de jaarhuur aan de makelaar dij betalen, als de woning door de gemeente wordt toegewezen. B en W verwijzen de huurders naar een artikel in de Consumenten gids van oktober. In het artikel wordt uiteen gezet hoe een huur der in zo'n geval dient te hande len. Het college zal in de toekomst, bij de uitgifte van grond voor nieuwbouw, bepalingen opne men in de erfpacht-contracten om een dergelijke handelwijze tegen te gaan. Scheurtje in schedel na aanrijding LEIDEN - Bij een aanrijding op de Steenstraat heeft een 21-jari ge Leidse gisterochtend een scheurtje in de schedel en enkele wondjes opgelopen. Zij moest worden overgebracht naar het AZL. Het meisje zat achterop de fiets bij een 24-jarige Leidenaar die geen voorrang kreeg van een automobilist. De automobilist, een 21-jarige man uit Zoeter- woude, kwam uit de richting van de Beestenjnarkt. Hij liep geen verwondingen op. De fietser kreeg wat schaafwondjes en kon ter plekke worden behandeld. Verordening om geluidshinder te bestrijden LEIDEN - In Leiden zal binnen kort een nieuwe verordening in werking treden om paal en perk te kunnen stellen aan veel voor komende geluidshinder in de stad. Het gaat daarbij onder meer om ge luidshinder van bedrijven, mu ziek- of dansscholen, sporthallen en -terreinen, horeca-inrichtin- gen waar al of niet speelautoma ten zijn geplaatst, geluidhinder van crossen met brommers of hobbylawaai. In de verordening staan regels met betrekking tot de vergunningaanvragen en voorschriften waaraan moet wor den voldaan om geluidhinder te beperken dan wel te voorkomen. Als handreiking aan de gemeente besturen, en om bij het opstellen van geluidhinderbepalingen eni ge uniformiteit te bevorderen, is door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) een modelverordening ontworpen die is afgestemd op de wet ge luidhinder. De verordening van de gemeente Leiden is op die modelverordening gebaseerd en beperkt zich tot wat de gemeen teraad op grond van de wet ge luidhinder moet regelen. Een algemene bepaling die aan de verordening is toegevoegd luidt dat "het verboden is zich geluid hinderlijk te gedragen". Te den ken valt daarbij aan geluid voort gebracht door middel van luid sprekers, een kermis of braderie en het ten gehore brengen van achtergrondmuziek in winkel straten. Eén en ander is nog niet verder uitgewerkt. De verorde ning kan tezijnertyd aan de hand van opgedane praktijkervaring worden aangevuld. LEIDEN - Reparaties aan brug gen duren in Leiden over het al gemeen lang. Dat beweren de CDA-rapdsleden Van Zi p en Karstens. Zij vragen of B en W bereid zijn om maatregelen te ne men, waardoor de duur van af sluiting tot de kortst mogelijke tijd wordt teruggebracht. De CDA-ers stellen schriftelijke vragen naar aanleiding van de af sluiting van de Valkbrug. In ver band met reparaties en verande ringen aan het brugdek is de Valkbrug (bij molen De Valk) sinds afgelopen woensdag (22 november) voor de duur van zes weken voor het verkeer gesloten. Van Zijp en Karstens willen van het college weten of er over het tijdstip van afsluiting overleg ge voerd is met het bedrijfsleven, de politie, de brandweer en het openbaar vervoer. Zij vragen verder waarom er in de gemeentelijke advertentie van vrijdag 19 november geen mede deling gedaan is over de afslui ting. Die mededeling kwam pas na aanvang van de werkzaamhe den, in de advertentie van afgelo pen vrijdag (26 november). Het christen-democratisch duo wil ten slotte weten welke maatrege len B en W hebben getroffen om vertragingen voor het openbaar vervoer en andere weggebrui kers te voorkomen. De raadsleden herinneren eraan dat de werkzaamheden aan de Leiderdorpse brug deze zomer binnen veertien dagen werden gehee/nïeuwe erfbre^iere'bove^v De werkzaamheden aan de Valkbrug, waar het verkeer straks in twet klap voorzien. richtingen overheen zal kunnen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4