Steun voor horeca-proef Steeds Verontreinigings heffing met procent verhoogd -c Buit overval: 15.000 Latere sluitingstijd voor aantal cafés Chateau De Belle Isle 1981 m.vxwa ïMm I //c\ tl Sen wie/ A~oimn& blacfb(ree/tl Handelaren in heroïne aangehouden Vergadering over eisen bezetters DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 Leiden Het postagentschap aan de Morsweg, kort na de overval die gistermiddag werd gepleegd. LEIDEN - Van de daders van de gisteren gepleegde roofoverval op het postagentschap aan de Morsweg is nog geen spoor. Bg de overval werd ongeveer 15.000 gulden buitgemaakt. De dertigja rige zuster van de beheerder van het agentschap werd daarbij met een pistool bedreigd door twee ongemaskerde mannen. Er vie len geen schoten. Het postagentschap aan de Mors weg werd gisteren voor de twee de maal dit jaar overvallen. On middellijk na de overval, waarbij de overvallers op de vlucht sloe gen voor een binnenkomende klant, zette de politie de wegen rondom Leiden af. Diverse rode auto's werden in Leiden en om geving aangehouden. De over vallers zijn echter nog voor- vluchtig. Een rechercheur zoekt naar vingerafdrukken. Van de overvallers ontbreekt nog elk spoor. LEIDEN - Vijftien Leidse cafés mogen één nacht in het weekeinde om drie uur sluiten. De meerderheid in de gemeenteraad (WD, CDA en D'66) gaat akkoord met dit voorstel van burgemeester Goekoop, zo bleek gis teravond in de raadscommissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden. De verruiming van de sluitingstijd gaat volgens Goekoop op zijn vroegst half februari in. Eerst moet de kwestie nog in de ge meenteraad worden besproken (vergadering van 20 december). Vervolgens krijgt de bevolking in spraak (een maand) en ten slotte krijgt de burger nog de gelegen heid om tegen elk 'nachtcafé' af zonderlijk schriftelijk bezwaar te maken (binnen acht dagen). Goekoop: "We streven naar half fe bruari. In januari hebben we nog de Jazzweek en dan heeft prak tisch iedereen ontheffing. Het lijkt me bovendien beter om niet met de feestdagen te beginnen". De verruiming van de sluitingstijd (één nacht per weekeinde één uur langer open) zal aan vijftien caféhouders een jaar lang, bij wijze van proef, worden toege staan. Tijdens en na afloop van, de proef zullen de resultaten be keken worden. Protest De horeca-ondernemers hebben la ten weten niets voor het plan te voelen. Veertig caféhouders heb ben een schriftelijk protest laten horen. Zij stellen zich op het standpunt dat alle cafés de bij zondere ontheffing moeten kun nen krijgen. Gelijke monniken, gelijke kappen is hun motto. De discussie over het onderwerp verliep gisteravond volgens een inmiddels vertrouwd patroon: de PvdA en de kleine linkse partij en verzetten zich tegen de latere sluitingstijden; WD, CDA en D'66 zijn er voorstander van. De uitkomst van het debatje stond bij voorbaat vast. Dat hinderde PvdA-raadslid Eiker bout niet om kritiek te uiten op' de vaagheid van de keuze-nor men, op grond waarvan het ene café wel en het andere niet tot drie uur open mag blijven. Het grootste bezwaar van de linkse partijen tegen de latere sluitings tijden is echter de verwachting dat de overlast voor omwonen den zal toenemen. Burgemeester Goekoop reageerde op dit stand punt met: "Er zal altijd een zeke re hinder zijn voor de woonom geving, maar de binnenstad is niet alleen voor het wonen. De binnenstad is ook voor de recrea tie". Hoekema (D'66) benadrukte dat wanneer bij een café veelvuldig ADVERTENTIE De "MOUTON ROTHSCHILD" uit de Corbières —na s*°Lo0 door Kees Klerks, direkteur van slijterij-wijnhandel b.v. De meeste wijnliefhebbers die de naam Corbières horen, denken aan rode. slobberwij nen van een matige kwaliteit. Ik was dan ook tamelijk scep tisch toen men mij een fles Corbières Chateau de Belle Isle 1981 toezond, weer zo'n wijn waarvan er 13 in een do zijn gaan dacht ik. Maar hoe kan een mens zich vergissen, Chateau de Belle Isle is nl. een wijn die zich op geen enkele manier met een andere Corbières laat vergelij ken. De wijn is donker rood van kleur met een ietwat "boers" karakter en heeft een alcohol percentage van maar liefst 14,5% Vol. Door de uitsteken de grond, de gunstige ligging ten opzichte van de zon en door het gebruik van de meest edele druivensoorten, zoals Carignan, Cinsault en Grenache Noir wordt Chateau de Belle Isle terecht be schouwd als de beste crus uit de Corbières. Het chateau is gesticht door de beroemde maarschalk van Belle Isle uit de 18e eeuw - landheer van de Baronie van Lezignan - ten tijde van Louis XV en het bezit omvat 30 hectare. De volledige vinificatie vindt plaats in de kelders van het chateau. Op de wijntentoon stelling in Macon, waar elk jaar duizenden wijnboeren en wijnliefhebbers hun favoriete wijnen naar toezenden, ver overde deze wijn in 1979 en 1980 goud, de Medaille d'Or Macon. Deze bijzondere wijn, die zich uitstekend laat smaken bij al le vleesgerechten wordt in on ze 3 winkels verkocht voor de zeer lage prijs van f5.45 per fles, terwijl een doosje 6 fles sen f30.00 kost. U kunt de Chateau de Belle Isle de gehe le maand december proeven in onze filialen Bevrijdings plein 24 - Kennedylaan 7 - Kopermolen 36 te Leiden. j Maand teciifgfur i i. Vijftien cafés mogen volgend jaar in het weekeinde één nacht tot drie uur open blijven. Dat is de strekking txin de proef. De Leidse caféhouders voelen meer voor het principe gelijke monniken, gelijke kappen. Op de foto de voorzitter van de horecabond. W.F. Visscher. overlast blijkt, de ontheffing tus sentijds ingetrokken moet kun nen worden. Hij zei dat het tijd wordt voor een laatste stap in de discussie. Goekoop beaamde dat. "Dit is een uiterste poging. Kan dit niet, dan blijkt verrui ming in Leiden gewoon niet te kunnen", aldus Goekoop. LEIDEN - Dc verontreinigingshef fing van het Hoogheemraad schap van Rijnland gaat volgend jaar met 8V2 procent omhoog. Al- leenwonenden gaan in 1983 f 53,80 betalen en gezinnen zul len voor f 161.40 worden aange slagen. Door kostenbesparende maatrege len en beperking van nieuw bouw en vernieuwing is de stij ging aanzienlijk minder dan vo rig jaar (23,6 procent) en dit jaar toen de heffing met 11,5 procent omhoog ging Door kostenstij gingen van energie en andere ex ploitatie-uitgaven is een verho ging van de verontreinigingshef fing echter ook dit jaar onont koombaar. aldus het Hoogheem raadschap van Rijnland Ook de algemene omslag, voor ei genaren van onroerend goed bin nen Rijnland, zal, na drie jaren niet te zijn verhoogd, met drie procent stijgen van f 50,50 naar f 52,00. De omslagen voor de pol derafdelingen blijven ongewij zigd: voor Middengeest f 67,00 en voor Zuidgeest f 89,00 per hecta re of 500 gulden belastbare op brengst. Eén en ander blijkt uit de begro ting voor 1983 die het dagelijks bestuur van het hoogheemraad schap aanstaande woensdag zal voorleggen aan het algemeen be stuur. De begroting vermeldt een totaal van uitgaven voor het ko mend jaar van ruim 96 miljoen gulden. Daar staan inkomsten te genover van ruim negen miljoen gulden. Het verschil, ruim 87,5 miljoen moet door middel van het heffen van belastingen wor den opgebracht. Het grootste ge deelte van dit bedrag, iets meer dan 68 miljoen, komt binnen via de verontreinigingsheffing Volgend jaar denkt het hoogheem raadschap ruim 27 miljoen gul den te zullen investeren, waar van ruim 20 miljoen voor de bouw van een nieuwe zuive ringsinrichting te Aalsmeer en uitbreiding of verbetering van installaties in Leiden-noord, Heemstede, Rijsenhout en el ders. Bijna 13,5 miljoen gulden wordt volgend jaar besteed voor waterstaatkundige werken in Katwijk (nieuwe uitwaterings sluis), Gouda (gemaal stadsboe- Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Gerommel (4) Wethouder Jos Fase van econo mische zaken ging zaterdag ochtend bij de Groenoordhal- len vlot door de knietjes bij de blokkade van de Snuffelmarkt door boze marktkooplui. Uit angst dat haar eerste bezetting uit de hand zou lopen, wierp de bewindsvrouwe via een mega foon onmiddellijk de hand doek in de ring. Volgens Peter Deunhouwer, mede-organisa tor van de witte vlooienmarkt die volgende week in de Pie terskerk wordt gehouden, gaf zij daarmee haar beslissingsbe voegdheid uit handen en tastte zo de democratie aan. Dure woorden van deze 'vlooien- handelaar', maar hij is dan ook als de dood dat de kooplui zich ook met succes tegen zijn markt zullen richten. "Een markt die helemaal is gericht op de particuliere handel en dus door moet gaan", vindt Deunhouwer. Wethouder Fase heeft voorzitter Johan Verplancke van de Cen trale Vereniging voor de Am bulante Handel beloofd dat er in gemeentelijke gebouwen geen zwarte markten meer te organiseren. Ook beloofde zij de beheerders van niet ge- meentelijke-gebouwen op het hart te drukken geen zwarte markten in huis te halen. "Van daar dat ik burgemeester Goe koop heb geadviseerd af te zien van de witte markt in de Pieterskerk omdat de kans groot is dat er het een en ander aan de kerk wordt verbouwd wanneer de markt wél door gaat". Cees Goekoop is voorzitter van de stichting die de Pieterskerk beheert en exploiteert en heeft zich het advies van zijn wet houder kennelijk aangetrok ken. "We zullen eerst eens moeten nakijken wat voor soort contract we hebben ge sloten", zo sprak Leidens eer ste burger gisteren. Hij voegde daar aan toe "geen enkele be hoefte te hebben aan ruzie met welke Leidse groepering dan ook. Daarom ga ik in de loop van deze week met meneer Deunhouwer en manager Jo- chemus van de Pieterskerk rond de tafel zitten" Het zit er dus dik in dat Goekoop en Jochemus hun gespreks partner zullen aanraden om maar eieren voor zijn tweede hands spullen te kiezen Blokkadeleider John Verplancke Jan Plancke voor de Landenaars) zoals hij zaterdag met zijn secundanlen het 'remise-aanbod' van wet houder Fase besprak. Verplancke zou het zwaktebod aanvaarden en zichzelf vervolgens tot winnaar uitroepen... «Foto Holvast* "Of verkopen aan opkopers van wie er op onze warenmarkt voldoende rondlopen", ver richt Verplancke zijn public re- lations-taak. Alleen betalen die vaak voor goud een 'blikprijs'. Dan maar naar de jaarlijkse rommel markt 'voor het goede doel' in de voormalige Menkenhal met die handel. J.V. Gerommel (5) Of Deunhouwer dat zal doen, is maar de vraag want hij kondig de aan er eventueel "een zaak" van te willen maken. Dat er bij het doorgaan van de vlooienmarkt acties van marktkooplui zullen volgen, staat vast Voorzitter Verplanc ke wil over die acties niets kwijt. "Ik zeg alleen dat wat ons betreft die vlooienmarkt volgende week niet doorgaat". En wat dat wil zeggen, moet Deunhouwer maar aan Groenoordhallen-directeur André de Jong vragen... Behalve André de Jong en Peter Deunhouwer zitten nu ook de particuliere 'standwerkers' met hun handen in het haar. Zij zijn de dupe van de acties van de ambulante handelaren en moeten hun ouwe troep weer terugsiepen naar zolder Koopavond? Koopavond of geen koopavond, dat was gisteren de grote vraag. Het Leids City Centrum had berichten rondgestrooid als zou voor de Sinterklaasin kopen alleen dinsdag tot en met vrijdag in de avonduren gewinkeld kunnen worden. Een enkele zaak zou ook maan dag avondwinkel zijn. Afgelo pen zaterdag echter twee fikse advertenties in de krant, waar uit bleek dat ook maandag wel degelijk ingeslagen kon wor den. "Het merendeel van de winkels is gewoon open", liet men gis termiddag van Hema-zijde, één van de adverteerders weten. "Niet alleen de warenhuizen, maar ook de kleinere winkels". Vorig jaar waren er ook al pro blemen mee. "We hebben toen op het laatste moment affiches opgehangen om te zeggen dat we wél open zouden zijn op maandag". Erg druk was het volgens enkele kopers gisteren niet in de bin nenstad En er waren toch ook nog wel flink wat winkels dicht Hema-bedrijfsleider Bennink bleek vanmorgen niettemin een tevreden mens. "Net zo druk als op een don derdagse koopavond" Kenne lijk iedereen naar de Hema ge weest. LCC-voorzitter Verberg kan wei nig opheldering verschaffen over het misverstand. "Vrijdag praten we er met de wtnhWMI over en dat weet ik meer". Hij zegt wel dat de tekst van het persbericht van het LCC in sa menspraak met een vertegen woordiger van het grootwin kelbedrijf is opgesteld. Dat grootwinkelbedrijf was C A en die was gisteren ook dicht. Merkwaardig want dezelfde C A liet gisteren per adverten tie weten deze week elke avond open te zijn. De comple te verwarring dus. BJ Even geduld aub. "Onoverkomelijke technische problemen", excuseert een anonieme woordvoerder van Sleutelstad-tv zich telefonisch Afgelopen zondagmiddag zou de Leidse piraat bij Duitsland 3 hebben ingebroken om de in tocht van Sint Nicolaas in Lei den te kunnen uitzenden Iets wat wij voor geen goud wilden missen. Maar in plaats van de Spaanse weldoener, was het gewoon "Ihre Heimat - unsere Heimat", precies zoals aange kondigd. Sleutelstad heeft nu zgn bordje 'Even geduld, aub' opgehan gen Deze week hoopt men als nog Sints komst op de kabel te gooien. Als dat niet lukt, kan altijd nog het vertrek naar Spar\je worden uitgezonden BJ zem) en elders Daar tegenover staat een rijkssubsidie, in het ka der van dc Deltawet (het Kat- wijkse project), van negen mil joen gulden De kosten van het baggeren van Rijnlands boezemwateren, aan vankelijk geraamd op 9.8 miljoen gulden (voor de periode 1983 bm 1987), zullen hoger worden dan oorspronkelijk is voorzien. Met provinciale besturen en de in specties volksgezondheid wordt inmiddels gezocht naar een voor alle partijen aanvaardbare oplos sing. Politie vindt vuurwerk in twee woningen LEIDEN - In twee Leidse wonin gen heeft de politie gisteravond enkele duizenden stuks vuur werk aangetroffen en in beslag genomen Een bewoner van de Surinamestraat had enkele hon derden stuks sier- en knalvuur werk in huis, bij een 32-jange be woner van het Van Riebeekhof werd maar liefst zestig kilo vuur werk aangetroffen. Tegen beide mannen is proces-verbaal opge maakt In een derde Leidse wo ning waar gisteravond onder zoek werd gedaan, is niets ge vonden. LEIDEN - Twee meisjes van 18 en 23 jaar en een 23-jarige jongen zijn gisteren in een pand aan de Uiterstegracht aangehouden vanwege handel in verdovende middelen. In het pand werd een veertigtal poeders heroine aan getroffen en een geringe hoeveel heid hasj. De totale waarde van de in beslag genomen middelen bedraagt 1500 gulden. Een onderzoek van de laatste we ken had de politie ervan door drongen dat er in het pand aan de Uiterstegracht werd gehan deld in verdovende middelen. Overigens zullen de dne binne- kort worden overgedragen aan de vreemdelingenpolitie LEIDEN - Op verzoek van de be zetters van het faculteitsbureau zal de raad van dc faculteit socia le wetenschappen waarschgnlgk volgende week op maandag 6 de cember bg elkaar komen om te vergaderen over de eis van de be zetters dat vrouwenstudies ge handhaafd moet blijven. Het fa culteitsbestuur moet nog for meel ja zeggen Deze toezegging wil echter niet zeggen dat dc bezetters het ge bouw aan de Rgnsburgerweg /uilen verlaten fin san h«-n "Zo'n vergadering is natuurlijk nuttig, maar dat die extra verga dering wordt gehouden houdt natuurlijk niet in dat onze eisen ook worden ingewilligd. We moeten afwachten wat het resul taat van die bijeenkomst is Pas daarna zullen we een beslissing nemen over dc vraag: gaan we of blijven we zitten?" Het college van bestuur is echter van nii inru' dat dr b./. tt.-r heb ben toegezegd te zullen verdwij nen zodra bekend wordt dat de vergadenng doorgaat Voorlich ter Beets: "Zo heeft het college van bestuur de voorstellen van dc bezetters tenminste geïnter preteerd Gisteravond werden er tijdens een vergadenng van de gcmcentelg- ke commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden ook vragen gesteld over de bezetting. PSP m Van ém Putton wilde we ten of er al was gesproken over ontruiming door dc politie Vol gens burgemeester Goekoop heeft het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit alleen geïnformeerd naar dc mogelgk- heid. Verder zei Goekoop "Mocht er be sloten worden het gebouw aan de Rgnsburgerweg te ontrui men. dan zal ik eerst deze com missie inlichten".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3