W aterschapslasten stijgen mogelijk 20 tot 25 procent Afgraving rest Vlietland tegen de afspraak eidse agenda Voortbestaan Wassenaarse beroepsbrandweer is onzeker Voorschotense meisjes lastig gevallen Stad en rand DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 Het Groene Hart" schort overleg met provincie op VOORSCHOTEN/LEIDSCHEN- DAM - De vereniging voor Mi lieubehoud en Natuurstudie "Het Groene Hart" wil het overleg met de provincie over de zandwinning in Vlietland opschorten. Reden hiervan is dat de provincie haar toezeg ging niet gestand doet dat pas met verdere ontgronding van de Meeslouwerpolder zal wor den begonnen wanneer het vervangende natuurgebied twee jaar gereed is. "Daarom rest ons thans geen an dere keuze dan ons van nu af aan weer met volle kracht in te zetten voor het behoud van de Meeslouwerpolder". Dit schrij ven de samenwerkende orga nisaties voor natuurbescher ming in een brief aan het pro vinciaal bestuur. "Het Groene Hart" wijst hierby op het voornemen van de pro vincie om al in juni van het vol gende jaar zandwinning in het zuidelijkste deel van de Mee slouwerpolder, even ten noor den van de Kniplaan, toe te staan. De bedoeling is dat ten behoeve van "Vlietland" tien tot twaalf meter van de boven grond van de polder wordt ver wijderd. Definitieve einde "Dit is geheel tegengesteld aan de provinciale toezegging dat dit niet eerder zou gebeuren dan nadat een hiervoor vervan gend natuurgebied ten zuiden van de Kniplaan zou zijn aan gelegd", aldus de natuurbe schermers. Bovendien Is al een deel van de werkzaamheden uitgevoerd, zo vervolgt Het Groene Hart". Want deze zomer hebben al aan zienlijke afgravingen en opho gingen plaatsgevonden in het noordelijke deel van de Mee slouwerpolder. En voor no vember van dit jaar zijn nieu we ophogingen in het westelij ke en oostelijke deel van de Meeslouwerpolder gepland. Volgens Het groene Hart beteke nen deze werkzaamheden al een zeer ernstige aantasting van dit gebied maar het verwij deren van de bovenlaag is "het definitieve einde van de daar thans bestaande natuur- en landschapswaarden". En vol gens de toezegging van de pro vincie zou het vervangende na tuurgebied er al twee jaar moe ten liggen voordat met die werkzaamheden zou worden begonnen. Maar het kan vol gens Het Groene Hart zelfs nog wel even duren voordat de pro vincie het hiervoor bestemde terrein ten zuiden van de Knip laan in eigendom heeft. Te meer omdat een aantal boeren in dit gebied aan de natuurbe schermers te kennen heeft ge geven voorlopig tóch niet van plan te zijn hun grond aan de provincie te verkopen. De kans op spoedige onteigening van de betreffende grond is even- ens gering omdat hiervoor eerst een totaal nieuw bestem mingsplan zou moeten worden gemaakt. Verwonderlijk Bovendien wijzen de natuurbe schermers op de maatschappe lijke discussie die nog gaande is rond de wenselijkheid van de projecten waarvoor het zand uit de Meeslouwerpolder is bestemd. "Een discussie die mede tot aanzienliike vertra ging in de uitvoering van deze projecten heeft geleid", zo schrijven zij. Die projecten zijn onder andere aanleg en/of ver breding van de rijkswegen 11, 14, 12 en 4 en de provinciale wegen 16,17 en 20. Ook zou het zand gebruikt worden voor de bouwlocatie Leidschendam- Nootdorp. "Maar voor al deze plannen is ze ker geen zand nodig vóór 1 ja nuari 1987", aldus Het Groene Hart. Daarom is het volgens de briefschrijvers des te verwon derlijker dat al volgend jaar met verdere zandwinning in de Meeslouwerpolder zou moeten worden begonnen. Gevolg van ontpolderïng van Leidse Merenwijk LEIDERDORP/REGIO - De mogelijke ontpoldering van de Leidse Merenwijk kan grote gevolgen hebben voor de hoogte van de lasten die inwoners van gemeenten in de regio moeten betalen aan het waterschap "De Oude Veenen". Verhogingen van de water schapslasten met 20 tot 25 procent zijn het gevolg van het wegvallen van inkomsten uit de Merenwijk, aldus secretaris De Blaey van het waterschap. poldering uit die gemeenten ger uitsteekt. Terwijl wij steeds worden gehonoreerd. En dat g?ZuguL m®nse"e houdt weer in dat de gemeenten Merenwijk hebben reden tot kla- zelf de bemaling en het onder houd van aanwezige kaden moe ten bekostigen. Secretaris De Blaey bevestigt de gemeentelijke angst. Volgens hem hebben Gedeputeerde Sta ten niet uitgesloten dat meer ge bieden voor ontpoldering in aan merking komen. Zowel het waterschap als de ver schillende gemeentebesturen proberen dan ook te voorkomen dat de Merenwijk wordt ontpol- derd. Daartoe zijn bij de provin cie in totaal ruim zeshonderd be zwaarschriften ingediend. Ook standsorganisaties en individue le inwoners hebben bezwaar aan getekend. Het ziet er echter niet naar uit dat Gedeputeerde Sta ten het dagelijks bestuur van de provincie - de bezwaren ge grond zal verklaren. In de Merenwijk heeft een actieco mité gestreden voor ontpolde ring. De mensen achter het actie comité vinden dat zij geld beta len aan het waterschap zonder dat daar een prestatie tegenover staat. Na ontpoldering zullen zij geen waterschapslasten meer hoeven te betalen. Die strijd lijkt nu gewonnen. Eerder deze maand bleek dat een grote meer derheid van het provinciebe stuur vóór ontpoldering is. De gemeentebesturen van Leider dorp, Alkemade, Woubrugge, Koudekerk aan de Rijn, Lisse en Sassenheim zijn bang dat derge lijke acties ook in hun gemeen ten - als de Merenwijk wordt ontpolderd - resultaat zullen hebben. In de regiogemeenten zijn namelijk stedelijke gebieden waar het waterschap "De Oude Veenen" weinig doet, maar waar de "ingelanden" (de bewoners) wel waterschapslasten betalen. Als de provincie consequent is moeten ook verzoeken tot ont- Irritatie Overigens is de situatie in andere gemeenten niet geheel met de Merenwijk vergelijkbaar. De ge meente Leiden heeft het water schap namelijk nooit toegestaan zijn taken uit te voeren in de Me- renwyk. Leiden beroept zich op een afspraak met het voormalig polderbestuur. Het waterschap is het daar niet mee eens. Taken die tot het werkterrein van het waterschap behoren, moeten ook door het waterschap worden uitgevoerd, aldus De Blaey. De Blaey begrijpt de actie in de Merenwijk overigens wel. "De bewoners van de Merenwijk zijn niet goed behandeld. Er zijn te veel lasten in rekening gebracht. Wij hebben tegen Leiden gezegd: geef dat te veel betaalde aan ons, dan zetten wij dat vast. De rente verwerken wij dan in de aan slag", vertelt De Blaey. "De irritatie in de wijk kan ik goed begrijpen, maar niet dat men naar ons de beschuldigende vin gen", aldus de secretaris waterschap. Het waterschap heeft al aangekon digd na een positieve beslissing van het provinciebestuur de Kroon te verzoeken het besluit te vernietigen. De Blaey heeft goe de hoop dat dat verzoek wordt overgenomen. De Kroon heeft namelijk in eenzelfde kwestie in Harlingen (Friesland) een beslis sing genomen in het voordeel van het waterschap. Ook daar wilden GS een voormalige pol der uit het waterschap lichten omdat er geen taken meer waren voor dat waterschap. Die taken werden uitgevoerd door de ge meente Harlingen. De Kroon vond echter dat, alhoewel het waterschap niet meer actief was in het stedelijke deel van die ge meente, de inwoners belang had den by de uitvoering van de ta ken in het omliggende polderge bied. Met andere woorden: inwo ners van een stad moeten bijdra gen aan de waterstaatkunde in het omliggende gebied, Voorlopig gaat het waterschap De Oude Veenen ook in de begro ting van 1983 uit van de water schapslasten die in de Meren wijk geïnd worden. Als dat niet gebeurt dan hadden de andere inwoners van het gebied waar het waterschap werkzaam is vol gend jaar al een verhoging van 20 tot 25 procent moeten betalen. DINSDAG Leiden - K&O-gebouw, Oude Vest 45, film 'Der junge Törless' van Volker Schlöndorf, 20 uur. Marinecomplex - Noordeinde 2a, Matro- goth 'Waarom maken ze mensen', 20.30 Twee gewonden bij ongelukken in Oegstgeest - De Blaey: "Ik kan de irritatie in de Leidse Merenwijk best begrijpen naar niet dat men naar ons de beschuldigende vinger opheft". den moet gelijk blijven, omdat er niet minder werk komt. In de Merenwijk mocht het water schap toch al niets doen. Wel zijn er andere gevolgen. De Blaey: "We zijn op dit moment bezig met het ophogen van de kaden langs de Kagerplassen. Volgens onze reglementen kunnen we de eigenaren van de grond verplich ten alle bomen en struiken te verwijderen. Maar dat is tegen woordig niet meer te verkopen. Dus moeten we duurdere oplos singen zoeken. Meer handwerk en minder machines. Dat komt in gevaar als de inkomsten uit de Merenwijk wegvallen. Maar voor wie spaar je die bomen, vraag je je dan af. Niet voor die boer die daar zit. Die heeft helemaal geen belang bij die boom". Bezwaren In de Merenwijk int het water schap jaarlijks 300.000 gulden. In totaal bedraagt de begroting van het waterschap 1,7 miljoen gul den. De ontpoldering van de Me renwijk is dus een forse aderla ting. Het tekort dat ontstaat zal vooral door de agrariërs worden gevoeld, omdat de hoogte van de aanslag wordt bepaald door de perceelsgrootte. De overkoepe lende zogenaamde standsorgani saties van de agrariërs hebben dan ook bezwaar gemaakt tegen de ontpoldering. Directe personele gevolgen bij het waterschap zal de eventuele ont poldering van de Merenwijk niet nebben. Het aantal personeelsle- OEGSTGEEST - De 59-jarige Oegstgeestenaar L.B. is vanmor gen rond half acht vanmorgen zeer ernstig gewond geraakt toen hij op de Geverstraat in zijn woonplaats werd aangereden door Rijnsburger J.D. (30). De Oegstgeestenaar stak op zijn fiets vanaf de Terweeweg de Ge verstraat over toen hij door de personenauto van de uit de rich ting van zijn woonplaats komen de Rijnsburger werd geschept en dertig meter meegesleurd. De politie van Oegstgeest heeft vanochtend het ongeval gerecon strueerd om te kunnen bepalen of de Rijnsburger mogelijk te hard heeft gereden. De resulta ten van dit onderzoek zijn nog niet bekend. Volgens de verklaring van de Rijnsburger zou de Oegstgeeste naar plotseling de weg hebben overgestoken zodat hij hem on danks heftig remmen niet meer zou hebben kunnen ontwijken. Eveneens in Oegstgeest is gister avond rond acht uur de 34-jarige Leidenaar E.J.S. bij een ver keersongeval gewond geraakt. De Leidenaar reed op de linker rijstrook van rijksweg 44 in de richting Den Haag toen hij door een achteropkomende automo bilist met lichtsignalen duidelijk werd gemaakt dat deze hem wil de passeren. De Leidenaar schrok hiervan- zó hevig dat hij met zijn auto in de naast de weg gelegen sloot te rechtkwam. De knipperlichten- de automobilist is doorgereden. Nieuwe koers Jan Veldhuizen, voormalig lid van de Tweede kamer voor D'66, komt 1 december naar Lei derdorp om over de nieuwe koers van zijn partij met be langstellenden van gedachten te wisselen. In de Menswor- dingskerk om 20.30 uur. WASSENAAR Het aantal beroepskrachten bij de Wassenaarse brandweer kan met negen of tien man worden verminderd. Dat blijkt uit een "actieplan bezuinigingen brandweer" dat door een ambtelijke werkgroep is gemaakt. Het actieplan was op 1 juli al klaar, maar het is vorige week pas aan de zeventien beroepsbrandweermannen over handigd. De kazerne van de Wassenaarse brandweer. Waarschijnlijk dat in de toekomst veel rt gers gebruik zal worden gemaakt. Volgens het actieplan is het moge lijk een brandweerorganisatie op te zetten die uit slechts zeven of acht beroepskrachten bestaat. Volgens het stuk zijn aanzienlij ke bezuinigingen op het perso neel mogelijk omdat de brand weer in de huidige vorm "niet doelmatig en efficiënt genoeg is georganiseerd". De brandweerlieden zélf houden zich voorlopig rustig en willen niet met name in de krant wor den genoemd. De gemeente heeft namelijk nog een stok ach ter de deur: ontslag voor alle ze ventien brandweermannen. De - anonieme - reactie is echter duidelijk: "Wij voelen ons be donderd". Voorgeschiedenis De reorganisatie van de brandweer heeft namelijk een voorgeschie denis. In 1973 werd door de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten een onderzoek inge steld naar het functioneren van de plaatselijke brandweer. De al ternatieven die op basis van dit onderzoek werden opgesteld, bleven jarenlang liggen in een of andere bureaulade. Nu Wasse naar met grote financiële tegen vallers te kampen heeft, haalt men dit onderzoek uit de la. Het opheffen van de ambulance dienst was één van de manieren om het takenpakket terug te draaien. "Dat hebben wij te laat ingezien, maar nu is een argu ment voor ontslag snel gevon den", stelt één van de spuitgas ten. Dat het zo snel zou gaan had nie mand verwacht. In maart 1981 had het college nog gemeld dat de huidige verdeling tussen be roeps- en vrijwillige krachten (respectievelijk zeventien en veertig) "bij gelijkblijvend ta kenpakket" niet veranderd zou worden. In een vergadering in april 1982 zei wethouder Barning dat "de dienst gecontinueerd zal beurd" worden". Nog geen kwartaal la ter was het actieplan gereed. Noodlot Wassenaar zou in vergelijking met andere gemeente een te dure brandweer hebben. Eén van de spuitgasten: "Waarom heeft men ons dan allemaal aangenomen en onze vroegere banen laten opge ven? Bovendien is de gemeente qua oppervlakte zeer groot, heb ben we tweehonderdenvijftig huizen met rieten kappen, een zeer drukke snelweg, een aan grenzend vliegveld en vele kwetsbare instituten, zoals be jaardentehuizen die afhankelijk zijn van zeer snelle hulp. Dat zich geen grote rampen hebben voor gedaan is, met alle eerbied aan de vrijwilligers, te danken aan een snel reagerend beroeps- korps. Ons noodlot is dat wij on szelf uit de markt prijzen doordat er door het kordate beroeps- korps nooit wat sensationeels ge- NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe-och- tend van 10-12 uur. Beweging van werkende en werkloze jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur. tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. Buuthuis Morschwijk - informatie avond over het verbeteringsplan van de wjjk Transvaal, 20 uur. Filmhuis LVC - vrouwenfilm 'Wegge- hen um anzukommen'-Alexandra von Grothe, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, vergade ring van de raadscommissie voor econo mische zaken, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Marinecomplex, Noordeinde 2a, Matrogoth 'Waarom maken ze men sen'. 20.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Le pont du nord'- Jacques Rivette, woe en do om 20 en 22.15 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Sin terklaas, daarna optreden van het kin dertheater van Jos van Langen, 14 uur. K&O-gebouw - kinderfilmmiddag, 'De avonturen van het Molletje en het kre keltje' en tekenfilms, 14.30 uur. Rudolf Steinerschool - Cesar Franck- straat 9, lezing 'Metamorfose van de plant' in het kader van de Goethe-her- denking door J.J. Siepman v.d. Berg, 20.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie-programma', 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, teL 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, 'Le pont du nord'-Jacques Rivette, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Berhardkade 40, spreekuur hulp- en adviesbureau WAÓ/WSW, 19- 20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. 19-20 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou wen, vrijdag 9.30-11.30 uur. Warmond - gemeentehuis, gemeente- raadsfracties houden hun algemene be schouwingen n.a.v. van de begroting voor 1983, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 26 nov tot 3 dec Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- 31 tel 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden Van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL v.d. Waalslaan, tel. 4641. ZOETERWOUDE - De Zoe- terwoudse politieke partij Pro gressief Zoeterwoude heeft on langs eenm nieuw bestuur geko zen. Als nieuwe voorzitter werd Tom Smit gekozen, sinds 1978 lid van provinciale staten van Zuid-Holland. Oud-gemeente raadslid Piet Lansbergen is de nieuwe secretaris. Het nieuwe bestuur bestaat nu, naast genoemde voorzitter en se cretaris, uit C. Wouters, T. Rin- gersma, N. van den Akker, K. van der Zee en Paulien van Ype- VOORSCHOTEN - Twee Voor schotense meisjes van 15 en 18 jaar zijn gistermiddag vlak ach ter elkaar lastig gevallen door een bromfietser. Het 15-jarige meisje fietste op een fietspad by de Wagnerlaan in Voorschoten toen een bromfietser haar achter op kwam en tot stilstand dwong. De jongen werd handtastelijk en deed vreemde voorstellen. Toen een andere vrouw kwam aanfiet sen reed hij snel weg. Nog geen kwartier later paste ver moedelijke dezelfde man zijn kunsten nog eens toe op een 18-- jarig meisje dat over de Admiraal de Ruytersingel fietste. De poli tie heeft de bromfietser nog niet kunnen aanhouden. Getuigen worden verzocht contact op te nemen met de Rijkspolitie in Voorschoten, telefoon 01717-4993. okt. 1982, Pannen: Sabine Heieen 5 nov. 1982. Gehuwd: Op 4 nov. 1982 te Zoeterwou de: Bosman Johannes Franciscus met van Klaveren de Goede: Adriana Overleden: Op 4 nov 1982 te Zoeter woude: Hoogervorst: Maria Petronella Johanna (1935. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van aoonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 i. Damiate Holding BV Per post 79.70 Losse nummers 0,80 Directie: G. Koopman H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombq (sporl) A. van Kaam (plv) Rubriekchefs J. Kroon (stad) Ö.W.T. Jungman (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cflro. Rome. Madrid, Mexico en Wenen tel. 071-144941. 1st. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2