Troepen Amerika niet verminderen Wil de echte nu naarJamin gaan? Protectionisme zal nog groeien Verzet Congres tegen MX-raket 3 Bruidsschat afgeschaft Europese defensieministers bezorgd Zuid-Afrika: harde lijn Meer dan 300 Polen op vrije voeten Libanon is geërgerd over Israël Aan de Nederlandse Vereniging van Spaanse Bisschoppen: De leuke boodschappen haal je bij Jamin. ]jam'n Na mislukken GATT DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 Buitenland ATHENE (Reuter) - De socialistische regering van Griekenland heeft de eerste stappen gezet op de weg naar afschaffing van het eeuwenoude instituut van de bruidsschat. Minister van justitie George Manghakis diende in het parlement een wetsontwerp in ter modernisering van de gezinswetgeving. Hij had het daarbij over een historische gebeurtenis en een streven om gelijkheid van man en vrouw te verkrijgen en aanpassing van de wet die nog wortelt in het Romeinse civiele recht. Onder de voorgestelde maatregelen is de afschaffing van de bruidsschat die ouders aan hun dochter moeten meegeven wanneer zij trouwt. De bestaande wetgeving maakt die bruidsschat verplicht naar de mate van de financiële draagkracht en maatschappelijke positie van de ouders. Sociologen hebben jarenlang gepleit voor afschaffing omdat de bruids schat huns inziens het huwelijk maakt tot een commerciële transactie. Het wetsontwerp maakt man en vrouw gemeenschappelijk verantwoor delijk, vervangt het vaderlijk gezag door het ouderlijk gezag waar het de kinderen betreft en stelt buitenechtelijke kinderen gelijk aan de binnenechtelij ke. Ook voert het wetsontwerrp de echtscheiding bij wederzijds goedvinden in en maakt een einde aan het zogenaamde "dode huwelijk" het langdurig uiteenleven van gehuwde paren waarvan een der echtelieden weigert in een echtscheiding toe te stemmen. BRUSSEL - De Europese defensieministers maken zich zorgen over voorstellen in het Amerikaanse Congres om de Amerikaanse troepensterkte in Europa te verminderen. Het gaat daarbij met name om een voorstel van senator Stevens uit Alaska om de 350.000 man tellende Amerikaanse troepenmacht in Europa met 23.000 te verminderen als pressiemiddel voor de Europeanen om meer aan hun eigen defensie te doen. De Amerikaanse regering is tegen dit voorstel, dat in december in behandeling komt. Steun uit VS voor Europese vredesbeweging DEN HAAG (ANP) - Ameri- kaanse vredesbewegingen gaan volgend jaar oktober de monstraties in Europa onder steunen door actie te voeren bij ambassades van NAVO- landen en bij fabrieken waar onderdelen van kruisraket ten en Pershing 22-raketten worden geproduceerd. Dit deelde de internationaal se cretaris van het interkerke lijk vredesberaad (IKV), Wim Bartels, mede. Bartels was de afgelopen week aanwezig bij een conferentie van de over koepelende werkgroep van bewegingen tegen nieuwe wapensystemen in St. Louis (Missouri). JOHANNESBURG (AFP) - Een grote meerderheid van de blanke Zuid- afrikanen vreest een terroristische dreiging en een communistische aanval op de republiek en is voorstander van een harde lijn bij de bestrijding hiervan. Dat zijn de belangrijkste resultaten van een opinie peiling van het Zuidafrikaanse instituut voor internationale zaken on der 1900 blanken. Kranten in Zuid-Afrika concluderen dat uit de peiling - de eerste in haar soort - blijkt dat er in Zuid-Afrika eenstemmigheid bestaat over een te voeren harde buitenlandse politiek. Tachtig procent van de blanken is voorstander van harde acties en zelfs preventieve acties tegen alle ter roristische bases in buurlanden. Zeventig procent gaat akkoord met een volledige stopzetting van Zuid afrikaanse voedselexporten naar landen die guerrillastrijders van de verboden anti-apartheidsbeweging ANC of de Namibische bevrijdings beweging Swapo steunen of onderdak verlenen. Verder gelooft zeven tig procent van de blanken in de mogelijkheid het Namibische conflict op te lossen door Swapo gewapenderhand te verslaan. Zestig procent is tegen onderhandelingen met de Swapo. Wat betreft het binnenlands beleid gelooft driekwart van de blanken dat vroeg of laat de situatie in Zuid-Afrika zal uitmonden in een burgeroor log en een chaotische situatie te vergelijken met die in Namibië. De Nederlandse minister van de fensie De Ruiter zei gisteren in Brussel, na afloop van de verga dering van de Euro-groep, waar in de Europese NAVO-defensie- ministers overleg plegen: „De aanwezigheid van de Ameri kaanse troepen is een duidelijk teken van Amerikaanse betrok kenheid bij de Europese defen sie en laat dat zo blijven". Zijn Britse collega Nott noemde eventuele aanvaarding van Ste vens' voorstel „schadelijk en op zijn minst destabiliserend" voor de NAVO-defensie. De Europese defensieministers menen dat de groeiende Ameri- Kabinet Italië ROME (AFP/Reuter) De Italiaan se Republikeinse partij van aftre dend premier Giovanni Spadoli- ni heeft gisteren laten weten dat zij geen deel wil uitmaken van een coalitiekabinet onder leiding van Amintore Fanfani, de chris ten-democraat die in de jaren vijftig en zestig vier keer eerste- minister is geweest. Na een vergadering van vijf uur be sloten de Republikenen niet mee te doen omdat Fanfani's pro gramma ten aanzien van de ge zondmaking van de economie naar hun zin niet drastisch ge noeg was. kaanse kritiek op de Europese defensie-inspanning niet terecht is. Zij willen de voorlichting daarover in de Verenigde Staten drastisch gaan verbeteren en overwegen onder meer een spe ciaal NAVO-voorlichtingsbureau in de Verenigde Staten te ope- In hun slotverklaring benadruk ken de NAVO-ministers dat de Europese defensie-inspanning 2,5 miljoen man omvat, ongeveer 75 procent van de parate NAVO- grondtroepen levert, alsmede 75 procent van de tanks, 65 procent van de luchtstrijdkrachten en 60 procent van de oorlogsschepen. De ministers menen dat Europa deze defensie-inspanning alleen kan voortzetten op basis van een gezonde Europese defensie-in dustrie. Zij beklagen zich erover dat de Europeanen momenteel haast tien keer zoveel wapens in Amerika kopen als de Amerika nen in Europa. Minister De Rui ter onderstreepte dat dit „extra pijnlijk is" uit het oogpunt van de werkgelegenheid in deze eco nomisch moeilijke tijden. Deze verhouding zou nog eens ver slechteren op grond van wetge ving in het Amerikaanse Con gres die de invoer van Europese wapens in Amerika zou belem- De Europese defensieministers vinden dat de Amerikaanse rege ring zich actiever moet opstellen om het tweerichtingsverkeer tus sen Europa en de Verenigde Sta ten in de wapenhandel meer evenwichtig te maken en Europa ook eerder bij nieuwe technolo gische ontwikkelingen zou moe ten betrekken. Na afloop van de vergadering had minister De Ruiter nog een kort onderhoud met de Portugese staatssecretaris van defensie Pardel over de bouw van drie door Nederland ontworpen fre gatten voor de Europese marine. Dat gesprek leverde niets nieuws op; de financiering van het pro ject is nog steeds niet rond. Chemische wapens WASHINGTON (Reuter) - De Sowjet-Unie heeft de kritiek van de wereld in de wind geslagen en gebruikt nog steeds verboden chemische toxicologische wa pens in Laos, Cambodja en Af ghanistan. Dat zegt de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Georg Shultz in een rapport dat gisteren is aangebo den aan het congres en de Ver enigde Naties. Het is het tweede Amerikaanse rapport over de kwestie. Al in maart beschuldigden de VS de Russen in een rapport van ge bruik van chemische en toxico logische wapens die volgens in ternationale wetten verboden zijn. BEIROET/JERUZALEM (AFP/ UPI/Reuter) - Libanon wil met Israël uitsluitend onderhandelen over terugtrekking van de Israë lische troepen, maar "niet op de voorwaarden van Israël". Ook kunnen in die besprekingen niet tegelijkertijd de toekomstige po litieke betrekkingen worden ge regeld. Libanon wil simpelweg dat de besluiten van de VN-Vei- ligheidsraad, die terugtrekking van Israël zonder voorwaarden en eisen voorschrijven, worden uitgevoerd. Dit heeft de Libanese premier Waz- zan gisteren tegenover de pers verklaard als reactie op de stand puntbepaling van het Israëlische kabinet. Israël wil niet alleen dat er beurtelings in Beiroet en Jeru zalem wordt onderhandeld, maar ook dat er zowel over veiligheid als toekomstpolitiek wordt ge sproken. Ook wil Israël dat er niet-militaire functionarissen van hoge rang de onderhandelingsdelegaties zul len leiden. WARSCHAU (DPA/Reuter) - De afgelopen dagen zijn ruim drie honderd Polen uit gevangen schap ontslagen. Regeringswoordvoerder Jerzy Ur ban verklaarde eerder deze maand dat op dat moment nog 1000 Polen waren geïnterneerd. Volgens het Poolse persbureau wa ren de vrijlatingen mogelijk in verband met de toenemende nor malisering in het land. Waarne mers houden er rekening mee dat het parlement, als het op 13 december in vergadering bijeen komt, de staat van beleg opheft en akkoord gaat met de herin voering van een burgerbewind. Afgelopen weekeinde gaf de on dergrondse leiding van het ver boden vakverbond Solidariteit een verklaring uit, waarin wordt geëist dat alle gevangenen eerst worden vrijgelaten, voordat er een "duurzaam bestand" met de autoriteiten kan komen. "De onderhandelingen zullen wat ons betreft niet over politieke as pecten gaan, of er nu een politie ke of militaire functionaris aan het hoofd van de Libanese dele gatie staat. Ze zullen louter en al leen een veiligheidskwestie be treffen, namelijk die van terug trekking van de Israëlische troe pen", aldus een geïrriteerde Waz- zan. Ergernis klonk ook door in de woorden van de Libanese presi dent Gemayel die gisteren ver klaarde: "De Amerikaanse rege ring staat voor honderd procent aan onze kant, maar zodra wij het ene probleem hebben opgelost, maken zij (de Israëliërs) weer een nieuw probleem". Gemayel gaf er overigens blijk van weinig optimistisch te zijn over het verloop van de onderhande lingen onder leiding van de VS. Volgens het staatshoofd bete kent de hulp van Washington bij het overleg niet, dat hulp van an dere landen is uitgesloten. "Wij kunnen de rol van de Sowjet- Unie niet negeren. Wij zullen eventuele steun van die kant niet afslaan." In Washington gaf het ministerie van buitenlandse zaken gisteren uiting aan zijn teleurstelling over het feit, dat de onderhandelingen tussen Israël en Libanon nog niet zijn begonnen. Libanon heeft gisteren tijdens een bijeenkomst met hoge Ameri kaanse, Franse en Italiaanse di plomaten officieel verzocht om versterking van de vredesmacht in Beiroet van 4.000 tot 30.000 TULLAHOMA (AP) - Pogingen om de stoffelijke overschotten te bergen van drie mensen die bij een explosie in een test schacht (zie foto) voor een MX-raket om het leven zijn gekomen, moeten waarschijnlijk twee dagen worden opgeschort, omdat een grote hoeveelheid water in de schacht wordt gepompt. Dit is gisteren bekend gemaakt door een ivoordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht. Het stoffelijk overschot van een vierde man, die 21 meter boven de ande ren werkzaam was toen de brand uitbrak, werd zondag door reddings werkers uit de 76 meter diepe schacht verwijderd. De vier mannen kwamen zaterdag om het leven toen zij bezig waren gesteende en een hoeveelheid vaste brandstof te verwijderen, dat in de schacht achterbleef na de ontploffing van een MX-raketmotor op 17 no vember. De explosie vond plaats tijdens het testen van de tweede fase motor van de raket. WASHINGTON (GPD) - De 26 mil jard dollar die president Reagan wil besteden aan de opstelling van de nieuwe intercontinentale kernraket MX leveren slechts een betrekkelijk geringe bijdra ge aan de Amerikaanse strategi sche bewapening. Dit zegt de re kenkamer van het Congres. De MX zou 5 tot 13 procent van de strategische kernbewapening vormen tegen de tijd dat in 1996 alle nieuwe raketten, onderzee boten en bommenwerpers, waar aan Reagan 180 miljard dollar denkt te besteden, klaar zijn. In de volksvertegenwoordiging, die binnen dertig dagen een uit spraak moet doen, bestaat veel verzet tegen de voornemens van de president: enerzijds bij tegen standers van méër nieuwe kern wapens, anderzijds onder voor standers van een sterkere Ameri kaanse nucleaire macht, die niet geloven dat de nieuwe wapens in hun dicht opeen gepakte forma tie. tegen een Russische aanval bestand zijn en blijven. Te zelfder tijd beginnen zich de scheidslijnen duidelijker af te te kenen tussen degenen die me nen dat Reagan door het bouwen van nieuwe lanceerinrichtingen het SALT 2-verdrag schendt (waaraan de VS en de Sowjet Unie zich bij onderlinge afspraak houden) en anderen die niet al leen vinden dat SALT 2 onaange tast blijft, doch ook willen toela ten de MX-raketten met een anti raket systeem te beschermen wanneer de Russen een manier hebben gevonden om dit Ameri kaanse vergeldingswapen te ver nietigen. ADVERTENTIE Jamin is de specialist bij uitstek als het om Sinterklaas lekkernijen gaat. Van specu laaspoppen tot marsepeinen bananen. Van pepernoten tot een amandelvrijster. Chocoladclencrs van A tot Z. Van gewone lekkernijen tot specialiteiten die je nergens anders tegenkomt. Kortom: De wereldhandelsconferentie in Genève eindigde gisteren in een kleine chaos, met een lange ry sprekers die alle maal kwamen vertellen wat zy voor aan- en opmerkingen hadden by de slotverklaring. De gummi bewoordingen waarin de aanbevelingen van de eerste GATT-ministers- conferentie in bijna tien jaar zijn gesteld, laten alle ruimte voor tegenstrijdige interpre taties. Teleurstelling is altijd een func tie van de verwachtingen die men tevoren heeft. Staatsse cretaris Bolkestein voor bui tenlandse handel had niet zulke hoge verwachtingen, en is derhalve ook niet echt teleurgesteld. Zijn conclusie valt „redelijk positief uit", de conferentie is tenministe niet ruziënd uit elkaar gegaan. Amerika's onderhandelaar Wil liam Brock was negatiever in zyn oordeel. Hij sprak van een „halve mislukking". Niet onbegrypelyk, omdat Was hington zijn zinnen had gezet op tastbare resultaten, zowel op het punt van de handel in agrarische produkten, als in diensten. De tegenstelling tussen West- Europa en Amerika bepaalde het beeld van de mammoet- conferentie volledig. Terwyl de EG, en dan met name door Ruud Kreutzer Frankrijk, zich verzette tegen allerlei fraaie voornemens die toch onhaalbaar zouden blij ken, wilde de VS middels de ze bijeenkomst de vryhandel in de wereld nieuwe impul sen geven. Dat laatste is in deze economisch moeilijke tijd - een zinsnede die overi gens bijna in ieder betoog te rugkwam - een pure illusie gebleken. Een succes is de conferentie in elk geval niet geworden. De ontelbare handelsgeschillen die geen land of produkt on gemoeid laten, zijn hoogstens wat scherper aan het licht ge komen. Alle landen maken zich zonder uitzondering schuldig aan handclsbeper- kingen om de eigen industrie of landbouw te beschermen. Als er al landen zijn waar dat minder voor geldt. Neder land misschien, dan is dat al leen omdat het belang van ons land dat voorschrijft. Wat zal nu het effect zijn van het bijna-fiasco in Genève? De verstandhouding tussen de belangrijkste handelsna ties en blokken is zwaar op de proef gesteld door de kei harde manier van onderhan delen. Bij de teruglopende wereldhandel - dit jaar voor het eerst sinds lange tijd ook een absolute daling - wordt de concurrentie harder, en groeit de neiging tot afscher men van de eigen markt Ondanks de plechtige beloften die de GATT-ondertekenaars nu weer hebben gedaan, valt te verwachten dat dit eerder toe dan af zal nemen. Die nuchtere constatering kan na de bijeenkomst in Genève met nog meer overtuiging worden gedaan. Met andere woorden, de trend naar meer protectionisme is in Genève niet gekeerd Dat kan voor de wereldhandel, en daarmee indirect voor de we reldeconomie, funeste gevol gen hebben. De teruglopende handel is wel niet de oorzaak van de huidige recessie (zoals Frankrijk niet moe wordt te betogen), maar kan de neer waartse spiraal wel verster ken. Voor een land als Neder land is dat geen gunstig voor uitzicht Staatssecretaris Bolkestein heeft in Genève de voorzich tige lijn gevolgd die past bij de belangen van Nederland als handelsnatie bij uitstek Binnen de EG, waar de span ningen binnenshuis af en toe hoog opliepen, kwam hy met overtuiging op voor een ge matigde en soepele houding ten opzichte van de handels partners. Daarin is zijn eerste buitenlandse optreden als be windsman succesvol te noe men. Het belangrijkste politieke ge volg van het byna fiasco in Genève is zonder twijfel, dat aan de lange reeks geschillen tussen Amerika en de EG een nieuw hoofdstuk toege voegd. Het Amerikaanse on genoegen over de Europese landbouwpolitiek is op het niveau van botte chantage aangeland. Maar liefst negen senatoren, uit staten die voor al door graan- en pmdaboe- ren worden bevolkt, hadden de oversteek gemaakt om on verhulde dreigementen te la ten horen aan het adres van de Europese Gemeenschap. Later namen officiële delega tiewoordvoerders deze drei gementen zelfs over. Wanneer het Amerikaanse Congres in januari voor het eerst in nieuwe samenstel ling vergadert, mag het nie mand verbazen wanneer wet ten zullen worden aangeno men die neerkomen op dum ping van de Amerikaanse graan- en boteroverschotten op de wereldmarkt Een open handelsoorlog is dan onver mijdelijk. Eind van deze week spreken de landbouwministers van de OESO-landen met lkaar in Parijs, en over een week of twee komt een zware Ameri kaanse regeringsdelegatie (onder meer Broek, land bouwminister Block en mi nister van buitenlandse za ken Shulz) naar Brussel om nog eens een laatste poging te doen de problemen op te lossen. Japan heeft zich aan het steek spel bijna geheel onttrokken, een staaltje van diplomatiek vernuft dat alom bewonde ring maar ook irritatie op wekte. Het was alsof sommi ge Europese ministers zich pas te laat herinnerden dat zij ook met Tokio een appeltje te schillen hebben. Dat Japan in Genève de dans is ont sprongen, vormt natuurlijk maar een kortstondig uitstel van executie. Het ongeduld van Europa is door de Japan se vertragingstactiek per sal do alleen maar vergroot. De EG zag haar wens voor een selectieve vrywaring niet ge honoreerd. De Europese Tien willen een verruiming van de ontsnappingsclausule in bat GATT-eontract, die om schrijft onder welke om- standheden GATT-regels mogen worden opgeschort DE EG wil in geval van ern- Bolkestein stige marktverstoring de mo gelijkheid èén bepaald pro duct uit èèn bepaald land aan de grens kunnen tegenhou den Dit verlangen gaat regel recht in tegen de grondge dachte van de GATT over eenkomst, namelyk dat alle landen gelyk moeten worden behandeld. De poging om een compromis te vinden zyn ook hier vast gelopen op verzet van de ont wikkelingslanden. De EG moest genoegen nemen met het opnemen van een door Europees commissaris Hafer kamp voorgelezen „toelich ting" in het protocol van de ministersconferentie, en niet in het slotdocument zelf. Dit soort tekst-gevechten op de vierkante centimeter hebben het grootste deel van de ver- gadertyd van de 700 gedele geerde opgesoupeerd, met als resultaat, dat de conferen tie met een unanieme slot verklaring is gekomen. Men kan dat als succes zien, maar in dat geval moet dat tegen wel erg lage verwachtingen worden afgezet

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13