"Handelwijze Vaticaanse bank niet strafbaar" D Omkoopschandaal: Bonn in opspraak Ku Khix Klan lokt rellen uit -C Weer Britse spion ontdekt Nieuwe partijen in de Bondsrepubliek Frankrijk geteisterd door sneeuwstormen Kardinalen concluderen: Afghaans dorp "weggevaagd" Actiedag Polen gaat niet door Aftreden minister verwacht MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 Buitenland LYON (AP) - Ongeveer 300.000 gezinnen in zuidoost-Frankrijk hebben het gisteren voor de derde achtereenvolgende dag zonder elektriciteit moeten stellen, nadat enkele hoogspanningsleidingen als gevolg van een zware sneeuwstorm waren uitgevallen. Ook het verkeer heeft veel hinder ondervonden. Volgens woordvoerder van het elektriciteitsbedrijf kan het nog twee tot drie dagen duren voordat de stroomstoringen geheel zullen zijn verhol pen, mits het weer de herstelwerkzaamheden niet belemmert. De eerste sneeuwval van dit seizoen begon vrijdag en heeft de omgeving van Lyon onder een pak sneeuw van 50 cm diep bedekt. Gisteren wa ren in het gebied ongeveer 6000 telefoonlijnen uitgevallen. LONDEN (GPD) - Engeland staat aan de vooravond van een nieuw spionageschandaal. Het afgelo pen weekeinde is bekend gewor den dat een korporaal, die werk te bij de militaire inlichtingen dienst, ervan wordt verdacht ge heime informatie te hebben doorgespeeld aan de Russische ambassade in Londen. Het Britse ministerie van defensie is uiterst zwijgzaam over de affai re, die gisteren openbaar werd gemaakt door het serieuze zon dagsblad The Sunday Telegraph. Een woordvoerder deelde zon dag slechts mee dat de korporaal is gearresteerd 'omdat hij zijn werk niet naar behoren heeft ver vuld.' De korporaal was gelegerd in Ash- forde, dat wel 'de thuisbasis van het Britse leger' wordt genoemd. In deze plaats is onder meer het hoofdkwartier van de militaire inlichtingendienst gevestigd, die zich bezighoudt met vraagstuk ken aangaande militaire veilig heid. Ook de interpretatie van via spio nage verkregen inlichtingen over moderne wapens, tactieken en technieken behoort tot de taak' van de dienst, waaraan de korpo raal verbonden was. Volgens The Sunday Telegraph heeft hy meerdere malen de Sowjet-am- bassade in Londen bezocht. Het bekend worden van het nieu we spionageschandaal komt nog geen drie weken na het gerucht makende proces tegen Geoffrey Prime, die de Russen jarenlang voorzag van informatie, onder meer afkomstig uit het superge heime Britse afluistercentrum in Cheltenham. Banco Andino in Lama en de Banco Ambrosiano van Ma nagua. waarin het de feitelij ke juridische controle beves tigde: dit zijn de beroemde „letters of patronage", die door velen zijn geciteerd als een bewijs van IOR's mede verantwoordelijkheid voor de ontstane schulden. Geen schuld dus, zo schijnt de conclusie te moeten luiden, maar wel verregaande onno zelheid, die bij een bankin stelling van de omvang van het IOR ongebruikelijk mag heten. De drie deskundigen, de Amerikaan Joseph Bren- nan, de Italiaan Carlo Cerrut- ti en de Zwitser Philippe de Weck, wisten hun verbazing over deze gang van zaken uit het rapport te houden, maar men kan zich voorstellen dat er by hun werk enige wenk- brouwen gefronst zijn. Het valt dan ook te begrijpen, dat hen verzocht is het „instituut voor godsienstige werken" te blijven bijstaan en mee te werken aan een „betere en ef fectievere organisatie". Tot dit doel is het gezelschap van gepensioneerde bank- presidenten aangevuld met de 81-jange Hermann Abs uit West-Duitsland, die in zijn tijd nog actief is geweest bij de uitvoering van het Mars hall-plan. Deze laatste benoe ming is ongetwijfeld een te gemoetkoming aan kardinaal Joseph Hoeffner van Keulen, die zijn lang met malse kri tiek ook buiten de kardi naalsvergadering heeft ge lucht Het verslag van de vergadering bevat verder nog enkele cij fers over de Vaticaanse finan ciën in het jaar 1981. De in komsten bedroegen 99.391 mill oen lire (198,7 miljoen gld), waarvan 28 641 miljoen (ruim 57 miljoen gld) aan gif ten. de uitgaven beliepen 94.610 milioen lire (189,2 mil joen gld), zodat er na enkele magere jaren een batig saldo van 4.781 miljoen lire (9,5 mil joen gld) overbleef. Voor het eerst werd hierbij ook de op brengst van de zgn. „Pieter spenning", de internationale inzameling voor het Vaticaan vermeld (15.350.357 dollar) Het is duidelyk dat de oproep van de afgelopen jaren om het Vaticaan bij te staan zyn effect niet heeft gemist ISLAMABAD (UPI) - Een gro te Russische troepenmacht gesteund door tanks en vlieg tuigen, heeft op 19 november in het oosten van Afghanis tan een heel dorp vn dol zend huizen met de grond ge lijk gemaakt als vergelding voor de dood van zeventig Afghaanse reeringssoldaten Dat heeft het persbureau van het Afghaanse vezet AIP za terdag gemeld. Alle duizend huizen van het dorp Zawah, gelegen by de grens met Pakistan, werden door de Russen in brand ge stoken. Het persbureau, dat zich baseert op inforamtic van Afghaanse vluchtelin gen. geeft geen schatting van mogelijke aantallen slachtof fers Volgens AIP werden de Russische troepen gesteund door duizend tanks en andere voertuigen uit de gebieden rond Jalabad en Sarobi en ze ventig vliegtuigen, waaron der MI-24 en MI-25 helikop ters en M1G-21 gevechts vliegtuigen. Parachutisten ondersteunden de Russische grondtroepen Volgens het persbureau van het verzet was de actie een vergelding voor het doden - een maand geleden - door het verzet van Btig 1' dCO I .ui de Khad, de geheime dienst van het Af ghaanse bewind. BONN - Bonn is in afwachting van het aftreden van minister van economische zaken Otto Graf Lambsdorff (FDP) na een publicatie van het Westduitse weekblad Der Spie gel dat hij zich 'passief zou hebben laten omkopen door het Flick-concern. Der Spiegel heeft het verhoor openbaar gemaakt dat de officier van justitie in Bonn prominente politici van alle politieke partijen heeft afgenomen. Hoewel deze politici niet beschul digd worden van omkoping, blijkt dat onder anderen Franz Josef Strauss (CSU-voorzitter), Walter Scheel (ex-bondspresi dent), Josef Ertl (minister van landbouw, FDP), Alfred Dregger (fractievoorzitter van de CDU- CSU), Kurt Biedenkopf (CDU- oppositieleider in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen), Horst Ehmke (vice-fractievoorzitter van de SPD) en Alfred Nau (ex- penningmeester van de SPD) be dragen die variëren van 10.000 mark (Ehmke) tot 950.000 mark (Strauss) van Flick hebben ont vangen als „bijdrage aan het ver kiezingsfonds". Alleen de SPD'ers Ehmke en Nau hebben dit bevestigd. De andere betrok kenen kunnen zich niets meer herinneren. De zaak-Flick zorgt tegenwoordig weer voor vette koppen in de Bondsrepubliek. Kort geleden is het totale topmanagement, waar onder de feitelijke president-di recteur Ebehard von Brauchits, van dit miljardenbedrijf door de grootste kapitaalbezitter, Karl Friedrich Flick jr., ontslagen. Volgens Flick staat dit niet in verband met het feit dat zijn con cern mogelijkerwijs in een om kopingsschandaal is verwikkeld. Dit wordt echter allerwege in twijfel getrokken. Feit is dat Flick enkele jaren gele den heeft geprofiteerd van een belastingvoordeel van ongeveer 500 miljoen mark. Het concern had zijn aandeel in Mercedes van 1,5 miljard verkocht aan een Lambsdorff Amerikaans bedrijf. Als dit geld weer werd geinvesteerd op een wijze die „nuttig is voor de gehe le economie" is geen belasting verschuldigd. Flick paste deze regeling toe. Destijds werd al be weerd dat hier op zyn minste „een luchtje aan zat". door Hans Amesz Toen het openbaar ministerie min of meer toevallig op documenten stuitte die dit leken te bevesti gen, werd een uitgebreid onder zoek ingesteld. Gevolg was, dat bepaalde politici onder verden king kwamen te staan, omdat zij BOCHUM - Ongeveer duizend vroegere FDP-leden, die hun partij hebben verlaten nadat de liberalen Helmut Schmidt als bondskanselier ten val hadden gebracht en vervolgens een rege ringscoalitie met de CDU-CSU vormden, hebben in Bochum een nieuwe liberale partij opge richt: de Liberale Democraten. Slechts dertig aanwezigen, onder wie de FDP-Bondsdagleden Hei- ga Schuchardt en Friedrich Hol- scher, stemden daartegen. Er wa ren tien onthoudingen. Zaterdag al hadden de Jonge De mocraten, die 35 jaar lang fun geerden als „ongebonden" jon gerenorganisatie van de FDP, al le organisatorische banden met hun vroegere partij opgezegd. Zij willen niet per definitie toetre den tot de nieuwe partij Liberale Democraten, maar net als de te leurgestelde FDP-afgevaardig- den in het Westduitse parlement actief worden in de zogenoemde Liberale Vereniging. Dat is een groepering die zich inzet voor links-liberale politiek in de Bondsrepubliek, die niet uitsluit dat haar aanhangers lid van de FDP blijven, om van „binne nuit" te vechten voor een „echt" liberaal gezicht. door Hans Amesz De nieuw opgerichte liberale partij zal in januari op een speciaal congres besluiten of zij al dan niet meedoet aan de Bondsdag verkiezingen, die waarschijnlijk op 6 maart 1983 worden gehou den. De tegenstanders van de op richting van de Liberale Demo craten verklaarden in Bochum dat dit alleen maar tot versplinte ring van „links" zal leiden, het geen uiteindelijk de christen-de mocraten en christen-socialen ten goede zal komen. Een zater dag gepubliceerd onderzoek wijst uit dat CDU en CSU over de absolute meerderheid, name lijk 51,7 pet zouden beschikken als aanstaande zondag gekozen wordt. De Liberale Democraten zetten zich zowel tegen de SPD als te gen de Groenen af. De vroegere financiële expert van de FDP- fractie, Ingrid Mattheus-Maier, die al op het congres in Berlijn toestemming hadden verleend voor de omstreden belasting-ac tie. Dit gold met name voor de vroege re minister van economische za ken, thans president-directeur van de Dresdner-Bank, Hans Friedrichs (FDP), de tegenwoor dige minister van economische Otto Graf Lambsdorff (FDP), de vroegere minister van financiën Hans Matthofer (SPD) en diens toen fungerende staatssecretaris Manfred Lahnstein (eveneens SPD). Lahnstein werd later chef van de Bondskanselarij en nog later opvolger van Matthofer als minister in de sociaal-liberale re geringscoalitie, die inmiddels is afgelost door een CDU-CSU- FDP-kabinet. Alle politici hebben ontkend dat zy zich zouden hebben laten omko pen. Maar terwijl Lahnstein en Matthofer al lang een verklaring aan de officier van justitie heb ben gegeven, is dit tot nu toe niet gebeurd door minister van eco nomische zaken Lambsdorff. Af gelopen zaterdag verklaarde Ot to Graf Lambsdorff dat hij een 'rein geweten' heeft. Volgens Der Spiegel zal hij deze week een ver klaring afleggen. DANL1 (HONDURAS) Dagelijks vluchten inwoners van Nicaragua over de grens met Honduras om daar onderdak te zoeken in de uitpuilen de vluchtelingenkampen, uit angst voor nieuw geweld in hun land. Deze man wist samen met zijn zoontje een kamp in Danli, vlakbij de grens, te bereiken. had aangekondigd dat zy de par tij zou verlaten en inmiddels lid is geworden van de sociaal-de mocratische SPD, werd in Bo chum zelfs uitgefloten. De over grote meerderheid van de aan wezigen beschouwde de over stap naar de SPD als „verraad". De Liberale Democraten voelen zich door Ingrid Mattheus in de steek gelaten. Dat geldt ook voor de ex-staatssecretaris van bin nenlandse zaken Andreas von Schoeler en de vroegere FDP-se- cretaris-generaal Gunter Verheu gen, die eveneens lid van de SPD zijn geworden. Het is overigens waarschijnlijk dat deze drie vroe gere FDP'ers in de volgende Bondsdag komen voor de so ciaal-democraten. SPD-voorzit- ter Willy Brandt beschouwt dat als een 'verbreding van de basis' voor zijn partij. Volgens de Liberale Democraten kunnen Groenen, Alternatieven en Bonten 'niet serieus' worden genomen. De Groenen zijn bij een bestaande links-liberale par tij 'overbodig', vooral omdat zij niet zouden beschikken over 'professionele politici'. Vele poli tieke opvattingen van de Groe nen beschouwen de Liberale De mocraten echter wel als juist. In Munster is zondag ook een nieu we Westduitse politieke partij opgericht: de Democratische So cialisten. Belangrijke leden hier van zijn onder anderen de Bondsdagleden Manfred Coppik en Karl-Heinz Hansen, die vroe ger lid waren van de SPD. Han sen werd vorig jaar uit de partij verwijderd omdat hij „schade aan de SPD had berokkend door de toen nog Bondskanselier zijn de Helmut Schmidt voortdurend te 'beledigen". Zijn politieke geestverwant Manfred Coppik zegde niet lang daarna zijn lid maatschap van de SPD op. De Democratische Socialisten, die beweren circa 2000 actieve aan hangers te hebben, beschouwen zich als een „verzameling-van al le socialistische en basis-demo cratische stromingen in de Bondsrepubliek". Het doel van deze links van de SPD staande partij is „gemeenschappelijke strijdmethoden" te ontwikkelen en „leden van vrouwen-, milieu- en vredesbewegingen, alsmede actiegroepen van burgers en minderheidsgroeperingen te be reiken". WENEN - De ondergrondse lei ders van Solidariteit hebben, na bijna 12 maanden hun vrijheid en meerdere malen hun leven op het spel te hebben gezet - hun loyaliteit betuigd tegenover vak bondsleider Lech Walesa en zijn leiderschap. In een door de ondergrondse be weging verspreid pamflet heb ben zij de oproep voor een alge mene staking op 13 december, de eerste herdenkingsdag van het uitroepen van de oorlogstoe stand in Polen, ingetrokken. Zy hebben dit gedaan, zeggen zij, omdat het militaire regime aan wijzingen heeft gegeven dat het haar werkelijk ernst is om spoe dig een einde te maken aan de noodtoestand, dat de datum voor het bezoek van de paus definitief is geregeld en dat Walesa uit zijn internering is vrijgelaten. Walesa, zo stellen zij in het pamflet vast, is nog steeds hun voorzitter. Ondanks het feit dat het Poolse parlement Solidariteit wettelijk tot een verboden organisatie heeft verklaard, is Walesa voor hen nog altijd de leider, die de mocratisch gekozen is tijdens een congres van gedelegeerden in Gdansk, die zelf democrati sche gekozen waren als verte genwoordigers van 9,5 miljoen door Anton Koene leden van de Poolse vakcentrale Solidariteit. In de ondergrondse verklaring is ook een oproep gedaan de nog naar schatting duizend geinter- neerden, voornamelijk bestuurs leden en functionarissen van So lidariteit, vrij te laten, alsmede voor een amnestie voor de advi seurs van Solidariteit, die be schuldigd worden van subversie ve activiteiten. De bevestiging van de ondergrond se activisten dat Walesa nog steeds de onomstreden leider is, is van het hoogste belang, omdat het betekent dat de verklaring die Walesa van plan is op 13 de cember af te leggen, een verkla ring zal zijn namens de hele Poolse vakbeweging. Het bete kent ook dat zijn geheime over leg van de afgelopen weken met leden van onder meer de onder grondse Solidariteit en met de geinterneerde functionarissen succesvol zijn geweest Aangrijpende scènes begeleidden zaterdag de begrafenis van Gra- zina Kuron, de 42-jarige vrouw van de bekende dissident Jacek Kuron, een van de adviseurs van Solidariteit die beschuldigd wordt van subversieve activitei ten. Grazina Kuron overleed vo rige week dinsdag aan een long ziekte. Kuron kreeg voor de be grafenis enige dagen verlof uit zijn voorarrest, een ander teken voor de tegemoetkomende hou ding van de Poolse militaire au toriteiten. Duizenden waren naar de begrafe nis gekomen om hem met ge juich te begroeten, maar zijn aan dacht was bij zijn kinderen, zijn 22-jarige zoon en zijn twee jonge re dochters. kwikkelyke affaire tussen de Vaticaanse bank en de failliet verklaarde Banco Ambrosia no in Milaan, hebben hun zin gekregen. Het verslag over hun byeenkomst, dat zater dag in het pauselijk hofblad l'Osservatore Romano stond afgedrukt, was grotendeels gewijd aan deze kwestie. Op vallend was trouwens al ge weest, dat de paus zelf er en kele woorden aan had gewijd in zijn slotrede. Johannes Paulus II verklaarde, dat het Vaticaan bereid was in over leg te treden met „de andere partij", om de zaak tot op de bodem uit te zoeken. De „an dere partij" is Italië, dat bij monde van zijn minister van de schatkist de overtuiging had uitgesproken, dat de Va ticaanse bank IOR (instituut voor godsdienstige werken) voor 1,2 miljard dollar be trokken was in het Ambrosia no-faillissement. Het verslag van de kardinaals vergadering bevatte, naast het al bekende standpunt van het IOR zelf: „Het instituut heeft van de Banco Ambro siano nooit iets ontvangen en is dus ook niets verschul digd", een samenvatting van de conclusies van de dne des kundigen die in opdracht van staatssecretaris Agotino Ca- saroli de zaak hebben bestu deerd. Ook zy neigen tot de conclusie dat er voor het IOR, „volgens de algemeen aanvaarde doctrine en de ge bruikelijke bankpraktyk" geen wettelijke verplichtin gen voortvloeien uit de merk waardige relaties met de Mi lanese bank. door Hein ten Kortenaar Hoe merkwaardig die waren, blykt wel uit het relaas dat de drie deskundigen ervan ge ven. Er is sprake van een „misbruik van vertrouwen", waardoor de naam van het IOR werd gebruikt voor de verwezenlijking van een „ge heim plan". Zo kon het ge beuren, dat het IOR plotse ling merkte eigenaar te zyn van twee (Zuidamerikaanse) vennootschappen en indirec te controle te bezitten over nog acht andere, die met de eerste twee verbonden wa ren. Pas in juli 1981 ontdekte het, dat het de juridische con trole over alle tien had gekre gen. De twijfelachtige trans acties waaruit het gat van 1,2 miljard dollar is ontstaan wa ren al voor die tyd, en buiten medeweten van het IOR, ge schied. Het IOR heeft daarvoor dus geen verantwoordelijkheid op zich genomen, ook niet met de brieven die het toen alsnog stuurde aan de twee grootste schuldeisers van de tien maatschappijtjes, de WASHINGTON - Een demonstratieve mars van de Ku Klux Klan - bij gebrek aan deelnemers geheel verwaterd - heeft zaterdagmiddag in de Amerikaanse hoofdstad Washington geleid tot urenlange vechtpartijen tussen de politie en een grote groep van zo'n 5500 tegendemon- stranten. Tijdens de grootste gewelddadig heden die Washington sedert 1968 heeft meegemaakt, raakten enkele tientallen strijdenden ge wond, werden winkels geplun derd, auto's vernield en reeksen spiegelruiten ingegooid: van res taurants onder meer, waar gas ten verbijsterd het maal lieten staan en zich in veiligheid brach ten. door Henk Kolb De Klan, een organisatie van rechtse, racistische extremisten, die de laatste tijd weer meer van zich doet horen, had in Washing ton op de trappen van het Capi tol willen demonstreren, om ver volgens naar de nabijheid van het Witte Huis op te trekken. Tot uit New York, Boston en Cleve land waren tegendemonstranten toegestroomd om dit des noods met geweld te verhinderen. Van de K.K.K. verscheen tenslotte slechts een dertigtal dapperen, hetgeen nauwelijks werd opge merkt, omdat zij er voorzichtig van af zagen hun makabere witte gewaden met puntmutsen aan te trekken. Tegen de tijd dat de Klan-leden on der politiebegeleiding buiten de stad werden gebracht, nam het demonstratieve geweld van hun tegenstanders, al urenlang op wacht langs de trottoirs, hand over hand toe. De stad Washing ton heeft ruim 70 procent zwarte inwoners, die meer dan andere bevolkingsgroepen te leiden hebben van de economische mi sère en een vooralsnog tomeloze werkloosheid. Mét het verzet te gen de Ku Klux Klan bood zich een gelegenheid aan ook daarte gen te demonstreren. De aanvan kelijke leuze 'Reagan en de Klan werken hand in hand' toonde aan dat in de Amerikaanse sa menleving een stuk dynamiet met korte lont ligt opgeslagen. De frustraties braken zich baan: de ruiten moesten er aan. Ook die van een in een steeg geparkeerde auto. Een zwarte man maakte zich vervolgens uit de voeten met een daaruit gestolen basket- Eén van de demonstranten viel bij een poging aan de oprukkende politie te ontkomen door een etalageruit. bal. Anderen sprongen met race fietsen voorzien van tien versnel lingen over de scherpe splinters van verbryzeld etalage-glas Het gerechtvaardigd protest werd een vechtpartij tegen de politie, gebed in vernielzucht, terwijl de echte demonstranten zich ylings zover mogelyk van het slagveld verwyderden Onder hen bevond zich een andere man, zwart ook, met een witte ijsmuts op, die zich niet langer bekommerde om het plakkaat dat hy een middag lang had opgestoken. Zyn vermaan, dat er een eind moest komen aan de burgeroorlog, werd onder ve le voeten vertrapt. De kardinalen die openbaar heid eisten over de onver-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9