PLO verwerpt vredesplan VS Veel kritiek op Ronald Reagans "vredesraket" C Gesprek tussen doven Paus: 1983 heilig jaar D Volkscongres China bijeen Russen willen man naar Mars "Rechten Palestijnen miskend" Opheffing El Al uitgesteld Rentree van FitzGerald Wereldhandelsconferentie lost weinig op PLO-raad wijst plan Reagan van de hand ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 ROME (ANP) - In een toe spraak aan het eind van de vergadering van kardinalen uit de gehele wereld die deze week in het Vaticaan gehou den is, heeft de paus 1983 uit geroepen tot buitengewoon heilig jaar van de verlossing. Het heilig jaar moet de komen de vastentijd beginnen en zal eraan herinneren, dat Chris tus 1950 jaar gelden gekrui sigd is. De paus verwacht van het heilig jaar "een storm van geestelijke vernieuwing op alle niveaus van de kerk". Een heilig jaar wordt eens in de 25 jaar afgekondigd. Het laatste was in 1975. Buitenland PEKING (AFP/DPA) - Het Chine se Nationale Volkscongres is gis teren zijn jaarlijkse zitting be gonnen. Dit heeft het persbureau Nieuw China meegedeeld. De 3500 afgevaardigden blijven tot 10 december bijeen in de grote hal van het volk. Op de agenda van het parlement staan onder meer het aannemen van de nieu we grondwet, waaraan meer dan twee jaar gewerkt is, en bespre king van de ontwikkeling van de economie ep de staatsfinanciën. De nieuwe grondwet (de vierde sinds de volksrepubliek in 1949 werd gesticht) spreekt weer over het ambt van president, een functie die Mao Zedong bij het begin van de Culturele Revolutie in 1966 afschafte, en maakt her vormingen in het staatsapparaat nodig. De opening van het congres werd niet bijgewoond door Hua Guo- feng, de opvolger van Mao Ze- dong die in 1976 overleed. In de afgelopen jaren heeft Hua al lengs zijn leidende functies ver loren. Zo werd hij in september niet herkozen als lid van het po- litburo van de communistische partij in China. Het volk heeft weinig te zeggen bij het kiezen van de afgevardigden naar het congres, daar zij niet di rect door de burgers worden ge kozen, maar worden afgevaar digd door lokale en regionale volksvertegenwoordigingen en het leger. Macht en invloed van de partij zijn alomtegenwoordig. Vandaar dat velen van de 3500 af gevaardigden die gisteren uit alle delen van China in Peking waren samengestroomd voor de laatste maal naar de hoofdstad zijn ge reisd. Want in het voorjaar, zo heeft de leiding in Peking aange kondigd, wordt een nieuw con gres gekozen. Dit zal betekenen, dat het congres zal worden gezui verd van allen die niet uitdruk kelijk de lijn steunen van Deng Xiaoping, die de macht heeft overgenomen en Hua Guofeng vrijwel totaal heeft verdrongen. KIEL (DPA) - Westelijke des kundigen gaan ervan uit dat de Sowjet-Unie van plan is, in 1984 een bemande ruimte reis naar Mars te onderne men, zo heeft de Duitse ruim- tevaargeleerde professor Heinz Haber meegedeeld. In een voordracht in de univer siteit te Kiel zei hij dat Mars in dat jaar zo dicht bij de aar de is dat heen- en terugreis samen "slechts" 190 dagen zouden duren. Haber heeft zelf tot het eind van de jaen 1950 deelgeno men aan het Amerikaanse ruimte-onderzoek. DAMASCUS (AFP/UPI/DPA) De centrale raad van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO) heeft het vredesplan van president Reagan voor het Midden-Oosten verwor pen. In verklaring die in Damascus werd uitgegeven na een acht uur durende bijeenkomst van de 66 leden tellende raad, staat dat de voorstellen van Reagan "niet tegemoet komen aan de onver vreemdbare nationale rechten van ons volk onder leiding van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie". De raad herhaalde de aanspraak van de PLO op zelfbeschikking en eigen onafhanke lijke staat. Het plan van Reagan gaat uit van een Palestijnse autonomie in fe deratief verband met Jordanië. De twee pagina's tellende verkla ring is de eerste officiële politie ke verklaring van de PLO sinds de evacuatie uit Beiroet en de eerste reactie op het plan-Rea- gan. De centrale raad eist in de verkla ring verder de erkenning van de PLO als enige vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk. De raad onderstreept de noodzaak van terugkeer van Egypte in schoot Van de Arabische wereld "ver van de akkoorden van Camp David". Waarnemers bleken het er niet over eens in welke mate de PLO het vredesvoorstel van president Reagan voor het Midden-Oosten verwerpt. In de verklaring die na het beraad van de PLO werd uit gegeven was geen totale verwer ping van het plan-Reagan te vin den, zo zeiden sommigen. Dit zou zijn gebeurd op verzoek van PLO-leider, Yasser Arafat, die enkele onderhandelingsopties wil overhouden ondanks het ver zet van radicale groeperingen binnen de PLO. Arafat verwelkomde in september, toen het vredesinitiatief van Rea gan wereldkundig werd ge maakt, enkele punten uit het plan en heeft sedertien intensief diplomatiek overleg gevoerd. Hij sprak uitvoerig met de Jordaan se koning Hoessein en zei later dat een confederatie met Jorda nië in overweging kan worden genomen als de Palestijnen een maal hun eigen onafhankelijke staat hebben. Sommige radicale groeperingen binnen de PLO die hun hoofd kwartier in Damascus hebben, inclusief delen van Arafats' eigen Fatah-guerrillabeweging, kriti seerden de nieuwe initiatieven van de PLO-leider in scherpe be woordingen. Na afloop van het beraad zeiden verscheidene functionarissen van de PLO dat de "radicalen" teleurgesteld wa ren dat het plan-Reagan niet toaal verworpen was. De vertegenwoordiger van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie in Bonn en Wenen, Abdallah Fran- gi, heeft er bij West-Duitsland en de andere landen van de Europe se gemeenschap op aangedron gen, weer een actieve rol in het Midden-Oosten te spelen. CAIRO (AP) - De Franse president Mitterrand is op het ogenblik voor politieke besprekingen in Egypte. Gisteren stond ook een culturele excur sie op het programma, in de vorm van een bezoek aan de 32 eeuwen oude tempels van Ramses II en zijn vrouw Nefetari. TEL AVIV (UPI) - Een rechtbank voor arbeidsgeschillen in Tel Aviv heeft het besluit van de aandeelhouders van El Al om de Israëlische luchtvaartmaatschappij op te heffen opgeschort. Dat gebeurde op ver zoek van de werknemers en van het Israëlische vakverbond Histadrut. Deze uitspraak blokkeert een verzoek van de directie van El Al aan de rechtbank om een bewindvoerder te benoemen. De aandeelhouders van de 35 jaar oude luchtvaartmaatschappij besloten woensdag tot li quidatie nadat onderhandelingen met het personeel over een reorgani satieplan waren mislukt, hoofdzakelijk doordat de piloten weigerden er aan mee te werken. LONDEN (GPD) - De nieuwe pre mier van Ierland zal zo goed als zeker Garret FitzGerald heten. FitzGeralds partij, Fine Gael, heeft samen met de gedoodverf de coalitiepartner Labour bij de algemene verkiezingen een meerderheid van enkele zetels verworven in de Dail, het Ierse parlement. Fine Gael won zes zetels en bezet nu 70 van de 166 zetels in het par lement. De Labour-partij won twee zetels (van 14 naar 16). De grote verliezer was Fianna Fail, de partij van Charles Haughey, die zes zetels moest inleveren (van 81 naar 75). Gisteren in alle vroegte erkende Haughey, wiens kabinet op 4 no vember ten val kwam na een re geerperiode van slechts acht maanden, al dat zijn grote tegen speler FitzGerald vermoedelijk de volgende Taoiseach (premier) van de Ierse Republiek zou wor den. Politieke waarnemers in Dublin verwachten dat het verlies van de verkiezingen Haughey zijn baan als leider van Fianna Fail kan kosten. Hij was al niet erg Garry Fitzgerald populair, en heeft bovendien in zijn korte regeerperiode niet de indruk achtergelaten, opgewas sen te zijn tegen de grote econo mische moeilijkheden waarmee Ierland is geconfronteerd. Ook FitzGerald zal het als premier niet erg gemakkelijk krijgen. Hij was al eerder premier van een coalitiekabinet Fine Gael-La- bour, dat januari dit jaar na een regeerperiode van zeven maan den viel over een pakket bezuini gingsmaatregelen. De leider van Fine Gael heeft van daag al oriënterende gesprekken met Labour gehad, en zal volgen de week verder met deze partij onderhandelen. De uitslag van de verkiezingen wordt in Lon den toegejuicht: verwacht wordt dat FitzGerald snel een eind zal maken aan het anti-Britse beleid van zijn voorganger. TOKIO (Reuter/AFP) - De nieuwe Japanse premier, Yasuhiro Na- kasone, heeft na veel touwtrek ken binnen zijn eigen partij een regering samengesteld. Als mi nister van buitenlandse zaken trok hij Shintaro Abe aan, één van zijn rivalen in de strijd om de functie van partijleider en pre mier. Voor de post van interna tionale handel en industrie (Mi- ti), die belangrijk is in het licht van de handelsperikelen met de VS en de EG, koos hij Sadanori Yamanaka (61). Nakasone werd met een ruime meerderheid tot premier geko zen, hetgeen overigens te ver wachten viel nadat hij woensdag tot voorzitter van de regerende Liberaal-Democratische Partij (LDP) was geworden. Omdat de LDP over een comfortabele meerderheid in de volksverte genwoordiging beschikt is haar voorzitter tegelijk ook premier. In het huis van afgevaardigden haalde hij 287 van de 497 stem- Nieuw kabinet Japan gevormd men en in de senaat 130 van de 236 stemmen. De 64-jarige Naka sone is de 45ste premier van Ja pan en de 16ste sinds het eind van de Tweede Wereldoorlog. Maar terwijl de verkiezing gladjes verliep, bezorgde de daaropvol gende vorming van een kabinet Nakasone veel hoofdbrekens. De strijd tussen de verschillende vleugels in zijn partij, die zich al tijdens de campagne van de laat ste weken duchtig lieten gelden, stak nu opnieuw de kop op. Die vleugels worden vooral verte genwoordigd in de personen van de oud-premiers Kakuei Tanaka en Takeo Fukuda. Tanaka is een omstreden figuur die in 1974 af trad als premier wegens zijn be trokkenheid bij het Lockheed- omkoopschandaal. Desondanks is hij de machtigste man binnen de LDP en Nakasone dankt zijn overwinning in met geringe mate aan hem. Maar de tegenstanders van Tanaka en Nakasone zat het dwars dat zes van de twintig bewindslieden in de nieuwe regering uit de clan van Tanaka komen. Nakasone wist de kritiek te sussen door een van zijn verslagen rivalen, Shin taro Abe, op de post van buiten landse zaken te benoemen. Abe behoort tot de Fukuda-groep. De 58-jarige Abe is onder de vorige premier, Zenko Suzuki, minister van internationale handel en in dustrie (Miti) geweest. Hij is dan ook zeer goed op de hoogte van de ernstige handelsproblemen die Japan op het ogenblik met zowel de Verenigde Staten als de Europese Gemeenschap heeft. Als vierde man in drie jaar volgt hij in die functie Yoshio Saku- rauchi op. CAIRO (GPD) - De Centrale Raad van de PLO heeft het plan-Rea gan van de hand gewezen. De Centrale Raad stelde op een ver gadering in Damascus vast dat het plan niet voldoet aan de mi nimumeisen van het Palestijnse streven naar een onafhankelijke staat. Het besluit van de Raad, de eerste officiële bijeenkomst op hoog ni veau van de PLO na de uittocht uit Beiroet, is een indirecte vorm van kritiek op PLO-leider Arafat, die in Damascus ernstige verwij ten te verduren heeft gehad over zijn politieke activiteiten van de laatste maanden. Tot dusver heeft de PLO om tacti sche redenen zich zeer voorzich tig opgesteld ten opzichte van het plan-Reagan en dit als zoda nig niet van de hand gewezen. Daarentegen werd de nadruk ge legd op de positieve elementen van het plan, zoals het bevriezen van de nederzettingenpolitiek in de bezette gebieden door Israël. Ook de Arabische topconferentie in Fes, die in september bijeen kwam en een Arabisch vredes plan opstelde, heeft voorzichtig gemanoeuvreerd en het plan- Reagan niet afgewezen, hoewel dat plan een Palestijnse staat na drukkelijk uitsluit. De beslissing in Damascus, die in overeenstemming is met de Syri sche politiek, is gericht tegen de pogingen van PLO-leider Arafat om via de gematigde Arabische landen zoals Saoedi-Arabië, Egypte en Jordanië, mee te doen met het vredesproces. Arafat heeft de afgelopen weken twee dingen geprobeerd: samenwer king met Jordanië en de weg openen voor een dialoog met de Verenigde Staten, in de hoop dat Amerika Israël dan onder druk zal zetten. Jordanië is een fervent voorstan der van het plan-Reagan en heeft evenals Egypte de PLO aangera den Israël te erkennen en daar mee een dialoog met de Verenig de Staten mogelijk te maken. Amerika heeft zich steeds op het standpunt gesteld, pas dan met de PLO te willen en kunnen pra ten als de PLO Israëls bestaans recht expliciet erkent. GENEVE - Als wij al geisoleerd staan, dan is dat al leen in de wedloop van schijnheiligheid. Deze uit spraak van Sir Roy Denman, vertegenwoordiger van de EG in Washington, vlak voor de start van de wereldhandelsconferentie deze week in Genève, il lustreert de „realistische" opstelling van de EG. Frankrijks handelsminister Michel Jobert noemde het houden van een zo grote conferentie zelfs nutte loos en waarschuwde tegen al te hoge verwachtin gen. De botte Franse houding is zeker niet in de laatste plaats ingegeven geweest door Amerikaanse dram- merij. „Ze moeten niet denken dat ze ons een dictaat kunnen opleggen", zei een westers diplomaat. Met de recente trans-Atlantische ruzies over staal en de Russische gaspijpleiding nog vers in het geheugen. Dit soort grote conferenties, aldus Jobert, kunnen niet meer doen dan een vaag beeld geven van de werkelijkheid. Een van die realiteiten die Jobert noemde, was dat „Europa en Amerika eikaars con currenten zijn", waar hij na een korte aarzeling aan toevoegde, „en bondgenoten". Die werkelijkheid is in elk geval op deze wereldhandelsconferentie met fotografische nauwkeurigheid weergegeven. De voorzitter van de Europese Raad, de Deen Elle- mann-Jensen, bevestigde gisteren de lijn van de EG dat er in Genève geen nieuwe verplichtingen kon den worden aangegaan. Deels uit realisme, omdat nieuwe verplichtingen waarschijnlijk toch niet goed kunnen worden nageleefd. Deels ook omdat de op zet van de conferentie daar niet aan beantwoordde. Een van de redenen van de afhoudende opstelling van de EG-landen is, dat ze het onderling steeds oneens waren en ook zeer uiteenlopende belangen hebben. Een land als Frankrijk of Griekenland heeft totaal andere economische belangen dan Nederland of Groot-Brittannië. Maar belangrijker misschien nog is, dat de Europese Gemeenschap ervoor past naar Amerika's pijpen te dansen. Maar de EG was niet de enige die het spel hard speel de. De wensen van Europese zijde om het door het GATT-secretariaat voorbereide concept (403) voor een slottekst nog veranderingen te kunnen aanbren gen, werd door de andere partners gewoon gene geerd. Een discussie van doven. De harde Franse houding, weerspiegeld in het uitge sproken arrogante optreden van minister Jobert, wordt eveneens ingegeven door de totaal andere fi losofie die de Fransen op handelsgebied hebben dan de Amerikanen. De socialistische regering van Mitterrand ziet vrijhandel veel minder als het medi cijn tegen alle kwaad, en hecht meer belang aan een discussie over de manier waarop de groei van de produktie kan worden verhoogd. Zy willen liever praten over de internationale monetaire situatie (de dure dollar) en de hoge (Amerikaanse) rentestan den. Binnen de EG stonden de Fransen in Genève niet al leen. Op de meeste punten werden zij gesteund door Griekenland, soms ook door andere landen. Er was meestal een noordelijke en een zuidelijke groep bin nen de EG. Op het punt van de landbouw namen de meeste landen een middenpositie in (wel praten in een studiecommissie, maar geen nieuwe verplich- tingen vastleggen). door Ruud Kreutzer Engeland was eigenlijk veel liever achter de lyn van Amerika gaan staan. Londen zou niets liever zien dan een flinke bezem door de gemeenschappelijke landbouwpolitiek van de EG, die in Britse ogen al leen maar veel geld opslokt, namelijk driekwart van de totale Europese begroting. Maar om redenen van solidariteit met de rest van de Gemeenschap heeft de Britse delegatie zich neergelegd by het meerder heidsbelang. Ook interessant was het volgen van de pogingen van met name Amerika om andere landen te winnen door in de zijlijn van de conferentie maar wel op hetzelfde moment allerlei deals te sluiten. Zo kreeg Brazilië, de belangrijkste woordvoerder van de Der de Wereld voor GATT-zaken met nog een aantal Zuidamenkaanse landen van Washington de toezeg ging van steun bij de aflossing van de gigantische schuldenlast. En niet zonder resultaat. Brazilië bleek op het punt van de handel en diensten opval lend veel toeschietelijker dan de andere Derde-We reldlanden en bijvoorbeeld India, dat op dit punt het voortouw van de Derde Wereld overnam om het gevaar te bezweren. Dat Ronald Reagan een verle den achter zich heeft als ac teur van het type "weinig in houd/veel show" zou van daag de dag allesbehalve in teressant zyn, als hij niet vastbesloten was zijn leider schap van de vrije wereld ook met beproeving van die for mule te vestigen. Sinds zijn spraakmakende verkiezings campagne weten we waar het hem daarby omgaat: het ge zin en het bedrijf als hoek steen van een samenleving, waarvan de kracht een letter lijke vertaling vindt in een stevig defensie-apparaat. Sinds het met fase 1 niet zo best wil lukken en de Verenigde Staten steeds meer het wran ge beeld bieden van armoedi ge rijkdom, richt hy de blik vooral op de tweede doelstel ling: "de wederopbouw" van het Westen tot militaire su- per-mogenheid. Zijn deze week gelanceerde voorstel tot produktie en plaatsing van een nieuwe ge neratie intercontinentale atoomraketten dient daarby een tweeledig doel. Een actu eel antwoord op de Russi sche SS-serie en, zo weten we sinds zijn televisie-optreden van deze week, de vestiging van zijn reputatie als vredes duif. Want het lot van Reagan is al niet anders dan dat van zijn voorgangers. Halverwe ge zijn ambtsperiode is zyn glorieuze intocht in het Witte Huis al lang vergeten en wij zen opiniepeilingen en tus sentijdse verkiezingen uit, dat het met zyn populariteit maar matig is gesteld. Steun van zijn kiezers wordt omge keerd evenredig met de kracht van zijn tegenstan ders. Zijn traditionele achter ban verwacht wapengeklet ter, maar de oprukkende op positie wil "freeze" (bevrie zing van de kernwapenarse nalen aan beide zijden). De Amerikaanse leider zelf wekte deze week de indruk vooral de oppositie te vriend te willen houden. Uitvoerig schetste hij de plannen van zijn democratische voorgan ger Carter, die de verouderde Minutemanraketten wilde in ruilen voor tweehonderd MX-wapens. De MX-rak et geldt als een naiiwkeurig wa pen en kan worden uitgerust met tien kernkoppen. Pro bleem was en is echter de grote kwestbaarheid. Defen siedeskundigen hebben er geen twijfel over laten be staan dat de al ruim geplaat ste Russische SS-18, de Ame rikaanse MX-raket in een handomdraai kan uitschake len en dat het hele project daarom weggegooid geld is. door Ton van Brussel Carter had daar het volgende op gevonden. Hij koos een strook van 40.000 km2 in de staten Nevada en Utah. In dat gebied zouden ondergrondse tunnels worden aangelegd, die de 4.600 silo's vanwaaruit de raket gelanceerd moet worden, met elkaar verbon den. Via een soort spoorweg net zouden de raket dan on dergronds tussen de silo's heen en weer worden gere den, zodat de Sowjet-Unie nimmer kon weten waar het gevaar dreigde. In het Amerikaanse Congres kreeg Carter destijds steun van een kleine meerderheid, maar de definitieve uitwer king vond later nauwelijks onthaal. Zyn metro voor kernraketten werd in de ver kiezingscampagne ook door Reagan als te kostbaar en te weinig praktisch terzijde ge schoven. Nu is er dan eindelijk het Repu blikeins alternatief: geen tweehonderd, maar honderd raketten, dicht by elkaar ge plaatst, waardoor het voor de agressor praktisch onmoge- lyk zou zyn ze in één klap uit te schakelen. De Russische SS-18 is weliswaar uitgerust met verschillende onafhan kelijk van elkaar te bedienen atoomkoppen, maar die kun nen nooit tegelijkertijd bij hetzelfde doel arriveren. Het deel van de MX-raketten dat by een eerste aanval niet wordt verwoest, zou dan als nog op een Russische doel kunnen worden afgestuurd Reagan garneerde zijn televi sie-presentatie zoals gebrui kelijk met veelkleurige gra fieken en modellen en werkte zich de zweetdruppels op het voorhoofd met zyn pogingen het publiek te laten geloven dat zyn opzet goedkoper en vredelievender is dan die van zyn voorganger Helaas is dat maar betrekkelijk. De reke ning van het plan valt met 65 miljard gulden (in de goed koopste variant) inderdaad wat voordeliger uit, maar op het ministerie van defensie wordt ernstig rekening ge houden met extra kosten van in totaal zo'n dertig miljard. Dat geld is nodig als de be staande silo's te zwak zouden blijken voor de vernietigende kracht van de SS-18 en voor het lanceren van de MX-raket verstevigd moeten worden. Of zo'n versteviging uiteinde lijk voldoende soulaas biedt, staat ook allerminst vast Dat alles maakt de praktische uit voerbaarheid van Reagans al ternatief al even twijfelachtig als dat van Carter. Los van de hoge kosten en de twijfel aan het afschnkkings- effect van het project, is in kringen van Congres en Se naat ook een discussie opge vat over de vraag in hoeverre Reagans alternatief een schending is van het Salt II verdrag, de overeenkomst tussen Verenigde Staten en Sowjet-Unie voor de beper king van de strategische be wapening. Dat destijds moei zaam tot stand gekomen ver drag is door de Sowjet-Unie officieel ondertekend, maar in de VS is dat nooit gebeurd. In het Amerikaanse parle ment wordt het zo langza merhand ook uitgesloten dat dat nog ooit gebeurd. Toch heeft Salt II enige waar de, omdat overeengekomen is dat beide partyen de afge sproken regels wel zullen na leven. Eén van die regels is dat het aantal permanente lanceerplaatsen van raketten wordt bevroren op het niveau van 1979. De nieuwe MX ra ketten worden voor gebruik in een soort metalen huls ge plaatst en vervolgens in de si lo gebracht In de variant van Reagan is het echter ook mo gelijk de raketten vanuit de huls te lanceren en dat heeft de theorie doen postvatten dat het aanhouden van de si lo's gebruikt kan en zal wor den als een afteidingstruc en de metalen kokers in feite het lanceerpunt zyn. Als dat zo is, is de schending van Salt II dat niet-ondertekende, maar wel nageleefde verdrag zeker een feit. De Sowjet-Unie heeft gisteren duidelijk gemaakt aan deze laatste interpretatie de voor keur te geven "De MX-raket is een schending van Salt II en brengt de kernoorlog dichterbij", zo meldde de Prawda. President Reagan heeft nog een kleine maand de tyd om zijn tegenstanders te overtui gen. Dat is geen misselyke klus want hy heeft niet alleen te maken met de principiële bezwaren van de door steeds meer bisschoppen en demo cratische senatoren gesteun de anti-nucleaire lobby, maar moet ook een antwoord vin den op zyn partijgenoten die de techniek van het MX-pian in twijfel trekken Meest enthousiast lyken nog de schaarse bewoners van Wyo ming zelf Hier en daar is er wat angst, maar Amerikaanse verslaggevers die er heen trokken, meldden eenslui dend dat de bevolking rede lijke gerustgesteld is nu Rea gan door de naam MX-raket te vervangen voor "Peace keeper". het defensieve ka rakter van het project nog eens extra dimensie heeft ge geven. De veronderstelde werkgele genheidseffecten blyken ter plaatste meer discussie los te maken De hoge werkloos heid in deze dunbevolkte staat, heeft velen naar elders doen verhuizen, maar door de komst van de MX-raket zouden autochtonen zich weer metterwoon in hun ver trouwde omgeving kunnen vestigen en da's een mooi ding.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9