Kolencentrale "geschrapt" G Gros sier deri j en komen in de knel CPN kiest voor lijn vernieuwing RPS schiet noodlijdende hypotheekbank te hulp Weert daagt Heineken voor rechter Door afnemende vraag naar energie Gasverbruik daalt flink Uitspraken roken wekken verbazing Door opmars grootwinkelbedrijf "Abortus mag soms wel" Familievete motief moord Op 28ste congres JP.Groeneveld en Zn. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 AMSTERDAM (GPD) - De Rijks postspaarbank (RPS) heeft een belang verworven van vijf pro cent in het aandelenkapitaal van de Friesch-Groningsche Hypo theekbank (FGH). Alle twijfels omtrent de toekomst van de in moeilijkheden verkerende hypo theekbank zijn hiermee wegge nomen, zegt de bankiersvereni ging in een eerste reactie. Door de samenwerking met de RPS kan de Friesch-Groning sche Hypotheekbank eventueel verder verslechterende markt ontwikkelingen het hoofd bie den. Ondanks de financiële ver sterking zal de FGH het boekjaar 1982 afsluiten met een verlies van circa 50 miljoen gulden. Ge rekend werd op een netto-winst van 4,5 miljoen. Binnenland Voor de RPS betekent de samen werking met de FGH een ver sterking van haar eigen activitei ten op het gebied van de finan ciële dienstverlening. De RPS houdt zich vooral bezig met fi nanciering van particuliere wo ningen, de FGH is juist gespecia liseerd op het gebied van het commerciële onroerend goed. De resultaten van de Friesch-Gro ningsche Hypotheekbank met in totaal 970 mensen in dienst zijn de afgelopen jaren fors terugge lopen als gevolg van de malaise in de bouw en de hoge rente stand. Anders dan bij de andere grote aan de beurs genoteerde hypotheekbank, Westland- Utrecht, bleef FGH echter boven de rode streep. In 1980 werd nog een netto-winst behaald van 27 miljoen gulden. In de eerste helft van dit jaar was de winst al terug gelopen tot 2.2 miljoen. In de tweede helft van 1982 vielen de grote klappen. De bonden hebben verrast gerea geerd op de samenwerking tus sen RPS en FGH. Unie BLHP- bestuurder G Wagenaar: „Dit duidt op een overvaltechniek van de RPS. De Unie is geen voorstander van staatsdeelne ming in het particuliere bankwe zen". AbvaKabo-woordvoerder S. Raaijmakers was bekend dat minister Ruding van financiën reeds akkoord was gegaan met de samenwerking. „Minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat (die de PTT en dus de RPS bij haar departement heeft) moest nog over de streep worden getrokken. Dat is nu dus gelukt", constateert hij. Raaijmakers ver wacht dat het personeelsbestand van de hypotheekbank nu ge handhaafd kan worden. DORDRECHT (GPD) - De kolencentrale aan de Tweede Merwedehaven in Dordrecht wordt niet gebouwd. Dit hebben de Samenwerkende Energie Producenten (SEP) besloten omdat de vraag naar energie onder het verwach te peil blyft. Hield men verleden jaar nog reke ning met een toename van 3 pro cent, nu is dat percentage ge daald naar 1 procent. Wel wil de SEP nog doorgaan met het om bouwen van bestaande gas- of oliecentrales naar kolengestook- te energie-opwekkers. GRONINGEN (ANP) - Het gas verbruik komt dit jaar aanmer kelijk lager uit dan vorig jaar. Volgens een woordvoerder van de Gasunie in Groningen ligt het totale binnenlandse verbruik (kleinverbruikers, industrie, cen trales) de eerste tien maanden van dit jaar ongeveer 5 procent lager dan m dezelfde periode van vorig jaar. De totale binnenland se afzet bedroeg tot 1 november namelijk 27,7 miljard kubieke meter tegen 29,2 miljard kubieke meter vorig jaar. De distributiebedrijven zagen hun afzet aan huishoudens, scholen, kantoren etc. met een procent of zes teruglopen van 16,3 miljard naar 15,3 miljard kubieke meter. Het zachte weer heeft daar vol gens de woordvoerder van de Gasunie zeker een rol bij ge speeld, gezien het feit dat de af zet in oktober 30 procent lager lag dan in oktober vorig jaar. In september werd veertien pro cent minder afgezet dan in sep tember vorig jaar. Niettemin schrijft de gasunie het grootste deel van de afzetvermindering, globaal ongeveer twee derde, toe aan besparingen zoals isolatie, gordijnen dicht, verwarming wat lager. Het verminderde verbruik zal de staat volgens een woordvoerder van de Gasunie enkele honder den miljoenen minder aan in komsten opleveren. DEN HAAG (ANP) - Verba zingwekkend dat een klein aantal doktoren uitspraken doet en conclusies trekt die lijnrecht staan tegenover dui zenden wetenschappelijke onderzoekeh die onomstote lijk de relaties tussen stoffen in sigarettenrook en kanker, hart- en vaatziekten, cara en andere ziekten hebben vast gesteld. Zo reageert de stichting volks gezondheid en roken in Den Haag op gegevens uit het bin nenkort in het Nederlands uit te brengen boek van de Au stralische chirurg dr. William T. Whitby 'roken zonder angst, goed voor u'. Daarin ondersteunt de Australiër met tal van wetenschappelij ke publikaties de stelling dat roken niets te maken heeft met longkanker. De stichting stelt dat al het on derzoek en voorlichting over de relatie roken en gezond heid ertoe geleid heeft dat het overgrote deel van de wereld bevolking zich bewust is van de risico's die men loopt wan neer men rookt. Veel van die onderzoekingen zijn gedaan onder verantwoordelijkheid van de wereld gezondheids organisatie WHO. De stich ting merkt tenslotte op dat in de ontwikkelde landen de laatste decennia een enorme daling is opgetreden van het aantal mensen dat rookt. Door dit besluit vervalt direct werk voor 400 man en voor 750 man tijdens de vijfjaar durende bouw van de centrale. Voor de Stork Ketelfabrieken in Hengelo bete kent het nieuws dat het voortbe staan van de fabriek in gevaar komt. Zij hadden anders de or der gekregen om voor 380 mil joen gulden de ketel van de Mer- wedecentrale te bouwen. De woordvoerder van de SEP kon alleen maar zeggen dat hun be sluit mogelijk een stimulans kon betekenen voor het samengaan van de ketelbouwindustrie in Nederland. Overigens blijft Stork de opdracht houden om de Limburgse Maascentrale om te bouwen naar een centrale op ko len. De voorlopige andere twee centrales, die worden omge bouwd, Maasvlakte en Borssele, verdwijnen in de orderporte feuille van de Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissin- gen. Om verder aan de afnemende vraag naar energie wat te doen, zullen er 25 oude conventionele centrales waaronder Waalhaven 2 in Rotterdam en Amsterdam- Noord worden afgebouwd. Die sluiting zal volgens de SEP nau welijks gevolgen hebben voor de werkgelegenheid en financieel helemaal geen gevolgen hebben omdat de betrokken centrales reeds afgeschreven zijn. In Dordrecht zal het terrein waar de centrale zou komen voorlopig hiervoor toch worden vrijgehou den. De gemeente Dordrecht blijft een optie houden voor het moment dat de vraag naar ener gie weer zal stijgen en er alsnog een centrale bij moet komen. Voor de oude centrale die er naast staat betekent het besluit niet dat met de sloop zal worden gestopt. De pijpen worden neer gehaald. DRUNEN - In het Autotron in Drunen wordt dit weekeinde een ruilbeurs voor antieke motorfietsen en fietsen gehouden. Op de foto een motorfiets uit India (rechts), afkomstig van een maharadja, en een echte oude betjak uit Indonesië. DEN HAAG (GPD) - Ook de groot handel in levensmiddelen ziet zich bedreigd door de opmars van het grootwinkelbedrijf, dat nu een martkaandeel van 51 pro cent heeft (in 1975 was dat nog 35). Als gevolg van dalende afzet bij de zelfstandige handel zullen grossiers moeten sluiten. Als de ontwikkeling doorzet zal het aan tal winkels met 30 procent ver minderen van ongeveer 10.000 naar 7000 begin 1986. Dat voorspelde gisteren drs. A. Pandelitschka, voorzitter van de Federatie van de Groothandel in Levensmiddelen, bij de viering van het 75-jarig bestaan van deze UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Katholieke Vereniging van Zie- keninrichtingen (KVZ) handhaaft zijn standpunt, dat abortus in som mige welomschreven gevallen mogelijk moet zijn. Het bestuur heeft zich gisteren in Utrecht beraden over brieven van kardinaal Wille- brands en de bisschoppen Gijsen en Simonis aan de besturen van ka tholieke ziekenhuizen. De bisschoppen zeggen daarin, dat abortus in geen enkele situatie aanvaardbaar is behalve als - onbedoeld - gevolg van een andere ingreep of operatie. Het KVZ-bestuur meent daarentegen, dat abortus voor katholieken ook aanvaardbaar is als het leven van de moeder er door kan worden gered. Verder acht het bestuur abortus acceptabel als daardoor blijvend licha melijk letsel van de moeder kan worden voorkomen of blijvend ingrij pend psychisch letsel waardoor zij niet meer volwaardig zou kunnen functioneren. Bisschop Gijsen vindt dat een ziekenhuis dat een abortusvergunning aanvraagt het predikaat "katholiek" maar moet schrappen. Daarover zegt het KVZ-bestuur, dat het aanvragen van een vergunning op zich geen maatregelen rechtvaardigt om een ziekenhuis het predikaat ka tholiek te ontzeggen. federatie. Hij sprak van „een dra matische ontwikkeling voor de zelfstandige handel" en wees op de voorspelling dat het markt aandeel van het grootwinkelbe drijf over drie tot vier jaar op 60 procent zal liggen. Dat gebeurt „als wij van onze kant geen dras tische maatregelen treffen". De daling zal zich nagenoeg geheel voordoen bij de zelfstandigen en dan nog bij de middelgrote be drijven. Grossierderijen die vooral dat type bedrijven onder de afnemers hebben zullen daar door nog eens extra in de proble men komen, vreest Pandelitsch ka. Een andere negatieve invloed op de levensmiddelengroothan del is het zogenaamde franchisen vanuit het grootwinkelbedrijf (zetbaas worden). Volgens de federatievoorzitter zul len de goede zelfstandige onder nemers „deze overstap niet doen en hun zelfstandigheid niet prijs geven". Pandelitschka doelde hierbij kennelijk op de mogelijk heid om met Albert Heijn een contract te sluiten voor kruide niers, die zich als het ware bij de winkelketen aansluiten, maar toch een zekere mate van zelf standigheid houden. De ondernemers die dit doen moe ten beseffen waar ze aan begin nen, want ze verkopen zich met huid en haar aan het grootwin kelbedrijf, zei Pandelitschka. De groothandel moet zich bundelen tegen het offensief van het groot winkelbedrijf. Er zal meer moe ten worden samengewerkt, bij voorbeeld bij opslag en vervoer van artikelen. Er zijn besparin gen mogelijk, maar vooral moet de zelfstandige detaillist worden ondersteund. VLAARDINGEN (ANP) - Het motief voor de moord op de 49- jarige J. van Lierop, donderdag in Vlaardingen gepleegd, moet volgens de Vlaardingse politie naar alle waarschijnlijkheid ge zocht worden in een ruzie tussen de familie Van Lierop en een an dere familie. De politie vermoedt dat een verstoorde huwelijksre latie, niet tussen het slachtoffer en zijn vrouw, ook een rol heeft gespeeld. Van Lierop werd donderdag in de slaapkamer door één of meer da ders overvallen en tijdens een daarop volgende worsteling door het hoofd geschoten. De man moet vrijwel direkt dood zijn ge weest. De 43-jarige echtgenote van het slachtoffer is tijdens de vecht partij mishandeld. De 17-jarige zoon werd in zijn slaapkamer mishandeld en gekneveld ach tergelaten. De vrouw heeft haar zoon weten te bevrijden en ver volgens de politie gealarmeerd De politie heeft de indruk dat een van de daders voortvluchtig is. Internationale opsporing is ver zocht via Interpol. WEERT (ANP) - De gemeente Weert wil via de rechter bijna 350.000 gulden vorderen van Hei neken bierbrouwerijen. Een voorstel van burgemeester en wethouders om een civiele pro cedure te beginnen tegen de Hei neken bierbrouwerijen heeft de instemming gekregen van de voltallige gemeenteraad. Dit heeft een woordvoerder van de gemeente Weert gisteren meege deeld. Weert eist, dat Heineken een huur schuld voldoet van 87.000 gul den. Verder wil de gemeente nog dat dit bedrijf zijn aangegane verplichting nakomt om binnen vijftien jaar aan Weert een be drag van 250.000 gulden terug te betalen. Dit bedrag investeerde de gemeente, aldus de woord voerder, in enkele ruimten van het in 1980 in gebruik genomen nieuwe stadhuis om die geschikt te maken voor het exploiteren door Heineken van een café met restaurant en bistro. Er werd een huur afgesproken alsmede een bepaalde aflossing per jaar, maar dit werd niet in een contract vastgelegd. Heineken heeft inmiddels de ruim te verlaten omdat het café-res taurant niet rendabel bleek. Deze ruimten staan al een half jaar leeg. Heineken heeft volgens de woordvoerder gedurende een pe riode van twee jaar geen cent huur betaald en evenmin de jaar lijkse aflossing voor de speciale voorzieningen. Dit bedrag is in middels opgelopen tot meer dan 150.000 gulden. thans beroept, bestonden er wel degelijk mondelinge afspraken over huurverplichtingen. aldus de gemeente. De burgemeester van Weert, mr. J. Matti, noemde Heineken ronduit "een louche firma" en de gemeenteraadsfrac ties. met name die van het CDA en de PvdA, vonden dat "Heine ken een onbetrouwbare partner is gebleken, dat dit bedrijf zijn goede naam te grabbel heeft ge gooid en dat er geen zaken te doen zijn met deze multinatio nal". De directie van Heineken toonde zich gistermiddag "onaange naam verrast" over de uitlatin gen van de burgemeester en ver schillende raadsfracties. Tot nu toe zijn de gesprekken tus sen Heineken en de gemeente in een prettige sfeer verlopen, aldus een woordvoerder van Heine ken. Er bestaan verschillen van inzicht, waarover juridische ad viseurs proberen tot een verge lijk te komen. Zolang dit wordt geprobeerd onthoudt de directie zich van verder commentaar, al dus de woordvoerder AMSTERDAM (GPD) - De Communistische Partij van Nederland kiest voor de lijn van vernieuwing, maar wat gematigder dan het partijbe stuur had voorgesteld. Dat bleek op de eerste dag van het 28e congres van de com munisten in Amsterdam. De CPN is bereid de eigen dog ma's los te laten, maar be perkt de samenwerking met andere partijen voorlopig vooral tot PSP en PPR Nau we banden met de PvdA vin den de communisten voorals nog te ver gaan. Bij de eerste stemming tijdens het driedaagse congres bleek gisteren dat de orthodoxe stroming binnen de CPN weinig aanhang heeft. Voor stellen uit die hoek om het marxisme-lenmisme voorop te blijven stellen en de eigen communistische identiteit in de samenwerking met ande ren te waarborgen, stuitten op een overgrote tegenstand. Ook een voorstel om de klas senstrijd boven de vrouwen- strijd te plaatsen leed schip breuk. Overduidelijk sloeg de CPN de koers van vernieuwing in. Kernpunt daarin is het zoe ken van samenwerking met andere progressieve partijen om een alternatief te bieden voor de rechtse regeringspo- litiek. Met twee derde meer derheid koos het congres er voor daarbij vooral met PSP en PPR nauwe banden aan te knopen. Tweede-Kamerlid Gijs Schreuders bepleitte dit vurig op het congres, omdat daarmee „een krachtige for matie links van de PvdA kan ontstaan". Zijn fractieleider Ina Brouwer had daarentegen samenwer king bepleit waarbij ook de PvdA sterk wordt betrokken. Om de doeleinden van de partij te verwezenlijken zijn wisselende bondgenoot schappen nodig, betoogde Ina Brouwer, die stelde dat de PvdA op sommige punten dichter bij de CPN staat dan de kleine linkse partijen. Ook partijvoorzitter Hoekstra en vice-voorzitter Elli Izeboud hadden nieuwe samenwer king met de PvdA bepleit. Hoewel het congres voorstellen om de eigen identiteit bij de voorgenomen samenwerking te garanderen verwierp, ging het beduidend minder ver dan het partijbestuur eerder had voorgesteld. Het bestuur wilde in meerderheid dat b(j de gesprekken over nauwere banden tussen linkse partijen ook het zelfstandig voorbe staan van de eigen partij op den duur ter sprake zou moe ten komen. Dat ging het con gres voorlopig echter veel te In het nieuwe CPN-beleid is vooral een ruime plaats inge ruimd voor vrouwenemanci patie De partij kent vrou- wenstrijd naast klassenstrijd een grotere rol toe Het recht van vrouwen op een eigen be staan moet invloed hebben op het partijbeleid, zo legde Op de eerste dag van het drie daagse partijcongres in Am sterdam heeft de Communis tische Partij van Nederland (CPN) gisteren a/scheid ge nomen van de vrijwillig te rugtredende partijvoorzit ter Henk Hoekstra. HIJ ver vulde die functie gedurende vijftien Jaar. CPN-ftactie- voorzitter Ina Brouwer hul digde namens het partijbe stuur en het congres de ver trekkende voorzitter die, zo werd gezegd, een belangrij ke stoot tot het vernieu wingsproces in de partij heeft gegeven. In dat proces was zijn invloed van niet te onderschatten betekenis. Een staande ovatie viel Hoekstra ten deel. het congres vast. (Jok pleit de partij nu officieel voor „het doorbreken van de hetero- norm". Veel congresgangers nepen er toe op niet al te drastische uitspraken te doen. omdat de partijafdelingen nog lang niet uitgepraat zijn over het ont- werp-partijprogramma dat pas volgepd jaar op een con gres aan de orde komt. Voor al om de discussie daarover niet bu voorbaat vast te leg gen. sloeg het congres, dat ovengens meer chaotisch dan spannend verloopt, een voorzichtige toon aan. ADVERTENTIE PROFITEER ER VAN! Koop uw verse kipspecialiteiten en vers vlees rechtstreeks van de groothandel. Uw voordeel: - Uitsluitend kersvers - De beste kwaliteit - Natuurlijk de laagste prijs. Iedere dinsdai> vanaf 8 uur tol 13.00 uur in de Groenoordhallen. Kuikenpoten *riif25.- Kuikenfilet „rk, 13.- Braad-grill kuikens iptm »<o u„i 5.50 Kuikenrollade kt 13.- T.V. Hapjes iK.ri^ k« 5.- Drumsticks 8.- Kipkarbonade p,,kc 7.- Kipsaté heerlijk gemarineerd pc' 3 portie* 6." Kuikenlevertjes tim Nasi-Bami ««miu,»..!.. groenten (*r $00 gr 3." Kip-Shoarma per $00 gr 7.50 Tam Konijn >,,.«1,1.1.1,. ,n per kg 1 U." Kalkoenhaasjesmm8.- k,7«„ 2.50

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7