kIk e Gemeente koopt gebouw en helpt Stokkermans MEDEDELING 'Geen objectiviteit in geschiedschrijving' NATUURLIJK ZIJN WIJ 00K OP MAANDAGAVOND OPEN TOT 21.00 UUR DE REST VAN DE WEEK Hlillïl ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 LEIDEN - Bij de deur pakt de jongen spontaan de meester vast. Slaat ver volgens wat ongecoördi neerd de handen om zijn nek en geeft hem een dik ke zoen. Als het hoofd van de school zijn boven ste wervels weer enigs zins in de goede stand heeft gebracht loopt de leerling nog te kirren van plezier. Op de Korte Vlietschool is dit geen ongewoon tafe reel. Integendeel. Het is haast een ceremonieel, waar zelfs bezoekers niet aan ontkomen. De leer lingen die op deze school zitten gedragen zich wat dat betreft hartverwar mend. Een impresssie van de 'Korte Vliet' aan de Schu- bertlaan, waar onderwijs wordt gegeven aan Zeer Moeilijk Lerende Kinde ren (ZMLK). Dit ter gele genheid van het twaalfe- neenhalf jarie bestaan. Elke dag stoppen er tussen kwart over acht en kwart voor negen twintig busjes of taxi's voor de school deur. Daaruit klimmen honderddertig kinderen. De elf leerkrachten en vijf assistenten staan dan al in aula klaar om de groep op te ontvangen. De leerlingen komen uit 26 ge meentes, Leiden en omgeving. Wat ze bindt is hun geestelijke handicap en de daaruit voort vloeiende geringe verstandelijke vermogens. De problemen die de kinderen hebben, lopen overi gens sterk uiteen. Er zijn bij voorbeeld licht-spastische-, mongoloïde-, epileptische-, slechtziende- en slechthorende leerlingen. Andere moeilijkhe den die kunnen ontstaan zijn: contactstoornissen, sterke ang sten, emotionele problemen, snel afgeleid of vlug prikkelbaar. Als iedereen binnen is en de jassen uit zijn, gaan ze in groepen naar de lokalen. Zo op het eerste oog een chaotisch geheel; de lamme helpt de blinde. Een dag rondkij ken leert dat er wel degelijk structuur zit in dit onderwijs. Toch zul je nooit een speld horen vallen. De kinderen zijn verdeeld over elf groepen, elk bestaand uit tien tot veertien kinderen. Op grond van een ruim genomen leeftijdscrite rium zijn er twee begingroepen; vier middengroepen en vijf eind groepen. De school telt 130 leer lingen variërend in de leeftijd van zes tot twintig jaar, elf leer krachten en vijf assistenten. Niet alleen het bijbrengen van schoolse vaardigheden staat bij het les geven op de Korte Vliet centraal; ook worden de kinderen voorbereid op een leven i werkplaats of dagverblijf. De speelplaats. De kinderen nemen geen aanstoot a onverstoorbaar gaan zij hun gang. i eikaars gedragingen, (Foto's Holvast) Zelfstandig John is dertien jaar. Hij weet pre cies dat onder de veel bezongen bloem het woordje roos moet ko men te staan. Hij kan zo ook muur en nog veel meer woorden plaatsen. Toch zal John nooit be trapt kunnen worden op het on schuldige feit dat hij stiekem met de zaklamp onder de dekens ligt te lezen. Op de 'Korte Vliet' gaat het er alle maal wat anders aan toe dan op een normale school. Het doel van dit onderwijs is de leerlingen voor te bereiden op een zo zelf standig mogelijk leven. Uit gangspunt bij dit streven is, dat de eigenheid van het kind voor op staat én wordt gerespecteerd. De meeste leerüngen (90%) gaan na deze school naar een dagver blijf voor ouderen. Anderen kun nen naar een sociale werkplaats. De mogelijkheden worden per leerling bekeken. Je moet niet raar staan te kijken als er in een groep de een aan het timmeren is, de ander met de tong uit de mond gebogen zit over een werk je om te leren klokkijken, terwijl een derde in een hoekje zit te spelen. De leerkrachten hebben geen minuut rust. Zelfs een leek kan zien dat ze eigenlijk tijd te kort komen. Echte officiële lesmethodes zijn er nauwelijks. Veel wordt door de leerkrachten zelf ontwikkeld. Daarom zijn de assistenten er. Op verschillende uren van de dag helpen zij de docent. Wim van Dorp kan zich op woensdag morgen elf uur bij voorbeeld be zighouden met een van zijn leer lingen die deze ochtend zeer ang stig is. Om de paar minuten slaakt ze vreemde gilletjes. Haar hoofd gaat dan op en neer, ter wijl de handen tegen de oren worden geplaatst. De anderen nemen er geen aanstoot aan, on verstoorbaar gaan zij door met de muziekles. Eikaars rariteiten worden geaccepteerd. De gangen in het gebouw worden benut om af te koelen. Klaas, een spichtig goedlachs mannetje, is af en toe veel te druk met zichzelf bezig en accepteert dan geen op drachten. Tja, ook hier geldt het aloude gezegde wie niet leren wil moet maar voelen. Voor een buitenstaander lijkt het een meelijwekkend stelletje. El ke omarming is aandoenlijk en elke stomp kan worden uitge legd als een uiting van ongecoör dineerd gedrag. De leerkrachten willen wel af van het misver stand dat de geestelijk gehandi capten geen kwaad kunnen doen. Zeer stellig verklaren zij te maken te hebben met mensen die een eigen wil en een eigen mening hebben; ook al kunnen woon onderwijs, terwijl de assis tenten een studie jeugd- en kin derverzorging achter de rug heb- ben. de leerlingen dat niet altijd even Assistente Angela leert de jongsten door Saskia Stoetinga goed duidelijk maken. Een gevecht om een skelter op de speelplaats eindigt in een dood gewone ruzie die uitgepraat of bestraft dient te worden. Alleen oorvijgen worden er niet gege ven. Dat de schuldige donders goed weet wat hij heeft gedaan blijkt even later als hij de zaak het liedje: Mis poes, malle malle mis poes. Als het grammofoon plaatje opstaat en zij met het koor meedoen klinkt het heel aardig. Wanneer ze alleen moe ten zingen is het geluid nog erg mager. Maar ja, het zijn ook de laatste vijf minuten van de schooldag. afkoopt door de tegenpartij een In de begingroepen wordt vooral bloem aan te bieden. Én dat i pas echt aandoenlijk. Het spreekt haast vanzelf dat des kundigheid op deze school niet mag ontbreken. De ortho-peda- goge test de leerlingen, begeleidt leerkrachten en geeft pedagogi sche adviezen aan eenieder die daar belang bij heeft. De logope diste houdt de spraakontwikke- ling van de kinderen in de gaten en oefent ze in spraakvaardig heid. De vakdocenten gymnas tiek en ritmiek houden nauw keurig de beweeglijkheid van het skelet in de gaten. Om het verhaal compleet te maken: de leerkrachten hebben zich na de pedagogische academie allemaal grondig verdiept in het buitenge- aandacht geschonken aan socia le vaardigheden, zoals: aan- en uitkleden, het zich leren gedra gen in het verkeer, leven in een groep, tas inpakken, veters strik ken. In de middengroepen wordt meer aandacht besteed aan de schoolse vaardigheden rekenen, schrijven en taal. In de eindgroe pen worden de leerlingen voor bereid op het leven in een gezins vervangend tehuis, een dagver blijf of sociale werkplaats. De mogelijkheden om leerlingen van achttien of negentien jaar el ders te plaatsen worden overi gens steeds moeilijker. Het hoofd van de school, J.A.M. Ou- werkerk ziet de toekomst zorge lijk tegemoet. "We zitten in een cirkel die moeilijk is te doorbre ken. Alles zit praktisch vol Doorschuiving is er nauwelijks. En in tijden van bezuiniging hoef je er natuurlijk niet op te reke nen dat er dagverblijven uit de grond worden gestampt". Gevolg is dat de 'Korte Vliet' af en toe gedwongen is de leerlingen langer binnen de school te hou den. Er zal meer en meer gezocht moeten worden naar andersoor tige projecten. En af en toe lukt dat. Zo gaan aan het eind van het jaar twee leerlingen naar een spe ciale leefgemeenschap op een boerderij in Alphen. Leerlingen die daarvoor geschikt zyn en het heel leuk vinden om op het land te werken. In de eindgroep wordt driftig over legd wat er vandaag gegeten zal gaan worden. De kookles staat op het programma. Vier leerün gen worden er op uitgestuurd om inkopen te doen. De rest houdt zich bezig met de voorbe reidingen in de keuken. De prak tijk. Wouter weet op weg naar de winkel veel te vertellen. Hu kletst je de oren van het hoofd. Gisteravond is hij druk bezig ge weest met zijn 'bakkie'. Via zijn zender heeft hij met veel mensen kunnen praten, zegt hij. Als na een lange en leerzame wan deling door de supermarkt (de begeleider legt heel veel uit) de groep bij de kassa is aangeland, houdt Wouter zich stil. Voor geen goud gaat hij afrekenen Van geld en getallen heeft hij geen verstand. Wat in de praktijk bij 'normale' scholen nog steeds een groot struikelblok is: het samengaan van geloofsrichtingen, levert op de 'Korte Vliet' geen enkel pro bleem op. Zowel openbaar, pro testants christelijk als kathoüek zun in het bestuur vertegenwoor digd. Tot ruzies heeft dit nimmer geleid. Elke klas krijgt eenmaal in de week bijbelles. De interesse van de ouders voor de school is groot. Omdat de kinde ren niet zo goed in staat zijn te vertellen wat ze op een dag alle maal hebben geleerd en gedaan krijgen ze een schriftje mee, waarin de leerkracht het een en ander schrijft. Ook de ouders kunnen op deze manier de school op de hoogte brengen van de vorderingen thuis. Als de schooldag om kwart over drie is afgelopen en de kinderen allemaal weer op weg naar huis zijn komen de leerkrachten nog even bijeen. Niet alleen om pro blemen of aardigheden over de kinderen uit te wisselen, maar ook wordt het leven van alledag in de gaten gehouden. Ouwer kerk vindt dat de sfeer op school goed moet zijn, wil je de leerün gen echt iets te bieden hebben. Zijn collega's ondersteunen deze visie. Hoewel ze niet dagelijks bü elkaar op de stoep staan, menen ze te kunnen spreken van een hecht team. De voornaamste drijfveer om op zo'n school les te geven is - zo blijkt uit de gesprekken - de aan trekkingskracht die deze geeste lijk gehandicapte leerüngen uit oefenen. "De warmte en open heid, ze verbloemen niets. Je weet precies wat je aan ze hebt". (De namen in dit artikel zijn gefin geerd) ADVER^NTIE ook koopavond op maandag 29 november tot 21.00 uur in de Leidse binnenstad LEIDEN - De gemeente heeft met de firma Stokkermans Chroom industrie overeenstemming be reikt over de aankoop van het pand Van der Werfstraat 88. De gemeente heeft spoed achter de aankoop gezet om het in finan ciële moeilijkheden verkerende bedrijf hulp te bieden. Het pand in de Van der Werfstraat staat al jaren op de nominatie om te worden aangekocht. In het verbeteringsplan voor de wijk Prof. De Jong op Cleveringalezing: Maredorp is voor de verwerving ervan geld uitgetrokken. Het bestemmingsplan Maredorp geeft aan dat er op deze plaats ruimte is voor de bouw van een parkeergarage (stallingsgarage voor de wijkbewoners). Verwe zenlijking van dit plan wordt evenwel niet op korte termijn LEIDEN - "Er bestaat geen objec tieve, dat wil zeggen voor allen en voor alle tijden geldige ge schiedschrijving. Geschied schrijving heeft geen absolute, maar steeds een relatieve waar de". Prof.dr. L. de Jong, die de geschiedenis van Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog schrijft, sprak gis termiddag in Leiden ter gelegen heid van de jaarlijkse herden king van het protest van prof. mr. R.P. Cleveringa tegen de Duitse bezetters. De Jong onderstreepte de histori sche betekenis van dat protest van de toenmaüge decaan van de juridische faculteit tegen de jo denvervolging op 26 november 1940. Een groot deel van zijn voordracht was gewijd aan het thema de relativiteit van de ge schiedschrijving. De Jong: "Ik wil vooral proberen om het stem pel te verwijderen dat soms op mijn werk wordt gedrukt. Het heet dan een standaardwerk, het heet definitieve geschiedschrij ving. De geschiedschrijving kent evenwel geen werken die absolu te geldigheid bezitten en zij is nooit definitief'. Intussen, zo vervolgde De Jong, zijn de bronnen op het terrein van de geschiedsbeoefening van de eigen tijd zo overvloedig dat wie op dat terrein werkzaam is, zelf slechts een klein deel er van kan bestuderen. "Ook bij het ge bruik maken van het werk van anderen, de beroeps- en de vaak niet genoeg te waarderen ama teur-historici, is grote beperking onvermijdelijk". Het pand is in gebruik bij de Gal- vano-afdeüng van de onderne ming. Na de aankoop mag het bedrijf nog een jaar van het on derkomen gebruik blijven ma ken. Het hoofdgebouw van Stok kermans is gevestigd aan de Zoe- terwoudseweg. De aankoop van het pand door de gemeente gebeurt op voorwaar de dat het voortbestaan van het bedrijf door de banken wordt ge waarborgd. Vorige week verleen de de Haagse rechtbank uitstel van betaling. Door middel van een reorganisatie (inkrimping) van de onderne ming, waarbij 27 van de 77 perso neelsleden hun baan verliezen, hoopt de directie Stokkermans van de ondergang te redden. De reorganisatie gaat gepaard met een uitbreiding van de rendabele activiteiten. Hiervoor zijn nieu we investeringen nodig. Met een snelle aankoop van het pand hoopt de gemeente een bijdrage te kunnen leveren aan de hier voor benodigde financiën. Met de transactie is een bedrag van enkele tonnen gemoeid. Hierin is een schadeloosstelling voor be- drijfsverplaatsing inbegrepen. Het geld wordt door het ministe rie van ruimtelijke ordening be schikbaar gesteld in het belang van de stadsvernieuwing. •gemeester Goekoop (links achter) en de onderscheiden mensen. LEIDEN - Burgemeester Goe koop heeft gistermiddag in het stadhuis 28 verzetsherdenkings- kruizen uitgereikt aan mensen die in de Tweede Wereldoorlog in het verzet hebben gezeten of - in zes gevallen - aan hun nabe staanden. De uitreiking ging ge paard met een plechtigheid, waarbij onder anderen het be stuur van de Stichting 5-mei-co- mité, de Nederlands Israëüsche Gemeente in Leiden en de Bond van Nederlandse Miütaire Oor- logs- en Dienstslachtoffers aan wezig waren. Aan de volgende personen werd de onderscheiding toegekend: W. Beekman, mevrouw M. Beek man-Baart. M. Baart (Dostuum: Verzetskruizen uitgereikt uitgereikt aan diens zuster, M. Beekman-Baart), J. Barendse, mevrouw C. Brands-Kriek, P.W. Foeken, mevrouw J.C. de Haas- Hüter, C.H Heidt, J.C. van Hof wegen, mevrouw M.C.M. Jongc- neel-Dieben, W.K. Kisman, me vrouw W.M. Kisman-Bink, D.C. Kok, mevrouw A.G. Kroonen- berg-Holthuis, mevrouw S. La- gas-Loutier. A.F. Goutier (uitge reikt aan diens dochter R W. Goutier), mevrouw M.A. Meurs- Van Run, J.W. van der Horst (postuum; uitgereikt aan me vrouw Meurs-Van Rijn), me vrouw C M L Mulder-Van Ac ker, B W. Nicolaas (postuum; uit gereikt aan diens dochter L.A. Jongeleen-Nicolaas), mevrouw L.C. Nicolaas (postuum; even eens uitgereikt aan L.A. Jonge leen-Nicolaas), mevrouw H. Pauw-Visser. P.W de la Rivière, J.C. van Ruiten, J.M. van Rucke- vorsel, P. van Schaik (postuum; uitgereikt aan weduwe B.M. van Schaik-Sanders), C. Sterk en A. Voortman (postuum; uitgereikt aan weduwe C. Voortman-Neu teboom. Tropische ziekte "Verborgen kwaad in Tropisch Water" is de titel van een film die zondagmiddag in het mu seum voor volkenkunde, Steen straat 1, wordt gedraaid Deze kleurenfilm van een half uur laat de oorzaken en gevolgen zien van de gevreesde tropische ziekte Bilharziosis en hoe z\j bestreden kan worden. Aan vang drie uur. EHBO De Kantholieke Nationale Bond voor EHBO, afdeling Leiden, "Peerke Donders", begint 11 ja nuari een nieuwe cursus EH BO. De lessen worden gegeven in de St. Josephschool aan de Oppenheimstraat 8, 's avonds om acht uur. Voor inlichtingen: mevrouw CJ. van Mil-Pelten- burg, Van 't Hoffstraat 33-33a, tel 121866 of mevrouw A.C. Tebarts-Fennes. Aioelaan 37, tel 144678. Libanon Unicef voert een hulpactie voor Libanon. De opbrengst van de verkoop van wenskaarten, postpapier, agenda's, en dergelijke wordt I aan deze actie. Ze zijn in Lei den op diverse adressen ver krijgbaar, o.a. bij Verbum Dei (de heer Van Diest), Plantage 16. tel 121988 en bij De Zaai ling, Hooigracht 41, tel 146917 ADVERTENTIE ALLE ZAKEN VAN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3