Langzaam wennen aan het koude kikkerland Bootvluchtelingen vieren nu sinterklaasfeest y Vietnamese visser Vinh doet nu in verf ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 PAGINA 31 Bootvluchtelingen. De wereld was geschokt. Dobberende wrakken, volgestouwd met 'Vietnamezen zwierven dagen rond op een wilde Zuidchinese Zee. In de hoop een ander land te bereiken of door een schip te worden opgepikt. Mensen sloegen over boord en verdronken. Hemelschreiende taferelen speelden zich af. Amerika verloor de oorlog in VietnamfDe tol die de Vietnamezen moesten betalen was hoog. Ze vluchtten voor het communisme. Have en goed lieten ze achter. Volledig berooid begonnen vele tienduizenden Aziaten aan een nieuw bestaan. Nederland biedt aan zesduizend Vietnamezen onderdak. Hier wonen ze nu in vrede en veiligheid. Het beeld van een angstaanjagend verleden is wat vervaagd. Maar het leeft nog wel. Vinh Tran-Van was één van die bootvluchtelingen. Drie keer deed hij een poging om samen met zijn familie uit zijn geboorteland weg te komen. De eerste mislukte: Vinh belandde in de gevangenis. Vier maanden later stond hij weer op straat. Vastberaden om opnieuw te vluchten. Weer liep het uit op een fiasco. De visser Vinh ontkwam ternauwernood aan een regen van kogels. Hij ging echter niet bij de pakken neerzitten. Voor de derde keer bereidde Vinh een vlucht voor. Nu met succes. Drie dagen voer hij, samen met 23 van zijn familieden en honderdvijftig anderen, op zee. In een bootje van dertien meter lang. Een Nederlands schip viste hen op. Vinh en zijn familie zijn in Lisse terechtgekomen. Wonen vlakbij elkaar. De mannen hebben een baan. Zij treffen het want de meeste landgenoten zijn werkloos. Zien zij hun toekomst zélf ook rooskleurig? De taal is een enorm obstakel. Niet zo zeer voor Vinh. hij spreekt een aardig mondje Nederlands. De vrouwen hebben de meeste problemen. Ondanks dat ze toch nog altijd les krijgen. Leven in een andere cultuur met een andere taal valt niet mee. De Vietnamezen passen zich aan. Ze vieren sinterklaasfeest. Een feest waarvan ze, voor ze in Nederland kwamen, nog nooit hadden gehoord. Maar ze doen hun best om de zeden en gebruiken van hun nieuwe vaderland eigen te maken. Vinh kijkt nog eens terug op het roerige verleden. Is hij dankbaar voor wat hij nu heeft? Hij blikt ook in de toekomst. Hoopt ooit eens naar zijn geboorteland terug te gaan? Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) houdt nog altijd een oogje in het zeil. En de Associatie Vietnamese Vluchtelingen Nederland A WN) onderzoekt wie er terug willen naar Azië en wat de mogelijkheden zijn. De familie Vinh in hun Lissese flat. Een kopje koffie of een pilsje voor het bezoek. Foto Dirk Krtttnf Drie watervlugge kindertjes spelen op de grond. Allen sabbelen op een speen. Het vloerkleed is oud en versle ten. Maar schoon. Exoti sche vogels zingen het hoogste lied. De tempera tuur is behaaglijk. Buiten miezert 't. De hemel is loodgrijs. Langs de goedge- zeemde ruiten waaien gor dijnen van regen. Een zichtbare rilling loopt over de rug van Vinh als hij naar buiten gluurt. De eenvoudige Vietnamese vis ser, zijn land onvlucht voor ge weld, woont nu in een flat op de vijfde verdieping in Lisse. Samen met zijn vrouw Nguyet en kind. Drie jaar al. Niet meer, zoals thuis, leven op straat. Maar geordend in een hokje. Heeft bij een verffabriek in de buurt een baan gevonden. Werkt er in wisseldiensten. Krijgt, tot zijn verbazing, geen geld naar prestatie. Een Vietnamees, overgeplant uit het tropische landschap van Zuid-Oost Azië, hoe vindt hij het leven in het natte en winde rige Nederland? Kan Vinh zijn draai vinden in de bollen streek? Er verschijnt een lachje op het nog slaperige gezicht. De nachtdienst heeft zijn sporen achtergelaten. Drie zussen kij ken hem vol verwachting aan. Vinh onderdrukt een geeuw en zuigt de rook van een sjekkie diep in de longen. Haalt dan de schouders op. Bromt: "Is niet belangrijk. Nederlanders zijn toch allemaal aardige mensen. JaHier stokt de voormali ge visser even. Dan: "Het leven in Vietnam is heel anders. Bij ons is het altijd goed weer. Zo mer (35 graden) en winter (20 graden). Nu ben ik er wel een klein beetje aan gewend." Niet zielig Vinh praat in zorgvuldig vorm gegeven Nederlands. De into natie is melodieus. Net als die van zijn moedertaal. Zielig doen is er niet bij. Hij én zijn zussen maken een zelfbewus te, montere indruk. Vriendelij ke Aziaten die geen medelij den dulden. Ze weten wat ze willen: als het even kan hun ei gen boontjes doppen. Lukt dat niet, dan is er altijd nog dat gastgezin in de buurt bij wie ze kunnen aankloppen. Of op het werk loopt er wel een collega rond op wie ze een beroep kun nen doen. Vietnamezen in Nederland, had den ze thuis ooit van dit land gehoord? Vinh is eerlijk. "Nee", zegt hy. "We wisten niet eens waar het lag. Ik heb wél eens een voedselpakket uit Nederland in mijn handen ge had. En Philips is toch ook hier vandaan? Oh, ja", roept hij plotseling uit, "voetballen. Dat kunnen ze goed in Nederland." De allereerste kennismaking met ons land was in Hong Kong. Toen zij daar met een Neder lands schip aan wal waren ge bracht, kregen ze een film te zien. Hoe keek Vinh tegen zijn nieuwe vaderland aan? Weer schokken die schouders. De gedachten dwalen opnieuw af. "Ik dacht", zegt 'ie eerlijk, "we gaan naar een erg arm land toe waar het helemaal niet gezellig is. Je zag niemand op straat lopen. En in Vietnam lé ven we op straat. De werkelijk heid? 't Is hier goed. De men sen zijn vriendelijk en staan di rect klaar om je te helpen. Maar tochAls je diep in mijn hart kijkt ga ik liever te rug naar m'n eigen land. Of dit lukt? Ik hoop het. We praten er met elkaar veel over." Onderzoeken De Vietnamezen hebben een hechte binding met hun ge boorteland. Nu op het vlieg tuig stappen en naar huis vliegen kunn -n ze vergeten. De gevangen s, of misschien wat vriendeijker gezegd, een heropvoedingskamp, is wat hun te wachten staat. Toch hebben zij de hoop niet hele maal laten varen. De Associa tie Vietnamese Vluchtelingen Nederland onderzoekt hoeveel landgenoten er terug willen. De kans, het is al gezegd, is nihil. Tenzij er een andere politieke koers wordt ingezet. Maar ook dat zit er voorlopig niet in. "Wanneer dit gebeurt", vertelt een woordvoerder van de AWN, "vertrekken de meeste Vietnamezen uit Nederland. Omdat veel van hen nog fami lie thuis hebben wonen." Dit geldt ook voor Vinh. Hij heeft nog een broer en zuster in Vietnam wonen met wie hij geregeld schrijft. Hen hier heen laten komen kan niet. Al leen als de gezinnen uit elkaar zijn gerukt: de man in Neder land woont en de vrouw in Vietnam of andersom. Dan geeft de Nederlandse regering toestemming ze hier heen te la ten afreizen. Zelfs dit kost vaak de nodige kopzorgen. Want Vietnam is niet scheutig met het afgeven van een visum. Als een kind is gevlucht en beide ouders zijn nog thuis? Het klinkt hard: "Dan zal dat kind terug moeten als het heimwee heeft naar zijn vader en moe der", stelt mevrouw T. Kok, hoofd vluchtelingenzaken van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, het vroegere crm. "Vaak zijn die kinderen vooruitgestuurd als kwartiermaker. In de hoop dat de ouders later zelf ook zouden mogen komen. Justitie heeft dit verboden. Ik weet dat die kinderen hele nare toestan den hebben meegemaakt. Pira terij en zo. Zeker tachtig pro cent van de vluchtelingen heeft daar op zee mee te maken gehad." Ontkomen - Vinh en zijn mede-vluchters zijn aan dit leed ontkomen. Het enige waarvan zij met z'n allen last hadden was.... zeeziekte. Geen piraterij, geen schip breuk. Hoewel het wrakke bootje in zijn voegen kraakte. Begrijpelijk dat er een golf van geluk door de harten ging toen een Nederlands schip in hun richting stoomde. Andere bo ten, die hen op enkele tiental len meters passeerden, deden net of ze niets zagen. door Jan Westerlaken "Dan kun je wel huilen", vertelt Vinh. "Wat waren we blij toen we die Nederlander naar ons toe zagen komen. De kapitein heeft ons, toen we in een hotel in Noordwijk woonden, nog eens opgezocht. Hij bracht kleertjes voor de kinderen mee. Dat weet ik nog wel." De drie vrouwen, Riu Tran-Thi, Nguyet Thi Nguyen en Thao Thi Do, hebben tot dan zo goed en zo kwaad als het ging, het gesprek gevolgd. Af en toe fluisteren ze elkaar iets in het oor waarna ze instemmend knikken. Nguyet vraagt of we koffie of bier willen hebben. "Want dat drinken jullie toch de hele dag?", heeft ze inmid dels geleerd. Koffiezetten, stofzuigen, bood schappen doen. Die fijnere kneepjes van het leven in Hol land hebben de Vietnamese vrouwen van de gastgezinnen overgenomen. Vooral bood schappen doen was even wen nen. De Vietnamezen kopen nu eenmaal geen rijst vóór ze eraan hebben geroken en heb ben gekeken of ze goed is. Het kwam dan ook wel voor dat de vrouwen een pak rijst in de winkel openmaakten om de korrel te testen. Verwarring by het personeel. Maar de Vietna mese vrouwen weten nu dat dit in Nederland niet de ge woonte is. Dus laten ze die han deling voortaan achterwege De winkelier maakt zélf het pak open om de vrouwen de ryst te laten betasten. Ze leren wonderlijk snel, die kleine Aziaten. Passen zich, zo op het eerste gezicht, vry ge makkelijk aan aan de gewoon ten van hun nieuwe 'vader land' Ze vieren nu zelfs sin terklaasfeest. De kinderen kry- gen cadeautjes. In Vietnam hadden ze nog nooit van de Goedheiligman gehoord. Laat staan van ene Zwarte Piet. Zo onopvallend mogelijk willen ze zich tussen de Nederlanders bewegen Met dezelfde zeden en gewoonten Hun lukt het. maar hoe is het andersom ge steld'' Doet, om maar eens een voorbeeld te noemen, de over heid nog wat voor hen? Mevrouw Kok van het ministerie van wvc: "De opvang nu is drie maanden, in het allereerste be gin was dit zes tot negen maan den. In die drie maanden kry- gen de Vietnamezen een stoomcursus Nederlands en worden dan van een opvang centrum naar een gemeente overgeheveld waar ze een ei gen huis krijgen Als het even mogelijk is gaat de hele groep bootvluchtelingen samen. Die gemeente krijgt per persoon een rijksbydrage van vyfdui- zend gulden om de Vietname zen verder te helpen. Vierhon derd uur taalles moet zy in elk geval verzorgen, analfabeten krijgen tachtig uur extra Den Haag regelt die zaken niet meer. Ik denk dat dit ook wel goed is Een gemeente, die bootvluchtelingen binnen haar grenzen krygt. krygt dan di rect met de problemen van de ze mensen te maken Kan er dus sneller op inspelen." Burgerij Ondanks alle goede bedoelingen fronst de burgery toch nog wel eens de wenkbrauwen Als de Vietnamezen met een levende eend of kip het huis ingaan. Niet voor de eieren, maar om op te eten. Hun standpunt vlees moet vers zyn. Diepvries eten is cr niet bij De visboer kan erover meepra ten. Zyn kar werd in het begin schoon leeg gekocht. Kort erop daalde de klandizie scherp. De Vietnamese klanten hielden hem voor dat vis vers moet zyn. En dat was by hem niet helemaal het geval. De man kon dat met ontkennen. Hy kon slechts een kronkelende paling tonen. De rest van de vis was dood. Toen m één van de nieuwe pol ders een bootvluchteling stierf en werd begraven, ging dat ge paard met de gebruikelyke tra dities. By het graf zetten de na bestaanden bakjes ryst. Prompt rinkelde de telefoon by de plaatselijke politie dat de Vietnamezen eten heten slin geren. Wierookstokjes rond het graf waren aanleiding voor een tweede belletje. Of één van de agenten maar even naar het kerhof wilde gaan. want 'ze' waren aan het fikkie stoken. Over en weer zal het wennen zijn: de Vietnamees aan de Ne derlander en de Nederlander aan de Vietnamees Dat zal tyd vergen. Veel tyd Van jongsaf ingeprente gebruiken ban je niet zo gauw uit. Cultuur is cul tuur. Daar valt niet aan te tor nen De 'Nederlandse' Vietnamezen hebben min of meer geluk ge had. Nu nog verblijven er min stens dertigduizend van hun landgenoten in kampen. Maan delijks komen er zo'n zesdui zend by. De Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen by de Verenigde Naties neemt de kosten voor zyn rekening Mensen die vermoedelijk tot hun dood in die kampen moe ten blijven. Met geen enkel land hebben zy binding. Af en toe doet de Hoge Commissaris een beroep op westerse landen wat van die mensen op te ne men. Quotum Waar ligt het einde kun je je af vragen Mevrouw Kok van wvc: "Dit jaar hebben wy ons quotum al weer overschreden. Elk jaar nemen wij 750 buiten landers op. Niet alleen Vietna mezen, maar ook vluchtelin gen uit andere landen De con sequentie van die overschrij ding? We zullen er op de één of andere manier extra geld voor moeten zien vrij te maken Nederland speelt het. zeker wat de Vietnamezen betreft, netjes. Voor iedere bootvluchteling is er plaats Helaas zyn cr ook landen die er een andere me thode op na houden. Gebrekki ge mensen hoeven ze niet, al leen maar die zy kunnen ge bruiken. Intellectuelen, bij voorbeeld Het ruikt naar dis cnminatie. Mevrouw Kok wil er niet op ingaan "Onze af spraak is dat we een x-aantal van die vluchtelingen opne men. Selecteren is er met by. Landen die dit doen, maken dat zelf maar uit Ze hebben hun eigen toelatingsbeleid voor vreemdelingen Wc moe ten dat respecteren." Ziet mevrouw Kok de Vietname zen nog wel eens naar huis gaan? "Wat ons betreft kan dat altijd De situatie in Vietnam biedt echter niet zo erg veel hoop. We hebben geen verzoe ken in die richting gehad. Ik weet dat er heel wat mensen rondlopen die heimwee heb ben En achteraf gezien liever thuis waren gebleven On danks alles." Vinh ook'' Is de dankbaarheid van drie jaar terug niet omge slagen in een kater'' De ex visser schudt het hoofd. "Nee. ik heb geen kater", zegt 'ie. "Ik zal niet zeggen was ik maar thuis gebleven. Ja, pas als het communisme voorby is. wil ik terug Daarom woon ik nu liever in Nederland." Zyn ogen dwalen naar een open geslagen fotoboek voor hem op tafel Eén van de kinderen bladert het door. Zonder te zien wat cr op die prenten staat afgebeeld Vinh ziet het wel. Het zyn dierbare herinnerin gen die misschien nooit meer werkelykheid zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 31