Een met de hand geschreven computerkrant ff DDR: grote problemen KLM f tTO*7 0 M| 9 ^jft gsBgga JpA i ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 Wellicht wordt de weetgie righeid van de Japanner nergens beter geïllu streerd dan in de kwali teitskrant Asahi Shiip- bun, die met strakke zake lijke berichtgeving en zonder pin-up-plaatjes een bijna astronomische oplaag weet te bereiken. Het is een beetje frustrerend als journalist van een regionaal Nederlands dagblad, dat zijn oplaag in duizenden telt, een Japans dagblad te bezoeken dat 's ochtends in een oplaag van V/z miljoen de straat op gaat en dan 's avonds nog eens 4Vi miljoen kranten pro duceert. Dat gebeurt alles bij elkaar in negen edities, waarvan één in het Engels met wereldwijd nieuws. Daarin vond ik tij dens mijn verblijf in Japan ook het bericht dat Neder land een nieuw kabinet had gekregen onder leiding van de staalmiljonair Lubbers, de jongste en rijkste premier die ons land ooit bezat. Drukfabriek Om aan die enorme vraag naar feitelijk nieuws en achter gronden te kunnen voldoen staan in de kapitale drukfa briek van de Asahi Shimbun in Tokio twee batterijen van zestien persen klaar, die per uur 72.000 kranten kunnen uitspugen. Nu mag zo'n persenpark een ui terst imponerend beeld vor men, het verschilt in principe niet zo bijster veel met de wij ze waarop bij ons kranten worden gemaakt. Alleen is het natuurlijk allemaal veel groter, moderner en sneller. De expeditie van zo'n gigan tisch aantal kranten vraagt uiteraard een uiterst geraffi neerde en zeer gedetailleerde organisatie. Daarin zijn de Ja panners op hun best. Volau tomatisch vliegen de kranten van de persen naar de plastic verpakking, vanwaar ze ver der naar de expeditie worden getransporteerd. In de einde loos lijkende hal, waarin dat alles wordt bewerkstelligd, heb ik geen mensenhand ge zien om het proces te begelei den. De journalistiek kan echter door geen robots of uitge kiende machines worden ver vangen. De Asahi Shimbun heeft in totaal niet minaer dan 1.300 journalisten in dienst, verdeeld over kanto ren in diverse steden van Ja pan. En met corresponden ten in talloze plaatsen over de gehele wereld. Het hoofdkantoor staat in To kio. Tot voor enkele jaren aan de Ginza, de beroemdste win kelstraat van deze uitgestrek te metropool. "De speeltuin voor snobbistische volwasse nen", noemde een gids deze Japanse tegenhanger van de Fifth Avenue in New York. Trekpleister Maar een onweerstaanbare trekpleister voor alle mensen die van winkelen houden. En dat zijn er heel wat Daarvan getuigt de onvoorstelbare drukte in en om deze straat Vooral op zondagmiddag als in Japan de fabrieken dicht maar de winkels open zijn. Dan kan men op de Ginza over de hoofden lopen. De verkeersdrukte rondom de Ginza werd daardoor alsmaar groter, de situatie steeds nij pender. Voor een krantenbe- Japanners willen graag alles weten. Niet uit nieuwsgierig, maar omdat ze goed geïnformeerd willen zijn. Omdat ze beseften dat kennis van zaken de basis is voor vele praktische mogelijkheden. Westelijke wetenschappers hebben meermalen moeten ontdekken dat hun aan papier prijs gegeven ideeèn in Japan beter waren gelezen dan in hun eigen land. Zodat zij in het land van de rijzende zon moesten ervaren tot welke ontwikkeling hun gedachten konden leiden. ment. Want pas na geruime tijd komt hij terug en wenkt mij hem te volgen. Maar dan is het ijs volledig ge broken. We wandelen rustig door de grote ruimte langs de met bergen papieren bedekte bureaus. Net als overal ter wereld blijken de Japanse journalisten zich in soms let terlijk metershoge stapels te begraven. We kunnen het op ons gemak bekijken, we kun nen het naar hartelust foto graferen. Opmaak per computer In gesprek met buitenlandredacteur Hiroyoki Ishi. drijf dat zo afhankelijk is van een vlotte en doeltreffende distributie van haar produkt is dat een schier onhoudbare toestand, waarin ook geen verbetering viel te verwach ten. Daarom werden in de jaren ze ventig plannen geboren die de Asahi Shimbun aan een nieuw hoofdkantoor moesten helpen in een praktischer ge deelte van Tokio. De afstand naar het hart van de stad is iets groter geworden maar de distributie aanzienlijk een voudiger. door Koos Post Het zo'n vijftien verdiepingen tellende majestueuze ge bouw is inmiddels betrok ken, het oude aan de Ginza is zonder moeite verkocht en reeds afgebroken. Een ande re zakelijke gigant is er al druk aan het bouwen. Allemaal mooi en aardig, denk je dan als journalist, maar waar zit nou die redactie? Hoe werken de Japanse col lega's aan zo'n miljoenen- krant? Het loopt aanvankelijk uit op een teleurstelling. Japanners kunnen grandioos en vlekke loos organiseren, maar heel moeilijk improviseren. Be zoeken aan de krant zijn er le gio. Er staat een hele stoet aardige en vriendelijke meis jes gereed om de bezoekers te begeleiden, de weg te wijzen en zoveel mogelijk over de krant te vertellen. Opkamertje Maar dat alles is streng geregle menteerd. Het gebeurt alle maal volgens een vast pa troon. En daarin staat niets van Nederlandse journalisten die zo nodig een praatje wil len maken met hun Japanse collega's. En dus mogen ook die journa listieke gasten de immense en ogenschijnlijk chaotische redactieruimte met zijn be woners alleen bekijken van uit een glazen opkamertje. Fotograferen verboden. Zoiets van: de dieren niet voederen. Gelukkig beheers ik het Japans niet, zodat ik het bordje "ver boden toegang" in het gan getje naast dat opkamertje niet kan lezen. Ik loop een eindje door. Maar daarachter wacht mij een nieuwe teleur stelling. De personen die ik aanschiet spreken geen En gels. Pas na drie of vier keer proberen is het een beetje raak. "Wacht maar even", zegt de man moeizaam. Aan de tijd, die hij wegblijft, te oordelen is het merkwaardig moeilijk een collega te vin den die zich in het Engels kan uiten. Althans op dat mo tie buitenland. Hij ligt wat ongemakkelijk op een sofa, zijn gezicht bedekt met de laatste editie van de Asahi Shimbun. Nadat hij wakker is geschud stelt hij zich voor als buitenland-redacteur Hi royoki Ishi en verontschul digt zich uitputtend voor zijn dutje. "Ik ben net terugge keerd uit New York", ver klaart hij dik afdoende. Potlood Helaas hebben de voorberei dende schermutselingen zo veel fijd gevergd dat we slechts ruimte hebben voor een kort gesprekje. We wisse len wat algemeenheden uit. Maar wel is het merkwaardig te ervaren dat journalisten in dit land van de elektronica, zelfs bij de grootste krant ter wereld waar ze tien jaar hand in hand met Nippon Electric Company hebben gedokterd aan een Nelson-systeem voor zo groot mogelijke "compu terisering" van de tekstver werking, dat juist daar jour nalisten nog werken met pot lood en papier. Ze schrijven er hun artikelen met de hand. Omdat zelfs de meest geavanceerde techniek nog geen oplossing heeft kunnen vinden voor de pro blemen die de duizenden Ja panse karaktertekens bieden. Hier in het westen kennen wij een alfabet van 28 leestekens. In Japan legt de schrijver van een kinderboek al beslag op ongeveer 2.000 karakterte kens. Intellectuelen gebrui ken het dubbele aantal om hun gedachten op papier te zetten. In totaal kent de Ja panse schrijftaal zelfs meer dan 7 000 karakters. Dat is nagenoeg niet te vangen op toetsenborden En zelfs als dat mogelijk zou zijn dan nog kan men journalisten niet opzadelen met zulke monstrueueze plateaus. Wat in het westen dus wel kan - dat journalisten hun be richten meteen op het beeld scherm intikken, zodat het desgewenst rechtstreeks naar de foto zetter kan wor den doorgespeeld - dat kan in Japan niet Het zijn alleen doorgewinterde specialisten, die de kolossale toetsenbor den kunnen bespelen, waar bij ze soms zelfs boekjes moeten raadplegen om uit te vissen waar welke karakter tekens moeten worden ge bruikt Computer Maar is dit tijdrovende monni kenwerk eenmaal met veel mankracht verricht, is het zetwerk dus achter de rug, van dat moment af neemt de computer het werk volledig over. Zelfs het vormgeven van de pa gina's op het beeldscherm - waarmee in Nederland nog maar hier en daar wat schuchter wordt geéxpen- menteerd - gebeurt daar massaal. Een leger lay-out- mensen achter een even groot aantal schermen zorgt ervoor dat alle pagina's voor alle edities op tijd gereed zijn Meestal zyn dat tien of twaalf redactionele pagina's per edi tie. Naast een vrijwel gefijk aantal pagina's advertenties. Fifty-fifty. Menig Nederlands krantenman zou er de vin gers bij aflikken. Om maar niet te spreken van de oplaag. Dertien miljoen kran ten per dag de deur uit. Voor Nederland alleen om van te dromen... Het winkelende publiek in een van de grote waren huizen van Leipzig kijkt er al niet meer van op. Met krullende letters kondigt een bord boven een grote stand aan: kaasspecialitei ten. Maar kaas is er niet te bekennen. Wel een paar dozen eieren. Een van de kleine tekenen van de economische stagnatie die de Deutsche Demokratische Republik al geruime tijd teis tert. En die, naar westerse persbureaus in industriële kringen in Oost-Berlijn ver namen, heeft geleid tot werk onderbrekingen en stakings dreigementen. Het Oostduit- se Wirtschaftswunder lijkt voorbij en de bevolking, ge wend aan een in vergelijking met andere Oosteuropese landen hoge levensstan daard, wenst dat niet te aan vaarden. Staking In Bitterfeld, centrum van de Oostduitse chemische indus trie, legden de arbeiders in de eerste week van november het werk een tijdlang neer. In de bij het fabriekscomplex behorende winkels was geen vlees meer te krijgen. De ar beiders eisten bevoorrading van de winkel en gingen pas weer aan het werk toen hun eis werd ingewilligd. Inci denten werden niet gerap porteerd. Moet uit deze berichten nu worden opgemaakt dat het in de DDR tot Poolse toestan den kan komen? Op korte termijn zeker niet. De huidi ge schaarste is qua omvang de grootste van de laatste tien, vijftien jaar, maar is niet te vergelijken met die welke aanleiding was tot massaal volksverzet (en uiteindelijk de vorming van een vrije vak beweging) in Polen. De huidige stagnatie is niet het incidentele produkt van bu reaucratische fouten in de so cialistische planeconomie. Na de economische opleving en jarenlange groei wordt het Oostduitse Wirtschaftswun der nu ook getroffen door de gevolgen van de internatio nale recessie en de verslech tering van de relaties tussen Oost en West. De DDR kampt, naar de me ning van westerse economi sche experts, met een aantal met elkaar samenhangende grote problemen: stagneren de economische groei als ge volg van steeds duurder wor dende energie, verminderde export naar het Westen (wat leidt tot minder inkomsten aan westerse valuta) en een enorme schuldenlast (schat tingen gaan uit van 20 tot 25 WÊBKÊMÊBKlM Het KLM-kantoor in Oost-Berlijn. (foto: Dirk Krttlnf Graan Het ene gat moet met het ande re worden gevuld. Inkomsten uit export moeten deels wor den besteed aan aflossing van kortetermijnkredieten aan westerse banken. De te rugvallende opbrengsten in de landbouwsector noodza ken de import van graan uit het Westen. Bijna éénvijfde deel van de opbrengsten uit de export naar het Westen moest worden aangewend voor financiering van graan- import. Niet voor niets noem de partijleider Erich Honec- ker onlangs op een plenaire vergadering van het centrale comité van de Socialitische Einheitspartei Deutschland (SED) het graanprobleem even belangrijk als de ener gievoorziening. Op het vorig jaar gehouden tiende partijcongres van de SED eiste Honecker verho ging van de arbeidsprodukti- viteit, verbetering van de kwaliteit van produkten, be sparingen op het energiever bruik en investeringen in nieuwe technologie. Maar door de ontwikkelingen in Polen en Roemenië (beide landen bleken met tot nau welijks in staat de rente-af lossingen over hun leningen in het Westen te betalen) toonden de westerse ban kiers zich ook tegenover Oost-Berlyn, dat als keunge betaler te boek stond, terug houdend. Gevolg van een en ander is dat er nauwelijks werd geïnves teerd in industriële technolo gische ontwikkeling, zodat dc produktie- en groeicijfers achterbleven bij die van h« t door Honecker fijdens het partijcongres gelanceerde vijfjarenplan. In het eerste half jaar van 1982 steeg de warenproduktie niet met de geplande 4.8 maar met slechts rond 3 procent. De in dustriële produktie bleef met ruim een procent op de plan nen ten achter Energie Daarbij komt dat als gevolg van de Poolse situatie dc voor dc Oostduitse industrie noodza kelijke import van steenkool kwam weg te vallen Boven dien bleef, door dezelfde oor zaak, dc aanvoer van olie uit de Sowjet-Unie ruim 20 pro cent beneden de planning 1 7 miljoen in plaats van 19 mil joen ton. In beide gevallen moest de energie tegen hoge re prijzen deels uit het Wes ten worden gehaald Veel hoop op verbetering is er niet. Zo zullen de energieprij zen (ook al zouden ze in het Westen op hetzelfde peil blij ven) voor de DDR blijven stijgen, omdat binnen de CO MECON (de Oosteuropese te genhanger van dc EG) is be sloten tot een geleidelijke aanpassing van de pr\js van de Sowjet-ohe Tot nog toe wist Oost-Berlijn dank zij subsidies de prijzen van eerste levensbehoeften relatief laag te houden. Maar dat kost de staat wel rond 11 miljard gulden jaarlyks. En het lijkt duidelijk dat dit soort bedragen tegen de ach tergrond van oplopende kos ten voor rniTgi.-. r import en niet te vergeten be wapening, steeds moeilijker zijn op te brengen De economische recessie krijgt ondanks alle parUjpropagan- da nu ook voor de DDR-bur- gcr hele concrete vormen. Dat dc huidige arbeidsonrust zal leiden tot een brede geor ganiseerde verzetsbeweging lukt voorlopig twufelachtig. Zegslieden in de DDR mel den spontane werkonderbre kingen, maar van een organi satie is geen sprake In de DDR is, anders dan in Polen, nooit sprake geweest van een liberaal politiek klimaat (GPD).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 29