"Dieren niet gebaat bij dit soort acties" Hans Bouma kapt met Dierenbevrijdingsfront ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 Zonder ook maar één lid persoonlijk of zelfs maar van gezicht te kennen, is de gereformeerde predikant Hans Bouma uit het Zuidhollandse Noordeloos drie jaar lang woordvoerder geweest van het Dierenbevrijdingsfront, dat op gezette tijden de krante kolommen haalt vanwege acties die tot doel hebben het publiek bewust te maken van de benarde positie waarin veel dieren zich bevinden. De laatste actie van het front - het bespuiten van honderden vossen en nertsen met verf, waardoor voor tonnen schade werd veroorzaakt - was voor Bouma aanleiding om zich in het vervolg van deze groepering te distantiëren. Niet omdat hij met anonieme telefoontjes werd bedreigd, maar omdat hij vindt dat er op deze wijze van "bevrijding" geen sprake meer is. Bert Paauw sprak met hem. Twee recente acltes van het Dierenbevrijdings front. Links het bevrijden van kippen uit een legbat terij in Best. Onder: een ge maskerd lid van het front met een zojuist bevrijd kistkalfje. Maar iorrw gaat het er harder aan toe, zoals in Vorden waar op een jachttentoonstelling tro feeën werden gestolen en vernield. (FoU't: ANTI door Bert Paauw schiet je niets mee op. Het be grip bevrijding werd niet ver taald want de dieren bleven opgesloten". 'En de fokkers werden gedu peerd. Er is zelfs beweerd dat er bedrijven failliet zullen gaan. En wat zie je in zo'n si tuatie: het publiek kiest partij voor de slachtoffers. Zonde van die bedrijven in deze tijd van economische recessie, zo luidt de publieke opinie. Nou, bij zo'n ontwikkeling zijn de dieren niet gebaat". 'Men had de actie beter klein schalig kunnen houden, een paar vossen kunnen bevrijden en dat in de publiciteit bren gen. Dan was de boodschap wel overgekomen. Nu roep je alleen maar tegengeweld van de pelsdierhouders op. Dat kan weer geweld bij het Die renbevrijdingsfront losmaken en zo escaleert de zaak steeds verder. Het gevaar is dat je het etiket 'extremistisch' krijgt op geplakt en dan kun je het bij het publiek wel vergeten". Vernieling "Ik heb de laatste tijd steeds meer moeten uitleggen over de methoden van het Dierenbe vrijdingsfront dan dat ik over misstanden rond dieren kon praten. Het werd me duidelijk dat de acties eigenlijk niet-ge- wenste reacties begonnen los te maken". Reacties die zich steeds meer op de persoon van Bouma begon nen te richten. Dat was onder meer het geval na een 'optre den' van het front in VoixJen, waar op een jachttentoonstel ling trofeèen werden gestolen die later vernield in de Rijn werden teruggevonden. Bou ma: "Ik had moeite met die ac tie. Het publiek vond het zon de van al die kapotte geweien en de jagers speelden daar op in. Het resulteerde bovendien in veel woede en gevoelens van agressie. Nou, zoiets moet een uitlaatklep hebben en dat ging dus richting woordvoerder. Ik bedenk de acties wel niet, maar ik word natuurlijk wel met het Dierenbevrijdings front geïdentificeerd". "Ik heb veel anonieme telefoon tjes gehad en ben bedreigd met persoonlijk leed. Dat was ik overigens wel gewend, ik ben er niet bang voor. Maar behal ve het feit dat ik het niet meer zo eens was met de acties, vond ik het een bezwaar dat anderen met mijn problemen werden belast. Een gedupeer de van de actie in Vorden, een gereformeerde jager uit Nun- speet, heeft geprobeerd mijn benoeming in Noordeloos te gen te houden. Dat gaf enige opschudding. Dat wil ik de ge meente Noordeloos besparen. De gemeente moet geen last ondervinden van mijn proble men. Als predikant moet ik juist anderen helpen". Dupe Een hulp die Bouma in de ko mendejaren in elk geval ook in ruime mate zal blijven richten op 'in de knel geraakte dieren'. Naar zijn zeggen ontvlamde de passie voor 'Natuur, milieu en dier' in het begin van de jaren zeventig. Bouma:"In 1970 zijn mij de ogen geopend. Dat jaar was uitgeroepen tot na tuur be- schermingsjaar. Er werd op ve lerlei wijze de aandacht gericht op de natuur. De Club van Ro me kwam in die tijd ook met het vermaarde rapport over grenzen aan de groei. Het werd mij duidelijk dat de natuur de dupe begon te worden van de menselijke invloeden". Vornntrnct "Ik raakte verontrust over de mi lieuverwoesting en begon me af te vragen of de mens altijd al de v\jand is geweest van de na tuur. Je komt dan tot de con clusie dat de mens al eeuwen oorlog voert tegen de natuur, maar door de wetenschappelij ke en technologische vooruit gang worden de klappen steeds harder. De natuur kan zich steeds moeilijker herstel len of soms lukt dat gewoon niet meer Woestijnvorming en ontbossing gebeuren op grote schaal. Chemische stoffen, zware metalen in grote concen traties, vergif, de natuur kan het niet meer aan. We beschik ken nu over wapens waarmee we de natuur knock-out kun nen slaan". "We hebben een zogenaamde vooruitgang die hulpbronnen uitput, die de natuur en arme landen exploiteert. Kortom, een vooruitgang die naar de af grond leidt. Milieubehoud en zaken als welvaart en werkge legenheid worden tegen elkaar uitgespeeld. Daarmee houden we onszelf voor de gek". Gast "Milieubehoud en welvaart hoe ven helemaal niet met elkaar in conflict te zyn. Het is econo misch gezien juist heel ver standig om een goed milieube leid te voeren. Kijk eens naar de miljarden guldens die er nu moeten worden uitgegeven aan het wegwerken van gif gronden en het zuiveren van lucht en water". "Je zou kunnen zeggen dat de natuur een huis vormt waarin de mens te gast is. Qua evolutie is de mens een nakomer, maar wel een nakomer die nu alle ruimte opeist. Dat is nogal bru taal. Elke dag verdwijnt er een plant- of diersoort en dat gaat in de toekomst in een steeds hoger tempo. Sinds het begin van de achttiende eeuw zijn er 500 grotere diersoorten ver dwenen. Niet uitgestorven, maar uitgeroeid. En volgens het Wereld Natuur Fonds staan andere grote diersoorten het zelfde* lot te wachten: tijgers, walvissen, de Indische oli fant". Beschaamd^_____ "Dergelijke gegevens leveren toch een beschaamd gevoel op. Heus, üc begrijp best dat de na tuur er is om in te leven en dat dat met schade gepaard gaat, maar die schade kan best wor den beperkt Primitieve vol ken gebruiken de natuur zoda mg dat de natuur weer een kans krijgt Dat noem ik dus met primitief. Men hoeft de na tuur niet te eren, maar het ge bruik ervan moet op basis van samenwerking met de natuur, niet op basis van uitbuiting" Doorgaan——^— Bovenstaande overwegingen hebben Bouma destijds ook in actie doen komen voor het dier. Bouma: "Je maakt qua actie een keuze en ik trek me het lot van dieren zeer aan Met name het dier dat in zyn wel zijn wordt bedreigd" Als voorbeelden daarvan noemt hh de bio-industrie en zfln schrikbarende huisvesting van dieren, de dierproeven, het treurige bestaan dat dieren by sommige particulieren heb ben, dierentuinen die hy om schrijft als gevangenissen en de dierenhandel waar bijvoor beeld in Belg* geen enkele wet greep op heeft. "Als je iets aan de bio-industrie of aan dierproeven wilt doen dan moet je wel meedenken over vervangende methoden. Als je alleen maar kritiek levert of een getuigenis aflegt, dan le ver je naar mijn mening geen positieve bydrage. Ik geef toe dat het voor een leek niet mee valt om met alternatieven te komen, maar je moet er wel naar streven en initiatieven. In die richting stimuleren. Naar mate mensen in het vak een grotere verontrusting bemer ken en worden aangespoord tot alternatieven gaan ze daar ook daadwerkelijker voor aan de slag" "Nou, die richting moet het op. Op het ogenblik gaan het moorden, het uitroeien en het verontreinigen gewoon door Voor milieu- en dierenbescher mers valt er nog ontzettend veel te doen. Daarom ga ik ook door, met artikelen schrijven, met ia de publiciteit treden, met lezingen houden Daar is veel interesse voor en ik ga daar graag op in. Wart nog maals degenen die het niet zo nauw met de natuur, het mi lieu en het dier nemen zijn niet van me af'. "Ik ga door met de strijd die ik kan voererl. De pelsdier- fokkers en anderen moeten nu niet denken: we zijn van hem af'. Hans Bouma, ge reformeerd predikant in het Zuidhollandse plaatsje Noordeloos (bij Gorin- chem), mag dan onlangs zijn gestopt als woordvoer der van de actiegroep Die renbevrijdingsfront, dat be tekent allerminst dat hij de strijd voor een lotsverbete ring van de dieren heeft op gegeven. Bouma - al vele jaren actief in de wereld van de dierenbescher ming - is zeker van plan zich ook in de komende tijd voor het welzijn van de dieren te blijven inzetten. Maar dan (voorlopig niet meer in rela tie met het Dierenbevrijdings front. Na de laatste 'stunt' van die actiegroep - onlangs werden zo'n duizend vos sen en nertsen met verf bespo ten waardoor de vanwege hun pels gefokte dieren niet meer bruikbaar waren voor de han del - besloot Bouma niet langer als woordvoerder van de groep op te treden. Een functie die hij drie jaar geleden op zich nam. Verhaal Bouma: "Ik ben vanaf de aller eerste actie woordvoerder ge weest. De mensen van het Die renbevrijdingsfront, die ik ove rigens niet ken en ook nooit heb willen kennen, vroegen mij omdat ik in de wereld van de dierenbescherming een ze kere bekendheid geniet. Het trok mij wel omdat ik in hun acties een aanleiding zag om een verhaal aan de buitenwe reld te vertellen. De acties wa ren voor mij altijd een verras sing. Achteraf werd ik geïnfor meerd en dan probeerde ik vervolgens bij de buitenwereld begrip op te wekken voor de acties". "Kijk, binnen de dierenbescher mingswereld heeft elke groe pering z(jn taak. Het Dierenbe vrijdingsfront richt zich op spectaculaire acties om bepaal de misstanden in het nieuws te krijgen. Daar zijn stunts voor nodig en dat gaat met bepaalde risico's gepaard. Greenpeace Hans Bouma: "Maar de dierenmishandelaars zijn nog niet van me af'. werkt bijvoorbeeld ook zo. De ze strategie werkte aanvanke lijk goed. Bepaalde zaken wer den onderwerp van gesprek, er werd iets op gang gebracht. Denk maar aan de bevrijde hondjes bij TNO jn Zeist die een hele discussie over dier proeven losmaakten". 'Zolang de acties kleinschalig waren en er geen geweld aan te pas kwam had ik er geen moei te mee. Voor mij golden ook als criteria dat er geen persoon lijke schade moest worden toe gebracht en het begrip 'bevrij ding' geloofwaardig werd ge maakt. In het geval van de twaalf hondjes bij TNO was er duidelijk sprake van bevrij ding: de hondjes werden on dergebracht bij particulieren en dat was een hele lotsverbe tering". Opgesloten "Zolang de acties maar een lu diek karakter bleven dragen ging het goed. De boodschap - het vestigen van aandacht op een bepaalde misstand - kwam over bij het publiek. Jammer genoeg is het Dierenbevrij dingsfront een andere weg op gegaan. De actie van de be kladde vossen en nertsen is daar een voorbeeld van. Laat ik vooropstellen dat het een schandaal is dat er in honder den bedrijven pelsdieren wor den gefokt. Roofdieren die worden opgesloten, dat noem ik een vorm van geweld. En ik kan me levendig voorstellen dat het Dierenbevrijdingsfront daar iets aan wilde doen. Maar om dan duizend vossen te gaan bespuiten zodat ze economisch waardeloos worden, daar

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25