verschillende whisky's aan de openbaarheid zal worden prijs gegeven Want zoals gezegd: dat is het geheim van de smid. Wie je er in Schotland ook naar vraagt, het antwoord luidt sim pel: "No way". door Willem Schrama Een whisky-check tijdens het fermentenngsstadium. Vandaag de dag is de Brit daar nog niet helemaal uit. In mout- kringen wordt nogal eens laat dunkend gesproken over the grain-boys. En dr. K G. Mac kenzie, de gesoigneerde spreekbuis van The Distillers Company - waarin de meeste grote distilleerderijen zyn ver enigd - legt me uit dat je malts en blends eigenlijk best een beetje kunt vergeleken met onze boeren- en fabriekskaas "Er zijn slechte malts en voor- treffcüjkc blonds en omge keerd", zegt hij. "Een onvers neden single malt kan een gift uit de hemel zijn, maar je kunt hem ook uitspugen. Persoon lijk ben ik een liefhebber van een goede blend, tenminste als hy door een goede blender is gemaakt. Tenslotte bevat zo'n blend de rykdom van maar liefst dertig d veertig verschil lende whiskv's". Dat laatste is juist, al zal het mon ster van Loch Ness persoonlijk onder de waterspiegel vandaan komen in het geval de onder linge verhouding van al die Huwelijk Na lang doorzagen wil men er wel over kwyt dat het aandeel van de maltwhisky's in een blend doorgaans 40 tot 60 pro cent bedraagt, al naar gelang de prys die men ervoor betaalt. Hoe dan ook: de eenmaal ge- blende whisky vraagt ander maal om een periode van rij ping in shenyvaten. De Schot ten spreken in dit verband van een huwelijk tussen malt en grain, dat tijd nodig heeft wil er iets goeds uit groeien De shenyvaten, die hun loog- zuur al aan de sherry hebben afgegeven en derhalve een ver zachtende uitwerking hebben op whisky, zijn doorgaans sto koud. Decennia lang konden ze moeiteloos worden betrok ken van sherry-bodega's in het Spaanse Jerez de la Frontera. Maar ook hier doet de schaar ste zich gelden. De whisky- destilleerderijen hebben daar om in de afgelopen jaren kom- plete kuiperijen aan hun terri toria toegevoegd, waar elk leeg vat na binnenkomst grondig wordt geïnspecteerd en indien noodzakelijk onmiddellijk ge repareerd. Een kwestie van lijfsbehoud, want het rijpingsproces op sherryfusten is nu eenmaal ka rakteristiek voor Scotch en derhalve een zeer wezenlijk concurrentiemiddel op de we reldmarkt waar de Schotse whisky-industne met zyn aan deel van 35 procent nog altyd de ranglyst leidt boven Amen- ka (26 procent). Canada (15 pro cent), Japan (14 procent) en kleintjes als Ierland, India en Argentinië Wat niet wegneemt dat de ook nu weer geslaagde poging van Ja pan om whisky na te maken (Suntory) de Schot niet lekker zit. Temeer omdat Japanners weliswaar zelf graanwhisky stoken, maar de moutwhisky in gigantische hoeveelheden rechtstreeks uit Schotland be trekken Zelfmoord En die hoeveelheden zyn geen kattepies, voor wie bedenkt dat slechts 5 procent van de to tale Schotse moutwhisky-pro- ductie als onverdunde malt wordt verkocht en de rest als mengsel voor blends en als bulk whisky naar Japan en ove rigens ook Braziliè en Argenti nië, die ook al aan een eigen whisky-avontuur zijn begon nen, zij het op bescheiden schaal. Keith Cahoon, exportmanager van Johnnie Walker, spreekt zyn afschuw uit over collega- firmanten die buikwhisky aan Mn verkopen En hij niet alleen. Op de rinancieel-econo mische pagina's van het veel gelezen dagblad The Scotsman zyn regelmatig polemieken te vinden over de handel en wan del met Japan Daarin duikt ook voortdurend de term 'eco nomische zelfmoord' op. Of zo als Cahoon het uitdrukt 'Je p R iemand een scheermes en vraagt hem vervolgens je keel af te snyden. Ik ben ervan overtuigd dat we bezig zyn op de lange termyn onze eigen branche uit te hollen". Keren we tenslotte terug naar Gilmour Burnett, de blender In zyn lyrisme miste ik nog een aspect waar het de keerzyde van zyn vak betreft. Gevraagd hoeveel alcoholisten de whis ky industrie in de loop der ja ren heeft voortgebracht, fluis tert hy diplomatiek en met rol lende tong: "Wine makes you remember, whisky makes you forget". Whisky - of whiskey, zoals de Ieren en Amerikanen het spellen - heeft in het afgelopen decennium een belangrijke plaats veroverd op de wereldmarkt voor sterk alcoholische dranken. Zelfs de Fransen - vanoudsher verzot op hun eigen produkten - laten de laatste jaren meer en meer hun cognacje staan om te nippen aan een glas uisge beatha, zoals whisky oorspronkelijk door de Kelten werd genoemd. Hoewel zelfs Japan tegenwoordig al grote hoeveelheden whisky produceert, claimt Schotland niet ten onrechte de bakermat van dit koppige drankje te zijn. Willem Schrama toerde langs een aantal Schotse whisky-baronnen en ontdekte dat er achter goudgele malts en blends een wereld schuilgaat die geen ruimte laat voor twijfel: alleen met Schotse turf, Schotse lucht, Schots water en Schots vakmanschap maak je Scotch. Hij moet een van de allereer- sten zijn geweest aan wie een neus werd uitgedeeld. En hij is er achteraf niet on tevreden over. Zijn reus achtige reukorgaan heeft hem een glanzende Bent- ley, een pittoresk landhuis en een riant inkomen opge leverd. En toch heeft hij niets van een gentleman. Integendeel, tegenover mij zit een bonkige Schot, ogen schijnlijk gebeeldhouwd uit het ruwe leisteen van de High lands in een mistroostige bui van de Schepper. Zijn naam is Gilmour Burnett, blending di rector van The Johnnie Walker Distillers Company. De onge kroonde koning van een whis ky-imperium, begonnen als krullenjongen en in de loop der jaren al snuivend opge klommen tot de onkwetsbare positie van hoofd whisky-blen der. Verzekerd Want dat is wat Guilmour Bur nett zo perfect kan ruiken: geen lont, geen onraad, geen achterdocht, maar whisky. Bij niet teveel wind of vreemde kookluchtjes kan hy wel hon derd soorten uit elkaar hou den. Door in alle rust de hyper gevoelige zuid kaap van zijn menhir-vormige neus in de ronding van het glas te steken, terwijl een serene handbewe ging de inhoud tot een lichte plons verleidt teneinde het bouquet los te maken. Snif fing, zo noemen de Schotten dat ritueel. En zoals zyn spaarzame collega's dat bij de andere distilleerde ryen ook doen, kan hij als wei nig Schotten zo'n dertig tot veertig verschillende soorten whisky's mengen tot die paar beroemde blends waarmee zijn werkgever over de hele wereld miljoenen verdient. Vandaar dat zijn neus - naar men zegt - verzekerd is voor een bedrag dat niet veel lager is dan de somma waarvoor Marilyn Monroe eertijds haar begeerde benen veiligstelde. Slechts één veer moet hij voor zijn ere baantje laten: hij drinkt zelf geen whisky. Een beetje blen der doet dat niet, omdat zijn reukorgaan objectief dient te blyven. Blenders zijn als koffiemelan- geurs, met dien verstande dat ze niet alleen de geur van een whisky-soort jarenlang kun nen onthouden, maar dat ze ook - als ze écht gaan ruiken - het type turf herkennen waar boven de gerst bij de aanvang van het productieproces is ge roosterd en waardoor de typi sche rooksmaak ontstaat die Schotch whisky totaan de Zuidpool beroemd heeft ge maakt. En als het meezit - maar nu dolt Guilmour een beetje - ruikt hij ook nog of het Schotse lucht of Schots water was, dat tijdens het fer- menteringsproces tot het ger stebrouwsel werd toegelaten. De Cardow Distillery: moutwhisky wordt nooit in fabrieken gemaakt. Troeven Doch dat whisky niet zomaar een koppig drankje is, was al dui delijk geworden bij een bezoek aan de Cardow Distillery in Knockando, waar volgens eeu wenoude tradities de onverval ste Cardhu single malt wordt gemaakt. Een distilleerderij zo als Schotland er welgeteld 117 herbergt: veelal fraai verscho len in het glooiende landschap en gelegen aan kraakheldere riviertjes, die onontbeerlijk zijn als beslag voor uisge bea tha levenswater), zoals whisky oorspronkelijk in het Keltisch werd genoemd. in Ierland, waar de verre voor vaderen van de oorspronkelij ke Schotse bevolking (de Sco- ten) hun domicilie hadden. Al zal het stellig een troebel bor reltje zijn geweest, men ont dekte er in elk geval dat je niet alleen van druiven maar ook van graan een alcoholische drank kon maken. Met de over tocht van de Scoten naar Schotland begon het goedje reeds in de 5e eeuw menige avond op te vrolijken. Eerst nog voorzichtig op het weste- Zo wordt de uit 1813 daterende Cardow Distillery omarmd door de in Schotse volksliede ren veel bezongen rivier Spey, waarvan het water zo zuiver is dat het nagenoeg ongefilterd tot de distilleerderij kan wor den toegelaten. Alleen al om die reden steekt manager Graig siervol zijn tong uit als we terloops even de alsmaar groeiende productie van Ja panse imitatie-Scotch te berde brengen. Want los nog van de subtiele kunst van het blenden - de formule is top-secret - zijn Schotse turf, Schots graan, Schots water uit de Hooglan den en eeuwenlange ervaring de vier troeven waaraan de Schotse whisky-industrie zijn roem te danken heeft. Hoewel een echte moutwhisky na een rijpingstijd van twaalf jaar in voormalige shenyvaten zijn top heeft bereikt (eenmaal in de fles is hij onbeperkt houdbaar, maar van rijping is geen sprake meer), bevat het privé-fustje van myn gastheer een topper van maar liefst 18 jaar oud. Zo nu en dan tapt hy een karafje om zijn gasten in te schenken. Daarbij niet nala tend te vertellen dat voor het drinken van whisky geen en kele vaste regel bestaat. Dat de Schot nimmer een blokje ijs zou toevoegen noemt hy onzin, al geeft hij zelf de voorkeur aan een klein plonsje Malvern wa ter om de smaak los te maken. De blend De eerste whisky zag volgens de overlevering vermoedelyk voor het eerst het levenslicht Een rijpingstest. Blenders drinken zelf niet. lijke schiereiland Muil of Kin- tyre, maar alras verspreid over het gehele platteland waar boe rinnen tijdens de barre winters hun versteende echtgenoten na een dag van zware arbeid met een mok uisge verwelkom den. Sindsdien is het tamelijk om slachtige productieproces van moutwhisky niet essentieel veranderd. Dat proces begint met het bevochtigen van ger stekorrels, waardoor ze gaan ontkiemen. Vervolgens wordt de ontkiemde gerst geroosterd boven een turfvuur. Daarna wordt water toegevoegd, het zetmeel omgezet in suiker en kan het gistingsproces begin nen. Het gefermenteerde mengsel wordt tenslotte gedes tilleerd in peervormige kope ren ketels, waarna het rijpings proces een aanvang neemt. Whisky zou vermoedelyk nim mer de wereld hebben ver overd als een zekere Robert Stein in 1826 niet een snellere en goedkopere methode zou hebben uitgevonden om graanalcohol te maken. Hy ontwikkelde een procédé waarmee uit ongemout graan - bij voorkeur maïs - aanzien lijk grotere hoeveelheden alco hol konden worden gedestil leerd. Het aldus ontstane drankje enigszins lijkend op wodka noemde hij grain - whisky. Niet om te drinken, maar ideaal om te mengen met de reeds bekende moutwhis ky. De blend was geboren. Verdunning En die viel ook wat beter m de Victoriaanse life-style waar men de "boerenwhisky's" als enigszins not done ervoer Doch het hek was van de dam. De Schotten beschouwden het mengen van malt en grain aan vankelyk als heiligschennis en er moest uiteindelijk een parle mentaire commissie aan te pas komen die de zaak in 1891 in der minne schikte. De commis sieleden wisten de rood aange lopen Schotse distilleerders op basis van onderzoek ervan te overtuigen dat de consument nu eenmaal in was voor een lichter en neutraler type whis ky. Er was geen sprake van vervalsing, maar van verdun ning En voor de rest mondje houden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21