c Geen extra kabels meer voor alarminstallatie 3 Spreken en schakelen over lichtnet Nageldrijver voor kleine spijkertjes Vitanlinebom,, uit Nieuw-Zeeland Doe-het-zelf-boeken ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 Vergroten van "kleur" is niet zo moeilijk De doka-amateur beweegt zich voornamelijk op het gebied van de zwart-wit foto's. "Kleurvergroten is veel te moeilijk", denkt menigeen. Toch valt dat erg mee. Er zijn twee manieren om kleur te vergroten; het kan met los se kleurfilters en een zwart wit vergroter, of met een kleurenvergroter met inge bouwde kleuren filters. De kleurfilterset bestaat uit fil ters met oplopende sterkten in de kleuren geel, magenta (purper) en cyaan (blauw groen). Met deze filters kunt u uw foto's op de gewenste kleur brengen. Ze geven u ook de mogelijkheid om bij zondere kleureffecten in de afdrukken te verwerken. Hoe weet u nu welke filters u moet gebruiken voor een goede afdruk? Om daar achter te komen maakt u, net als bij zwart-wit vergroten, eerst een proefbe- lichting. Aan de hand daar van bepaalt u de uiteindelijke filtering voor uw foto. Bete kent dit dat u voor elk nega tief van een film eerst een proef moet maken? Nee, meestal hebben de negatie ven van één film dezelfde fil tering nodig. Er is bovendien een handig hulpmiddel, de kleuranalyser, een apparaat waarmee u snel en simpel de juiste filtering kunt vinden. Het is vaak gecombineerd met een dokaklok, hij geeft dus ook de juiste belichtings tijd aan. Na de belichting doet u het vel in de drum. Nu mag het gewone licht aan, en kan de chemische behande ling beginnen. Na elkaar giet u de diverse vloeistoffen door het lichtdichte deksel naar binnen. In het deksel zit na melijk een soort lichtsluis die dat mogelijk maakt. Na het spoelen met water kunt u de verse afdruk uit de drum ha len. De foto hoeft nu alleen nog maar te drogen. Met dit systeem kunt u dus kleurennegatieven, maar ook dia's zelf vergroten. Het filte ren gebeurt met dezelfde kleurfilters maar u gebruikt andere vloeistoffen, en ander fotopapier. De Stichting Amateurfotogra fie geeft een mini-cursus "Kleurvergroten" uit, spe ciaal bedoeld voor beginners. U kunt in het bezit komen van deze mini-cursus door 5 gulden aan postzegels in een envelop te zenden aan: Stich ting Amateurfotografie, Sin gel 32, 1015 AA in Amster dam. Extra De behoefte aan bewaking en con trole neemt de laatste jaren sterk toe. Ongetwijfeld onder invloed van gewelddaden, rust men over heidsgebouwen en 'kwetsbare' kantoren uit met allerhande alar- menngs- en bewakingsinstallaties. Het gaat daarbij steeds om elektro nische apparatuur die kan vaststel len of ergens brand is, iemand een bepaalde ruimte heeft betreden of ramen en deuren worden gefor ceerd. Natuurlijk zijn er ook particulieren die hun huis laten uitrusten met beveiligingen. In zo'n geval staat de aanleg van een alarminstallatie in verhouding tot het waardevolle bezit. In een gewoon huishouden is het soms ook wel makkelijk om over spreekverbindingen of alarme- ringsapparatuur te beschikken. Het kan zijn dat men met een van de jongere kinderen, die op zolder huist, wil vragen om te komen eten, dan wel wil weten of hij of zij al naar bed is. Het is ook mogelijk dat men een brand- of gasalarm wil in het afgelegen schuurtje in de tuin, waar de centrale mingsinstallatie staat. Een bezorgde moeder luistert - via de lichtnet- fc; draden - of de baby in een andere kamer al wakker is. Voor zulke voor de hand liggende toepassingen zijn apparaten. Ze zijn zelfs alleszins betaalbaar. Pro bleem is vaak, dat men voor aller hande bewakingsapparatuur bos sen kabels moet gaan aanleggen. Moderne zend- en ontvangtechnie- ken brengen echter de oplossing. Zowel wat aanleg, prijs en flexibili teit aangaat. Producenten van Duitse huize leveren tegenwoordig losse componenten, die niet meer afhankelijk zijn van kabels. Het enige wat nodig blijft, is een stop- kontakt. Men stopt dan ook het alarmeringsapparaat ter plekke in het stopkontakt en elders waar men bezig is, wordt de hoofdpost ook eenvoudigweg in de wandkon- Produkten voor bewaking en com municatie over het lichtnet zijn be dacht door de in Nederland ook vertegenwoordigde firma Albrecht Jung. Voor elke toepassing levert Jung een hoofdpost. Het is een eenvoudig te bedienen apparaat, dat er niet veel anders uitziet dan een 'babyfoon'. Meer van zulke noodposten vormen een spreeknet binnen een huis en dat alles zonder kabels. Naast de hoofdpost, die tevens spreekeenheid is, kan men een ge luidsmelder aansluiten. Het appa raat staat het op afstand beluiste ren van zieken, kinderen, de tele foon en de deurbel toe. Een ander kastje, dat ook zo in het stopkontakt kan, is een rookmel der. De melder reageert derhalve op brand, maar ook op walmen, koolmonoxyde, zwaveldioxyde, benzine-, alkohol- en ammoniak- dampen. Zo'n melder zou dus uit stekend dienst kunnen doen in bij voorbeeld de garage. Daarnaast kent het Jung Multifon-systeem een gasmelder. Elke ruimte waar stads-, aard- of flessengas wordt gebruikt, kan worden bewaakt. Een bewegingsmelder is speciaal bedoeld voor het bewaken van ruimten, in- en uitgangen. De rei kwijdte is een cirkel van zes meter. In alle gevallen dat alarm moet worden gegeven stuurt het bewa kingsapparaat een signaal het lichtnet op, waardoor op de hoofd post alarm wordt geslagen Om eventuele problemen in het licht net op te heffen, levert Jung ook fasenkoppelaars, ontstoringstek- kers en draagfrekwentie-blokkee- runits. Daarmee kan voorkomen worden dat bijvoorbeeld het spreekverkeer via het lichtnet ook in andere woningen te horen zou zgn. Eveneens via het lichtnet werkt het besturings- en schakelsysteem van een andere Duitse fabrikant, Busch-Jeager. Ook dat is in ons land vertegenwoordigd. Dit sys teem - Busch Timac X-10 - geeft de mogelijkheid om motoren, lam pen en installaties door het hele huis of op kantoor op afstand te be sturen. Tussen een lamp of instal latie brengt men een 'tussenstek- ker' aan. Door een schakelring op de tussenstekker stelt men een be paalde code in, bijvoorbeeld A-5 (er zgn 256 verschillende codes mogelijk). Op een centraal paneel tje kan men nu door eerst 'A-5' te Idezen de tussenstekker besturen. Afhankelijk van de soort tussen stekker kan men vanaf het bestu ringspaneel - dat ergens anders in huis of kantoor kan staan 8 de-- lamp of installatie op 'A-5' aan doen, uitdoen of dimmen. Omdat men meerdere tussenstek- kers dezelfde 'A-5' code kan mee geven is het mogelijk hele groepen verlichting of zelfs een heel huis met een druk op de knop te ver lichten. Natuurlijk kan elke tus senstekker ook individueel dienst doen. Uiteraard kan men het schakelen van machines of verlichting in huis of kantoor ook op tijd laten ge schieden. Een van de Timac X-10 apparaten is uitgerust met een di gitale klok. Hij is in staat om via het lichtnet acht groepen te scha kelen. Per 24 uur kunnen dan twee in- en twee uitschakeltijden wor den vastgelegd. Met batterijen be reikt men dat bij eventueel uitval len van de stroom de schakelijden en de tijd zelf niet verloren gaan. De mogelijkheid bestaat ook om een 'toevalsfactor' in te bouwen. Daardoor kunnen de in- en uit schakeltijdstippen van verlichting dagelijks maximaal een half uur verschoven worden. Het licht gaat daardoor steeds op een ander mo ment aan. Busch-Jeager heeft ook program matuur ontwikkeld voor twee be kende huiscomputers (Apple en TRS-80 van Tandy). Daarmee kan men het schakelen van allerhande apparaten via het lichtnet door ae computer laten afhandelen. Zelfs is het mogelijk in grote ruimten, met veel lichtpunten en installaties een overzichtelijke afhandeling van schakeltijdstippen en functies te verkrijgen. Diamantzaag gaat door glas of het boter is Op de beurs Eigenhandig in Rot terdam introduceerde Makita een nieuwe glas- en tegelzaag machine die tot opmerkelijke prestaties in staat is. Niet zo verwonderlijk, want het zaag blad is een zogenaamde dia mantzaag; een dunne schijf met een doorsnede van 8 cm, die op de snijkant is bezet met uiterst fijn diamant-gruis. Het is een handzame eenhands- machine, compact van bouw. Er is een plastic flacon op aan gebracht. die met water moet worden gevuld. Tijdens het za gen druppelt er voldoende wa ter uit om de noodzakelijke koeling te bereiken. De machi ne werkt op een ingebouwde batterij (9,6 volt) die in een uur tijd weer kan worden opgela den. De indrukwekkende mogelijk heden van de diamantzaag zijn hiermee binnen het bereik van de hobbyist gebracht. Die kan nu van bijvoorbeeld oude fles sen allerlei decoratieve en praktische voorwerpen ma ken. Alleen zal de prijs van de ze nieuwe machine voor de ge middelde knutselaar wel een bezwaar zijn: een kleine 700 gulden is niet niks. Als je eenmaal hebt gezien hoe dat diamantschijf je door glas (tot 17 mm dik) heen snijdt, als of er een mes door een pakje boter gaat. knjg je als creatieve knutselaar toch echt wel jeuk in de vingers. Wie geïnteres seerd is kan nadere informatie krijgen bij Makita Benelux, tel. 040-513985. Voor het verwerken van kleine spijkertjes, tot zo'n 3,5 cm lang (met of zonder kop) is een han dig apparaatje op de markt. Het is de Skandia spijker- of nageldrijver. In plaats van de spijkertjes met de hamer in het hout te slaan, druk je ze er een voudig in. De spijker wordt in de schacht van het apparaatje geplaatst, waarna je op de handgreep drukt. Afhankelijk van de lengte van de spijker en de hardheid van het hout zal de spijker dan geheel of gedeelte lijk in het hout verdwijnen. Als hij er nog een stukje buiten steekt, geef je hem nog een paar tikjes op zijn kop. Zo'n "spijkerautomaat" kan veel gepruts bij het verwerken van kleine spijkertjes (vooral op de lastige plaatsen) voorkómen Op de verpakking is een duide lijke gebruiksaanwijzing m woord en beeld aangebracht. Toepassingsmogelijkheden, spgkeren van dun triplex, board, schrootjes, latjes enz. Het apparaatje kost 11,35 en is verkrijgbaar in gereedschap- penzaken, dhz-winkels en der gelijke. Besparende en veilige open haard Een nieuwe openhaardkachel, die tevens als moederhaard van de centrale verwarming kan dienen, is een Nederlands produkt, waarin de eisen inza ke veiligheid en energiezuinig heid optimaal zijn beantwoord. De gewone open haard, in feite een energieverkwister, is dan ook snel achterhaald door ka chels die wel de gezelligheid van het „levende vuur" geven, maar die de warmte die ze op wekken niet regelrecht door de schoorsteen de lucht in jagen. De nieuwe AAF-openhaardka- chel heeft in dit opzicht, en bo vendien wat de veiligheid be treft, een aantal bijzondere ei genschappen. Hij is in feite op gebouwd rond een water- warmtewisselaar, die recht streeks op het c.v.-circuit wordt aangesloten. Bovendien heeft de kachel een luchtwar- tewisselaar, die een hogere op brengst aan warme lucht ople vert. Samen met de geleverde stralingswarmte komt de capa citeit van de AAF op niet min der dan 48.853 kilo-calorieën per uur. Verder is de kachel voorzien van een automatisch gestuurd („zelfdenkend") pompsys- teem, waarin een „warmtevoe- ler" via een regeleenheid de pomp bestuurt. Wanneer eventueel een storing zou optreden, of er ontstaat oververhitting of overdruk, dan komt een geluidssignaal in werking. Ook bij afwezigheid werkt de veiligheidsvoorzie ning, want als er bijvoorbeeld overdruk optreedt zorgt een sproeibuis ervoor dat het vuur automatisch wordt gedoofd, door fijn-verneveld „bluswa ter". Al met al een opmerkelij ke nieuwe verschijning, die voor liefhebbers van een gezel- ligheidsvuur de daaraan vaak verbonden bezwaren kan weg nemen. Wanneer een door de leverancier erkende installateur de kachel monteert, krijgt de koper er vijf jaar garantie op. Om alle overige details, ook inza ke installatie, te weten te ko men, kan documentatie wor den gevraagd bij Jogu Bene lux, Pierssensstraat 16, 4561 AT, Hulst. De kiwi is een loopvogel uit Nieuw-Zeeland, zoiets als een struisvogel, maar kleiner. Het dier heeft korte, bruine veertjes. Die zien er wat stop pelig uit. In 1906 kreeg de Nieuw-Zeelan- der Allison, een pakje met za den opgestuurd door een vriend uit China. Daar groei den klimplanten uit die heel eigenaardige vruchten kre gen. Dat leken wel kiwi's. Een bruin velletje met korte donshaartjes. Omdat die nieuwe vrucht nog geen naam had, werd hij inder daad kiwi genoemd. En on der die naam kennen wij nu dit fruit. Later ontdekte men dat reeds in Chinese geschriften uit de 5e eeuw sprake was van een merkwaardige vrucht, de yang-tao of ook wel mao-er- tao genoemd. Dat kon niet anders dan de inmiddels po pulaire vrucht zijn. Wie de vrucht wil eren door hem naar zijn oorspronkelijke va derland te noemen, zou Chi nese kruisbes kunnen zeg gen. Dat doen ook, in hun ei gen taal, de Portugezen, de Duitsers en sommige Engel sen. Inderdaad doet de smaak van kiwi's aan kruis bessen denken: fris en zoet zuur. Opmerkelijk is de kleur van het vruchtvlees. Prachtig helder groen, ook als het fruit rijp is. Het wat leerachtig velletje is niet eetbaar, maar het zachte binnenste kan er gemakke lijk worden uitgelepeld. Er zitten kleine zwarte pitjes in die prima eetbaar zijn, zelfs een pittig karakter verlenen aan de vrucht. Als ze nog niet helemaal rijp zijn voelen kiwi's wat stevi ger aan. Op de fruitschaal rij pen ze snel na bij kamertem peratuur Het voordeel van onrijpe exemplaren is, dat ze wekenlang bewaard kunnen worden in de koelkast. Het gehalte aan vitamine C is bij zonder hoog en er zitten aller lei waardevolle mineralen in. Een gezonde vrucht dus. Sommige mensen zijn aller gisch voor de kiwi, net zoals bijvoorbeeld voor aardbeien. Hoewel de vrucht sinds het eind van de jaren zestig in Europa wordt ingevoerd en ook geteeld, is hij helaas nog steeds tamelijk prijzig. Echt populair kunnen kiwi's dan ook niet worden genoemd, al heeft vrijwel iedereen er wel eens van gehoord. In de kou de maanden is hij op hoe lan ger hoe grotere schaal ver krijgbaar en daarom is het beslist de moeite waard hem eens te proberen. Een onooglijk vruchtje de kiwx In combinatie met andere vruchten bijvoorbeeld, in een fruitsalade. Het frisse groen contrasteert prachtig met de gele en rode tinten van het andere fruit. De combinatie met kwark, yoghurt of room is wat minder geslaagd De smaak wordt dan al gauw bit ter. In restaurants zien we hoe langer hoe vaker kiwi plakjes als garnering toege past bij vleesgerechten, soms met een halve aardbei er bo venop. De nieuwe keuken is dol op kleurrijke experimen ten Merkwaardig is dat een bepaal de stof uit de vrucht in staat schijnt te zijn om vlees min der taai te maken. Allerlei soorten gebak zijn met kiwi's te versieren en in combinatie met gs zgn ze overheerlijk De vrucht komt trouwens steeds het beste tot zijn recht Er is een uitstekende compote te maken van kiwi's. In blik is die soms te kopen, maar het is zeker de moeite waard het zelf eens te proberen In wat water met citroensap per te gebruiken vrucht één eet lepel suiker verwarmen en oplossen Plakjes kiwi hierin enkele minuten net onder het kookpunt laten pocheren. Zo'n compote kan warm wor den gegeten bij pudding, maar ook deze bereiding is koud het smakelijkst De vi tamine C gaat door deze ver hitting helaas verloren, daar om kunnen we misschien prijsbewuster compote ma ken van inheemse kruisbes sen. De eiervormige kiwi eten we dan vers, zo is het een ware vitaminebom. Het is een rommeltje met de doe-het-zelf-boeken die in de Neder landse winkels liggen. De praktische bruikbaarheid is zeer ver schillend. Aan de uiteenlopende prijzen (van f 9,90 tot f 89,90) en uitvoering is niet af te lezen welk boek het beste is. De vereniging Eigen Huis, de club die zo actief de belangen van huiseigenaren behartigt, heeft in haar verenigingsblad een klein, onafhankelijk onderzoek weergegeven naar de in Neder land te koop zijnde doe-het-zelf-boeken. Geconstateerd wordt dat alle boeken te kort schieten bij het geven van informatie over twee belangrijke onderwerpen: geluids- en warm te-isolatie. Enkele aanbevelingen: koop geen dure, luxe uitvoering, want het boek wordt toch meestal op de werkplek gebruikt. Wie erop uit is behoorlijke reparaties en normaal onderhoud zelf uit te voe ren, is volgens Eigen Huis goed uit met „Het Beste reparatie- handboek". Voor kleine klusjes en het maken van eenvoudige dingen is het „Doe het zelf klusjesboek voor iedereen" aan te bevelen. Dat is redelijk goedkoop; f21,75 bij de Hema. Mensen die erg handig zijn, kunnen goed uit te voeten met het hoge eisen aan de gebruiker stellende „Houtbewerking in de praktijk". 'De doe-het-zelver van deze tijd geeft dan misschien wat min der geld aan gereedschap uit, maar hij wordt duidelijk kwali teitsbewuster en ook zijn be langstelling voor vakgereed schap wordt groter'. Een goed voorbeeld is de radiaal- zaagmachine (ook wel afkort- zaagmachine genoemd). Veel zelfdoeners hebben hem deze kennen in de winkel waar ze hun hout kopen; in veel dhz- zaken staat wel zo'n ding. Twee jaar geleden zou nie mand er zelfs maar aan ge dacht hebben zich een dergelij ke machine voor particulier ge bruik aan te schaffen. Ook daarin is nu echter een kente ring te bespeuren. Vooral men sen die hun dhz-werkplaatsje nog niet gemechaniseerd heb ben, tonen er belangstelling Radiaalzaag- machine is een hele "werkplaats" voor. Bij nader inzien is dat niet zo verwonderlijk; al komt in de naam van de machine al leen het woord 'zaag' voor, je kunt er nog veel meer mee doen. Het is dan eigenijk ook een erg veelzijdige werkplaats machine. die het werk van drie of vier 'losse' stationaire ma chines kan doen De radiaalzaagmachine heeft een lange arm, waaraan het motor blok hangt. Dit is over de volle lengte van de arm beweegbaar. Het blok, waarop het zaagblad is bevestigd, kan in twee rich tingen kantelen en onder elke gewenste hoek worden vastge zet. De radiaalzaag is dan ook de enige machine die een zgn 'dubbel verstek' kan zagen, bg- voorbceld om een schilderij lijst te maken, die onder een hoek t.o v. de wand staat. De naam van de machine geeft verder evenmin aan dat jc er ook mee kunt 'schulpen', ofwel langszagen. Daartoe wordt de grote arm 90 graden gedraaid. Groeven, sponningen, messin gen enz. zaagt de machine (die haarzuiver kan worden afge steld) in een oogwenk met ui terste precisie. Maar je kunt er ook mee frezen en schuren De goedkoopste uitvoering kost rond de 1600 gulden. Instructieve brochure gevelonderhoud Het Centrum Hout, een instan- tie die voorlichting geeft op het gebied van toepassing, verwerking en onderhoud van hout. geeft een handza me brochure uit, 'Onderhoud en renovatie van geveltim- merwerk' geheten Daann komen allerlei zaken ter spra ke die in gebruiksaanwijzin gen van afwerkingsproduk- ten meestal niet aan de orde komen. Wie deze brochure goed doomeémt voordat hij de kwast op kozijnen, goothout. enz. zet, weet tenminste pre cies waarmee hg bezig is waar het mis kan gaan, waar om aan bepaalde onderdelen van het beits of verfkarwei extra aandacht moet worden besteed. Een stukje 'bouwfysica' waar van de serieuze doe het zei ver veel plezier kan hebben Gewapend met de kennis die in deze uitgave is vervat, kun je dan m de verf of dhz win kei een beter doordachte keuze makenen het werk zelf met des te boter resultaat uitvoeren Door f 3.50 over te maken op gi ro 2784 van 'Centrum Hout', Amsterdam, onder vermei ding 'OR-Gcveltimmerwerk' krgg je de brochure in de brievenbus.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17